Bewoners Stationsstraat klagen over hoofdpijn en misseli ikheid Sloop voor bouw Liesveld m A m De Erasmus, welke mus is dat? Julianabrug nekt middenstanders m1 Het Vrije Volk SCHIEDAM VLAARDlNGEN mmmmm&msiam mjÉySli Zoï arspelen verdeeld over vijf wijken EK-gofif in Broekpolder Directeur bieb Keramiek ws wv PAGINA 6 ZATERDAG 2 JULI 1988 Door Ben van Haren t: fm hi WÊmmm - SCHIEDAM Zit de gemeente Schiedam met een energiezuinig wo ningbouwcomplex, dat nauwelijks be woonbaar is? Die vraag is gerezen na het bekend worden van een serie ge zondheidsklachten van bewoners van het fraai ogende en volgens deskundi gen met een ingenieuze verwarmings- en verversingssysteem uitgerust huizen complex Stationsstraat in Oost. Wet houder voor o.a. energiebesparing, mi lieu en stadsontwikkeling, Chris Zijde veld, zegt resoluut: „Neen." Hij weet wel, dat sinds kort deskundigen onder zoek doen naar de oorzaak van de aan houdende klachten. Zijdeveld: „Van die klachten heb ik pas deze week gehoord, maar inmid dels heb ik begrepen dat zij niet hun oorzaak kunnen hebben in de energie zuinige maatregelen. Het toegepastesy- steem van geforceerde ventilatie brengt de buitenlucht beter geconditioneerd naar binnen. Waaraan het dan wel ligt, weet ik niet. Een hele rits deskundigen zijn druk bezig om de zaak te onderzoe ken." Bewoners van de in twee fasen opgeleverde 193 woningen klagen al ge ruime tijd over de atmosfeer in hun hui zen. Mevrouw De Recht, die een van de eerste opgeleverde tachtig woningen huurt, deed dit van meet af aan bij Ge meentelijk Woningbeheer. Later heeft zij liefst 48 handtekeningen opgehaald om personeel van deze huisbaas ervan te overtuigen, dat het om een algemeen levende klacht gaat. Zij voert een werk groep aan, die deze week met functio narissen van Woningbeheer om de tafel heeft gezeten en wil over deze zaak nu niet praten. „Ons is beloofd dat we bin nen veertien dagen horen welke maat regelen zijn genomen om het probleem op te lossen. Daar wachten we op." Haar neef Martin van der Lubben en zijn vrouw Petra weigeren echter nog langer de klachten voor zich te houden. „Die zaak loopt al veel te lang. Het is hoog tijd dat het bekend wordt, want het gaat wel om gezondheidszaken," zegt de ziekenverzorger Van der Lub ben. Zijn vrouw: „Sinds wij hier wonen heb ik last van moeheid, misselijkheid en hoofdpijn. De dokter heeft me onder zocht maar niks kunnen vinden. Mijn jongste dochter Laura (nu drie jaar) kon toen we hier pas woonden maar niet be hoorlijk slapen. Telkens lag ze te hoes- Bewoners van de fraai uitziende nieuwe woningen aan de Stationsstraat vluchten vaak naar balkon en tuinen aan de binnenkant van de bebouwing om frisse lucht te happen. ten en te huilen. Dat ging over toen zij bij haar zus Manon (4) ging slapen. Een negenjarige pleegjongen, die wij hier in crisisopvang kregen, had twee maanden na zijn komst hier astmatische bronchi tis. Een kwaal, waar hij al jaren vanaf was en nu hij in een kindertehuis woont ook geen hinder meer van heeft. De ka mer waarin eerst Laura en later de pleegjongen sliepen, iigt recht tegen over het gat waardoor de zogenaamde frisse lucht ons huis binnenkomt. We hebben het maar dicht geplakt om stank en zwarte troep tegen te hou den." Martin en Petra gaan binnenkort met hun twee dochters naar een nieuwe (koop)woning in Spijkenisse. Zij hebben dan twee jaar in dé Stationsstraat ge woond, waarheen zij verhuisden om vochtigheid en tocht in een oud huis aan de Boerhaaveiaan te ontvluchten. Niet alleen deze twee dertigers willen graag hun klachten kwijt. Ook het dertig jaar oudere echtpaar Marinus en Cor Kuperus voelen zich niet happy in hun nieuwe woning. Zij wonen in het dit jaar gereed gekomen deel. „Ik heb last sinds we hier op 11 maart zijn komen wonen. Eerst vielen alleen de stank en roetdeeltjes op mijn witte keukentafel op. Maar nu heb ik telkens hoofdpijn. Afschuwelijk. Ik ben blij als we buiten kunnen zitten,"zegt mevrouw Kuperus. Meer bewoners hebben klachten zoals mevrouw De Recht al bijna twee jaar geleden deponeerde. Nu is een on derzoek gestart. Waarom dat zo lang geduurd heeft, weet wethouder