St iuvoor volbouwen :f pa anc erbroedering ALSOF ER GEEN WETE OEK BESTOND9 Internationaal symposium over drugs- en Aidspatiënten 4§P> Het Vrije Volk SCHIEDAM riendschapstoer oor Expositie toont veel- Wiegman Amsterdams drugs-project in discussie in Rotterdam Conferentie Revalidatie geopend DE SIERGRINDVLOER, HET NIEUWE WOONCOMFORT!! 28 <""2 27.' "29.50 6-50 Bezoek onze unieke badkamer showroom met meer dan 20 opstellingen fcZUBftO 'Klassieke' inbraak Muziek uit Zambia warmtebron vlaardingen tegels/sanitair OERTEG£Is UEtrtEG! PAGINA 18 DONDERDAG 9 JUNI 19 88 In oktober eerste paal de grond in aan Harreweg. Binnen zes jaar 2150 milieuvriendelijke woningen, verbinding met 's-Gravelandseweg en mogelijk derde NS-station Tentoonstelling in bibliotheektheater over 'moedige mensen', de pioniers van het cabaret tfmwé Gezondheidsdienst bepleit eigen aanpak, wijkagenten voelen meer voor 'De Keijser-project' SIER/ R1ND GALERIE Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen Tel. 010 - 4359096 grassen, tu.nhuissesee zwaarbel°Pen 25x25 cm nu pjS èèngre® T63.00 W8 §ÉX?f Ben van Karen SCHIEDAM Na Woudhoek kan Spaland volgebouwd worden met voornamelijk koopwoningen. Het is de eerste grote bouwlokatie in het Rijn mondgebied, die met tientallen miljoe nen guldens rijkssteun snel tot ontwik- - keling gebracht kan worden. De provin cie heeft voor dit oude Schiedamse plan inmiddels subsidie gevraagd bij de rijksoverheid en de minister van Ver- Keer en Waterstaat heeft al tien miljoen gulden toegezegd voor het doortrekken .van de 's-Gravelandseweg. i „Wij staan klaar om langs de Harreweg, bij de keerlus van de tram, nog dit jaar met nieuwbouw te begin- -nen," vertelt een optimistische wethou der Chr. Zijdeveld. Begin oktober wil de projectontwikkelaar Peter Stok BV de eerste paal slaan voor dertig woningen en hst Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft ook ai een plan klaar voor 43 woningen. De vorderingen van de Schie damse plannen werden gisteren bekend na de presentatie van een rapportage van uitvoerbaarheidsonderzoeken naar de mogelijkheden tot snelle ontwikke ling van woningbouwplannen in het Rijnmondgebied. Spaland, de Kop van Zuid in Rotterdam en de wijk 's-Graven- iand in Capelle aan den Usse! zijn vol gens de ambtenaren van rijk, provincie en de drie gemeenten, die het onder zoek hebben verricht, zeer geschikt om te ontwikkelen als nieuwe woningbouw gebieden in Rijnmond. Er is daar in to taal ruimte voor tienduizend woningen. De gebieden passen volgens de provincie en betrokken gemeentebestu ren in het geldende rijksbeleid voor ste- 'deiijke gebieden. Eenvoudige aanslui ting op bestaande verkeerswegen en openbaar vervoersmogelijkheden, gun stige ligging ten opzichte van bestaande centrumvoorzieningen en recreatief aantrekkelijke plekken, maar zonder nieuwe aanslag op open landschappen zijn daarin als de belangrijkste voor waarden aangegeven. Om die plannen tot ontwikkeling te brengen zal volgens de provincie echter wel het rijk in de grondkosten en verkeersvoorzieningen totaal ongeveer een half miljard gulden moeten bijdra gen. In Schiedam wordt op ongeveer dertig miljoen gulden gerekend. Die rijkssubsidie zou echter leiden tot inves teringen van ongeveer 3,5 miljard gul den en 17.500 mensjaren werk. Zijdeveld, die behalve ruimtelijke ordening ook energiebesparing in zijn portefeuille heeft, is zeer gelukkig met de steun die hij nu van provinciale zijde krijgt. „Het biedt ons de mogelijkheden een stadsuitbreiding tot stand te bren gen zoals ons voor ogen stond. Aanslui tend op het bijna afgebouwde Woud- hoek, op Midden-Delfland en een infra structuur gericht op de spoorlijn Schie- dam-Delft met een nieuw NS-voorstads- tation en de tramlijn naar Rotterdam." Hij wijst voorts op de milieure