Nico Haasbroek looft 'geschaaf aan panelen' m Honderd attracties bij Jeugdland Ahoy' Deetman betaalt collegegeld terug 'Ondernemers zijn kortzichtig' Het Vrije Volk SCHIEDAM erjaardagsfeestje op speelplaats Meer verslaafden met Aids Inzamelingsactie PAGINA 12 VRIJDAG 17 JUN11988 wmmif jMüMÊÊtkfitti Wmm Watersportweken in zomervakantie Biljartfinale Tentoonstelling over zigeuners Buggie-circuit, luchtkussen, paardrijden, circus en make-uphoek Groep ioopt groter risico Premie van maximaal 1400 voor succesvolle studenten lerr^nopleiding Vrouw in knie geschoten Prof. Ritzen naar Amerika Moer geld voor Radio Rijnmond Door Ben van Haren SCHIEDAM De Partij van de Arbeid moet zo snel mogelijk weer re geren. Daarover waren de bezoekers van de ledenvergadering van de PvdA- Schiedam het gisteren unaniem eens. Nico Haasbroek had het in de loop van de avond tot 33 personen uitgroeiende gezelschap hiernaar gevraagd. De di recteur-hoofdredacteur van Radio Rijn mond deed dit in aanloop op de door hem geleide einddiscussie over de nota van de Commissie Pronk voor een nieuw partijprogramma, 'Schuivende Panelen'. Alle vingers gingen op de vraag van Haasbroek omhoog in de zaal van ontmoetingscentrum De Blauwe Brug, waar, in het kader van een meer wijkge richte aanpak, deze keer de PvdA ver gaderde. Toevoegingen, zoals 'maar na tuurlijk wel je doelstellingen vasthou den' en 'liever met het CDA' kwamen pas toen Haasbroek poneerde, dat de verschillen kleiner worden tussen de po litieke partijen. „Ik ben pas bij de partij raad van het CDA in Rotterdam ge weest en heb de indruk gekregen, dat ze allemaal een beetje naar elkaar toe kruipen." Het 'geschaaf aan de panelen', zoals het afdelingsbestuur het aankon digde, was in zes werkgroepen degelijk voorbereid en de conclusies hieruit wa ren in het afdelingsorgaan Voorwaarts verschenen. Van elke groep lichtte een woordvoerder gisteren nog even kort de reactie op Schuivende Panelen toe. In grote lijn vond men het stuk niet con creet genoeg. Zo benadrukte Jacob Wiersma, dat er te weinig aandacht was besteed aan de onmacht van de Euro pese politieke organen om te voorko men, dat in 1992 als de grenzen open- V «StS* Nico Haasbroek gaan er alleen een Europa van kooplie den is. Wiersma sprak namens de werk groep, die de buitenlandse politiek in Schuivende Panelen had beoordeeld. Ook Joop de Jong, die in een werkgroep de economische orde en rol en functioneren van de overheid onder de loep had genomen, kwam op de Eu ropese eenwording terecht. „Het econo mische belang dwingt ertoe, maar dan wel een democratischer Europa." Hij zei zich te kunnen verenigen met het geven van meer ruimte aan een vrije markt, wel binnen overheidsplanningen. „Het waarborgen van openbare orde en vei ligheid, de zorg voor fysieke en sociale infrastructuur en het waarborgen van bestaanszekerheid en een behoorlijk le venspeil liggen in principe bij de over heid." Hij pleitte ervoor meer bevoegd heden aan lagere democratische orga nen te geven. „Dichter bij de belang hebbenden de taken laten uitvoeren." Henk van der Velden zei namens zijn werkgroep, die de standpunten van de Commissie Pronk over individualise ring en arbeid behandelde, het niet eens te zijn met de stelling, dat de indi vidualisering een positief proces is. „Er zitten ook negatieve kanten aan," stelt men in Schiedam. In deze werkgroep werd het loslaten van de koppeling tus sen lonen en uitkeringen verworpen. „Die koppeling moet in het verkiezings programma blijven staan," vermeldt het stuk dat Schiedam naar het landelijke partijbureau stuurt. Over de invloed van de technologie op de tweedeling in de maatschappij en de invoering van een basisinkomen voor iedereen was de groep het niet eens geworden. Ook Alida Tijsen was er in haar werkgroep over 'vraagstukken van le ven en dood' niet uitgekomen. „Het was heel moeilijk. De emoties zijn hierbij ook een rol gaan spelen. Als je reageerbuis bevruchting in het