Gedrag van jongeren is stukken beter 'Sch edam heeft een voortrekkersfunctie op het gebied nieuwe energietechnieken' „KWEKERIJ HOLY" voor al uw planten en tuinmaterlalen Diergaarde wil Vroesenpark erbij Het Vrije Voik SCHIEDAM Schiedam is schoon ELK weekend speciale aanbieding! G. L. A. VAN LEEUWEN De Erker zoekt vrijwilligers Inbraken bij sportclubs 19 juni vaderdag Rommelmarkt Harpe Davids mmzis,s PAGINA 18 DONDERDAG 16 JUN11988 Frida Keijzer, hoofd zwembaden: 'ik kan wel een boek schrijven over wat ik in het zwembad meemaak' Door Ben van Haren hout tegels bomen aarde graszoden mest plantenbakken kamerplanten potterle Tevens boeketten bloemen - Tuinaanleg en onderhoud Achter Vlaardingen-Holy Willemoordseweg 1 Schipluiden Telefoon 01738-8437 MasterpSssi^noet 'afglijden naar tweederangs-attractie5 voorkomen V IfcÉt Wwmw WA mm. W8 'Hoe mooier hot weer, hoe meer mensen ar naar de zwembaden worden gelokt.' Door Perry Menexis SCHIEDAM Drie jongens en even zoveel meisjes van een jaar of vijf tien liggen in het Groenoord-zwembad te flikflooien. De dames hebben merk waardig genoeg geen badkleding aan. „Denk je dat ik niet goed wijs ben?" reageert een van de meisjes een beetje verontwaardigd. „Ik moet geen longont steking krijgen!" Het is inderderdaad niet warm, maar ongeveer dertig bad gasten weten de weg in het water toch t best te vinden. Het water is namelijk lekker warm (23 graden) en de kinderen hebben de grootste lol. Volwassenen zijn er bijna niet op deze woensdagmid dag. Erg druk is het niet en dat tekent de weergevoeligheid in de zwembadsec tor. „Hoe mooier het'weer, hoe meer mensen er naar de zwembaden worden gelokt," zegt Frida Keijzer. Het hoofd van de zwembaden Zuid en Groenoord trekt een vergelijking. „Dinsdag was het mooi weer en hadden wij zo'n 2500 be zoekers. Vandaag mogen wij blij zijn met vijfhonderd mensen. Het is duidelijk te merken dat de zon niet schijnt. Want ais deze zich even laat zien komen de mensen bij drommen." „Gelukkig voor ons is er een vas te groep van 150 personen die iedere ochtend trouw hun banen zwemmen; al sneeuwt'het bij wijze van spreken. Die vinden de buitenlucht zaiig en zijn dan ook niet te houden." Dat is vandaag wel anders. In het zwembad spelen de drie bovengenoem de jongens, gadegeslagen door hun schatjes een soort oorlogje en nemen iedere keer een duik in de rubberen 'boot. Tussen de bedrijven door houden ze een oogje in het zeil. Of de meisjes nog niet vertrokken zijn. De grootste groep bezoekers 'wordt deze middag gevormd door kin deren van een jaar of tien. Een groepje van drie jongens kan niet genoeg krij gen van de hoge duikpiank en de een wil nog mooier dan de ander in het die pe duiken. Even verderop spelen tien kinderen met twee moeders trefbal. De jongste onder de tieners viert een ver jaardagsfeestje. Op het eerste gezicht lijkt het of ze alleen maar gekomen zijn voor wat spelletjes op het gras. „Maar we hebben daarnet wel een uurtje ge zwommen," zegt de tienjarige Evert monter. „Ik vind het wel fijn dat het nu niet zo druk is. Dan kun je lekker je gang gaan. Maar ook als het druk is, ga ik zwemmen. Samen met Ivo. Die zit bij mij in de klas en is mijn beste vriend." Het staartje dat zij beiden, 'voor de lol', net onder hun kruin dragen, onder streept dat. Op een grasveldje voor de twee gescheiden kleedlokalen spelen zes leeftijdsgenootjes een partijtje voetbal. De vuilnisbakken fungeren dit keer als doel en de jongetjes wanen zich wellicht in een Duits voetbalstadion. „Het Is jammer dat het vandaag niet zo druk is," verzucht Frida Keijzer. Zij is tevreden over het gedrag