'Langer wonen in eigen huis': manifestatie voor ouderen GELUIDSSCHERM LANGS DE RIJKSWEG Beeld van het nieuwe Vlaardingse centrum IP Zuinig stoken mogelijk in 450 Nieuwlandflats Dubbel voetbalfeest in Sporthal Margriet i-Delfland in Stedelijk Museum Rotterdammers lopen liever Schiedamse avondvierdaagse Parkbeheerdér Hoogerweij geridderd Markt voor documentatiecentrum; Diefstallen Automobilist in de fout Twee ex-profs bij Hermes-DVS Slagaderlijke bloeding Politie surveilleert tijdens de weekmarkt Vrijwilligersorganisatie bouwt complete woning met vele gemakken in dienstencentrum 'De 4 Molens'; hulpmiddelen voor koken en aankleden WfcmÉ 1 SCHIEDAM Een simpele aan passing of eenvoudig hulpmiddel kan vaak voldoende zijn om het zelfstandig wonen voor ouderen mogelijk te maken. Veel mensen weten dat niet en daarom organiseren de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk, het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord en het Schiedams Overleg Revalidatie een manifestatie onder het motto 'Langer wonen in eigen huis! Maar hoe?'. Voor veel ouderen is het niet eenvoudig zelfstandig te blijven wonen. Met het vorderen van de leeftijd treden er soms kleine gebreken op die eenvou dige dingen, als bijvoorbeeld aankleden of een maaltijd koken, moeilijk maken. Vaak besluiten ouderen dan maar in een bejaarden- of verzorgingstehuis te gaan wonen. Niet omdat ze dat willen, maar omdat ze geen andere oplossing zien. Hetzelfde probleem speelt bij men sen met een lichte handicap. Er zijn echter vaak mogelijkheden om op een voudige wijze de hinder van die gebre ken te vermijden. Het grote probleem is echter dat er te weinig voorlichting op dit gebied bestaat. De organisatoren van het project 'Langer wonen in eigen huis' willen ver andering brengen in deze situatie. Daar om organiseren zij een manifestatie be staande uit twee delen: een tentoonstel ling van hulpmiddelen en aanpassingen en een uitgebreide informatiemarkt. Op de tentoonstelling is een complete wo ning te zien, gemaakt door de Rotter damse vrijwilligersorganisatie 'Hand greep'. In deze woning zijn deels zelfge maakte, deels in de handel verkrijgbare aanpassingen aangebracht. Bijvoor beeld hulpmiddelen van de PTT, hulp middelen voor het opstaan uit bed of het aankleden. Voorts ook handige ideetjes bij het koken en eten. Twee wijkverpleegkundigen zullen aanwezig zijn om voorlichting te geven. Veel van de aanwezige hulpmid delen kunnen zelf worden gemaakt. Als dit echter een probleem is, dan is de vrijwilligersorganisatie 'Eigen werk' be reid de middelen te maken tegen kost prijs. Bestellingen kunnen tijdens de manifestatie worden opgegeven bij 'Ei gen werk'. Op de informatiemarkt staan organisaties, instellingen, patiëntenver enigingen en andere verenigingen die te maken hebben met het thema 'Langer wonen in eigen huis'. De tentoonstelling en informatie markt zijn met name bedoeld voor ou der wordende Schiedammers en men sen met een lichte handicap. Ook men sen die in hun omgeving te maken heb ben met ouderen of gehandicapten, zo- ais familieleden of hulpverleners, zijn welkom. De manifestatie vindt plaats vandinsdag 7 juni tot en met donderdag 9 juni van 10.00 tot 16.00 uur in de gro te zaal van dienstencentrum 'De 4 Mo lens', Nieuwe Damlaan 766. De toegang is gratis.Als het vervoer naar deze mani festatie problemen op mocht leveren, dan is het mogelijk contact op te nemen met dienstencentrum 'De 4 Molens', te lefoonnummer 4705500. Dit kan tot ui terlijk 6 juni. Meer informatie is te ver krijgen via de centrale informatielijn voor ouderen, telefoonnummer 4731976. SCHIEDAM De bewoners van het buurtje Bijdorp achter de Sporthal Margriet gaan, als alles naar wens ver loopt, hun laatste zomer in met ver- keersherrie van de rijksweg. Gisteren zijn langs de A 20 de eerste grond werkzaamheden begonnen voor de bouw van een transparant geluids scherm vanaf de sporthal tot over het fietsviaduct van de Schiedamseweg. Pas in het najaar zal dit karwei geklaard zijn. Het is het eerste geluidsscherm in deze buurt. Als het kunststofscherm, met om de vijftig meter doorzichtige bogen, is aangebracht volgt het planten van bo men en struiken voor het zogenaamde