Sch iedam loopt voorop met liftenprogramma Spectaculaire vlinderstand in de Broekpolder Stoomtrarn terug in binnenstad HET KETELHUIS Veerdienst laat vier schepen bouwen Dakkoepels vernield ALS U STRAKS V ILT SCOREN BESLIS DAN NU! Het Vrije Volk SCHIEDAM Kind geschept Westerhavenbrug afgesloten Aparte gebouwen open Geldboetes en celstraf voor vechten met politieagenten Klachten over luchtverversing Marcella Meskers Rijnmond-toernooi Diefstal uit auto Max komt met Maximonsters 'Klankspoop' moet stoppen r PAGINA 12 ws WOENSDAG 29 JUN11988 Eerste lift aan galerijflat Idenburgstraat feestelijk in gebruik genomen. 'Nu verhuizen we niet meer' Da distelvlinder. a! 24 keer geleld in de Broekpolder. T~ de compleetste d.h.z. in rotterdam Waniant I?333ïSIE'-i Wethouder Van Kleef en plaatsvervangend hoofdingenieur directeur van de Volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland L van Dijken staan gereed voor de eerste 'vlucht' omhoog met de nieuwe lift. Aannemer R. Kamsteeg (rechts) wil ook nog mee. SCHIEDAM Onder grote be langstelling uit de buurt is gisteren in de Idenburgstraat in' het Schiedamse Nieuwland de eerste yan een zestal lif ten in gebruik genomen. Het gaat hier om liften die tegen bestaande galerij flats met vier woonlagen worden aange bouwd. Ook woonblokken aan de Heemskerkstraat, de Vliegenstraat en de Kuiperlaan worden binnenkort met seen lift uitgerust. Het liften-programma „Nieuwland moet in september geheel gereed zijn. j i De officiële handeling werd giste ren verricht door L. van Dijken, plaats vervangend hoofdingenieur directeur van de Volkshuisvesting in de provincie -Zuid-Holland. Door een reusachtige houten handle over te haten stuurde hij de nog lege lift voor de eerste maal om hoog, waarna bij het bereiken van de hoogste verdieping de alarmbel feeste- lijk begon te rinkelen. Samen met wet- houder Van Kleef (stadsvernieuwing en volkshuisvesting) liet de provinciale top- ambtenaar zich vervolgens zelf met het l versierde hijstoestel naar vierhoog ver- voeren. „Keurig, keurig ,cdiejift, hee! de t buüft-r^pt'èrovèrr Reageert een 81-ja- rige bewoner van de Idenburgstraat en- thousiast. „En nou maar hopen dat 'ie niet verwaarloosd wordt en dat de r jeugd 'm heel laat. Ik woon hier al 32 jaar, vanaf het allereerste begin. Als .bouwvakker heb ik de flat zelfs nog neergezet. Voor mij is dit een uitkomst, want nu kan ik hier blijven wonen." Zijn buurman valt hem bij: „Nu die lift er is verhuizen we niet meer. We hebben nu alles wat we ons kunnen wensen." J Als het liftenprogramma straks 'voltooid is behoort het trappenlopen voor de bewoners van 227 woningen yoorgoed tot de verleden tijd. De huur- verhoging die het aanbrengen van deze voorziening tot gevolg heeft bedraagt 15 gulden per maand. De bouw van de liften, een verzoek uit de buurt zelf, is vooral bedoeld om het oudere bewo ners mogelijk te maken langer in Nieuw land te blijven wonen. De huidige woningvoorraad in de wijk dreigt steeds minder geschikt te ra- ken voor de mensen die er nu wonen. In Nieuwland staan veel galerijflats en por- SCHIEDAM Er ^-jarige jon gen is gistermidag »n Troelstral- aan geschept door ee De jongen k waarschijnlijk '.niet goed uit met oversteken. De jongen "is voor controle afgevoerd naar het Schielandziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de politie waren de verwondingen niet ernstig. tiekwoningen die alle gebouwd zijn in de jaren vijftig en zestig, toen de voor schriften het nog toelieten om vier woonlagen neer te zetten zonder lift. Veel oudere bewoners zagen zich daar door de laatste jaren gedwongen uit de wiik te verhuizen. Om die ontwikkeling te stoppen besloot Gemeentelijk Woningbeheer be gin vorig jaar om bij wijze van experi ment de bouw van zes liften op te ne men in het reeds bestaande verbete ringsplan voor Nieuwland. Het