Woudhoekschool plant bomen Trimfietstocht van 140 kilometer praat over stress met binnenstadsplan 'We willen voor geen goud meer terug' Vrouwenprogramma in 'De Teerstoof' Het Vrije Volk SCHIEDAM Kettingbotsing Handbalfusie nu definitief Vrouw valt van fiets Excalsior'20 struikelt Primeur in Podium Addie de Jong geeft concert NIEUWE ABC ZORGT VOOR PUSH. HEMA NAAR ANDERE PLEK. INVESTEERDERS STAAN TE DRINGEN: GEMEENTELIJKE NIEUWBOUW VOOR DERTIG MILJOEN GULDEN. STATIONSPLEIN VOLGENDE PROJECT J PAGINA 18 SCHIEDAMTientallen kinderen van de Woudhoekschool hebben gisterochtend,ruim driehonderd bomen en struiken langs het voet/fietspad aan de Kasteelweg in Schiedam-Noord geplant. Dit gebeurde in het kader van de Na- ws DÖNDÈRDAG 14 APRIL 1988 tionale Boomfeestdag.? Het thema was dit jaar 'Een wereld vol bo- men', waarmee het belang van bo men voor de Derde Wereld werd onderstreept. Voorafgaande aan de plantactie kregen de kinderen een diaserie over dit thema te zien. Met het onthullen van een kunstwerk aan de kopgevel werd het woningbouwproject Stationsstraat en omgeving gisteren officieel opgeleverd Arie Vos van de dienst gemeente werken gaf uitleg over het planten van de bomen en struiken, waar onder de volgende soorten: els, wilg, populier, sleedoorn, veldes- doorn, vlier, cornoelje, gelderse roos en krenteboompje. - r-* '&ËÉÊÊM „Het Is ook voor mi] d# eerste keer dal ik m'a muurschildering In z'n totaliteit zie." zei kunstenares inga van Haastsrt na de onthulling. SCHIEDAM Na een potje 'touwtrekken' tussen de wethouders Hafkamp en Van Kleef vie! gisteren het doek, dat het kunstwerk van de Schie- damse kunstenares Inge van Haastert enkelé dagen voor de buitenwereld ver borgen had gehouden. Met die onthul ling van de abstracte schildering aan de kopgevel van de nieuwbouw aan de Cei- siusstraat werd het woningbouwproject Stationsstraat en omgeving officieel op geleverd. In de aula van de openbare basisschool 'De Peperkllp' werd nadien het glas geheven op het welslagen van het bouwplan, dat in Schiedam-Oost in totaal 193 nieuwe woningen omvatte. „Het is ook voor mij de eerste keer dat ik m'n muurschildering in z'n totaliteit zie," glimlachte Inge van Haas tert na de onthulling door de beide wet houders. „Ik heb het kunstwerk per plaat gemaakt. Het sluit gelukkig alle maal goed op eikaar aan, constateer ik nu. De opdracht van de gemeente had ik al twee jaar op zak. Maar pas in de laatste twee maanden heb ik m'n idee ën in m'n atelier daadwerkelijk vorm ge- geven," Uitvoerder Brouwer van aanne mingsbedrijf Urbi Bouw BV uit Nieuwe- gein geeft eerlijk toe, dat hij eerst even aan het kunstwerk heeft moeten wen nen. „Het hangt er al een paar dagen, achter zeildoek weliswaar, maar ik had bij het aanbrengen van de platen al een redelijk beeld van de schildering gekre gen. Ik was er eerlijk gezegd niet kapot van. Nu ik het in voile glorie zie valt het eigenlijk best mee. Ik begin het steeds mooier te vinden." Brouwer zal nog ongeveer twee weken met z'n medewerkers kunnen ge nieten van de kleurige kopgevel. „Eind april leveren we de laatste sleutels bij woning beheer in, dan gaan we weer naar een volgende klus. We hebben ruim dertien maanden over deze 111 woningen uit de tweede fase van het bouwplan gedaan. Alles is precies vol gens schema verlopen. Ik geloof, dat er nu al zeventig woningen bewoond of verhuurd