Het koloniale vingertje van Paalman Monique op weg naar Dïsneyworld! I ma Het Vrje Volk SCHIEDAM W Julianakerk maakt plaats vcor appartementen Wie wordt de beste springplankhanger? autobedrijf H. Pennings b.v. 'Wat kun je doen met ballonnen? Knallen!' t Mercedes terug Sophistics in Podium Perfecte harmonie tussen mens en machine. PAGINA 14 ws DONDERDAG 7 JUL11988 Directeur Stedelijk Museum maakte reis naar Antillen en Aruba voor grote tentoonstelling in december Jeugdig kankerpatiëntje dankzij inzamelingsactie van de buurt week lang naar Florida lenmoord op kinderboerderij inwonertal omhoog Een Mazda is meer dan alleen maar een vervoermiddel. Het is al een genot om naar een Mazda te kijken. Het is uiterst plezierig om in een Mazda te zitten. En het is gewoon fantastisch om in een Mazda te rijden. Dat kunt u bij ons ontdekken. Kom naar onze showroom en maak een proefrit in de Mazda van uw keuze. Daarna vertellen wij u alles over de lage onderhoudskosten en de hoge inruilwaarde. Want dat is bij Mazda natuurlijk een vast onder deel van het rijplezier. OCCASIONS v i WêêÈê&% iy§. Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM - in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat zal van half december 1988 tot half januari een gro te tentoonstelling worden gehouden met kunst uit de Nederlandse Antillen (Cura sao en St. Maarten) en Aruba. Het wordt een zeer grote tentoonstelling waarvoor alle ruimten van het Stedelijk Museum benut zullen worden. Daar naast zal aandacht besteed worden aan andere vormen van Antilliaanse kunst, zoals muziek, film en toneel. In verband met de tentoonstelling maakte museum directeur Hans Paalman van 14 mei tot en met 7 juni een reis naar de West. Na het bezoeken van ateliers en particulie re verzamelaars selecteerde hij daar de 27 kunstenaars (van wie 11 vrouwelijke) die aan de tentoonstellingen deel zullen nemen.Gisteren bracht Paalman in het Stedelijk Museum verslag uit van zijn reis. Hij is destijds op de mogelijkheid van de tentoonstelling geattendeerd door de op Curagao opgegroeide kun stenaar Peter Klapwijk. Paalman brengt het initiatief in verband met het toene mend aantal allochtonen in ons land en ziet het als een manier om de Antilliaan se en Arubaanse kunst uit het verdom hoekje te halen. „De tentoonstelling moet een ander beeld geven dan het stereotype beeld van de Antilliaanse kunst: een beetje primitief, onbeholpen geschilderd en weergegeven in te felle kleurschakeringen," vindt de directeur van het Stedelijk Museum. Zowei Paalmans oriëntatiereis als de tentoonstelling zelf worden gefi nancierd door de gemeente Schiedam en de Sticusa (Stichting Culturele Sa menwerkingen Antillen en Aruba). De Schiedamse directeur is zeer te spreken over de medewerking die hem in de West is verleend. Op zijn verzoek orga niseerde men bij voorbeeld een over zichtstentoonstelling naar aanleiding waarvan hij de te bezoeken ateliers se lecteerde. „De gevolmachtigde ministers van de Antillen en Aruba vinden het be langrijk dat er hier zo'n tentoonstelling komt. Beiden zullen dan ook bij de ope ning in december aanwezig zijn," aldus de heer Paalman. Met name het transport van de kunstwerken zal nog wel enige voeten in de aarde hebben. Zo. ziin er onder de geselecteerde werken grote sculpturen en objecten die per container naar Ne derland vervoerd moeten worden. Dit wordt vanuit de Antillen en Aruba gefi nancierd. Voor de kosten van de catalo gus bij de tentoonstelling verwacht Paalman bijdragen van de Sticusa en het ministerie van WVC. Ook is er sa menwerking op til met galerie Baranca in Amsterdam, die tegelijkertijd een ten toonstelling van Antilliaanse kunste naars in Nederland gaat organiseren. Paalman verweert zich tegen het verwijt dat hij een snoepreisje naar de Antillen gemaakt zou hebben. Hij denkt niet dat iemand ter plekke de selectie van de