project, afgekeken van de Zweden waar op gro te "schaal liften in bestaande woningen worden geïnstalleerd, werd eenmalig volledig door de gemeente gefinancierd. Met het uitvoeren van deze plan nen, als eerste in Zuid-Holland, bevindt Schiedam zich ook landelijk in de voor hoede. Tegelijk met de gemeente begon ook de ministeriële stuurgroep van de Stichting Experimenten Volkshuisves ting (SEV) met een aantal proefprojec ten. Hoewel Schiedam haar programma meteen aanmeldde werd het niet als 'of ficieel' project erkend. Toch onderzoekt Gemeentelijk Woningbeheer momenteel of men vtejie SEV^alsnog jubsjdje J<an krijgen. ivf - Of er ook in andere wijken aan gebouwde liften gerealiseerd gaan wor den hangt af van de evaluatie van het huidige project en de toekomstige sub sidiemogelijkheden. „Zonder geld van het rijk gaat het niet, als gemeente kun nen we dit niet ophoesten," aldus W.J. Meijboom, adjunct-directeur van Ge meentelijk Woningbeheer. Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting heeft inmiddels toege zegd 40 percent van de subsidiabele kosten van de SEV-projecten voor zijn rekening te willen nemen, op voorwaar de dat het om ouderenwoningen gaat. Hoewel Schiedam tot nu toe buiten de boot is gevallen zegde topambtenaar Van Dijken de gemeente gisteren alle steun toe bij haar pogingen om voor die gelden in aanmerking te komen. Wethouder Van Kleef plaatste nog een kanttekening bij het liftenpro gramma. Hij vroeg zich af of de belang stelling van ouderen om in Nieuwland te wonen niet te sterk zal groeien. „En bij een nog groter percentage ouderen in deze wijk heb ik mijn twijfels. We heb ben immers voor Nieuwland een beleid geformuleerd dat erop gericht is de eenzijdige bevoikmgsstructuur met een vee' te hoog percentage een- en twee persoonshuishoudens te doorbreken," aldus de wethouder. Voiyens Van Kleef moet ernaar gestree d worden de wijk ook voor ge zinnen weer aantrekkelijk te maken door 'e zorgen dat er meer vier- en vijf- kamorwoningen komen. De vraag hoe dat moet wil hij in overleg met de wijk voorleggen aan het projectteam Stads vernieuwing Nieuwland, dat na de va kantie geïnstalleerd zal worden. Vlinders blijken zich uitste kend thuis te voelen in de Broekpol der. Dit jaar hebben leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie (NJN) al 24 exemplaren van de Distelvlinder geteld. Vergele ken bij andere jaren is dit een spec taculair aantal. „Vorig jaar telden we in juni tussen de vijf en tien Distel vlinders," vertelt Ronald Jacobs van de NJN. „De Broekpolder is overi gens het enige gebied in heel Zuid- Holland waar bepaalde vlinders wor den aangetroffen. Zo komt het Koe vinkje alleen hier voor." De Distelvlinder is een trek- vlinder, die elk voorjaar vanuit Zuid- Europa en zelfs vanuit Noord-Afrika naar het noorden trekt. Soms wor den exemplaren op IJsland waarge nomen. Jacobs: „Ja, die hebben een flink stuk moeten vliegen." Volgens Jacobs gaat het in de rest van Nederland slecht met de vlinderstand. Op het platteland is bijna geen vlinder meer te beken nen. Ze komen soms nog voor in na tuurgebieden. Maar ook daar lopen vlinders de kans uit te sterven om dat die stukken land door moderne landbouwmethoden ongeschikt wor den voor de insecten. Jacobs breekt dan ook een lans voor de fladderaars. „Het is slechts een kwestie van slootkanten ontzien om zo de verbinding tussen de verschillende leefgebiedjes open te houden," meent hij. Dat er dit jaar zoveel exem plaren zijn gezien, is mede te dan ken aan het warme voorjaar in Zuid-Europa. Gevaar dat een lagere temperatuur in Nederland de beest jes noodlottig wordt bestaat er niet. „Als ze het te koud krijgen, verstop pen ze zich tussen planten of in schuren tot het warmer wordt," weet Jacobs. Is het mogelijk, dat Jacobs steeds dezeifde vlinder telt en zo op een hoger aantal