zijn." Eén van de mensen die nu al hun intrek hebben genomen In de smaakvol en modem ontworpen huizen is de heer Verwiel. Samen met z'n vrouw en twee dochters woont de geboren en getogen Schiedammer welgeteld vijf weken op nummer 133 in de Reaumurstraat en heeft het daar prima naar z'n zin. „Ik zou voor geen goud meer te rug willen naar ons huis in de Beil- straat," stelt Verwiel. „Het was welis waar een gerenoveerd pand, maar evenals onze vroegere woning in de Cel- siusstraat betrof het toch sterk ver ouderde gebouwen, met alle gebreken van dien. We hebben nu vier ruime ka mers, een grote keuken en een zonnig balkon. Van het verkeer op de Hor- vathweg hebben we door de dubbele beglazing hoegenaamd geen last." De heer en mevrouw Baas woon den een decennium lang naar voile te vredenheid op de eerste etage in de Daltonflat, maar de laatste jaren werd de overlast van de spelende jeugd me vrouw Baas te gortig. „We woonden op de hoek en ik werd gek van het voetballen, tennissen en stenen gooien tegen onze muur. M'n man vond het niet zo erg, maar ik kon er op den duur steeds slechter tegen. Ik wilde daarom hoe dan ook verhuizen. De Woudhoek trok ons niet, ook al om dat we heei graag in deze wijk wiiden blijven wonen. Nu zitten we dus hier in de Reaumurstraat op nummer 105. Het is wel even wennen, hoor. We hebben twee kamers minder, bijna geen kasten en het telkens traplopen naar de slaap kamer en terug naar de woonkamer gaat je ook niet in de koude kleren zit ten. Maar er zijn natuurlijk voordelen genoeg. De keuken Is lekker ruim, het uitzicht is leuk, de tuin is iets extra's en alles ziet er mooi en netjes uit. Wat wil je nog meer? En als het dadelijk toch niet bevalt, dan verhuizen we gewoon weer..." SCHIEDAM Kennismaking met literatuur uit' de Derde Wereld draagt bij tot bewustwording en res pect. Het kan vooroordelen en discrimi natie tegengaan. Deze gedachten ko men naar voren In het programma; dat op dinsdag 19 april voor vrouwen in Theater De Teersloof wordl ge' ani- seerd. Vanaf 20.15 uur treden it. de Kom, Zapata, Wies Bloemen, Gerda Ha vertong en Ana Maria Conrado op. De toegang tot deze bijeenkomst is gratis. Het vrouwenprogramma past in de Noord-Zuid Campagne, die in de week van 18 tot en met 23 aprif in de gemeenten Maassluis, Vlaardlngen en Schiedam wordt gehouden. De Stichting Vtaardingen voor Ontwikkelingssamen werking levert hierin een belangrijk aan deel.'; Het afwisselende programma in De Teerstoof ziet er als vofgt uit: Gerda Havertong brengt een gedeelte uit haar theatershow en treedt bovendien als presentatrice voor de avond op. Judith de Kom brengt verhalen en poëzie. Zij zal worden begeleid door Zapata. Wies Bloemen geeft een dansdemortstratie, geïnspireerd door traditionele dansen uit Ghana en Mali. Ana Maria Conradi uit Argentinië zingt in het Spaans en be geleidt zichzelf op de gitaar. Het literaire karakter vanlde avond komt vooral tot uitdrukking in het optreden van Judith de Kom. Zij hééft de liefde voor de literatuur van haar Su rinaamse vader meegekregen. Geboren en opgegroeid in Nederland kent ?2ij haar vaderland Suriname van de Anan- si-verhaien en -gedichten, die haar va der beeldend en boeiend vertelde. Het luisteren naar en omgaan met haar vaders culturele erfenis heeft haar na een periode van innerlijke strijd en zoeken naar identiteit be wust gemaakt en gevormd. Zij