gels, die in de bouwvoorwaarden zijn opgenomen. „Alle woningen komen op het zuiden om de zonne-energie maxi maal te benutten, een gasverbruik van zeshonderd kuub per jaar moet vol doende zijn, er mag geen tropisch hout worden gebruikt en ook geen milieu-on vriendelijke verf. Het slechts gering ver ontreinigde havenslib, waarmee Spa land is opgeschoten, wordt afgedekt met een anderhalve meter dik blijvende zandlaag en is voorzien van drainage om milieurisico's uit te sluiten." Van Zestienhoven hebben de Wethouder Zijdeveld: „Het plan biedt ons de mogelijkheden een stadsuitbreiding tot stand te brengen zoals ons voor ogen stond." toekomstige bewoners volgens Zijde veld ook mets te vrezen. Zelfs als de verlengde en verzwaarde baan later met vervangen wordt door een nieuwe baan in Schieveen blijft de geluidshinder on der de norm, waarbij speciale voorzie ningen aan woningen nodig zijp. „Ook de vierhonderd woningen in het zuidelij ke puntje van dit plan blijven ervan ge vrijwaard, heeft ons de minister van Verkeer en Waterstaat verzekerd." In de nieuwe wijk kunnen in to taal 3500 woningen gebouwd worden. Voorlopig gaat men uit van de ontwik keling van Spaland-West met 2150 bij na uitsluitend eengezinswoningen in de koopsector. Afhankelijk van de markt ontwikkeling houdt men een uitbreiding in oostelijke richting tot 3500 woningen open. Veel ruimte wil Zijdeveld daarbij laten aan bijzond-' bouwvormen en zelfbouwbuizen. In het eerste deelplan, langs de Harreweg, is ook opgenomen het door de provincie voorgeschreven woonwagenterrein met vijftien stand plaatsen. In het noord-oosten van Spaland is een op Midden-Delfland aansluitend produktiebos gepland en in het midden houdt men voorlopig ruimte vrij voor buurtwinkels en andere voorzieningen, maar dat wordt met vastgelegd zolang beleggers hier geen brood in zien. Ook is er volgens de wethouder geen nood zaak om in Spaland scholen neer te zet ten. „De bestaande scholen in Woud- hoek zijn op loop- en fietsafstand. An dere voorzieningen zijn met de door te trekken tram en via de aansluiting op de 's-Gravelandseweg met een tunnel on der de spoorlijn snel te bereiken." SCHIEDAM De Vereniging van Turkse Werknemers organiseert zondag in samenwerking met de Toerclub Rijnmond een fietstocht onder de naam 'Vriendschapstoer'. Met deze fietstocht hopen de orga nisatoren het samenleven en samen werken tussen Nederlanders en mi granten te bevorderen. Het intiatief voor de fietstocht komt van de Turkse werknemers. „Ik ben nog steeds verbaasd dat de keuze is gevallen op fietsen, maar ze wilden juist een oer-Hollandse sport doen. Blijkbaar wordt er in de Turk se gemeenschap ook veel gefietst," zegt A. van der Zalm, voorzitter van de toerclub Rijnmond. Fietsen mag dan een oer-Hollandse bezigheid zijn, steeds meer Turkse mensen stappen ook op de tweewieler. Dat blijkt wel uit het feit dat onlangs twintig Turkse vrouwen een fietscur- sus met succes hebben afgerond. „Die fietscursus heeft misschien wel inspirerend gewerkt," stelt Van der Zalm. Ook het gemeentebestuur heeft grote belangstelling getoond voor het project. Burgemeester Scheeres heeö een aanbevelings brief gestuurd naar een groot aantal instellingen, om op deze manier zo veel mogelijk Turkse en Nederlandse deelnemers te krijgen. De burge meester fietst zelf ook mee evenals het Turkse raadslid, de heer Engin. De tocht is 35 kilometer lang en voert de deelnemers door het re creatiegebied de Deifste Hout. Langs de route zijn diverse rust plaatsen. Van der Zalm: „De deelne mers mogen van 10.00 tot 16.00 uur over de tocht doen. Ze hebben dus ruimschoots de tijd om te recreër en." Bij terugkomst worden de sportieveiingen verwelkomd door een band, die 'live' speelt. Verder treedt op de wielerbaan aan de Olympiaweg een Turkse dansgroep op. De kosten voor deelname aan de Vriendschapstocht zijn met opzet laag gehouden. „Belachelijk laag, maar we willen dan ook zoveel mo gelijk deelnemers," vindt Van der Zalm. De prijzen zijn ƒ2.