Vlaardingerstraat krijgt met nieuwbouw karakter terug «Orkestrale '88 in sporthal Margriet 'Niet groter willeiivoelen dan we zijn' i GSS rekent af met FCN'66 1-0 Het Vrije Volk SCHIEDAM f'. 1 mm W ZATERDAG 16 APRIL 1988 ws PAGINA 9 m a m m si m 'U w •*:U£te' eerste bewoners van de Herinneringen aan trouwerijen bij Beijersbergen en ruzie om getijdenmolen Door Han van der Horst B8#t#fi§ 1 w 11^1f: mmmm Schiedam heeft geen schouwburg nodig, meent prof. P. Sanders. Een circuit van kleine culturele voorzieningen past beter bij de stad Gemeente Rotterdam !B§£ 'M (M M M 1 ai s* nieuwbouw tussen de Ketel- en de Vlaardingerstraat er bijna aankomen, begint het buurtje - daar weer wat karakter te krijgen. Dat heeft te lang geduurd. Meer dan tien jaar lag tussen Molen de Drie Korenbloemen en het begin .van de Dam een akelige put waar alleen maar onkruid M groeide. De werkelijke, de traditionele Schiedammer i r f. bekeek die plek met weemoed: tien tegen één had hij daar de mooiste avonden van zijn leven doorgebracht, misschien zelfs zijn bruiloft. Want ooit stond op de westpunt van die vlakte het, befaamde etablissement Beijersbergen met aanpalend koetshuis. Beijersbergen was de ké: plek waar de keurige - Schiedammer, die jë nooit zag ,-v In de vele kroegen vari de stad, zich bij bijzondere gelegenheden krachtig amuseerde. Als vader en moeder zoveel jaargetrouwd waren, of wanneer je zelf in de huwelijksboot stapte, dan kon je niet onder een diner In de 1 zaal van Beijersbergen uit. Mijn moeder, die er in 1948 het huwelijksfeest vierde: „O, het was daar zo heerlijk. Vooral de pudding. Daar waren ze overal beroemd om. En dan hadden ze er ook van die he6 lljke hors d'ouevres." Veel Schiedamse echtparen trouwden in de - koetsjes van Beijersbergen. Mijn vader en moeder niet. Zij) reden in de nieuwe taxi's van het bedrijf. Dat was zo vlak na de oorlog iets bijzonders. In het café beneden in het pand kwamen de Schiedammers die er een zaal huurden niet zo vaak. Daar was het te deftig voor. Rond de :..i - eeuwwisseling herbergde Beijersbergen zelfs een 3 sociëteit voor de elite. t „Naasthotel n p.; - v.-\sa tt fl 'ft - Het etablissement Beijersbergen in de vijftiger jaren nog in volle glorie op de hoek van de Vlaardingerstraat en de Vellevest. Beijersbergen stond het meest bijzondere bouwwerk van de hele buurt. Aan de vervallen gevel zag je het niet af, maar daarachter, bevond zich Nederlands enige getijdenwatermolen. De machinerie met het grote schoeprad was nog helemaal compleet, maar al tientallen jaren buiten bedrijf. Vlaardingerstraat, Dam en Hoogstraat vormen een dijk, die tot op de huidige dag een rol speelt in de waterkering. Stonden Lange en Korte Haven in open verbinding met de Maas en dus de zee de waterlopen daarachter tegenwoordig alleen de Vellevest, de Noordvest en de Schie hadden een vast waterpeil. Vooral bij eb was het water daar veel hoger dan in de Korte Haven. Vandaar dat er een sloot was gegraven tussen de Vellevest met een soort riool dwars door de dijk van de Vlaardingerstraat heen. Het gat aan de andere kant is nog steeds te zien in de kademuur van de Korte Haven. Daardoor stortte zich het water langs.de schoepenraden. Het moet in het gebouw behoorlijk gestonken hebben, want op diezelfde sloot kwam Schiedams goorste grachtje uit, de begin jaren vijftig gedempte Zijl, waar toch wel gauw een kwart van alle wc'sin het tegenwoordige Schienoko-gebiea op