van de jongelui. „Gelukkig gebeuren er geen nare dingen meer. Ik vind het gedrag van de jongeren in vergelijking tot het vorige jaar stukken beter. Het gevolg daarvan is dat er ook weer mensen ko men die anders waren weggebleven." Maar er is een ding dat Frida Ke ijzer nog leuker vindt. „Er zijn altijd wel van die kinderen geweest die proble men opleverden. Ik zie sommige nog voor mijn geest. Een jaar of tien gele den waren zij niet te temmen en nu zeg gen zij tegen hun kinderen wat we! en niet mag. Als ik alles wat ik hier mee maak noteer kan ik we! een boek gaan schrijven." SCHIEDAM - De stad is schoon. In ieder geval volgens de normen van de Stichting Nederland Schoon. Er liggen weinig of geen pa pierproppen en hondedrollen bij de ingangen van grote publieksruimten en met de bekladding van muren valt 't ook We! mee. Schiedam krijgt een acht min, in de normale cijfer lijsttelling, van de plaatselijke jury voor de titel Schoonste Stad.,Of dat hoog of laag is in vergelijking met andere steden, wordt pas in de loop van dit jaar bekend. In oktober zal een landelijke jury uitmaken of Schiedam mogelijk tot de schoonste wordt uitgeroepen. Aan mij kan het in ieder geval niet liggen. Ik heb gisteren maar weinig lage punten aangekruist op het voorgedrukte TNO-formulier, dat ik en nog zeven anderen als jurylid mochten invullen-. Het was voor het eerst, dat ik op elke peuk, papier prop of andere ongerechtigheid op het wegdek lette, 's Ochtends op het fietspad in het Beatrixpark was mijn oog al gevallen op de lege sigaret tenpakjes, plastic zakjes en snoep- papiertjes in de berm. En vanuit het busje van het schoonmaakbedrijf GOM, dat de juryleden 's middags naar de acht verschillende te contro leren objecten vervoerde, zag ik de papiertroep langs het fietspad en de trambaan op de Broersvest. Dit alles heeft bij de eijfertoe- kenning echter allemaal geen rol ge speeld, want noch Beatrixpark noch Broersvest stonden op mijn formu lier. Ook de rommelige aanblik bij belangrijke publiekscentra zoals hoofdpostkantoor, stadhuis en NS- station, wel deel uitmakend van dat lijstje, heeft gesn nadelige invloed gehad op de score. Dit heeft zo leerde ik niets te maken met een gebrek aan properheid van Schie dammers. De ongelijke bestrating is een gevolg van zuinig beleid op een slappe veenbodem. De overwoeke ring door onkruid zal spoedig voorbij zijn, want binnenkort komt in deze gemeente een machine met harde borstels op straat die alle ongerech tigheden tussen stenen en tegels verwijdert. Schiedam heeft net als veie andere gemeenten onlangs zo'n apparaat gekocht om zonder gif troep de strijd tegen het onkruid vol te kunnen houden. Of Schiedam de 'Schoonste stad van Nederland' is, mag niet af hangen van haar grondgesteldheid of een toevallig uitstel van onkruid- bestrijding. Terecht, vind ik. Want de stad heeft bij mij na gisteren een behoorlijke schone indruk achterge laten. En zo dachten de andere jury leden er ook over bleek in de be spreking aan het slot, die maar van korte duur kon zijn omdat zoals juryvoorzitter wethouder A. Wieg man het uitdrukte 'iedereen om vijf uur een afspraak had, met te levisietoestel'. Het meest kritische lid van onze jury was ongetwijfeld Jeroen van Roon. Deze negenjarige leerling van de Prins Clausschool was door het lot aangewezen uit alle deelne mers aan de schoonmaakactie, die de Openbare Nutsbedrijven onder scholieren had georganiseerd. Hij kwam over het geheel toch ook in de buurt van een acht. Alleen voor de Mgr. Notenslaan, in zijn eigen Nieuwland, had hij geen best cijfer over. „Het is daar altijd een rot