Scl viedam verklaart pit bulII de oorlog Asiel: geen zielige dieren HET ZIT ER OP Jan John gaan het helemaal maken Poolse schoolkinderen komen een week logeren Het Vrije Volk SCHIEDAM Burgemeester en meer toelaten op wethouders willen bepaalde rassen niet straat; bijtende honden krijgen muilkorf Scouts baas in eigen huis Dauwzwemmen Lammetje gestolen uit kinderboerderij PAGINA 14 VRIJDAG3 JUN11988 Viaardings Soundmix-duo presenteert eerste single op radio en tv. Heel Hilversum loopt nu al rond met de Jan John-zonnebrïl SCHIEDAM „We gaan het pit bull-probleem hard aanpakken," ver klaarde burgemeester Scheeres giste ren in het Stadskantoor, in eerste in stantie zullen de bepalingen betreffende honden in de Algemene Politie Verorde ning (APV) scherper worden nageleefd en er zal een lijst worden opgesteld met 'gevaarlijke honden'. Deze dieren zuilen voortaan op straat een muilkorf moeten dragen. Enkele weken geleden werd in de speeltuin van het Beatrixpark een kleuter aangevallen door een pitbull-ter riër. Het kind liep daarbij ernstige ver wondingen op aan de arm. Als gevolg daarvan startten leerlingen van de openbare basisschool 'De Ouverture' op het Bachplein een handtekeningenactie tegen pitbull-terriers. Drie van de leer lingen overhandigden gisteren het resul taat van de actie, bijna 2000 handteke ningen, aan de burgemeester. Scheeres zei 'erg geschrokken' te zijn van het incident in het Beatrix- park en voegde daaraan toe dat er strenge maatregelen worden genomen. De eigenaar van de pitbull die het kind beet, heeft inmiddels een muiikorfgebod gekregen. Zonder muilkorf mag de hond met op straat komen. Deze week vergaderde het colle ge van burgemeester en wethouders over het probleem. De uitkomsten hier van zijn dat de politie strenger gaat controleren of de APV wel wordt nage leefd door hondenbezitters. In deze ver ordening staat dat honden op de open bare weg aan de lijn moeten lopen. Daarnaast is het verboden om met hon den op bepaalde plaatsen te komen, zo als openbare speeltuinen en gazons. Ook heeft het college besloten een lijst te maken van gevaarlijke honden. Scheeres riep hiervoor de hulp in van de inwoners van Schiedam: „Als men sen er getuige van zijn dat een hond zich agressief gedraagt, dan moeten ze dat doorgeven aan de politie. De eige- Drie leerlingen van de openbare basisschool Do Ouverture overhandigden gisteren bijna 2000 anti-óitbull-handtekeningen aan burgemeester Scheeres: geschrokken van incident in Beatrixpark. naars van gevaarlijke honden zullen een muiikorfgebod krijgen." De hond in kwestie moet dan wel 'aantoonbaar ge vaarlijk' zijn, wat er in de praktijk op neer komt dat het dier eerst iemand moet hebben gebeten. Om dit laatste te ondervangen wil het college een muiikorfgebod instel len voor alle honden van een bepaald ras. „We denken hierbij niet alleen aan pitbull-terriërs, maar ook aan andere grote honden, zoals herdershonden en rottweilers," zei Scheeres. Hij gaf toe dat er ook een keerzijde aan deze maat regel zit: ongevaarlijke exemplaren van een bepaald ras moeten dan ook ver plicht een muilkorf dragen. Daar komt als een extra moeilijkheid nog bij dat pitbullteriers geen ras zijn, maar ver schillende kruisingen. „Het is moeilijk te bepalen welke hond een pitbull-terriër is en welke niet. Een hondenbezitter zou naar de rechter kunnen stappen en het muiikorfgebod aanvechten." Nu is het voor een gemeente nog niet mogelijk een algemeen muiikorfge bod op te leggen. De gemeente Gouda heeft als eerste een verzoek tot wetswij ziging op dit punt ingediend