loosde. Eeuwenlang is er precies op die plek een getijdenmolen geweest. En eeuwenlang bleef het conflict bestaan tussen het stadsbestuur en het Hoogheemraadschap Schietend over die in de middeleeuwen ai gepleegde misdaad: het maken van een gaatje in de dijk zonder vergunning, in de goede oude tijd werden de vroede vaderen door Schieiand regelmatig met de gruwelijkste martelingen bedreigd, in onze kalmer dagen werd het een sluimerend verschil van mening, maar de steen des aanstoots is pas door de nieuwbouw weggenomen. Want nu is dat slootje eindelijk gedempt. Hoe dan ook, de afbraak van de getijdenwatermolen heeft Schiedam van een uniek monument beroofd. Het is jammer, dat de stad aan het eind van de jaren zestig nog niet zoveel actieve molenvrienden had ais tegenwoordig. Want dan was het waarschijnlijk nooit gebeurd. Maar goed, gedane zaken nemen geen keer. Je kunt maar een ding met droefheid constateren: hoe aardig die nieuwe huizen op de Vlaardingerstraat er ook uit zien, ze zullen echte Schiedammers nooit Beijersbergen en die watermolen doen vergeten. f Door Ben van Haren SCHIEDAM - „Schiedam heeft geen schouwburg nodig. Een theatertje als De Teerstoof en een zaai met 250 zitplaatsen voor uitvoeringen van de plaatselijke verenigingen is voldoende. Het voorstal in het recente en overigens heel aardige PvdA-plan voor de bebou wing van het Stadserf om daarin een theater met 500 plaatsen op te nemen lijkt mij geen haalbare kaart. We moe ten ons niet groter voelen dan we zijn." Tussen bezoeken aan Parijs en Genève door heeft prof. mr P. Sanders evati tijd om over de'cultuurpolitiek in zijn geliefde Schiedam te praten. De 75-jarige voormalig buitengewoon hooflteraar in vennootschapsrecht van de Erasmus Universiteit werkte voor de Verenigde Naties en voor de internatio nale Kamer van Koophandel, vervulde vele commissariaten en is een kunstlief hebber. Hij maakte ondermeer deel uit van tot bestuur van Museum Boymans. ?o "Als internationaal gewaardeerde rechtsgeleerde is hij een globetrotter, maar zijn geboorte- en woonplaats Schiedam ligt hem zeer na aan het hart. Hij is voorzitter van de Stichting Cultu reel Fonds in Schiedam. Op een verga dering van de plaatselijke afdeling van zijn partij (PvdA) baarde hij onlangs op zien door uitgaven voor het voortbe staan van het Psssag6*.heater wegge gooid geld te noemen. Het nieuwe PvdA-plan voor de binnenstad vindt hij aardig, maar het voorstel voor een -nieuw theater op het Stadserf wijst hij "tBij binnenkomst In de werkka mer van zijn met vele moderne kunst werken^ verfraaide woning aan de Bur gemeester Knappertlaan overhandigt hij ons-een ten behoeve van het interview gemaakte tekst „Schiedam, cultureel berden," staat er onderstreept boven. Alleen praten over verbouwing of ver vanging van het Passage Theater past niet, vindt Sanders. „De vraag of Schie- dagv behoefte heen aan een echte schouwburg moet worden geplaatst in het kader van het culturele leven van de stad en de behoeften van de Schiedam se burgerij." Hij gelooft in een kleinschalige aanpak. „Dat hoort bij Schiedam. Laat het grootschalige maar aan Rotterdam over, waar men binnen tien jaar een sky-line zal zien die met torenhoge ge bouwen aan het Weena en de Maas aan New York doet denken. Tegen de vele bioscopen, De Doelen als Rotterdams muziektheater, de nieuwe Schouwburg met een toneel zo groot ais de Stopera en nog een kleine zaai, Hofplein, Luxor, Zuidplein