Hiappeni i Passage afsluiting van grote afvaiactie Degradatie zo goed als zeker voor GSS Spectakel in "Spur win hoge kwaLltett UW OASREKENING HOEFT NIET LANGER EEN SCHRIKBEELD TE ZIJN! 'Stiefkindje' Delfshaven viert zei idag feest Startsein voor bouw 50 riante woningen Het Vrije Volk SCHIEDAM PAGINA"! 6 WOENSDAG 4 ME11988 Try-out van ruïnespel slaat aan. Regisseur Bernard Bredero heeft van taai Middeleeuws toneelstuk een vlotte, humoris tische en eigentijdse versie weten te maken IS Kettingbotsing Vereniging zoekt geld voor feest 'VAert in Beweging' W ft l de beste d.h.z. in rotterdam □UJD SCHIEDAM Het project Schiedam, Schoon, Natuurlijk is giste ren afgesloten met een unieke afvaihap- pening in het Passage theater. Zo'n 350 leerlingen van basisscholen, die aan het project meewerkten, toonden uit afvai- materiaal vervaardigde maskers en mu ziekinstrumenten. Zij gebruikten deze voorwerpen tijdens het ten gehore bren gen van 'Het Schiedam Schoon' Lied. De feestelijke afsluiting werd ge houden in verband met het 90-jarig be staan van het Gemeentelijk Reinig; n ga- bedrijf. Samen met de Stichting Schie- damse Theaters, het Bureau Gemeente lijk Onderwijsconsulent en de werk groep School en Natuur kon dit bedrijf de leerlingen van de Schiedamse basis scholen een creatief programma aan bieden. Zowel 's ochtends als 's mid dags werden de kinderen bovendien verwelkomd door wethouder A.G. Wieg man, de 'oppervuilnisman' van het Ge meentelijk Reinigingsbedrijf. Naast het optreden van de kin deren met hun zelfgemaakte instrumen ten een groot deel van de werkstuk ken wordt van 3 tot 13 mei tentoonge steld in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat werden zij ook door an deren vermaakt. Zo voerden Magda Meyer en Lydia Petzoldt het toneelstuk AJasses' op. Ook verleende de Stlch» ,*'"9 Creatief gebruik Afvalprodukten (SCRAP) haar medewerking SCRAP ontwikkelde al eerder verschillende speelse— en educatieve projecten. Ais aandenken ontvingen de kinderen aan het eind van de ochtend en middag een (containertje met daarin een plantje. He? reinigingsbedrijf en haar afdeling plantsoenen waren de gulle gevers. Ook dit jaar doet Schiedam mee aar; de verkiezing van de schoonste stad van Nederland. Een landelijke jury zal steekproeven doen en in oktober dé schoonste stad van Nederland bekend maken. Vorig jaar was dat Dordrecht. Een speciale Schiedamse jury, waarvan onder anderen wethouder Wiegman deel uitmaakt, zal een aantal projecten aan een kritische blik onderwerpen. Zij zal vooral onderzoeken of het schoon is rond het stads- en postkantoor, in twee winkelcentra en in het park, Door Richard Dubbeld SCHIEDAM Na de op eigen veld gespeelde derby tegen SVDPW lijkt voor GSS het doek definitief geval len. Slechts een wonder kan de ploeg van trainer Hans Schoffelmeer nog in de hoofdklasse houden. GSS kreeg giste renavond een flink pak slaag van de ontketende voetballers van Leen War- naar(0—4). Na een jaar de smaak te hebben geproefd van de hoogste RVB-afdeling mag GSS alweer een stapje lager haa kunsten gaan vertonen. Want de pupil len van Schoffelmeer hebben de prolon gatie van de piaats in de hoofdklasse niet meer in eigen hand. Uit de reste rende drie duels moet GSS het maxi maal haalbare puntenaantal bij eikaar sprokkelen. En dan nog zijn de Schie dammers afhankelijk van de concuren- tie. GSS kent een achterstand van vijf punten op SC Voorne, dat gisteren de vloer aanveegde met CION (6—0). „Het gaat voor ons steeds moeilijker worden. Maar in theorie hebben we nog een kans," blijft trainer Hans Schoffel meer tot de laatste snik optimistisch. Het dreigende stapje terug Is volgens de scheidende oefenmeester voornamelijk te wijten aan de zware competitie. „Qua voetbal kan GSS ze ker mee op het hoofdklasse niveau. We hebben individuele klasse genoeg. Maar je kan nooit eens een week ontspannen voetballen, Elke keer tref je een tegen stander die, of om de bovenste-drlè plaatsen meedoet, of nog in degradatie- - gevaar verkeert." In het duel met buurman SVDPW was van een echte wedstrijd geen mo-, ment sprake. De ontspannen voetbal' lende Warnaar-brigade had slechts in