Bondsspaarbank past zich aan in nieuw hoofdkantoor Vader Abraham helpt Martin Eden Fluisterende Prins: 'Kunt u 'n beetje mosterd versieren' Het Vrije Volk SCHIEDAM Zwembad West niet in oude luister hersteld ïï'h DE SIERGRINDVLOER, HET NIEUWE WOONCOMFORT!! Werkloosheid Schiedam stijgt GS wil meer geld voor groen in de Randstad DONDERDAG 19 MEI 1988 PAGINA 16 Vrouwen brengen algemeen directeur Van de Geest op nieuwe gedachten: frisse kijk op sparen voordelig voor Schiedam en Viaardingen College blijft vasthouden aan plan voor herbouw in eenvoudig 25-meter bad. 'De mensen uit Spangen kunnen ook in Schiedam terecht.' SINGLETJE 'DONDER, DONDER NU MAAR OP'NU AL IN TOP 20 ©IER/-M RIND AL ERIE Westhavenkade 26 3131 KC Viaardingen Tel. 010-4359096 Door Ben van Haren SCHIEDAM De zakenvrouw van het jaar 1987, algemeen directeur A. J. Vogelaar van Vrij Uit Autovakan ties, heeft gisteren het nieuwe hoofd kantoor van de Bondsspaarbank Schie dam Viaardingen officieel geopend. Spaarbankdirecteur K. van de Geest was op het idee gebracht om haar uit te nodigen door een vraag van HW-ver- slaggeefster Marjan Meijer over het ont breken van vrouwelijke managers in zijn. bedrijf. „Nooit eerder is een gebouw' van de Bondsspaarbank door een vrouw geopend en daarom moet jij het nu bij mij doen," had hij daarna gezegd tegen mevrouw Vogelaar, die bekende door twee mannelijke collega's te zijn voorgedragen yoor de zakenvrouwtitei. De door haar aan Van de Geest toegedichte 'vrouwvriendelijkheid' stond bij die opening echter niet centraal. Weliswaar voerde de algemeen direc teur van de Bondsspaarbank nog een goed presterende Nederlandse ten to nele, maar dat was slechts om een door hem gezochte moderne betekenis van het woord sparen te beschrijven. „Wij zijn tenslotte de bank met de S van sparen. Maar met dat image kunnen we natuurlijk pas gelukkig zijn als dat woord een positieve klank heeft. Is sparen ook niet verweven met oude sokken? Is het niet een belegen, overja rig en wat vergrijsd begrip? Is sparen wel van deze tijd?", zo vroeg Van de Geest zich hardop af. Encyclopedie, woordenboek en ROTTERDAM De hoop van bewoners van de wijk Spangen dat zwembad West in zijn oude luister wordt hersteld, lijkt voorgoed de grond in geboord. Het college van burgemees ter en wethouders blijft waarschijnlijk vasthouden aan voorstel om in West een klein opgezet 25-meter bad neer te zetten. De dienst Gemeentewerken had plannen uitgewerkt om in West een zwembad neer te zetten met enige allu re. in dit moderne zwempaleis a la Tro- picana zouden bars, een aqua-disco, een glijbaan en zonneterrassen moeten komen. Met de bouw van dit zwempa leis zou een investering gemoeid zijn -van vijftien miljoen gulden (waarvan tien miljoen wordt bekostigd van het verze keringsgeld dat is uitgekeerd na het af branden van zwembad West). De ex ploitatie zou per jaar zes ton kosten. Het collége ziet echter geen brood in dit voorstel en blijft vasthou den aan het spreidingsplan zwembaden dat in januari van dit jaar werd opge steld. Volgens dat plan komt er in West een klein, eenvoudig recreatiebad (een investering van vijf miljoen gulden) en in het noorden van de stad een nieuw zwempaleis. Met de komst van dit bad moet het zwembad Hillegersberg ver dwijnen. In het plan is geen 50-meter bad opgenomen. Volgens wethouder Ries Jansen (Sport en Recreatie) zijn de gro te sportieve evenementen op een paar vingers te tellen en daarom is het vol gens hem onnodig om veel geld in een groot bad te steken. Hij wil dat een nieuw 25-meter bad met allerlei 'toeters en bellen' in het noorden van de stad komt te staan met het oog op de nieuwe wijken die daar gebouwd gaan worden en „omdat er in dit gebied nog geen goede zwemvoorziening is". De