Schiedam krijgt eindelijk herinnering aan eeuwfeest 'Sportfondsenbad pas sluiten als er een alternatief is' 'Handbal is als een virus, je raakt het niet meer kwijt' Jeugdland Schiedam verwacht honderdduizendste bezoeker m Het Vrije Volk SCHIEDAM Barrika: snelle oplossing niet in zicht Boy van Heemstede Obel naar EK mm stmmt :!t sSr m Straatfeest op Koemarkt Bus in brand Mannen rijden in gestolen DAF Kindermusical in De Erker Orgelconcert in Sint Janskerk Bands in Podium Vicar Smiley Dansuitvoering Toertocht :PAGINA 14 Gemeente stelt ruim 126,00 gulden beschikbaar. Standbeeld van Vrouwe Aleida of restauratie distilleerderij De Locomotief *2H BP*' te-* ir Rina Könemann: „Handbal is een sport voor iedereen." Kinderfestijn begint op 4 juli met een groot familiefeest op het Stadserf t SCHIEDAM Dertien jaar na dato lijkt het er dan toch van te gaan komen: Schiedam krijgt eindelijk zijn blijvende herinnering aan het in 1975 gevierde,700-jarig bestaan van de stad. Tijdens de eerstvolgende vergadering zal de gemeenteraad een keuze maken uit twee voorliggende alternatieven. Dat zijn een levensgroot standbeeld van Vrouwe Aleida, de stichteres van de stad, of de restauratie van het interieur van de in 1985 door brand verwoeste distilleerderij De Locomotief. De gemeente heeft ruim 126.00 gulden beschikbaar voor de blijvende herinnering. Voor dat geld zou er door een Nederlands kunstenaar een levens groot bronzen sculptuur van Vrouwe Aleida gemaakt kunnen worden, stelt de dienst Cultuur, Sport en Jeugd in een ambtelijk advies aan het college van burgemeester en wethouders. Het beeld zou een plaats kunnen krijgen op het stadserf in het centrum, „of op een an dere in ieder geval waardige plaats." Als tweede, gelijkwaardige mo gelijkheid steit de dienst voor om de historisch waardevolle inrichting van di stilleerderij De Locomotief aan de Lan ge Haven 74-76 te financieren. De res tauratie van het gebouw is inmiddels rond, maar het herstel van het interieur is van andere dan de gebruikelijke fond sen afhankelijk, volgens de dienst. De Locomotief moet de bezoeker een to taalbeeld geven van een traditionele Schiedamse distilleerderij. Niet alleen zou het authentieke productieproces kunnen worden getoond, maar ook de commerciële, representatieve en admi nistratieve functies van het bedrijf. SCHIEDAM Het Sportfond- senbad in Schiedam-West mag pas ge- sloten worden als er een nieuwe zwem- voorziening in Schiedam-Noord gereali- seerd is. Dat was gisteren de unanieme mening van de raadscommissie voor Welzijn en Cultuur. De leden van de (Commissie reageerden verder met de - nodige scepsis op de Zwembad-notitie :van wethouder Hafkamp, hoewel zij het I stuk in hoofdlijnen wei ondersehrijven. In de notitie pleit de wethouder voor een geïntegreerd complex dat be halve een overdekt luxe-zwembad ook nog andere toeristische-recreatieve voorzieningen zou moeten omvatten. De exploitatie van het complex moet in handen van particuliere investeerders komen. Op dit moment is Hafkamp nog in onderhandeling met een projectont wikkelaar. Dit najaar hoopt hij de com missie concrete plannen voor te kunnen leggen. De twijfels van de raadsleden golden vooral de kans van slagen van deze plannen en de trage voortgang van de procedure in het algemeen. De kwestie van de nieuwbouw van een overdekt bad in Noord sleept al jaren. Tot nu toe bleven eerdere onderhande lingen met investeerders zonder resul taat. In tegenstelling tot de wethouder, die gematigd optimistisch is, toonde H.M. de Ruiter zich namens de