Besluit over zwembad valt: dit jaar Ton Tilman: 'Kunstschilderen zo'n groot woord' Kinderen discrimineren minder snel ais hun schoolvriendje Hassan heet Reinigingsbedrijven maken 'witte lijst' afvaltransporteurs Toch kans op 'invoer' Amsterdams drugsproject opnieuw nota in passend decor Het Vrije Volk SCHIEDAM Inbreker betrapt Inbreker steelt tien mille Fietsen rond »nelse irums 'Vierde Nota is niet voor vrouwen' Raadslid Ellen van Veenen wil ontstaan witte en zwarte scholen stoppen PAGINA 14 ws DINSDAG 14 JUNI 1988 Gverdekt bad in Noord is het minste, maar wethouder Hafkamp streeft naar combinatie van binnen- en buitenbad met schuifpuien, glijbanen, sauna en bikinibar GGD overweegt aanpak van De Keijser te combineren met eigen plannen, nieuw project mogelijk in september van start wmmm Wmp mm Schilder Ton Tilman tussen zijn katten en honden in het Schielandzieken- huis. Door Annemieke Besseling SCHIEDAM De bouw van een overdekt zwembad in het noordelijk deel van Schiedam is noodzakelijk. Een combinatie met andere toerls'isch-re- creatieve voorzieningen en het behoud van enkele aantrekkelijkheden van het bestaande open bad Groenoord genie ten de voorkeur. Samenwerking met de gemeente Vlaardingen om te komen tot een moderne zwemaccommodatie is ook punt van overweging, maar in ieder geval moet dit najaar duidelijkheid ko men. Dit staat in de 'Zwembadnotitie' die wethouder L. Hafkamp volgende week bespreekt met de raadscommissie voor Welzijn en Cultuur. De mogelijk heid, dat in samenwerking met het be drijfsleven Schiedam-Noord een groot overdekt, modern zwembad krijgt met alle in de huidige tijd gevraagde voor- zieningen op het gebied van recreatie is gen, zitjes en bikinibar noodzakelijk in nog levensgroot aanwezig. Het Sport- fondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan zou dan gesloten kunnen worden. Zo'n nieuw zwembad moet be staan uit een wedstrijd/instructiebad van 25 x 15 meter met beweegbare bo dem, met toeschouwersruimte en als het even kan zelfs tribunes, een kinder bassin van van 10 x 15 meier en een speels gevormd, lang gerekt recreatie bassin van vierhonderd vierkante meter, zo mogelijk met aansluiting op een on overdekt zwemwater via een sluis. in ieder geval moet via glazen schuifpuien een ligweide van tweedui zend vierkante meter bereikbaar zijn. Voorts zijn een glijbaan van ruim vijftig meter, een kleuterglijbaan, hot-wirlpool, sauna, zonnebanken, stroomversnellin- het zwem- en recreatiegedeelte. Tevens is goede toegankelijkheid voor minder- validen voorgeschreven. Een restaurant met circa dertig plaatsen en een aan de zwemverenigingen beschikbaar te stel len clubruimte zijn ook in het eisenpak ket opgenomen. Naar zo'n geïntegreerde ontwik keling op de plek van het bestaande open bad gaat de voorkeur uit, meldt Hafkamp in zijn nota. „Indien dit om be paalde redenen niet zou lukken zal ge keken moeten worden naar de realisatie van een zwembad sec." In september denkt de wethou der van sportzaken te komen met plan nen voor een verdere verbetering van het zwembad in Zuid a raison van 836.000 gulden. Enkele recreatieve voorzieningen, energiebesparende maatregelen en het vernieuwen van het dak staan op het programma. In diezelf de maand denkt hij tevens meer te we- tén over de kansen op een eventuele samenwerking met de gemeente Vlaar dingen op het gebied van zwembaden. „Werd er in het verleden bijna per definitie uitgegaan van eigen voor zieningen voor de eigen mensen, het besef breekt door dat dat wel eens tot een te groot aanbod heeft geleid of kan leiden. Gepeild is dan ook dat ook in Vlaardingen de zwembadvoorziening de aandacht heeft en dat het zeker niet is