bewoners uit de westelijke wijken kunnen volgens hem voor een frisse duik ook al terecht in bijvoorbeeld Schiedam. De bewoners van Spangen zijn het niet eens met de plannen van het college. Zij willen dat er in West wei een 50-meter bad komt. De raadscommissie Sport en Re creatie was gisteren verdeeld over de wijze waarop zwembad West herbouwd moet worden. De raadsleden M. Hoppe- ner (PvdA) en L. Schedler pleitten voor de bouw van een klein 25-meter bad. Hoppenen „!k vind dat een 50-meter bad in Rotterdam geen bestaansrecht heeft. Vooral in een tijd dat de gemeen te het met schaarse financiële middelen moet doen, is het onredelijk om een zwembad te bouwen waarvan we van te voren weten dat het flink verliesgevend zal zijn." De overige commissieleden zien in West het iiefst een 50-meter zwem bad verrijzen met van aiies erop en er aan. J. van de Schalk (CDA): „De twee de grote stad in Nederland moet een 50-meter bad hebben. Rotterdam stopt veel geld in culturele zaken en een die rentuin kost ook veel geld. Daarom moet een 50-meter bad ook kunnen," redeneerde hij. De PvdA-er N. Kok voerde aan dat het een goede zaak is om in West een dergelijk zwembad neer te zetten, omdat het „toch al een achterstandsge bied is". Zwembad West was volgens hem het enige waar de bewoners van deze wijken trots op konden zijn. Hij wuifde het bezwaar weg dat er niet ge noeg sportieve activiteiten zouden zijn voor een 50-meter bad. „De Schouw burg heeft ook maar één keer per jaar een internationale trekker en bovendien slechts twee bezoekers. Zwembad West had honderdduizenden bezoekers, dus dat mov>; al reden genoeg zijn," bétoog de Kok. SCHIEDAM De werkloosheid in Schiedam is meer gestegen dan in omliggende gemeenten. Het aantal mannen en vrouwen zonder werk is in deze gemeente volgens de laatste cij fers van het Gewestelijk Arbeidsbureau met 66 toegenomen. Het staat nu op 3894. Behalve in Rozenburg (+4) is in alle andere gemeenten van het werkge bied van het GAB Nieuwe Waterweg Noord het aantal werklozen gedaald. De grootste klappen zijn gevallen onder de mannen, die voornamelijk in de scheepsbouw en andere delen van de metaalsector aan de kant geschoven werden. Behalve met 54 mannen steeg het aantal werklozen in Schiedam ook nog met twaalf vrouwen. Ook onder bouw-, handels- en horecafpersoneel nam de werkloosheid toe. Kantoor-, on derwijs- en personeel in algemene dienst kwam meer aan de bak in de eerste drie maanden van dit jaar. In het gehele werkgebied van GAB-Nieuwe Waterweg Noord staan thans 9141 personen ingeschreven als werkzoekende. Het gaat om 5892 man nen en 3249 vrouwen. In maart lieten zich 950 mensen bij het GAB inschrij ven. Daartegenover stond een uitschrij ving van 911 personen. Van de geregis treerde mannelijke beroepsbevolking is nu 11,2 percent werkloos. Dat betekent een stijging met 0,1 percent. Bij de vrouwen bleef dit percentage gehand haafd op 14,7. Ten opzichte van maart vorig jaar is absoluut het aantal werklozen met 714 toegenomen (72 vrouwen en 642 mannen). In de eerste drie maan- der an 1988 is het aantal door werkge vers bij het GAB gemelde vacatures voortdurend gestegen, maar eind maart stonden tegenover 430 meldingen toch nog 444 uitschrijvingen. Vorig jaar bo den werkgevers in dezelfde periode 485 banen aan in Rozenburg, Maasland, Maassluis, Hoek van Holland, Schiedam en Viaardingen. Via het GAB zijn in het eerste kwartaal van dit jaar 218 gemel de vacatures vervuld. De zogenaamde uitstroom van werkzoekenden kwam het sterkst tot uitdrukking in de categorie mensen, die drie tot zes maanden uit het arbeidspro ces waren verdwenen. Het aantal lang durig werklozen blijft stijgen. Bijna 4200 mensen staan al meer dan een jaar bij het GAB geregistreerd. Het