Gusto mag voorlop g blijven aan Warande Uit op komst Ursus koestert jubilaris Verschoor Rieten dak doet sloopboerderij de das om Gouden Gids nu ook op de beeldbuis 'All that North Sea Jazz' voor 7,5 pMü Het Vrije Volk SCHIEDAM Tweede dader van overval aangehouden PAGINA 12 DINSDAG 3 MEI 1988 Bestuur moest op een zo'n kort mogelijke termijn begroting indienen, waarin de opknapbeurt van hel voormalige schoolpand financieel wordt onderbouwd Lunchconcert De Verbeelding 'Het Spul' Schrijfmachines weg Banentrekkers Café Podium Ballet Alex D'EIctrique Rechtzaak Poppentheater Kamerorkest BAD GROENOORD GEOPEND van 8 mei tot 3 september 1988. VOORVERKOOP abonnementen, 30.- JiM POSTMAN REACTIES: TEL. (OIO) 4004400 11.00 -13.00 U. SCHIEDAM Het bestuur van het tamboer-, trompetter- en majorette korps Gusto, dat sinds vrijdag 22 april een voormalig schoolgebouw aan de Warande 150 kraakt, heeft gisteren van Ben Hakkenbroek (chef varTde afdeling Cultuur-, Sport- en Jeugdzaken) offici eel te horen gekregen, dat men voorlo pig in het pand mag blijven zitten. Eind vorige week had verant woordelijk wethouder L. Hafkamp bij, een onverwacht bezoek aan de muzika le krakers al laten doorschemeren daar tegen geen bezwaar te maken. Wel moet het bestuur op een zo kort moge lijke termijn gedacht wordt aan een maand met een begroting op de proppen komen, waarin de broodnodige opknapbeurt financieel wordt onder bouwd. Wordt deze begroting door bur gemeester en wethouders goedgekeurd, dan krijgt de muziekvereniging een ge bruiksvergunning. Gusto, geworteld in Schiedam- Zuid en tot voor kort gevestigd in een oud en smerig pand aan de Maasdijk, had liever z'n intrek genomen in de leegstaande school aan de Zalmstraat. Toen de gemeente twee weken geleden achter de rug van Gusto om die accom modatie evenwei aan een handvol kun stenaars toewees, besloten de leden tot actie over te gaan. Het pand aan de Warande werd gekraakt, te meer daar het bestuur met het oog op de bereik baarheid geen hei! zag in een door de gemeente voorgesteld lokaal in het pop centrum aan de Eduard van Beinum- laan. „De gemeente wii het gebouw aan de Warande afstoten," legde een nauwelijks opgeluchte Gusto-voorzitter Joop Altorf gisteravond uit. „We krijgen helaas niet één guiden steun en dat vin den we toch wel een trieste zaak. De re novatie zullen we nu geheel uit eigen middelen moeten betalen en dat zal nog een hele moeilijke zaak worden. We hebben weliswaar aardig wat geld in kas, maar er moet in het pand dermate veel gebeuren, dat we met dat bedrag waarschijnlijk niet uitkomen. Eventuele sponsors zijn dan ook van harte wel kom." Binnenkort zullen taxateurs in opdracht van Gusto het gebouw onder de loep nemen. „Als we alle noodzake lijke werkzaamheden door eigen men sen laten uitvoeren, lukt het misschien net," aldus Altorf. „We hebben in de vereniging met enkele loodgieters, tim merlieden en electriciëns geiukkig vol doende vakkennis in huis, maar het meeste materiaal zullen we toch gewoon moeten kopen. Eén staat in ieder geval vast: er zal de komende tijd van alle le den een grote inspanning worden ge vraagd." Daarbij komt, dat Gusto het pand aan de Warande, ondanks de toe zegging van de gemeente, dag en nacht bezet wenst te houden, totdat de ge bruiksvergunning in het bezit van de se- c dtaris is. „We willen niet voor verras singen komen te staan," besluit Altorf. „Je moet het zien als een soort slot op de deur, als een garantie voor de toe komst." In de Aula van het Stedelijk Mu seum geven Nel Delfos (plano) en Han Leendertz (dwarsfluit) morgenmiddag vanaf 12.30 uur een half uur durend luchconcert. Beide musici zullen werken van B.Marcello, J.S.Bach, Carl Ph.E.Bach, F.J.Haydn en A.Roussel ten gehore brengen. De toegang en de kof fie zijn gratis. Theatergroep De Verbeelding brengt morgenmiddag in het Passage Theater de voorstelling 'Wasco Kid'. Het