kunstwerken voor hem had kun nen maken. „De lijst die ik uiteindelijk heb samengesteld vonden ze op alle ei landen heel goed. Zeif had men die keu ze echter niet kunnen maken. Dat heeft te maken met de sociale structuur van zo'n eiland, ledereen kent daar ieder een. Men is bang beticht te worden van vriendjespolitiek. Voor die kunstenaars was het dan ook heel bijzonder dat ie mand van buitenaf zomaar zegt wat hij van hun werk vindt," aldus de museum directeur. Dat niet iedereen deze mening deelt blijkt wel uit de controverse die in de Curaqaose pers is opgelaaid. On danks zijn korte verblijf heeft Paalman kans gezien in conflict te raken met de directie van het Curagaos Museum. In interviews iiet hij zich bijzonder kritisch uit over dit museum, dat hij onder meer van minachting voor de Antilliaanse kunstenaars beticht. De reactie van de directrice van het museum, mevrouw Ghering-Engels, is niet mis. in een interview verbaast zij zich over het feit dat Paalman het nodig vond om zelf naar de Antillen te komen. „De conclusie is dan dat wij op de Antil len ai'emaal onkundig zijn, want zelf kunnen wij dit blijkbaar niet," stelt zij vast. Ook Paalman's verwijt dat hij haar, ondanks veie pogingen van zijn kant, niet te spreken heeft gekregen, wijst zij van de hand. „Zeer vreemd. Dan had hij toch niet de beste contacten op het ei land, want doorgaans weet men mij zelfs op zaterdagavond te bereiken. Dit riekt naar opzet," aldus een veront waardigde mevrouw Ghering-Engels. „Eenrichtingsverkeer, snoepreisjes, noemen wij dit. Een mooie verkapte vorm van kolonialisme." Bovendien maakte de museum directrice gewag van verschillende grote persoonlijkheden uit de musea in de wereld die zeer enthousiast zijn over het Curagaos Museum. Paalman doet de controverse in de Curagaose pers af als „plaatselijk gehakketak." „Er wordt gezegd dat ik met een koloniaal vingertje dingen sta aan te wijzen, maar dat slaat natuurlijk nergens op. Het gaat mij er om of zo'n museum met liefde in elkaar is gezet en ik vond dit een liefdeloze bedoening," verweert hij zich. Toch blijkt hij niet van plan om veel zaken naar de Antillen te delegeren. Zo kondigt Paalman al aan dat hij misschien een tweede reis zal maken tijdens het voor transport klaar maken van de kunstwerken. Het 13-jarige kankerpatiëntje Monique Leenderts vertrok gisterenmorgen richting Schiphol voor haar droomreis naar Disneyworld. SCHIEDAM - He! is gelukt: Mo nique Leenderts is weg! De droomreis actie die de buurt voor haar heeft geor ganiseerd is in korte tijd een doorslaand succes geworden. Gisterenmiddag al is Monique van Schiphol vertrokken voor een negendaagse trip naar Disneyworld in Florida, Amerika. Uitgeleide gedaan door familie en vertegenwoordigers van het actiecomité stapte ze samen met haar ouders, haar broer en medisch be geleider Prof. G. E. van Zanen op het vliegtuig. Daarmee is een hartewens van het ongeneeslijk zieke'meisje uit Schie- dam-Zuid in vervulling gegaan. De 13- jarige Monique lijdt al jaren aan jeugd- kanker en is door de behandelende art sen van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam inmiddels opgegeven. Tien dagen geleden werd op ini tiatief van videotheekeigenaar Piet Valk in Schiedam-Zuid de Actie Monique ge start, gecoördineerd door de Bewoners Vereniging Schiedam Zuid (BVSZ). De buurt gaf meteen massaal gehoor aan de oproep om een bijdrage te leveren. Hoewel het geld nog dagelijks binnen stroomt is het streefbedrag van 10.000 gulden inmiddeis overschreden. „!k heb er nog geen precies overzicht over, maar ik weet al we! dat het fantastisch gelopen is. Hartverwar mend dat het allemaal zo snel voor el kaar gekomen is," zegt penningmeester W. van Vessem van de BVSZ enthousi ast. Volgens Van Vessem, die meereis de naar Schiphol, was de stemming on der de vijt Amerika-gangers opperbest en voeide Monique zich