'Het vak, dat heb ik van m'n vader w* 'Wie wil bakken kan beginnen' Vier kasba-varianten voor centrum Rotterdam Natascha en Rosalie de kampioenen van de zeephelling Afperser gepakt Het Vrije Volk SCHIEDAM ƒ4000 buit bij auto-inbraak Auto-inbrekers tegen de lamp ws DINSDAG 12 JUL11988 PAGINA 14 Vijfenvijftig jaar Italiaans ijs in Schiedam. Rico Belfi nam in 1974 La Venezia over van zijn vader M W 1 Door Lucienne Wiskerke SCHIEDAM Rico Belli, hij komt uit Vodo di Cadore Dolomiti, de streek waar alle goede Italiaanse ijsboeren van daan komen. Zijn salon, La Venezia in de Schiedamse Passa ge is een begrip in de stad. Generaties Schiedamse ijseters proefden stracciatella en pistache van de familie Belfi. Rico leerde het vak van zijn vader Tonni, die begin jaren dertig met drie ijskarretjes zijn handel in Schiedam begon. Over en kele jaren wil Rico zich terugtrekken uit de ijswinkel. Zijn ken nis en vakmanschap laat hij na aan zijn zoon Ton. Zes zonen Belfi, Aldo, Nane, Guido, Lino, Hugo en Tonni trokken aan het begin van de jaren dertig uit hun ge boortestreek in de Italiaanse Dolomieten om een nieuwe toe komst in de Lage Landen op te bouwen. Zij verlieten hun va derland om economische en politieke redenen. „Mijn vader had geen zin om dit gebaar te maken," zegt Rico Belfi, en hij zwaait een gestrekte arm schuin omhoog om de facistische groet te geven. De zes broers, die van huis uit stuk voor stuk vaklie den waren, ijzersmeden en houtbewerkers, bouwden in Maas tricht een bestaan op als ijsboer. Na korte tijd verspreidden zij zich over heel Nederland om in verschillende plaatsen de Italiaanse specialiteit te introduceren. Tonni Belfi kwam in Schiedam terecht. Hij opereerde in die beginjaren vanuit een pakhuis in de Mariastraat. Samen met een Schiedamse aan nemer bouwde hij zijn eerste ijswagentjes, die al snel op drie vaste plekken werden gestationeerd: één bij de Plantage, één in het Julianapark en één in de Gorzen Na een korte periode in een klein pakhuisje aan de Lange Haven, opende opa Belfi zijn eerste winkel in een pand aan de Rotterdamsedijk, even voor De Put. „Mijn vader, zoals de hele familie, was zeer technisch aangelegd. Hij repareerde kapotte motoren en bouwde daarmee zelf zijn ijsmachines. De twee machines die ik nu nog gebruik, heeft mijn vader ge bouwd. Om de hele handel te koelen kocht hij ijspalen bij Ijs fabriek de Maas op 't Hoofd in Schiedam." In 1934 kreeg Tonni Belfi een gestoffeerd pand in de Passage aangeboden, schuin tegenover de huidige ijssalon. Hier bleef hij zijn schepijs maken tot na de oorlog. Tijdens de Duitse bezetting was zijn zaak een toevluchtsoord voor Schie dammers die liever niets te maken hadden met de nazi's. Ri co: „De Schiedamse jongens wisten dat mijn vader een paar Russische biljarts had staan in de kelder. Vrienden, als de schilder Theo 'Doop' Wiegman en de joodse organist van het Passagetheater - toen nog eigendom van Tuschinski Joop Walvis waren veel geziene gasten in de kelder. De win kel had twee uitgangen. Bij een controle van de Sicherheit- spolizei verdwenen de jongens onopgemerkt via de beneden- uitgang." Na de oorlog, in 1947, verhuisde Tonni zijn winkel naar de overkant van de Passage, de huidige locatie van La Vene zia. In die tijd kwam Rico Belfi naar Nederiand. Hij was opge groeid bij zijn oma, die in de. Dolomieten woonde. Een paar jaar diende hij bij de Nederlandse marine. Maar in 1956 zeg de hij de zee vaarwel om zijn vader te helpen in de ijssalon. Een jaar daarop trouwde hij met de Schiedamse Tini. „Aan haar heb ik veel te danken," vertelt Rico. „Zij heeft de kinde ren grootgebracht, ze van de straat gehouden en daarnaast hard meegewerkt in de ijssalon, tot op de dag van vandaag. Wat zij allemaal voor me gedaan heeft, dat is onbeschrijf elijk." In 1974 nam Rico de zaak van zijn vader ove.