Terrasseizoen' start hoopgevend Meer aandacht voor langdurig werklozen René Post succesvol "heBQ .APIJTEN^ Thema-ochtenden in Buurthuis Nieuwland Schiedarh heeft hart voor Nicaragua Postzegel automaat gestolen Stoelen gestolen Amnesty-Söhiédam zet zich in voor twee Zuid-Koreanen Woudhoekschool werkt mee aan Boomfeestdag Het Vrije Volk SCHIEDAM Free-gojf in Vlaardingen 40% KORTING T rambesf uurder bedreigd Jack Lemmon bij Filmclub Bijles in Erker '--' '-5 i "■-". S*.' ing Schiedam-Nicaragua presenteer larkt. in iiartje Schiedam. SWisti DONDERDAG 7 APRIL 1988 GRATIS VLOERBEDEKKING -kas ALLE TAPIJTEN 1e KEUS PAGINA 14 Vereniging hoopt van harte dat de gemeente een officiële stedenband met Somoto wii aangaan. m 5S(S!*m sutfj Het bestuurvande nieuwbakken Vereni "-de zich gisteren op de Grote H pf ^.v v>,jy\-^jJSE k "V Wf||||f|< „We hebben de beste Pasen sinds jaren achter de rug," glimlachte Berry Wasman van 't Vierkantje gisteren, terwijl z'n terras volliep met 'vaste' klanten, vakantievierende scholieren en winkelend publiek. „Door het prima weer loopt het deze week tot dusver eveneens lekker. Als dit de voortekenen van een mooie zomer zijn, dan gaan we nog zeer drukke tijden tegemoet." SCHIEDAM Het 'terrasseizoen' (van 1 april tot 1 oktober) is voor de horèca-öndememers hoopgevend begonnen. Het heerlijke voorjaarszonnetje heeft dë laatste dagen al vele mensen in Schiedam verleid tot het nuttigen van een drankje en/of hapje op een terras. Uiteraard waren de grote.en zonnige ter rassen van 'De Amstelbron' en van 't Vierkantje' meteen alweer het drukst be zet. Door Ben van Haren VLAARDINGEN Langdurig werklozen krijgen voortaan meer aan dacht. Voor mensen, die langer dan drie jaar werkloos zijn, gaan het Gewestelijk Arbeidsbureau.(GAB) en de Gemeente lijke Sociale Diensten (GSD) zich nu ge zamenlijk inspannen. Het doel is de mo gelijkheden op een terugkeer in het ar beidsproces serieus af te tasten. Gisteren sloot Vlaardingen als eerste gemeente een overeenkomst met het GAB Nieuwe Waterweg-Noord voor zo'n gezamenlijke krachtsinspanning. Maassluis, Schiedam en Rozenburg zul len waarschijnlijk snel volgen. Het GAB en de GSD's in deze regio hebben te maken met ongeveer tweeduizend per sonen, die meer dan drie jaar op zoek zijn naar een baan. „We hebben nu afspraken over regelmatig overleg tussen het GAB als instantie voor arbeidsbemiddeling en de GSD als uitkeringsinstantie, bij wie mensen vaak hun nood klagen dat ze geen kans meer krijgen om aan de bak te komen," constateert mevrouw Mil tenburg, directrice van de GSD Vlaar dingen. „Voorheen was dat niet zo. GAB en GSD hadden wei dezelfde cliënten, maar wisten van eikaar niet waarmee men bezig was. Nu komt een GAB-func- tionaris met ruime ervaring op het ge bied van arbeidsbemiddeling op ons kantoor zitten om knelpunten meer indi vidueel te bekijken." Er zitten volgens mevrouw Mil tenburg wel de nodige haken en. ogen aan dit project, dat door van regerings wege verstrekte subsidies op gang is gebracht. „We moeten reëel blijven. Door dit project ontstaan natuurlijk niet meer arbeidsplaatsen. Het geeft wel meer kansen voor een groep, die nu voortdurend nee te horen krijgt." Het is volgens mevrouw Milten burg de praktische uitvoering van wat minister De Koning heeft gezegd: Liever drie werklozen, die een jaar zonder werk zijn dan één werkloze, die drie jaar zonder is. „Nog steeds is de openstaande vraag naar arbeidskrachten groot'en krijgen wij bij de Sociale Dienst mensen aan het loket, die graag willen werken maar telkens afgewezen worden omdat ze al zolang werkloos zijn," zegt de GSD-directrice. Mevrouw H.C.M. de Vrieze van het arbeidsbureau stelt vrij nuchter vast, dat met het sluiten van overeen komsten met de gemeenen het pro bleem van alle