Amateur-archeologen leggen twee boerderijen bloot uit Romeinse tijd Stad door gas in rep en roer l GGD-Glds schept duidelijkheid in wirwar hulporganisaties Het Vrije Volk SCHIEDAM Inbraak en vernieling STEDELIJK MUSEUM: UNIEK KUNSTPROJECT Deuren open van bijzondere gebouwen Inbraak in auto Fietser geschept Musical j Trimfietstocht Dagverblijf voor kind werknemer ws -PAGINA 14 DINSDAG 21 JUN11988 Spectaculaire vondst in Schiedam-Kethel. Bronzen knop van schild duidt op woning van militair. Mogelijk sprake van kleine nederzetting 3§ Hieronder volgt deel 2 van een serie over de geschiedenis van de straatverlich ting in Schiedam. Deel 1 is gepubliceerd op zaterdag 11 juni. Door Ad Hoogerwerf ■i SCHIEDAM De Vlaardingse en Sshiedamse amateur-archeologen van Helinium hebben in Schiedam^Ke- thel een spectaculaire vondst gedaan. Bij het bouwrijp maken van een stuk grond kwamen in ieder geval de resten van twee boerderijen uit de Romeinse tijd boven water. De voorzitter van de archeologie-vereniging, Hans van der Donck, sluit niet uit dat er zelfs een klei ne nederzetting is geweest. Hoewel er .voorlopig vanuit wordt gegaan, dat de aangetroffen huizen boerderijen zijn ge weest, hoopt de voorzitter in stilte dat het een militaire post is geweest. „We hebben namelijk een bronzen knop van .een schild gevonden," vertelt Van der Donck. „Maar voor hetzelfde geld heeft fyïer een gepensioneerde militair ge woond, die op z'n oude'dag is gaan poeren'." De resten van de twee boerderij en zijn wondermooi bewaard gebleven. Waar in veel gevallen slechts verkleurin gen in het zand te zien zijn, steken in Schiedam de houtresten van paien nog uit de grond. Ook de vloerresten van houtskool liggen nog goed geconser veerd in de kleilagen. Van der Donck: „Het hoge grondwaterpeil heeft voor het behoud gezorgd." Nadrukkelijk vraagt de voorzitter 'ons de lokatie van de vondst niet duide lijk aan te geven. „We zijn altijd angstig voor schatgravers, die menen dat hier waardevolle dingen uit de grond .te ha len zijn," verklaart Van der Donck zijn verzoek om geheimhouding. „Maar schatten vinden we zelden. Het gaat ons vooral om de plattegrond van de be bouwing en de functie van de huizen. JDe scherven en andere vondsten zijn lëuk voor een juiste datering. Het gaat gus meer om de gegevens die voorwer pen prijsgeven, niet zozeer om de waar- dèi;van het voorwerp." Volgens de amateur-archeoloog is het zeker, dat de boeren in het Schie- "dam van de tweede eeuw na Christus welgesteld waren. De opgravers maken dat op uit het aangetroffen aardewerk. De boer had veel potten en pannen in huis, gemaakt van terra nigra materiaal: donker gekleurd Romeins aardewerk dat in de buurt van Keulen werd gebak ken. Maar wat nog meer zekerheid gaf over de rijkdom van de voormalige be woners, zijn de resten van terra sigillata, grijs aardewerk met daarin een stempel van de maker. „Dat was toch wei het luxere huisraad uit Italië," zegt Van der Donck. Helinium is ai sinds eind vorig jaar van de boerderij op de hoogte. De afdeling 8 van de Archeologische Werk gemeenschap van Nederland Helinium, met als werkgebied Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland, heeft overal leden rond struinen, op plaatsen waar grond wordt weggehaald, hetzij voor bouwwerk zaamheden, hetzij bij sloopwerkzaam heden. Een van de leden trot in Schie dam verkleuringen in de grond aan die behalve paalresten een duidelijk profiel te zien gaven. Helaas is er veel tijd ver