PvdA somber over de mogelijkheden van 'de vrije markt'. De PvdA is van mening dat de gemeente zelf het initiatief moet ne men tot de bouw van een 'gewoon' overdekt zwembad als er in september nog geen voortgang is geboekt. SCHIEDAM De kans is klein 'dat er op korte termijn een einde komt aan de huisvestingsproblemen van vrouwenontmoetingscentrum Barrika en de Stichting Vrouwenemancipatie Orga nisatie. Volgens wethouder Hafkamp 'doet de gemeente reeds alles wat in haar macht ligt om het centrum onder- - dak te helpen, maar zijn de mogelijkhe den zeer beperkt. - Barrika is nu nog gevestigd in een pand aan de Lange Kerkstraat, dat echter zal moeten wijken voor de de bouw van de zogenaamde ABC-vesti- ging, het warenhuiscomplex van Albert Heijn, Blokker en C A. Sinds septem ber vorig jaar is de situatie extra nij pend omdat toen bij een binnenbrand de cursus/ontmoetingsruimte en de crè che onbruikbaar werden. Omdat het pand gesloopt gaat worden werd de schade toen niet hersteld. Vanaf die tijd vinden de activiteiten van het centrum verspreid door de hele stad plaats. Alle fracties spraken gisteren in de raadscommissie voor Welzijn en Cul tuur hun steun uit voor het werk van het centrum en drongen er bij de wethou der op aan om voor de start van het nieuwe cursusseizoen in september met een oplossing te komen. Die hield een forse slag om de arm. Dat het tot nu toe niet gelukt is was volgens Hafkamp geen politieke onwil. „We willen hetzelf de, maar wat kan er? De financiële pols stok wordt jaarlijks fors korter," aldus de wethouder. Volgens Bart de Leede {PSP/PPR} werd de gemeente nu ge confronteerd met het 'zuinige' beleid uit het verleden. „Een 'kraakcontract' voor gesubsidieerde instellingen levert op termijn problemen op. Het is beter met een voor goede huisvesting te zorgen, dat is de les die we hieruit kunnen trek ken," meende hij. Volgens De Leede moet de gemeente nu haar verantwoor delijkheid ais werk- en subsidiegever waarmaken en het pand aan de Lange Kerkstraat alsnog laten opknappen als er deze zomer geen oplossing gevonden wordt. De wethouder noemde opknap pen 'de laatste oplossing', maar hij wi! het wel in overweging nemen op voor waarde dat het centrum nog enige tijd kan functioneren aan de Lange Kerk straat. Boy van Heemstede Obel (links) en Theo Maat. twee van de vijf oudere atle ten. die de komende dagen in Italië cp het Europees Kampioenschap voor ve teranen strijden. dat hij nog weinig aan snelheid had in geboet door op zijn 35ste nog altijd een tijd van 51.2 op de 400 neer te zetten.De voormalige Javaan hing na zes jaar zijn spikes opnieuw voorlo pig aan de wilgen om aan karate, een sport die hij nog steeds beoefent, te doen. Op zijn 47ste werd hij nog tweede op de ciubkampioenschappen bij sportschool Tino Hoogendijk en was hij af en toe tijdens internationale wed strijden van de partij. „In die jaren dat ik karate deed, heb ik altijd harde conditietrainingen gedraaid en mijn sprint, waar ik vrijwel iedere week een keertje iets aan heb gedaan, nooit verwaarloosd. En daar trek ik nog steeds mijn voordeel uit." Door Perry Menexis VLAARDINGEN - „Ik heb het geweten dat ik twee jaar geleden voor de herenploeg van ROVS moest invallen voor een onderlinge wedstrijd tegen het Rijswijkse Te Werve. Ik liep toen de 400 meter in 59.5 (seconden, red.). Daarna vroeg Erik Vermeulen aan mij of ik aan het Nederlands kampioenschap voor veteranen wilde meedoen. Ondanks de korte voorbereiding werd ik vijf weken later toch eerste in mijn categorie (55—59 jaar) en