bij de Tweede Kamer. Binnenkort zal een Ka mercommissie worden benoemd die zich over het hondenprobleem moet buigen. Aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek van de commissie zal 'worden bepaald of de wet moet worden aangepast. En zo ja, op welke punten. De burgemeester verklaarde dat als laatste maatregel wordt overwogen om honden van een bepaald ras hele maal niet meer toe te laten op de open bare weg. Voorlopig is dit juridisch nog met mogelijk. Of deze maatregel door gaat hangt ook af van de uitkomsten van de Kamercommissie. SCHIEDAM „Mensen denken nog steeds dat een asiel vies is en dat er zielige dieren zitten. Dat beeld willen we graag veranderen. Wij hebben de zelfde faciliteiten als een topfokker, al leen wordt die er rijk van en wij niet," zegt Clementine Biekmann. Zij is ver zorgster in het asiel annex pension 'De Hargahoeve' in Schiedam-Noord. Het dierentehuis viert aanstaande zondag zijn 12VHarig jubileum. Twintig jaar geleden had Schie dam al een dierentehuis. Het was ge vestigd in een kraakpand in de Anna Zusterstraat. De situatie was niet ideaal en daarom zette de Dierenbesacher- ming afdeling Schiedam een actie op poten. Van het geid dat met deze actie werd ingezameld werd De Hargahoeve gebouwd. Het asiel biedt plaats aan 18 honden en maximaal 50 katten. De re denen voor mensen om hun huisdier naar het asiel te brengen zijn hee! ver schillend. Bij katten is de reden meestal dat de eigenaar allergisch is voor het dier. Bij honden gaat het meestal om gedragsproblemen: het dier is agressief, kan met alleen thuis zijn of is niet zinde lijk te krijgen. „Deze dieren geven we wat extra aandacht en we proberen ze opnieuw op te voeden. Soms is een hond echter zo vervormd, dat het niet meer mogeiijk is het gedrag in rechte banen te leiden. Zo'n dier raak je dan niet meer kwijt." Gedragsstoornissen bij honden zijn meestal het gevolg van een verkeer de of geen opvoeding. Veel mensen be seffen niet wat het betekent om een hond in huis te nemen en weten niet precies hoe het dier moet worden opge voed. De Hargahoeve is daarom een jaar geleden begonnen met een cursus voor puppen. Het karakter van een hond wordt immers gevormd als het dier nog jong is. Biekmann: „We bren gen de puppy's wat basiscommando's bij en we laten ze met elkaar spelen. Dat laatste is ook erg belangrijk, omdat veel mensen hun pup juist beschermen tegen andere honden en dat kan later agressief gedrag veroorzaken." De dieren die in De Hargahoeve zitten, worden meestal snel geplaatst. Ze worden echter niet zomaar meege geven. Er wordt eerst gepraat met de toekomstige bezitter om te kijken hoe serieus iemand is. in zo'n gesprek wordt dan duidelijk wat voor type hond of kat iemand zoekt. Aan de hand daarvan kunnen de medewerkers een bepaald dier 'aanraden'. Op deze manier wordt de kans kleiner dat de plaatsing mislukt en het dier weer terugkomt in De Har gahoeve. „Ais we twijfels hebben over een plaatsing, dan vragen we de men sen er eerst nog «ens goed over na te denken en dan terug te komen. Maar als iemand zijn zinnen heeft gezet op een bepaald dier en wij zien dat abso luut niet zitten, dan krijgen ze de hond of kat echt niet mee. Wij hebben toch de verantwoordelijkheid," zegt Clemen tine Biekmann. De gesprekken zijn ook bedoeld om te voorkomen dat mensen een dier nemen, omdat ze het 'zo zielig vinden'. De dieren in de Hargahoeve hebben het echter niet slecht en zijn ook niet zielig. „Het is heus niet zo dat ze 24 uur per dag in een hok zitten. Overdag kunnen ze gewoon lekke: dol len op de