Lui, loom Koninginnedag vroeger: climax van vakantiegevoel 'Meer koopwoningen nodig in Nieuwland' voor alle borden Stadsontwikkelaars willen één paal Het Vrije Volk SCHIEDAM Zijdeveld geeft startsein bouw riante appartementen HEC toont 'Nederland in het jaar 2015' 'Gezond slank worden' PAGINA 10 ZATERDAG 30 APRIL 1988 ÜH REGiNA SAL Vb De radio aan, in het gras langs de Maasboulevard naar de boten kijken en als extraatje nog de zon die schijnt: een goedkope manier om te recreëren. Ursus te sterk voor GSS Wethouder Hans van Kleef slaat eerste paal voor 31 koophuizen en wil nieuwe bewoners om wijk op goede peil te houden -;r." HIEDAM— Je komt er niet Iedere Nedertandèï-fnoerher uitgangspunt van het gemeentebestuur omdat tegen de nieuwbouw protest is aangetekend door omwonenden. De ju ridische procedure rond de vrije sec torwoningen, die aan de waterkant van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan verrijzen, heeft geen problemen opgele verd. Moeilijker was het met het bouw plan voor de dertien premie A-wonin gen, die oorspronkelijk gepland waren aan de Dr. Kuyperlaan/Thörbeckesingel. Zittende bewoners zagen hun uitzicht belemmerd en dienden bezwaren in. De gemeente heeft daarop gereageerd door dit wo ningblokje op een andere plaats te laten realiseren en wel ook aan de Burg. Hon nerlage Gretelaan op een stuk grond waar eerder wisselwoningen hebben ge staan. „Hoewel verwacht mocht worden dat de bewoners gelukkig zouden zijn met die wijziging bleek ons, dat ze geen overleg meer wilden voeren met de ge meente. Zij stelden de eis, dat in hun buurt helemaal geen woningbouw zou plaats vinden. Dat druist in tegen het belang van de wijk en tegen ons streven om Nieuwland op te peppen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze woningen met hun toekomstige bewoners een kleine maar welkome correctie vormen op de sociale structuur van Nieuwland. Het mag daarom ook niet bij dit ene project voor koopwoningen blijven. Er zal nog meer moeten gebeuren in deze wijk. Wij zullen daar hard aan werken." Door Ben van Haren SCHIEDAM „De wijk Nieuw land is een mooie, ruime en groene wijk, maar er wonen nu bijna uitsluitend bui tenlanders, bejaarden en jongeren. Die samenstelling van de wijkbevolking wil len we verbreden en daarom gaan we de bouw van eengezinswoningen hier stimuleren. Daarbij komen we dan uit op nieuwbouw van koopwoningen op hiervoor geschikte stroken grond." Wethouder Hans van Kleef (o.a. stadsvernieuwing) zei dit gistermiddag nadat hij de eerste paal had geslagen voor een project van dertien premie A- woningen en achttien vrije sectorwonin gen aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en Dr. Kuyperlaan. Rehorst Bouw BV is de aannemer, het ontwerp is van ingenieursbureau Treffers Pol- gar BV, beiden uit Waddinxveen. Spu- broek Makelaardij BV uit Vlaardingen heeft de verkoop in handen. „Over vijfentwintig jaar moet Nieuwland nog een goede wijk zijn om in te wonen. Het gemeentebestuur heeft zich voorgenomen daarvoor te zorgen. Er staan nu zo'n zesduizend dezelfde woningen, na-oorlogse hoogbouw met voornamelijk een- en tweepersoonshuis houdens als bewoners. Die eenzijdig heid willen we doorbreken. Daarom zijn we druk doende in deze wijk liften te bouwen aan flats waarin veel oudere mensen graag willen biijven wonen, maar vaak vertrekken als ze moeite krij gen met het trappen lopen. Nog voor de vakantie zal de eerste lift opgeleverd worden. Ook zijn we bezig isolatiepro jecten uit te voeren en andere renova ties te verrichten, die het energiever bruik in deze na-oorlogse woningen kunnen terugdringen. We denken ver der aan het samenvoegen van woningen of het uitbouwen van woningen op de begane grond." „Ook. is het in „dit. kader nodig, dat er koopwoningen wórden gebouwd. Niet' ofhdat" er' Wg één" onbebouwd plantsoentje beschikbaar is. Neen. Het gaat er ons om dei sociale structuur van Nieuwland opaéTvijzeién, Wij willen, dat des jonge irnehsenddie hier- graag willen wonen 'er ookblijvenalsze kinderen krijgen. Daarvoor is het bouwen van eengezinswoningen nodig." Van Kleef legde gistermiddag in zijn toespraak de nadruk op dit beieids- SCHIEDAM - Wethouder Chris Zijdeveld (Stadsontwikkeling) geeft dinsdag drie mei het startsein voor de bouw