'Drempelvrees moet worden wéggenomen' Batelaan laat alle stromingen van deze eeuw zien 'De Amstelbron' in de ban van Oranje mensen uit verre landen' UW fiASREKENINfi HOEFT NIET LANGER EEN SCHRIKBEELD TE ZIJN! Zaterdag bij SFC ontknoping van voetbalkampioenschap Het Vrije Volk SCHIEDAM Visiteclub ouderen zoekt vrijwilligers Schiedam wordt beoordeeld op properheidsgraad Bijeenkomst computerclub 1$ PAGINA 14 WOENSDAG 8 JUNI 1988 Manifestatie 'Langer wonen in eigen huis! Maar hoe?' in Dienstencentrum De Vier Molens trekt veel bezoekers Door Wessei Penning de compleetste d.h.z. in rotterdam QUJD 4. )-v V i SCHIEDAM De manifestatie .'Langer wonen in eigen huis! Maar hoe?' werd gisterochtend om half tien officieel geopend. Ondanks het vroege tijdstip van de opening was het in Dien stencentrum De 4 molens meteen al be hoorlijk druk. „We hadden niet ver wacht dat er zoveel mensen zouden ko men. Het is echt een succes," zei Bauk- jen Anema van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk. De manifestatie bestaat uit een Informatiemarkt en een tentoonstelling van hulpmiddelen en aanpassingen. Met jieze hulpmiddelen is het voor bejaar den en mensen met een lichte handicap hogelijk langer thuis te blijven wonen. Bij de opening was wethouder Hafkamp van Sociale Zaken en Volks gezondheid ook aanwezig. Hij wees in zijn toespraak op het belang van een manifestatie als deze voor mensen met lichte gebreken. „Die mehsen kunnen hier niet alleen informatie krijgen over hulpmiddelen, maar de middelen ook zeif zien en vasthouden," zei Hafkamp. De wethouder overhandigde daarna het eerste exemplaar van de brochure 'Handig in huis' aan de heer C. Paardekooper, vertegenwoordiger van het Schiedams Overleg Revalidatie (SOR). De brochure bevat allerlei handi ge tips en informatie over aanpassingen die het zelfstandig wonen voor mensen met een lichte handicap veiliger en ge makkelijker maken en de zelfstandig heid kunnen vergroten. Gisteren bleek duidelijk dat ook bij de doelgroep weinig bekend is over de mogelijkheden om het thuiswonen te vergemakkelijken. Ria Verbeek van de Provinciale Kruisvereniging merkte dat mensen zeker zijn geïnteresseerd in de hulpmiddelen, maar niet uit zichzelf vra gen om informatie. „2e moeten toch een zekere drempel overstappen, omdat het niet leuk is toe te moeten geven dat er een voudige dingen zijn die je niet meer kunt doen." Gelukkig bleek de drempel van 'De Vier Molens' voor veel mensen met te hoog. De manifestatie 'Langer wonen In eigen huis' duurt nog tot en met mor gen. f SCHIEDAM Impressionisme, expressionisme, abstractie: met een beetje fantasie kunnen we zeggen dat 'dit rijtje de schilderkunst van de 20ste ^eeuw beslaat. In het werk van kunste naar Gerard Batelaan zijn al deze stijlen ^vertegenwoordigd, maar de 81-jarige (Schiedammer heeft deze eeuw dan ook ibijna vanaf het begin meegemaakt. Gerard Batelaan heeft momen teel een expositie van schilderijen en keramiek in het Stedelijk Museum, ais tfestnemer aan de tentoonstelling Schie damse Ateliers 13. De expositie is ei genlijk een verlaat huldebetoon aan de Schiedammer, nog ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag in 1987. Hoewei Gerard Bateiaan ai in 1933 zijn MO tekenen behaalde, heeft hij zich pas na zijn pensionering geheel aan de beeldende kunsten kunnen wij den. Daarvoor was hij werkzaam in het onderwijs. Gerard Batelaan is secretaris van de Schiedamse kunstenaarsvereni ging S 45. Schiedam, en vooral Kethel, spe len een belangrijke rol in het werk van de 81-jarige kunstenaar. Op de tentoon stelling zijn zijn vergezichten op Kethel prominent aanwezig, nu eens in impres sionistische