uitgesloten, dat in deze een samenwer king zou kunnen worden bereikt. In ori ënterende gesprekken wordt vanuit Schiedam voorshands een sterke voor keur voor een lokatie ten noorden van de rijksweg uitgesproken." In november wil Hafkamp in ie der geval de zaken definitief op een rij tje hebben om de gemeenteraad in staaf te stellen een keuze te maken. In alle gevallen krijgt de bouw van een overdext bad in Schiedam-Noord voor rang. Het Sportfondsenbad is vrijwel afgeschreven. Een grondige renovatie van dit bijna 55 jaar oude bad zou een bedrag van 4 miljoen gulden vergen. Ook alleen maar de aanpassing van het bestaande open bad Groenoord aan de eisen van de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenheden vergt miljoenen. Een uitgave van twee miljoen heeft het gemeentebestuur berekend. De kosten voor een nieuw overdekt bad in Schie dam-Noord zijn nog niet berekend. NEDERLEK Een aantai parti culiere reinigingsbedrijven heeft een stichting opgericht die moet toezien op het transport van gevaarlijke afvalstof fen. De stichting wil een 'witte lijst' op stellen met namen en adressen van 'be trouwbare transportbedrijven' waar de reinigingsbedrijven zaken mee kunnen doen. Burgemeester A. van 't Laar van Nederlek is voorzitter van de stichting. Volgens Van 't Laar zal de witte lijst een belangrijk hulpmiddel worden bij het voorkomen van milieuschandalen door illegale stortingen. Van 't Laar: „Vervoerbedrijven zullen een verklaring kunnen onderteke nen waarin ze beloven een bepaalde ge dragscode te zuilen naleven. Er zullen ook bepaalde eisen worden gesteld aan de administratie die door de transport bedrijven gevoerd wordt." Volgens Van 't Laar is de wer king van de witte lijst gebaseerd „op een systeem van zelfzorg binnen de be drijven". „Men moet er zelf voor zorgen dat men aan de eisen kan voldoen," legt de stichtingsvoorzitter uit. „Natuur lijk biedt een en onder geen absolute garantie, maar er zuilen ook controles worden uitgevoerd. We hebben de be schikking over een consulent die ener zijds een adviserende taak heeft en die anderzijds kan bepalen of tegen een be paald bedrijf sancties moeten worden genomen." Een sanctie bestaat, aldus Van 't Laar, uit het schrappen van de witte lijst.De belangstelling voor de witte lijst noemde Van het Laar 'overweldig gend': „Enkele honderden vervoersbe drijven hebben zich reeds g jmeld." Door Marcel Potters ROTTERDAM De Gemeente lijke Gezondheidsdienst (GGD) ziet toch mogelijkheden het Amsterdamse drugs-preventieproject 'in te voeren' op Rotterdamse basisscholen. Volgens Fred Akveid, coördinator drugsvooriich- ting van de GGD, zou de 'harde aanpak' van de Amsterdamse wijkagent Rens de Keijser kunnen dienen als aanvulling op de plannen die de laatste jaren in Rot terdam zijn ontwikkeld. Men hoopt nog dit jaar een dergelijk project in de Afri- kaanderwijk van de grond te heipen. De GGD had van de meet af aan SCHIEDAM - Een 17-jarige Schiedammer is vannacht bij een in braak in café Snellius op de Snelliussin- gel op heterdaad betrapt.- De jongen had net een gokkast opengebroken en het geld eruit gehaaid. De politie werd gealarmeerd door glasgerinkel. SCHEiDAM Uit een woning aan de C.T. Storkstraat is voor tiendui zend gulden aan video-apparatuur en sieraden gestolen. De inbreker was bin nengekomen door een deur te verbre ken. SCHIEDAM Een recreatieve fietstocht door en rond het recreatiege bied Brielse Maas kan zaterdag 18 juni worden gemaakt. De provincie en het Recreatieschap Brielse Maas hebben er twee routes uitgezet, van 25 en van 50 kilometer. Gestart wordt vanaf 10.00 uur bij de VW's van Brielle, Oostvoorne en het veer Maassluis-Rozenburg. kritiek op