van vijftig 'riante terrasapparte menten' in de Schiedamse wijk Woud- hoek-Noord. Zijdeveld plaatst, onder het toeziend oog van medewerkers van aannemer Bouwfonds Woningbouw nv, de vloer van de eerste verdieping. Dit geschiedt om drie uur 's middags. De bouwer is vol trots over het pand: „Een exclusief gebouw verrijst aan de Woudhoekse horizon," aldus een schrijven van Bouwfonds Woning bouw. Het betreft koopwoningen waar van de prijs variëert van 166.750 gulden tot 196.750 gulden, inclusief de afge kochte erfpacht. Op de huizen rust een éénmalige subsidie van 6500 gulden per appartement. Aspirant kopers hebben de keu ze uit dertien modellen die volgens de bouwer over een 'perfecte isolatie' be schikken. Verder zijn de appartementen uitgerust met een zonterras, een ruime badkamer met ligbad en aparte douche en een 'living' met een 'riante zongele- genheid'. Het complex komt te staan aan de Eduard Hellendoornweg. ROTTERDAM - Bij de baiie 'bouwen en wonen' van het Hulp- en In formatiecentrum aan de Hoogstraat 110 in Rotterdam is een computersysteem opgesteld, dat aile informatie verstrekt over de vierde nota Ruimtelijke Orde ning. Het motto van deze vorige maand gepresenteerde nota luidt 'Nederland in 2015. Daar wordt nu aan gewerkt'. Aan de hand van duizenden kaarten, grafieken en tabellen geeft de computer informatie over de ontwikke lingen in de afgelopen dertig jaar en de periode tot 2015. Enkele onderwerpen: wonen, bevolkingsopbouw, werkgele genheid, milieu, verkeer en vervoer. En dit dan op diverse niveaus: van geheel Nederland of per provincie tot stadsge west, gemeente en vierkante kilometer. Belangstellenden kunnen van maandag tot en met vrijdag van negen tot vier uur bij het HIC terecht. om alle gemeentelijke diensten zo ver te krijgen dat ze samen gaan werken en er niet alleen aan denken of iets praktisch is, maar ook mooi. In Berlijn en in Am sterdam is het gelukt, dus waarom zou hei in Rotterdam niet kunnen. Rotter dammers die een keer naar Amsterdam zijn geweest en hebben gezien dat het daar veel mooier is, zullen zich afvragen waarom het in Rotterdam nog steeds een chaos is. Rotterdam moet niet wachten totdat mensen tot die ontdek king komen, maar meteen ingrijpen." De gemeente zou daarom nu met geld over de brug moeten komen om een industrieel ontwerper aan de slag te kunnen zetten. Aarts: „Deze zou in Rot terdam moeten bekijken of de diensten bereid zijn samen te werken. Als die in dustrieel ontwerper na lang praten bij voorbeeld de ROTEB niet kan overtui gen dat die samenwerking er moet ko men om de stad er mooier uit te laten zien, dan moet er een politieke beslis sing genomen worden. De ROTEB zal dan verplicht worden mee te werken en zal de prullenbakken alleen nog schoon mogen maken." De abri's die in Rotterdam staan zijn het duo ook een doorn in het oog. Van den Berg: „De RET die ze neerzet bekommert zich er totaal niet om of de abri's wei mooi zijn. Ze moeten be schutting geven aan reizigers en zo soli de zijn dat geen enkele vandaal ze kan vernielen. De RET denkt er niet aan dat ze op deze manier het gezicht van de hele stad verpesten." De stadsontwikelaars hopen nog steeds dat Rotterdam net als Amster dam moderne spiksplinternieuwe abri's krijgt. Deze wachthuisjes zijn voor het' grootste deel doorzichtig en worden be- heerd door een firma die het onderhoud betaalt met de opbrengsten van recla me op de abri's. Rotterdam besloot eni ge tijd geleden ook gloednieuwe abri's door een dergelijke firma te laten plaat sen. Helaas ging de firma failliet en' daardoor staan in Rotterdam slechts drie van deze moderne abri's eenzaam tussen de talloze verschillende wacht huisjes die de RET in het verleden al had laten plaatsen. Tenslotte pieiten de stadsontwik kelaars ervoor dat In de stad ook een keer iets bijzonders gedaan moet kun nen worden. Aarts: „Nog steeds worden bijna overal dezelfde lampjes neergezet. In principe is dat geen slecht uitgangs punt, omdat het dan in de stad niet zo'n rommeltje wordt. Toch zouden ze een keer op een speciale plaats andere lam pjes moeten neerzetten die beter pas sen bij de gebouwen die er staan. De gemeente moet dus durven afwijken waar dat nodig is. Naast een houten bankje moeten ze geen plastic prullen bak met een