Eén grote kruisvereniging voor hele regio Stedenband met Somoto nog niet zeker Volwassenonderwijs broodnodig: nog volop analfabetisme II i Zes jaar geëist voor doodslag op handtastelijke man 'Ook schadevergoeding voor slachtoffer van misdrijf' Het Vrije Volk SCHIEDAM 1 mMsmmm PAGINA 16 ws VRIJDAG 27 ME11988 Bejaarde (80) dood gereden Winkeldieven aangehouden Karperconcours in Beatrixpark Zwaluwlaan dicht Singelkwartier houdt visconcours SFC op weg naar tweede titel Zaalvoetballoernooi met feest De Jokers Fusie moet leiden tot uitbreiding van zorgverlening en verbetering van de service. Het hoofdkantoor komt in Vlaardingen >ms - m w W/i$é .i fmmï'i m II - f ff !4 m s f i w H" I AM ■'lüüË'-i M nood. SCHIEDAM De 80-jarige Schiedamse M. Nipius is gistermid dag op de Rotterdamsedijk in haar woonplaats dood gereden. De be jaarde vrouw werd bij het overste ken van de weg aangereden door een vrachtwagen. De bestuurder, een 41-jarige Rotterdammer, heeft de vrouw te laat opgemerkt. SCHIEDAM Tijdens de koopavond hebben de bewakings diensten bij Hema en C&A weer twee winkeldiefstallen gesignaleerd en de daders aan de politie uitgele verd. Een 28-jarige Rotterdammer werd in de kraag gepakt toen hij met een zonnebril van twintig gulden de Hema uit wilde gaan zonder te betalen. Bij C&A is een twaalfjarige Schiedammer aangehouden, die een paar sportschoenen ter waarde van veertig gulden meenam. SCHIEDAM De Hengel sportvereniging 'Schiedam om streken' houdt zaterdag, op de Na tionale Hengelsportdag, een karper concours in het Beatrixpark. Het concours begint om vijf uur 's och tends. Op vier punten in het park zullen controleurs aanwezig zijn, waar de deelnemers zich kunnen aanmelden. Alleen leden van de hengelsportvereniging kunnen mee doen. Er wordt gevist op lengte in centimeters. Degene die de de kar per met de grootste lengte vangt, mag zich karperkampioen 1988 noe men. De prijsuitreiking vindt plaats om 11.45 uur in het Pannekoekhuis De Vijver in het Beatrixpark. SCHIEDAM In verband met asfalteringswerkzaamheden zul len in de week van 6 tot en met 10 juni de volgende wegen worden af gesloten: de Burgemeester Knap- pertlaan tussen Nieuwe Haven en de Aleidastraat en de Mozartlaan (wes telijke rijbaan) tussen de Borodin- laan en de Churchiilweg. De werk zaamheden aan deze wegen zullen ongeveer twee dagen duren. Verder zal de Zwaluwlaan tussen de Churchiilweg en de Schie- damseweg een dag worden afgeslo ten. Omleidingsroutes voor het ver keer zullen met oranje borden wor den aangegeven. SCHIEDAM De hengellief- hebbers van de wijkvereniging Het Singelkwartier kunnen vanaf volgen de week dinsdag terecht langs de waterkant aan de Delflandseweg. De vereniging heeft ook dit seizoen weer een concours georganiseerd. Op 31 mei, 6,14, 20 en 28 juni kun nen de houders van een visvergun ning met een hengel van hoogstens negeneneenhalye meter lengte deel nemen. Namens het organisatieco mité roept de heer F. Overheui da mes op om ook mee te doen. SCHIEDAM - Zoals ver wacht mocht worden, hebben de voetballers van SFC de finale van het Schiedams kampioenschap be reikt. In het duel met Hermes DVS boekte de ploeg van trainer Martin Schaap een gemakkelijke overwin ning (3-0). Hermes had, vanwege de gradatie-perikelen, niet zijn sterkste formatie gestuurd en was geen partij voor SFC. De kersverse tweede kiasser zegevierde door doelpunten van Fred van der Horst (2x) en André Oosterwaal. De blauw-zwarte briga de kan zich nu voorbereiden op het behalen van de dubbel, in de finale ontmoeten zij op zaterdag 11 juni de afdelingsclub Ursus. „Wij nemen de finale in elk geval serieus. Ursus heeft immers ai KNVB-ploegen uit geschakeld," blikt Martin Schaap