zooi," zei de kenner. Dat zagen de andere juryleden gisteren ook. Een racistische kreet tegen een paal zal daar volgens de heer P. Jongbloed van de ONS snel verwijderd worden. Die winkelstraat haalde het Schie- damse gemiddelde omlaag. Door Rob van Stek SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven Schiedam hebben de laatste tijd niet bepaald te klagen over gebrek aan aanloop. De Vereniging Mi lieudefensie, kamerleden van de PvdA, medewerkers van de TU Delft, een dele gatie topambtenaren van het ministerie van VROM, een filmploeg van de NOS: de lijst van bezoekers die onlangs een kijkje kwamen nemen aan de Van Heek straat op het industrieterrein 's Grave- land is indrukwekkend. En dan loopt er vrijwel het gehele jaar door ook nog een uitgebreid excursieprogramma voor scholen en energiebedrijven van elders uit den lande. Wat ze er allemaal te zoeken hebben? „Tja, het valt niet te ontken nen dat we op sommige gebieden een voortrekkersfunctie vervullen. Dat be gint een beetje uitstraling te krijgen," verklaart ONS-voorlichter Mari Dinge- nouts niet zonder trots. Pas nog bracht klas 4 VWO van het Rotterdamse City-college een be zoekje aan het door-en-door energie zuinige ONS-gebouw. Geen pret'excur- sie, maar een zeer serieuze natuurkun deles over twee projecten waarmee Schiedam landelijk gezien in de voorste linies loopt: warmtekrachtkoppeling en windenergie. Niet bepaald wat je noemt makkelijke stof, zo bleek al gauw. Maar dat was het voor onszelf ook niet toen we er vijf jaar terug mee begonnen, is de boodschap die Henk van Gog, chef van de afdeling onder zoek en ontwikkeling, voor de scholie ren heeft. „Overal werden we als Don Quichotte afgeschilderd. Een distribu tiebedrijf dat zelf stroom gaat opwek ken, dat kon gewoon niet, men zag het helemaal misgaan," verteit de onder zoeker. „Daarnaast moesten we nog le gio technische problemen overwinnen, want we hadden natuurlijk geen enkele ervaring." Op dit moment staan er twee windmolens in Schiedam: een van 300 kiloWatt bij Wilton Fijenoord en een kleiner exemplaar met een vermogen van 55 kiloWatt op het terrein van de ONS zeif. De laatste was met z'n as- hoogte van 25 meter (rotordiameter 16 meter) toen hij gebouwd werd de hoog ste van het land. Doordat de stroom- prijs de laatste jaren nogal sterk ge daald is, zijn de molens op dit moment niet rendabel. Maar dat zou nog wel eens kunnen veranderen in de toe- Komst, verwacht Van Gog. Als de klas buiten een kijkje gaat nemen bij de testmolen staan de rotor bladen stil. „Niets aan te doen," ver klaart de windmolenchef. „Hij draait al leen tussen nauw omschreven grenzen, uit veiligheidsoverwegingen. Bij een windsnelheid van 20 meter per seconde gaat-ie ook altijd uit, anders steken de wieken straks bij de buren door het dak." De klas krijgt ook nog even col lege over de natuurkundige kant van de zaak. De eerste, eenvoudige formules worden nog met het gejuich der herken ning begroet, maar als de afleidingen in hoog tempo complexer worden, verslapt de aandacht al gauw. Dat valt ook niet mee op de vrijdagmiddag. Het verhaal over de warmte krachtkoppeling is wat minder tech nisch, hoewel er ook hier een paar mooie schemaatjes aan te pas komen. „In een gewone energiecentrale gaat enorm veel warmte verloren, die je met een wk-instailatie juist optimaal benut," legt Wirrs van der Drift uit, medewerker van het Energie Projecten Bureau van de ONS. Het principe is simpel. Met een motor drijf je een generator aan: dat le vert electrische energie op. Tegelijker tijd gebruik je de koelwarmte van de motor en de hitte van de uitlaatgassen