loren gegaan met het aanvragen van de fe! begeerde graafvergunning bij de offi ciële instanties. Wii de vereniging er gens graven, dan moet de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek toestemming geven. Deze kwam vrij laat, waarna de eindverantwoording van de klus werd overgenomen door het Bu reau Oudheidkundig Onderzoek in Rot terdam (BOOR). Het BOOR stelde twee dagen een broodnodige graafmachine be schikbaar, waarmee in mei de boven laag werd weggeschraapt. Het eigenlijke veldwerk, het meter voor meter weg schaven van de grondlagen, wordt door de vrijwiligers van Helinium verricht. Omdat er maar tot eind augustus, ais alles meezit tot begin september, gespit kan worden, werken de leden uit alle macht. De Vlaardingse veldcoördinator Toon Elrinks is zelfs dagelijks bij de put in de weer. „Het is min of meer een noodop- gravingvertelt Van der Donck. Hij i 's™Ly- Over een kleine twee maanden moet de noodopgraving voltooid zijn. Dan eist de aannemer het bouwterrein weer op. Vandaar dat Helinium voor deze belangrijke vondst zelfs hulp krijgt van leden uit andere archsologie-verenigingen. zegt het met spijt in z'n stem, want hier had hij met liefde meer aandacht aan willen besteden. „Het is de belangwek kendste vondst sinds jaren. De Romein se boerderij bij de vijf Sluizen in Vlaar- dingen was zo'n beetje de laatste. En zeker in Schiedam is het lang geleden dat we zoiets hebben gevonden." Het werk wordt vooral in de avonduren en in de weekenden gedaan, waarbij Helinium steun krijgt van afdelingen uit buurre- gio's. Over ruim twee maanden moet het karwei geklaard zijn. Dan zal de aannemer het land willen bebouwen. De archeologen zullen daarom waarschijn lijk nooit weten, of er inderdaad sprake is van een kleine nederzetting. Behalve de Romeinse iaag lag er boven de resten uit de tweede eeuw na Christus ook een woonlaag uit de Mid deleeuwen. De amateur-archeologen lei den dit af uit het Pingsdorf-aardewerk, genoemd naar het dorp in Duitsland, waar deze gebruiksvoorwerpen werden gemaakt. Uit ongeveer dezelfde middel eeuwse periode moet het skelet van het Voorzitter Hans van der Donck en Vlaardinger Toon Elrinks (links) van de archeologie-vereniging Helinium, bekijken enkele scherven die ze tussen de resten van twee boerderijen hebben gevonden. Uit de herkomst van de scherven kan worden afgeleid, dat de woningen uit de Bomainse tijd afkom stig zijn. Mogelijk Is er zelfs sprake van een kleine militaire nederzetting. paard stammen, dat stukje bij beetje wordt blootgelegd. In het vroege stadium waarin de opgraving zich nu bevindt, bestempelt Van der Donck de'vroegere bewoners nog als boeren in goede doen. „Moge lijk gaat het om een militair, die na z'n diensttijd in bijvoorbeeld het legerkamp bij Valkenburg een lapje grond is gaan bewerken. Hij zal veeteelt en wellicht wat hande! hebben bedreven. Maar stel je voor dat hier een legerpost in het achterland heeft gelegen, dat zou ge weldig zijn," aldus van der Donck. We lopen nog even langs de donkere profielen in de afgegraven aar de. Enkele paien geven aan waar de boerderij werd gestut. De vloer van houtskool ligt gekromd in de bodem laag, tientallen scherven komen na 17 eeuwen weer in daglicht. De voorzitter schetst de toenmalige omgeving: „De monding van de Maas bestond uit tien talten kreken, die op de rivier uit kwa men. De bewoners zochten in die dagen altijd de kreekruggen op." De grens van het Romeinse Rijk lag in de tweede eeuw na