speelplaats." Het is tegenwoordig ook met meer zo, dat er lukraak dieren worden afgemaakt, bijvoorbeeld omdat ze te lang in het asie! zitten. „Dat is de slechtste reden die ik kan bedenken om een dier af te laten maken," zegt Biek mann fel. „Natuurlijk moeten we wei eens dieren laten inslapen. Asiels die beweren nooit een hond of kat te laten afmaken, die liegen." (n de Hargahoeve wordt dit echter alleen gedaan ais een dier ernstig ziek is of grote gedrags stoornissen vertoont, zodat het niet meer verantwoord is om zo'n beest te plaatsen. Om de vooroordelen over asiels weg te nemen het jubilerende tehuis op zondag 5 juni een 'open dag'. De dag wordt 's ochtends om 10.00 uur officieel geopend door de bejaarde hond Patty. Zij zal een lint van hondebrokken 'doo reten' in plaats van het gebruikelijke doorknippen van een lint. Daarna is er van alles te doen op het terrein: er staat bijvoorbeeld een rommelmarkt, er wor den kinderspelen georganiseerd, het terrein en het asiel kan worden bezich tigd en er zijn grote prijzen te winnen in de loterij. De opbrengst zal worden ge bruikt voor het asiel. Er zijn plannen om een buitenverblijf aan te leggen voor katten. Daarnaast is het dak na 12V4 jaar ook toe aan een opknapbeurt. Mensen die begaan zijn met het asiel kunnen ook op een andere manier een bijdrage leveren. Het is namelijk mogelijk een hok te adopteren. De 'ei genaars' van dat hok krijgen dan twee a drie keer per jaar bericht over wat er met dat hok gebeurt en welke dieren er in zitten. Zo'n adoptie kost voor een kattenhok 150,- per jaar (voor scholen) of 250,- per jaar (voor bedrijven). Voor een hondenhok liggen de kosten iets hoger: die bedragen 500,- per jaar. iedereen die is geïnteresseerd in de gang van zaken in De Hargahoeve is welkom om een kijkje te komen nemen op de open dag. Op de dag zelf worden geen dieren geplaatst. Hondenbezitters wordt verzocht hun eigen dier thuis te laten, anders wordt het echt een 'bees tenboel'. Voor informatie over de open dag of de puppencursus kunt U contact opnemen met De Hargahoeve, Sport- laan 2. Op werkdagen is het tehuis tele fonisch te bereiken tussen 13.00 en 16.00 uur onder nummer 4714151. SCHIEDAM De scoutinggroep St. Franciscus (.odewijk wordt baas in eigen huis. De dit jaar 55 jaar bestaan de groep neemt zondag het pand Lange Haven 11 over van het kerkbestuur van de parochie H. Liduina- O.L.V.Rozenkrans. In vijf maanden is hef aankoopbedrag bijeen vergaard. De scoutinggroep, waartoe jon gens en meisjes van vijf tot 21 jaar be horen, Is overigens al sinds 1945 in dit oude pand gehuisvest. Het geld voor de overname is grotendeels verkregen via verschillende particuliere fondsen, zoals Jantje Beton. SCHIEDAM Voor vroege en sportieve mensen is er ook dit jaar 'dauwzwemmen' in zwembad Groe noord. Het vindt zaterdag plaats. Het zwemmen begint om 06.00 uur. Daarna wordt sr ontbeten en aansluitend daar op gewandeld. Iedere deelnemer krijgt een aandenken in de vorm van een dauwdruppel. Deelname kost ƒ6,-. In lichtingen over het evenement zijn te verkrijgen voor 3 juni bij de kassa van zwembad Groenoord aan de Schiedam- seweg 138, telefoonnummer 4706971. SCHIEDAM Opnieuw heeft Jan Bakker ongewenst bezoek gekre gen op zijn kinderboerderijtje langs de Poldervaart. Een paar maanden geleden hebben onbekend gebleven bezoekers in zijn stal een ware slachtpartij aange richt, waarbij hij enkele gelten en veel gevogelte verloor. Nu hebben de daders een lammetje meegenomen, dat hij woensdag had gekregen. „Om dat jon ge schaap bij mij te brengen, hebben de