derde in aile kiassen in een tijd van 58.9. Zodoende heb ik mij voor de Europese kampioenschappen, die in Verona worden gehouden, gekwa lificeerd." Aan het woord is Boy van Heem stede Obel (57), die het op 26 juni tegen diverse andere oudere atleten gaat strij den voor de Europese titel op de Sang- ;ste sprintafstand. Het AV Fortuna-lid l gaat straks met drie clubgenoten (Rob van Tiel (400 meter horden), Teo Maat (diskus en vijfkamp) en Marius de - Snaaier (5000 meter)) naar Italië, waar l tussen 25 juni en 1 juli het EK voor ve- - teranen worden gehouden. Op de vraag wa> 'iin kansen straks op de 400 meter - zijn '"'•■uft hij een duidelijk antwoord: „ik weet alleen dat ik zo hard mogelijk moet lopen." Weer serieus: „Dat is f moeilijk te zeggen, omdat ik mijn tegen standers niet ken. Het heeft dus geen enkele zin om prognoses te stellen. Er kan nog van alles gebeuren." De in hef voormalige Neder- lands-lndië geboren atleet bereidt zich op de banen van de ROVS en Fortuna voor op de strijd in Verona. Bij Fortuna draait hij met de jongeren, van wie hij er bij sprintjes op de trainingen steevast een aantal verslaat, mee. Zijn training is er vooral op afgestemd om zijn conditie in combinatie met snelheid te verbete ren. Het programma bestaat dan uit een serie 600—400—200 meter (de loopaf standen op de training), waarin hij alles geeft. „De zeshonderd meter is goed voor het opbouwen van je conditie, de tweehonderd voor je snelheid." Een an- dere mogelijkheid is om een serie 200—300—500—300—200 meter, de zogenaamde pyramide, af te werken. De krasse vijftiger werkt een dergelijk loop- schema meestal met jongeren af. Boy van Heemstede Obel heeft in zijn atletiekloopbaan, die drie tijdper- ken (1946-1953, 1960-1966 en vanaf 1986) kent, van zich doen gelden. „In die eerste periode ben ik zelfs jarenlang" f Oost-Java kampioen geweest. Mijn bes- te prestaties dateren ook uit die tijd. Ik liep toen 11.3 op de honderd en 50.0 op - de vierhonderd. Dat was in Surabaya. Ik moet een jaar of 22 zijn geweest." Niet veel later zei deze sprinter ;de atletiekbaan wegens werkzaamhe den voorlopig vaarwel en verruilde hij f zijn spikes voor voetbalschoenen en een tennisracket. Toch ging zijn voorliefde voor de atletiek niet verloren want toen hij in 1960 naar Nederland verhuisde, t werd hij lid bij de ROVS dat op het Vijf- sluizencomplex is gevestigd. Daar bleek -kV C V s" f« Sss|V t V iss. f U. I; SCHIEDAM - „ik zie mezelf nog niet met een breiwerkje voor het raam zitten. Ik blijf voorlopig nog een tijd bezig met handbal," zegt Rina Könemann, secretaresse van de Af deling Rotterdam van het Nederlands Handbal Verbond. Könemann is on langs benoemd tot ere-lid van de Schiedamse Handbalvereniging DWS voor alles wat zij voor de sport heeft gedaan in Schiedam. De handbalvereniging DWS vormde in de jaren dertig een onder deel van de gymnastiekvereniging TOR. In '34 scheidde de afdeling handbal zich af, DWS moest toen trainen en spelen in Vlaardingen, omdat er in Schiedam geen veld be schikbaar was. In '39 kreeg DWS een veld in Schiedam, op voorwaarde dat ze dan de 'Schiedamse handbalver eniging' zouden gaan heten. Daar stemde de club mee in en onder die naam is de vereniging nog steeds ac tief. Rina Könemann werd in '62 lid van DWS en kwam al snel in het bestuur van de vereniging terecht. „Je rolt er vanzelf in. Langzamer hand ging ik steeds meer dingen doen eit na één jaar was ik ai alge meen bestuurslid," vertelt Köne mann. Na een aantal jaren als be stuurslid actief te zijn geweest