om er bijvoorbeeld CV-water mee te verwarmen, thermische energie dus. „Al met al haal je zo een heel hoog rendement," zegt Van der Drift. De stroom gaat gewoon het openbare net in, met de warmte kan CV-water al gauw van 60 naar 70 graden verwarmd 7 worden. „Voor de afnemer is het heel aantrekkelijk: wij plaatsen alleen een container waar de CV-leidingen doorlo pen, die we ook blijven beheren. Wat daar precies gebeurt, daar hoeft hij zich niet druk om te maken. Geen vastrecht of wat, er wordt alleen voor de gelever de warmte betaald, en wel een geredu ceerd tarief." In feite zijn alle wat grotere ge bouwen met een collectieve CV-installa- tie geschikt voor het installeren van een wk-systeem. Met name voor ziekenhui zen en bejaardentehuizen is warmte krachtkoppeling erg geschikt. Omdat de warmtevraag daar permanent hoog is kan de installatie dan het hele jaar draaien. Op dit moment zijn er in Schie dam a! zeven wk-installaties in bedrijf, met een totaal vermogen van 500 kilo- Watt. Voor dit jaar staan 4 projecten gepland, waaronder het zwembad, wo ningen aan de Damlaan en het Bach- plein en de uitbreiding van verzorgings tehuis Frankeland. Het geleverde ver mogen zal daardoor oplopen naar 1900 kiloWatt. Schiedam is een van de circa tien gemeenten in het land die gebruik maken van warmtekrachtkoppeling. Sa men met Naaldwijk was de jeneverstad een van de eersten die de nieuwe tech niek in huis haalden, recht tegen de toenmalige trend van schaalvergroting in de eiectriciteitswereld in. Van der Drift: „Maar tegen de verdrukking in, want de overheid heeft het echt tegengewerkt, heeft het nu zul ke vormen aangenomen dat niemand er meer omheen kan. De leveranciers van wk-insta!laties spreken van een haus se." In Schiedam is men nu net uit de aanloop verliezen. Dit jaar is er voor het eerst sprake van een bescheiden winst. Van der Drift voorziet dat het sy steem een grote vlucht gaat nemen. „We voorzien nu in 1,2 percent van de Schiedamse energiebehoefte. De ko mende jaren zal er gauw een megaWatt per jaar bijkomen. Ik denk dat we op termijn zo'n 10-12 percent kunnen dek ken met warmtekrachtkoppeling. Mis schien niet zoveel, maar elke megaWatt betekent energiebesparing en klein schalige werkgelegenheid." SCHIEDAM !n de afgelopen dagen zijn twee in braken gepleegd in sportza len. Uit het 'Fitnesscenter' aan de 's Gravelandseweg ('s Gravelandsepolder) zijn kle ding en geld meegenomen. Bij de voetbalvereniging Exei- sior '20 forceerden inbrekers de deur van de kantine. Een kleurentelevisie ter waarde van 1500,- werd gestolen. Uit een speelgoedwin kel aan de Vlaardingerdijk is woensdag voor ƒ200,- aan kasgeld gestolen. Verder is er in de nacht van 13 op 14 juni ingebroken in café Paragon aan de Rotterdamsedijk (Schiedam-Oost). De daders vernielden de ruit van een deur om binnen te komen. Ze namen een cassettedeck en een onbekende hoeveelheid geld mee. (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Vanuit wijkcen trum De Erker wordt al twee en een half jaar 'burenhulp' gegeven aan vooral ou dere mensen in Schiedam. De laatste tijd neemt het aantal mensen dat een beroep doet op de burenhulp toe. Het wijkcentrum is dan ook op zoek naar vrijwilligers die zich hiervoor willen in zetten. Op het moment zijn zo'n twintig vrijwilligers betrokken bij de burenhuip. .,De burenhulp is bedoeld voor ouderen, maar bijvoorbeeld ook voor mensen die net een operatie achter de rug heb ben," vertelt Riet op 't Ende. Zij is me dewerkster in het wijkcentrum. De vrijwilligers doen verschillen de dingen. Ze begeleiden mensen heen en terug naar het