verhaal gaat over Philip de Groot. Op vroege leeftijd krijgt hij per ongeluk een doos wasco van zijn oom Pauli. Als de laatste geweten had, wat dat allemaal teweeg zou brengen! Aanvang van de voorstelling, waarin gebruik wordt ge maakt van masker- en poppenspel, to neel, film en muziek, is 14.00 uur en een kaartje kost 3,75. De première van het historisch openlucht theater 'Het Spul van Joncker Franssen Oorioch' vindt op donderdag 5 mei plaats bij de Ruïne. Op 6, 7 en 8 mei staat er eveneens een uitvoering SCHIEDAM - Uit de etalage van een winkel in kantoorartikelen aan de Mgr. Nolenslaan zijn gisteren twee electrische schrijfmachines ter waarde van 3500 gulden gestolen. VLAARDINGEN - Het Kol- pabad is deze zomer vanaf 11 mei op de woensdagavonden van 19.00 tot 20.30 uur speciaal geopend voor zwemmers, die uitsluitend banen willen trekken. De bedrijfsleiding van het Koipabad Is hiermee tegemoet gekomen aan een verzoek van vee! mensen. De overige zwemmers kun nen die tijd in het buitenbad terecht. van het spektakelstuk op het program ma. De aanvang van de hoofdvoorstel ling is 22.00 uur en de toegangsprijs is vijf gulden. Elke avond verzorgt een Schiedamse muziekvereniging een pas send voorprogramma. Twee puur Schiedamse bands, Waste of Time en Wakey Wakey, treden vrijdagavond 6 mei op in café Podium. Het uitgangspunt van Waste of Time: 'Als de wereld over een biljoen jaar toch vergaat, is alles tijdverspilling. Dan kun nen we net zo goed feestvieren.' Wakey Wakey zal die avond 'snelle eigentijdse rock and roll' spelen. Deze viermansformatie, die pas acht weken bestaat, zal dat genre via vooral eigen repertoire ten gehore brengen. De entree voor vrijdagavond zal drie gulden bedragen. De aanvang is 22.30 uur. Zaterdagavond is het café gevuld met veelbelovende artiesten. Daisy and The Amazing Ventilators heet de Am sterdamse band die zich toelegt op swingende dansmuziek uit de jaren vijf- tig on zestig. Naast veel eigen werk, zul- len bekende en minder bekende num mers van legendarische muzikanten als Ray Charles en Chuck Willis worden ge speeld. Het optreden begint om 22.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Nog een advies van de band aan de bezoekers: 'Put on your dancing shoes!' De Rotterdamse Dansgroep voert vrijdag in het Passage theater het stuk 'Fallow Field' van de bekende cho reograaf Shusaku Takeuchi op. Deze heel bijzondere voorstelling kenmerkt zich door zijn opvallende decor. Dat is ook de werkwijze van Takeuchi. Hij laat in al zijn werken de omgeving een grote rol spelen. Met op de achtergrond mu ziek van Michel Waisvisz ontstaat, ook dankzij het improvisatievermogen van de dansers, een perfecte harmonie tus sen muziek en dans. De aanvang vrijdag is om 20.15 uur. Toegang, voor 10, CJP-, en Pas 65-houders betalen de helft. lr< de Roo Roosenzaal van het Passage Theater geeft Aiex D'EIctrique vrijdagavond een try-out van het pro gramma 'The Electric Suburb'. Die titel staat voor de nieuwe ruimte van de mo derne mens. Functionaliteit en comfort staan voorop. De drie Aiexen laten in hun programma de verwarring zien in deze utopische buitenwijk. Hallucineren de teksten, droombeelden en platte grappen laten de waarheid in de zin loosheid zien. Aanvang 20.30 uur, toe gangsprijs 12,50 (Pasreduktie 2,50). De Belgische toneelgroep 'Dem Borrekat' uit Bilzen speelt zaterdag 7 mei vanaf 20.00 uur het unieke en span nende 'De nacht van de 16e januari'. Het stuk gaat over een rijke onroerend goed-magnaat die op mysterieuze wijze om het (even komt. Aanvankelijk denkt een ieder aan zelfmoord, maar een de tective heeft daarover zijn twijfels. De rechtzaak vindt "plaats in het Passage" theater. Aan de zaal zijn kaarten voor 15 gulden verkrijgbaar. Door Richard Dubbeld SCHIEDAM Henny Verschoor werd gisteren op passende wijze gehul digd door Ursus. De 35-jarige Ver schoor werd door de