dan weer in expressionisti sche stijl geschilderd. Zo hangt een knairose dorpsgezicht naast een realis tische kleurig geschilderd gezicht op Kethel ook de provincie Limburg heeft een soeciale plaats in het hart van Ge- SCHIEDAM Opnieuw heeft de commissie Schiedams Voetbalkampi oenschap een tegenslag moeten incas seren. Na het terugtrekken van een viertal clubs en het staken van twee wedstrijden eerder in het toernooi liet Hermes-DVS *tleze week weten geen trek meer te hebben in het duel met DhS öi~ derde en vierde plaats, dat voor morgenavond op het programma stond. De grote finaledag op zaterdag 11 juni op het veld van mei verdediger SFC belooft hoe dan ook een spektak te worden. Om 12.00 uur spelen de re gionale verslaggevers hun traditionele voorwedstrijd tegen de Schiedamse trainers. Om 15.30 uur vangt de eind strijd tussen SFC en Ursus aan. Als scheidsrechter fungeert Nico,de Wolff. Hij zal worden geassisteerd" door zijn broer Arie en,Marie vapjOéuoan. De twee elftallen zuilen worden begeleid en aangemoedigd door een team van cheergirls. Burgemeester R. Scheeres zal om 18.00 uur de prijsuitreiking voor zijn rekening nemen. Daarna volgt een op treden van de country A western zanger 'Country Meindert'. Vanaf 15.00 uur is er een grote disco. Voor de jeugd zal er de gehele middag, onder begeleiding, een imposant luchtkussen aanwezig zijn. rard Batelaan. Hiervan getuigen de vele Limburgse landschappen in het Stede lijk Museum. Soms is dat een sterk aan Van Gogh herinnerende hooiberg, ge schilderd in de voor de beroemde kun stenaar karakteristieke streepjestech niek. Heel anders is weer de in expres sionistische stij! geschilderde molen, te gen een fei blauwe lucht, en met een knalrood paard op de voorgrond. Landschappen en stadsgezich ten, daar gaat de voorkeur van Gerard Batelaan duidelijk naar uit. Met name de stadsgezichten neigen in hun ab stractie steeds meer naar de naïeve schilderkunst. Strakke omlijningen, sim pele vormen en felle, egale inkleuringen. Gerard Batelaan is een ambachtelijke schilder, het gaat in zijn werk vooral om technieken en vakmanschap. Beiden beheerst hij uitstekend, op weik stijiviak hij zich ook begeeft. Maar wat een beetje ontbreekt op de tentoonstelling is de eenheid in zijn werk. Het lijkt of het werk door drie of vier verschillende kunstenaars gemaakt is. Een duidelijke ontwikkeling is op de tentoonstelling niet te zien, hoewel die er, ondanks de verschillende stijlen wei zou kunnen zijn. Maar vijftig jaar schilderkunst is een lange tijd, en in het Stedelijk Muse um is 'sléchts een 'selectie uit het werk Varf Gferard Batelaan fe 'zien/"Zodtëftèfè toont de' expositie duidelijk zijn'vakman schap en veelzijdigheid aan. Juist daar door lijkt Gerard 'Batetaari een kündig schilder,! maar-wel één zonder een dui- delIjfceigehrgëziChr^'C',' eo tbrc.v faoq Gerard Bateiaan met schilderij en, grafiek, tekeningen en keramiek tot en met 12 juni 1988 in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam, geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10.00—17,00 uur en zon- en feest dagen van 12.30—17.;00 uur. SCHIEDAM - De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk is in Schiedam-Zuid begonnen met het opzetten van een Visiteclub. De bedoeling van de Visiteclub is om ouderen die dat wensen in de ge legenheid te stellen weer eens an dere mensen te ontmoeten. Voor deze activiteit worden vrijwilligers gevraagd, die als gastvrouw of gastheer willen optreden voor ou deren die deelnemen aan de Visi teclub. De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk merkt op dat veel ouderen zich eenzaam voelen. Op latere leeftijd wordt