en De Lantaren kan een edit theater in Schiedam toch niet concurre ren." De een grootte schouwburg Sanders onzin. bewering, dat een stad met tte ais Schiedam een eigen irg behoort te hebben, vindt „Dat is geen argument, maar sentiment. Wij liggen niet geïso leerd zoals Enschede of Tilburg. Wat is het nu voor afstand naar Rotterdam? Met tram en auto ben je er binnen twin tig minuten. Een buitenstaander kent niet eens de grens tussen Schiedam en Rotterdam. Ons station haet ergerlijk genoeg Rotterdam-West." De voor arbitrages in internatio nale zakelijke conflicten veel gevraagde Schiedammer ziet heus wel goede mo gelijkheden voor zijn stad. De plaatselij ke cultuur-politiek moet zich volgens hem op de sterke punten van de stad richten. - - „Schiedam is vermaard om zijn molens. Straks zijn er vijf weer in oude glorie hersteld. Vanaf de Noordmoien zie ik in de stad een cultureel circuit ontstaan. Vandaar gaat men langs de molen aan dé Vlaardirigerdijk, langs Korte Haven of Dam naar de Koren beurs, het oude Stadhuis en de prachtig gerestaureerde Grote Kerk. Verder langs het lieve theatertje De Teerstoof naar het Stedelijk Museum, een schep ping van de Italiaanse architect Gludid, die ook het Kantongerecht aan de Lan ge Haven ontwierp. De Lange Haven vanaf de Oude Sluis tot aan de Koemarkt is een schoonheid op zichzelf, een te bescher men stadsgezicht. Gelukkig dringt dit besef thans door en is een begin ge maakt met de restauratie van panden langs de Lange Haven. Vele eethuizen zijn daar in de loop van de tijd geves tigd, naast een paar galeries en een goud- en zilversmid. Aan de Plantage zou het circuit kunnen eindigen bij het tot cultureel centrum in te richten Entre- pót aan de Lange Nieuwstraat, nog geen honderd meter vanaf de Gerrit Verboonstraal en het oude Gymnasi um." Op verzoek van de wethouder van cultuur onderzoekt een werkgroep onder leiding van prof. Sanders de fi nanciële haalbaarheid van dit plannetje van de wethouder zelf. Zeven miljoen gulden is er volgens hem nodig om In het voor accijnsvrije opslag nauwelijks nog gebruikte entrepót ateliers, kanto ren, winkels, een artotheek, een gra fisch centrum, het Nederlands Gedistil leerd Museum, een zaal met 250 plaat sen, dansstudio's en een horecagele genheid in te huisvesten. Het Cultureel Fonds van Schiedam, waarvan Sanders voorzitter is, heeft het onderzoek be kostigd van architect Eric Bakema, waarbij naar voren kwam dat de bouw kundige staat van het geheel een ver bouwing tot cultureel centrum recht vaardigt. De zevende Pieter van vader op zoon uit het in de zeventiende eeuw van Zeeland naar Schiedam verhuisde ge slacht Sanders rekent op een welslagen van het EntrepÓtplan, Inclusief de nieu we zaal. „Ais de politiek tegen de daarin opgenomen zaal neen zeg», zal het moeilijk worden de horeca-afdeling goed exploitabel te maken." De Passage heeft nooit veel in druk kunnen maken op Sanders. „Wat stelt het eigenlijk voor? Twee weken ge leden was ik in Milaan en dan wandel je door een echte Passage van het Scala naar de Dom, maar hier ben je zo aan het eind en dat komt nergens op uit. Ik vind het niet eens zo'n gek plan om van de Schiedamse Passage compleet een warenhuis te maken. Dan kan het nog wat worden." Tenslotte over het PvdA-plan: „Het is een goed idee om bij de bebou wing van het Stadserf de Ruïne van Ma- thenesse een waardige plaats te geven. Ook de concentratie van archief en hoofdbibliotheek