vooruit. SCHIEDAM Op maandag 30 mei wordt de finale-avond van het Schiedams zaalvoetbalkampi oenschap in de Margriethal ge speeld. Om 19.00 uur speelt SFC te gen DRZ en om 19.30 uur voetballen Ursus en Groenoord tegen elkaar. De finale begint om 21.00 uur. De winnaar van het kampioenschap ontvangt een wisselbeker uit de han den van oud-voorzitter van de RVG, Jan Bijloo. In de Margriethal in Schie dam wordt morgen van 13.00 tot 18.00 uur een groots zaalvoetbal- toernooi gehouden waaraan twaalf teams zullen deelnemen. Aanslui tend wordt in het Amphitheater in het Plaswijckpark van 20.00 tot 01.00 uur een feestavond gehouden. De organisatie van het toer nooi is in handen van het zaalvoet balteam 'De Jokers.' Tijdens de feestavond met artiesten en muzika le omlijsting is er een loterij met mooie prijzen. De opbrengst van de loterij wordt geschonken aan de Die renambulance Rotterdam. SCHIEDAM - De 30.000 leden van de kruisverenigingen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis merken er voorlopig weinig van, maar sinds kort kent deze regio nog maar één kruisver eniging. 'Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord' heet de nieuwe organisatie, die in Vlaardingen een nieuw hoofdkantoor krijgt. De dertien bestaande bureaus in de drie plaatsen blijven gehandhaafd. Het is de eerste van een serie fusies van kruisverenigingen in de provincie Zuid- Hoiland, die afgerond is. „Deze fusie van de plaatselijke verenigingen heeft niet bezuinigingen, maar een verbetering van de kwaliteit van het kruiswerk als doei." De heer G. B. F. van Weelden, die per 1 juni di recteur wordt van de nieuwe organisa tie, signaleert belangrijke pluspunten voor de cliënten van de verenigingen. „Wij hopen door een doelmatiger organisatie krachtiger te kunnen inspe len op de vele nieuwe ontwikkelingen in de gezondheidszorg. De thuisverpleging heeft een grote vlucht genomen en zal nog meer toenemen, denk ik. In de nieuwe^ opzet wordt het misschien we! mogelijk moeilijk te vervoeren uitleen materialen zoals bedden voortaan kos teloos thuis te bezorgen. Op langere termijn hopen we in ieder geval de ser vice aan onze cliënten uit te breiden. Er is nu voor het eerst sprake van profes sioneel management. Voorheen was de leiding in handen van de besturen, die uit vrijwilligers bestaan en met informa tie gevoed werden door de zorgverle ners." In de nieuwe organisatie krijgen volgens de directeur de hoofdverpleeg kundigen meer tijd zich bezig te houden met hun wezenlijke taak, het runnen van een team in een van de werkgebieden. „Zij zuilen zijn verlost van het maken van rapporten en voeren van besprekin gen met het bestuur of anderen over beleidszaken," zegt Van Weelden. De gehele regio is opgedeeld in zeven werkgebieden met tenminste een eigen vestiging, van waaruit wijk- of buurtgericht zorg verleend wordt. De vijf bureaus in Schiedam, vier in Vlaardin gen en vier in Maassluis behouden hun functies. Cliënten kunnen dus bij hun oude vertrouwde kruisgebouw terecht voor het consultatiebureau, de diëtist, uitleen van verpleegartikelen, cursus sen, voorlichting of zwangerschapsgym- nastiek. In het nog onverhuurd staande deel van het nieuwe RIAGG-pand op de hoek van Westhavenkade en Gaigkade hoopt het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord zijn hoofdkantoor te vestigen. Dat wordt een administratief centrum, waar 25 mensen zullen werken. In totaal telt de nieuwe kruisvereniging na fusie ongeveer 200 personeelsleden. Met be hulp van het organisatie-adviesbureau NCATB uit Vlaardingen is in twee jaar de fusie en bijbehorende reorganisatie afgehandeld. In samenwerking met de bonden en het personeel is een sociaal plan opgesteld. Er vallen