het soms wat moeilijker om zelf de deur uit te gaan en men komt niet meer zo gemakkeljk in contact met leef tijdsgenoten. Door middel van de Visiteclub kunnen ouderen nieuwe contacten leggen. In Schiedam- Zuid beschikt het ouderenwerk over een kleine zaal aan de Oude Maasstraat. Hier komt eenmaal per week een groep ouderen bij el kaar van 9.30 tot 16.00 uur. Er wordt gepraat, koffie gedronken, een spelletje gedaan, gewandeld en tussen de "middag gezameljk gegeten. De stichting is op zoek naar mensen die een ochtend, een middag of enkele uren aanwezig willen zijn bij de Visiteelub. Geïnte resseerden kunnen zich aanmel den of informatie aanvragen bij Gretha Vos van de Wijkpost Oude renwerk, Oude Maasstraat 22, te lefoonnummer 4735764. SCHIEDAM - Half juni zal Schiedam door de Stichting 'Nederland Schoon' weer kritisch worden beoor deeld door een plaatselijke jury. Het door de plaatselijke jury samengestelde rapport zal aan een landelijke jury wor den voorgelegd. Deze kan op een wille keurig moment ook de beoordeelde projecten komen bekijken. Als Schie dam goed uit de bus komt kan de stad de titel 'Schoonste stad van Nederland' verdienen. In de plaatselijke jury zitten wet houder A. Wiegman, VVV voorzitter K. Vaft'Hfe Geest, EJSmit van de Stichting HuSfioiidêiijke 'voorlichting, P. Jong- blöëaiyarride Openbare Nutsbedrijven, CvL: van' der Lee van de Mij voor Nijver heid 'eri'Handel, E. Collignon van Gom Bedrijfsdiensten, B. van Haren van Het Vrije Volk én scholier J. van Roon van de Prins Clausschool. Vorig jaar werd Dordrecht uitge roepen tot schoonste stad van Neder land. De Brabantse stad Den Bosch mocht zich de schoonste van Europa noemen. De uitsiag van dit jaar wordt in oktober bekendgemaakt. ,£h üu maar hopen, dat "onze jongens' de finale halen, zegt Ton Metsen SCHIEDAM - De voetbal koorts is ook in Schiedam stijgende. De talrijke liefhebbers kunnen haast niet wachten tot vrijdag, de dag dat het Europees Kampioenschap in Duitsland met de wedstrijd tussen het gastland en Italié van start gaat. Ton Meisen, uitbater van het met name in voetbalkringen popu laire Café Restaurant 'De Amstel bron' aan de Broersvest, steekt zijn voorkeur nfet onder stoelen of ban ken. Speciaal voor het toernooi heeft hij zijn zaak zowel binnen als buiten volledig in het oranje gehuld. Met forse spandoeken, vlaggen en posters worden de klanten alvast in de juiste stemming gebracht. Mor gen hangt de goedlachse horeca- baas hoogstpersoonlijk tientallen oranje,-met helium gevulde, lucht- baionnen op in de bomen en lanta renpalen op het plein voor zijn zaak. De duels zullen stuk voor stuk op een een groot scherm in het restaurant bekeken kunnen worden. Naar de wedstrijden van het Neder lands elftal gaat (uiteraard) de meeste aandacht uit. Het personeel zal op de betreffende dagen geheel in een oranje tenue zijn uitgedost. Vooraf, tijdens en na de laatste groepswedstrijd tegen Ierland op zaterdag 18 juni houdt gangmaker Meisen een cocktailparty, waarop tal van regionale en nationale voet- baigrootheden acte de presence zuilen geven. Op zondag 12 juni (tegen Rusland) en woensdag 15 juni (te gen Engeland) zal er volop van res pectievelijk salades en spareribs genoten kunnen worden. Zoals het een goed café betaamt, is er na tuurlijk gelegenheid tot discussie. Om de sfeer nog verder te verhogen krijgen alle bezoekers op de wed strijddagen van het Nederlands Elf tal oranje petjes, sjaals en vlaggen bij de ingang uitgereikt. „En nu maar hopen, dat 'on ze jongens' de finale halenaldus Meisen, die evenals veie andere go klustige Schiedammers menige weddenschap op het evenement heeft afgesloten. s Hat gezin