- per per soon, 5,- per gezin (ongeacht de grootte van het gezin) en personen tot 18 jaar betalen 1,-. Bij deze prijs zijn een drankje en een appel voor onderweg inbegrepen. Het is de bedoeling dat het zondag een gezellige dag wordt. „Volgens de weersvoorspellingen wordt het mooi weer en we hopen dan ook dat veel mensen op de fiets stappen." De tocht is niet alleen voor vroege vogels: er kan gestart worden tussen 10.00 en 12.00 uur vanaf de wielerbaan aan de Olym piaweg (Hargapark) in Schiedam. Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM „De picturale vastlegger van de stad Schiedam". Dat zijn de woorden waarmee de directeur van het Stedelijk Museum de kunstenaar Theo Wiegman om schrijft. De laatste, ook wei bekend als Doop Wiegman, exposeert mo menteel in het Stedelijk Museum ter gelegenheid van het feit dat hij op 30 mei 80 jaar is geworden. Zijn werk hangt daar op de tentoonstel ling Schiedamse Ateliers 13. Doop Wiegman is van de plaatselijke kunstenaars nog wel het meest met Schiedam verbon den. Hij is een soort symbool voor de kunst in deze stad geworden. Niet voor niets noemt Hans Paal man hem dan ook de markantste van de oudere Schiedamse kunste naars. Theo Wiegman heeft er blijkbaar bewust voor gekozen dat zijn Seven als kunstenaar zich bin nen strikt Schiedamse kaders zou afspelen. Schiedam is zijn stad en hij heeft die stad met veel liefde af gebeeld. Het is een Schiedam dat voor een deel ai niet meer bestaat. Deze bijna vervlogen stad wordt door Theo Wiegman op een realis tische wijze vastgelegd. Hetzelfde geldt voor zijn bloemstillevens, ook deze zijn op een realistische wijze geschilderd. Maar een kunstenaar die zo midden in het sociale leven staat kan zich natuurlijk moeilijk onttrek ken aan de ontwikkelingen zoals die zich in de kunst hebben voor gedaan. Theo Wiegman is dan ook niet alleen schilder van stad en ha vengezichten. Op Schiedamse Ate liers 13 zijn ook abstracte monoty pes van de 80-jarige kunstenaar te zien. Het zijn marmerachtige struc turen, in bruine kleuren uitgevoerd. Een soort draaikolken, die de toe schouwer als het ware de diepte in trekt. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum laat slechts een klein dee! van het omvangrijke werk van Theo Wiegman zien. Maar het is een consciëntieuze keus ge weest die zowel zijn veelzijdigheid als het feit dat Theo Wiegman altijd aan zijn eigen stijl heeft vastgehou den laat zien. Theo Wiegman met schil derijen, tekeningen en monotypes tot en met 12 juni 1988 in het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Geopend: Dinsdag tot en met zaterdag van 10.00—17.00 uur en op zon- en feestdagen van 1230—17.00 uur. S 7 Ytó Wim lbo die 'Tussen schokken en schateren' zal openen, luistert eerst nog naar De Amazing Stroopwafels Door Bernadette Neelissen ROTTERDAM - In het Biblio theektheater is gisteren de tentoonstel ling Tussen schokken en schateren' geopend, die een beeld geeft van het rijke Rotterdamse verleden van het theater-amusement. Het tentoongestelde materiaal werd bijeengebracht door Mieke de Graaf en Harry Sovaart (van de afdeling Externe Betrekkingen van de Gemeente Rotterdam), die hiervoor diep in het Ge meente-archief en in materiaal van het Nederlands Theaterinstituut zijn gedo ken. Een andere bron van onschatbare waarde vormde de verzameling van de heer P. Smits, die uit zijn collectie onder andere oude platen en pathéfoons be schikbaar stelde. Hij verzorgde ook de bandjes die op de tentoonstelling te be luisteren zijn, met liedjes van coryfeeën als Louis Davids, Koos Speenhof? en