geen ontsla gen, wel gaan sommige medewerkers ander werk doen. Het personeel en de functionaris sen van de Provinciale Kruisverenigin gen, die in deze regio werkzaam waren, gaan deel uitmaken van de nieuwe or ganisatie. Op 1 juni vindt in het Novotel in Schiedam een bijeenkomst plaats om de officiële fusie te herdenken en kennis met elkaar te maken. m 'a// jA>AAï> 'f'WM. Burgemeester Isabel Morales de Armijo (rechts) met aan haar zijde twee tolken, links wethouder Zijdeveld: geld nodig om medicijnen te kunnen kopen en scholen te kunnen bouwen. SCHIEDAM In een informele sfeer werden gisteravond twee burge meesters uit Somoto in Nicaragua met hun Franse begeleiders ontvangen op het oude Stadhuis in Schiedam. Burge meester Isabel Morales de Armijo van Somoto en een tweede lid van de plaat selijke leiding waren naar de stad geko men op uitnodiging van de Vereniging Schiedam-Nicaragua, die graag wil dat de gemeente een stedenband met So moto aangaat. Het gemeentebestuur heeft zich tot nu toe nog niet uitgesproken voor het aangaan van een stedenband met de plattelandsgemeente Somoto. Bur gemeester Scheeres sprak hier in zijn welkomsttoespraak dan ook met geen woord over. Hij prees wel het initiatief van de Vereniging Schiedam-Nicaragua. „We moeten Schiedammers motiveren verder te kijken dan hun stadsgrenzen of zelfs hun landsgrenzen. We moeten ons realiseren dat het er ver van ons bed, in andere landen, lang niet zo rechtvaardig aan toegaat als hier," zei Scheeres. Zijn toespraak was er overigens één met hindernissen, omdat de twee tolken die het geheel in het Spaans moesten vertalen, de Nederlandse taal niet geheel machtig waren. Het grootste gedeelte van het verhaal kwam echter wel over bij de Spaans sprekende gas ten. 'Alcalde' Isabel Morales de Ar mijo bedankte de burgemeester en de vereniging dan ook uitvoerig voor de ontvangst en de steun, maar benadruk te tegelijkertijd het belang van een ste denband voor Somoto. „In Nicaragua moeten mensen leven onder onmense lijke omstandigheden. De sterfte onder kinderen is groot. We hebben geid no dig om medicijnen te kunnen kopen en scholen te kunnen bouwen, om zo de kinderen een toekomst te bieden." Het financieren van projecten is echter nu een kostbare zaak geworden voor de Vereniging Schiedam-Nicara gua. In maart is in het Zuidamerikaanse land namelijk het geldstelsel herzien, waardoor het uit Nederland afkomstige geld in verhouding veel minder waard is geworden. „We hebben al ƒ1000,- ge schonken en daarmee konden we drie projecten steunen. Nu kun je met dat zelfde bedrag bijna niets meer doen," vertelde Hanny Rennen, secretaris van de vereniging. Op deze manier is het voor de vereniging moeilijk om ook wer kelijk structureel hulp te verlenen: het kost eenvoudigweg te veel. Een oplos sing voor dit probleem is dat de ge meente Schiedam Somota 'adopteert' en dus ook financiële steun geeft. De vereniging heeft als voorbeeld het Fran se plaatsje Fougères, dat al een steden band is aangegaan met Somoto. ROTTERDAM Zes jaar cel eis te gisteren officier van justitie mr. H. Samson-Geerlings wegens doodslag te gen de 23-jarige R.K. Hij wordt ervan verdacht afgelopen oudejaarsnacht de 54-jarige J. Werkman in diens woning in de Rotterdamse Loderstraat zodanig te hebben mishandeld dat de man twee weken later aan ernstig hersenletsel overleed. De illegaal in Nederland verblij vende K., die een zwervend bestaan leidde, reisde op oudejaarsavond met de trein van Venlo naar Rotterdam. Op het Centraal Station werd hij aange sproken door Werkman, die hem vroeg of hij met hem mee naar huis wilde gaan. Aangezien K. een slaapplaats zocht ging hij op het aanbod in, zo ver klaarde hij op de