nhoven geeft veel overlas Emigranten kunnen in ons land niet meer wennen Het Vrije Volk SCHIEDAM Monique mogelijk deze week naar Disney World Klimopschool speelt Javaans huwelijk Kluis ongeopend achtergelaten pen dag positief voor hondensport Informatie over Boerhaaveplein FNV doet oproep aan uitkerings gerechtigden Dronken doorrijder uit huis gehaald PAGINA 6 PvdA dient vandaag een motie in tegen uitbreiding van de landingsbaan. Ook een verlegging stuit op grote bezwaren SCHIEDAM „Uitermate gezellig e'n droog" noemden de organisatoren 'de open Jag van de Stichting Hondensportoentrum Vijfsluizen. Afgelopen zaterdag kwamen zo'n 'tweehonderd belangstellenden e'an kijkje ne men op het terrein aan de Paral'/elweg. En de opzet slaagde: de talrijke demonstraties brachten de hondensport in e'an beter dag licht. Want daar ontbrak het de laatste maanden nogal eens aan, vond organisator K. van der Ham. Aile negatieve publiciteit over valse, bijtende honden, meestal pittbull-terriërs, deed de hondensport geen goed. „De open dag heeft mogelijk wat. aan dat negatieve imago veranderd," hoopt Van der Ham. Zaterdag werd inderdaad duidelijk dat hon densport niets met agressie te maken heeft. Zeer speciale rassen als de 'Alaskian Mala- mutes' en de 'Samojeden' demonstreerden hun kunnen op indrukwekkende wijze. Zo werden twaalf honden voor een soort slede op wielen gespannen. Het kostte de honden weinig moeite de 'buggy', bemand door drie personen, voort te trekken. Belangstellenden mochten bovendien hun ei gen hond in totaal waren er zaterdag vol gens de organisatoren ongeveer honderd honden aanwezig laten deelnemen aan de behendigheidsspelen. Voor sommige honden en hun baasjes viel; dat zeker niet mee. Maar zij krijgen een herkansing. Tijdens de Brandersfeesten in september zal de Stich ting Hondensportcentrum Vijfsluizen weer verschillende demonstaties organiseren. 'Koud de dief' met een als poli tiehond getrainde viervoeter. si 'Weerzien Overzee' dertig jaar geleden opgericht als 'Ouders van Emigranten' 'Heimwee leeft, maar terugkeren kan niet' SGHIEDAM De fractie van de Partij van de Arbeid is tegen de uitbrei ding van de landingsbaan van vliegveld Zestienhoven. Een eventuele verlenging en verzwaring van de landingsbaan zou te veel overlast voor de gemeente Schiedam veroorzaken. Vandaag tijdens een raadsvergadering dient de PvdA- fractie daarom een motie in, die de voorlopige plannen afwijst. Via een persbericht laat PvdA- raadslid Yvonne Siljee weten, dat ook het huidige Zestienhoven al voor veel overlast zorgt. Schiedam, en ook Vlaar- dingen en Maassluis zouden hinder on dervinden van het lawaai van startende en landende vliegtuigen. Juist in de noordelijke gedeelten van deze Maas steden waar behalve woonwijken ook tal van bejaardentehuizen, verpleegin richtingen en ziekenhuizen staan is de overlast groot, aldus Siljee. Dit najaar zal op provinciaal (Zuid-Holland) en lokaal (Rotterdam) ni veau besloten worden over vliegveld Zestienhoven. Ontworpen is het zoge noemde plan Noordrand, dat voorziet in SCHIEDAM Een informatie avond over het nieuwbouwplan voor het stadsvernieuwingsgebied Boerhaav eplein en omgeving vindt woensdag avond 6 juli plaats in het oude Stadhuis op de Grote Markt. De bijeenkomst in de trouwzaal begint om 20.00 uur. Het nieuwbouwplan, dat zal wor gden besproken, houdt onder meer de bouw van 86 huurwoningen. Woensdag avond volgt informatie over kameraan- talien, huurprijzen en de inrichting van het nieuwe woongebied. SCHIEDAM Het