Jean-Louis Pisuisse. De opening werd verricht door Wim lbo. Na een muzikaal intro door het duo De Amazing Stroopwafels hield hij een toespraak, waarin hij de rol van Rotterdam in het theater- en cabaretle ven belichtte en vervolgens de tentoon stelling officieel voor geopend verklaar de met het laten horen van 'Het Rotter damse Volkslied' ('Daar komt de schut terij' van Koos Speenhoff). Volgens Wim lbo heeft 'Tussen schokken en schateren' geenszins de pretentie een overzichtstentoonstelling te zijn. „Het is allemaal bescheiden op gezet," vertelt hij, „maar ik hoop dat er vooral veel jonge mensen uit nieuwsgie righeid naar toe zullen komen De pio niers van het cabaret zijn moedige men sen geweest, waar we veel aan te dan ken hebben. Er was in die periode van 1SOO tot 1945 lef voor nodig om op het toneel te zeggen wat je dacht. ik zaVeen voorbeeld geven: in 1906 is Koos Speenhoff door de politie van het toneel gehaald toen hij het lied 'Het waren twee aardige mensen' wilde zingen. Hij' was êen van de spitsafbij- ters. Daar neem ik mijn pet nog steeds voor af. Het pure cabaret is helaas ver loren gegaan, dat ligt aan de tijd waarin we ieven. Mensen zoeken tegenwoordig meer simpele, gezellige ontspanning. Daar wi! ik verder mets demgrerends over zeggen. Maar persoonlijk krijg ik van een lied als 'Twee Aardige Mensen' nog steeds kippevel." Zingt: „Die hiel den zoveel van eikander, alsof er geen wetboek bestond..." Dan: „Alsof er geen wetboek bestond. Prachtige regel toch?" 'Tussen schokken en schateren' is nog tot 9 juli (gratis) te bezoeken in de tentoonstellingsruimte van het Bi bliotheektheater aan de Hoogstraat. Door Marcel Potters ROTTERDAM De Gemeente lijke Gezondheidsdienst (GGD) in Rot terdam wit overleg over ideeën die leven bij plaatselijke politiemensen om op de Rotterdamse basisscholen het Amster damse drugs-preventieproject in te voe ren. De dienst wil daar niet aan en pro pageert een eigen aanpak, die al zo'n vijf jaar in de steigers staat. Fred Ak- veld, coördinator drugsvoorlichting van de GGD, hoopt via het overleg een in druk te krijgen van wat het Rotterdamse politiekorps van het project vindt. Een aantal wijkagenten heeft al laten blijken zeer positief te staan tegenover de 'har de aanpak', die in Amsterdam Interna tionale belangstelling trekt. Akveid: „Eigenlijk hebben we die discussie drie maanden geleden al ge voerd. Er is toen gesproken met de poli tie van district 1. Ais het op prijs wordt gesteld om nogmaals met het hele korps hierover te praten wil ik daaraan best meewerken. Ik zal dan echter weer met dezelfde argumenten op tafel komen."De GGD vindt het 'bijzonder ongelukkig' dat een aantal wijkagenten openlijk voor het project van hun Am sterdamse collega Rens de Keijser kiest. Begin voigende week komt de ini tiatiefnemer zelf naar Rotterdam om het succesvolle drugs-preventieproject toe te lichten. Kern van deze aanpak Is de zogeheten 'directe confrontatie', waarbij elf- en twaalfjarige basisscholieren ge durende een half uur vragen mogen stellen aan een drugsverslaafde. De in druk die dit interview op de kinderen achterlaat moet hen later van drugsge bruik weerhouden.,,Als de politie meent," zegt Akveid, „dat we het pro ject van De Ketjser in Rotterdam moe ten gaan opstarten onstaat er een hele andere situatie. Dan komt het erop aan op de eed of andere manier toch samen te werken. Het zal dan vooral afhangen van de sfeer waarin het geheel wordt besproken." Akveid heeft al meermalen laten blijken meer waarde te hechten aan het Ro*Jcrdamse drugs-preventieproject. Deze aanpak spitst zich toe op 'per soonsgerichte voorlichting' en Is reeds beproefd in de wijk Het Oude Noorden. Wethouder J. H. A. Henderson (Volksge zondheid) steunt de GGD in haar stre ven dit project in