het drugs-preventieproject, dat in Amsterdam zoveei succes oogst. Men is van mening dat de zogeheten di recte confrontatie, waarbij elf en twaalf jarige basisschoolleerlingen vragen mo gen stellen aan een' drugsverslaafde, een nadelige invloed heeft op de kinde ren. De tegenstanders vinden deze aan pak verder maar 'magertjes', omdat het zich alleen richt op drugs en andere ver slavingen buiten beschouwing laat. Akveid: „Een deel van die kritiek houd ik nog steeds staande. Er zijn ech ter nieuwe ontwikkelingen die meer houvast bieden. Op basis daarvan denk ik dat het project van De Keijser best een aanvulling kan zijn op onze ideeën. Onder bepaalde voorwaarden, uiter aard." Initiatiefnemer Rens de Keijser was gisteren zélf naar Rotterdam geko men om 'zijn' project nogmaals toe te lichten. Hij deed dit op uitnodiging van de Bewonersorganisatie Afrikaanderwijk (BOA), die zich al lange tijd hard maakt voor goede voorlichting op de plaatselij ke basisscholen. Omdat eerder aange kondigde activiteiten op het gebied van drugs-preventie steeds uitbleven be sloot voorzitter Riki Schulte van de BOA onlangs met De Keijser in contact te treden. „Ik denk dat de betrokkenen el kaar nu hebben gevonden," zegt zij over het hoopvolle overleg met Akveid. „De GGD is er immers van afgestapt het Amsterdamse project halsstarrig van de hand te wijzen. Een soort combi natie van de Amsterdamse en de Rot terdamse aanpak zie ik best zitten. Ik heb al eerder gezegd dat het me niet uitmaakt wat er gebeurt, als er maar iets gebeurt." Wethouder J.H.A. Henderson (Volksgezondheid) maakte vorige week nog per brièf duidelijk weinig goede woorden voor het project van De keijser over te hebben. Hij schrijft onder meer dat het gunstige effect van de confron tatie-methode niet wetenschappelijk is aangetoond. Volgens Schulte zijn de betrokken partijen het er over eens dat deze brief inmiddels is achterhaald. Over twee weken zal over de toekomsti ge aanpak opnieuw van gedachten wor den gewisseld met wethouder Hender son. Burgemeester R. Sclteeres krijgt in het museumpje van Da Kuyper de nota overhandigd van CDA-fractievoorzitter S. Hesman SCHIEDAM Het accijnsvrije proeflokaal in het eigen museumpje van distilleerderij Johs. de Kuyper Zoon BV aan de Buitenhavenweg is met opzet uitgekozen als decor voor de overhandi ging van de CDA-nota 'Schiedam, van harte aanbevolen' aan burgemeester R. Scheeres. Dat betoogden gisteren ach tereenvolgens de fractievoorzitter S. Rosman en de vice-fractievoorzitter A. van Lingen, die de bijeenkomst leidde. Het had alles te maken met het onderwerp van deze tweede nota van de buiten het college gehouden partij vertelde Rosman. „Vorig jaar kwamen we met ons binnenstadsplan in de Roosenzaal van het Passagetheater. Daarin speelde het wel of niet maken van een nieuwe theatervoorziening een rol. Nu hebben we het over het recrea tie- en toerismebeleid van Schiedam en daarin oast de stadshistorie met zijn branderijen en distilleerderijen. Zo kwa men wij bij De Kuyper aan de Buitenha venweg, waarvan het pand ook het schildje van de historische vereniging draag!." Van Lingen benadrukte, dat de keuze op het oud-Hollands ingerichte proeflokaal voor de relaties van De Kuy per was gevallen omdat in de uitvoering van het CDA-plan een belangrijke rol is weggelegd voor ondernemers. Het plan behelst een promotie van de stad Schiedam, opname in toeristische rei zen, betere bewegwijzering en het aan de historische Lange Haven huisvesten van beoefenaars van oude ambachten. „De gemeente moet voorwaarden scheppen, waarin de ondernemers in de recreatie- en toeristenbranche hun werk kunnen doen. Het gaat tenslotte om eën bedrijfstak