ziekenfonds op neemt, wat moet je dan nog meer erbij doen en wat moet je juist schrappen. We zijn er niet uitgekomen." Chris Zijdeveld meende, namens zijn groep, dat op het punt van de aan passing van de economie aan belangen van natuur en milieu de PvdA zich link ser opstelt dan haalbaar is. „Niet de vraag naar het nut van iets bepaalt of het in produktie komt, maar de reken som of er aan verdiend kan worden." Hij vroeg om maatregelen tegen 'de angstige ontwikkeling, dat de weten schap in handen van de bedrijven komt'. Haasbroek, als media-specialist mede-auteur van Schuivende Panelen maar geen lid van de PvdA, sprak zijn bewondering uit voor de gedegen ma nier waarop in Schiedam 'zo'n ingewik keld geformuleerd schriftuur' was be sproken. Nog deze week gaat de weers lag hiervan naar het partijbureau in Am sterdam om van invloed te kunnen zijn op de uiteindelijke besluitvorming in de partijraad van de PvdA over het nieuwe beleidsprogramma. V. W r ós, '//'■s/'y/,. f. V V w' y*' M 4 <&y,. w. y MA *f; De kinderen vermaken zich hier prima op de bouwspeel plaats Door Petra Heemskerk SCHIEDAM Voor de bouwspeelplaats aan het Hoofdplein {De Gorzen) is het zomersei zoen ingegaan: de speelplaats is vanaf deze week weer vier dagen per week geopend. En dat was gisteren goed te merken. Het lawaai fun geerde als baken voor een ieder die op zoek was naar het speelterrein. „De kinderen vermaken zich hier prima, ze hebben verder niets nodig," vertelde Anneke Heuchemer, vrijwilligster van Buurthuis Zuid. Zij hield gisteren een oogje in het zeil. „De kinderen mogen hier een heieboel, als ze maar niet van het terrein afgaan." En inderdaad, de jeugd kan zich goed vermaken op hei grasveldje: zo kun- Z-yy nen hutten bouwen en fietscrossen. Op het ter rein zijn vier crossfietsen van het buurthuis aan wezig, zodat elk kind mee kan doen. Alles ge beurt onder toezicht, want de kinderen kijken in hun enthousiasme niet altijd even goed uit. Anneke Heuchemer had zelf een groep kinderen meegebracht voor het verjaardagspar tijtje van haar dochter. „Die kinderen vinden het prachtig en ik ben liever buiten met het hele stel, dan dat ik ze thuis bezig moet houden." In de toekomst wil het buurthuis ouders de gelegen heid geven het verjaardagsfeest van hun kind op het speelterrein te laten plaatsvinden. De kinde ren kunnen zich hier helemaal uitleven en het be snaart de ouders een hoop stress en rommel. De ongeveer vijftien kinderen die gisteren op de bouwspeelplaats waren, doken in eerste instantie op de crossfietsen. Niet alleen jongens, maar ook meisjes. Een jongetje dat bij de aan blik van het terrein vertwijfeld uitriep: „Wat kun nen meisjes hier nou doen?" kreeg dan ook met een de kous op zijn kop van één van de meisjes. „Fietscrossen natuurlijk," antwoordde ze zelfver zekerd. De jongens deden nog een poging het meisje met hoongelach van haar plannen af te brengen, maar het mocht niet baten. Na het crossen zetten de kinderen zich eensgezind aan het bouwen van een hut. Hierbij ging het niet zozeer om de hut, maar meer om het werk eraan: timmeren, zagen en met spijkers spelen. Juist de gevaarlijk uitziende dingen vin den ze het leukst om te doen, omdat het thuis meestal niet mag. Het duurde dan ook niet lang voordat een kind vroeg of er een vuurtje mocht worden gestookt. Dat feest ging echter niet door. „Ik vind dat toch een beetje eng. Je moet zo op die kinderen letten. Daarbij komt dat er, on danks herhaalde waarschuwingen van onze kant, toch altijd weer kinderen bij zijn met nylon kle ding aan. Dat vat heef snei vlam," vertelt Anneke Heuchemer. Het verbod om 'fikkie te stoken' mocht de pret echter niet bederven. De kinderen dronken een bekertje limonade en vermaakten zich uit stekend. VLAARDINGEN Jeugdige watersporters van 13 t/m 17 jaar kunnen deze zomer in Vlaardingen goed aan hun trekken komen. In de eerste week van de grote vakantie., van 4 t/m 8 juli, wordt er een water sportweek