Zijde veld niet. „Ook dat hoop ik binnenkort te horen." VLAARDINGEN - Op vijf ver schillende plaatsen in Vlaardingen zal voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar in de tweede en derde week van de gro te vakantie (11 tot en met 22 juli) het nodige te doen zijn. De spelactiviteiten gaan ook bij slecht weer door. Met na me bij de wateractiviteiten maakt het niet uit of het al dan niet regent, nat wordt je toch, meent de organisatie, die in handen is van de gemeente. De plaatsen waar gespeeld kan worden zijn de grasvelden bij De Hol- landiaan in Holy, op de hoek van de Amsterdamlaan-Lepelaarsingel, bij de Vossiusstraat in de Westwljk, in park 't Nieuwelant in de Oostwijk, op het Men- delssohnplein in het Centrum/VOP, en aan de Vlaardingse Vaart bij de jacht haven Callenburg. Meedoen kost een gulden per ochtend of middag. Bij een van de filialen van de Bondsspaarbank worden reductiekaarten verkocht. Voor een tientje is het mogelijk aan alle spe len deel te nemen. VLAARDINGEN De winnaar van het internatiorale toernooi in de Broekpolder voor lesgevende professio nals in de goifsport, mag zich voortaan Europees kampioen noemen. De Euro pese Golf Associatie naeft de wedstrij den voor het eerst betiteld als Europees Kampioenschap. Het toernooi op de Goitclub Broekpolder wordt op 11, 12 en 14 augustus voor de zesde maal ge organiseerd. Dit jaar hebben zich 40 deelne mers uit 10 landen laten inschrijven. De organisatie van het sportieve evene ment hoopt dat de aantrekkingskracht van bet toernooi zowel bij sponsors als k zal toenemen. SCHIEDAM De Gemeen schappelijk Openbare Bibliotheek krijgt een vrouwelijke directeur. Mevrouw M.M.C. van Helden (39) zal op 1 sep tember in dienst treden. SCHIEDAM In juli is de over zichtstentoonstelling 'Samenwerking Anne van der Waerden en Kees Hoog- endam' te bezichtigen in het Stedelijk Museum te Schiedam. De beide kunste naars houden zich bezig met keramiek en giasobjecten. Ze werken sinds 1985 samen. .>W.V.V»\S\NSSNV.V.*.>%V, S\VAW\\\%NVAV.V>V,.V>' fly vv Wi Door Jan Anderson VLAARDINGEN - Voor het Liesveld zijn ingrijpende modernise ringsplannen in de maak. Deze week gaf de Vlaardingse gemeenteraad het groe ne licht aan een projectontwikkelaar om te gaan werken aan ontwerpen voor on der meer appartementenbouw tegen en op het viaduct. Het gaat om een nieuwe ontwikkeling in de buurt van een van de oudste straten van de haringstad. De Kuiperstraat aan de binnendijkse voet van de Hoogstraat bestaat nog, zij het met nieuwe bebouwing. Op de hierbij geplaatste 25 jaar oude foto is de kaalslag te zien, waarop in de jaren zestig het Liesveldviaduct is gebouwd. Links op deze foto de piek, waar nu de Hema staat. Op de achter grond de panden aan de Hoogstraat, die voor de doorbraak vanaf de Haven- brug naar de Markgraaflaan moesten wijken. De Kuiperstraat heeft zijn naam te danken aan de aanwezigheid in vroe ger jaren van enige kuiperijen, waarin de haringtonnen werden vervaardigd. Al op de oudste kaart van Vlaardingen, die uit 1572 dateert, is deze straat ingete kend. Vroeger werd de straat ook wel de Jokweg genoemd of Achterom (ach ter de Hoogstraat om). Rechts op de foto is de gerefor meerde Rehobothkerk te zien met daar naast twee panden, waaronder de wo ninginrichting van De Poorter. Door het toen al aangebrachte gat zien wij, aan de oostzijde van de Hoogstraat, de schoenenwinkel van Kruininger en de stoffenzaak van Bracco. Tussen die- twee winkels (direct naast De Poorte zichtbaar) liep de Blokmakerssteeg naar de Havenbrug. in de Kuiperstraat was op num mer 30 de Vischrokerij G.Kornaa? ge vestigd. Daar hing een bord aan de wand met het volgende vers: D'Salm, groot end vet van vis, toon, vis, loon. D'Haerinck boven hem nog is, Hoe groot end schoon, hij oock ver- D'Haermk spant hem de Kroon. Hier rookt mén Haerinck puyck van Soo lange, tot se Boeking is, Hier verkoopt men Boeking schoon, Ghij kund se sien, sij hangt ten VLAARDINGEN - Gehoord tijdens de raadsvergadering: „De Erasmus, welke mus is dat?" Het grapje werd gemaakt door de Vlaar dingse wethouder A. Maarieveld in de discussie over de nieuwe