andere delen van Rot terdam van de grond te krijgen. Hij heeft ai aangeboden de 'Rotterdamse aanpak' in september op de Afrikaan- derwijk toe te passen. ROTTERDAM Gisteren is In Rotterdam de Derde Europese Confe rentie over Revalidatie begonnen. Tij dens het drie dagen durende congres zal een Europese Federatie voor Onder zoek naar Revalidatie worden opgericht. Meteen na de opening door Rot terdams burgemeester A. Peper werd de jaarlijkse Revaiidatieprijs (tiendui zend Zwitserse francs) uitgereikt aan de Franse hoogleraar prof. dr Minaire (Uni versiteit van St Etlenne). Deze prijs wordt toegekend voor de beste van de ingezonden onderzoeksresultaten over het afgelopen jaar. De conferentie wordt gehouden in het universiteitscomplex Woudestein in Krallngen. Doe! is onder meer het leggen van internationale contacten tus sen de revalldatie-deskundigen van uit eenlopende disciplines zoals medici, technici, sociologen en psychologen. ROTTERDAM - Op vrijdag 24- juni wordt in Rotterdam een internatio naal symposium gehouden over nieuwe behandelmethoden van drugsverslaaf den, sero-positieven en Aidspatiénten. De (Engelstalige) studiedag, staat open voor iedereen die belangstelling heeft. Deelname bedraagt 25 gulden. In de middag wordt een 'works hop' gehouden over de behandeling van mensen die zijn geïnfecteerd met het HlV-virus, dat Aids kan veroorzaken. De werkmiddag is speciaal bedoeld voor therapeuten en andere deskundigen (toegang 75 gulden) en staat onder lei ding van de Amerikaanse Aids-specia list prof. dr J. Szapocznik van de univer siteit van Miami. Het congres vindt plaats in het Hoboken-compiex van de Medische Faculteit (collegezaal 5), het hoge witte gebouw naast het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt. Het symposium heeft twee ac centen: nieuwe therapieën van drugs verslaafden en nieuwe behandelmetho den van sero-positieven en Aidspatién ten. Ook preventie onder risicogroepen komt aan de orde, evenals de samen hang tussen beide behandelwijzen en de rol van familierelaties daarbij. In Zweden wordt deze week een wereldcongres over Aids gehouden. De uitkomsten daarvan zullen in Rotterdam ter sprake komen. Onder de sprekers zijn onder meer: prof. dr V. Tobm van de Ben Gurion Universiteit in Israël en prof. dr Ch. D. Kaplan, hoogleraar ver- slavingsziekten van de Erasmus Univer siteit, evenals een aantal psychologen van het Instituut voor Preventieve en Sociale Psychiatrie. SCHIEDAM De klassie ke manier van inbreken bestaat nog, zo ontdekte vanochtend de politie van Schiedam. Na een in braakmelding reed de politie om 05.00 uur naar de Kortimarkt in Hof van Spaland. Daar aangeko men zagen de agenten een man met een zak op zijn rug uit een raam van de supermarkt klim men. Na een korte achtervolging werd de man, een 34-jarige inwo ner van Capelle aan den IJssel, gearresteerd De zak bleek enke le tientallen pakjes sigaretten en aanstekers te bevatten. (tNOEZOWOEM MEDEDELING) De epoxy-siergrmdvloer is de sierlijke moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. In onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblijvende offerte. Geopend dagelijks van 13 00-17.00 uur, zaterdags van 10 00-16 00 uur en de koopavond SCHIEDAM De groep Shala- wambe uit Zambia treedt zaterdag op in cafe Podium. Het repertoire van de band bestaat uit Kalindula-muziek. De ze muziek is gebaseerd op ritmes en melodieën van onder andere de Bim- ba-stam. Shalawambe werd vorig jaar in Zambia uitgeroepen tot beste band van het jaar. Het concert begint zater dagavond om 22.30 uur. De toegangs prijs bedraagt 4,-. (INGEZONDEN MEDEDELING) Westhavenkade 49 telefoon 010-434205Ï Vlaardingen aanbied"^ ideaal voor terr i m2 Honderd." ®°°"en 61(Q5 „ivoe-W

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1