v*^mnn Aieidafeesten trekken tienduizenden bezoekers Nepbrand aan Oosthavenkade Koster Heen en weer, heen en weer over de Waterweg Afsluiting Broersvest vrij goed verlopen Brand in Hoogstraat zoekt getuigen Spaarbank Reizeninfo •Va^^X-^: x^Égi cx|;x.fy: Strand gaat feestelijk open Politie vangt 3 autodieven Mishandeling Vlaardinger ilifil o'-"-vr'.^r- *v.~ VXXYXX -ÏX: IfeX, X"; ^VCv^v A-C 1 Voor 45,- kon men zes minutan de lucht in. Veel mensen hadden dat er graag voor over. Organisatoren buitengewoon tevreden. ,Het was grandioos.' luchtruim in. Bezoekers konden met helicopter het alle merken meestal klaar terwijl u wach' da's pas s< vice! Een hoestende en proestende man wordt door de brandweer weggevoerd. Maar hij mankeerde helemaal niets. Brand- weerteams uit heel Nederland hadden afgelopen zaterdag de handen vol aan het blussen van eon nepbrand aan de Oosthavenkade in Vlaardinoen. De Z2 regionale teams bestreden elkaar in het kader van brandweerwedstnjden. De teams moesten een oefenbrand te lijf gaan in bat voormalige pand van Nestlé. dat speciaal voor de gefegenuefd was verbouwd. mmm Het voerpontje op weg. Schipper Aad Don doet zijn werk. Schipper vaart a! jarenlang tussen Vlaardingen en Maassluis met veel 'bekende gezichten' aan boord <1 x x v s /-J?* 5s wVv^S^ "VXv C* -s »^v>X ^<-i,;- - y*;- v j - - >S% V - K •- %-%"- '%i - jx-wijiv? „-" X rVX^VcriS^ k" V - - s\f<X''®k;>w: *i v ,V ;X V Vo f-> Xs%J svx^; -^\ *3wew ss&orbatxk Ik SCHIEDAM Sinds afgelopen donderdag heeft de politie in verband met de uitvoering van het openlucht theater de Broersvest afgesloten. Auto mobilisten hadden daarvoor alle begrip. Op een man na. Deze 33-jarige Schiedammer reed toch door in de richting van de Koemarkt. Na aanhouding bleek de man dronken achter het stuur te zitten. Hem is een rijverbod van twaalf uur op gelegd. SCHIEDAM Winkelende men sen in de Hoogstraat werden zaterdag middag onaangenaam verast door een grote hoeveelheid rook. Het bleek dat in de keuken van een woning een brand was ontstaan. Een bewoner was vergeten een frituurpan uit te zetten, waardoor deze vlam vatte. De brandweer bluste de brand. Andere percelen in de Hoog straat liepen ernstige rookschade op. SCHIEDAM De politie zoekt getuigen van een ongeval op de kruising van de Burgemeester van Haarenlaan en de 's Gravelandseweg afgelopen woensdagavond rond acht uur. Daar re den een Ford Fiësta, komende vanaf de A20, en een Renault 5, die vanaf de Horvathweg kwam, op eikaar. Eén van de bestuurders raakte gewond. Beide automobilisten beweren dat zij door groen licht gereden zijn. HOEK VAN HOLLAND - Het Hoekse strand wordt op Hemelvaarts dag feestelijk geopend. Vanaf 's mor gens tien uur is er een uitgebreide bra derie waar van ailes te zien en te koop is. Namens de VVV, de deelgemeente- raad en de strandexploitanten wordt om een uur 's middags de vlag gehesen als officiële openingshandeling. In de loop van de middag ziin dan nog vlieger- demonstraties, er is muziek ap het voor plein en schatgraven voor de kinderen. Een dixielandband beweegt zich langs het strand en in verschillende paviljoens is er 's avonds levende muziek. Om half elf wordt het strandfeest besloten met een vuurwerk aan de waterkant. SCHIEDAM - De politie heeft vanmorgen drie 18-jarige jongens op heterdaad betrapt bij het stelen van een auto. Een politiesurveiltance ontdekte dat een bestuurder van een auto op de De Brauwweg verdacht gedroeg. Na een