met een omzet van 25 mil jard gulden," betoogde Rosman, die de nota aan de burgemeester overhandig de. Scheeres vond het prijzenswaar dig, dat juist de oppositiepartij CDA zo'n initiatief neemt. „Het raadslidmaat schap is tenslotte maar een bijbaan en in de praktijk bereiden B en W voorstel len voor." Hij gaf als eerste persoonlijke reactie op de nota een waarschuwing. „Er liggen natuurlijk mogelijkheden op dit gebied in onze stad en daarmee zijn wij op pad geweest. Gelukkig niet zon der succes, want sinds een paar jaar gebeurt er weer wat. We moeten wel de zaak goed faseren en bijvoorbeeld uit kijken, dat we het toeristische produkt al aanbieden op een moment dat we nog niet rijp zijn om de stroom mensen op te vangen. Eerst zullen we de bin nenstad moeten klaar maken." ROTTERDAM Vrouwen wor den niet veel wijzer van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. Dat zou de alge mene conclusie kunnen zijn van een in spraakmiddag in Rotterdam. Vrouwen organisaties uit het hele land bogen zich op verzoek van de Stichting Vrouwen Bouwen en Wonen en de Erasmusuni- versiteit over de plannen die de minister van VROM onlangs bekend maakte en die een leidraad moeten zijn tot het jaar 2015. De tekst „vrouwen en mannen zullen een gelijkwaardige plaats krijgen" werd getoetst aan andere beleidsvoor nemens. Met als kritiekpunten van de aanwezigen: Er ligt veel nadruk op de, Randstad. Andere gebieden blijven on derbelicht en komen dus in de verdruk king. De vrouwen die er wonen ook. In de nota wordt absolute voorrang gegeven aan betaald werk. Dat is voor vrouwen boven een bepaal de leeftijd uitgesloten. Hetbetekent voor hen een automatische uitsluiting en discriminatie. Er wordt uitgegaan van de centralisatie. De gemeentelijke en pro vinciale overheden zijn daar niet op be rekend en hebben geen sturingsmoge lijkheden. Bij mobiliteit' gaat het-in de nota louter om railvervoer. Vrouwen zijn over het algemeen afhankelijker--van openbaar vervoer dan mannen. Het be tekent voor vrouwen die-.in gebieden zonder railvervoer wonen, een sterke achterstelling. Hoe gaat het met het voorzie ningenniveau in voormalige groeige- meenten? Brokkelt dat langzaam af?w Privatisering van volkshuis vesting pakt altijd slecht uit voor de minst draagkrachtigen, dus ook voor vrouwen. De dagelijks leefomgeving moet beter, zegt de vierde nota. Voor wie en hoe laat men ten onrechte in het midden. Ook een begrip als sociale vei-| iigheid worot slecht geoennieerd eS ult-j gewerkt. j Er wordt alleen gesproken1 over nationale en internationale be-i drijfsontwikkelingen. In het midden- en kleinbedrijf zit in Nederland 70 percenf van de werkers. Daar liggen de grote mogelijkheden voor werkende vrouwen. Deze bedrijfstak komt niet aan de orde in de nota. SCHIEDAM Omdat zijn vrouw en dochters echte kattenliefhebsters zijn en hij het zelf ook wel leuke beesten vindt ging de Schiedammer Ton Til man een paar jaar geleden katten schilderen. Na verloop van tijd kwa men er honden bij. Nu zijn zeer rea listisch geschilderde dierenportretten van hem te zien in de galerie van de polikliniek van het Schielandzieken- huis. Ton Tilman heeft in zijn be roep altijd met verf te maken gehad, zij het op een meer technische ma nier. „Ik ben nu met de VUT, maar daarvoor was ik leraar schilderen op een technische school," vertelt hij. „Dat ligt inderdaad meer op het technische vlak, maar de meer crea tieve kanten van het schilderen zijn daar altijd in verweven geweest. Wij deden bijvoorbeeld ook aan decora tie- en reclameschilderen." Zeven jaar geieden pakte Ton Tilman voor het eerst palet en pense len op om zich op een meer artistie ke manier „kunstschilderen