Schiedamse afde lingsclub in het zonnetje gezet vanwege zijn enorme staat van dienst: vijfhon derd wedstrijden in het eerste elftal van de vereniging! De wedstrijd tegen AVS (17 april) geldt officieel als het duel waarin het aanzienlijke aantal werd be haald. Toen echter vond het bestuur het niet verstandig dit heugelijke feit te vier en. De Schiedammers zijn namelijk nog in een hevige strijd gewikkeld om de gradatie naar de eerste klasse RVB te ontlopen. Gisteravond was het wel zover. De wedstrijd tegen het zondagteam van SVDPW voor het Schiedams kampi oenschap zou als decor dienen voor een passende huldiging. Het bekende draai boek, applauswissel vlak voor tijd, lag al op tafel. Heiaas trok SVDPW zich even als FCN'66 en Schiedamse Boys dit weekeinde uit de titelstrijd terug, waar door het feest iets anders in elkaar werd gestoken. „Het is jammer dat de wedstrijd niet doorging," zei Verschoor na de huldiging. Een jubiiieum zou geen jubilieum zijn zonder de bekende bos bloemen. Tevens kreeg hij van het bestuur een doos met pure Schiedamse inhoud. De flessen jenever zullen het gezelligheids mens goed smaken. „Het zijn werkelijk prachtige kado's. Ik wist echt nergens van. ik wil ook iedereen hartelijk bedan ken," toont de rechtsback van het eer ste elftal zijn oprechte blijdschap over de geschenken. •4 Jubilaris Henny Verschoor is nog ne! niet helemaal ondersteboven van :»e huldiging. Van jongsaf aan heeft Ursus een enorme aantrekkingskracht op de routi nier gehad. Dat uitte zich al op zijn achtste jaar. Toen meldde Verschoor zich aan bij de, toen nog op Harga voet ballende, rood-witte formatie. Acht jaar later verdiende de karaktervoetballer zijn eerste uitverkiezing voor de hoofd macht. Sindsdien is hij niet meer uit de selectie weg te slaan. Nu is hij nog steeds een meer dan gewaardeerde kracht, getuige de woorden van trainer Jaap van de Nol. „Hij is van onschatbare waarde voor het team. Niet eens vanwege zijn techniek. Het is meer de inzet die hij elke keer weer toont. Een waar voorbeeld voor de rest. Wat mij betreft speelt-ie nog 500 wedstrijden." De jubilaris deelt de mening van z'n trainer niet helemaal. Natuurlijk vindt hij het leuk om in het eerste elftal de voetballen. Hij hoopt ook nog een tijdje mee te kunnen. Maar Verschoor verliest de realiteit met uit het oog. „In principe hoort het met dat iemand van 35 iaar in het eerste speelt. Maar zolang er geen goede doorstroming is, wil ik nog wel doorgaan." De talloze diepte- en hoogtepun ten bij Ursus Zijn dierbare herinneringen voor Verschoor. Alles maakte hij mee met zijn club. Promotie, degradatie en de verhuizing naar hef huidige terrein, dat Ursus straks weer za. moeten verla ten. Voor de rood-witte vfeniging zal de 35-jarige Verschoor waarschijnlijk nooit verloren gaan. Maar voor or voet ballerij za! dat, wanneer hij definitie,' een punt achter zijn carriers zet, wel het go- - val zijn. „Ik heb totaal geen ambitie om trainer te worden. Zodra ik stop, is het echt afgelopen," klinkt het resoluut uit de mond van een echte liefhebber. Door Ad Hoogerwerf SCHicDAM Een leegstaande boerderij aan de Groeneweg, een paar kilometer buiten Schiedam-Kethel, is gisteren vrijwel tot op de grond toe af gebrand. De binnen luttele minuten toe gesnelde brandweer, die met drie wa gens uitrukte voor dit midden-aiarm, kon weinig meer redden van het voor malige woonhuis en stallen. „Het zal tegen kwart voor eên zijn geweest dat we de melding binnen kregen," vertelt officier van Dienst, H. van Doorn, te herkennen aan zijn felge kleurde kleding, „ik za! met zeggen dat we problemen hadden om hier te ko men," zegt hij doelend op het smalle landweggetje met een zeer zachte berm, „maar het mag wel eens worden gezegd, dat we sterk in ons werk wor den belemmerd door toegesnelde, op sensatie beluste burgers Binnen de kortste keren waren de wegen geblok keerd." Volgens