achtervolging werden de autodieven op de Industrieweg in Rot-, terdam gepakt. De daders waren af komstig uit Rotterdam en Schiedam. SCHIEDAM - Wind en wolken deden zaterdag niets af aan het succes van de vierde aflevering van de Gravin 'Aleida feesten in het Schiedamse Julia- napark. Tienduizenden bezoekers, van jong tot oud, slenterden onafgebroken langs de kraampjes'van deze uit de hand gelopen braderie. Aad Ouweneel, voorzitter van de organiserende stich ting, maakte een optimistische schat ting: „Ik denk dat er zeker 150.000 mensen zijn geweest. Het was grandi oos." Als de schatting van Aad Ouwe neel juist is, dan was er zaterdag een hoeveelheid mensen in het park te vin den die het inwonerstal van Schiedam en Vlaardingen bij eikaar opgeteld be nadert. Enorm dus. De succesformule van de Gravin Aieidafeesten berust vol gens Aad Ouweneel, op een mengeling van commercie, cultuur en vermaak voor een breed publiek. „De drijvende kracht achter deze feesten is een stich ting met enthousiaste vrijwilligers die niet 'Je beroerd zijn om op non-profit -basis flink hun handen uit de mouwen te steken," aldus de organisator. De grootste en tevens ook de "duurste attractie van de Aieidafeesten, was een vlucht per helicopter boven Schiedam. Een tochtje van zes minuten voor 45,-. Een kieine honderd bezoe kers lieten zich door dit bedrag niet weerhouden om hun woonplaats eens vanuit vogelperspectief te bekijken. Het motto van de feesten, 'Met Aleida de lucht in' ging echter niet helemaal op. Door de harde wind die zaterdag op stak, konden de hete-luchtbailons niet de iucht in. Maar gelukkig was er in het park genoeg te doen en te zien waarbij je niet speciaal de lucht in hoefde, en met beide benen op de grond kon blij ven staan. De jarige gymnastiekvereniging Aliantie gaf een demonstratie lenigheid, met radslag, flik-flak en handstand- doorrol op de lange mat. Het Coca Cola Acrobatie Team maakte grote indruk met halsbrekende sprongen vanaf een vrachtwagen op een trampoline. En de mini-pupillen van verschillende voetbal verenigingen vertederden het publiek met hun huppelpasjes achter de bal in het veld. Het drukst was het echter bij het podium in het midden van het park. Het huisorkest de Blackbirds vulde de ruim te tussen de verschillende programma onderdelen op met een breed repertoi re, waarop covers van The Beatles, Ma donna en BZN. De modeshow van Ada's boetiek kon voorai de goedkeuring weg dragen van het mannelijk deel van de bezoekers. In grote aantallen dromden zij samen voor het podium, niet zozeer uit belangstelling voor de getoonde kle ding, vooral veel mini, maar eerder voor de benen van de mannequins'. „Niet zo jaloers kijken," vermaande lady-spea ker Ada. „Kom volgende week maar eens kijken in de boetiek, en neem je vrouw of vriendin mee. Dan weet ik ze ker dat jullie voor haar ook iets leuks kunnen vinden, tegenfantastisch lage prijzen." Jongere bezoekers vermaakten zich met spelletjes uit de tijd van Gravin Aleida, de gravin die in 1275 Schiedam zijn stadsrechten gaf en enkele jaren daarvoor ervoor zorgde dat de stad een weekmarkt kreeg. De CJV-Schiedam had in het park een oud-Hollandsspe- icircuit opgezet met onder meer hoe- Ver werpen en biik gooien. Hier was te zien hoe je met weinig en goedkoop materiaal toch leuke dingen kunt doen. Als hedendaagse Robin Hoods schoten de kinderen met een plastic pijl-en- boog op een appel. Ook bij drie keer misschieten was de beloning