ziekenhuis, doen boodschappen of maken een wandeling met de hulpvragers. Op 't Ende: „Het komt ook voor dat ouderen ons bellen die gewoon een beetje eenzaam zijn. Voor die mensen proberen we dan te regelen dat een vrijwilliger af en toe op bezoek gaat en een praatje maakt." Het takenpakket van een vrijwilli ger is dus zeer uitgebreid. Er zijn echter ook grenzen. „Laatst kregen we een te lefoontje van iemand die vroeg of wij vloerbedekking wilden leggen. Daar zijn we dus niet voor." Mensen die zich willen inzetten voor de burenhulp, kunnen zich telefo nisch aanmelden. Daarna worden ze uit genodigd voor een gesprek. „We kun nen iemand tenslotte niet via de tele foon aannemen. We willen graag eerst weten met wie we te maken hebben. De vrijwilligers die we nu hebben, zijn ont zettend serieus. Dat is belangrijk, om dat wij uiteindelijk de verantwoording hebben," zegt Riet op 't Ende. Schiedammers die mee willen werken aan de burenhulp kunnen zich aanmelden bij wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Het wijkcentrum is telefonisch bereikbaar onder nummer 4267767 of 4263161. SCHIEDAM - De christelij ke muziekvereniging 'Harpe Da vids' organiseert op zaterdag 18 juni een grote rommelmarkt. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het uniform- en in strumentenfonds van de muziek vereniging. Op de rommelmarkt zijn tweedehands boeken, kleding, ra dio- en teievisieapparatuur en huishoudelijke artikelen te koop. Ook zuilen enkele oude, overtollige trommels te koop worden aange boden. De rommelmarkt wordt ge houden in en om het gebouw 'De Tamboerijn' aan het Faassenplein 203 te Schiedam-Noord. Hier zijn de artikelen te koop tussen 10.00 1 en 16.00 uur. Door Ellen Scholtens ROTTERDAM Diergaarde Blij- dorp heeft haar oog laten vallen op het Vroesenpark. Hoewel het gisteren ge presenteerde vernieuwingsprogramma op het huidige terrein gerealiseerd kan worden, staat uitbreiding in noordelijke richting hoog op het verlanglijstje. Vast omlijnde plannen zijn er nog niet. Wel wordt nu al hardop gedacht aan een voetgangerstunnel die toekomstige be zoekers naar 'de overkant' zou moeten loodsen. Een andere mogelijkheid, uitbrei ding in de zogeheten spoorwegdrie hoek, is definitief van de baan. Volgens een staflid van diergaarde Blijdorp is deze reeds vele jaren favoriete plek afgevallen omdat van de oorspron kelijke zeven hectare nog maar drie hectare 'over' is en omdat een voetgan gerstunnel aldaar meer dan twee mil joen gulden zou kosten. Opnieuw is gisteren een verhui zing naar 'elders' binnen of buiten de stad tegengesproken. Om de contac ten met overheid, bedrijfsleven en parti culiere sector echter zo open mogelijk te houden, wordt niets uitgesloten. J.C. Schoufour, voorzitter van het diergaar de-bestuur: „als de overheid met een unieke locatie aankomt, moeten we dat natuurlijk in overweging nemen." Wat wel met zekerheid kan wor den gezegd, is dat de dierentuin toe is aan een ingrijpende verbouwing. Wordt het laatste bolwerk van ir. Syboid van Ravesteyn niet aangepast aan de eisen van deze tijd en zeker aan die in de nabije toekomst dan zal Blijdorp vol gens de heer Schoufour „afglijden naar een tweederangs attractie." Het Masterplan „een eerste idee, waarmee wij nog spelen" sluit naar zijn mening aan op het streven van de gemeente Rotterdam om de recrea tieve functie binnen de stad te verster ken. Met 800.000 bezoekers per jaar is de diergaarde één van de belangrijkste attracties van de regio en, als alle plan nen doorgaan, kan Blijdorp een „Inter nationale topattractie" worden. Of de overheid, bedrijven en par ticuliere