uitkomt? „Nee," reageert hij, „we lo pen namelijk een paar keer per maand door de Broekpolder enkele paden af. De vlinders mogen dan wel trekken, ze vliegen niet achter je aan. Je kunt er dus zeker van zijn, dat vlinders voor je niet dezelfde zijn als achter je." De Distelvlinders die nu hun intrek in de Broekpolder hebben ge nomen, leggen eitjes op distels en kaasjeskruid. De volgende generatie die uit deze eitjes zal kruipen, vliegt in het najaar naar het zuiden. Voor o «je de oude generatie nog wil bekij- ken, organiseert de NJN afdeling Schiedam/Vlaardingen op zondag 3 juli een vlinderexcursie. Jongeren tussen 12 en 23 jaar kunnen om 11.00 uur verzamelen bij de fiets- bi-g over de Vlaardingse Vaart aan de rand van de Broekpolder. SCHIEDAM In verband met werkzaamheden aan het brugdek is de Westerhavenbrug van maandag 4 tot en met woensdag 6 juli afgesloten voor alle verkeer. De brug zal ook 's nachts afge sloten zijn. De Westerhavenbrug verbindt de Stadhouderslaan met de WiSlemskade in Schiedam-Zuid, Verkeer van en naar Schiedam-Zuid kan gebruik maken van de Havendijk of de Hoofdstraat, De om- ieidingsroutes worden met borden aan gegeven. ROTTERDAM - Ruim veertig Rotterdamse gebouwen "met een hoge architectonische kwaliteit van exterieur en interieur', die gewoonlijk nauwelijks toegankelijk zijn, staan vrijdag open voor het publiek. Deze openstelling - van onder andere de Medische Faculteit van de Erasmus Universiteit,, pe„nieuwe woontorens aan de Boompjes, de aan komst- en vertrekhal van de Holland Amerika Lijn en van het drinkwaterlei ding bedrijf op de Berenplaat is één van de attracties van de Europese Dag van de Architectuur, die dan voor de derde keer wordt gehouden. ROTTERDAM Geldboetes van 500 gulden en onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen legde politierechter mr B. Sluijters gisteren op aan drie Rotter dammers. Ze pleegden verzet tegen twee agenten die na het constateren van alcoholgebruik een 21-jarige werk loze Rotterdammer naar het bureau wil den overbrengen. Achteraf bleek hij een promillage van 1.03 in het bloed te heb ben. Met enkele vrienden reed hij in een Chevrolet, waarmee een café was be zocht. De als hoofdverdachte aange merkte chauffeur kreeg vier weken cel straf opgelegd, waarvan één week voor waardelijk. Die kan hij tegelijk uitzitten met drie maanden celstraf van een an dere veroordeling. Een tweede, die ook een enkele veroordelingen achter zijn naam heeft, moet twee weken brom men. Een jonge vrouw werd veroordeeld tot 2 weken celstraf, waarvan 10 dagen voorwaardelijk. De Rotterdamse wethouder Laan (op de foto) §n direc teur ing N. Maas van het stadsvervoerbedrijf RET heb- aisteran de toeristische stooratr n bestuurd, die en het bijbehorende buitenmuseum in de Leuvehaven. Het voertuig vertrekt dagelijks om vijf minuten over tien (en vervolgens elk uur tat an met vij ninuten over drie) vanaf het Centraal Station. Vanaf het Willemsplein wordt vanaf 10.32 uur (en elk mr tot en met 15.32 uur) ver trokken. Op maandagen rijdt de historische stoomtram niet. Kaartjes (a twee gulden per persoon) zijn bij de conducteur verkrijgbaar. SCHIEDAM De huurders van het complex nieuwe woningen aan de Stationsstraat hebben klachten over het luchtverversingssysteem in hun huizen. Technici van Gemeentelijk Woningbe heer en klagende huurders van de ge meentelijke woningen komen vanavond bij elkaar in het gebouw van de bewo nersvereniging Schiedam-Oost in de Franklinstraat om de situatie te bespre ken. De problemen zouden een ge volg zijn van het te dicht bij elkaar staan van de uitlaat van de verwarmingsinstal latie en de aanzuiger van van het ver versingssysteem. Pas nadat de bewo ners van de verschillende huizen met el kaar spraken over vieze luchtjes en ge zondheidsklachten werd duidelijk, dat het om een algemeen probleem gaat. De