Holy-Ziekenhuis is koploper met eigen patiëntenserviceburo Vishandelaar tracteert huisartsen op haring KfJWWUH! WflHMffljm itrWfii Hoe kook je een aardappel? Het Vrije Volk SCHIEDAM mm' GEHEID AAN HET WEENA If li' I 'WWsÊÊSê Weekendpop Lunchconcert in aula PPSC eert Goedendorp Inbrekers aangehouden p? PAGINA 16 DONDERDAG .26 ME11988 Jtwassssssr wéËÉsÉÊÉMm»ëÊmmik '^ïJrzM ')A, ,Een leuke sport, hoor, maar dat slaghout is zo lang". Schiedamse schooljeugd leert cricket van profspelers uit Australië en Nieuw-Zeeland -V KI- \mK -n ROTTERDAM, STAD OM OP TE BOUWEN Inlit'hdngeo. Crondbedrijl k.rtterdam» teleluon 010-4196944. J %i' - 'XiliSzZy ■"'"'/v t-'S'/.- 4 is s' t ,/Sxr. A 'Z/ZZ/ZZZ, Australische profs brengen de Schiedamse schooljeugd de eerste beginselen wan het cricket bij. „Op tw vind ik het altijd zo droog, maar het is geinig om zelf te doon." Cricketles trekt schooljeugd -£>v r*. Door Rob van Stek SCHIEDAM Een leuke sport is het wel, vindt ie. Alleen dat slaghout is zo lang. En zo zwaar. Geinig om te doen, maar niet om 'erop' te gaan. „Voetbal is toch leuker," zegt de 11 -ja rige Miquel in zijn Feyenoord-shirt. Meer dan honderd Schiedamse kinderen waren gisteren bij Hermes DVS in sportpark Harga te gast om ken nis te maken met de 'King of Sports': cricket Dat de sport in Nederland rela- tief weinig; beoefend wordt tornt vooral omdat roea^aiietitnseibeKend is. Daar gaat we damwat: aandoen; besloten de twee Schiedamse cricketclubs, Excelsi or en Hermes DVS, toen die promotie activiteiten moesten organiseren. Er was volgens hen alle reden om de deu ren eens wijd open te zetten voor de jeugd. De dienst Sport en Recreatie van de gemeente vond dat een goed plan en nam de lessen op in het pakket na schoolse activiteiten. Gisteren kwam de eerste groep bij Hermes, volgende week gaat een nieuwe lading sportievelingen naar Excelsior. Geen makkelijke sport, dat cri cket, zo ervoeren de kinderen gisteren al gauw. Aileen al de bat goed vasthou den «s een hele toer. Eerst moet je het slaghout met de bolle kant boven voor je op de grond leggen, dan het handvat in het midden beetpakken, het li chaamsgewicht gelijkelijk over beide benen verdelen, een beetje door de knieën zakken, de bat rechts tegen de tenen zetten, linkerhand tegen het dijb een en dan ook nog het hoofd recht houden, op de werper (bowler) gericht. Aanvankelijk wordt er vooral on handig geschutterd met.datgrote.ding,. maar al gauw staan sommige jongelui erbij als echtrbatsman en kijkerrze als- of ze de bowler rauw lusten. Geen won der ook, want het onderwijs is in goede handen. De Australische profspeier en coach van Hemnes Brian Brix leert de jeugd slaan (batten). De Nieuw-Zeelan- der Roger Bradley, coach van Excelsior en ook cricketprof, geeft les in bowlen en Hermes-speler Chris Kögelstein neemt het fielden (veldwerk) voor zijn rekening. Gewoon lekker gooien, van gen en slaan met zachte oefenbalien, die ingewikkelde spelregels komen later wel, luidt het devies. Pascal, Nathalie en Marco, alle drie elf jaar, zien we! vaak cricket op tv, maar hebben het nog nooit zelf ge speeld. „Op tv is het altijd zo droog, maar hier vind ik het wel leuk," zegt Marco, die op voetballen zit. ingewik keld is het, vindt Nathalie. Gewoon een flinke lel geven is er niet bij. De verdedi gende slag die Brian voorgedaan heeft, bestaat uit vijf opeenvolgende bewegin gen. En bowlen is ook al niet eenvou dig. De bal bij je mond houden, aisof