werd ze secretaresse, een taak die ze ja renlang vervulde. Ze stopte hiermee toen ze vond dat ze te weinig tegen gas kreeg. „Alles lie'' orima en daar door kreeg ik steeds minder tegen gas. Dat vond ik niet goed voor-me- rzeif, omdat je 'dan 'alles op je eigen houtje doet' en ik bvond het" niet goed voor de vereniging. Een be stuur wat goed draait, moet tegen gas krijgen, juist van binnen de ver eniging. Anders zijn er geen vernieu wingen meer." In de voormalige Schiedamse Sportraad was Könemann ook actief. In die tijd kwam juist het 7-handbal op. Deze vorm van handbal met 7 spelers op een klein veld is nu wed strijdsport, maar vroeger was 11- handbal juist de hoofdspor!. Dit spel werd met 11 spelers gespeeld op een voetbalveld. Het 7-handbal werd echter steeds populairder en om de ze vorm te kunnen beoefenen was een verhard veld nodig. Könemann: „Als je als vereniging aansluiting wil de houden met de rest van de ver enigingen, dan moest je een verhard veld hebben." Könemann pleitte in de Sport raad dan ook voor een verhard veld, maar in eerste instantie was de ge meente er niet zo happig op met na me yanwege de hoge kosten die aan de aanleg van zo'n veld verbonden waren. Een verhard veld moet een stevige ondergrond hebben om ver zakking te voorkomen en die stevige ondergrond was er niet in Schiedam. Al met al duurde het 7 jaar voor DWS twee verharde-velden kreeg. Tegen 'die' tijd waren alle verenigin gen die in de divisie speelden ook verplicht om verharde velden te heb ben, dus veel keus had de gemeente niet. Ook nu is Könemann nog da gelijks bezig met handbal als secre taresse van de afdeling Rotterdam van het NHV. Er is in de tussentijd veel veranderd in de Handbal. „De sport is veei groter geworden. Nu met de daling in het aantal kinderen daalt ook het ledental iets, maar we hebben nog altijd zo'n 80.000 hand baliers." De vereniging DWS is ook met de tijd mee veranderd, maar vol gens Könemann is en blijft handbal een familiesport. „Je kunt er heel jong mee beginnen en doorspelen tot je senior bent en dat is ook het leuke eraan. Het is een sport voor iedereen en je kunt tenslotte beter sporten dan op de Dam zitten," vindt Köne mann. Ze is nog altijd heel enthousi ast met de sport bezig en denkt er dan ook nog niet aan om met haar activiteiten te stoppen. „Het is als een virus, je raakt het niet meer kwijt." SCHiEDAM Na de overwin ning van het Nederlands elftal zijn gis teravond enkele honderden Schiedam mers naar de Koemarkt gekomen, waar zich volgens de politie een gezellig volksfeest voltrok. Er deden zich daarbij geen ernstige onlusten voor. Wel wer den vijf jongens uit Maassiuis op weg naar het station-aangehouden. Een zes de, die tot voor kort bij de groep be hoorde, zou over een auto hebben gelo pen. De auto liep daarbij enige schade op. De politie heeft alleen de voornaam van de jongen en moest de vijf laten gaan. Op het Westvast moest een ruit in een portiek het ontgelden. De ruit sneuvelde in het feestgewoel. Het straatfeest duurde enkele uren. De po ging van een groepje ruziezoekers om de sfeer te verzieken, had bij het vrolij- ke publiek geen resultaat. SCHIEDAM Een VW-bus, waarvan de gasinstallatie slecht was in gebouwd, is gisteren op het Bachplein in brand geraakt. Omdat er gevaar be stond voor ontploffing, is de lagere schooi De Ouverture tijdelijk ontruimd geweest. De eigenaar van de bus had de installatie twee weken geleden in la ten bouwen bij een bedrijf in Rotter dam-Zuid. De toegesnelde brandweer con stateerde dat er sommige