grootste deel daarvan (2640) is ouder dan 25 en jonger dan vijftig jaar. ROTTERDAM - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen dat het Rijk meer geld geett voor het groen in de Randstad. Volgens GS heeft het Rijk de afgelopen twee jaar aanmerkelijk minder subsidie voor het groen uitgege ven dan was afgesproken. Daardoor zou de aanleg van nieuwe recreatiegebieden in gevaar komen. Gedeputeerde Staten zijn inmid dels al bezig met de uitvoering van ver schillende projecten, zoals bij voorbeeld Midden-Delfland. Verder zijn al plannen gemaakt voor een flink aantal andere gebieden. Het geld daarvoor komt ech ter nog steeds niet en Gedeputeerde Staten vrezen dat het ministerie van Landbouw en het ministerie voor Ruim telijke Ordening en Milieubeheer voorlo pig niet over de brug komen. Vee! plan nen moeten daarom op de lange baan worden geschoven of komen zelfs hele maal niet meer aan bod. Gedeputeerde Saten zijn nu voorai bezig met het bosgebied Eiland van Dordrecht. Dit project is voor dit jaar op de agenda gezet omdat een aantal bosprojecten op IJsselmonde niet voor 1990 kunnen worden gestart. Verder staan ook projecten bij Vlietland en het zuidelijk Randpark bij Rotterdam op het programma. andere naslagwerken hadden hem som ber gestemd. Op zoek naar een nieuwe frisse kijk op het gevestigde, ingesleten begrip bracht Olympisch schaatskampi oene Yvonne van Gennip hem op nieu we gedachten. „Zij spaarde haar krach ten voor de laatste ronde," stelde Van Geest vast. „De kansen die je werkelijk hebt niet verprutsen. Verstandelijk om gaan met wat je hebt. Dat is sparen." De Bondsspaarbank wiide, zo zei hij, in de gemeenten van haar werkge bied ook helpen oude dingen te sparen. Schiedams burgemeester Reinier Scheeres en Vlaardings wethouder Bas Goudriaan kregen daarom elk een che que van vijftienduizend gulden overhan digd om te besteden aan respectievelijk de restauratie van de molen De Palm boom en plaatsing en instandhouding van de 'gespaarde' vuurtorenkop. Het geld is afkomstig van giften, die ter ge legenheid van de opening van het nieu we hoofdkantoor zijn gestort en door de spaarbank aangevuld. Voorzitter J.H. Trommel van de Raad van Commissarissen van de Stich ting Bondsspaarbank Schiedam Viaar dingen zei dat met de vestiging van het hoofdkantoor in het lange tijd onver- huurd gebleven pand aan de 's Grave- landsweg het vorig jaar ingezette fusie proces vrijwel is beëindigd. Het gaat goed volgens hem. Er is onlangs over eenstemming met de vakbonden be reikt over een CAO, een ondernemings raad werd gevormd en het financiële re sultaat over 1987 is zeer gunstig ge weest. Mevrouw Vogelaar verklaarde, dat de S van de Bondsspaarbank niet voor sparen maar voor succes stond. Zij prees de managerscapaciteiten van Van de Geest, die dertien jaar geleden van uit Purmerend naar Schiedam kwam en van meet af aan op een fusie heeft aan gestuurd. Het mannenkoor Orpheus omlijstte de officiële openingshandeling van de zakenvrouw 1987. Na haar ont hulling van een fotowand met histori sche plekken en de wapens van beide steden als onderwerp, werd het nieuwe hoofdkantoor ingewijd met een druk be zochte receptie. •Wf Vier weken geladen kreeg Martin Eden uit handen van vakvriendin Rita Young de eerste persing van zijn plaat. Gisteren deden ze die handeling nog eens over. intussen zijn al ongeveer vijfduizend exemplaren verkocht. Door Rein Wolters VLAARDINGEN Martin Eden gaat sinds enkele dagen met een war mer gevoel in zijn borst door het le ven. En hij voelt zich er bijzonder pret tig bij. Zijn singletje 'Donder, donder nu maar op' is binnengekomen op de 15de plaats van de Nederlandstalige Top 20. „Prachtig, hè! Er zit nog meer in," glundert hij. „Goh, dit succes had ik niet