je erin gaat bijten, legt Roger uit in hel En- gels. Hij gooit. zijn Jinkerbeen de hoogte in en met een weidse boog vliegt de bal -naar de twaalfjarige Mauricer Die moet er even iater aan geloven en mag de zelfde capriolen uithalen. De communi catie met Roger verloopt wat moeilijk, maar na enig oefenen lukt het dan toch. Leuk om te doen, vindt hockeyer Mauri ce, maar of hij op een club zou willen weet hij nog niet. Nieuwe toptalenten heeft coach Brian Brix nog niet ontdekt. „Daar is het uiteraard nog te vroeg voor," lacht hij. „Maar als er maar een paar belangstel ling krijgen voor de sport en lid worden is ons doel al bereikt." VLAARDINGEN De twee nieu we voorlichtsters van het Holy-Zieken- huis, Mieke Masthoff en Elly Fontein hebben geen dak boven hun hoofd. Sinds gisteren wel een afgeschermde eigen ruimte. Een flinke hoek van de centrale hal van het ziekenhuis is speci aal voor hen ingericht als het Patiënten- serviceburo. Na een voorbereidingspe riode van een half jaar, zijn beide da mes gestart met het geven van informa tie en voorlichting aan zowel patiënten en familieleden als aan andere belang stellenden. De openingshandeling, het ont hullen van een nieuw ontworpen logo van het buro, werd verricht door rol stoelpatiënt Bredeveld, die al jaren in het Holy-ziekenhuis wordt verpleegd. „Je hebt het," vertelt Elly Fon tein, „zelf wel eens: de zuster of dokter vertelt je tijdens een-nare behandeling precies wat en hoe er aan je gerommeld wordt. Na afloop denk je echter, wat hebben ze allemaal gedaan? Je leeft te veel in spanning om het direct te ver werken." Om toch veel bij het publiek levende vragen te beantwoorden, wordt de voorlichting in Holy voortaan vanuit één punt gegeven. Niet meer zoals voorheen op de verschillende afdelingen afzonderlijk. Volgens beide dames wordt hiermee meteen voorkomen, dat de patiënt .met z'n vragen van hot naar her wordt gestuurd Het ziekenhuis is als bedrijf niet altijd even doorzichtig. De patiënt wordt mondiger, durft meer te vragen. Tegelij kertijd wordt de organisatie van het zie kenhuis er niet eenvoudiger op. Ook daar is het serviceburo voor opgericht: de patiënt of wie dan ook de weg wijzen in het medische wereldje. Behalve met vragen over de ad ministratie, de behandeling, onderzoe ken en de verschillende ziekenhuisdien sten, kan het publiek bij Masthoff en Fontein terecht met klachten. Fontein: „De klachten werden tot nu toe gewoon in behandeling genomen, maar het ont brak aan een officiële klachtenprocedu re. Daar wordt nu aan gewerkt. De kla ger moet weten wat er met het bezwaar wordt gedaan, waar de klacht precies in de molen zit. Het is de bedoeling de mensen hierover tussentijds te informe ren." De kersverse voorlichtsters ko men beiden uit de verpleging en hebben daarnaast enkele public relation-cursus- sen gevolgd. Hoewel het Holy-Zieken huis in de regio koploper is met het pa tiëntenserviceburo, is het idee niet nieuw. Het Rotterdamse Dijkzicht-Zie- kenhuis kent het buro ai enkele jaren. Ook hebben Masthoff en Fontein het één en ander kunnen afkijken in Lim burgse ziekenhuizen. Zo weten ze in ieder geval hoe het niet moet. „Wij hebben bijvoorbeeld bewust geen balie neergezet," vertelt Fontein. „Dat weerhoudt het publiek er van naar binnen te lopen. Ons buro is dus laagdrempelig." En dat bedoelt ze zelfs letterlijk: door het ontbreken van een drempel kunnen ook rolstoelers het buro binnenrijden. v/sM - Vishandelaar