een appel. Voor de 312 standhouders die de braderie telde, betekenden de Gra vin Aieidafeesten een uitstekende han del. Vooral bij de stands mat moeder dagcadeautjes en buitenlandse lekkern ijen werd goed zaken gedaan. De Viet namese loempia's, Mexicaanse taco's en broodjes shoarma gingen er goed in. Bijzonder was de handelsonderneming voor linkshartdigen, die allerlei huishou delijke artikelen aanbood voor linkshan dige mensen: scharen, punteslijpers, blikopeners, metseltroffels en nog veel meer. Verder trokken twee stands met vreemde plantjes, zogenaamde Tiland- sia's de aandacht. Deze Zuidamerikaan- se vetachtige planten groeien op steen. Zij gebruiken de wortels alleen om zien te verankeren en halen hun voedsel uit de lucht. Bevestigd op mineralen, boomstronken of wortels van pampa- gras, vonden deze vreemde plantje gre tig aftrek als origineel cadeau voor moederdag. VLAARDINGEN - Een 45- jarige man uit Vlaardingen is vrij dagavond op de Westlandseweg zwaar mishandeld door drie stads genoten. Het slachtoffer liep een gebroken neus en verschillende kneuzingen op en moest worden behandeld in het Hofy-ziekenhuis. De daders hebben zich inmiddels bij de politie gemeld. De man fietste vrijdagavond met zijn vrouw en kinderen op het Emaus, toen het gezin tenauwer- nood een openslaande autodeur kon ontwijken. Er ontstond een ru zie met de inzittenden van de auto, die de Vlaardinger deed besluiten door te fietsen. Bij een stoplicht verderop, kregen de daders hun slachtoffer alsnog te pakken. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Door Wessel Penning VLAARDINGEN/PERNIS - Langs de grote zeeschepen op de Nieuwe Waterweg vaart iedere dag tussen Vlaardingen en Pernis het veerpontje Prins Maurits van de Veer dienst De Nieuwe Maas heen en weer. Ai achttien jaar wordt het bootje be stuurd door schipper Aad Don uit Vlaardingen. Nog altijd met veel ple zier? „Ach," zegt hij, „Ik doe m'n werk." Aad Don (45) vaart al dertig jaar. Na de Rotterdamse Binnen- vaartschool heeft hij een aanta! jaren op de Noordzee gevaren, en ook de Spido-rondvaartboten in de Rotter damse havens werden ooit door deze rasechte Vlaardinger bestuurd. Nu vaart hij, samen met zijn tijdelijke ma troos Ed Stoik, al weer geruime tijd op de Prins Maurits, een veerpont die ruimte biedt aan zo'n 150 personen. Over een week of zes, zo vertelt Don, zal hij een ander schip tussen Vlaar dingen en Pernis gaan pendelen. De huidige veerpont zal dan worden op geknapt. De veerdienst tussen Vlaardin gen en Pernis vormt de enige oever verbinding over de Nieuwe Maas voor langzaam verkeer uit onder andere Schiedam en Vlaardingen. Pas acht kilometer oosterlijk ligt de Rotterdam se Maastunnel, en aan de andere kant ligt de eerste oeververbinding op ze ven kilometer: de veerdienst Maassluis/Rozenburg. Veel personeel van in Vlaardingen en Pernis gelegen bedrijven maakt daarom gebruik van deze pont. „Tussen zes en negen 's morgens is het druk, nu vaart er slechts af en toe iemand mee naar de overkant," verteit Aad Don, daarmee doelend op het talrijke woon-werkver- keer op de pont in de vroege ochtend uren. „Maar je moet je dienstrooster aanhouden. Want aan de andere kant kan iemand klaar staan." En inderdaad, om tien uur 's morgens is de Prins Maurits niet be paald druk bezet. Slechts één jonge man vaart mee vanaf de Vlaardingse Westhavenkade naar Pernis. De 16-ja- rige Hans Valk uit Spijkenisse vertelt geregeld van de pont