langdurig werklozen niet is opgelost. „Naar verwachting zal ruim de helft van die groep toch geen plek op de arbeidsmarkt veroveren. Maar er zijn mensen, die zonder baan kwamen te ziften toen het economisch nog slechter met ons ging dan nu, en louter beoor deeld worden op het feit, dat ze langere tijd werkloos zijn en daarom nu door werkgevers ongeschikt geacht worden." „Met een stukje ondersteuning en gerichte scholing en begeleiding kunnen dergelijke mensen aan banen worden geholpen, die nu veel gevraagd zijn maar destijds gewoon niet beston den. Werkgevers hopen we te kunnen bewegen zulke mensen in dienst te ne men. De financiële voordelen van de Wet Vermeend/Moor zullen we onder meer benadrukken." „In het afgelopen jaar hebben we op deze wijze al honderd mensen aan werk kunnen helpen. Werkgevers kunnen in het kader van die wet vrijge steld worden van premiebetaling, wat een-vijfde van de loonsom is." Mevrouw De Vrieze meent, dat in het nieuwe project duidelijk vastgesteld moet worden het moment, dat een inge schreven werkloze geheel onbemiddel- baar Is geworden. „Het is onjuist de hoop op te houden voor iemand, waar van je zeker weet dat er voor haar of hem geen baan beschikbaar zal ko men." De beperktheid van de mens kracht, die voor dit project beschikbaar is gesteld, vindt zijn weerslag op de doelstellingen van de uitvoerders. Van de tweeduizend langdurig werklozen in het werkgebied van het GAB Nieuwe Waterweg-Noord zullen in 1988 nauwelijks vijfhonderd een inten sieve, persoonlijke begeleiding kunnen krijgen. Vlaardingen heeft zich gisteren verplicht in 1988 honderdtachtig lang durig werklozen bij te staan. GAB en GSD gaan gezamenlijk werken aan dit project, waarin langdurig werklozen tot 45 jaar in eerste instantie de meeste aandacht krijgen. SCHIEDAM De politie heeft gisteren een 31-jarige Rotterdammer uit de tram (lijn 1) gehaald, omdat hij de bestuurder met een groot mes had be dreigd. De man wilde op de Koemarkt met een flesje bier de tram binnenstap pen, wat hem door de RET-beambte werd verboden. Hij smeet het flesje ver volgens kwaad in een bloembak en nam alsnog plaats in de tram. Tijdens de rit haalde de drinker het mes tevoorschijn, waarop de in het nauw gedreven be stuurder alarm sloeg. SCHIEDAM Bij de Schiedam- se Filmclub aan de Nieuwstraat 12 draait morgen de Amerikaanse komedie 'That's life' van regisseur Blake Edwards en met Jack Lemmon en Julie Andrews in de hoofdrollen. Aanvang j 21.30 uur, zaal open vanaf 20.30 uur. SCHIEDAM Op de Peter van Anrooylaan ter hoogte van de Jozef. Oreliosingel is gistermiddag een postze-5 gelautomaat ontvreemd, waarin voor' 300 gulden postzegels en een nog on-! bekend geldbedrag zaten. j Via het inslaan van een ruit ver-'; schaften inbrekers zich vannacht toe-! gang tot de showroom van de firma Vari aan de Nijverheidsstraat. Er werden elf? autoradio's met een totale waarde van! 2800 gestolen. Bij een drogisterij aan de Lo- renszlaan werd na het vernielen van de etalegruit voor 1200 gulden aan par fums meegenomen. Van het voormalige Bolstenrein in Schiedam-Nieuwland werd voor 7.000 gulden aan duurzaam gereedschap' weggehaald. In de Stationstraat wordt een 70 meter lange kabel met koperen kern ter waarde van 3.000 gulden ver mist. In de Colijnstraat werden vijf rollen dakbedekking ter waarde van 500 gul den meegenomen. SCHIEDAM Een 21-jarige bewoner van de Burgemeester van Haarenlaan huurde voor een feestje 15 klapstoelen bij 'De Prinsheerlijke Zit'. De volgende ochtend zette hij de gebruikte stoeien weer in z'n portiek'en ging naar z'n werk. Toen een chauffeur van het Schie- damse verhuurbedrijf de stoelen kwam ophalen, bleken er tien gestolen (totale waarde 356. gulden) te zijn. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Uit het jasje van een 44-jarige Schie dammer werden in Zwembad Zuid ne gentiggulden, een horloge, z'n rijbewijs en andere waardepapieren ontvreemd. VLAARDINGEN - Liefhebbers van golf zonder de gevulde portemon- n'aie om de sport officieel te beoefenen hebben het in Frankrijk goed bekeken. Golfers zetten daar een baan uit in een park, op een strand of gewoon op een redelijk goed gemaaid grasveld. Wacht tijden, dure aandelen en een ballottage- commissie waren hierdoor, niet meer;! aan de orde. Het hiervan afgeleide free-golf wordt ook in de Broekpolder beoefend. Op zondag 10 april organi seert het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen een introduc-, tiedag over deze sport. Het verschil met het spel. dat op een officiële baan wordt gespeeld, is het balletje. Free-golf wordt met een lichter balletje gespeeld, dat bruikbaar is op elk soort baan. De introductiedag wordt gehou den op de openbare grasvelden bij de 'Handbalvereniging De Hollandiaan, hoek Lejoelaarsingel/Amsterdamlaan. Vanaf 10.00 tot 13.00 uur wordt er uit leg gegeven, waarna de mogelijkheid bestaat op uitgezette holes een balletje te slaan. Het materiaal zal in bruikleen beschikbaar worden gesteld. wel geven wij tot op alle bekende merken '-zoals' DESSO-BERGOSS-BONAPAR TE TRETFORD-KVT-SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete stalencollectie. AJh tapfften GRATIS getogd. DOOR HEEL NEDERLAND Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. WIJ zijn beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardlsette etc.) GRATIS GENAAID. STREKSINGEL165-189 - R OAM-H 8ERG - Tel. 010-4229120/4224430 - Fa* 010-4227867 Vrijdag tot 9 u. geopend s Maandags gestoten hun land. Ahn Jae-goo werd tot levens lang veroordeeld, Hwang-Kum-su tot 15 jaar. Beide Zuid-Koreanen zijn in het begin van hun gevangenisperiode zwaar gemarteld. Amnesty schrijft op dit moment regelmatig naar de autoriteiten In Zuld- Korea met het verzoek om heropening van het proces. Tot dusver is er geen enkele keer gereageerd op deze verzoe ken. Tegelijkertijd wil Amnesty in geen geval de gevangenen de indruk geven dat ze vergeten zijn. Vandaar de 'Vergeet mij niet'-ac- tie, die zaterdag in het Hof van Spaland speciaal voor de twee Zuid-Koreanen wordt gehouden. Op de Amnesty-stand kunnen vergeet-mij-nietjes met naam- en adreskaartjes van de beide gevange nen worden gekocht. Voor verdere in formatie: Nienke Kool, postbus 224, 3100 AE Schiedam (lelefoon: 4268153). SCHIEDAM Kinderen van oe Woudhoekschool gaan op woensdag 13 april'een groot aantal bomen en strui ken planten langs het voet/fietspad aan de Kasteelweg. Dit gebeurt in het kader yaruje Nationale Boomfeestdag. v- Het thema van de Nationale Boomfeestdag 1988 is 'Een wereld vol tomen'. Het belang van bomen voor dë Derde wereld wordt hiermee onder streept. Voorafgaande aan de plant-ac- tie krijgen de kinderen in de klas een diaserie over dit thema te zien. Ook krij gen ze van Arie Vos van de dienst ge meentewerken uitleg over het planten SCHIEDAM René Post was gisteren de grote man in de wedstrijd Olympus-SFC (1-7) voor het Schiedam- se voetbalkampioenschap. Hij scoorde liefst vier keer, waaronder een puntgave hattrick in de tweede heift. Marco Go- vaart,. Richard Marrevee en een verde diger van Olympus waren eveneens pro-; duktief, namens, de titelhouder. Richard Pauli redde voor de thuisploeg bij een 0j7stand de eer. PPSC en Hermes-DVS bleven op 2-2 steken. Fred Langhorst nam beide treffers van Hermes (0-1 en 2-2) voor zijn rekening; Edwin van der Lee en doelman Borro Brandl (strafschop) scoorden namens PPSC. Vanavond worden de volgende wedstrijden afgewerkt (aanvang 18!30 uur): SVDPW (za)-DRZ, SVDPW (zo)- GSS en FCN'66-Ursus. J (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM De 