één van de slopers, die juist die ochtend met de werkzaamhe den wasbegonnen, was het rieten dak de boosdoener. „En natuurlijk dat vuur tje waarmee we vuil aan het verbranden waren. De vonken sloegen over naar het De zoveelste produktie van John de Winter heet "Rode lucht boven het paradijs', waarin het meisje Madieka probeert de blauwe berg, bij haar ver schrikkelijke blauwe moeder, te ont vluchten. Zij probeert de rode berg met de rode moeder te bereiken. Want die kan zorgen voor een rode gloed van ge luk en liefde. Of ze die gloed ooit be reikt wordt pas zaterdag 7 mei duidelijk. De voorstelling in theater De Teerstoof begint om 14.00 uur en de toegangs prijs bedraagt 3,75. 'Kluster' presenteert zondag 8 mei in de grote zaal van het Passage Theater Het Hollands Kamerorkest. Als dirigent zal René Snoei optreden. Een kaartje kost ƒ12,50, de pasreduktie is vijf gulden en kinderen tot twaalf jaar hebben toegang voor vijf gulden. De brandweer kon aan de Groeneweg ai snel niet veel anders meer doen dan nablussen. dak, waarna de boel in de hens vloog." Hij bekijkt de smeulende resten, de buitenmuren staan dan alleen nog overeind, zittend op een tiental meters van zijn sloopwerk. Somber noemt hij het gevolg van deze dag „Het is veel harder werken om een 'vuil' gebouw dat in de as ligt te slopen. En er blijft nau welijks iets over van de verkoopbare delen, bijvoorbeeld een partij IJssel- steentjes, Die handel ^kunnen we wel vergeten." Van Doorn, zo nu en dan over de walkie-talkie instructie geyehd aan een twintigtal brandweerlieden,"" noemt een boerderijbrand „inhoudelijk niet moei lijk". Van Doorn: „Het is veel lastiger een siooppand ergens in de binnenstad te blussen. Daar bestaat het gevaar dat het vuur overslaat naar belendende panden. Hier heb je rondom de vrije hand, terwijl er voor zover ik het kan overzien, geen levende have op of rond het erf aanwezig is." De enige knelpunten, die een dergelijke boerderijbrand oplevert, is de moeilijke bereikbaarheid. Twee van de bluswagens staan op fikse afstand van de brand, naast een sloot waaruit ze water pompen. „In de stad heb je water altijd gemakkelijker bij de hand," meent Van Doorn. Ofschoon het nablussen is be gonnen, en de rookontwikkeling met groot meer is, dragen de spuiters toch"1 maskers Volgens Van Doorn is een masker onontbeerlijk „Wij staan nu al in de rook. Waar rook is, komt kooim-^ onoxydevrij. En dat is erg ongezond." (INGEZONDEN MEDEDEUNO) Na het inleveren van de invulstrook, verkrijgbaar op de voorverkoopadressen, en een goedgelijkende pasfoto kunt u het abonnement direkt, na betaling, meenemen op de vol gende adressen. V.V.V. Buitenweg, Zwembad Zuid, Westfrankelandsedijk 3, Bondsspaarbanken in Schiedam, Bondsspaarbanken in Vlaardingen, Winkelhoeve (Holy) Bad Groenoord. Alléén in de voorverkoop, dus vóór 8 mei a.S. 30.- voor vier maanden zwemmen!!! Tel. informatie 4 26 16 82 De voorverkoop duurt van 25 april t/m 7 mei. VLAARDINGEN Na een uitge breid onderzoek heeft de politie een tweede dader aangehouden van de ge wapende overval op de Bondsspaar bank in de Vettenoordstraat. Het is de 21-jarige W. van V. uit Vlaardingen, die op donderdag 31 maart samen met de 19-jarige M.H. ruim dertigduizend gui den buit maakte. Bij de aanhouding van H. werd slechts een deel van de buit, ongeveer zevenduizend gulden, inbe- slaggenomen. Het vermoeden bestend, dat er een handlanger moest zijn. Het ontbrekende deel is nu evenmin boven water gekomen. Wel werd een riot-gun met munitie aangetroffen. Eerder wees het personeel van de bank de zo bleek al snel onschuldige Peter Jan sen als de dader aan, die inmiddels van alle blaam gezuiverd is. VLAARDINGEN - Vlaardingse kabelabonnees, die in het bezit zijn van een televisietoestel met teletekst, kun nen voortaan ook beschikken over alle informatie uit De Gouden Gids. Actuele, en op Vlaardingen gerichte