volgde een toneelopleiding en specialiseerde zich in de voordracht van proza en poë zie uit Derde Wereldlanden. Zij werkte mee aan hoorspelen en literaire pro gramma's voor de radio (NCRV), Poëzie en Poetry International. SCHIEDAM De fietstoerclub Rijnmond houdt zondag 17 april een trimfietstocht over 140 kilometer. De tocht zal door ervaren fietsers worden begeleid. Deze begeleiders kennen de route en dragen er zorg voor dat de ge middelde snelheid waarmee wordt ge fietst niet hoger zal zijn dan 25 kilome ter. Tevens zullen zij de deelnemers be hulpzaam zijn als zij door pech het 'pe loton' niet kunnen volgen. Niemand wordt dus aan z'n lot overgelaten. De tocht zal de deelnemers voe ren naar het prachtige gebied van de Westeinderplassen en de Braassemer- meer. Halverwege zal een korte pauze worden Ingelast om de vermoeide be nen wat rust te gunnen en de achterge bleven pechvogels de gelegenheid te geven zich weer aan te sluiten bij het 'peloton'. De deelname staat voor ledereen open. Gezien de snelheid waarmee wordt gefietst Is het verplicht deel te ne men op een trim- of racefiets. De start zal om 08.00 uur plaatsvinden bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg In Sportpark Harga. Rond 15.00 uur worden de deelnemers terugverwacht. De kosten bedragen f4,50 per persoon. Voor nadere infor matie: 4357266 en 4703137. Vanaf 19 april organiseert de fietstoerclub Rijnmond in het kader van Toerfietsen, zelfs Ik doe het' iedere dinsdagavond kennlsmakingstochten over een afstand van ongeveer 30 kilo meter. De start zal elke week plaatsvin den om 18.30 uur bij de kantine van de Wielerbaan. De kosten voor deelname aan deze tochten bedragen twee gulden per persoon. SCHIEDAM De Kruisvereni ging Schiedam houdt maandag 25 april een thema-avond over stress. Als spre ker zal C. van der Mee, medewerker van het RIAGG (Regionaal Instituut voor de Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg), optreden. ledereen is wel eens gespannen, bijvoorbeeld bij een rijexamen of een sollicitatie. Het hart gaat dan sneller en harder slaan. De ademhaling is onregel matig en veel spieren zijn gespannen. Dit Is 'gezonde spanning*. Zonder deze spanning kan vrijwel niemand goed le ven. Het wordt andere ais die span ning voortdurend wordt gevoeld. Het slapen en eten gaat dan slecht, met ais gevolg oververmoeidheid. Stress Is slecht voor de gezond heid. Het geeft een verhoogd risk» op hart- en vaatziekten en maagzweren en gaat gepaard met hoofdpijn. Niet ieder een weet precies hoe stress te herken- 'nen is, wat er aan gedaan kan worden en hoe het te vermijden is. Daarom or- ganiseert de Kruisvereniging Schiedam tussen 20.00 en 21.30 uur op maandag- avond 25 april aan de Van Swindensin- gel 40 een thema-avond over stress. Le- den van de vereniging hebben gratis V toegang, niet-leden betalen 2,50 (de5S koffie of thee is gratis). h SCHIEDAM Een kettingbot sing vlak voor de Beneluxtunnei heeft gistermiddag rond de klok van vi)f uur voor ruim drie kwartier oponthoud ge zorgd. Een chauffeur van een vracht auto reed In op een file, nam hevig rem mend eerst een stuk vangrail mes sn knalde vervolgens op een stilstaande wagen. In totaal acht wagens liepen schade op. SCHIEDAM De fusie tus sen de twee Schiedamse handbal- clubs HVKen Valerius gaat definitief J door. De léden van de beide vereni- gingen hebben op (uiteraard) afzon