direct verwacht. Vooral in de zuidelijke provincies verkoopt mijn plaat goed." Als Ad van IJperen zag de Vlaardinger 38 jaar geleden het .le venslicht. Ruim twintig jaar treedt hij met wisselend succes op. Drie singles •stonden al op zijn naam. Hij maakte ze twintig jaar geleden. Nu bood nie mand minder dan Pierre Kartner (Va der Abraham) hem een contract aan. „Een vriend stuurde bij wijze van grap een geluidsband van mij naar Vader Abraham Produkties. Met als resultaat half vorig jaar het onder tekenen van een contract. Ik was ver bluft, werkelijk. Zingen deed ik in feite steeds voor mijn plezier, als hobby. Vaak gratis als het ging om goede doelen. Mijn leven is ineens ingrijpend veranderd." Het succes begon voor Martin Eden op zondag 1Q april. Onkundig van het feit op welke dag zijn plaatje op de markt zou komen, werd hij door de zangeres presentatrice Rita Young voor een gastoptreden naar zaal Middelhuyse gelokt. Aan het slot overhandigde ze het eerste exemplaar van zijn plaat. Martin: „Rita is een ge weldige collega. Hoe ze het eerste plaatje in bezit heeft gekregen is me nog altijd een raadsel, maar de ver rassing was er niet minder om." Trots zegt hij verder: „Elke dag draait nagenoeg iedere omroep mijn plaat. Sinds vorige week ben ik opge treden in de programma's van Ron Brandsteder, Chiel van Praag en Krijn Torringa. Zaterdag ben ik uitgenodigd in het populaire Radio 2 programma van de Vara 'Typisch Hollands', ge presenteerd door Peter Holland. On gelooflijk toch?" Met spanning kijken Martin, zijn vrouw, zoon en dochter uit naar het van de pers rollen van de Tippara- de, eind deze week. „Wanneer ik daarop sta vermeld, gaat elke platen- handelaar mijn plaat verkopen. Ik hoop het vurig," zegt hij. Hoewel Martin Eden een beetje in de wolken verblijft, staat hij niette min met zijn twee benen ook stevig op de grond verankerd. „Succes is be trekkelijk," relativeert hij nuchter. „Ook na een succesje moet je verder door het leven." Elke dag gaat hij met plezier naar zijn broodheer, de Avondbladen Combinatie Rotterdam, uitgever van onder meer Het Vrije Volk. Martin werkt bij het bedrijf els vertegenwoor diger in de losse verkoop van kranten. „Leuk werk," zegt hij. i Direct na de zomervakantie komt opnieuw een plaat van hem uit. Rond de jaarwisseling 'ligt' Martin met een derde Abraham-single wederom in de piatenschappen. „Pierre Kartner heeft grote plannen met me. Ik zal proberen ze waar te maken," belooft hij zelfverzekerd. VLAARDINGEN - Het gebeurde bij een van die officiële ontvangsten, waarbij leden van de koninklijke familie aan het diner aanzaten. Prins Bernhard riep met een onopvallend knikje de gastheer bij zich. „Zeg," fluisterde de koninklijke hoogheid, „kunt u een beetje mosterd voor me versieren?" Frans Kuil, gastheer in het groot, zoals hij in de reclamebrochures wordt aangeduid, moet er nog om lachen. Hij vertelt het, om aan te geven dat ook he ren van standing gewone mensen van vlees en bloed zijn. Ook personen van adel hebben zo hun specifieke wensjes. Prins Bernhard is bijvoorbeeld gek op een Chablis, terwijl de koningin liever een Meursault drinkt, weet Kuii. Soms zitten bedrijven, waarvan de opening door de prins of een prinses wordt verricht, toch met het hoge be zoek in de maag. Het is volgens Kuif dan een hele opluchting, wanneer hij de bedrijfsleiding kan vertellen, dat hij va ker met het monarchistische bijltje heeft gehakt. „Een feest moet stijlvol verlo pen, zonder dat er een opgefokt sfeertje onstaat," meent Kuii. Ruim achttien jaar alweer, orga niseert Frans Kuil met zijn party-service feesten, openingen en andere officiële aangelegenheden waarbij een goede maaltijd, en eventueel ook artiesten, om de hoek komen kijken. Hoewel de grote