Meerman, v.l.n.r. moeder Marjan, Nathalie, Rebecca. Jannek» en vader Henk. „Het werk moet bij je gezin passen. Je gaat bijvoorbeeld niet met drie kleine kinderen de rimboe in." ROTTERDAM Gisteravond om acht uur is het Vlaardingse gezin Meerman vanaf de luchthaven Schip hol richting Brazilië vertrokken. Niet voor een vakantie. Henk en Marjan Meerman hebben andere plannen: het leiden van een kindertehuis in de havenplaats Paranagua. „Want daar, in de derde wereld, wonen mensen die onze huip hard nodig hebben," benadrukken zij. „Je probeert wat voor een an der te doen. Zeif zijn we gezond, hebben goed onderwijs, kunnen vol gen," eri komeir "dus -'"niets tekort. i DaaromWoèt'jéj p/ötfereir wat 'vöor een aftder te'' doen. rDat kan je hier doen, en dat kan |e ver wèg doen. 'Nou,1'wij helpenmenséri uit vérre - landen,die onze hulp nódig -hebben. fMaari ingeef toe,-'hier'Is'ookrnbg'veel te doen." De woorden van"de rasechte" Vlaardinger Henk Meerman (38), tot voor kort onderwijzer aan een basis school in Hellevoetsluis, maken het duidelijk. Het gezin, bestaande uit moeder Marjan (31), en de dochters Rebecca (6), Nathalie (4) en Janneke (2), gaat niet in de eerste plaats voor zichzelf naar het Zuidamerikaanse Derde Wereldland. „We voelen ons vooral erg betrokken bij het ontwik kelingswerk in arme landen," zegt Henk Meerman. „Dat hebben we overgehouden aan onze periode in Suriname." v Want ook daar leidden Henk en Marjan Meerman ooit een kinder tehuis. Juist in de roerige periode 1982 tot 1985 bevond het Vlaar dingse gezin zich in de voormalige Nederlandse kolonie. Henk vertelt: „Het begon allemaal moeizaam. In tegenstelling tot nu, wisten we toen niet wat ons te wachten stond. We waren net een dag in Paramaribo toen er een aantal politieke moorden (De acht decembermoorden; red.) plaatsvonden. We hebben de schiet partijen gehoord." Toch dachten Henk en Marjan ook op die verschrikkelijke dag niet aan een directe terugkeer naar Ne derland. Henk: „Het klinkt heldhaftig, maar op zo'n moment denk je toch aan die kinderen in het tehuis. Die rekenen erop dat je komt, dus ga je." Die beslissing betekende het be- Vlaardlngse familie gaat kindertehuis lelden In Brazilië. Ze voelt zich erg betrokken bij Derde Wereldlanden. gin van hun werk in Suriname. Hoe wel het een periode was met veel te genslagen, keken Henk en Marjan Meerman, ook na terugkeer in Ne derland, met veel genoegen terug. Tevreden over .het werk dat zij daar f verriphtten,^beslote'n zij daarom een jaargeldèn'weSeram,contact op te riémérimit.hit internationaal coördi natiecentrum van het Leger Des Heilë/wéarbij zij'sinds'1984 zijn aan- Sgeslötën. Uiteindelijk wérd hét Vlaar dingse geziri'gêvrëag'Ö dé leiding van een .kindertehuis Jn Brazilië over te nemen van een al wat op leeftijd ge- raakte dame. Na uitgebreid beraad, beslo ten Henk en Marjan Meerman ja te zeggen. Henk daarover: „We hebben ons eerst goed laten informeren over de omstandigheden in en rond het kindertehuis. Het werk daar moet bij je gezin passen. Je gaat bijvoorbeeld niet met drie kleine kinderen de rim boe in." Juist met de belangen van de drie Meerman-dochters is, zo bena drukt vader Henk, rekening gehou den. „Rebecca, de oudste van de drie, gaat binnenkort naar de Portu gese school. Verder zullen we haar, en later ook de andere twee, met be hulp van Nederlandse schoolboekjes het één en ander bijbrengen," vertelt hij. Over aanpassingsproblemen van zijn drie dochters zit Henk Meerman helemaal niet in. „Ze zijn het wel ge wend om te leven in een Zuidamerik aans land." De twee oudste dochters lijken wel zin te hebben in een verbljf in Zuid-Amerika. „Wij hoeven