zitting. Eenmaal in de woning werd Werkman handtastelijk. K. was hier niet van gediend. „Seks tussen twee mannen is in mijn cultuur iets ver schrikkelijks," zo zei de Algerijnse ver dachte. Toen de toenaderingen van Werkman aanhielden ontstond tussen de twee mannen een gevecht, waarbij Werkman probeerde de woning uit te vluchten. K. sleurde de man opnieuw de kamer in en sloeg Werkman met een tinnen kan en een gipsen beeld enkele malen op het achterhoofd. Een door de herrie gealarmeerde buurman zag nog juist dat K. de woning verliet. K. verklaarde dat hij Werkman alleen een iesje had willen geven. Het was niet zijn bedoeling geweest de man te doden. Op de vraag van rechtbank president R. Lensink-Bosman, waarom hij niet was weggegaan toen het slacht offer handtastelijk werd, antwoordde K. dat hij wilde blijven omdat hij voor de nacht een dak boven het hoofd wilde hebben. De advocaat van K. vroeg de rechtbank rekening te willen houden met de culturele achtergronden van haar cliënt, volgens welke homoseksu ele contacten absoluut uit den boze zijn. Bezoekers van het congres drinken koffie in de pauze: slachtoffers kampen vaak met angst, voelen zich vernederd en verkeren soms ook in financiële Door Rein Wolters ROTTERDAM Bij alie misdrij ven moet niet alleen celstraf of een boe te worden geëist maar ook een schade vergoeding voor het slachtoffer. Zij hoe ven dan niet via civiele procedures vaak een vernederende ervaring te proberen schade vergoed te krijgen van degene die hen geweid heeft aangedaan of heeft opgelicht. Voor een dergelijke standaard regeling pieitte voorzitter dr J. J. M. van Dijk van het Landelijk Overleg Slachtof ferhulp (LOS) gisteren aan het begin van een voorlichtingsdag over slachtof ferhulp in het Theater Zuidplein in Rot terdam. Hulpverlening aan slachtoffers van misdrijven is geen overbodige luxe. Zeker niet als het gaat om het vinden van de juiste kanalen naar politie, justi tie en hulpverleningsinstellingen. Slacht offers van een beroving, inbraak, ver- keersdelect of een zedenmisdrijf kam pen vaak met angst, voelen zich verne derd en moeten soms ook afrekenen met financiële nood. „In de loop der jaren hebben wij ondervonden dat bepaalde groepen slachtoffers een nauwer toegesneden hulp nodig hebben," vatte de heer H. Th. C. Hodes, directeur van de Stich ting Centrum voor Vrijwillige en Profes sionele Maatschappelijke Dienstverle ning, samen. Zijn organisatie stond tien jaar terug aan de wieg van het Siachtof- ferproject Rotterdam, dat sinds gisteren is omgedoopt in Buro Slachtofferhulp Rotterdam. Met nauwer toegesneden hulp bedoelt directeur Hodes een specialisti sche handreiking aan slachtoffers van seksueel geweld, begeleiding van in- cestslachtoffers en extra aandacht voor de problemen van gokverslaafden. Een nieuwe ontwikkeling binnen de hulpverlening is ook de opvang van verkeersslachtoffers. In Nederland heeft het Rotterdamse initiatief in de ioop van jaren navolging gekregen. Er zijn nu zo'n 65 centra voor slachtofferhulp. De Rotterdamse wethouder M.J.D. Jansen complimenteerde de wijze waarop in zijn gemeente slachtof fers worden begeleid door politie, justi tie en het Buro Slachtofferhulp. „Afgelo pen jaar hebben de 32 vrijwilligers en de drie beroepskrachten 730 slachtof fers geholpen." Jansen verwacht dit jaar een aanzienlijke stijging van het aantal ver zoeken om huip. Hij wijt dit niet direct aan toenemende criminaliteit maar meer het gevolg van doorverwijzen door de politie. Mr Pieter van Vollenhoven, voor zitter van de Raad van Advies van de LOS, vertelde de tweehonderd toehoor ders dat zijn zorg niet zozeer ligt hij de inhoudelijke kant van het hulpverlenen de werk, maar meer is toegespitst op het financiële vlak. De hulpverlening scentra in Nederland kosten jaarlijks tien miijoen gulden. Zijn wens is dat mi nimaal de helft voor rekening van het rijk komt. „Het resterende bedrag kun nen we een beroep doen op gemeenten en de samenleving." Bij de LOS-centra wordt dit jaar aan ongeveer 10.000 slachtoffers huip verleend. Dit is een druppel op een gloeiende piaat. Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat er in 1986 in Nederland 480.000 slacht offers waren die met persoonlijke pro blemen kampen door een misdrijf. Als hun voornaamste klachten werden op getekend: steeds terugkerende gevoe lens van angst, woede of machteloos heid, slaapstoornissen of verstoorde verhoudingen met partners, collega's of vrienden. Slechts een klein deel van de ze mensen (1 a 2 percent) zocht contact met een lokaal huipbureau. Voorzitter Van Dijk waarschuwde verder: „Ontoereikende bejegening van slachtoffers ('Het is je eigen schuld, had je maar niet...') is een van de belangrijk ste bronnen van vervreemding van de burger van zijn overheid. Een slecht ver werkte slachtoffer-ervaring is een voe dingsbodem voor cynische opvattingen over het nut van de overheid. Regelma tig hebben thans nog onnodig veei bur gers deze ervaring." In Rotterdam is de slachtoffers hulp onder meer geregeld door het openbaar ministerie. Een speciale func tionaris maakt slachtoffers attent op de mogelijkheden van geestelijke bijstand en staat hen ook bij in het indienen van schadeclaims. Hij regelt ook gesprek ken met de officier van justitie. Boven dien houdt hij slachtoffers op de hoogte van de gerechtelijke afwikkeling van de zaak. VLAARDINGEN - „Ik heb het vaak gehoord: mensen kunnen niet le zen en schrijven, zijn pure analfabeten, omdat ze geen schoolopleiding hebben gevolgd. Op hun tiende gingen ze mee op de vissersboot." Volgens Tineke van Wijngaarden, educatief medewerkster van het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) in Vlaardingen, zijn de cijfers schrikbarend. Zeker vier percent van de Viaar- dingers kan niet lezen of schrijven. Ze onderstreept hiermee het belang van de lees- en schrijfcursussen voor volwasse nen. Gisteren presenteerde het Vlaar- dingse PEC de lessen die het komend seizoen gevolgd kunnen worden. Enkele uren later ging op het stadhuis het REC 'de 8' officieel van start, het Regionaal Educatief Centrum. Het REC onder steunt de werkzaamheden van de plaat selijke centra in onder meer Schiedam en Vlaardingen. Het REC heeft zijn werkterrein in acht gemeenten nnd Rotterdam. Met de instelling van het PEC, voortkomend uit de Open School, is Vlaardingen koploper op het gebied van basiseducatie aan volwassenen. Het idee van onderwijs voor volwassenen wordt nu overgenomen door andere ge meenten, gestimuleerd dus door het REC. Het PEC Vlaardingen heeft sinds vorig jaar een eigen onderkomen, waar verschiliende lessen worden gegeven. Zo staan al de vakken 'Nederlands voor Buitenlanders' op het programma, een cursus 'Algemene Ontwikkeling', de les 'Lezen, Schrijven, Rekenen', en 'Zel- standig Wonen'. Het pakket wordt nu aangevuld met drie nieuwe cursussen. 'Kiezen voor je Toekomst' biedt jonge ren de gelegenheid door te stromen na dat ze hun eigen opleiding niet hebben afgemaakt, of omdat ze als veriater van een lagere beroepsopleiding onvoldoen de papieren in handen hebben om door te leren. 