de eerste paar minuten van het treffen problemen met haar opponent. Maar na de vroege goal van aanvoerder Gerzon Risamasu was de ban gebroken. In de tweede helft liet de ploeg van trainer Leen Warnaar GSS alle hoeken van het veld 2ien. Met goed voetbal maakte SVDPW duidelijk dat de ploeg eigenlijk te laag staat op de ranglijst! Via eert prachtige goal van Sinder Ramjiewan, een volley rechtstreeks in de kruising* 5 namen de gasten voor rust al een vefli- L ge voorsprong. Wanneer de ploeg vart. j Leen Warnaar vanaf de eerste wedstrijd- van het seizoen zo had gespeeld, was het zeker nog niet kansloos geweest In de strijd om promotie. „Aan het begin van het seizoen ontbrak het zelfvertrou wen. Dat is er, na de goede reeks van de laatste weken, wel," verklaart War naar het goede voetbal van zijn pupil- - ien. In de tweede helft maakte mid denvelder Wil Dijksman, via een straf schop, en weer Gerzon Risamasu het kwartet treffers compleet. Ondanks de eic trekken van 'Het Spul' «egt bet uitstekend geac teerde spektakel toch vooral Middeleeuws. SCHIEDAM - Het regende flink '.tq8n Het-door Coert Zonneveld gediri geerde orkest gisteravond rond de klok .van half elf voorzichtig de eerste tonen Inzette van de speciaal door Auke Pol geschreven muziek. De ruim honderd genodigden bij de eerste en enige try- out van het ruïnespel 'Het Spul van Joncker Franssen Oorloch' hielden de adem in. Zou de eerste voorstelling van het Historisch Openlucht Theater met een al in het water vallen? Gelukkig werd het na een tiental bange minuten droog In de tijdelijke, als stad ingerichte, schouwburg, waardoor de mammoetproduktie in z'n geheel kon worden opgevoerd. Het enthousiaste publiek, merkbaar onder de Indruk van het gebodene, stak z'n waardering niet onder stoelen of banken en beloonde aan het slot de ruim zeventig amateur spelers met een klinkende ovatie. Te recht, want 'Het Spul' is vijf kwartier lang amusement van de bovenste plank. Dat is met name de verdienste van regisseur Bernard Bredero, die van het taaie, uit de Middeleeuwen stam mende toneelstuk (handelend over de dreigende inname van Schiedam door Joncker Frans) een vlot, humoristisch en eigentijds drama heeft weten te ma ken, Een bode met een modern PTT- karretje en een 'dure madame' met een beautycase en een handvol fraaie kof- fers zijn slechts twee voorbeelden van de tijdsverwisseling, die de boomlange Bredero in zijn versie van het ooriogs- drama heeft toegepast. Maar er is meer. De kleding, het decor, de paarden, de vechtscènes, de muziek, de licht- en geluidseffecten en niet te vergeten het prima spel van de acteurs geven een extra dimensie aan het geheel, dat zelfs al bij de try-out een uiterst professioneel karakter draagt. Vooral de acteerprestaties van de Bal juw (Sjaak Dessens), dienstbode Anna (Wijnanda Heupink), de twee burge meesters (Rob van Klaarwater en Ge rard Stemmerik), Isabella van Egmondi (Ineke van Kasteren) en kapitein Witten- horst (Jan Tsassens) mogen er zijn, zon der overigens afbreuk te willen doen aan de inzet en talenten van de andere spelers. „Eerlijk gezegd, heb ik totaal geen idee hoe het er voor het publiek uitzag," tiet Bredero na afloop monter weten. „Ik zat achteraan in het theater met een koptelefoon op m'n hoofd en hield me vrijwel uitsluitend bezig met' het geven van tekens voor het licht en geluid. De technici van het Passage Theater hebben zonder script en dus puur op hun routine moeten werken en dat ging wonderwel goed. Als dadelijk alles qua timing goed op elkaar is afge stemd, ziet het er pas echt fantastisch uit. Wat ik van het spel en de overgan gen heb gezien, stemt me evenmin on tevreden. We gaan nu alleen nog de puntjes op de i zetten, zodat het er mor gen op de première allemaal nóg beter uitkomt." Voor de eerste officiële uitvoe ring van morgen zijn bijna geen kaarten meer verkrijgpaar. Op vrijdag, zaterdag an zondag volgen er nog drie voorstel lingen, die alle om 22.00 uur beginnen. Kaarten hiervoor kunnen voor vijf gul- «en worden gekocht bij het Passage Theater, de VVV en bij diverse filialen van de Bibliotheek en de Bondsspaar bank. {MassoMoeN «HjeoajoQ) Vervang