bedrijven en ministeries de weg naar Kuils bedrijf gemakkelijk vinden, schuwt hij ook de kleinere zakendiners voor, bij voorbeeld, zes personen niet. Over de gestage groei van zijn geslaagde bedrijf, gevestigd op het Viaardingse industriegebied in de Vette- noordsepoider, is hij vrij nuchter. „Ach, zoals elke miljonair met de krantenwijk is begonnen, ben ik van klein naar groot gegroeid. Je begint met de organisatie van een feest voor (wijlen) burgemees ter Heusdens, en belandt op den duur bij het jaarlijkse personeelsfeest van Heineken voor een paar duizend man." Volgens de gastheer gaat hier het gezegde op: schoenmaker houd je bij je ieest. Kuil: „Elke snackbar op de hoek noemt zich tegenwoordig party service, maar er komt meer bij kijken dan slechts eten op tafel zetten," Hij geeft enkele voorbeelden. Zo is het niet eenvoudig duizend maaltijden tegelijkertijd te serveren, het ijs moet gebroken worden om een goede sfeer te krijgen, de hele entourage moet piek fijn in orde zijn en een feest moet op het juiste moment afgelopen zijn. Vaak neemt Kuil tevens het protocolaire ge deelte van een jubileum voor zijn reke ning. Onlangs probeerde een haven bedrijf zelf een feest in eikaar te draai en. Een week voor de viering brak er to tale paniek uit. „Ze kwamen er niet meer uit," gniffelt Kuil, die de zaak toen mocht afmaken. Een kijkje in de indrukwekkende opslagruimten maakt duidelijk dat wer kelijk niets aan het toeva! wordt overge laten. Behalve de honderden stoeien, Frans Kuif in zijn kauken (zondar koksmuts): „Voedsel is een levensader, geen gooi en smijtwerk." tafels, tropische decors en klaarge maakte culinaire feestmaaltijden, wordt, als het nodig is, zelfs een agregator meegebracht om de stroom ter plaatse op te wekken. In de keuken overlegt Kuil, die ooit zelf ais beste leerlingkok van Nederland uit de bus kwam, met sous-chef John van Doorne hoe de ver se asperges het lekkerste bereid kun nen worden. Een personeelslid weegt enkele kilo's messen af, uittellen is er niet bij. Al met al zijn 25 vaste werkne mers en ongeveer 60 oproepmedewer- kers dag In dag uit met partijen-in-stijl in de weer. Samen zorgen ze voor een omzet van vijf miljoen gulden. Kuil om schrijft a! de activiteiten als zijn rijdend culinaire circus. De maaltijden, waarin niet zuinig wordt omgegaan met exclusieve groen ten, vissoorten en exotische vruchten, worden in Viaardingen voorbereid, en zo nodig ter plaatse afgemaakt. Dat kan het World Trade Center zijn, maar net zo goed een slotzaal in Gelderland. Hij geeft toe niet goedkoop te zijn. Een klassefeest kost nu eenmaal meer dan een partijtje in een kerkzaak meent Kuil. „Maar wanneer je iets viert in slot Zuylen, of als relaties met een vliegtuig worden vervoerd, dan vergeten ze dat hun leven niet." Het party-service-bedrijf heeft het tij mee. Steeds vaker laten jubile rende bedrijven de organisatie van een branche-vreemde activiteit, (wat een feest meestal is), aan lieden over, die verstand van zaken hebben. Ook wordt meer en meer de opmerking gehoord: Als je iets te vieren hebt, doe het dan goed. Kuil kan zich de luxe permitte ren, het op poten zetten van bepaalde feesten af te slaan. De kok in hart en nieren: „Ik moet weinig hebben van Bourgondische feesten. Voedsel is een levensader, geen gooi en smijtwerk. We zijn tenslotte een cultuurvolk uit de twintigste eeuw. niet een volk uit.de zestiende eeuw." (INGEZONDEN MEDEDELING) De epoxy-siergrindvloer is de sierlijke moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. In onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblijvende offerte. Geopend dagelijks van 13.00-17.00 uur, zaterdags van 10.00-16.00 uur en de koopavond.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1