Kees Sloot (links) liet een in klederdracht gestoken Vlaardingse de haring aan de artsen en Marina van Houweninge offreren. VLAARDINGEN - Medelijden met zijn collega-middenstanders, de Vlaardingse huisartsen, bracht vishan delaar Kees Sloot er gisteren toe om een delegatie dokters uitgebreid te trac- teren. Voor zijn winkel aan de Billiton- laan ontving hij het gezelschap op een speciaal voor deze gelegenheid feeste lijk ingericht terras. „Haring in het land, dokter aan de kant," verklaart Sioot zijn uitnodi ging aan de huisartsen. „Vanaf vandaag hebben deze heren niets meer te doen, omdat wij weer het gezondste Hollandse medicijn, de haring, verkopen" Sloot had behalve de artsen, die waren opgetrommeld door de in de sportvisserij actieve dokter Spreeuw, ook de Vlaardingse schrijver van de doktersserie van VARA-teievisie 'Zeg 'ns Aaa' uitgenodigd. Chiem van Hou weninge bleef met zijn auto in het druk ke verkeer steken, maar zijn echtgenote Marina was wel present. Zij kregen ha ring aangeboden met een glaasje ko renwijn of oude genever uit een in ijs vastgevroren fles en kruik. Het draaior gel van de gebroeders Pastoor en veel vlaggetjes verhoogden de feestvreugde in het winkelcentrum Billitonlaan. Volgens de Vlaardingse artsen is de oude reclameslogan waarin zij voor komen geen loze kreet. „Haring ver laagt het cholesterolgehalte in je li chaam. Het is een uitstekend medicijn," zegt dokter Imhoff jr. „Het eten van ge zonde vis, zoals hier bij Kees Sloot in de winkel wordt verkocht, is in het alge meen goed voor je gezondheid," vult de andere rasechte Vlaardingse arts Spreeuw hem aan. „Nu de nieuwe ha ring er is, kunnen wij binnenkort weer met de gehele ploeg artsen met een ge rust hart gezellig gaan zeevissen." Dokter Leijnse stelde Kees Sloot voor om van het proeven van de eerste Vlaardingse Nieuwe door de plaatselijke huisartsen een traditie te maken. 2 SCHIEDAM De lianenrock- spelers van de Maassiuise formatie Go Apenspelen vrijdag in Podium. De groep bestaat uit zanger Ronald Beest, die van het image de Maassiuise Herman Brood ai wil, Lee Voyce (gitaar), Yak van der Hout (drums), Johnny Dolman (zelfgemaakte gitaar) en Tino Koorneeff (bas). In het muziekcafé aan de Lange Haven in het Centrum gaan de muzikan ten vanaf half elf uit hun dak. Zij begin nen hun optreden met een intro van de Noorse klassieke componist Edward Grieg. Toegangsprijs ƒ2,50. Uit Schiedam zelf komt Solid Soul, dat zaterdag in Podium de muziek verzorgt. Van deze nieuwe plaatselijke soulformatie maken onder ander.- leel uit zangeres Ria Kramer Frehei-Van Willigen en gitarist Jasper de Koster. Ook zij beginnen om half elf. Hier geldt een toegangsprijs van vier gulden, t In jongerencentrum Aiaddin aan de *De Meesterstraat in Nieuwland {reedt zaterdag de Rotterdamse pop groep Extra Large op. Hun muziek is een-versmelting van pop, funk en jazz genoemd en het stemgeluid van zange res Nienke Postma imponerend. De for matie bestaat verder uit Leo Verwey (gi taar), Werner van Woudenberg (gitaar), Bart Hoogenboom (saxofoon), Nico Kruis (toetsen), Guido Alfing (percussie), Menno Laan (bas) en Ravel Randolfi (slagwerk). Het optreden in Aladdin be gint om half elf, toegangsprijs drie gul den. SCHIEDAM 'De Bestemming' heet het muziekprogramma, dat het Lage Land Ensemble woensdag tijdens het lunchconcert in het Stedelkijk Museum verzorgt In de aula treden op 1 juni vanaf half een op Nanjo Bogdanowicz (zang), Laura