uw oude cv-ketel NUin Een nieuwe energiezuinige cv-ketel is een verstandige investering, die sóei Is te rugverdiend. Ke» sens, teïgs en vraag vrijblijvend prijsopgave Wij zijn leve rancier van alt® merkèh ev- ketels, met en ronder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voor loopt! SaunierDuvai* Honeywell JtADSOH BudenJS VIcftaANN VaiHawt Gustow^^^ó^':icl^rt:'-!t'e^l^^738899 VLAARDINGEN - Op de zuidelijke rijbaan van de A20 heeft gisteren een kleine ketting botsing plaatsgehad. Een 23-jari- ge Schiedammer veroorzaakte het ongeval. Een 40-jarige man uit Spijkenisse liep nek- en rug klachten op. De Schiedammer zag pas laat dat er een file stond, en remde zeer krachtig. Daardoor raakte hij in een slip, waardoor zijn auto op twee voor hem staande auto's botste. VLAARDINGEN - De Vereniging tegen Milieubederf viert in november dat ze 25 jaar geleden in het Nieuwe Water weggebied werd opgericht. Het jubileum wordt gevierd met een receptie en eer tentoonstelling. Er is echter te weinig geld en daarom zamelt de organisatie geld in om de sobere viering toch door te kunnen laten gaan. informatie over het actie is te verkrijgen op telefoonnummer 4350696. SCHIEDAM - De wethouder voor Stadsontwikkeling in Schiedam, de heer C.ZiJdeveid, heeft gistermiddag in Woudhoek-Noord door middel van het plaatsen van de eerste verdiepingvloer het officiële startsein gegeven voor een bouwplan van Bouwfonds Woningbouw BV. Het exclusieve gebouw dat straks aan de Woudhoekse horizon vér- rijst, biedt plaats aan 50 riante terra* «appartementen, waarvan er réeds 3Ö zijn verkocht. Mocht de vraag naar deze woningen in de komende maanden aan houden, dan zullen er aansluitend nog 36 appartementen worden bijgebouwd. De toekomstige bewoners heb ben de keuze uit dertien woningvarian ten, waarin de verschillen zich kenmer ken door Indeling, aantal slaapkamers (twee of drie) en een tuin of zonneterras. Elk appartement is een zeer vol ledig afwerkingspakket toebedacW Zo is niet alleen gekozen voor kwalitatief hoogwaardige bouwmaterialen ert een- perfecte isolatie, maar zijn er ook dlverj' se extra voorzieningen standaard aan gebracht, zoals een complete keukeft met dubbele spoelbak en eer; ruime badkamer met ligbad en aparte douche. De koopsommen variëren van ca. 166.750,- tot ca. 196.750,- (inclu sief afgekochte erfpacht). Bij een aantal appartementen kan een eenmalige be lastingvrije subsidie van ƒ6.500,- wor den aangeboden. Voor dit bouwplan is het overigens mogelijk geruik te maken .van de uiterst aantrekkelijke loonvast- Hypofheek met een rente van 5,2%. Inlichtingen over het bouwplan èn dé: afwerklngs- en financierlngsmo- geffjkheden kunnen worden verkregen bij Anke Bodewes Makelaardij o.g. Ru- bensptein 7 in Schiedam, telefoon 4265200, of bij het Bouwfonds Jnfocen- trum, Cooteingei 245 in Rotterdam, tele foon: 4136510. in wat wordt genoemd 'het stiefkindje van de gemeente Rotter dam', het oude Delfshaven dus en het meest pittoreske stadsstukje, Is het zondag groot feest. Op die dag zijn er zeven galerie-openingen, ge volgd door de spectaculaire happe ning 'Installatie boven water' van Hetty van der Kloot in de Voorha ven. Ook zijn er optredens van de The Amazing Stroopwafels, trio Tony Viola en Paul en Dave. De dag staat in het teken van 'Beelden in Rotterdamse galeries', een onderdeel van de manifestatie 'Rotterdam '88, de stad als podium'. De opening nioet volgens Jan Kui pers, een van de Delfshaven-promo- tors, worden gezien als de voorloper van de beeidenroute door de stad die op 12 mei officieel door premier Lubbers wordt geopend. Deze beel denroute loopt vanaf het Centraal Station, via de Westersingei, naar de De wethouder van culturele zaken van Vlaardingen, A. Maarle- veld, heeft gisteren in de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat 110 de expositie 'VAart in Beweging' geopend. 