fel oranje kap zetten, maar 'n prullenbak van hetzelfde materiaal. En ach, die gele prullenbakken op de Lijnbaan die meer op containers lijken hadden natuurlijk al lang geleden ver vangen moeten worden." straat. Gezamenlijkzetten de mannen yan.,hout en bordkarton .prachtige ere poorten op. Daarachter werd op de gro te dag muziek gemaakt en gedanst. De binnenstad had ook zijn ver lokkingen. Daar vonden de centrale ge- beurtenissen plaats. De muziekkorpsen van de stad'gaven concerten. De me- nigte droeg oranje kokardes. De stad J was ^eem vlaggéhzee. En, 's avonds ein digde koninginnedag ën "de vakantie maand met een groots vuurwerk, waar van het letterlijke klapstuk onverander lijk was het portret van de Wiliemien. De socialisten waren toen ferven te republikeinen. Zij verbergen zich in hun huizen want voor hen was het ge vaarlijk op straat. Oranjebitter rijke lijk geschonken leidde soms tot ge weld van de 'gezagsgetrouwen' tegen 'die rooien'. Dat was natuurlijk niet pret tig en daarom zorgde het bestuur van de SDAP jaarlijks voor een alternatief. Voor een bescheiden bedrag konden socialisten op een plezierboot een uit stapje maken naar Hoek van Holland. Daar op het water waren ze veilig voor de agressie van de oranjeklanten. En ze hoefden niets te merken van het feest gedruis. Pas in 1937 schrapte de SDAP het programmapunt voor de republiek uit haar programma. Maar het duurde tot in de Tweede Wereldoorlog dat Wil- heimina de harten van socialisten won. Sindsdien zijn zij ook keurige aanhan gers geworden van de monarchie. Aan de andere kant: echte oranjeklanten be staan niet meer. Schiedammers vinden de koningin tegenwoordig gewoon een aardig en intelligent mens, waar je een vrije dag aan dankt. Maar helaas niet al tijd.. SCHIEDAMVoor het voetbal toernooi om het kampioenschap van Schiedam zijn twee wedstrijden ge speeld. GSS verloor op eigen veld mét 1—4 van Ursus. Mario Krommenhoek (3) en Anton van Oers scoorden voor de gasten, Hennie Idema redde,namens de thuisploeg de eer. WK bleef met-3—1de baas over SW- Gerafd.Heijdra^Rob Lans bergen en Roos van Harmèlen namen de doelpunten van de afdelingsclub voor hun rekening. Ruud Momiccrn trof doel namens SVV. Maandag zal Ursus-routinier Hennie Verschoor in het duel met SVDPW (zo) worden gehuldigd voor het spelen van zijn 500ste wedstrijd in de hoofdmacht van de Schiedammers. SCHiEDAM Op korte termijn starten in wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennestraat weer een aantal cursussen. Op het programma staan onder meer 'Gitaarspelen' en 'Gezond', slank worden'. - um Zowel kinderen als volwassenen;-: kunnen gitaarles krijgen van Mike Willi-" ams, gediplomeerd musicus en lid van-i een toonkunstenaarsvereniging. De les-' sen zullen gegeven worden op maan dagmiddag en maandagavond. De 'Ge zond slank worden'- cursus zal iedere maandagmorgen van 10.30 tot 12.00 uur plaatsvinden. Cursisten krijgen dan te maken met buikspieroefeningen. Voor meer informatie kunt u bel len naar De Erker, 010-42677677 4263161. Door Han van der Horst SCHIEDAM— onder' een paar keer in*zijn- leverrmeemaken:' dat koninginnedag in het weekeinde, valt, zodat de werknemer zich een vrije dag door de neus geboord,zietvDeze_ treurigmakende omstandigheid is ook een kenmerk van het Jaar 1988: Schiedammers-hroëterfop^faMi^al, terdag 30 april flaneren in plaats van- winkelen. Want dat is er overgebleven van de vaderlandse koninginnedag: je gaat de straat op om te slenteren. Een vlag heeft de gemiddelde burger al lang niet meer in huis. Dus de feestelijkheid moet voornamelijk worden verzorgd door paraderende muziekkorpsen. Ech te koninginnedag-activiteiten zijn tegen woordig meer voor kinderen bestemd. Goed, de kroegen mogen later dicht, maar dat is op elke zaterdag al het ge val. Hoe komt dat? Het is een wel vaartsverschijnsel. Wie een behoorlijke audio—installatie heeft en een kleuren televisie, denkt er niet over om zoals zijn grootouders 's morgens op een hei dens vroeg uur voor het Stadhuis te gaan staan, alwaar de burgemeester als plaatsvervanger van Hare Majesteit een aubade in ontvangst neemt. Je kijkt wel uit. Als je goede muziek wilt horen, zet je een piaat op. En een vakantiegevoel doe je op in Torremolinos, niet in je ei gen