FNV-informa- tiecentrum roept gehuwde vrouwen, die op 31 december geen kostwinner waren en voor die lijd werkloos werden, nog eens op een aanvraag voor een WWV- uitkering in te dienen. De FNV denkt dat veel vrouwen namelijk door onwetend heid nog geen aanvraag hebben inge diend. Het informatiecentrum bena drukt dat al meer vrouwen onverwacht in aanmerking bleken te komen voor een uitkering. Van de dertig vrouwen, die naar aanleiding van eerdere oproe pen een aanvraag voor een WWV-uitke- ring indienden, kwamen er al zeven voor betaling in aanmerking. De aanvragen van veertien anderen zijn nog in behan deling. Ook over andere onderwerpen kan iedere dinsdagmorgen van 10 tot 12 uur informatie verkregen worden bij het FNV informatiecentrum in de Blau we Brug. Op vrijdag kan dat van 11 tot 15 uur in de Lange Kerkstraat 56. een nieuwe Rotterdamse luchthaven omstreeks 1995. De eerste fase van het plan behelst een verzwaring en verlen ging van de huidige start- en landings baan van Zestienhoven. Die uitbreiding moet vooruitlopen op de aanleg van een nieuwe baan. Een eventuele nieuwe landings baan (waarschijnlijk iets ten noorden van de huidige) stuit voor de PvdA-frac- tie op onoverkomelijke bezwaren. Zo'n nieuwe locatie zou veel schade gaan veroorzaken aan stilte- en groengebie den als de Ackersdijkse Plassen en Midden-Delfland. Weidevogels zouden schrikken van de toegenomen geluids overlast en daarom op zoek moeten naar een nieuwe leefomgeving. De overlast voor het milieu zou niet het enige nadeel zijn van een nieu we landingsbaan. Siljee denkt dat de plannen ook een optimale benutting van de bouwlocatie Spaland-Oost in de weg zullen staan. Dit gebied, dat voor de ge meente een voortreffelijk bouwgebied is, zou door de geluidsoverlast onmoge lijk volgebouwd kunnen worden. Als Spaland-Oost niet volgebouwd wordt, betekent dat een financiële aderlating voor Schiedam, voorspelt Siljee. Het PvdA-raadslid verwijst naar de vergelijkbare situatie in Viaardingen. Die gemeente heeft zich inmiddels uit gesproken tegen een verzwaring van de landingsbaan van Zestienhoven. De gro te vliegtuigen, die dan zouden kunnen landen, veroorzaken volgens de Vlaar- dingse bestuurders een te grote over last. Een eventuele verplaatsing van het gehele vliegveld Zestienhoven, wordt —mits het milieu niet de dupe wordt niet afgewezen. Siljee geeft de Rotterda;,3e ge meenteraad ook nog een aardige veeg uit de pan. Tot nu toe vergde de lucht haven volgens haar al veel te veel inves teringen. Wat cynisch laat Siljee haar Rotterdamse collega's daarom weten: „Rotterdam let op Uw saeck, en niet al leen op die van Uw L .iren. Laat de Am sterdamse Stopera vckt U een les zijn en blijf nuchter: prestic>3 dient op een andere wijze verworven te worden." SCHIEDAM - De actie voor de ongeneeslijk zieke Monique Leenderts uit De Gorzen verloopt goed. Initiatief nemer Piet Valk verwacht dat het meisje in de loop van deze week zal kunnen vertrekken richting Disney World. Tij dens de reis za! zij worden bijgestaan door prof. G. E. van Zanen, de inmid dels gepensioneerde arts die haar ja renlang heeft behandeld. Volgens Valk zijn de geldelijke stortingen ten bate van de actie Moni que „overweldigend" te noemen. De ac tie is sinds vorige week aan de gang, en heeft als doel de hartewens te vervuilen van het door de artsen inmiddels op gegeven dertienjarige kankerpatiën tje Monique Leenderts. Die wens is een bezoek aan het enorme pretpark Disney World in de Verenigde Staten. Bij het dichtgaan