onderdelen gewoon ontbraken en bepaalde delen van de apparatuur niet deugdelijk wa ren. De preciese oorzaak van de brand is nog niet bekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SCHIEDAM Twee Schiedam mers die vannacht op de 2e Tuinsingel een stopteken negeerden van de politie, bieken bij aanhouding in een gestolen DAF te rijden. Het tweetal is overge bracht naar Rotterdam, de plaats waar de auto als vermist was opgegeven. SCHIEDAM Leerlingen van de Goeman-Borgesiusschool voeren onder leiding van hun leraar Arie Wies de mu sical 'Het grote geheim' op. In totaal wordt de musical drie keer in wijkcen trum De Erker opgevoerd. De musical gaat over leerlingen van een 6e klas, die met behulp van scholen-geesten reizen in de tijd. De musical wordt op vrijdagmiddag 24 juni opgevoerd voor alle leerlingen van de Goeman-Borgesiusschool. Op maan dagavond 27 juni, aanvang 19.00 uur, voor de ouders en familieleden van de leerlingen en verder alle belangstellen den. Kinderen vanaf 3 jaar kunnen op woensdagmiddag 29 juni naar de span nende musical gaan kijken. De aanvang is dan om 13.00 uur. SCHiEDAM Het derde orgel concert in de serie '88 in de Grote of Sint Janskerk te Schiedam wordt op za terdag 25 juni gegeven door Wouter Blacquière. Hij is organist van de Parad- ijskerk te Rotterdam. Op het programma staan onder andere werken van De Grigny, Bach, Vierne en Hindemith. Het concert begint om 20.15 uur. Het programma, tevens bewijs van toegang, is verkrijgbaar aan de ingang van de kerk a ƒ5,- per'per soon. Houders van een Pas 65 of CJP betalen ƒ3,50. SCHIEDAM - Van de 100 activi teiten, die jaarlijks in Schiedam voor de jeugd worden georganiseerd, zuüen er ruim 70 in de komende weken plaats vinden. Van 4 juli tot en met 22 juli trek ken de ongeveer 25 vrijwiiige medewer kers van Jeugdland de verschillende wijken in met een groot aanbod van kin derspelen en jeugdtheater. Tijdens de komende zomerperio de wordt alweer de 100.000ste bezoe ker van Jeugdland in Schiedam ver wacht. „Dat is toch wei een mijlpaal in de twaalfjarige geschiedenis van onze organisatie," meent Joop van Broekho ven, coördinator van Jeugdland. Vol gens Van Broekhoven hadden de mede werkers dat aantai nooit kunnen berei ken zonder liefde voor het vak en de kinderen. Net als vorig jaar, toen er zo'n 6200 kinderen zich met de activiteiten van Jeugdland vermaakten, begint het kinderfestijn op 4 juli met een groot fa miliefeest op het Stadserf bij het stads kantoor. Die dag wordt een presentatie gegeven van het programma in de we ken daarna. Op die dag staan fietserosswed- strijden gepland, optredens van de ciowns Kepper en Tino Prestolino en de poppenspeler Jacobus Wisman, het kin- derschminkfestijn en vele andere spe len. Ook op de laatste dag, 22 juli, zal Jeugdland volgens Van Broekhoven groots worden beëindigd. Het slotfeest wordt dit jaar gehouden op het terrein van Excelsior '20, waar de kinderen zich van 11.00 tot 14.00 uur met een Zuid- Amerikaspe! kunnen vermaken. „Ik zeg bewust 'zich kunnen vermaken', want we laten ze zeil bezig zijn," benadrukt Van Broekhoven. „Ze moeten niks." Tij dens het slotfeest zal Ton Laros een op treden geven. De kaartjes van een gul den kunnen op de slotdag zelf vanaf 14.00 uur aan de centrale post op het parkeerterrein van de sportvereniging worden gekocht. Er is bewust voor een kort programma op de laatste dag ge kozen, want zo houd je het bruisend, al dus de organisatie. „Je voorkomt dat het feest als een nachtkaars uitgaat." Wethouder L. Hafkamp van Cul tuur, bij