'VAert', de groep ruimtelij ke vormen van de Vrije Academie Vlaardingen, toont monotypes, ge schept papier en keramiek. De groep werd gëinspireerd door het werk van MIRO, de mens in beweging en het werk van Amnesty International. De expositie die van maandag tot en met vrijdag van 10.00-21,00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur kan worden be zocht duurt tot 31 mei. Wilhelminakade en naar Delfshaven. Gedurende deze en volgende maand doen alle op deze route liggende ga leries aan de manifestatie mee. Waarom is Oeifshavsn met zo'n mooi feestgebeuren toch 'n stiefkindie van de gemeen te? Willem ter Louw, iniatiefne- mer, gangmaker en eigenaar van het roemruchte bruine café Oude Sluis: „In Rotterdam en omgeving zijn nog drie prachtige mooie stukjes oer-ou- de stadsgedeelten over, de Oude Haven, de Oude Binnenweg en Delfshaven. In en rondom die Oude Haven is van gemeentezijde ais uit gaanscentrum van alles mogelijk. Al- ieen hier in Delfshaven, nota bene een toeristisch trekpleister, kan en mag haast niets. Vier jaar geleden hadden we hier voor de deur in De Koik een ponton liggen met open lucht-optredens van jazz- en muziek groepen. ledereen vond dat prach tig, maar nu mag het niet meer van de gemeente. Het eeuwenoude Zakkendra gershuisje is pas door de gemeente afgestoten en overgegaanln particu liere handen. De bedoeling was in Delfshaven allerlei ambachtelijke winkeltjes te vestigen van jonge startende ondernemers. Maar als het gaat om deze goeie initiatieven te activeren en te stimuleren dan geeft de gemeente 'niet thuis'." De bekende kunstschilderes en galeriehoudster Hélène van Stra len: „Tientallen mooie renovatieplan nen zijn er voor Delfshaven ge maakt, maar bij de gemeente bSIjfl het bij praten. Alleen het broodnodi ge geld komt nooit over dié tafel heen. Aan het einde van de Voorha- Hólèna van Stralen: „Wanneer gaan de gemeentelijke molens eindelijk eens voor ónze toeristi sche trekpleister draalen?" ven waar de molen staat zou een mooi groot plein komen met winkel tjes en horecazaken. Dit als prachti ge afsluiting van onze toeristische trekpleister. Het blijft echter wach ten en nog eens wachten tot de ge meentelijke molens écht voor Delfs haven gaan draaien." Jan Kuipers, naast promotor ook gaterie-compagnon van Hélène van Stralen: „Door de gemeente zijn officiële beleidsnota's opgesteld. Daarin staan voornemens om naast de Westersingel, Delfshaven als tweede cuituur-concentratiepunt te promoten. Wij van onze kant doen er alles aan om dit waar te maken. Het feest aanstaande zondag blijft voor ons zeker geen eenmalige ge beurtenis." De gaierie van Hélène van Stralen, met een voor Rotterdam unieke grafiekcollectie, draait amper een maand na de opening bijzonder goed. Over de bijzondere happening 'installatie boven water' (om 15.00 uur voor haar galerie) vertelt Hélène: „De act van Hetty van der Kloot be staat uit grillige piastic foliezakken die met helium worden opgeblazen. Ze stijgen vanuit het water op waar door jé een boelend spel krijgt van wind, licht en water. Drijvers moeten die opgeblazen objecten aan lijnen vasthouden." Jan Kuipers: „Ja en laten we zondag in hemelsnaam niet dat dub belloops jachtgeweer vergeten. Want als er te veel helium in komt stijgen ze de lucht In en kunnen een gevaar voor vliegtuigen opleveren. In dat geval moeten we ze neerknal- tenl" De deelnemende galeries aan het Delf shaven feest zijn: Galerie Ga ierie (expositie van Gert Jan Voge! en Jan van Grunsven, tussen 13.30 en 14.30 geeft Theo Jansen de na tuurkundige visie op de tijdsbele ving. Van 14.30 tot 17.00 uur: Sur prise act'), Dionysus (expositie Aiex Meidam en Koos Veerkamp. Om 18.00 'Spatial images and sculptu res' met geluid en gedichten van na de beeldenstorm. Poëten en perfor mers: Bram Uit, Niels Hanson en Leo Scheffer), Galerie Hélène van Stra len (naast 15.00 uur 'Installatie' 'ero tische beelden op Japans papier' van Lize Vermeulen in De Werkka mer, Voorhaven 30), Galerie Tussen water (expositie van beelden an In stallatie Mia van der Burg), Galerie Aelbrecht (expositie van Evert den Hartog en Jos Oehlen. Aelbrecht opent 8 mei een beeldentuin in Plas- wijckpark In Hiilegersberg), Masters Gallery (expositie van Paul de Swaaf en Dick Tasma), Galerie De Lachen de Koe (expositie Jaap Zwier, 'War- nung vor dem Hunde', 16.00 uur trio Tony Viola).

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1