„Toen ik mijn vader nog hielp in de ijssalon, werkte ik overdag en studeerde ik soms tot 4.00 uur 's nachts om mijn papieren te halen voor ijsbereider. Die papieren had je nodig, maar het vak dat heb ik uit de praktijk van mijn vader geleerd. Vak manschap is iets dat doorgegeven wordt van generatie op ge neratie. Dat gaat van vader op zoon. Dat leer je niet op school. De echte vakmensen verdwijnen zo langzamerhand. Waar zijn de oude zilversmeden, de diamantslijpers, de vak mannen achter de draaibank bij Wilton? Die worden allemaal naar de sodemieter geholpen. En waarom? Vraag het me niet. Ik weet het niet. Tegenwoordig kan je zelfs een ijsje kopen bij de bakker of de slager. Daar staan van die machines die sof tijs uitbraken. Dergelijke aparaten draaien een vakman de nek om." De keuken van La Venezia, in de kelder, wordt voor het grootste deel in beslag genomen door een enorme koelin stallatie. Verder staan er de twee zware oude ijsmachines van zijn vader Belfi. Rico wil niet veel zeggen over de manier waarop hij zijn zomerse lekkernijen bereidt. „Dat is nou het geheim van een vakman verklaart hij. Wel laat hij zien dat alles wat hij gebruikt zuiver is: de kersen op siroop voor het kersenijs, de hazelnootmousse en de vanillestokjes waar hij een aftreksel van maakt voor het vanille-ijs. „De controle is streng," vertelt Rico. „Een keer in de paar maanden krijg ik de keuringsdienst van waren op be zoek. Alles wordt zwaar gecontroleerd, ook de slagroom. Maar als je een beetje vakman bent, heb je daar geen proble men mee en kun je gemakkelijk voldoen aan de eisen." Wanneer de ijsmachines kapot zijn, of als er iets ver vangen moet worden, repareert Rico ze zelf, ook hij is tech nisch. Achter de keuken heeft hij een werkplaats gemaakt. „Toch zijn ze nou zo'n beetje aan het einde van hun latijn. Ze kunnen misschien nog vijf of zes jaar mee. Wanneer mijn zoon de zaak overneemt, zal hij nieuwe moeten aanschaffen. En dat is een enorme investering." Ton, de zoon, zou inderdaad de ijssalon graag een flin ke opknapbeurt willen geven. Maar voorlopig moet hij met zijn plannen wachten, omdat een verzakking onder de grond de toekomst van de Passage onzeker heeft gemaakt. Er be staat een kans dat de oude doorgang tussen Broersvest en Broersveld gesloopt wordt, omdat grootscheepse renovatie te duur zou zijn. Volgens Rico Belfi zou het echter eveneens ka pitalen kosten om de boel af te breken. „Kijk alleen maar naar die pilaren die je hier ziet, twee bij twee meter, van zwaar gewapend beton. Die zuilen zijn gewapend met kiezel stenen uit de Rijn. Daar kom je zelfs met een diamantboor niet doorheen. Ik denk dat een goede renovatie beter is voor Schiedam. Bovendien, zo erg is het nou ook weer niet met die verzakking." Rico en Ton Belfi. vader en zoon, samen bij de ijsmachines die nog door opa Belfi zijn gemaakt. ..Vakmanschap gaal van vader op zoon.' SCHIEDAM Gistermid dag hing op en rond het Hema- plein een smakelijke pannekoek- lucht. Dat was het-resultaat van een van de vele Jeugdland-activi teiten. Deze keer mochten de kin deren proberen pannekoeken te bakken, en ze daarna dat von den de meesten toch het leukst zelf opeten. Zo'n tachtig kinderen kwa men af