ouders van directeur Van den Ber gen van de scholengemeenschap Buiten de Veste speciaal een reis vanuit Noord-Holland gemaakt. En nu ben ik het al kwijt," treurt Jan Bakker. Hij durft bijna geen nieuwe die ren meer aan te schaffen. De scholen gemeenschap Buiten de Veste heeft hem met de opbrengst van een bene fietavond hiertoe in staat gesteld. Ten einde raad wil Bakker zelfs tipgeld be schikbaar gaan stellen voor aanwijzin gen, die tot de aanhouding van de die- renmishandelaars kunnen leiden. „Dieren kan je niet ongemerkt meenemen, lijkt me. Daarom vraag ik de mensen die in de buurt van de spoorbrug, waar mijn boerderijtje ligt,- iets verdachts hebben gezien mij te bel len op nummer 4714870. De politie heb ik inmiddels weer ingelicht, maar de da ders van die grote slachtpartij hebben zij ook niet kunnen vinden." SCHIEDAM Opgetogen toont dit meisje haar bloe men aan de fotograaf: zij heeft het gehaald, de avondfiets- vierdaagse zit er weer op. Even leek het erop, dat de slotavond .van de elfde Schiedamse fietsvierdaagse in het water zou vallen. Het bleef echter in tegenstelling tot de openingsavond maar bij een paar druppeltjes regen. Hierdoor werd de finale op het wielerbaancomplex aan de Oiympiaweg in sportpark Harga weer een gezellig feest met veel bloemen en muziek. De twintig kilometerrit ging op de laatste avond-gro tendeels over het traject van de onlangs geopende "ANWB- Brandersstadroute. De binnenstad werd echter in verband met. de koopavond gemeden.—Verschillende—deelnemers maakten gebruik van de gelegenheid om in de boerderij aan de Harreweg 19 te pauzeren. Burgemeester Scheeres maakte de laatste avondrit mee. SCHIEDAM - Een Poolse schoolklas van 31 kinderen In de leef tijd van elf en twaalf jaar zal meer dan een week te gast zijn van de openbare basisschool de Ouverture aan het Bachplein in Schiedam. Een unieke gebeurtenis noemt organisator en on derwijzer Martin Daalmeyer het. Vol gens een woordvoerder van de Poolse ambassade is het de eerste keer dat een Nederlandse basisschool een klas uit zijn land uitnodigt. De kinderen ar riveren volgende week vrijdag in Groenoord. Het onderwijzersteam van de Ouverture speelde al jaren met de ge dachte contacten te leggen met een school uit een 'andere wereld'. In het verleden werkten zij mee aan een hulp-project voor een schooltje in Ne pal. „Maar helaas zijn die contacten jggeêbd,' vertelt Martin Daalmeyer. „Nepal bleek toch iets te ver te zijn." Afgelopen Kerst bezocht Daal meyer Polen, samen met een collega en diens Poolse vrouw. De reis was gepland als een vakantie, met in het achterhoofd het idee aldaar een lage re school te bezoeken. De keuze viel uiteindelijk op een school in Brodnica (provincie Torun), dat op 150 kilome ter afstand van Gdansk ligt. De eerste ontmoeting wierp meteen zijn vruch ten af. De Poolse school reageerde enthousiast. Zij had nog geen contact met een school in West-Europa. En al snel werd besloten de Poolse school in Nederland uit te nodigen. Drie weken geleden bracht Daalmeyer voor de tweede keer een bezoek aan Polen om het uitwisse lingsprogramma te bevestigen. „De kinderen die komen, waren toen ai verschrikkelijk zenuwachtig," volgens Daalmeyer. „Maar het is ook iets heel bijzonders voer ze. Een uitstapje naar het westen maakt niet iedereen in Po len." Ook bleek toen dat de kinde ren zich al een voorstelling hadden gemaakt van hunverblijf in Schiedam. Voorheen hadden ze nog nooit van deze stad gehoord, maarRotterdam- havenstad dat kenden ze wel uit hun Poolse aardrijkskunde-boekjes. Daalmeyer: „Ik had