Christus bij wat nu de oude Rijn is. Noordelijker wa ren de volken gedurende lange tijd Ro mein-vriendelijk. Ze waren niet onder worpen maar hadden een soort vriend schapsverdrag gesloten. De riviermon ding en Noordzee werd verdedigd door de legerkampen bij Valkenburg, Voor burg en Katwijk. Daarachter lagen klei nere posten, waarvan Schiedam -zo hoopt Van der Donck diep in zijn hart er mogelijk een van was. Om de geheimhouding te com penseren, geeft Van der Donck enkele telefoonnummers, waar geïnteresseer den informatie kunnen verkrijgen. Zelf is hij te bereiken op telefoonnummer 01899-22436, zijn veldcoördinator Toon Elriings heeft nummer 4354238. tc SCHIEDAM - Bij de Humanisti sche Stichting Hulp Voor. Bejaarden Schiedam (HSHVB) aan de Nieuwe Damlaan is Ingebroken.. De daders be traden het pand via de fietsenstaliing en namen een tekstverwerker met toebe horen, een kleurentelevisie en kasgeld mee. De waarde hiervan wordt geschat op 10.000,-. Daarnaast richtten ze ver nielingen aan. De totale schade be draagt ongeveer ƒ22.000,-. - In café Het Centrum aan het Broersveld is ingebroken tussen 18 en '20 juni. De daders forceerden de keu kendeur aan de achterzijde van het pand. Er is voor ƒ300,- aan kasgeld .weg. SCHIEDAM Uit een auto is .gisteren voor ƒ10.000,- aan elektrisch 'gereedschap gestolen. De auto stond geparkeerd op de parkeerplaats aan het ;Van Rijkpad. De daders forceerden het "portier. SCHIEDAM Een 63-jarige jnan is gisteren iicht gewond geraakt, nadat hij werd geschept door een auto. Het slachtoffer, een inwoner van Schie dam, fietste op het fietspad van de Wil lem de Zwijgeriaan. Iets voorbij de krui sing met de Prins Bernhardlaan werd de man geschept door een bruine Honda Record. De auto reed door. De fietser mocht na behandeling in het Sehieland- jiekenhuis weer naar huis. SCHIEDAM - Op woensdag 22 juni voeren leerlingen van de openbare pasisaschool De Kring onder leiding van Peter Oole de musical 'Revue' op. Het .stuk wordt gespeeld in het Passage- Iheater om 20.00 uur. De toegang be draagt ƒ5,-. J SCHIEDAM De fietstoerclub Rijnmond organiseert op zondag 26 juni >een trimfietstocht over 100 kilometer, jpe tocht zal door ervaren fietsers wor den begeleid. De deelname staat voor Jiedereen open. i Gezien de snelheid waarmee |wordt gefietst, 25 kilometer per uur, is ,het verplicht deel te nemen op een •race- of trimfiets. De start van de tocht 'zal plaatsvinden om 09.00 uur bij de •kantine van de Wielerbaan Schiedam ;aan de Olympiaweg in het sportpark tHarga. De verwachting is dat de deelne- Jmers om circa 14.00 uur weer terug zijn. rDe kosten voor deelname aan deze •tocht bedragen ƒ4,50 per persoon. Er wordt gefietst door Midden-Delfland en •het Westland. Door Petra Heemskerk -1' SCHIEDAM Gas als ener giebron boezemt ons geen angst in. De moderne mens maakt er iedere dag gebruik van en we zijn er zo aan gewend dat we vaak niet eens alle veiligheidsvoorschriften in acht ne men. Het komt dan ook nog wel eens voor dat een gasexpiosie een ravage aanricht. Zelfs een dergelijk ongeluk kan ons niet bang maken voor gas, wij zijn immers met dit vluchtige goedje vertrouwd geraakt. In tijden toen dergelijke on gevallen nog niet voorkwamen had de mens echter een dodelijke angst voor elke vorm van gas. De inwoners van Schiedam vormden hierop geen uitzondering. Dit kwam duidelijk naar voren toen de stad Schiedam in 1845 een verzoek kreeg om wat straatverlichting betreft over te schakelen van