sector soortgelijke hoogge spannen verwachtingen hebben, za! vol gens Schoufour eind dit jaar blijken wanneer het plan financieel gezien „handen en voeten" krijgt. In ieder geval rekent hij op subsidie van het Mi nisterie van Economische Zaken aange zien het miljoenenproject een belangrij ke stimulans zal worden voor de werk gelegenheid. Toch is de onzekerheid groot on- H. Leerkotte. J. C. Schoufour on L. E. M. da Boer bij de maquette van 'Blijdorp in perpectief' der de plannenmakers. Niet alleen wat betreft de financiële steun voor het plan dat nu al 150.000 gulden heeft gekost, ook de uitvoering van „Blijdorp in per pectief", waarmee op z'n vroegst over drie en een half jaar kan worden begon nen, is een spannende aangelegenheid. Zo moet bij de bouw van 's we relds grootste aquarium gebruik worden gemaakt van de laatste technieken. In plaats van glas moet kunststof materi aal aan elkaar worden gelast voor het haaienbassin dat vier meter hoog en tachtig meter lang wordt. En zelfs dan nog is een minimale dikte vereist van twintig centimeter. De indruk lijkt daarmee gerecht vaardigd dat Blijdorp wel degelijk een stuk verder is dan wat voorzitter Schou four „de ideeënfase" noemt. Vooral wanneer H. Leerkotte, hoofd technische dienst, toegeett dat de bodemgesteld heid onderzocht is voor het onder grondse Oceanium en dat het futuristi sche aqauarium oorspronkelijk honderd meter lang zou worden. „Daarvoor had den we echter te weinig ruimte," zegt hij, knikkend in de richting een enorme maquette. De indeling van het toekomstige Blijdorp-landschap, dat verdeeld wordt in vijf werelddelen, zal eveneens de no dige hoofdbfèkens kosten. Bezoekers op een heei directe manier confronteren met het dieren- en plantenleven, is best haalbaar. Maar om de indruk te wekken dat jachtluipaarden op hetzelfde terrein iopen als zebra's en giraffen, lijkt vrijwel onmogelijk. L.E.M. de Boer, hoofd van de afdeling biologische dienst, houdt echter vol dat ook hiervoor „technische trucs" voorhanden zijn. Wat Blijdorp in feite wi! Is „geen uitstalling meer in het wilde weg, maar naar het voorbeeld van de aarde bij el kaar gebracht in geografisch en socio- biologisch inzicht. Zo uitgevoerd dat het de dieren een optimaal welzijn garan deert en de dierentuin een plaats wordt waar ze leven en liefhebben. Want voortplanting in gevangenschap is niet alleen een teken van goede verzorging, het is ook bittere noodzaak, gezien de stand van zaken in het dierenrijk." De diergaarde valt daarmee van het ene uiterste in het andere. Geen aparte kooien meer, maar een Masais- teppe met Afrikaanse herkauwers, een stuk tropisch regenwoud met een weel derige flora en fauna, een Mongoolse steppe met zeldzame Przewalskipaar- den en de Zuidamerikaanse Pampa met een volière (I) vol ibissen. Eén van de weinige plekken die niet aan verandering onderhevig is, is de Rivièrahal, het oude hart van de dier gaarde dat onderdak blijft bieden aan het zoetwatergebeuren. Het al eerder genoemde Oceanium krijgt in de toe komst echter de meest prominente plaats: 'aquarium-haaien' met afmetin gen van drie tot vier meter, een restau rant met „uitzicht op zee" onder de grond en een 'dak' bestaande uit rotsi ge kusten en eilanden waarin het we melt van dieren die in en om het water teven. „Het plan is z'n tijd ver vooruit," zegt een medewerker van de diergaarde tot besluit. „Maar we moeten wel: de concurrentie van de andere recreatie mogelijkheden wordt steeds groter. De Efteling investeert toch ook elk jaar minstens een miljoen in iets nieuws?"

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1