'Doe wat, Leer wat na je Vijftig ste' is bedoeld voor mannen en vrou wen boven de ">n die met leeftijds genoten wil:- De deelnemers zulien zelf r /amma gaan sa menstellen. L „«.tut gestart met een 'Voorbereidend Jaar op Beroepen en Opleidingen'. Op deze cursus kunnen volwassenen terecht, die zich willen voorbereiden op een gerichte beroeps opleiding in de verzorging, techniek, in formatica of dienstverlening. De kosten per cursus bedragen ƒ75,- per persoon, naar de mening van adjunct directeur Fraukje van der Wal 75 gulden te veel. „Het zou natuurlijk gratis moeten zijn. De lessen zijn be doeld voor volwassenen, die om wat voor reden dan ook de onderwijsboot toch al hebben gemist." Jaarlijks vinden ruim 550 Vlaar- dingers de weg naar het PEC. Volgens Van der Wai te weinig op een bevolking van 75000. „Neem onze gewone taalles sen," vertelt ze. „Analfabetisme is een gigantisch taboe. Het kost jèren en ja ren voordat iemand bij ons over de drempel durft te stappen. Maar is zo'n iemand eindelijk binnen, dan is hij of zij niet meer weg te siaan. Ze stappen van cursus naar cursus." Analfabeten zijn volgens Van Wijngaarden, educatief medewerkster, sowieso sterren in het verzinnen van smoezen. „Want die mensen leven en werken vaak vele jaren met hun handi cap. Taxichauffeurs leren complete stadsplattegronden uit hun hoofd. Als analfabeten iets moeten ondertekenen hebben ze opeens een gebroken arm. Maar in een lezende en schrijvende maatschappij iopen ze toch een keer te gen de lamp. Die mensen flippen gega randeerd in hun werk," weet Van Wijn gaarden. Hoewel het PEC dit jaar het aan bod nog kan uitbreiden, ziet het er vol gend jaar minder rooskleurig uit. Eind 1992 moet er namelijk 170.000 gulden zijn ingeleverd. De adjunct-directeur er vaart die bezuinigingsmaatregel als een soort straf voor te goed werken. „We hebben hier een voortrekkersrol ge speeld, liggen ais voorbeeldfunctie in de regio ver voor op anderen. Nu is het be leid, dat de goedlopende projecten moeten inleveren, om nieuwe te kunnen starten in gebieden waar nog geen PEC is." Van der Wal ziet nog één lichtpunt je: „Bij de opening van dit gebouw, eind vorig jaar, heeft minister Deetman zelf gezegd we hebben het op band staan dat hij zoiets moois als ons PEC met extra geld zal blijven steunen. We hopen dus het beste." In het geval de kortingen toch worden doorgevoerd, voorziet Van der Wal dat er ergens gaten gaan vallen. „Je kunt met minder groepen gaan wer ken, activiteiten schrappen, meer vrijwil ligers inzetten of een wachtlijst instellen. Nu kan iedereen meteen aan de slag. Het mag in ieder geval niet ten koste van de kwaliteit van het onderwijs gaan." Om onder andere die kwaliteit te waarborgen, is het REC gisteren offici éél van start gegaan. Deze regionale in stelling zal de oprichting van plaatselijke cursussen voor volwassenen stimuleren, en bestaande centra verbeteren in de acht plaatsen Albrandswaard, Baren- drecht, Capelle- en Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Ridderkerk, Schiedam en Vlaardingen. De oprichting van deze regionale instelling vloeit voort uit de Kaderwet Volwasseneducatie. Deze wet regelt landelijk de totstandkoming van REC's. Directrice Marjan Brouwer ver wacht in Vlaardingen niet al te veei werk. Organisatorisch zullen de be- stuurderen van de REC in het Rijn mondgebied het nog druk krijgen. De indeling van de acht gemeenten onder en boven de Nieuwe Maas is geogra fisch onwerkbaar. De bereisbaarheid en bereikbaarheid zijn chaotisch, zowel per openbaar vervoer als met eigen vervoer. Vandaar dat er nu ai reikhalzend wordt uitgezien naar weer een nieuwe indeling van de REC. Ook de financiële situatie is niet prettig. Mevrouw I. Günther, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland (de subsidiegever), stelde bij de start van het REC nuchter vast: „Ik moet meteen een domper zetten op uw enthousi asme. De middelen zijn namelijk zeer schaars en we moeten het beschikbare geld verdelen."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1