raapolieverlichting op gasverlichting. De stad raakte in rep en roer. In Amsterdam was men al overgeschakeld op verlichting door middel van koolgas en dat was al bijna uitgelopen op rellen. Nu moet gezegd worden dat de gasverlichting In die tijd niet veel voorstelde. De blauwe vlam van de zogenaamde 'vleermuisbrander' gaf nauwelijks meer licht dan de raap olielantaarns. De fel brandende gas lamp, zoals wij die kennen, werd im mers pas aan het einde van de ne gentiende eeuw uitgevonden. Het feit dat de gaslamp weinig licht ver spreidde was echter niet het groot ste bezwaar voor de bevolking. Belangrijker was dat er voor deze vorm van verlichting een net werk van ijzeren buizen moest wor den aangelegd. Voor de aanleg van zo'n netwerk moest een hele stad worden omgeploegd, wat een hoop overlast zou veroorzaken. Bovendien zagen de ijzeren leidingen er niet zo stevig uit en een breuk in een gaslei ding was natuurlijk mogelijk. Bij de ze gedachte sloeg de fantasie van menig mens op hol: het giftige gas zou zomaar over de straten kunnen stromen en zo dood en verderf kun nen zaaien onder dieren en uiteinde lijk zelfs kinderen en volwassenen. Kortom, het koolgas zou rampen veroorzaken. Tegenstanders van de gas verlichting sprongen op deze ang sten in en aarzelden niet om een zo gruwelijk mogelijk beeld te schetsen van de gevaren ervan. Ze betitelden het gas zelfs ais de 'brandende dood'. 2j werden in hun oordeel be vestigd "doordat er inderdaad nog weieens wat mis ging met de nieuwe vorm van verlichting. In Den Haag had men in 1820 ietwat overhaast de gasverlichting in gebruik geno men. Op het Binnenhof brandden tien dagen lang vier gaslantaarns, met ais gevolg dat er brand ont stond boven de gasoven in één van de kelders van de Ridderzaal. In Amsterdam gebeurde geen ongeluk, maar de gasverlichting zorgde wel s V^v> Zo worden de straatlantarens vroeger aangestoken... voor een hoop klachten. In 1840 werd een gedeelte van de stad ver licht door gas. De lantaarns gaven heel weinig licht en de straten waren slecht begaanbaar geworden door het vele graafwerk. Reden genoeg voor de inwoners van de hoofdstad om zich uitgebreid te beklagen over de nieuwe verlichting. Verhalen over deze mislukte experimenten deden de ronde door het hele iand en ook in Schiedam voelde men er dus weinig voor om van de 'veilige' olieverlichting over te schakelen op het 'gevaarlijke' gas. Het verzoek van de Amsterdammer Nayler, dat de stad in 1845 kreeg, werd door het stadsbestuur dan ook opzij geschoven. De Schiedammers waren wel vooruitstrevend, maar niet gek. !n 1855 had ean groot ge deelte van de burgers zijn mening over gas inmiddels herzien en in dat jaar ontving de raad een protest uit de 'burgerij' tegen het iange uitblij ven van de nieuwe openbare straat verlichting. In oktober van datzelfde jaar kreeg de Raad bovendien een voorstel om over te gaan op gasver lichting en de exploitatie van de fa briek en verlichting in beheer van de gemeente te nemen. Dat gaf de doorslag: de gemeente ging aan de slag. Precies twee jaar" later werd Schiedam verlicht door 350 gaslan taarns,'nadat de raapoiieverlichting 175 jaar dienst had gedaan in de stad. Zolang zou de 'moderne' gas verlichting het niet uithouden. Slechts 56 jaar later deed de uitvin ding van de eeuw zijn intrede in Schiedam: de electriciteit. SCHIEDAM - Zelfs de verschil lende Patiënten Belangen Verenigingen in de regio Nieuwe Waterweg Noord konden geen wijs meer worden uit de