heer Meijboom van Woning beheer zegt: „Naar de juiste oorzaak vindt thans een onderzoek plaats. Pas als dit is afgerond kunnen we nadere meer vertellen over de maatregelen, die we van plan zijn om te nemen." SCHIEDAM - Ongeveer 650 tennissers doen mee aan het Groot- Rijnmond tennistoernooi 1988. In totaal worden van maandag 4 tot en met zon dag 10 juli 300 wedstrijden gespeeld op 27 banen. Het is het grootste tenniseve- nement in de regio Rotterdam. Het toer nooi wordt gehouden op de tennispar ken Spieringshoek te Schiedam en Overschie te Rotterdam. De deelnemers zijn verdeeld over de categorieën BI, B2, C1, C2, D1, D2 en veteranen. A-wedstrijden worden ge speeld op zaterdag 9 en zondag 10 juli op tennispark Overschie vanaf 14.00 uur. Voor deze bijzondere wedstrijden wordt een 'centre court' gecreéerd waar het publiek gratis kan plaatsnemen. On der de A-spelers bevinden zich onder andere Marcella Mesker en Marianne van der Torre. Welke heren er zullen deelnemen is nog niet bekend. Hoewel de A-wedstrijden demon stratiepartijen zijn, is het verschil in prij zengeld tussen winst en verlies dermate groot gehouden dat het voor de spelers zinvol blijft om tot het uiterste te gaan. SCHIEDAM In basisschool De Regenboog in de Warmoezenierstraat (Schiedam-Noord) zijn zondagavond 12 lichtkoepels vernield. Het gaat hierbij om koepels die in het dak ingebouwd zijn, zodat het zonlicht naar binnen Kan vallen. De schade bedraagt 10.000,-. In een bedrijfspand aan de Vlaardingerdijk zijn ook vernielingen aangericht. Ruiten, deuren en een tele fax werden vernield. De schade be draagt ƒ7.000,-. De daders stalen daar naast drank een sigaretten met een ge- zamelijke waarde van 100,-. SCHIEDAM - Op 27 of 28 juni is uit een auto voor 60.000,- aan com puters en meetapparatuur gestolen. De auto stond geparkeerd bij het Novotel aan de Harreweg. Het portierslot werd opengebroken met een schroevendraai er. De gedupeerde is een Zwitserse za kenman. SCHIEDAM De leerlingen van groep 3 en 4 van de openbare basis school Het Windas aan de Nachtegaall aan geven donderdagavond 30 juni een voorstelling. Ze speten het theaterstuk Max en dé Maximonsters. De voorstel ling begint om 19.00 uur In het Passage Theater, ledéreen is welkom. {MOEZONDCM med£D€unqi 89 Ilfl SaumrDuvalto Hongywl Vwvunfl uw oud* cv-k*t*l NUIU Een nieuwe energiezuinige cv-ketel is een verstandige investering, die snel Is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- keteis, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar Je warm voor loopt! 1 Buderus ia|«A»N Gustowegj 55 - potterdam - Tei. 010-4738899 ROTTERDAM - Het pro- ject 'Klankspoor' van de Rotter damse kunstenaars Herbert Ver- hey en Wim de Kiefte is een kor ter leven beschoren dan de orga nisatoren van de manifestatie Rotterdam '88 hadden verwacht. Hun geluidscompositie, die treinreizigers over de Wii- lemsspoorbrug in de spitsuren konden beluisteren, bleek voor omwenenenden en naburige be drijven te veel overlast op te leveren/Klankspoor', dat oor spronkelijk tot eind 1988 te be luisteren zou zijn, is daarom bui ten werking gesteld en zal deze week nog maar een keer te be luisteren zijn. Deze 'derniére* is op vrijdag 1 juli tussen twaalf en twee uur. In nauwe samenwerking met NS ging 'Klankspoor' op 19 mei In première. Voor het project gerealiseerd werd, waren uitvoe rige berekeningen gemaakt Jie aantoonden dat de omgeving geen overlast van de compositie zou ondervinden. Door Rein Woliers VLAARDINGEN ROTTERDAM Vier nieuwe, snelle veerboten varen na 1990 tussen de oevers van de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg. Binnen anderhalf jaar wil de exploitant, de Vlaardingse Stichting Nieuwe Maas (SNM), alvast de kiel leggen voor min stens twee nieuwe schepen met een ca paciteit voor ongeveer veertig passa giers. „De nieuwbouw van