derlijke buitengewone algemene ver gaderingen deze week vrijwel una niem hun fiat gegeven aan de plan- nen van hun bestuur om tot een toe komstige samenvoeging te komen. Een speciale commissie met afge vaardigden uit beide clubs zal nu de noodzakelijke voorbereidingen tref- "fen om de'Tusie1 daadwerkelijk te irealistfWC^^ l SCHIEDAM - Een 42-jarige Vrouw is door nog onbekende oor aak in de Van Beverenstraat van haar fiets gevallen. Met een hersen schudding is zij in het Schielandzie- kenhuis opgenomen. SCHIEDAM - Er vielen in de r tweede ronde van het toernooi om het Schiedams voetbalkampioen- 1 schap enkele verrassende uitslagen f te noteren. Zo verloor de finalist van vorig jaar, Exceisior'20, met 0-1 van Demos. Mario Oudheusden nam de enige en winnende treffer voor z'n rekening. PPSC verslikte zich in DRZ: 12-3. Van Dam, Den Brinker en Mi ls chielsen scoorden namens de afde- slingsclub. Titelhouder SFC bleet te lgen WK op 1-1 steken. Marcel l Brockx en Roos van Harmeien (WK) namen de doelpunten in deze wed- strijd voor hun rekening. I Overige uitslagen: Schie- I dam-Olympus 3-1, Hermes DVS- l Martin» 4-2, Ursus-HBSS 0-1, GTB- Schiedamse Boys 8-3. SCHIEDAM In het theater- I café Podium aan de Lange Haven 28 [zal morgenavond om22.30 uur het eerste optreden plaatsvinden van de S nieuwbakken Brits-Nederlandse for- 1 malie The Relatives. Deze band werd opgericht door Jack Monck uit Groot-Brittannië en Willem Jan Droog uit Vlaardingen, nadat beiden af hadden ontdekt dat hun composities igln muzikale ideeën een grote mate I van verwantschap vertoonden. Naast Monck (zang en bass) en Droog (piano en synthesizer) maken Mark Hadly (altsax), Kees Meylink (trombone) en Gert van Seters (drums) deel uit van de groep. De muziek van de Relatives bestaat uit eigen composities (songs en instrumentale stukken), die zijn beïnvloed door ritmische muziek als salsa, afro, calypso, jazz en popmu ziek. SCHIEDAM-Addie de Jong f verzorgt op zaterdag 16 april het maandelijkse orgelconcert in de aula van het Stedelijk Museum. Deze be kende musicus is cantor/organist van de goede Herderkerk in Rotterdam/Schiebroek en tevens de stadsbeiaardier. Het fraaie Hess-orgel en de muzikale kwaliteiten van Addie de Jong staan borg voor een uitstekend en gevarieerd programma. Het con- eert begint om 15.00 uur en de toe- gang is vrij. 'm SCHIEDAM - De HEMA heeft aan het Schiedamse gemeentebestuur v gevraagd plekken in de binnenstad aan te wijzen waar zij een definitieve vesti ging kan krijgen. Ook andere bedrijven .tonen belangstelling. Daarom heeft de* 'politiek haast met de vaststelling van (fiet binnenstadsplan 'De Grote Omloop'. iNog deze maand komt wethouder Chris 'Zijdeveld met een voorstel, fe „Sinds de .ABC-combinatie (Al- weert Heijn, Blokker en C A) gekozen flteeft voor een vestiging in de Lange kerkstraat rinkelt dagelijks de telefoon *van ondernemers en investeerders, die zich in ons centrum willen vestigen. Ook ;kunnen nu besprekingen gevoerd wor- I den over nieuwe ontwikkelingen rond f het station." I" Wethouder Chris Zijdeveld, die dit zegt, is zeer gelukkig met de komst i van het combinatiewarenhuis naar Schiedam. „Niet doorgaan van ABC zou de doodsteek zijn voor ons centrum. De keuze voor Schiedam van deze vesti- ging geeft een stimulans omdat het marktonderzoek van die combinatie toonaangevend is. Als zij voor