vele hulporganisaties voor patiënten. Vandaar dat de GGD een boekje heeft samengesteld, met daarin een overzicht van patiënten-, vrijwilligers- en zelfhulp organisaties (de zogenoemde PVZ-orga- nisaties) in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Behalve de vermelding van het adres, wordt er in het kort aangegeven waar de diverse organisaties zich mee bezig houden. De professionele gezond heidszorg hoopt op deze manier de pa tiënten beter te kunnen verwijzen naar hulp-instanties. Volgens de samensteller van het boekje, Roeiof Mevius, bestaat er steeds meer interesse bij het publiek voor gezondheidszorg. Het gevolg hier van is een toeneming van het aantal zelfhulporganisaties. De patiënt is mon diger en wil meer weten over zijn of haar toestand. De PVZ-organisaties springen daar op in. Vlaardingse klachten kunnen sinds kort ook gedeponeerd worden bij het onlangs geopende patieëntenvoor- lichtingsbureau in het Holy-Ziekenhuis. Toch blijkt er daarnaast veel behoefte aan zogenoemde lotgenoten-contacten. H. Guyt van het Patiënten Belangen Platform Maassluis: „Wij vangen bij voorbeeld vrouwen op, die borstkanker hebben. Vrouwen van wie zelf de borst is geamputeerd en met een prothese le ven, kunnen een .kankerpatiënt, die een operatie voor de boeg heeft, moed in spreken. Een arts moet dan wei weten waar zo'n club van lotgenoten te berei ken is. En daar is dit boekje voor op de markt gebracht." De verschillende organisaties in Maassluis, Schiedam en Vlaardingen, streven ernaar, in de toekomst de krachten meer te bundelen. Want met de uitgave van het boekje kan een beter beeld worden gevormd over de bezig heden van de diverse instellingen. Over lappingen komen eerder aan het licht, waardoor samenwerking sneller moge lijk wordt. Van Broeke, van de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam, wijst erop, dat de eerste belangenverenigin gen al in de Middeleeuwen onstonden. „De zieken werden buiten de stads poorten gezet, waar ze de handen ineen sloegen. Een leprapatiënt kon in Haar lem een bewijs halen, dat hij echt lepra had. met zo'n veiibrief werd hij ais iid van de lepralijders toegelaten en mocht hij officieel bedelen," aldus Van Broeke. Nu vindt een bundeling van krachten volgens hem veelal plaats uit positieve betrokkenheid bij de gezondheidszorg; in de Middeleeuwen meer uit negatief oogpunt. Ook de vroedvrouwen werkten samen in hun strijd tegen de in die tijd slechte praktijken van artsen en chirur- gijnen. Hoewel het boekwerkje een op somming is van bestaande patiënten clubs, geeft de GGD geen oordeel over de kwaliteit en kennis van de vermeide verenigingen. Een patiënt moet geen beroepskennis bij de betrokken voor lichters verwachten, want het blijft vrij willigerswerk. We! menen de vertegen woordigers van GGD en belangenclubs, dat een slechte belangengroep vanzelf zal doodbloeden. De informatiegids wordt onder andere verspreid onder hulsartsen, kruisverenigingen, ziekenhuizen, apo thekers, dienstencentra en bibliotheken. Omdat er bij de vrijwliige hulpverlenen de instanties vaak uitgebreide kennis over specifieke vragen en problemen aanwezig Is, kunnen de PVZ-organisa ties en werkers in de professionele ge zondheidszorg elkaar goed aanvullen. •De gids is verkrijgbaar door storting van een tientje (exclusief portokosten) op gi ronummer 5244736 t.n.v. GGD-NWN, onder vermelding van PVZ-gids. ROTTERDAM Het nieuwe kin derdagverblijf Kwispel in de Maurits- straat in Rotterdam