georganiseerd met twee- dagen kanovaren en twee dagen windsurfen. Na instructie worden er tochten gemaakt over de Vlaar- dingse Vaart. De laatste dag, vrijdag 8 juli, zal de week feestelijk worden afge sloten met enkele watersportactivi teiten, die het bureau Sportieve Re creatie van de gemeente Vlaardin gen nu nog geheim wil houden. In de week van 11 t/m 15 juli en van 15 t/m 19 augustus organi seert het bureau nog een tweetal wlndsurfweken op de Put bij Maas sluis. Er kan zowe! zelfstandig als met instructie worden gezeild. De kosten voor deze 30 uur durende watersportweken bedragen honderd gulden per persoon per week. VLAARDINGEN - Het team C3 van de Vlaardingse biljartvereni ging Tonegido heeft zich geplaatst voor het Nederlands kampioenschap Teams, dat zaterdag en zondag in Amersfoort gespeeld zal worden, in totaal strijden 56 teams uit heel Ne derland in verschillende kiassen. SCHIEDAM Zigeuners zijn een volk zonder land, maar met een eigen taai en cultuur. Ze noemen zichzelf geen zigeuners, maar Roma, wat 'mensen' betekent. Over dit no madenvolk is een tentoonstelling te bezichtigen in filiaal Noord van de Gemeenschappelijke Openbare Bi bliotheek te Schiedam. Elf grote affiches geven een beeld van de geschiedenis van de zi geuners in Nederland. De tentoon stelling 'Rom Mens' is samenge steld door de Stichting Lau Mazirel, een stichting die zich" inzet voor de rechten en belangen van mensen met een nomadische cultuur, in het bijzonder van zigeuners. Door Bernadette Noeiissen ROTTERDAM Goed nieuws voor alle kinderen in en rond Rotterdam die bang zijn zich in de komende vakan tie te zullen vervelen: binnenkort gaan de deuren van Ahoy' weer open voor de 31ste Jeugdland. Met een vloeropper vlakte van twintigduizend vierkante me ter is Jeugdland het grootste overdekte vakantiefestijn van Nederland. De vele attracties zijn in de eer ste plaats bedoeld voor kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar, maar ook ouders en begeleiders met eventu eel jongere kinderen zijn van harte wel kom. Voor de oudere jeugd wordt van 4 juli tot en met 12 augustus in de Ener giehal de 'Sportsoos' geörganiseerd, waar popmuziek, roiierdisco en allerlei soorten sport op het programma staan. Wat is er allemaal te doen op Jeugdland? Misschien Is het beter vra gen wat er niet te doen is. Het aantal activiteiten dat dit jaar geörganiseerd wordt naast vele oude bekenden, ligt rond de honderd. SCHIEDAM Het jongerenwerk in Schiedam-Noord organiseert op za terdag 25 juni een rommelmarkt in en om het wijkcentrum 'De Blauwe Brug' te Schiedam-Noord. Door middel van deze rommelmarkt proberen de jongeren geld in te zamelen voor de aanschaf van een nieuwe muziekinstallatie, omdat de oude is gestolen. In het weekeinde van 17 en 18 juni vindt er een grote inzamelingsactie plaats onder de bewoners van Schie dam-Noord. Alle spullen voor de rom melmarkt zijn welkom, als het maar ge makkelijk te vervoeren is. Dus geen meubels, koelkasten en dergelijke. De rommelmarkt vindt het vol gende weekeinde plaats en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Wie er zeker van wil zijn dat zijn spullen worden opgehaald, moet contact opnemen met de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord. Het telefoonnummer is 4701267. Een kleine greep uit de 'nieuwe oogst'; een zogenaamd Bailetjesbad, een combinatie van een enorm lucht kussen met tienduizend balletjes en een klimheuvel. Verder kan er een buggy circuit verwacht worden, waarop steeds 24 kinderen tegelijk een ritje kunnen maken door een schilderachtig decor, in de creatieve sector werd gekozen voor het onderwerp 'Disney', dat zich uitste kend leent voor teken-, plak- en knip werk. Moeders hoeven dankzij het unie ke tekenmateriaal uit Engeland niet te vrezen voor verf- en inktvlekken, want het speciaal voor Jeugdland aangetrok ken spul vlekt gegarandeerd niet. Alle maal 'doe-dingen', want daarin ligt vol gens projektleidster