Schiedamse privé cetective ligt n et onder hotelbedd en ZOEK JIJ 'N JOB MET STIJL? m WIJ GROEIEN WEER GROTER EN GAAN VERGOUWEN! J785.- 1095.- 795.- Vriends Hi-fi Het Vrije Volk SCHIEDAM Kinderen maken vakantiekrant UITZENDBURO OLYMPIA I Oo. f files in water bij Korenbeurs nu 549.- NU 150,* in Harga ADMINISTRATIEF TECHNISCH wlMMi&m1 WIJ VLIEGEN NOG VOOR U. Reebok in Broek polder ws PAGINA 14 ZATERDAG 4 JUNI 198S 'Magnum pakt zijn 357 en stiert erop af. Ik bel netjes de politie. Alleen met fair play heb je een boterham' Eerste 30-km zone in Vlaardingen Olympia zoekt uitzend krachten die nog iets extra's meebrengen naast hun inzet Mensen met wie het prettig samenwerken is En die zich bij hun werk betrokken voelen Kom sne! bij ons langs. Voor tijdelijk werk dat bij jouw stijl past. Weena !13,30I3 CH Rottere/Sm. OKM117288 Kerksinge! 22a 2b5l CC Berkel en Rodenrijs OIM9I i7777 Wagenstraat 1,3142 CR Maassluis, 01899-21500 smÊÊÊÊm. M.T.S. voor Meubiierings- en Houtbedrijven te Rotterdam Meubelfabrikage Complete Woninginrichting Machinale Timmerfabrikage Houthandel Een greep uit onze aanbiedingen: 970R TEAC spoelendeck 26 cm type X-2000 3736,-NU HI Vwl Sansui Aug 33X versterker 699,-. LUXMAN set: Versterker LV-100 Radio ontvanger T-100 Cassettedeck K-100 CD speler D-903095, Boxen B. en W. m 5 I Demo-model 1895.- J.B.L. Boxen 80 GT1299,- infinity iuidsprekerboxen RS-5B1395.- NU Translator boxen Impact 4 895.- Op vele apparaten Demo kleine schade en overjarig interessante korting Nieuwe Binnenweg 61-63 Rotterdam Telefoon 010-4362554 l*r Door Rob van Stek SCHIEDAM Hij schaduwt overspelige echtgenoten, doet van tijd tot tijd mee aan auto-achtervolgingen en spoort geregeld afluisterapparatuur op. Nee, geen regenjas met slappe hoed, en ook geen sjofel kantoortje met volle asbakken en lege whiskyflessen. „Da's allemaal flauwekul uit Amerikaan se films. Ver bezijden de waarheid. Bij mij echt geen wild-west taferelen." R.J. de Voogd is private-eye. Pri- vé-detective dus. Hoewel, zo wil hij toch liever ook niet betiteld worden. Onder- zoek- en informatiebureau, staat er even netjes als nietszeggend op zijn kaartje. „Detective wordt veel te veel geassocieerd met louche types die in enge, criminele zaakjes zitten te roeren. In het verleden zijn er ook lieden ge weest die de branche een slechte naam bezorgd hebben, onder andere door privacy-schendingen. Ik speel het fair, ben nog nooit met geweld in aanraking gekomen en blijf ten allen tijde binnen de wet," zegt de 33-jarige Schiedam mer, en het lijkt erop alsof hij het meent. „Je moet het wel netjes spelen om een beetje goodwill bij je klanten te kweken, dat is je boterham op langere termijn," legt hij uit. „Als een gerenom meerd bedrijf mij in de arm neemt en ik kom ernstig in opspraakt door dubieuze praktijken, dan kan ik het verder toch wel vergeten? Daar krijg je als bureau zo'n enorme douw van."' De misverstanden over het be roep zijn legio, weet De Voogd. In te genstelling tot wat velen denken mag een privé-detective niets meer dan wel ke andere Nederlander, ook geen wa pen dragen dus. Als er strafbare feiten aan het ligt komen dient de zaak met een aan de politie te worden overgedra gen. De Voogd: „Ik geef aardig wat beveiligingsadviezen aan bedrijven en particulieren. Een firma constateert bij voorbeeld dat er nogal veei voorraden op raadselachtige wijze uit de magazij nen verdwijnen en schakelt mij in. Door observaties, onder andere met video camera's kijken wij wat er aan de hand is Als we dan iemand betrappen kan ik alleen maar de politie bellen. Dat is na tuurlijk wei wat anders dan Magnum die zijn 357 pakt en er opaf stiert." 