naam voor een school. Omdat de scholen Erasmus en Juliana van Stolberg in augustus worden samengevoegd, is er maandenlang gedacht over een nieuwe naam. De keus was gevallen op De Erasmus, maar zal weer wor den gewijzigd in Erasmus. De problemen werden ge maakt door (schoolmeester) VVD'er J. van hemert. „Hoe zou u het vin den als een gebouw de naam De Calvijn krijgt opgezadeld, of Het Wil lem Drees," vroeg hij zijn gehoor. En richting christelijke partijen: „Of school De Jozef?" Dat kan volgens Van Hemert niet. Het toevoegen van lidwoorden aan eigennamen is in strijd met een zorgvuldig gebruik van de Neder landse taal, meende hij. „En zeker een school moet goed op z'n woor den letten." In de motie die hij prompt in diende, sprak hij „dat het van weinig respect getuigt voor de persoon van Erasmus, grondlegger van het Hu manisme in Europa, wanneer zijn naam wordt gedegradeerd tot soort naam door aan een instelling voor openbaar onderwijs de naam te ver binden 'DE Erasmus". Helaas, dit fraaie bord is zoek geraakt. Het Visserijmuseum oi ons Streekmuseum hadden er wei plaats voor gemaakt. Door Perry Menexis VLAARDINGEN - Midden standers rond de Oude Haven wiiien iangs gerechtelijke weg de gemeen te dwingen voorzieningen te treffen, waardoor de drie maanden geleden voor auto's afgesloten Prinses Julia nabrug weer open kan. Voor de Rot terdamse rechtbank is deze week een kort geding aangehouden, dat de middenstander Cees Stout heeft aangespannen tegen de gemeente Vlaardingen. De eigenaar van Vlees centrum BV, dat naast de spoorweg overgang aan de Oosthavenkade is gevestigd, hoopt dat de gemeente toch nog gedwongen wordt om de brug weer open te stellen voor het gemotoriseerde verkeer. Stout en de zijnen zeggen grote omzetdalingen te hebben en verwijten de gemeen te, dat zij heeft nagelaten de brug tijdig te onderhouden. Cees Stout eist van de ge meente dat er twee dagen na de uit spraak wordt begonnen met het op knappen van de brug. Die moet dan vier weken later voor het verkeer worden opengesteld. Als dat om technische reden niet lukt, moet Vlaardingen binnen diezelfde tijd een vervangende brug aanleggen. De rechtbankpresidente me vrouw mr M. de Bruin stuurde beide partijen donderdag terug naar de onderhandelingstafel, nadat ondui delijkheid vvas ontstaan over de si tuatie na het gereedkomen van de al in aanbouw zijnde nieuwe brug over de Buitenhaven. De gemeente heeft aangekondigd die brug eind volgend jaar te kunnen openstellen. Zolang willen de middenstanders niet wach ten. De advocaat van Cees Stout, mr D.A.Harff, noemt de kans relatief groot dat uiteindelijk de gemeente het kort geding verliest. „Het enige verweer dat Vlaardingen kan heb ben, is dat de omzetdaling, die deze gesloten brug met zich meebrengt, niet zo groot is. Ik kan aan de hand van de boekhouding aantonen dat er bedrijven zijn die door de huidige situatie veertig percent minder om zet hebben," Hij vervolgt: „Bovendien kan de president van de rechtbank er niet omheen dat er 104 bedrijven last hebben van de gesloten brug. Verder had de gemeente de brug goed moeten onderhouden. Dat is ze volgens de Gemeentewet ver plicht. Het is trouwens ook onaan vaardbaar dat de plaatselijke over heid de brug zonder enig overleg met de bedrijven heeft gesloten." De gesloten brug levert scha de op omdat de zaken voor het pu bliek slecht bereikbaar zijn gewor den, redeneren de middenstanders. Cees Stout, die de laatste twee maanden zijn omzet gehalveerd zag, vreest voor zijn eigen bedrijf een omzetverlies van zeker een miljoen gulden op jaarbasis. Hij gelooft niet dat de gemeente kans ziet de nieu we brug veel sneller open te steüen, „Hee! veei bedrijven zullen een ge nadeklap krijgen, als wij tot 1991 moeten wachten voor die nieuwe brug klaar is. Naar wat ik nu ai heb gehoord, zijn er rondom de haven zo'n vier, vijf ontslagen gevallen. En er zullen er zeker meer volgen als de gemeente haar poot stijf houdt. Het is belachelijk dat die brug van de ene op de andere dag zomaar voor het verkeer wordt afge sloten," vervolgt de eigenaar van deze vleeswinkel. „Dan ben je in eens een belangrijke toevoerweg