gebruik te ma ken. „Mijn oma woont in Schiedam en zelf zit ik bij het Zeekadettenkorps in Vlaardingen," legt hij uit. „En in de zomer als ik met m'n brommer een eind ga toeren, neem ik ook weieens deze pont." Schipper Aad Don kent de meeste passagiers wel van gezicht. Ook Hans Valk heeft hij ai vaker op zijn pontje zien verschijnen. Don: „In de winter vaart iedere dag een vaste groep. Dat zijn werknemers van Texa co, Shelf, Unilever, Wilton Fijenoord, en andere bedrijven die hier aan de oever liggen. Tussen zes en acht breng ik ze weer weg, en een uur of acht later haal ik ze ook weer op. Toen er zoveel ontslagen vielen bij Wilton miste ik opeens een heieboel oude, vertrouwde gezichten." In de zomer bevindt zich meestal een andersoortig publiek op de veerpont. „Dan varen veel recrean ten mee, die naar Den Briel of naar campings in Rockanje gaan," weet Aad Don. ,,'s Zomers is het ook best leuk om zo op en neer te varen. Dan schijnt het zonnetje, en ziet alles op en rond het water er wat vrolijker uit." Maar op deze doordeweekse morgen is het minder prettig toeven op de Prins Maurits. Het is koud, mis tig en de talrijke chemische fabrieken van onder meer Shell en Unilever brengen een vreselijke stank teweeg. „Dat is altijd met een wind uit zuid west. Dan stinkt het een beetje," zegt Don berustend. Aan de oevers heest een niet zichtbare industriële bedrij vigheid. De olieopslagtanks van de verschillende bedrijven geven het ge bied een wat grimmig karakter. Het met de Nederlandse driekleur opge fleurde Delta hotel aan de Vlaardingse Maasboulevard is eigenlijk een vreem de eend in de bijt. Het veerpontje vaart tussen zeeschepen uit internationale havens naar Pernis. Net als schipper Don vooor de zoveelste keer die dag aan legt, stoomt het Hamburgse zeeschip Condock op richting Hoek van Hol land, waar het de volie zee zal kiezen. „Het is nu niet druk op het water," vindt Don. ,,D?' Vomt door die staking van de binnenvaartschippers. Op een normale dag varen soms wel tien bin nenvaartschepen achterelkaar. Dan is het soms moeilijk om de overkant te bereiken." „Of ze mij voorrang moeten geven? Nou nee, maar ze moeten wel rekening met me houden. Als ik kan, dan ga ik. Maar ik blijf ook weieens een paar minuten liggen. Met roeke loos varen, maak je de passagiers toch maar bang. En dan durven ze de volgende keer niet meer op te stap pen," denkt Don. Toch zijn aan boord natuurlijk wel zwemvesten, en red- dingsblokken voor vijfentwintig perso nen te vinden. Een paar jaar geleden moesten die attributen bijna gebruikt worden. Aad Don: „Een enorme tanker raakte opeens helemaal uit de koers. Ik moest afstoppen (een scheepvaart term vergelijkbaar met 'remmen'— red.), en naar stuurboord uitwijken. Bang was ik niet, dat ben ik nog nooit geweest. Ik zag het al vantevoren aan komen. Je moet op dat soort situaties voorbereid zijn, want je vaart wel op de drukst bevaren vaarroute van de wereld." In minder dan vijf minuten voer de Prins Maurits naar Pernis, en zo lang duurt ook de terugtocht naar de aalegsteiger aan de Westhavenkade in Vlaardingen. Daar staat alweer een volgende passagier te wachten. De 16-jarige Chantal van Dijk vertelt dat ze in Nieuw-Beijerland gaat logeren. Als de pont vertrekt, wuift haar moe der. Met het meisje als enige passa gier vertrekt de veerpont Prins Mau rits. Voor de zoveelste oversteek over de Nieuwe Waterweg.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1