op het pannekoekbakken. Want het weer werkte mee. Vanaf een uur of twee stond een stralen de zon aan de hemel. Dat was 's iinorgens wel anders geweest. De regenbuien zorgden ervoor dat op het Rozenburgerplein slechts der tig kinderen kwamen, terwijl het ook daar mogelijk was te smullen van zelfgebakken pannekoeken. „Wie wil bakken kan begin nen," roept mevrouw de Jager, een van de vele medewerkers van Jeugdland. De kinderen stuiven af op de verschillende gasstelletjes, die in verschillende kraampjes zijn opgesteld. De allerkleinsten wor den op een kistje getild, zodat ook zij hun kookkunsten kunnen verto nen. De vierjarige Janine uit Schie- ,dam-Oost staat met een trots ge zicht achter het fornuisje. Samen piet haar broertje is zij vanmiddag weer nar het Hemaplein gekomen. „Ja, die twee komen alle pleinen af. Ik zie ze ieder jaar weer," vertelt mevrouw de Jager. Zij kent de meeste kinderen wel. Omdat ze „het leuk vindt met die kinderen bezig te zijn" is ze al vijf tien jaar in de zomermaanden ac tief als medewerkster van Jeugd land. „Meestal doe ik vrijwilligers werk bij de bejaarden, nu draai ik de boel een beetje om." En la chend geeft ze de pannekoek aan {ie kleine Janine, die direct begint te eten. Zo werden de kinderen gis termiddag op meer manieren ver maakt op het Hemaplein. Oorbel len konden worden gemaakt, en de liefhebbers van verkleedpartij en konden worden gesminkt. Met als gevolg dat even na half drie plotseling opvallend veel clowns en katten rondliepen. In spiegeltjes bekeken de kleintjes het resultaat van het schminken. De vaak mee gekomen moeders vonden het al- jemaal prima. Zij doken voor enige tijd de in de buurt gelegen winkels In, en lieten hun zoontjes en doch tertjes met een gerust hart achter £ij Jeugdland. e Voor woensdag staan ook Weer verschillende gratis Jeugd land-activiteiten op het program ma: Dr. Wibautplein, Nieuwland, <10.00 uur: zelf doe. Frans Halsplein, West, 10.15 uur: spelcircuit. Hof van Spaland, Noord, 10.30 uur: Straattheater Pantijn. Faassenplein, Noord, 14.00 uur: zelf doe. Edisonplein, Oost, 14.15 uur: spelcircuit. Hemaplein, Centrum, 14.30 uur: jStraattheater Pantijn. Door Ruud Marneth ROTTERDAM - Uit de talrijke initiatieven om het centrum va.) Rotter dam te verrijken met een oosterse markt, een zogenoemde kasba, zijn in middels vier varianten gekozen. Die worden nu onderzocht door de Dienst Midden- en Kleinbedrijf (DMK) en de dienst Stadsontwikkeling van de ge meente. Als mogelijke plaatsen worden genoemd: het terrein van het Maritiem buitenmuseum aan de Schiedamsedijk- Leuvehaven, de Kruiskade en het Bin nenhaven- Spoorweghavengebied. De vierde variant betreft een zeer groot schalige markt aan de rand van Rotter dam, mogelijk in het plan-Noordrand. In het rapport worden de econo mische haalbaarheid, de vestigings plaats en de concurrentie-aspecten van de afzonderlijke projecten aangegeven. Het zal naar verwachting over twee maanden bij het gemeentebestuur op tafel liggen. De markt is een idee uit het rap port 'Nieuw Rotterdam' van de commis- sie-Albeda, om zo het dagtoerisme op te peppen. Bezoekers van de markt zul len ook van de andere attracties ge bruik maken, zo is de verwachting. Het begrip oosterse markt zal in het onderzoek ruim worden opgevat. Naast vertegenwoordiger van etnische minderheden is het ook denkbaar dat Nederlandse kooplui een standplaats krijgen. Het onderzoek van de gemeen telijke diensten richt zich op de volgen de vier mogelijkheden: Een openluchtmarkt op zondag voor