Frida Eiilebrecht de kracht van Jeugdland. Ook verschillende gemeentelijke bedrijven zullen weer een flinke steen bijdragen aan het welslagen van de ma nifestatie. Zo komt de PTT met een mi ni-computercursus, en zal de ROTEB mini-vuilniswagens en 'prullenpakkers' inzetten waarmee de kinderen zelf de boel schoon kunnen houden. En dan hebben we nog niets gezegd over al die andere andere attracties, zoals paardrij den, turnen, radiostudio, make-up hoek, journalistenhoek, circus, gewoon teveel om hier te noemen. Vervoer van en naar de Ahoy'- hal hoeft geen probleem te zijn. De RET verzorgt tijdens Jeugdland vanuit ver schillende Rotterdamse wijken speciale busverbindingen. Bij alle RET-kaartver- kooppunten en bij de chauffeurs van de 'Jeugdland Express' zijn voor jongeren tot en met 12 jaar toegangskaarten voor Jeugdland te koop waarbij het openbaar vervoer is inbegrepen. Een toegangskaart kost vier gulden. Voor ie dereen die meer dan een keer naar Jeugdland wil is er de speciale vijf-be zoeken kaart. Die is echter alleen bij de kassa van Ahoy' verkrijgbaar en geeft geen recht op gratis openbaar vervoer. Jeugdland ioopt van 11 tot en met 29 juli. Voorverkoop bij de RET-stations en alle Albert Heyn-füiaien in Rotter dam, ROTTERDAM De verslaafden in Rotterdam, een groep van naar schatting 3500 mensen, lopen een steeds groter risico de ziekte Aids te krijgen. Het HlV-virus dat de ziekte kan veroorzaken, verspreidt zich volgens de Stichting De Bulldog zowel onder man nen ais onder vrouwen in een zorgwek kend tempo. De stad Rotterdam heeft sinds vorig jaar, zo blijkt uit het jaarverslag 1987 van de organisatie voor hulpverle ning, de eerste verslaafde Aidsptiënten. Het gaat overigens in alle gevallen om mannen. Hoewel ook steeds meer pros- tituées op de tippelzone aan de G. J. de Jonghweg, waar De Bulldog het op vangcentrum Keetje Tippel beheert, na een vrijwillige test te horen krijgen dat ze seropositief zijn, werken er voor zo ver bekend geen Aidspatiënten. De Bulldog heeft overigens extra maatregelen genomen voor de opvang van vrouwen die te horen krijgen dat ze' het virus dragen en gaat in samenwer king met de Mr. A. de Graaf Stichting en de Erasmus Universiteit het gedrag van de klanten van prostituées onder zoeken. Door Henk Schaaf ROTTERDAM Enige honder den studenten aan de Pedagogische Technische Hogeschool (PTH) in Rotter dam kunnen hun lesgeld voor het vol gende jaar 'terugverdienen'. Minister Deetman wil meer leraren opleiden voor het technisch onderwijs en hen daarom als lokkertje een premie geven van ten hoogste 1400 gulden. ledereen die het komende cur susjaar ('88-'89) met succes afrondt, kan voor de regeling in aanmerking ko men. De Rotterdamse hogeschool hoopt met deze actie zeker tientallen nieuwe studenten meer te trekken. „Het zal hard nodig zijn," meent directeur ir H. Smit van de deeltijdoplei ding. „De situatie is momenteel echt zorgwekkend. Als Deetman meisjes aanmoedigt exacte vakken te kiezen en meer mensen wil voorbereiden op wer ken met techniek, zijn er ook bekwame leraren nodig. Daaraan is een groot ge brek: In tien jaar tijd is het aantal stu denten landelijk gedaald van zeven- naar vierduizend." Rotterdam alleen telt al dertig LTS'en en vijf MTS'en. Het verzorgings gebied van de hogeschool beslaat heel Zuid-Holland, West-Brabant en Zeeland. De opleiding heeft zo'n zevenhonderd studenten. Dit zouden er volgens Smit op den duur zeker duizend moeten zijn, wil zijn school kunnen voldoen aan de groeiende vraag vanuit het technisch onderwijs, de streekscholen en het kort-MBO. Nu vangen veel scholen het per soneelsprobleem op door onbevoegde leraren in dienst te nemen, die vervol gens kunnen afstuderen op de PTH. Liever zouden ze de zaak omdraaien en docenten aannemen die de benodigde papieren al op zak hebben. De directeur van de deeltijdoplei ding hoopt driehonderd eerstejaars-stu denten te "kunnen verwelkomen. Altijd waren er zo'n 250. Als