'Discreet' is de naam van het bu reau van de Schiedamse speurder, dat bijna een jaar bestaat. Voorheen was hij werkzaam bij beveiligingsdiensten en in de verzekeringswereld. Hoewel hij kan toor houdt te Schiedam, komen zijn klanten uit heel Zuid-Holland, en soms ook van daarbuiten. Via het recherche bureau van een kennis kwam hij in con tact met het vak. hele dag in m'n autootje met thermos- an en pakkie brood te"wachten tot iemand een deur uitkomt. En dan komt-ie niet." van de privé-detective Voogd gaat niet over rozen: „Soms zit ik een Een eenmansbedrijf is het, hoe wel hij in veel gevallen een beroep doet op een viertal gespecialiseerde free-lan ce medewerkers. „Stel dat iemand een groot geldbedrag in contanten moet gaan afleveren in Amsterdam. Dan zorg ik voor een paar body-guards, dat kan ik beter niet zelf doen," wijst hij op zijn doorsnee postuur. Ook zijn vrouw maakt deel uit van het team. „Handig als we iemand observeren in een waren huis. Ik kan moeilijk een half uur in de behaatjes gaan snuffelen zonder op te vallen." Het soort zaken waarvoor men een beroep doet op het bureau loopt sterk uiteen. De Voogd doet incasso- werk, onderzoekt dubieuze schade claims voor verzekeringsmaatschappij en („aan zes van de tien claims zit een luchtje, dus reken maar uit"), verzamelt bewijsmateriaal voer civiele procedures en doet antecedentenonderzoek voor particulieren en bedrijven. Ook 'controles van personen', zoals het in het vak genoemd wordt, ko men veelvuldig voor. De Voogd: „Vooral in de vrije beroepen. Uw chef kan u op een gegeven moment gaan wantrouwen: heeft die man het wel echt altijd zo druk als hij loopt te roepen? Is hij echt op pad voor interviews of ligt hij op zijn balkonnetje in de zon en schrijft hij een fantasieverhaaltje? Maar het kan na tuurlijk net zo goed een vertegenwoor diger zijn, hoor." Klassiek zijn uiteraard de geval len waarbij de speurder gevraagd wordt de gangen na te gaan van vermeend overspelige echtelieden. De meeste ver zoeken daartoe komen van vrouwen („mannen gaan denk ik zelf op onder zoek uit"), en in het overgrote deel van de gevallen is het raak Ofschoon er soms wat anders aan de hand is dan wat de verontruste partner vermoedde. „Dan is er geen andere vrouw in het spel, maar blijkt de heer des huizes stiekem te drinken of aan gokken ver slaafd te zijn. in vrijwel alle gevallen zijn het trieste affaires." Echt 'harde' bewijzen worden vaak niet eens van de onderzoeker verlangd, hoewel hij gere geld ontmoetingen met de video-came ra vastlegt. Meestal zijn de rapportages alleen al voldoende. „Het gaat in het merendeel van de gevallen om de be vestiging van reeds bestaande vermoe dens. Je zult mij dus echt met onder ho telbedden aantreffen," verzekert De Voogd. Behalve met het volgen van per sonen houdt hij zich ook wel eens bezig met het opsporen van mensen. Heel on schuldig: een oude schoolvriendin die men uit het oog verloren heeft, een zoon of dochter waarmee het contact verloren is gegaan, maar ook de malafi de zakenpartner die er met de kas van door is. „En dan wil men natuurlijk ook graag weten waar het geld gebleven is, vaak ter voorbereiding van een rechts zaak." Afwisselend is zijn baan zeker, echt spannend echter maar zelden, vindt De Voogd. De overeenkomsten 'met de film zijn minimaal. „Als ik ie mand achtervolg trek ik uiteraard niet met piepende banden op en zit ik ai he lemaal niet in een Ferrari Testarossa. Het moet juist onopvallend, dus rijd ik altijd gehuurde, doorsnee middenklas se-auto's, elke dag weer een andere," breekt de nuchtere speurneus het laat ste restje romantiek af. „Onderschat vooral niet dat je over behoorlijk wat zit vlees moet beschikken. Soms zit je al leen maar met je thermosfles koffie en je pakkie brood in je autootje te wach ten totdat iemand een deur uitkomt. En dan komt-ie