Ridderstraat: Na 25 jaar nieuwbouw Blankenburgtraject: 'Is dat nou nodig?' The Wasted Pinguïns spelen thuiswedstrijd 1 Tijgers, Roze Panters en clowntjes op Fabriplein Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN /MAASSLUIS Actiegroep Behoudt Lickebaert gaat door met de strijd Rotterdams - tv-nieuws in slechts 5 minuten Nivon-wandeling wswv PAGINA 6 ZATERDAG 9 JUL11988 vmm Door Jan Anderson VLAARDINGEN - De drukte van hijskranen en vrachtwagens in het Vlaardingse centrum is met de bouwvakantie even verdwenen. De bouw van koopwoningen en post kantoor op het asfalt, waarvan het eerste stukje op deze oude foto is te zien, ligt tijdelijk stil. De parkeer ders, die toen naast de bouwketen op het, op de achtergrond zichtbare Veerplein parkeerden, hoefden niets te betalen. We praten dan ook over een kwart eeuw geleden. De foto toont de Ridderstraat in 1963. De bebouwing van het ge moderniseerde centrum rukte op. De nieuwbouw van hét Liesveld kreeg al gestalte en is met de toren van de r.-k. kerk aan de Hoogstraat te zien langs de winkel van Den Boer en Van de Houwen. Deze bakkers zaak (links op de hoek) is later opge gaan in Van de Meer Schoep. De nieuwbouw naast en te genover het Weeshuis zal weer de naam Ridderstraat krijgen. Een naamfdie niet ontleend is aan de edelmanstitel maar aan de voor naam van Ridder Cornelisz Dockum, die eigenaar was van de grond toen daar in de zeventiende eeuw de eer ste woningbouw plaatsvond. In 1750 was in deze straat een touwbaan gevestigd, die langs de Nieuwelaan tot aan de Mark graaflaan doorliep. De eigenaar daarvan was ene A. van Leeuwen, een voornaam man in deze stad om dat hij van 1768 tot 1781 deei uit maakte van de vroedschap, een ge zelschap te vergelijken met het hui dige college van burgemeester en wethouders, maar minder democra tisch gevormd. Het vulde zichzelf aan, verdeelde om de twee jaar de baantjes en had -gelukkig voor hen- niets te maken met een gemeente raad. Dat kwam pas na 1848. In de vijftiger jaren van deze eeuw is men begonnen met de af braak vanpanden in de Ridder straat. Bijgaande foto toont het res tant met naast de broodwinkel van Den Boer en Van de Houwen, de winkel van poelier Konijnenburg en een woonhuis. In de Ridderstraat hebben veel gezagvoerders ge woond van grote zeilschepen, die de vrachtvaart bedreven. Op de grond achter de broodwinkel staat nu het warenhuis van Vroom Dreesmann en op de plek waar in 1963 deze panden ten behoeve van nieuwbouw'werden af gebroken zijn nu pas bouwvakkers aan de slag. Het terrein heeft dus 25 jaar braak gelegen en dienst gedaan als parkeerveld. In mijn artikel van vorige week over de Ku'perstraat is een klein foutje geslopen. De op die foto staande kerk was niet, zoals abusie velijk geméld, de Rehobothkerk maar de gereformeerde kerk. Door Marcel de Klerk VLAARDINGEN/MAASSLUIS - 'Blankenburg, nee nee nee', schreeu wen nog steeds enkele borden aan de Zuidbuurtseweg tussen Vlaardingen en Maassluis. Vervallen en scheefgezakt herinneren zij aan verwoede pogingen om rijksweg 24 (het Blankenburgtracé) tegen te houden. Wie zijn de actievoer ders en waarom voeren zij actie? De Zuidbuurt, een rustig en fris groen gebied. Ideaal om lekker een eindje te fietsen of vissen. Weg van de snelweg. Binnen afzienbare tijd kan er zelfs gesurfd worden. Men is druk doende het voorma lig landbouwgebied aan de rand van de gemeente Vlaardingen te veranderen in een recreatiegebied. Die recreatie is on derdeel van een vastomlijnd plan, dat uitgevoerd wordt door de reconstructie commissie Midden-Delfland. Een stuur groep die erover waakt dat het gebied Midden-Delfland als groene buffer tus sen de diverse gemeenten gehandhaafd blijft. Bovengenoemde commissie is echter niet de enige groepering die zich bezighoudt met het behoud van de groenvoorziening tussen Vlaardingen en Maassluis. Actiegroep Behoudt Lickebaert is sinds december 1986 een belangrijke strijder voor de belangen van direct be trokkenen die oog hebben voor natuur schoon, recreatieplezier en milieuvervui ling. Belangen die ernstig geschaad worden als het Blankenburgtracé in 1998 gerealiseerd zou worden. Zou wor den. Want volgens de heer De Koning, secretaris van de actiegroep, staat het nog helemaal niet vast, dat de tunnel