van Dijke (dwarsfluit en altdwarsfluit), Leon Groenenboom (gita ren) en Koert Dekker (bas). De door mezzo-sopraan Nanjo Bogda nowicz gezongen teksten zijn fragmen tarisch door het programma verweven. Het lunchconcert is gratis toegankelijk. (INQEZONOEN MEDEDEUNQ) Rotterdam groeit met de dan. Z<> werd vandaag de eerste paalgesla- ficii voor hel nieuwe Kantoor van Stad Rotterdam Veraekeiingen. Ken gebouw van maar liefst I7.f>00 tn- bruto vloeroppervlakte aan het Weena Voor Rotterdam is dit de 72' paal in 1088 Wordt vervolgd Jubilerende Stichting Huishoudelijke Voorlichting krijgt steeds meer mannelijke cursisten Coördinatrice Emmy Smit (links), bestuurs lid An Kooyman en Anneke Bos de Stichting van de jubileren- g Huishoudelijke Voorlichting: bij na alle cursussen helemaal vol. SCHIEDAM Een tijdverschijn sel: na de scheiding komen vee! man nen er voor het eerst achter dat hun vaardigheden op huishoudelijk gebied ernstig te kort schieten. Vaak kunnen ze nog geen ei bakken. „En dan kunnen ze bij ons te recht, op de basiscursus koken bijvoor beeld," zegt Emmy Smit, coördinatrice van de Stichting Huishoudelijke Voor lichting Schiedam. „Maar daar mag niet uit geconcludeerd worden dat we er ai- leen voor zeer bepaalde groepen zijn. Want in principes richten we ons op el ke Schiedammer van zestien jaar en gu- der die maar belangstelling heeft voor onze cursussen." Deze maand bestaat de stichting 25 jaar, een jubileum dat voor bestuurs lid An Kooyman aanleiding was om eens in de archieven te grasduinen. „Als zo danig bestaat de stichting een kwart eeuw, maar eigenlijk dateert ons werk al van 1934, toen we nog deel uitmaakten van de Federatie van Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting," vertelt ze. „Het had alles te maken met de crisistijd. De be doeling was om het gezinsleven van de werklozen te veraangenamen. Als men zijn eigen kieren kon maken en repare ren, en beter, gezonder kookte zou dat het gezinsleven op een hoger peil bren gen. Dat was de idee erachter." Richtte men zich aanvankelijk uitsluitend nog op huisvrouwen met cur sussen in naaien, koken en consumen tenvoorlichting, tegenwoordig is het le spakket uitgebreid met eigentijdse on derdelen als hatha yoga en de exotische keuken. „We gaan met onze tijd mee en spelen in op de vraag," verklaart Smit. „Vroeger was het allemaal nuttig, nu mag er ook een ontspannings- of hob by-element in zitten. Het is duidelijk breder geworden, vandaar dat we een beetje met de naam in onze maag zit ten, want die dekt de lading niet meer volledig. Maar ja, het is een begrip in Schiedam, dus we kunnen 'm niet ver anderen." In totaal 45 cursussen verzorgt de stichting per jaar, verspreid over tien gebouwen in de stad en met meer dan 1500 cursisten. Er wordt zowel over- dags als 's avonds lesgegeven. Vrijwel het hele programma zit vol, met als top hits nog altijd koken, zelf kleding maken en yoga. Smit: „Bloemschikken zit er niet meer bij, dat is helemaal uit. Dat zijn van die dingen die ineens over zijn. In voorbereiding is nu een cursus over het omgaan met de magnetron-oven. Van tijd tot tijd proberen we zuike nieu we dingen uit, maar als het niet loopt la ten we ze ook weer makkelijk schieten." Ook anno 1988 vervult de stich ting nog altijd een nuttige en noodzake lijke taak, benadrukt de coördinatrice. Op de scholen is er steeds minder aan dacht voor koken en kleding maken, met als gevolg dat de kennis daarom trent