lekker niet meer naar school," roepen Re becca en Nathalie in koor." Het tehuis in de zestigduizend inwoners tellende havenstad Parana gua is een opvangscentrum voor kin deren van twee tot zestien jaar, die buiten de maatschappij zijn gevallen. „Het zijn kinderen met arme ouders, voor wie thuis geen plaats meer is, en die soms alleen door stelen in le ven kunnen blijven," verduidelijkt Henk Meerman. Voor hem en zijn ge zin de taak om de probleemkinderen op te vangen, of zoals hij zelf zegt, hen 'rijp te maken' om terug te keren in de maatschappij. „Wij nemen die jongens en meisjes op in het kindertehuis. Zo kunnen we wat meer regelmaat in hun leven brengen. Ze eten dan drie keer per dag, gaan iedere dag ge woon naar school, en 's avonds orga niseren we leuke activiteiten voor de jongeren," vertelt Meerman. Zo heeft, hij nog meer piannèrigemaakt: „Mis-1 V. 3 ri-v «-u3 schien kunnen we de kinderen ook, bepaalde handigbeb^ nen ze maar een' ;müin1jëcnrietseleh, of een tafeltje in/elkaar .Timmeren., - Misschien kunnen'Ze'darröp zeVen-"0- tienjarige leéftl/cCalS ze'uit het' kin-, dertehuis veriïekkeri/bifëëri wérkgè-" 7 ver aan de slag." Want de toekomstmogelijkhe den van de Braziliaanse jongeren, die niet toevallig uit een welgestelde fa milie komen, zijn niet bepaald groot. Henk Meerman zegt op een klein schalige manier te proberen wat te doen aan deze situatie. Hij weigert echter de rijke grootgrondbezitters, die het voornamelijk voor het zeggen hebben in Brazilië, de schuld te ge ven van de enorme inkomensver schillen. Zoals de aanhanger van het Leger des Heils sowieso niet graag politieke uitspraken doet. in Neder land niet, en in Brazilië niet. „Daar voor heb ik het nu, en dan ook, te druk met andere dingen. Maar denk met dat ik mijn kop in het zand steek hoor. In landen waar iedereen wordt onderdrukt, vertrekt het 'Heilsleger' onmiddellijk." Maar voorlopig woont en werkt de familie Meerman vier jaar lang, met een tussentijdse verlofpe riode van twee maanden, in het Bra ziliaanse Paranagua. En ondanks het moeilijke afscheid van familie en be kenden, hebben ze er zm in. Want Brazilië is een mooi land. Henk Meer man: „Het is zo ruim. Je kan uren lo pen zonder iemand tegen te komen. Als ik hier in Nederland een uurtje ga trimmen, moet ik oppassen voor het verkeer. Of ik daar ga trimmen? Na tuurlijk, ik kijk er nu al naar uit. Lek ker genieten van de pure Zuidameri kaanse natuur." SCHIEDAM - De Com puter Club Schiedam organiseert op dinsdag 14 juni een bijeen komst in de ruimte van de Film club in de Nieuwstraat. Op deze bijeenkomst zijn gebruikers van alle merken computers welkom. Zij kunnen hun eigen computer meenemen: de club stelt gratis tafels beschikbaar. Er zal een uitgebreide de monstratie worden gegeven van de Omni-Reader. Met dit appa raat is het mogelijk teksten die op papier staan te 'scannen' en zo in te voeren in de computer. Verder zal er een repara tie- en verkoopstand van de club worden opgesteld. Hier kan men defecte computers of computer- randapparatuur ter reparatie aanbieden. Bij deze stand zulien ook diskette's en computertijd schriften te koop zijn tegen gere duceerde prijzen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en de toegang be draagt 3,50. (INGEZONDEN MEDEDELING) U<1i Honeywell Varvang uw oude cv-ketel NUIII Een nieuwe energiezuinige cv-kete( is een verstandige Investering, die snel Is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave Wij zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voor loopt! Budens 1 vis|manm VaNlant MMKoa Gustoweg 55 - Rotterdam - Tel. OTO-4738899 i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1