er komt: „Mevrouw Smit-Kroes wil het al lemaal wel graag, maar eerst zal de Tweede Kamer haar goedkeuring moe ten geven aan het nieuwe structuurplan voor weg en vervoer. Een beslissing daarover verwacht ik op z'n vroegst voorjaar 1989." Het liefst zou hij zien dat er van uitstel afstel kwam. Maar de besluitvor ming is zeer complex door het grote aantal belanghebbenden. Een greep uit de stapels rapporten en publikaties van gemeenten (waaronder Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg, Schiedam), Ka mers van Koophandel, omwonenden, boeren, milieubewegingen, multination als, provincie Zuid-Holland, veerdien sten, reconstructiecommissie Midden- Delfland, Nederlandse Spoorwegen. Welke rol speelt Behoudt Licke baert hierin? De Koning: „Onze hoofd doelstelling is het beschermen van na- tuur- en recreatiegebied De Lickebaert tegen geluidsoverlast en aantasting van de recreatiemogelijkheden. Het is toch te gek dat een tien jaar geleden geno men besluit van de overheid om een ge bied als groenzone aan te stellen, nu door de aanleg van een enorme ver keersader teniet gedaan dreigt te wor den." Een veeboer aan de Zuidbuurt- "W /Ws. Voorzitter Sizoo van de Actiegroep Behoudt Lickebaert is tegen de komst van de BlankeRburgtunnei. Voor een van de karakteristieke boeraenien in midden Delfland: „De vraag is of de minister we! oog heeft voor de realiteit. Het vervoersaanbod kan zo tegenvallen, dat we hier in de toekomst wellicht met een spooktunnei zitten." seweg formuleert het zo: „Laten ze in Den Haag eerst maar eens een echte vi sie ontwikkelen. Dit kun je toch geen beleid noemen. Er moet niet alleen naar het nu gekeken worden, maar ook naar de toekomst." Naar de toekomst kijken doet de minister zeker, alleen niet op de juiste manier volgens de actiegroep. Secreta ris De Koning zegt hierover: „De minis ter zegt meer welvaart dus meer wegen. Maar zou hét niet veel verstandiger zijn het openbaar-vervoernet te verbeteren? De uitstoot van stikstofoxyden moet toch drastisch verminderen om aan o.a. de zure regen een einde te maken. En dat bereik je niet door het particuliere autogebruik te stimuleren." En voorzit ter Sizoo voegt hieraan toe: „Smit- Kroes baseert haar beleid o.a. op cijfers die door de RAI verstrekt worden. De schattingen over het aantal auto-eenhe den op de Nederlandse wegen werden eerst op circa acht miljoen geraamd, terwijl er nu cijfers beschikbaar zijn, die in de richting van zes miljoen eenheden rekenen. De vraag is of de minister wel voldoende oog heeft voor de realiteit." Op de vraag waarom de minister de tunnel zo graag wil, reageert woord voerder De Koning: Blankenburg zou als onderdeel van een vijf-tunnelproject' goedkoper te verwezenlijken zijn. De andere tunnels die de komende jaren op het programma staan zijn: Alblasser- damtunnel, Wijkertunnel; ten westen van de Coentunnel, een tweede Coen- tunnel en tenslotte een tweede Benelux- tunnel." Bovendien, zo voegt hij er aan toe en zo beaamt ook de reconstructie commissie Midden-Delfland, is er spra ke van een duidelijk psychologisch mo tief. Met de aanleg van het tracé krijgt de gemeente Rozenburg er een belang rijke vluchtroute bij, die direct aansluit op de A20. In de praktijk zal dat echter voigens actievoerders niet optimaal werken. „Er zal eerst een aanmerkelijke aanpassing van de A20 moeten komen om al dat andere verkeer in goede ba nen te leiden. Over de extra kosten die dit met zich meebrengt wordt nauwe lijks gerept." Naast aantasting van natuur- en recreatiemogelijkheden zijn er voor sommige mensen nog andere nadelen: boeren raken een groot deel van hun grond kwijt. Voor vee- en kaasboer Van der Kooij aan de Zuidbuurtseweg zou dat een behoorlijke aderlating beteke nen. „Ten tijde van de aanleg van de A20 heb ik ook schade geleden, maar daar was een regeling voor getroffen." Hoe dat met de aanleg van Blankenburg zal gaan moet hij nog maar afwachten. Tevens geeft hij een goede raad aan de beleidsmakers in Den Haag. „Laten ze eerst eens alle automobilisten bekeuren die alleen in hun auto zitten tijdens de spitsuren. Mensen zouden gedwongen moeten wordenmet "meerdere personen in één auto te"rijden. Dan zouden veel extra kosten voor wegenaanleg achter wege kunnen blijven." De voorlopige kosten voor aan leg van het Blankenburgtracé worden volgens een rapport van de Waterstaat en de commissie-Oefe geraamd op 300 miljoen gulden.Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met verbetering van de A20 om de verkeersstromen op te vangen. Volgens de heer Sizoo kunnen de totale kosten wel 30 percent hoger uitvallen. „En," voegt secretaris De Ko ning er aan toe, „er wordt nergens ge sproken over de negatieve gevolgen die de tunnel heeft op het fietsverkeer. Ook daar zullen oplossingen voor gevonden moeten worden, die weer de nodige kosten met zich meebrengen." De minister heeft onlangs het be sluit genomen een tweede Beneluxtun- nel en een Blankenburgtunnel aan te la ten leggen. Volgens voorzitter Sizoo is dit niet erg verstandig. „Het vervoers aanbod kan weieens zo tegenvallen, dat we er weer een spooktunnei'bij-heb ben." De'heer Sizoo'Yèferéert-filer aan de Kiltunnel bij Dordrecht. Deze tunnel wordt inderdaad niet erg druk bezocht door automobilisten. Als de plannen var de overheid inderdaad de negatieve ef fecten hebben waar de actievoerders bang voor zijn, kan er een nieuwe com missie in het leven geroepen worden restauratiecommissie Midden-Delfland. MAASSLUIS De echte roc kers in Maassluis kennen ze natuurlijk al lang, maar tot het grote publiek zijn ze nog niet echt doorgebroken. De band met de aparte naam, de Wasted Pin- guins, krijgt langzamerhand wel in het hele land erkenning. In het Amsterdam se Paradiso stonden ze al in het voor- progamma. Ook In Den Haag en in Utrecht hebben ze al meerdere keren een show gegeven. Vanavond hebben ze dan eindelijk weer een thuiswedstrijd "In de Dug-Out. ,',3, De gitaar-rockers The Wasted Pinguins heten Jeroen, Chap, Deer en _Niek. In het gewone leven zijn het heel .'normale, rustige jc igens. Deer is post bode, Niek bakker, Chap slager en al leen Jeroen heeft geen vaste baan. Hij noemt zichzelf muzikant. Chap, de gitarist, spreekt zich duidelijk uit over de zaak. „Kijk muziek maken is hartstikke leuk, maar momen teel wel een hobby die ontzettend veel geld kost. Natuurlijk hopen we een keer echt door te breken, maar misschien lukt dat wel nooit. Wij moeten ook aan onze toekomst denken. Dus moet er op een andere manie- een beetje geld ver diend worden." Hoe komen die postbode, bak ker en slager er nu bij om een band te beginnen? „Dat is eigenlijk heel simpel begonnen," vertelt Deer de bassist. Toen wij nog klein waren, en dan bedoel ik een jaar of tien, waren we ailemaai dol op muziek. Wij kenden elkaar en vonden vooral de Rolling Stones te gek. Op zolder stonden wij ze na te doen. Later wilden we liever zelf echte muziek maken en kochten onze eigen instru menten." Zo'n vroege aankoop kan verre gaande gevolgen hebben. „De reden waarom ik bas speel, is bijvoorbeeld, dat ik als twaalfjarige voor vijftig gulden een gitaar van iemand over kon nemen. Dat was toen zeker een verschrikkelijk hoop geld voor mij maar ik wilde ook wei eens een echte gitaar. Pas later kwam ik er achter dat een gitaar met vier snaren en een basgitaar was. Het zal wel een aanwijzing van het lot ge weest zijn. Ik ben altijd met plezier bas gitaar blijven spelen." Voor Niek is de reden waarom hij drums is gaan spelen ook nogal grap pig. „Kijk, boven op die zolder stonden ze een beetje gek te doen met tennisra ckets. Daar voelde ik niks voor, ik schaamde me daar een beetje voor. Ik bleef liever zitten en trommelde wel een beetje mee op de bank. Dat zitten en trommelen doe ik nu dus nog steeds, al leen niet meer op de bank." Jeroen was er op die zolders De Maassluise gitaar-rockers: in het 'gewone' leven normale, rustige jongens. nooit bij. Hij neemt nu de zang voor zijn rekening, „ik ben de nieuweling van de band," zegt hij. „Op de middelbare school leerde ik de andere jongens ken nen. Ze hadden nog een zanger nodig dus dat werd ik dan maar." Deze maand is de band drie jaar bij elkaar. Zelf zijn ze daar nogal trots op. „Als je hier om je heen kijkt" dan zie je dat een hoop bands binnen een jaar al weer uit elkaar zijn," vertelt Chap. Ik denk wij het langer met eikaar uit houden omdat we altijd al goede vrien den zijn geweest. We houden gewoon van elkaar en daarom gaat dit nooit meer fout." Zaterdag moet er 'iets speciaals' gebeuren. „Omdat