een voorziening voor kinderen van werknemers van be drijven is gistermiddag officieel geo pend. Het is het veertiende dagverblijf van de Stichting Kinderopvang Neder land (SKON), een organisatie die voor opdrachtgevers voorzieningen voor kin deropvang opzet en exploiteert. De SKON speelt in op het feit dat steeds meer werkgevers behoefte krij gen aan professionele kinderopvang. Dit, om waardevolle medewerkers te kunnen werven en behouden. Het op zetten van een goede voorziening is voor de meeste ondernemers een be- drijfsvreemde activiteit. De SKON zorgt via bijdragen van werkgevers en werknemers en fiscale mogelijkheden voor de financiering van huisvesting, voor personeel, inrichting en admini stratie, en voor continuïteit van de kin derdagverblijven. SCHIEDAM Op vrijdag 24 juni wordt in het Stedelijk Museum Schiedam een eenmalig kunstpro ject in werking gesteld, dat het hele museum in beslag neemt. Het is een project van Giny Vos, getiteld '12 sculpturen met bewaking', een beeld voor de suppoost. De openingshan deling zal worden verricht door twaalf suppoosten uit eif verschillen de musea. in vijf lege zalen en enkele kleine ruimten van het museum zul len grote tot zeer grote houten sculpturen, neergelegd en opgericht, te zien zijn. Hiermee wordt met de bestaande bewakingsapparatuur een totaalbeeld gecreëerd. Het thema van de tentoon stelling is afgeleid van het beeld dat mensen hebben van een museum. Het museum wordt door velen be schouwd als een Instituut waar kunst wordt verzameld, bewaard en be waakt. Dit bewaken of in de gaten houden is een taak van de suppoost, hierin bijgestaan door bijvoorbeeld gesloten video-systemen. Het Stedelijk Museum Schie dam is gekozen, omdat dit museum het enige museum is dat wat archi tectuur en bewakingssysteem be treft voldeed aan de plannen van de Amsterdamse kunstenares. De tentoonstelling duurt van 25 juni tot 4 juli. De toegang is gra tis. Het Stedelijk Museum Schiedam is van dinsdag tot zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag is het museum geopend van 12.30 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Ruim veertig Rotterdamse gebouwen 'met een hoge architectonische kwaliteit van exterieur en interieur', die gewoonlijk nauwelijks toegankelijk zijn, staan op vrijdag 1 juli open voor het publiek. Deze openstel ling van onder andere de Medische Faculteit van de Erasmus Universiteit, de nieuwe woontorens aan de Boom pjes, de aankomst- en vertrekhal van de Holland Amerika Lijn en van het drink- waterleidingbedrijf op de Berenplaat is een van de attracties van de Europe se Dag van de Architectuur, die dan voor de derde keer wordt gehouden. Bij alle deelnemende gebouwen en wonigbouwprojekten zoals het Justus van Effenbiok, Het Witte Dorp, De Kiefhoek en De Kossel zijn de he le dag deskundige gidsen aanwezig die geïnteresseerden tijdens rondleidingen tekst en uitleg geven. Van ai deze ge bouwen en projekten afzonderlijk Is een gratis folder met informatie beschik baar. Tijdens de komende Dag van de Architectuur een evenement dat vo rig jaar in Roiterdam ongeveer vijfdui zend mensen op de been bracht kunnen belangstellenden een boottocht maken langs 'de nieuwste oeverontwik kelingen aan de Nieuwe Maas'. Daarbij worden onder andere de (Rotterdam '88-)vuurtorens van architect Aldo Ros si, het Nedlloyd-gebouw Willemswerf van architect prof. W. Quist en de Nieu we Willemsbrug aangedaan.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1