niet. De hele dag niet." VLAARDINGEN - De eerste 30 kilometerzone in Vlaardingen is een feit. Onlangs zijn in enkele straten in de Westwijk borden geplaatst met als op druk 'zone' en een maximumsnelheids- bord 30 kilometer. Door deze maatregel is het in het hele gebied ten westen van de Dr. Wiardi Beckmansingel verboden sneller dan 30 kilometer per uur te rij den. De 30 kilometerzone is een ge bied waar veel wordt gelopen en ge fietst. Hierbij is het gemotoriseerde ver- keer vaak een levensbedreigende fac tor. Door de hoge snelheden van de au to's en motoren gebeuren er vaak onge lukken of bijna-ongelukken. Om hier wat aan te kunnen doen heeft de over heid het mogelijk gemaakt om een maximum snelheid van 30 kilometer per uur voor zo'n gebied in te stellen. Een lagere snelheid, zo is aange toond, heeft minder ongevallen en min der ernstig letsel tot gevolg. De automo bilist heeft meer tijd om de situatie in zich op te nemen en bij een onverwach te stop is de remweg veel kleiner. Bij een snelheid van 30 kilometer per uur is de totale remweg van een auto 15 me ter. Bij de nu toegestane 50 kilometer per uur is de remweg ongeveer 33 me ter. Als een kind oversteekt op onge veer 15 meter afstand voor een auto, kan bij een snelheid van 30 kilometer per uur de auto nog net voor het kind tot stilstand komen. Bij een snelheid van 50 kilometer per uur lukt dat niet en wordt het kind aangereden met een snelheid van ruim 48 kilometer per uur. Niet ieder gebied leent zich voor een 30 kilometerzone, omdat aan be paalde eisen moet worden voldaan. Het pas van de nieuwe borden voorziene gebied in Vlaardingen is zodanig aange past dat het voldoet aan de eisen. Wij zoeken met spoed san expediteur voor één vars onze relaties in R'dam. Spreekvaardigheid van moderne talen vereist. Leeftijd tot 30 jaar. Minimaal 1 jaar ervaring. Voor een relatie in Bergschenhoek zoeken wij een Technisch Commercieel medewerker, MTS-ni- veau op de afdeling verkoop bedrijfsruimten. Deze baan Is voor langere periode. Leeftijd 25-30 Jaar. Wij hebben regelmatig werk voor Data-Typistes, kom je Inschrijven en wij zoeken snel werk voor je. Heb je LTS-Elektro en enige ervaring? Dan heb ben wij een leuke baan voor enige maanden bij een relatie in Capelie a/d IJssel. Wij hebben regelmatig werk voor schoonmakers- (sters) in de avonduren voor R'dam e o. SCHIEDAM Ongeveer twintig kinderen uit heel Schiedam hebben de afgelopen weken ge werkt aan de Kinder Vakantiekrant Schiedam. Gis termiddag was de laatste redactievergadering, waarbij alle verhalen en tekeningen werden ingele verd. Dinsdag 14 juni gaat alles naar drukkerij Sijt- hof en de dag daarop worden 6000 exemplaren van de kinderkrant verspreid op alle basisscholen in Schiedam. De Kinder Vakantiekrant is een project van het Onderwijs Voorrangs Gebied (OVG). Dit is een samenwerkingsverband' tussen scholen en welzijns- instanties. De bedoeling van het OVG is om kinde ren met een lichte taaiachterstand op een creatieve manier te laten omgaan met de Nederlandse taal. leren op een speelse manier. Daarnaast kunnen natuurlijk ook kinderen die goed zijn in taai veel plezier beleven aan het maken en lezen van de va kantiekrant. In de buurt- en clubhuizen Trefpunt Oost, Zuid, Nieuwland en De Erker (Schiedam-West) heb ben de kinderen in kleine groepjes aan de krant gewerkt. „Het is natuurlijk al uniek dat kinderen uit diverse wijken in Schiedam op deze manier met el kaar samenwerken. Vaak beperken de activiteiten zich toch tot één schooi of een bepaalde wijk," zegt Marja Maliepaard. Zij is activiteitenbegeleid ster vanuit de welzijnsinstellingen. Maliepaard is erg enthousiast over het project. „Ik had alleen graag gezien dat er ook buitenlandse kinderen hadden meegedaan. Die