groenscherm, dat achter de woningen aan de Westpolderstraat verrijst. De aanleg van het geluidsscherm vloeit voort uit wettelijke regels, die maatregelen tegen verkeers- of indus- trielawaai in woongebieden voorschrij ven. Dat kunnen soms isolatiewerk zaamheden aan bestaande woningen zijn, maar in vele gevallen kiest het Rijk, dat de kosten draagt, voor geluidswal len of schermen. Om die reden zullen in de buurt van het Kleinpolderplein bij Overschie zelfs schermen van enkele meters hoog worden gebouwd. In Schiedam heeft Rijkswater staat, na overleg met de bewoners in 1986, gekozen voor een gedeeltelijk doorzichtig scherm. Het ontwerp hier voor is van het bureau OD 205 uit Delft. Problemen van financiële aard hebben geleid tot uitstel van de start van de werkzaamheden en tot aanpassing van het plan. Uit kostenoverwegingen is af gezien van het oorspronkelijke plan om over de gehele lengte om de vijftig me ter doorzichtige bogen in het kunststof- scherm aan te brengen, in een nieuws brief van Gemeentewerken staat, dat dit geen nadelige gevolgen heeft voor de bewoners van Bijdorp. „De boogvormi ge delen zijn namelijk vooral van belang voor het uitzicht vanaf de rijksweg." SCHIEDAM De organisa toren verwachten een record aantal deelnemers'bij de elfde Gezamenlij ke Schiedamse Avondvierdaagse. Zij wordt dit jaar eerder gehouden dan vorig jaar, omdat in de week daarna Nederland wellicht in de ban is van de Europese Kampioenschappen voetbal. In Rotterdam wordt de vier daagse wel gehouden in de voetbal- week. De organisatie heeft al veel telefoontjes gekregen van verenigin gen uit Rotterdam die liever een week eerder meelopen in Schiedam. Vorig jaar waren er bijna 1700 deel nemers. Het wandelevenement vindt dit jaar in Schiedam plaats van dins dag 7 juni tot en met vrijdag 10 juni. Deelnemers die op één van de dagen zijn verhinderd, kunnen op maandag 6 juni ook lopen. Op die dag voert de route door Schiedam- Oost. Op dinsdag wordt er gewan deld door het noorden van de stad en de polder. Er wordt dan een stuk van de nieuwe Brandersstadroute gevolgd. Woensdaglopende deel: nemers dpor hetcentrum én het züji den, donderdag door Vlaardingeir en vrijdag wordt de traditionele af- sluitroute gevolgd. Er wordt dan ge lopen door het westen. Öp de West- frankelandsedijk zal een aantal mu ziekkorpsen de wandelaars opwach ten, waarna de tocht in marstempo wordt vervolgd met als eindpunt sportpark Harga. Deelnemers die voor de tiende keer meedoen ont vangen daar de gouden medaille. De start is iedere avond om half vijf vanaf sportpark Harga. Het inschrijfgeld is ƒ4,- per persoon, voor verenigingen en scho len bedraagt het inschrijfgeld 3,50. De inschrijfadressen zijn: de VW, Buitenhavenweg 9, G. van Dongen, Numansdorpestraat 5b en De Blau we Brug aan het Bachplein. De voor inschrijving sluit vrijdag 3 juni. Daar na kan men alleen nog terecht in startbureau Harga, maar het in schrijfgeld wordt dan wel met ƒ1,- verhoogd. SCHIEDAM Een complex van vierhonderdvijftig na-oorlogse flats in de wijk Nieuwland wordt opgeknapt. Giste ren heeft de gemeenteraad een. bedrag l van ruim. 28 miljoen guldenbeschikbaar gesteld voor energiebesparende maat regelen. De woningen, cjelegen tussen Troelstralaan en Dr. Schaepmansingel, worden geïsoleerd en krijgen een warm watervoorziening. Hierdoor gaat het gasverbruik zeer sterk omlaag. In de kosten dragen de bewo ners bij door huurverhogingen van on geveer dertig percent. Bij de Europese Gemeenschap en het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer is bij elkaar voor enkele miljoenen guldens subsidie aange vraagd. De huisbaas, Gemeentelijk Wo- nlngbeheer, neemt ruim vijf miljoen gul den voor zijn rekening. Het PvdA-raadslid van Turkse afkomst M. Engin sprak gisteren in de gemeenteraad met lof over het voorstel van wethouder H. van Kleef. „Het is een goed yoorstel om deze woningen aan te pakken. Zij staan bekend om hun hoge energieverbruik, onder meer door het koude brug-effect van de betonnen bal kons. Berekeningen wijzen erop, dat het gemiddelde gasverbruik van nu 1830 kubieke meter kan zakken naar minder dan duizend kuub." Volgens Engin is dit zogenaamde energetische