landelijk het stu dentental behoorlijk stijgt, zou minister Deetman wegens gebleken succes be reid zijn de proef in 1989 te herhalen. Globaal kost de actie het ministerie van Onderwijs vier miljoen gulden. De bonus is ongeveer gelijk aan het bedrag dat de studenten kwijt zijn aan collegegeld, boeken en andere leermiddelen. SCHIEDAM Ook Schiedam krijgt zijn bedrijvencontactdagen. Het is de zevende gemeente in ons land, die zo'n informele samenkomst van bedrij ven, instellingen en gemeenten binnen de grenzen krijgt. Groningen was zeven jaar geleden initiatiefnemer. Nu heeft het organisatiebureau Prisma uit Zut- phen zulke dagen al opgezet in Arnhem, Leeuwarden, Leiden, Dordrecht en Rot terdam. In Schiedam heeft het de Sporthal Margriet afgehuurd op 1 en 2 september om bedrijven uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis met elkaar en met verschillende instanties in contact te brengen. Directeur Roering van Prisma zegt: „Ondernemers zijn over het alge meen kortzichtig. De eigen handel vraagt vaak zoveel tijd en energie, dat men nauwelijks in de gelegenheid is om belangstellend te informeren naar de activiteiten van de buurman. Bestellin gen worden nog teveel ver weg in het land of zelfs van over de grenzen ge haald, terwijl de gewenste produkten in eigen omgeving verkrijgbaar zijn. Wat je ver haalt mag dan volgens het gezegde lekker zijn, maar deze werkwijze ver hoogt wel de kosten. Buiten het eigen gebied kopen betekent veelal langer op de spullen wachten en daarom grotere voorraden houden." Maar niet alleen het kostenas pect noemt Roering als reden voor deel name aan zijn 'Bedrijven Kontakt Da gen'. „Wie zijn buurman wat gunt, kan daar ook weer wat van terug venvach ten. Elkaar het balletje toespelen, ja. Dat is ook de bedoeling van die dagen. Men kan in een gemoedelijke sfeer ei kaars diensten, produkten en mogelijk heden leren kennen. Vaak is er een drempel om, zeifs als men op hetzelfde bedrijfsterrein zit, bij elkaar binnen te stappen. Onze dagen willen die drempel helpen weghalen." Vorig jaar heeft het gemeentebe stuur in Schiedam een zogenaamde 'be- drijvenmiddag' georganiseerd waar offi ciële instanties zich presenteerden. Roering wii nu vooral ook bedrijven stands laten inrichten. SCHIEDAM - De 43-jarige mevrouw A.C. O., is vannacht op het fietspad door het Beatrixpark langs Rijksweg 20 in haar knie geschoten. Het kogeltje werd in het Schieland- Ziekenhuis verwijderd. De wond werd met drie hechtingen dichtge naaid. De vrouw zat bij haar man achterop de brommer, toen zij rond 12.00 uur geraakt werd. De politie heeft een onder zoek ingesteld naar de dader, maar is nog niet veel wijzer geworden. Ge tuigen die iets gehoord of gezien hebben wordt verzocht dit aan de politie te vertellen. ROTTERDAM - De Rotter damse hoogleraar dr ir Joh. Ritzen is voor een jaar benoemd aan de uni versiteit van Wisconsin in Madison {Verenigde Staten). Een instituut, dat aan deze gerenommeerde we tenschappelijke instelling is verbon den, eert jaarlijks een buitenlandse hoogleraar die zich heeft onder scheiden op het gebied van onder zoek van het overheidsbeleid. Ritzen zal vanaf 1 augustus aan dit 'La Folette'instituut onder zoek verrichten, speciaal rond de economische aspecten van her- en bijscholing van werknemers. ROTTERDAM - Radio Rijn mond heeft ook van het Provinciaal bestuur groen licht gekregen om door te gaan met het experiment dagelijks tien uur uit te zenden. De provincie heeft daarmee ook beslo ten de huishoudens in Zuid-Holland daarvoor vanaf 1 januari 1989 een tientje extra in rekening te brengen. Huishoudens die alleen luis- tergeld hoeven te betalen, moeten drie gulden bovenop het huidige be drag betalen. Radio Rijnmond en Radio West {regio Den Haag) kregen tot nu toe subsidie uit de landelijke omroeppot. Vanaf 1 januari 1989 moet de provincie die subsidie gaan uitkeren. te' t*"' J "4*""

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1