hadden dan op een leuke manier hun taalbeheersing wat kunnen bijspijke ren". Per buurthuis onderzochten de kinderen wat er in het betreffende gedeelte van de stad aan activiteiten worden georganiseerd in de zomerva kantie. Daarnaast kreeg ieder buurthuis een aantal algemene onderwerpen, waar de kinderen over konden schrijven. Zo hebben ze bijvoorbeeld ge sproken met mensen van de WV, de openbare bi bliotheek en de zwembaden. Dat die gesprekken niet altijd even gemakkelijk tot stand kwamen bleek ai gauw tijdens de redactievergadering. Sommige kinderen werden telkens afgescheept met mededelingen als: 'Bel volgende week maar terug'. Niettemin wisten ze toch genoeg informatie te verzamelen om acht pagina's te vulien. Acht pa gina's boordevol tips, tekeningen en foto's en prijs- vraagjes. Zelfs de prijsvragen staan in het teken van de vakantie-activiteiten: er zijn bijvoorbeeld toegangskaarten te winnen voor diergaarde Blij- dorp. Als de krant een succes wordt, overweegt het OVG om in december een Sinterklaas- of Kerstkrant te maken. De opzet zal dan hetzelfde zijn. Door Han van der Horst SCHIEDAM- Nu historische schepen langs de kade liggen, krijgt de Lange Haven iets van zijn echte karakter terug. Want hij hoort geen verstilde gracht te zijn. De drie brug gen die de gracht overspannen kun nen met voor niets allemaal open. Een jaar of dertig geleden stonden er nog huisjes bij voor de brugwachters en die hadden het in die dagen druk. Want ooit was de Lange Haven een belangrijke scheepvaartroute. Hij speelde de rol die tegenwoordig is overgenomen door de de A 20 en zijn toevoerwegen. Er was zeifs tegenover de Korenbeurs sprake van filevorming en vertraging. Tot diep in de twintigste eeuw ging het grootste deel van het goede renvervoer in Nederland per schip. De spoorwegen zorgden wel voor concur rentie, maar dat gold zeker niet voor Schiedam, want de gemeente is er nooit in geslaagd de toenmalige Hol- landsche ijzeren Spoorwegmaat schappij tot een aftakking richting Maas te bewegen. Die kwam er op den duur wel, maar veel verder naar het oosten, waar hij bij de Hoge Bo men (tegenwoordig het Marconiplem) het Rotterdamse havengebied bereik te. Vrachtauto's waren een onge kende nieuwigheid. Ze hadden trou wens lang met het aantal pk onder de motorkap als tegenwoordig: vervoer ging in Nederland traditioneel per schip. En dus voeren de lichters Schiedam binnen om graan te bren gen voor de molens en de branderij en. En om de tonnen vol jenever op te halen. Het laden en iossen gebeurde door de zakkendragers die daar met hun gilde een soort monopolie op hadden. Deze zakkendragers wacht ten in de kroegen rond hun gildehuis, tot ze het klokje daarvan hoorden kleppen. Dan was er een opdracht binnengekomen. Met behulp van een soort dobbelspel werd bepaald wie het karwei mocht klaren. Zakkendra gers verdienden veei meer dan gewo ne arbeiders. Het was de droom van elke verarmde brandersknecht om ooit tot dit gouden gilde te mogen be horen, maar de zakkendragers hielden hun aan'a! beperkt. Bovendien be droeg het inschrijfgeld honderd gul den. Rond de eeuwwisseling beteken de dat voor menigeen het volle loon voor drie maanden werken. Dat spaar de je niet zo gemakkelijk bij elkaar. Het Zakkendragershuisje staat nog steeds - nu prachtig gerestau reerd aan de Schie. De dobbeltafel kun je achter het raam zien staan. De Lanqe Haven kon de af— en aan varende schepen wel bergen. Maar het liep fout, als de boeren uit Delfland massaal met hun schuiten naar de stad kwamen om bij de bran derijen het bijprodukt spoeling op te haien. Er was namelijk veel vraag naar dit eerste klas varkensvoer. De massa schuiten kwam gegarandeerd klem te zitten in de siuis bij de Korenbeurs, want, aldus mijn