verbeterplan uniek door de omvang van het complex woningen. Hij noemde Van Kléef 'de kleine, dappere wethouder' aan wie je het binnenhalen van de benodigde rijks subsidie wel kan overlaten. :'v De wethouder schoof de compli- menten direct door naar het gemeente lijk woningbedrijf en andere ambtelijke instanties, die in overleg met'de bewo ners na een proef met 32 woningen aan de Dr. de Visserlaan het project hebben voorbereid. „Het is daar best een moei lijke wijk en daarom vind ik dat onze mensen goed werk hebben verricht," stelde Van Kleef. De verbeterwerkzaamheden zul len waarschijnlijk begin volgend jaar starten. De bewoners betalen gedeelte lijk mee via huurverhogingen, die varië ren van 71 tot 87 gulden per maand. Hierdoor komen.de maandhuren van de drie- en vierkamerwoningen op 240 tot 284 gulden.-; SCHIEDAM - In de Sporthal Margriet vierden twee ploegen gister avond feest. Groenoord veroverde het Schiedams kampioenschap voor zaal voetballers door in de finale DRZ met 2-1 te verslaan. Hermes-DVS won met 6-5 van HMSH en promoveerde naar de landelijke competitie. DRZ bereikte de finale door een verrassende winst op SFC. Het vooraf als grote favoriet ingeschatte SFC moest in een spectaculaire wedstrijd met 2-1 het onderspit delven. Groe noord klopte Ursus in de laatste minuut (1-0). De finale werd een ware klapper. Met attractief voetbal boeiden de beide ploegen het talrijke publiek van de eer ste tot de laatste minuut. In de ope ningsfase waren de beste kansen voor Groenoord. Keeper Cock Michielse hield zijn doel echter goed schoon. Al leen voor een schuiver van-Andi Ortiz moest hij capituleren. Onder leiding van de uitblinken de Louis Kooke vocht DRZ terug. De aanvoerder was een ware kwelgeest voor de Groen-witten. Kooke zette zijn ploeg met de gelijkmaker weer op het goede spoor. Leon Klepke, volgend jaar bij Hermes-DVS in de zaal, schonk Groenoord 30 seconden voor het laat ste fluitsignaal de overwinning. SFC ver overde de derde plaats. Ursus was In het strafschoppen nemen minder secuur dan de blauw-zwarte formatie. Hermes-DVS had aan een gelijk spel genoeg om te promoveren. Maar zij versloegen in een zinderende wedstrijd HMSH met 6-5. In de eerste helft liepen de Schiedammers ai snel grote averij op. De bliksemstart van HMSH over rompelde Hermes. Bij rust keken zij te gen een 1-4 achterstand aan. Na de pauze leidde de schotvaardige Hans de Roos zijn team naar de zege. Vervanger Stadsgehoorzaal Veerplein SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat wordt morgen een lezing gehouden over het verleden, heden, en de toekomst van Kethel en Midden-Delfland. Frits van Ooststroom van de Midden-Delf landvereniging een vereniging die ach inzet voor behoud en verantwoorde inrichting van dit gebied zal de lezing verzorgen. Dat alles gebeurt in het kader van de tentoonstelling Leve het platte land, die tot 5 juni in het Stedelijk Muse um te bezoeken is. Woensdag wordt aan de hand van dia's en ander beeld materiaal het ontstaan van het land schap weergegeven. Oude kaarten en hedendaagse plaatjes tonen bovendien wat tegenwoordig nog bestaat van het vroegere landschap van Midden-Delf land. Eén van de vragen die beant woord worden: Wat is nog over van het agrarisch verleden? In de toekomst staat in Midden- Delfland nog van alles te gebeuren. Frits van Oostrom zal zijn visie op de piannen van Je gemeente geven. Hij is een boei end verteller, die de lezing voor elke na tuur- en landschapliefhebber tot een 'must' maakt. De lezing begint om 20.00 uur. Rabobank van Uffelen Bibliotheek Postkantoor W=Woningen ADDartementenoebouu'en tegen het Liesveldviaduct gebouwd, vormen het belangrijkste onderdeel van het modernisenngsplan van het Viaardmgse centrum, waarvoor het geme^abestuur heeft gekozen. Het ontwerp van het architectenbureau AGS zal nog enkele aanpassingen krijgen, maar de in samenwerking met Multi vastgoed gekozen opzet heeft brede steun. Ook belanghebbenden hebben in inspraakgroepen hun voorkeur in die richting uitgesproken. In het plan. dat naar ruwe schatting een investering van dertig miljoen gulden zal vargen. is ook rekening gehouden met een eventuele wrangerr voor de Stadsgehoorzaal aan het