gedacht dat ze in Nederland vooral superat tracties en pretparken wilden bezoe ken, maar dat was niet zo! Hun wen sen zijn heel bescheiden. Wat ze graag willen zien zijn de havens, het strand en een zwembad. „Verder willen ze dolgraag een ritje met de metro maken en de rol trap in de Maastunnel uitproberen. Ze zijn ook heel nieuwsgierig naar onze school. Toen ik ze vertelde dat ze in Schiedam bij leeftijdgenootjes zouden logeren, was het schoollokaal te klein. Dat vonden ze toch wel bijzonder leuk." De kinderen en zes Poolse be geleiders komen vrijdagavond 10 juni per Poolse autobus aan in Schiedam. Dan krijgen ze een lichte maaltijd in de Ouvertureschool. Vervolgens stap pen ze weer in de bussen om het eer ste weekend in het Schiedamse schoolbuitenhuis in Oosterhout door te brengen. De gemeente Schiedam heeft dit voor deze gelegenheid ter beschikking gesteld. „De bedoeling van dit weekeind is dat de Poolse kin deren eerst rustig kunnen kennisma ken met hun leeftijdgenootjes uit groep acht van de Ouvertureschool. Dit om het probleem 'wie zet je bij wie' te voorkomen. De kinderen kun nen dan zelf zeggen bij wie ze in huis willen." Zondag 12 juni komen de Po len weer terug in Schiedam, en pas dan worden ze ondergebracht bij ou ders van leerlingen van de Ouverture school. De kosten die aan dit Poolse avontuur zijn verbonden worden voor een deel gedekt door het 'schoolreis jespotje' "van de Ouvertureschool. Daalmeyer: „We combineren de schoolreisjes van onze groepen met de uitstapjes van de Poolse kinderen. Op deze manier is tevens de hele school erbij betrokken, en niet alleen groep acht." Verder heeft de school een oliemaatschappij bereid gevonden de uitwisseling te-sponsoren. Zij ne men de vervoerskosten voor hun je- kening vanaf de grens tussen Oosfrjp West-Duitsland, daarnaast mogen ndje kinderen op kosten van de maat schappij twee uitstapjes maken. vDe vervoerskosten in het Oostblok komen voor rekening van Polen. Voor de communicatie tussen de Poolse en de Schiedamse afdeling beschikt de school de heie week over vier tolken. Het programma voor het Poolse verblijf van 10 tot en met 20 juni wil de school nog even geheim houden. „Wij maken de bestemming van onze schoolreisjes altijd op het laatst pas bekend, zodat het een ver rassing blijft voor de kinderen," aldus Martin Daalmeyer. Verder is het de bedoeling dat het contact met de school in Brodnica niet beperkt blijft tot dit bezoek. Het schoolteam is van plan contact te blijven houden in de toekomst. Maar hoe of wat dat weten ze nog niet precies. VLAARDINGEN Onthoud die naam: Jan John. Want ze gaan het helemaal maken. Waar ze over vijf jaar zijn? in Hollywood, zegt hun manager met een glazige blik en een brede grijns. Het Vlaardingse soundmix-duo zelf kan er alleen maar hartelijk om la chen. Jan: „We zien wel hoe ver we het schoppen. Als ik het maar net zo naar m'n zin heb als nu, vind ik alles best." Twee weken is hun eerste single nu uit, en de voortekenen zijn goed. Het plaatje krijgt volop airplay, zaterdag zijn ze op televisie te bewonderen in het NCRV-programma G'oud en Nieuw en maandag brengen zij hun muzikale eer steling live ten gehore voor de AVRO- g radio in Hollands Glorie, gepresenteerd 3 door Krijn Torringa. Zondag vermaken ze samen mei de Amazing Stroopwafels m Jan en John: „We zien wei hoe ver we het schoppen. Als ik het maar f net zo naar m'n zin heb als nu. vind 33 ik alles best." en het Schiedamse duo Bob en Bert in Vlaardingen de bezoekers van het hore- ca-voetbaitoernooi op het terrein van DSS'26 aan de