grootvader zaliger, die boeren wilden er altijd allemaal te gelijk door. Vloeken had hij van hen ge leerd, wist opa te vertellen. Ik geloof hem grif, want zijn moeder een schippersweduwe - exploiteerde te genover die sluis een café voor de op een karwei wachtende zakkendragers. Je kon daar die tierende boeren prima horen. Aan de Voorhaven het ver bindingswater van de Lange Haven naar de Maas was het in die tijd ook druk. Daar meerden de zeesche pen af die de Schiedamse jenever naar alle uithoeken van de wereld ex porteerden. Het was er zo levendig, dat er zeifs een klein warm buurtje was. Sommige arbeidsters van de kaarsenfabriek Apollo onderbe taald en uitgebuit verdienden met sexuele dienstverlening wat bij rond de kroegen van de Voorhaven. Dit alies oogde romantisch, maar was het niet. Dat wordt ook het kenmerkende verschil met de Lange Haven als openluchtmuseum met his torische schepen. Nu betekent zoiets echt romantiek, zo'n verwijzing naar een oude tijd waarin het vervoer nog niet beheersd werd door monsterlijke vrachtauto's. Leuk om te zien, maar toch een tikje geschiedvervalsing. Zowel meisjes als jongens kiezen voor een opleiding om zich te bekwamen in de afdeling Binnen de vakinrichtingen zijn veel specialisaties mogelijk, o.a Ambachtelijk en industrieel meubelmaken Projektlnrlchting en ambachtelijk meubelstofferen Houtskeletbouw en computertoepassingen Cursisten worden voorbereid op het vervuilen van een kaderfunctie in he; bedrijfsleven of op zelfstandige vestiging Nadere Informaties worden gaarne schriftelijk of mondeling verstrekt Adres schoot: Benthemstraat 21,3032 AA Rotterdam. Telefoon 010-4656922 VLAARDINGEN - Het gemeentebestuur van Vlaardin gen ziet ervan af reewild in de Broekpolder uit te zetten. On langs is behalve een reegeit ook een reebok gezien, zodat ge hoopt wordt dat de wildstand zich op een natuurlijke manier zal uitbreiden. Ook wordt afge zien van het uitzetten van wiid, na het besluit van de Raad van State om toch landbouw in de Broekpolder toe te staan. Veel wild op zo'n kiein gebied zou schade kunnen toebrengen aan gewassen. Vlaardingen heeft over het reewild overleg gevoerd met de Dienst van Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij. Deze dienst juicht een reewildpopulatle in de Broekpol der van harte toe. Faunabeheer geeft echter de voorkeur aan een spontane vestiging van reeën. Jagermeester Blom weet niet waar de gesignaleerde reeën vandaan komen. Veldagent Jan Uy! sluit niet uit dat de beesten uit het Westland zijn komen aan waaien. Naar verwachting zal het wild zich uiteindelijk verspreiden over het Midden-Delflandgebied, Midden-Delfland zal na melijk door de toekomstige be planting een goede leefomgeving voor de dieren vormen. De Broekpolder zal dan door de be planting, rustige leefmilieu en het op grote schaal aanwezige voed sel en water een 'kraamkamer functie' gaan vervuilen. Aan de beslissing geen wiid uit te zetten is een onder zoek vooraf gegaan. Het bieek dat alleen reekalveren beschik baar zijn, en dan nog slechts in de herfst. Pas een jaar later zijn deze beesten geslachtsrijp. Zelfs al zou dus besloten worden de dieren uit te zetten, duurt het toch twee jaar voor het resulta ten oplevert. SCHIEDAM Ook niet- leden zijn welkom op de familie dag. die de voetbalvereniging SVDPW zondag op zijn veiden houdt. Van 's morgens tien tot 's middags vijf uur zijn 8r allerlei activiteiten voor de Jeugd, brandt een barbecue en is etenswaar (zoals Staring) aan kraampjes te verkrijgen. De toegang is gratis. De leden van de vereni ging speien in een mixtoernooi onderlinge wedstrijden. De nieu we trainer Jan Rotgers zal 's middags zijn selectie-aanwinsten voorsteilen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1