Veerplein. tegen de winkel van De Ster aan. Albert Heijn gaat naar een nieuw, onder het viaduct door. te bouwen vestiging tussen Vroom en Dreesmann en Van Uffelen. In het midden van het viaduct, boven het bestaande restaurant is de hoogste bouw gepland De toegang bij de Mark- qraaflaan (linksonder op de tekening) moet een ruime opzet krijgen. Daar èn op het bestaande Liesveld, waar het winkeloppervlak wordt vergroot en over dekt. is ruimte voor appartementengebouwen vrijgehouden. SCHIEDAM Vanochtend heeft de heer W.C. Hoogerweij uit Dordrecht uit handen van wethouder Zijdeveld een koninklijke onderscheiding gekregen. Hij is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Hoogejjjreij kreeg deze onderscheiding nadat. Hij'38 jaar in dienst is geweest bij de gemeen ten Rotterdam, Dordrecht en Schiedam. in deze laatste plaats is hij 18 jaar werkzaam geweest bij de dienst Gemeentewerken. De laatste jaren was hij chef van de hoofdafdeling Plantsoenen.ln die hoedanigheid heeft de heer Hoogerweij vooral veel aan dacht besteed aan het opstellen van. be heersplannen voor de Schiedamse par ken. Hierdoor is de^ecologische waarde van de parken flink' toegenomen. Mede door zijn toedoen is het jongste park, Park Kethel, in de huidige vorm ont staan en beschikt Schiedam nu over een 'groen gebied', dat loopt van de Maasboulevard tot in Midden-Delfland. SCHIEDAM In basisschool De Klinker wordt morgenmiddag een markt gehouden. De opbrengst wordt gebruikt voor de uitbreiding van het documenta tiecentrum. Volgens Marjan Matena van De Klinker is het niet meer mogelijk rond te komen van het geld, dat het rijk beschikbaar stelt. „Steeds vaker moe ten we zelf onze boeken en lesmateriaal bekostigen," zegt Matena. Behalve een markt waar spullen gekocht kunnen worden, is er een Rad van Avontuur en een play-backshow. Op het schoolplein worden kinderspelen georganiseerd. De middag duurt van 16.00 tot 19.00 uur. De Klinker is te vin den in de Warmoezenierstraat 38. m, '39 SCHIEDAM In een café aan het Broersveld zijn gisteren tussen 09.00 en 19.00 uur drie speelautomaten opengebroken. De buit bedroeg ƒ3500,-. De daders hebben het pand via het balkon aan de achterzijde betre den. Uit een woning.aan de.Van Beve renstraat in,fSchiedari)rWest .zijnj van nacht een videorecorder ter waarde<van 500,- em.: betaalmiddelen <.met neen waarde van 600,- gestolen-. Den. be woonster, dien boven lag- te': slapen, merkte de diefstal pas vanochtend, op.. In.de wijk Nieuwland zijruook:in brekers actiefgeweest. ;lndefC,Lvamder Lindenlaan zijn uit een. auto eenstofzui ger gestolen van ƒ500,- èn onderdelen van een kopieerapparaat met een waar de van 1200,-. Uit de tuin van één van de woningen aan de Van der Leeuwlaan is vanochtend vroeg een tuinset gesto len ter waarde van 2500,-. SCHIEDAM De politie he&t vannacht rond twee uur een automobi list aangehouden wegens het overschnj- den van de maximum snelheid. De njan, een 35-jarige inwoner van Rotterdam, bleek onverzekerd te rijden en had bo vendien een rijbewijs dat in '81 was ver lopen. Bij navraag bleek dat de man ook nog een valse naam had opgege ven. De man is meegenomen naar het politiebureau en nadat zijn ware naam bekend was, weer op vrije voeten .ge steld. SCHIEDAM - Hermes-DVS, dat zich ternauwernood handhaafde in de eerste klasse, wordt volgend jaar ver sterkt met twee voormalige profvoetbal lers. Middenvelder Roy van Duppen van SW en spits Peter van Buuren van Ex celsior R komen bij hun clubs niet meer in aanmerking voor een contract. SCHIEDAM De politie is gis terochtend om tien over neigen met sire ne en zwaailicht uitgerukt nadat er een melding was binnengekomen van een slagaderlijke bloeding. Het slachtoffer, een 57-jarige Rotterdammer, kreeg tij dens werkzaamheden in de Dr. Kuyperl- aan in Nieuwland een stuk glas in zijn arm. Zijn collega's schoten meteen te hulp en bonden de arm van de man af. SCHIEDAM De politie gaat nadrukkelijker surveilleren tijdens de weekmarkt. Tegenwoordig worden na melijk regelmatig kleine diefstallen ge pleegd. Zo werden ook vorige week be dragen variërend van 10 tot 325 gulden door dieven buitgemaakt.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1