van de bank afgelopen vrij dagmiddag stond, volgens Valk, ai 4600 gulden op de rekening. Uiteindelijk moet er zo'n tienduizend guiden zijn in gezameld. De verwachting is dat dat gaat iukken. Waarschijnlijk zal begin deze week daarom al de reis worden bespro ken, zodat Monique heel spoedig kan vertrekken. Haar lichamelijke gesteld heid maakt dat ook noodzakelijk. „Ze kan nog beter gisteren weg, dan van daag," iaat Valk weten. De Bewoners vereniging Sehiedam-Zuid coördineert de inzameling. Er kan nog steeds geld worden overgemaakt ten bate van de actie Mo nique: Giro 2717 ten name van de BVSZ-actie Monique, met vermelding van bankrekeningnummer 98.15.47.788. AMSTERDAM De Amster damse Meervaart stond bijna een maand geleden een heel weekeinde lang in het teken van het tweede Derde Wereld Kinderfestival. Zowel RVU als BRT maakten van dit bonte festijn tele visie-opnamen. Het eerste sfeerversiag van een klein uur is dinsdagavond te zien op Nederland 3, vanaf 20.30 uur. 'Derde Wereld Kinderfestival' zal ogenblikkelijk duidelijk maken dat jong Nederland moeiteloos in staat is om een flink aantal uitheemse culturen aan el kaar voor te stellen. Zo werd India ver tegenwoordigd door de muziekgroep Bachon Ki Dunia, presenteerden Chine se scholieren traditionele kostuums en voerden Hawaïaanse 'medelanders' di verse dansen uit. Een van de hoogtepunten van het driedaagse evenement was de op voering van een Javaans huwelijk, door een groep leerlingen van de Rotterdam se Klimopschool. Dit toneelstukje was extra apart omdat de spelers geen van allen van Indonesische komaf waren, maar in De Meervaart wel voor rasechte Javanen moesten doorgaan. SCHIEDAM Een uit wijkcen trum Nieuwland gestolen kluis is te ruggevonden. Er wordt niets uit ver mist. Geld, contracten en andere waardevolle papieren zijn onaange raakt achter de gesloten deur aange troffen. De kluis trok dit weekeinde de aandacht van passanten op het Wi- bautplein, die de poliiie waarschuwde. Waar hij vandaan kwam werd pas be kend toen de beheerder van het op een paar honderd meter afstand ge vestigd wijkcentrum meldde, dat daar was ingebroken en de kiuis was ge stolen. Vingerafdrukken van daders waren niet terug te vinden. Voor zover zij er geweest zijn, had volgens eeri politiewoordvoerder de regen ze ver wijderd. Honden en baasjes/vrouwtjes, wachtend op hun beurt voor een demonstratie. •X\ Door Lucienne Wiskerke VLAARDINGEN Toen in de ja ren vijftig de emigratiekoorts uitbrak en duizenden jonge Nederlanders naar den vreemde trokken, dachten de thuisblij vende familieleden dat het een afscheid voor altijd zou zijn. Een Rotterdamse emigrantenmoecfer die het verdriet van een dergelijke scheiding onderkende, richtte in 1956 de vereniging Ouders van Emigranten op. In het begin voorna melijk een vrouwenclubje dat regelmatig bijeen kwam om elkaar te troosten, te bemoedigen en contacten te leggen met de 'verloren' zoren en dochters over zee. Inmiddels is de naam van de ver eniging veranderd in Weerzien Overzee. Want het adieu 'ran dertig jaar geleden, bleek toch niet zs definitief te zijn. De mogelijkheid familie op te zoeken speelde in het begin geen rol bij de vereniging, ru is dit het belangrijkste doel geworden. Aat Smit, secretaris van de landelijke en de Viaardingse afde ling, heeft een broer in de Verenigde Staten wonen. Hij is destijds lid gewor den omdat hij hem wilde bezoeken. Smit: „De vereniging heeft een eigen reisbureau, Travel Trend. Ais lid kun je voor de scherpste prijzen naar alle we