vier schepen kost tussen de twee- en drie miljoen gulden," becijfert SNM-woordvoerder H. Steinmann „Het benodigde bedrag willen we verkrijgen via subsidies en met hulp van de bank." De 62-jarige Spijkenisser werkt bij de veerdienst als onbezoldigd direc teur. „ik ben de enige van dertien per soneelsleden die (nog) geen loonzakje krijgt," lacht hij. De SNM exploiteert met vier schepen drie veer verbindingen. Tussen Pernis en Vlaardmgen zet het veer jaar lijks 200.000 passagiers over de rivier. Als project voor langdurig werklozen startte Steinmann de oeververbinding vier jaar geleden. Met enig succes werd twee jaar later ook een (zomer) veerdienst tussen Wilhelminapier, Ka» tendrecht, Charloisse Hoofd, Parkkade, Willemskade en Leuvehaven ingevoerd. Vorig jaar juli kreeg de SNM bovendien de veerdienst tussen IJsselmonde en Kralingseveer in beheer. Wekelijks gaan gemiddeld 800 passagiers over de loop plank van deze pontverbinding. Vanaf de Wiliefnskade is de veerdienst onderdeel van de zogeheten beeldenroute van het centrum van Rot terdam naar de passagiersha! van de Holland Amerika Lijn op de Wilhelmina pier. „Vorige maand vervoerden we op deze lijn 9.532 passagiers naar de over kant. Niet gering, hè," zegt Steinmann trots. Behalve de nieuwbouw hoopt hij op het in vervulling gaan van nog twee hartewensen. „Zo mag je die zeker wel noemen," stelt hij in zijn sobere Vlaar dingse kantoor. „Allereerst willen we de IJsselmondse veerdienst uitbreiden met een steiger naast de nieuwbouwloods van scheepswerf Van der Giesoen in de Stormpolder van Krimpen aan den IJs- sel. Rijkswaterstaat heeft toestemming gegeven, maar het gemeentebestuur van Krimpen aan den IJssel nog niet. Het moet toestemming yerlenen voor het afmeren van een ponton. Bovendien moet Krimpen jaarlijks ongeveer 20.000 gulden bijdragen in de exploitatie." Steinmann zegt dat met name de Krimpense schooljeugd profiteert van een veerverbinding met IJsselmonde en Kralingseveer. „Dagelijks fietsen of bus sen zo'n 800 leerlingen naar scholen in Rotterdam. Het veer bekort hun reistijd aanzienlijk," vat hij het resultaat van een zelf uitgevoerd onderzoek samen. „Als Krimpen financieel niet bijspringt, zal het moeilijk zijn een driehoeksveer te laten varen. Buurgemeente Capelle en de Rotterdamse deelgemeente IJs selmonde betalen ook mee aan het te kort in de exploitatie." Als Krimpen instemt, koopt de SNM een vijfde veerboot, het motor schip de Blauwe Sluis. Steinmann: „Het schip kost 96.000 gulden. Het provinci aal bestuur is bereid de helft te subsi diëren. De andere helft betalen het be drijfsleven en verscheidene fondsen. Het wachten is alleen nog op de instem ming van Krimpen. Wij kunnen morgen al beginnen met het verankeren van de aanmeersteiger." De tweede wens van de directeur is het positief afronden van onderhan delingen met Rijkswaterstaat om vanaf eind volgend jaar het IJsselmoridseveer gedurende 24 uur per dag gratis te la ten varen. Hij verduidelijkt: „Zoals be kend is naast de Van Brienoordbrug eer tweede brug in aanbouw. Om nieu we fietsverbindingen aan te sluiten, zaï de brug ongeveer een jaar met berijd baar zijn voor de dagelijks passerende 2.900 fietsers en brommerberijders ais alternatief kunnen zij met onze t:oo overvaren, gratis." Steinmann verwacht dat eel van de 'gedwongen' passagiers, als resul taat van de geboden service, na de her opening van de Van Brienenoordbrug van het veerpontje gebruik blijve ken. „Wanneer we overeenstemming bereiken, breidt ons personeelsbestand bovendien met vier werknemers uit. Tot slot zegt hij: „Dat onze ma» schappij zo slagvaardig en succesvol aan de weg timmert, komt doo ons fij ne. goed gemotiveerde personeel en niet in de laatste plaats door de effec tieve aanpak van ons stichtingstn stuur." 1

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1