snel terugloopt. „Wij vullen dat weer aan, en altijd met gediplomeerde leerkrachten, want er staat bij ons niet zomaar iemand voor de klas," aldus Kooyman. „Daarnaast is het cursusuur tje voor veel ouderen en alleenstaanden een belangrijk sociaal contact. Je steekt wat op en het is nog gezellig ook." De meeste mensen die zich bij Huishoudelijke Voorlichting aanmelden zijn tussen de dertig en veertig jaar oud. Huisvrouwen, maar ook werklozen, fa brieksarbeiders, witte boorden en art sen. „Uit alle lagen van de bevolking komen ze tegenwoordig. We zetten ze allemaal bij elkaar en het gaat prima," aldus Smit. „Het is alleen vreselijk jam mer dat de subsidie voor mensen met een uitkering wegbezuinigd is. Die kon den we vroeger korting geven, nu niet meer. Ik ben bang dat we deze groep daardoor toch wat minder zuilen zien." Hoewel het gros van de cursisten nog altijd uit vrouwen bestaat, is het aantal mannen dat de weg naar de stichting weet te vinden duidelijk stij gende. De gymnastiekles voor mannen loopt nog niet zo, maar er zijn al kook cursussen waar de heren in de meer derheid zijn. Huishoudelijke Voorlichting wil vooral een laagdrempelige voorziening zijn. De cursussen zijn niet prestatie-ge richt, wat voor een ontspannen sfeer zorgt. „Daarom zie je bij ons mensen dingen doen waar ze anders misschien niet toe zouden komen, stelt Smit. Ais voorbeeld noemt zij de kook cursus voor mannen van 55 jaar en ou der. Steeds meer deelnemers komen daar op af in het besef dat ze met wat culinaire vaardigheden langer zelfstan dig kunnen blijven. De meesten komen uit zichzelf, een enkeling wordt door zijn vrouw gestuurd. „Heerlijk onhandig zijn ze in het begin, ze kunnen nog geen aardappel koken. Hoewel sommigen met tegenzin beginnen, zijn ze uiteinde lijk vaak heel enthousiast en doen ze er nog een vervolgcursus achteraan ook. Ik had het jaren eerder moeten doen, krijgen we dan te horen," aldus Kooy man. SCHIEDAM Als postuum eer betoon aan Chiel Goedendorp is zijn naam verbonden aan de jeugdtoernooi- en, die de komende twee zaterdagen bij de voetbalvereniging PPSC worden af gewerkt. Goedendorp is zeer lang actief geweest in het jeugdvoetbal in Schie dam. Op 28 mei spelen pupillen en meisjes en op 4 juni komen junioren en dames in het veid. De Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen ondersteunt de organisatie van de toernooien met een financiële bijdrage. Bij PPSC heeft inmiddels de po pulaire doelman Borro Brand! zijn lid maatschap opgezegd en overschrijving aangevraagd. Hiermee raakte de club na een jaar tevens zijn jeugdtrainer kwijt. Er wordt naar een opvolger ge zocht. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft vannacht twee inbrekers aan kunnen houden dank zij aanwijzin gen van alerte bewoners. Een 41-jarige Schiedammer, die aan de Veeartsweg een man zag weg rennen na het afgaan van zijn auto alarm, heeft samen met de politie de verdachte opgespoord. Deze reed om streeks drie uur op een gestolen fiets op de Vlaardingerdijk en is ingerekend. in de Oosterstraat werd een ne gentienjarige Schiedammer gearres teerd, nadat uit de buurt van het Landje van Ris in de Oostwijk kort na elkaar enkele klachten over inbraken waren binnengekomen. Om twee uur had de politie de jongeman in de gaten, die toen hij op de vlucht sloeg een rugzak onder een auto gooide. Daarin bleek in brekersgereedschap te zitten. t

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1