'stand' van de mensenrechtenorganisatie Amnesty In ternational (afdeling Schiedam) zal za terdag 9 april in het Hof van Spaland in het teken staan van twee gevangenen uit Zuid-Korea: prof. Ahn Jae-goo, voor wie Amnesty al sinds 1981 knokt, en Dr. Hwang Kum-su, voor wie Amnesty zich sinds september vorig jaar inzet. Beide gevangenen zijn in 1979 gearresteerd vanwege het feit, dat ze - zich kritisch uitlieten over de regering in SCHIEDAM Ook dit jaar biedt het wijkcentrum De Erker kinderen van de basisschool en scholieren van de middelbare schooi weer ondersteuning in de vorm van huiswerkbegeleiding en/of bijles. De kosten bedragen vijf gulden per maand. Voor inschrijving en verdere informatie: Wijkcentrum De Er ker, Jan van Avennestraat 32, telefoon 4267767 of 4263161. van bomen en struiken. De bomen èn struiken die om 09.30 uur geplant gaan worden (zo'n 300 bomen en vele struiken) bestaan onder meer uit els,'wilg, populier, slee doorn, veldesdoorn, vlier, cornoeije, gel- derse roos en krenteboompje. 1 y:' "-•v."- V* Voor in de kias ontvangen de kinderen een mooie, boomposter met daarop de Nederlandse" inheemse hn- men ën een lesdoos met lesmateriaal over bomen. Als presentje krijgen de kinderen een boomcertificaat. De school ontvangt een vaantje. SCHIEDAM Bijna een jaar na de "/officiële oprichtingsvergadering (op 16. juli, de achtste-vërjaardag van de Ni caraguaanse bevrijding) hield de Ver eniging Schiedam-Nicaragua gisteren in de-fractiekamer van D66 in het oude Stadhuis haar. eerste perspresentatie. „Hefheeft tamelijk veel tijd gevergd om concrete hulpverleningsprojecten te for muleren," aldus Hanny Rennen, de se cretaris van het nieuwbakken bestuur, dat Verder béstaat uit min of meer be kende Schiedammers als Bart dé Leede,Jan Goed, Armand van Puyvel- de, Lies Dekker én Annelies Poolman. „We hebben dan wel een con tactpersoon ter plekke (de Schiedamsé Syivia'Saakës, red:)- "maar de staat van oorlog waarin het land verkeert maakt communikatie erg moeilijk! Er is in heel Nicaragua grote behoefte aan steun." Het Landelijk!! Beraad Steden banden Nederland-Nicaragua wéés dë Vereniging Schiedam-Nicaragua op het noodlijdende stadje Somoto, dat - via haar vrouwelijke burgemeester Isabel Morales de Armijo al herhaaldelijk bij hét Landelijk Beraad om steun had aan geklopt. De gunstige jigging, van Somo to (goed bereikbaar in het noordwesten) én het feit dat Sylvia Saakes daar 'toe vallig' woont, deed het bestuur kiezen voor de uitgestrekte (468 vierkante kilo meter!) plattelandsgemeente met 21.000 inwoners. .-„Sylvia wil graag ter plekke als contactpersoon optreden," vervólgt Hanny Rennen. „En dat is hèëf belang rijk als je een goede relatie met je hulp- gebied wilt opbouwen. Sylvia bekijkt mogelijke projecten voor ondersteuning en verschaft de benodigde achtergron dinformatie. Tevens kan zij ons op de hoogte houden van wat er gebeurt met de hulp en het geld uit Schiedam." De Vereniging Schiedam-Nicara gua hoopt van harte dat de gemeente Schiedam na de zomer een officiële ste denband met Somoto wil aangaan. Dat zou de steun aan de 'zusterstad' aan merkelijk kunnen verbeteren en intensi veren. De vereniging heeft inmiddels zelf al een aantal projecten op touw gezet.Zo is er al 1.000 gulden via contri buties, giften en een 'stand' op de lan delijke vrouwendag opgehaald. Dat geld rx zal worden aangewend voor de aan schaf van een waterpomp ten behoeve van een moestuinproject. Twee bij de vereniging aangesloten Schiedamse art sen gaan proberen 'verouderde'zieken- huisapparatuur op de kop te tikken. Ook is er in Somoto een jonge- renproject van start gegaan. Het betreft een fabriekje voor tassen en matten, waarin zo'n 25 probleemkinderen (oor logswezen en kinderen van prostituées) werk hebben