kwijt en moeilijk bereikbaar." Hij ieg! uit: „Voordat die brug dicht ging had ik een groot aantal klanten uit Maassluis. Die reden via de dijk het spoor over en dan vanaf de Parallel weg rechtdoor naar ons. Heel een voudig. Nu moeten ze de brug bij de Visbank over i vervolgens maar uit te zoeken r..,e ze hier komen. Dat is voor de mensen onbegonnen werk, omdat je eerst nog eens door allerlei straten moet. Zo raken wij veel klanten kwijt" De eigenaresse van het, naast hem gevestigde Open Haar dencentrum, snapt evenmin waarom die brug dicht moet. „Laatst kwam wethouder Madern hier en vertelde mij dat er maar een kieine ingreep nodig is om deze brug weer berijd baar te maken." Madern bevestigt deze woor den enige maanden geleden te heb ben gezegd. Volgens de wethouder van Economische Zaken heeft nader onderzoek echter uitgewezen dat de Prinses Julianabrug werkelijk op in storten staat. „De vraag na dat on derzoek was of het nog zinvoi is om veei geld uit te geven aan een oude brug. Toen heeft de gemeente geko zen de bouw van de nieuwe te ver snellen. Die is eind volgend jaar af en dat is anderhalf jaar eerder dan oorspronkelijk was gepland." Het plotseling sluiten van de Julianabrug noemt Madern een noodzakelijk kwaad. „Als blijkt dat het onverantwoord is om daar auto's overheen te iaten rijden moet je wel direkt tot sluiting overgaan. Want als er vandaag of morgen een wagen doorheen zakt, wordt ons weer nala tigheid verweten." Niet alleen aan de Oost- ook aan de Westhavenkade zijn er be drijven die er duidelijk hinder van hebben dat de Prinses Julianabrug dicht is. Leo Veldheer, die eigenaar is van een restaurant, heeft zijn óm- zet met 37 percent zien dalen. „In april was het helemaal triest. Mede door De Havenioop op Koninginne dag heb ik die maand normaal een omzet van zeven ton. Dit jaar werd er niet rond de haven gelopen en was mijn omzet nog maar drie ton. De toeschouwers, die zo'n evene ment trekt, nemen we! eens een hapje. Maar als de lopers niet langs komen is er natuurlijk ook geen pu bliek." Veldheer vindt de houding van de gemeente net ais zijn collega Stout puur onbeschoft. „Als ik een woning verhuur en geen onderhoud pieeg, doet de gemeente dat. Op mijn kosten. Diezelfde gemeente is verplicht om haar bruggen te onder houden. Dat staat in de Nederlandse wet. Maar Vlaardingen doet gewoon alsof haar neus bloedt en dupeert het bedrijfsleven. En de burgers, die met verkeersopstoppingen te maken krijgen." Hij vervolgt een tikkeltje zuur: „De gemeente is dus niet bereid om die brug te onderhouden, maar ze leggen wel zomaar vijftienduizend gulden neer voor die krooniantaarn bij het station die vorig jaar nog is geschilderd. Ja, zo'n monument moet er perfect uitzien maar een noodzakelijke brug berijdbaar hou den kos1 opeens te veel geid." Leo Veldheer verwacht overi gens tijdens het Haring en Bierfeest een chaos rondom de havens. „Oat evenement trekt een slordige 120.000 gasten die overai vandaan komen, ik weet niet hoe je die moet tegenhouden. Want als er een aantal van hen over die brug willen, halen ze zo alle wegversperringen weg, kan ik je nu a! voorspellen. En dan rijden de auto's er gewoon over heen." Rondom de brug zijn er ook bedrijven die zich in de huidige si tuatie lijken te schikken. Rob van Zwleten, die bedrijfsleider is bij drankenhandel Wemka, noemt de toestand wel 'irritant'. „Onze zaak moet het vooral van de groothandel en de slijterijen hebben. Vooral de klanten uit de groothandel veriie, je niet snel. Die komen doorgaans een keer in de maand. Vervelender wordt het als je zeif de bezorging moet doen. Door het sluiten van de brug moeten wij wel vaak omrijden. Dat kost ons vier uur per week, waardoor de bedrijfskosten toene men. Van Zwieten zegt verder dat hij wel particuliere klanten mist, waardoor de omzet met zo'n tien percent is gedaald. „Voor de sluiting kwamen er regelmatig klanten uit de Vettenoordsepolder. Die zie je nu vrijwel niet meer, want men gaat niet tien minuten omrijden voor een kra tje bier. Dat doet men hooguit een keer en dan houdt het op."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1