Marathonweg. Who put the bomp heet het num mer, een klassieker van Barry Mann uit de jaren vijftig. Wat die titel betekent? „Dat weten we niet, maar we staan er wel volledig achter," licht John toe. „Het gaat over de realiteit van hst le ven," verduidelijkt Jan welwillend. Na de radio- en tv-optredens moet de schijf echt gaan lopen. Aan manager Ruurd Meijer zal het niet lig gen als succes onverhoopt uitblijft. Hij voorzag de 75 spraakmakende disc-jo- ckeys van Hilversum van de speciale Jan John-zonnebril, een kenmerkend onderdeel van hun podium-uitmonste ring. Een plaatsje in de tipparade zou ai mooi zijn, vindt hij. Student fysiotherapie Jan Hof man (24) en John Boone (25, lerarenop leiding, richtingen tekenen en handvaar digheid) blijven uiterst laconiek onder de plotselinge belangstelling voor hun persoon. „Kijk, de hitparade is leuk en nummer één staan in de Verenigde Sta ten is ook leuk, maar het is voor ons geen doel, kom nou. Wij doen alles voor de lol. Waar we op mikken is dat we een tweede singletje mogen opnemen en op onze manier leuk bezig kunnen blijven in de muziek," legt Jan hun filosofie uit. „En onze studies maken we gewoon af, dat houden we wel in de gaten." Het tweetal beschouwt de artis tieke carrière namelijk nog altijd als een uit de hand gelopen geintje. Twee jaar geleden deden ze voor de grap mee aan een lalentenjacht in het Vlaardingse ca fé De Arepol, waar ze glansrijk de eer ste prijs in de wacht sleepten met een oud rock roll-nummer. Getooid met witte pet en zonnebril en verder geheel in zwart en wit gekleed, voerden ze al zingend de droogkomische act op die hun handelsmerk zou worden. „Een beetje naïef, maar toch ook weer niet," zegt Jan cryptisch. Een vaste rolverde ling hebben ze niet. Jan: „Ik ben groter, dus als hij vervelend is krijgt ie een pak rammel." Omdat het die eerste keer zo aansloeg schreven Jan John kort daarop in voor een soundmix-wedstrijd in de Rotterdamse discotheek VIP's. Ook daar viel het tweetal op, al was het alleen maar omdat ze presentatrice en Miss Belgié Goedele Lievens genade loos in de maling namen. „Zijt ge broers?" vroeg de Vlaamse nadat ze het tweetal zelf had aangekondigd als John Boone en Jan Hofman. John be antwoordde de vraag bevestigend en knoopte er nog een mooi verhaal aan vast. De Veronica-mensen in de jury konden de humoristische performance van de Vlaardingers wel waarderen en vroegen het duo voor de Pats-Boem Show Tot twee keer toe traden ze daar met veel succes op. „Wisten wij dat het zo'n achterlijk programma was," zeggen zij nu. Het balletje leek daarna te gaan rollen. Er beide een platenmaatschap- pijtje en een laaiend enthousiaste Joost den Draayer kwam met suggesties, Jan John doken de studio in om eerr sing letje op te nemen. „Dat is echter nooit uitgeko men," vertelt John. „Wat er precies ge beurd is blijft onduidelijk, maar ondanks alle mooie verhalen zijn die opnames kennelijk toch in een diepe la verzeild." Totdat drie maanden geleden volkomen onverwacht platengigant CNR liet weten belangstelling te hebben voor Who put the bomp. De titel mocht dezelf de blijven, maar er moest wel in het Ne derlands gezongen worden, stelde de maatschappij als eis. „En nu staan we op tv ais enige onbekende act tussen de vaderlandse kanjers," lacht Jan. In het NCRV-pro- gramma treden ze op met onder ande ren Rita Corita, Benny Neyman, de Ge orge Baker Selection enzovoorts. „Alle maal heel fijne mensen," weet John met een stalen gezicht. „Vooral Mieke vin den we erg aardig."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1