informatie zal dagelijks op het beeldscherm ver schijnen. De plaatselijke middenstand heeft ai verheugd gereageerd op deze nieuwe advertentiemogelijkheid. „Ja, de middenstand is inder daad heel enthousiast," vertelde wet houder Van Roon (Financiën en Bedrij ven) gisteren tijdens de openingshande ling in het Kraaiennest van het Delta Hotel. „Wat wil je ook. In verhouding zitten bedrijven voor een prikkie op dit scherm." En zo noemde de wethouder nog meer voordelen van De Gouden Gids op het Vlaardingse kabelnet. Want voor kabelabonnees met teletekst in Vlaardingen zijn het er zo'n 7000 —vormt deze nieuwe faciliteit zeker een welkome informatiebron. Het 'Gouden Gids-net' zal ongeveer 1000 pagina's beeidscherm gaan vullen met actuele, plaatselijke informatie over bij voorbeeld bioscopen en supermarkten. Ook kan via deze 'speciale' Gouden Gids opgezocht worden welke produk- ten en merken te koop zijn in de winkels van deze voormalige Zuidhollandse vis sersplaats en wat in de aanbieding, dus goedkoper, verkrijgbaar is. Maar naast deze commerciële mogelijkheden, biedt het nieuwe net ook ruimte aan andere praktische infor matie. Zo kunnen inwoners van Vlaar dingen via hun televisietoestel informa tie krijgen over weekenddiensten van artsen en apothekers. Zowel de com merciële als de praktische informatie maken, als we de maker van de visuele Gouden Gids moeten geloven, het net „aantrekkelijk voor de inwoners van Vlaai dingen maar ook voor de adver teerders". 2 X BELLEN Het schilderij is nog imposan ter dan de speciale Doster die ervan gemaakt is. Kunstenaar André Smits maakte het voor het aanstaande North Sea Jazz festival. En van de kleurrijke kunstjazzposter, in over wegend rood-gele en groene kleu ren, zullen er tijdens North Sea Jazz op 8, 9 en 10 juli in het Congresge bouw te Den Haag, zo'n 4000 in de aanbieding komen. Tegen 7,50 per stuk. Hoe kom je aan die opdracht? André Smits: „Ik exposeer al een tijdje met mijn olieverfschilderij en via Societé Galerie Den Haag. Deze collectie bestond uit abstracte jazzwerken. De organisatoren van North Sea Jazz waren daarvan ge charmeerd en namens het organisa tiebureau gaf Madeion Acket mij de opdracht. Het was dus geen wed strijd." Smits voltooide in 1983 zijn studie aan de Academie van Beel dende Kunsten In St. Joost in Breda en werkt nu in Rotterdam. Sinds die tijd schildert hij in olieverf en maakt hij strips en illustraties voor derden om zijn schilderen te kunnen finan cieren. Dat de BKR, de zogenaamde regeling voor beeldende kunste naars, is afgeschaft deert hem in het geheel niet. „Ik heb drie maanden Amerika doorgetrokken met een map werken onder mijn arm. Ik ver kocht hier wat, kreeg een opdrachtje %c~- tJVr* C0NG«ESGE80trW DEN HAAG 3, 9 en n JULI André Smits: ..Ms! blosdsnd hart dos ik sr afstand van." daar en bleef zo uitstekend in leven. Initiatief tonen, daar gaat het om. En toen de BKR er nog was zat ieder een maar op z'n reet. Dat wordt dus nu voor iedereen noodgedwongen anders Hoe lang deed je over die North Sea Jazz poster Andre Smits: „Over het ont werp deed ik weken. Maar de uitein delijke schildering op doek van 70 x 90 cm kostte me slechts een week. Bij North Sea zijn ze er erg enthousi ast over. Ze sturen de poster op naar een inernationale posterwed strijd." Waarom signeer je met aan de voorkant? André Sm" „Omdat ik aan de achterkant sigruer. En zo hoort het ook vind ik. Wie heeft er nu boodschap aan als iemand z'n naam voorop het doek staat. Het gaat ten slotte om het schilderij en wat erop staat, niet wie." Voor hoeveel verkoop je dat prachtige ohverfwerk? André Smits: „Ik vind het zelf g zo'n perfect ding dat ik hem het lief- 3 ste met zou verkopen. Maar ja, een g schilder moet ook leven. Dus tussen de 1500,- en 2000,- wil Ik er, -g met bloedend hart, wel afstand van I doen."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1