relddelen vliegen om je kinderen of an dere familie te bezoeken." De Viaardingse afdeling van Weerzien Overzee telt meer dan 600 le den. Hiertoe behoren ook de gemeen ten Maassluis, Maasland, Hoek van Hol land, Schipluiden en Den Hoorn. Weer zien Overzee is ook de naam van het tweemaandelijks tijdschrift van de ver eniging, boordevol goedkope reispro gramma's naar Canada, Afrika, Austra lië, Zuid-Amerika jnzovoort. Volgens Smit boekt het reisbureau Travel Trend gemiddeld 8700 reizen per jaar voor verenigingsleden. Hoewel het regelen van goedko pe reizen naar verre landen de belang rijkste rol is gaan spelen bij de vereni ging, zorgt ze ook nog altijd voor con tact tussen achtergebleven familieleden onderling. Regelmatig heeft de vereni ging een contactavond waar films over emigratielanden worden vertoond, eva- ringen worden uitgewisseld en een bin- gospei voor de verdere verbroedering moet zorgen. Jan van Vliet, vice-voorzit- ter van de Viaardingse afdeling, geeft, Engelse les aan de leden. „Dit om, te voorkomen dat oma's die hun kleinkin deren bezoeken niet met ze Kunnen communiceren," aldus Van Vii'dt. Volgens Van Vliet, dje twee ne ven in Canada en een in Australië heeft, doen de Nederlanders 'net over het al gemeen goed overzew. Een van zijn ne ven begon met eer, boerderij in Canada, inmiddels heeft hij er vier. Van Vliet: „Nederlandse emigranten staan goed aangeschreven. Het zijn vaak eerlijke harde werkers en ze worden welwillend ontvangen door het «migratieland." Aat Smit vertelt het verhaal van een Hollan der die in de Verenigde Staten eer, huis wilde kopen met contant geld. D'e Ame rikanen verklaarden hem voor gek. Zowei Smit ais Van tjjiet zijn en kele keren in de Verenigde Staten ge weest om familie en kennissen op te zoeken. Uit ervaring "weten zij dat helm wee bij de emipyanten wel een rol speelt, vooral bi.) de ouderen. „Maar ze komen niet tecug," volgens Smit, „om dat hun kinderen in het emigratieland wonen. Er, terugkomen is ook moeilijk omdat het hier niet meer is zo als het was. Ie vinden niet meer terug, wat ze hiei achtergelaten hebben." Van Vliet vult aan: „Degenen die terugkomen naar Nederland, gaan na verloop van tijd bijna allemaal weer te rug naar het emigratieland. Mensen die ze hier kenden zijn overleden of ver huisd. Vaak kunnen ze niet meer wen nen aan het dicht op elkaar leven in zo'n kiein landje. Of durven ze zich niet meer op de snelweg te begeven, omdat iedereen hier zo verschrikkelijk hard rijdt. Deze mensen zijn ontheemd ge raakt." SCHIEDAM - Een 40-jarige Rotterdammer is gisteravond in de wo ning van zijn moeder in Schiedam gear resteerd door de politie, nadat hij onder invloed van alcohol een aanrijding had veroorzaakt. Het is de vijfde keer dat de man voor voor rijden onder invloed wordt bekeurd. Deze keer reed hij bo vendien zonder rijbewijs, want dat heeft hij al eerder moeten inleveren wegens het dronken achter het stuur zitten. De Rotterdammer kreeg gisteren de politie achter zich aan nadat hij was doorgereden na een aanrijding op de 's-Gravelandseweg. Kort nadat de ge waarschuwde agenten met het slachtof fer stonden te praten kwam op de an dere rijbaan de Rotterdammer aangere den. Hij gaf na een stopteken extra gas en kreeg zo de politie achter zich aan. (INGEZONDEN UEDEDQJNG) alie merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Aal Smit (links) en Jan van Vliet: heimwee speelt bij emigranten een rol, maar terugkomen is moeilijk. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1