vind ik zo'n groot woord"— met verf be zig te houden. Hij is op dat gebied autodidact, hij heeft zich het schilde ren zelf aangeleerd. „Door mijn stu die heb ik natuurlijk wei veel over verf geleerd, kleuren mengen bij voorbeeld. Ik kan iedere kleur krijgen die ik wil. Maar de schildertechniek heb ik zelfstandig ontwikkeld." De technische achtergrond van de leraar komt duidelijk naar vo ren in zijn weloverwogen materiaal keuze. Ton Tilman laat wat dat be treft niets aan het toeval over. „ik schilder altijd met acrylaatverf omdat dat licht-echt is. Quaelasticiteit is acrylverf het beste produkt, olieverf gaat na verloop van tijd barsten," doceert hij. Als ondergrond ge bruik ik altijd masonite- hardboard, dat is een speciaal type hardboard dat overal tegen bestand is," ver volgt hij. Aanvankelijk schilderde Ton Tilman bloemen en portretten. Dat laatste deed hij ook weieens in op dracht, maar daar is hij voorzichtig mee geworden. „Het moet wel een hobby blijven, ik ben net iekker met de VUT." Hij verzucht: „Ais ik op drachten aan ga nemen komt er weer zo'n dwang achter. Het leven is zo al zwaar genoeg." Ton Tilman met acrylaatverf schilderijen, tot en met 30 juni in de Galerie van de Polikliniek van het Schielandziekenhuis, Burgemeester Knappertlaan, Schiedam. Geopend: van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Rotterdamse scholen krijgen steeds meer het etiket 'witte' of 'zwarte' school opgeplakt. Vooral Nederlandse ouders helpen daar een aardig handje aan mee door juist hun kinderen naar een school met wei nig buitenlandse kinderen te sturen. Hun kinderen zouden slechter onderwijs krijgen op een school met een flink aan tal buitenlandse kinderen. Buitenlandse ouders zien echter de bui al hangen en vrezen dat hun kind op deze manier nooit spelenderwijs met Nederlandse kinderen kan opgroeien. Het Rotterdamse PvdA-raadslid Elien van Veenen is vastbesloten dit probleem de wereld uit te helpen. Ou ders kunnen niet worden verplicht hun kind naar een bepaalde school te stu ren. Maar met goede voorlichting en meer aandacht voor onderwijs op de politieke agenda komen we volgens haar al een eind in de goede richting, meent zij. „We moeten niet paniekerig doen, want we zitten niet niet op een tijdbom," zegt Ellen van Veenen, die naast raadslid docente taalbeheersing is aan de Rotterdamse pedagogische faculteit. „Het ontstaan van zwart-witte scholen is een heel belangrijk punt van zorg, maar ik heb niet de illusie dat we het probleem op korte termijn kunnen oplossen. De stadsvernieuwing is im mers ook niet binnen een paar jaar ge regeld. Het is heei moeilijk om een 'zwarte' school weer witter te maken. We zullen in ieder gevai niet met tam tam de wijken ingaan en zeggen dat ie dereen verkeerd bezig is." Ouders van buitenlandse kinde ren trekken steeds meer verontrust aan de bel. Ze klagen dat op de school van hun kinderen bijna geen Nederlandse kinderen meer zitten. Ze zijn bang dat hun kinderen daardoor geen kans krij gen te integreren. Ellen van Veenen: „Het is heei begrijpelijk dat deze ouders klagen omdat op de school van hun kind geen Nederlandse kinderen meer zitten. Nou, wij kunnen geen blik kinde ren opentrekken. We kunnen er wel voor zorgen dat de ogen van Neder landse ouders open gaan en ze vertellen dat hun kinderen niet slechter af zijn als ze op een school zitten met veel buiten landse kinderen. „Eigenlijk waren we een beetje verbaasd toen de ouders bij ons kwa men klagen," vervolgt Eilen van Veen en. „We dachten dat we het onderwijs voor buitenlandse kinderen behoorlijk onder de knie hadden. Daarom hebben we het probleem van de zwart-witte scholen behoorlijk hoog opgenomen. We