de presentatie van het pro gramma aanwezig, zei blij te zijn, dat er zoveel met de subsidie van ƒ70.000 wordt gedaan. Hij was verheugd, dat in de ioop der jaren ook steeds vaker kin-, deren uit etnische minderheden aan de spelactiviteiten meedoen. „Want al ligt het er niet dik bovenop, op deze manier werk je toch aan een stukje integratie. De kinderen leren eikaars cuituur en ge woonten kennen," aldus de wethouder. Van Broekhoven beaamde de integra tiegedachten, maar wees erop dat de kinderen het zelf niet door mogen heb ben. „We zijn bewust met integratie be zig, maar zó speels. Ze mogen het nooit in de gaten krijgen," meent de coördi nator. Na de eerste Jeugdland in de Margriethai, heeft de organisatie beslo ten voortaan 'de wijk' in te gaan. Van Broekhoven: „Dat heeft als nadeel dat we van het weer afhankelijk zijn. Plus punt is ongetwijfeld, dat de kinderen dicht bij huis spelen. De kinderen kun nen dan niet alleen tussendoor even naar huis, maar ook de ouders zijn eer der bij de bezigheden betrokken, lange wachttijden bij activiteiten kennen wij hierdoor evenmin." Negentig percent van de ploeg vrijwilligers is dit jaar voor het eerst voor Jeugdland in touw. Toch is Van Broekhoven nu al overtuigd van een ge slaagde afloop. De groep is razend en thousiast en mocht het at en toe niet soepel lopen, „dan houden we tijdens het hapje brood een korte evaluatie, hoe we het 's middags weer beter kun nen doen," reageert Van Broekhoven. Dat er in de afgelopen jaren veei energieke jeugdleiders in Schiedam hebben rondgelopen, bewijst dat enkeie van hen nu 'bekende Nederlanders' zijn. „Doorzetters dus," vindt Van Broekho ven. Zo waren Bob en Bert de eerste chauffeurs van Jeugdland en groeide decorschilder Michel Snoep uit tot kun stenaar. Overigens helpt Snoep nog al tijd met de creatieve opbouw van Jeugdland. Van Broekhoven en collega Riet immerzee! hebben een aantal bekende artiesten voor Schiedam gecontrac teerd. Zo staat Hans Kazan op het pro gramma, de kindervriend Henk Driesen en de showman Pieter Baalbergen. Voor De paarden van showman voor de jeugd, Pieter Baalbergen, zuilen binnen kort Schiedam binnenstappen. De reizende artiest geeft in juli een show tij- dans het twaalfde Jeugdlan deze laatste wordt het nog rennen. Baalbergen reist door Europa met paard en wagen. Het zal voor de paar den flink doorstappen worden, willen ze op tijd uit Duitsland terug zijn voor het optreden in Schiedam. SCHIEDAM - Op vrijdag 24 juni treden er twee Schiedamse bands op in Podi um aan de Lange Haven. Het zijn BB De Bumpers en Produkt X. De aanvang is om 22.30 uur en de toegangsprijs be draagt 2,50. SCHIEDAM De Vlaardingse band Vi car Smiiey treedt zaterdag 25 juni op in Podium. Het repertoire van deze forma tie bestaat naast eigen nummers uit co vers van onder meer Bruce Springsteen, John Hiatt en Elvis Costello. De aan vang van dit concert is om 22.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 4,-. SCHIEDAM De leerlingen van Studio Dance Point geven op zaterdag 25 juni een uitvoering. De aanvang van de uitvoering is cm 20.00 uur in het Passagetheater. De cegang is gratis. SCHIEDAM De Gin Town Rol lerskate Society organiseert op zondag 26 juni een toertocht rond de Rotteme- ren. Belangstellenden kunnen zich van te voren opgeven bij de Yucatan Canti- na aan de Passage 5-7 te Schiedam. Deelname aan de tocht is gratis. Voor eventuele verdere informatie kan men terecht bij Cis van Mansum, telefoon nummer 4730776.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1