heel ontspan nen. Volgende week zaterdag wordt het gezelschap terug in Nederland ver wacht. SCHIEDAM Op de plaats waar nu nog de Julianakerk staat aan de Burgemeester Knappertlaan in Schiedam-West zal binnen anderhalf jaar een appartementengebouw verrij zen. De Gereformeerde Kerk van Schie dam heeft het kerkgebouw, daterend uit het begin van de jaren dertig, wegens teruglopend bezoek afgestoten en de grond verkocht aan het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Bij het Bouwfonds liggen mo menteel plannen op de tekentafel voor een appartementencomplex van 20 tot 22 eenheden. Afhankelijk van het uitein delijke aantal woningen krijgt het ge bouw vier of vijf woonlagen. Het gaat om luxe-appartementen in de vrije sec tor die tussen de 250.000 en de 275.000 gulden per stuk gaan kosten. De woon- oppervlakte per eenheid zal een kleine honderd vierkante meter bedragen. On der het complex is een halfverzonken parkeergarage gepland. Daardoor komt de entree anderhalve meter boven het maaiveld te liggen. De bouw van het complex op de locatie aan de Burgemeester Knappert laan is niet strijdig met het bestaande bestemmingsplan. De sloop van de kerk zal naar verwachting dit najaar plaats vinden. Bij het Bouwfonds hoopt men dat nog voor het eind van 't jaar de eer ste paal de grond in kan. Een jaar iater moeten de eerste appartementen dan opgeleverd worden. SCHIEDAM Wie zijn armspieren eens goed wil trainen kan zondag aanstaande terecht in zwembad Groenoord. Daar wordt tussen 12.00 en 16.00 uur voor het vijfde opeen volgende jaar het kampioenschap springplankhangen gehouden. Voor zowel jongens als meisjes zijn er twee leeftijdscategorieën: 13 tot en met 15 jaar en 16 jaar en ouder. De spelregels zijn eenvoudig: wie kan er het langst aan han den/armen aan de hoge springplank hangen? Iedere deelnemer mag maximaal drie pogingen doen. Het is niet toegestaan bescherming voor de handen of armen te gebruiken. Voor de eerste plaats in iede re categorie is er een herinnerings- prijs. Voor wie zich terdege op de krachtmeting wil voorbereiden heeft Groenoord een aanta! oefenuurtjes op het programma gezet, in de week van 5 tot en met 8 juli van 19.00 tot 20.00 uur. Inschrijven is alleen mo gelijk bij de kassa van het zwembad, Schiedamseweg 138, Schiedam-Ke- thel. Inlichtingen: telefoon 4 70 6971. SCHIEDAM Opnieuw zijn in Schiedam dieren gedood op een kinderboerderij. De beheerder van de gemeentelijke kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark heeft giste ren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling en diefstal van tien kippen in de nacht van maan dag op dinsdag. Uit bloedsporen bleek, dat het pluimvee met een mes is bewerkt en ter plekke leegge bloed. De politie vermoedt dat de dader de kippen gedood heeft door hen de nek om te draaien, tn ieder geval zijn er geen afsneden kippen- nekken aangetroffen. Eerder dit jaar heeft het par ticuliere kinderboerderijtje van Jan Bakker aan de Poldervaart al twee maal ongewenst bezoek gehad. Daar vond toen een nog veel gro vere slachting plaats. SCHIEDAM De Mercedes, die dinsdag in Schiedam gestolen werd van een Belgische zakenman, is terecht. De auto is voigens de po litie in Rotterdam gebruikt bij een inbraak. De Rotterdamse politie trof de wagen onbeheerd aan op de plek van de inbraak. SCHIEDAM Het inwonertal van Schiedam is in de eerste vijf maanden van dit jaar met 129 toe genomen tot 69.405. Er kwamen in deze periode 82 vrouwen bij tegen slechts 47 mannen. Tot en met mei werden er 117 huwelijken afgesloten en 68 scheidingen uitgesproken. In totaal werden er 336 nieuwe Schiedanv mertjes geboren, 182 meisjes en 154 joRgens. In dezelfde periode zijn 303 inwoners overleden, 158 man nen en 145 vrouwen, zoidat het ge boorteoverschot uitkomt op plus 33. 