we voor eigen pu bliek spelen, vinden we dat we iets meer moeten doen. Daarom geven we iedereen die binnenkomt een kans om een biertje of een gratis tape van ons te winnen. Ook zullen we wat extra effec ten aan onze show toevoegen. Hoe dat precies zal worden? Daarvoor zul je zelf moeten komen kijken." De toegangsprijs vanavond is vijf gulden. De Dug-Out is te vinden op het Mackaypein 7. Het optreden zal om streeks half elf beginnen. De jongelui beloven gedreven gitaar-rock met een spraakmakende performance. SCHIEDAM Het wemelde gis teren van de Roze Panters op het Fabri plein in Schiedam-West. En van de tij gers, om van de clowns nog maar te zwijgen. Patricia (6) is een van de ge vaarlijke kattebeesten. Okergeel is haar gezicht, met vervaarlijke zwarte snorha ren en felgroene spleetvormige nacht- oogjes, die op haar oogleden geschil derd zijn. Als ze haar ogen dicht doet zou je er bang van worden. Schminken stond er gisteren op het Jeugdland-programma. Altijd leuk natuurlijk, en zo'n dertig kinderen ston den de medewerkers van het zomer- spektakel voor de jeugd dan ook op te wachten onder de druppelende bomen van het Fabriplein. Dat het voornamelijk meisjes zijn is toeval, weet vrijwilligster Rita Vermeer (23). „Want elders maakt het helemaal niets uit, daar doen de jongens net zo hard mee met het kralen rijgen," aldus de onderwijzeres van ba sisschool De Singel. Ze draait al voor het zesde jaar mee en heeft er nog altijd even veel ple zier in. Hoewel ze het hele jaar met kin deren werkt vindt ze het geen probleem om er nog een paar weekjes aan vast te plakken. „Ook in mijn vakantie vind ik het leuk om de kinderen een aantal we ken bezig te houden. Dan hebben die moeders ook weer wat respijt." Ze wordt bijgevallen door haar collega Marian Hendriks, die met haar zes dienstjaren bij Jeugdland ook al een routinier is. „De kinderen zijn nog prima te hanteren, hoor, dat lukt best. Vergeet niet dat ze helemaal zelf mogen kiezen wat ze gaan doen. Er is altijd wel wat bij vi aar ze zin in hebben," aldus de 21-ja- rige studente informatica. Gezeten op een muurtje wachten de aspirant poezen en clowntjes keurig op hun beurt om door de vaardige schminkers onder handen genomen te worden. Zelf de make up aanbrengen is er niet bij. „Dat zou wel een beetje on overzichtelijk voor ons worden," stelt Rita vast. „En we moeten natuurlijk wel drie weken met onze schmink doen, het is allemaal ter beschikking gesteld." Terwijl Marian de laatste hand legt aan de zwarte neus van Patricia loopt Tamar (7) al trots rond met een veelkleurige vlinder op haar gezicht, als enige. „Omdat ik dat een heel leuk dier vind," verklaart ze. Ook de 13-jarige Mandy heeft zich bont Jaten beschilde ren, als clown. Of ze nog op Jeugdland thuishoort? Daar weet haar buurtgenoo tje Ricardo wei een antwoord op: „Ja hoor, die wel. Ze is nog een beetje speels." ROTTERDAM De dagelijkse tv-uitzendingen die Omroep Rotterdam aan het voorbereiden is, gaan niet lan ger dan vijf minuten duren. Voor lange re uitzendingen is geen geld. Vanwege het beperkte budget had directeur Tie- sma van Omroep Rotterdam voorge steld het stadsprogramma slechts op drie dagen in de week uit te zenden. Maar wethouder Linthorst vindt het be langrijk dat er kijkgewenning ontstaat bij de Rotterdammers en streeft daarom naar elke dag een uitzending, al is het maar vijf minuten. De mensen moeten zich niet hoeven af te vragen welke dag het is, als ze Rotterdams nieuws op de buis willen zien, zegt Linthorst (project wethouder Mediabeleid). Tiesma daarop: „Vijf dagen per week uitzenden is onmogelijk, tenzij het inderdaad maar vijf minuten hoeft te duren. Maar als de gemeente de voor waarde stelt dat we vijf dagen per week op de kabel moeten, dan kunnen wij daar verder best mee leven." De kijkgewenning is nodig om lo kale reclameboodschappen te kunnen aantrekken. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het Nivon maakt volgen de week zaterdag 16 juli een wandeling door de Broekpolder in Vlaardingen. De uitgezette route is ook voor minder goe de wandelaars geschikt. Deelnemers dienen om 10.00 uur aanwezig te zijn op- het Stationsplein in Schiedam, waar met bus 52 vertrokken wordt.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1