op die plek spreekt mij aan, maar van dat theateridee moeten ze afstappen. Een openluchtheater lijkt me daar wel wat. Dan kan het plein ook ruimer opgezet worden misschien. Ove rigens vraag ik me nog wel af wat er be doeld wordt met een representatieve raadszaal. De bestaande accommodatie is toch ook goed en ais het erg druk wordt kan men altijd met video's gaan werken." SCHIEDAM In de Schiedamse sporthal Margriet vindt yandaag de vier de Orkestrale plaats. Aan dit tot een traditie uitgegroeide concert werken vier Schiedamse harmonie-orkesten {Wilton Fijenoord, Harpe Davids, Am- brosius, St Radboud) en het Schiedam se mandolinegezeischap ONI mee. Voor de pauze zal eik harmonie orkest afzonderlijk het eigen getuid la ten horen, terwijl na de pauze deze or kesten gezamenlijk zullen optreden. Het mandoline-orkest is zowel voor als na de pauze te beluisteren. De toegangsprijs voor dit mu ziekspektakel is vier gulden per per soon. De deuren van sporthal Margriet gaan open om 19.30 uur. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn nog te koop aan de kassa van de zaal. 8e zevende Pieter Senders van vader op zoon, een globetrotter die de eigen heden van Schiedam wil benadrukken. SCHIEDAM In het kader van het toernooi om het Schiedams voetbal kampioenschap heeft GSS met 1-0 ge wonnen van FCN'66. De doelpuntenma ker was John van Leeuwen. Het pro gramma voor volgende week ziet er ais volgt uit: dinsdag 19 april: WK-Schie- dam, Martlnit-DRZ, HBSS-GSS, De- mos-GTB. Donderdag 21 april: SVDPWja-PPSC, SVDPW.zo-FCN'66. SW-Schiedam. Aiie wedstrijden begin nen om 16.45 uur, behaive het duei tus sen HBSS en GSS dat dinsdag om 19.00 uurbegint. Als u eens komi kijken naar een van de appanementen in het woonproject "De Peperklip" dan zult u vele van uw woon- ideeën bevestigd zien. Mooie 2-, 3-en 4-kamerwoningen worden aangeboden tegen zocr redelijke huurprijzen. Voor mensen die wat meer ruimte nodig hebben zijn er ook 5-kamer maisonettes beschikbaar. Ook kleine huishoudens vanaf 3 personen kunnen in aanmerking komen voor een 5-kamer maisonette. De Peperklip is een kleurrijk bouwwerk, ontworpen door de Nederlandse architect Cad Weber en is verfraaid met levendige kunstwerken. Hoewel het complex nu nog in een wat minder be bouwde omgeving van het BISPO-gebied ligt, zal er zich over enige tijd een dynamisch centrum vormea De Peperklip heeft bovendien een actieve bewonersgroep die de algemene belangen behartigt en een huismeester voor de meer technische gang van zaken. De veilig voor kinderen afgeschermde speelplaats en de groenstroken rondom worden door de plant soenendienst onderhouden. Mogelijk heeft u in de pers al wat over De Peperklip gelezen. Komt u echter zelf eens kijken. De Peperklip is een oriënterend bezoekje waard. Wilt u meer weten over dit aantrekkelijke bouwproject, dan kunt u iedere dinsdag van 9 tot 11 uur langskomen op Stootblok nr. 6. Bellen kan ook, dagelijks van 9 tot 10 uur, met de heer H. Schregardus, bereikbaar onder nummer (010) -43210 99. Als u zich schriftelijk wilt aanmelden, dan kunt u schrijven naar Het Gemeentelijk Woningbedrijf Rotterdam. Postbus 52640, 3007 KC Rotterdam. DE HUURPRIJZEN, incl service- en stookkosten 2-kamerwoning ca. f 400.- per maand 3-kamerwoning ca. f 470,- per maand 4-kamerwoning ca, f 535,- per maand 5 - kamerwoning ca: f 680,-per maand DEZE PEPERKLIP BEVESTIG

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1