hebben bijvoorbeeld laten onder zoeken of kinderen op scholen met veel buitenlandse kinderen slechter onder wijs krijgen dan op een 'Nederlandse' school. Daarnaast vroegen we ons af of we een gemeentelijk beleid zouden kun nen voeren om deze ontwikkeling tegen te gaan. Kinderen blijken op deze scholen niet slechter onderwijs te krijgen. Wel kwamen we erachter dat het slecht is om scholen met alleen buitenlandse kin deren en scholen met alleen Nederland se kinderen te hebben. Op die manier kunnen kinderen niet spelenderwijs met andere culturen vertrouwd raken en dat is heel slecht voor een stad waarin een groot aantal verschillende culturen woont. Kinderen zullen met snel discri mineren als hun vriendje Hassan heet." Ellen van Veenen noemt het 'ont zettend positief' dat de Raad van Over leg, een overkoepelende organisatie voor het openbaar en bijzonder onder wijs, ook het voortouw heeft genomen. Na diverse besprekingen concludeerde ook deze raad dat het ontstaan van scholen met bijna alleen buitenlandse of Nederlandse kinderen 'maatschappelijk ongewenst' is. Bovendien vindt de raad dat scholen een hogere prioriteit moeten geven aan het bevorderen van integra tie en een evenredige verdeling van Ne derlandse en buitenlandse kinderen dan het bewaken van hun eigen identiteit. „De schoolbesturen moeten nu nog overstag. Die kun je tot niets dwingen, maar ik heb wel goede hoop," zegt het PvdA-raadsiid. Onderzoek toont volgens haar aan dat de situatie het beste is als er op een school tussen de dertig tot zeventig percent buitenlandse kinderen zitten. Via allerlei regelingen krijgt zo'n school meer geld, zijn de klassen kleiner en het onderwijs dus beter. Daar profiteren ook de Nederlandse kinderen van die op zo'n schooi zitten. Nederlandse kin deren blijken het zelfs later beter te doen op de middelbare school, omdat "ze meer aandacht hebben gehad. Op landelijke niveau zijn de han den ook al in elkaar geslagen om de ge stage groei van het aantal zwarte scho len te stoppen. Ellen van Veenen noemt de plannen voor een landelijke voorlich tingsactie die samen met staatssecreta ris Ginjaar-Maas (Onderwijs) op touw worden gezet. Die voorlichting moet Ne derlandse ouders ervan overtuigen dat het niet slecht is om hun kind naar een school te sturen met een flink aantal buitenlandse kinderen. Daarnaast moe ten vooral buitenlandse ouders meer in formatie krijgen over hun rechten en plichten. Verder is ook besloten nog meer geld uit trekken voor scholen in achtet- standsituaties. Ellen van Veenen: „Op die manier kan er meer nieuwbouw ko men en krijgen deze scholen meer facili teiten. Dat is ook een stimulans voor de docenten van die scholen, omdat ze zich vaak minder en geïsoleerd voelen." In Rotterdam zal binnenkort In een aantai wijken de vinger aan de pols worden gelegd. Deze maand zal in hè! Oude Noorden bekeken worden welke problemen daar bij het onderwijs opdui ken. Volgens haar leveren buitenlan ders in de ene wijk meer problemen o*p dan in een andere wijk. Zo blijkt er in het Oude Westen nauwelijks een pro bleem te zijn. De leerlingen zijn daar goed verdeeld. „Het probleem kan voor een groot deel worden opgelost als in een wijk goed over het onderwijs wordt na gedacht. Ais onderwijs regelmatig op de agenda's van bijvoorbeeld van buurt verenigingen staat, is er een groter draagvlak voor voorlichting aan ouders Die kunnen dan beter beslissen naar welke school ze hun kind moeten stu ren. Ouders hebben immers het recht om zelf een school voor hun kind te kie zen. Wij kunnen ze niet dwingen en dat zouden we ook niet willen," besluit Ellen van Veenen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1