gevonden. Verder wordt er vanuit Schiedam in Somoto een zo- genaamde cultuurklas opgezet, met als doel het culturele besef onder de bevol king aan te wakkeren en de oude volks- kunsten in ere te houden, in Schiedam zal de vereniging ach nadrukkelijk ma nifesteren tijdens de Noord-Zuid Cam pagne en zullen ook de scholen met in formatie over Nicaragua worden 'be- stookt'. „In juni zullen we ook deelnemen aan een landelijke fietsactie voor Nica- ragua," vult Armand van Puyvelde aan. „Samen met Italië en Engeland probe ren we in Nederland zo veel mogelijk geld voor de aanschaf van fietsen bij el kaar te krijgen. Er schijnt in Nicaragua een enorme behoefte te zijn aan een dergelijk vervoermiddel. Het is de be- doéling dat er van ai het ingezamelde geld fietsen van hetzelfde merk worden, gekocht inclusief reperatie-onderdelen. Bovendien zullen ter plekke werkplaat- sen worden ingerichten opleidingen voor fietsenmaker worden gegeven." Op de vraag waarom juist Nica ragua op de morele, financiële en mate riële steun van de nog prille Schiedam se vereniging mag rekenen, geeft Jan Goed een duidelijk antwoord: „Op vrij wel alle gebieden zijn dë ontwikkelingen onder de sandinistische regering hoop vol te noemen, maar de houding van de Verenigde Staten dreigt het vredespro ces in de kiem te smoren. Door de mili taire steun aan de contra's en een bela chelijke economische boycot is het land nog steeds in oorlog en daardoor totaal ontwricht. Wij willen door allerlei acties en projecten een steentje bijdragen aan een vrij en democratisch Nicaragua. Voor veien in Midden-Amerika blijft Ni caragua een hoopgevend voorbeeld en het bewijs dat het mogelijk is het lot in eigen handen te nemen." Elke .Schiedammer-die zich be- trokkén voelt'bij een vrij Nicaragua kan-' g"Rdi.f^^^^T'tójyi<nÊ|igfiiö g dam-Nicaragua eri als zodanig .déélrjfe men aan één van de drie' werkgroepen 5 op het gebied huisvesting, gezonds- heidszorg en onderwijs. Voor nadere in- formatie én/of aanmelding: Vereniging Schiedam-Nicaragua (Secretariaat), per adres Burgemeester Knappertlaan 189a in Schiedam/ telefoon: 4731745. SCHIEDAM in het kader van het Onderwijsvoorrangsbeleid organi seert buurthuis Nieuwland in samenwer king! met de twee Peuterspeelzalen s Nieuwiahd en St. Joris Doele thema- ochtenden voor ouders die kinderen hebben in de leeftijd tot en met 4 jaar. De ochtenden zijn in eerste in stantie bedoeld voor de ouders van bei dde" peuterspeelzalen. Andere geïnteres seerden zijn evenwel ook van harte wel kom. Er kunnen maximaal twintig men sen deelnemen. Mochten meer mensen zich opgeven dan wordt de mogelijkheid bekeken.om de ochtenden Ie herhalen. Hét doe! van de in totaal vijf och- tenden.is de ouders een ruimer. inzicht te geven in deinteresses enproblemen die spelen bij kinderen van die leeftijd. Het programma ziet er als volgt uit: Vrijdag 15 april: thema: kind en ziekenhuis (in samenwerking met de vereniging Kind en Ziekenhuis). Vrijdag 22 april: thema: agressie (met de stichting Spel- en opvoedings voorlichting). 'Vrijdag'29 aprl."thema: veilig heid in eri!,Sm!hetilitjis..(mëtówijkver pleegkundigen vanhet.bureau'Wibaut- plein). Dinsdag 3 mei: thema: speel goed (met speel-o-theek Ikkie). Dinsdag 10 mei: thema: omgaan met kleine ongelukken (met de artsen van de praktijk Nieuwland Lucie Pufkus en Ab Korsten). Alle bijeenkomsten vinden plaats in de peuterspeelzaal van buurthuis Nieuwland in de voormalige Masten broek kleuterschool-aan de Nolenslaan 99a (telefoon: £4270310)3 De" aanvang Is 09.00 uur (ontvangst met koffie/thee) en het einde van de thema-ochtend is rond 11.15 uur. De kosten bedragen 10,-. Voor aanmelding: Buurthuis Nieuwland, telefoon 4738671, vragen naar Henk Kroeze.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1