buurtje. Vroeger was dat anders. In de dagen van Wilhelmientje was koningin nedag 31 augustus de climax van elk vakantiegevoel. Op 1 september be gon elke school onverbiddelijk weer. De mensen hadden dan ook de neiging hun vakantie vier dagen tot hoogstens één week - te plannen in de laatste Exlra feestelijk was de versiering in de Schiedamse straten in 1925 bij het bezoek van Koningin Wilhelmina week van augustus. En met die paar tientjes waar een geschoolde arbeider voor de oorlog wekelijks mee thuis kwam, kon je natuurlijk geen snoepreis financieren. Men bleef dus thuis. Vaak heel dichl bij huis. Konin ginnedag had namelijk een tweede functie: je kon laten zien, dat je een eer zaam en gezagsgetrouw burger was. Oranjeliefde werd uitgelegd ais vader landsliefde en die kwam net als tijdens een moderne vredesdemonstratie tot ui ting in allerhande symbolisch knutsel werk. En je bouwde niet in je eentje een attribuut. Je deed dat met een hele Door Annemieke Besseling ROTTERDAM r" Straatmeubi- lair. Steden staan vol met bankjes, prul lenbakken, boomroosters, plantenbak ken, abri's en lantaarnpalen. Zelden be kijkt iemand echter eens goed welk bankje het mooist op een plein zou staan en welke prullenbak er het beste bij zou passen. De stadsontwikkelaars Andries van den Berg en Martin Aarts ergeren zich daarom groen en geel aan het straatmeubilair in Rotterdam. Ze vinden het een grote chaos. Andries van den Berg (land schapsarchitect) en Martin Aarts (stede- bouwkundige) hopen al een aantal jaren dat het Rotterdamse gemeentebestuur warm loopt voor het straatmeubilair. In steden als Berlijn en Amsterdam zien de gemeentebestuurders wél brood in mooi straatmeubilair en daar wordt ook bekeken waar een bankje het best zou kunnen staan. In Rotterdam zijn de bankjes, plantenbakken en lantaarnpa len volgens het duo echter nog steeds een ondergeschoven kindje. „Het is ongelooflijk dat het Schouwburgplein, het hartje van een stad met een grote wereldhaven, zo'n verschrikkelijk grote troep is. Op het trottoir staaf om de paar meter een af zichtelijke plantenbak," zegt Aarts. Het plein heeft volgens hem totaal geen al lure. „Als je het plein vanaf het Kruis plein opkomt denk je eerst dat er alleen een parkeergarage is. Op het plein zelf springen vervolgens meteen grote 'eet- containers' in het oog. Nee, stijl heeft het Schouwburgplein totaal niet." De plaats waar straatmeubilair is neergezet is het duo vaak een doorn in het oog. „Neem nu de bankjes op het Schouwburgplein," zegt Aarts. „Aardig zou je denken, want de mensen kunnen daar lekker in het zonnetje zitten. Mis, want de ROTEB heeft precies voor die bankjes prullenbakken neergezet en daardoor zitten de mensen met hun neus achter zo'n prullenbak." „Het vervelende is," zegt Aarts, „dat wij op stadsontwikkeling uitdokte ren hoe een straat of een plein er mooi uit zou kunnen zien. Als de straat dan uiteindelijk bijna klaar is, zet de ROTEB overal een paar prullenbakken neer. Daarbij denken ze er niet aan waar de prullenbak het mooiste zou staan, maar alleen waar die voor hen het gemakke lijkst staat. Achtereenvolgens worden verkeersborden neergeplant en de ver lichting geplaatst. Iedere dienst zet zo in de straat zijn eigen paaltjes neer en daardoor is het geen wonder dat het al snel een rommeltje wordt." De stadsontwikkelaars pleiten daarom voor de oplossing waarvoor Berlijn en Amsterdam gekozen hebben. „In die steden is gekozen voor één paal die alle andere palen en paaltjes ver vangt," vertelt Van den Berg. „De paal doet bijvoorbeeld dienst als lantaarn paal en ook de verkeersborden, prullen bakken en voetgangerslichten kunnen eraan bevestigd worden. Op die manier Martin Aarts (links) en Andries van de Berg onder één van de vele abri's in Rotterdam. Aarts bekent dat hij deze abri niet foeilelijk vindt. ..Het is alleen jammer dat ze de glazen ruitjes vervangen hebben door ijzeren platen." zegt de stedebouwkundige. wordt de straat een beetje leger en daardoor overzichtelijker en mooier. Dat zou ons veel ellende en troep be sparen." „Het is onze ambitie om er voor te zorgen dat in Rotterdam ook dergelij ke palen komen te staan," zegt Aarts. „We beseffen dat het een heel karwei is

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1