1188 personen vestigden zich in de gemeente, terwijl 1092 Schie dammers het hier voor gezien hiel den. Daarmee komt het vestigings overschot op 96 positief. SCHIEDAM Drie kleurrijke zangeressen en een zanger zijn aan staande zaterdag te bewonderen in café Podium (Lange Haven 28), waar vanaf 22.30 uur de Amsterdamse zanggroep The Sophistics een geva rieerde muzikale show verzorgt, Het repertoire omvat vocale pop, jazz, soul en rock. De groepsleden bren gen hun harmoniërende stemmen niet alleen ten gehore in a capella nummers, maar laten zich ook afwis selend begeleiden door piano, gitaar of basgitaar. The Sophistics schrijven een groot deel van hun repertoire zeif. Verder vertolken zij hits uit de jaren zestig en zeventig, en enkele beken de jazz-standards. In alle gevallen tekent de band zelf voor het arran gement. 0MQEZOt4O€N ME060EUNQ) Mazda scoort met rijplezier Uw Mazda-deaier Noordnioienstraat 17, 3111 PD Schiedam. Telefoon (010) 426 62 33 u Dolle prat met clown Gray tijdens da Jeugdlandvoorstelling in het Zuiderkwartier. SCHIEDAM Kinderen gaan naar de gewone school, maar clowns niet. Die gaan naar een ongewone school en ieren daar hele ongewone dingen. „Goochelen bij voorbeeld, dat heb ik daar geleerd," houdt clown Gray zijn jeugdig gehoor voor. Die geloven zijn ver haal maar half. Eerst zien, dan geloven. Zo gezegd, zo gedaan. „Ik heb ie mand nodig die goed kan gooien. Wie van jullie kan dat?" wil Gray weten. Alle vingers schieten de lucht in De vijfjarige Rik mag de potsenmaker assisteren: hij moet een on zichtbaar balletje in de papieren zak gooien, die de ciown ophoudt. Argeloos maakt het jo chie een werpbeweging. Gray voigt de denk beeldige boog van het onzichtbare balletje door de lucht en ja hoor: pats, klinkt het on derin de zak, waar een duidelijke bobbel te zien is. Verbaasde kreten aiom. Het kostte de met bovenmaatse schoenen en hoed uitgeruste grappenmaker Gray gisteren weinig moeite om de aandacht van zijn jong publiek voortdurend vast te houden. Zestig kinderen waren er op dé Jeugdland-voorstelling in het Zuiderkwartier in de Gorzen afgekomen en ze vermaakten zich opperbest. Vooral als Gray zijn ballon nen eenmaal tevoorschijn heeft gehaaid is het raak. Hartelijk wordt hij door de jeugd uit gelachen als hij zich keer op keer aan zijn ballonnen weet te bezeren. „Wat kun je ei genlijk doen met ballonnen?" wil hij van de kinderen weten. „Knallen," luidt het een stemmig geschreeuwde antwoord. Bonnie en Brendun (6) mogen een wedstrijdje doen: wie knijpt 'm het eerst kapot? Meteen na het startschot weet Bonnie de hare te laten knal len. „Die van jou was vast een ijzeren," troost Gray de beteuterde verliezer Brendun, en samen laten ze de ballon alsnog uit elkaar spatten. Als beloning voor hun hulp krijgt het tweetal een portretfoto van de clown. „Zie je wie daar op staat?" vraagt Gray nog even. Ja, dat weet Brendun wel: „Je eigen!" Achter in de zaal geniet ook vrijwillig ster Sjaan Jager mee van het spektakel. Al vijftien jaar draait ze mee met Jeugdland, vanaf het allereerste begin. De eerste drie jaar binnen in de Margriethal, en nu al weer twaalf jaar buiten. „Je bent een soort vraag baak voor de moeders, hè. Ze zeggen gauw tegen je: let eens op die of houd haar een beetje in de gaten," vertelt ze. „leder jaar vind ik het weer leuk. Met een voorstelling als deze is het heerlijk om naar de gezichten van de kinderen te letten, die heerlijk spontane reacties die ze nog hebben." Ook vrijdag waaieren de medewerkers weer naar alle windstreken uit. Het program ma voor morgen: Edisonplein, Oost, 10.00 uur: Zeif-doe (gra tis). Basisschool Ouverture, Bachplein, Noord, 10.15 uur: spelcircuit. Fabriplein, West, 14.00 uur, Zelt-doe (gra tis). Wijkcentrum De Blauwe Brug, Noord. 14.00 uur: De nieuwe Billy de Rakker-show! Toegang een gulden. Maasboulevard, Zuid, 14.15 uur: Sport en Spel (gratis).

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1