die plek kiezen, ligt daar een goede markt, rede neren vele anderen," zei hij gisteren in de vergadering van de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Milieuzaken. Zijdeveld constateerde aan het eind van de behandeling van de binnen- 'ïtadsplannen. die de fracties van CDA en PvdA hebben gemaakt: „Er is brede overeenstemming over de toekomst van onze binnenstad en daarop zitten on dernemers ai geruime tijd te wachten." Bijna unaniem ondersteunt de 'politiek als uitgangspunten: De noodzaak van een Grote Omloop via Hoogstraat, Broersvest en Lange Kerkstraat. De lange rechte lijn van de Broérs- vest dient door bebouwing een breuk te - krijgen bij Huis te Riviereweg /Stadserf Hemapleln. Er moet een nieuwe theatervoorzie ning komen op het Stadserf. Daarbij zijn vestigingen van biblio theek, archief ën andere publiekgerichte activiteiten van de gemeente gewenst. Het Buitenhofje van Belois in de Kreupelstraat moet behouden blijven. Op de plek van het Passagetheater moet een sterke winkelvoorziening ko men. De meningen verschillen over de grootte van de nieuwe theatervoorzie ning, D66-er Adrie Reijnhout vindt een zaal met een capaciteit van 200 toe schouwers voldoende, maar Siem Ros- man van CDA vindt dat te klein en ook Hans Bakker van de PvdA vreest, dat er meer theaterplaatsen nodig zijn om een behoorlijke programmering te kunnen krijgen. Op korte termijn, tenminste bin nen vijf jaar, dient een en ander gestalte gekregen te hebben, menen zowel PvdA ais CDA. Naar schatting zal de uitvoe ring ervan de gemeente ongeveer dertig miljoen gulden kosten. v Rosman, die zijn inleiding over het CDA-binnenstadsplan begon met een videofilm, stelde dat versterking van het stadshart dringend nodig is. „Schiedam mag geen pretentieloos stadje zijn in de schaduw van de grote buur. Het heeft een eigen identiteit, zo wel op cultureel als religieus gebied." Bakker zei, dat de PvdA met haar, plan is gekomen om vaart te zetten in de gehele zaak. Hij verweet Reijnhout (D66) en De Leede (PPR/CPN) door af wijzing van de ABC-vestiging in de Lan ge Kerkstraat de noodzakelijk geachte versterking van de Grote Omloop te on dermijnen. De Leede vroeg om een uitge breide inspraakronde voor de ABC-ves- tiging in de Lange Kerkstraat, waaraan volgens hem te veel oude gevels wor den opgeofferd. Het nieuwe warenhuis krijgt een voorgevel/die van de winkel van De Mo! Jansen tot aan de woning (nr.28) naast de tijdschriftenzaak op de hoek van Kreupelstraat loopt en een parkeerdak. Zijdeveld vindt, dat de raadsle den als 'volksvertegenwoordigers' vol doende invloed hebben kunnen uitoefe nen op de besluitvorming. Het overleg met ABC en de huuropzegging aan de HEMA is fang eén geheime zaak ge weest uit tactische redenen, vertelde de wethouder. „Pas toen we volledige zekerheid over het ABC-project hadden, konden we zo'n houding tegenover de HEMA in nemen. Immers een gemeentebestuur, dat de huur van de tijdelijke vestiging van zijn enige grootwinkelbedrijf opzegt, wordt voor gek verklaard. De HEMA had dat natuurlijk ook wel door en voel de er zelf niets voor om uit die tijdelijke huisvesting te vertrekken. ABC wilde echter alleen op die plek komen ais de HEMA er wegging. Nu dat definitief is, kunnen we de binnenstad de push ge ven, die ze nodig heeft," meent Zijde veld. v'^7, y

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1