antiek, curiosa en kunst bij het Maritiem museum. Dit is het meest kleinschalige voorstel en richt zich niet specifiek op etnische ondernemers. Kleine markthallen in oude woonge bieden. Zo'n hal moet ruimte bieden aan 10 tot 15 kramen. Gedacht wordt aan een hal aan de Kruiskade. Grotere markthallen van 1000 2000 vierkante meter in oude havengebieden waar tussen de 100 en 150 kramers te recht kunnen. Mogelijke vestigings plaats: Katendrecht en het Binnenha ven- Spoorweghavengebied. Een gigantische overdekte markt aan de rand van de stad, mogelijk in het plan Noordrand, speciaal voor Islamiti sche ondernemers. Dit laatste en meest spectaculai- ïF< "!f>vo ?uo:!£H.tu. auacu !l!' re plan is afkomstig van Bart van Kam pen, de man achter de Zwarte Markt in Beverwijk. Hij denkt aan een marktter rein van meer dan 20 hectare waar Isla mitische ondernemers hun waren kun nen verkopen. Om het geheel nog aan trekkelijker te maken voor de toerist krijgt deze 'grand bazaar' ook een ritu ele slachtplaats, een grote moskee, een autentiek oosters badhuis, pakhuizen en een klein lunapark. Van Kampen mikt op vijftig- tot honderdduizend bezoe kers per dag en stelt daarom dat zijn markt in de nabijheid van een rijksweg moet liggen. De gesprekken die Van Kampen inmiddels met de dienst Stadsontwikke ling heeft gehad hebben er toe geleid dat zijn plan in het 'marktonderzoek' wordt betrokkken. Grootste nadeel van deze variant is de ligging buiten het centrum van de stad. Emiel Dil van deze dienst: „Dit plan is natuurlijk geen trek ker voor de binnenstad. De mensen zul len na een bezoek aan een markt in het buitengebied niet meer het centrum op zoeken. Bovendien wil hij een terrein van 20 a 30 hectare in een gebied wat je kunt omschrijven als een Tkea-loka- tie'." BERGEIJK De stemming zit er goed in, daar in het Schiedams-Olympi- sche dorp in Noord-Brabant. In ieder geval hebben Natascha Groeneweg (9) en Rosalie van der Tuyn (10) het prima naar hun zin. Geen wonder, want giste ren hebben ze met hun ploeg The Kids prima gescoord bij het zeskampspel. „Vooral op de zeephelling ging het hartstikke goed. We kwamen goed naar boven en dat had ik helemaal niet verwacht, want ik dacht dat wij hele maal niet zulke goede kinderen in de ploeg hadden," vertelt Natascha open hartig. „En toen wij naar bed moesten hebben die groten nog honkbal ge daan." In tegenstelling tot de eerste nacht werd er dit keer wel geslapen en bleven de nachtelijke spooktochten over de gangen tot een minimum be perkt. „We waren nou toch wel moe al lemaal," verklaart Rosalie. Van heimwee hebben de beide dames nog geen cen tje last gehad. „Helemaal niet," roepen ze om het hardst, hoewel Rosalie wel wil toegeven dat het scheelt dat haar moe der in de leiding zit. Het tweetal is ook prima te spre ken over het eten dat de keukenploeg, bestaande uit Jeanne Vroom, Ria van der Vlies en Peter van Wensveen, dage lijks klaarmaakt. Natascha: „Doperwt jes, peentjes, appelmoes en gehaktbal letjes hebben we gehad. Ik heb maar veel gehaktballetjes gegeten, want ik lust geen peentjes." Met spanning kijken Rosalie en Natascha uit naar de volgende dagen, wanneer de speurtocht en natuurlijk de dropping op het programma staan. Dat wordt spannend, weten ze nu al. Het is alleen zaak dat ene vervelende jongetje een beetje in toom te houden. Nata scha: „D'r zit een gemeen jochie in de groep, die heeft me met zeskamp op m'n kop geslagen." Kans om de sfeer te bederven heeft hij echter niet, weet Na tascha: „Dat moet-ie durven. Dan had ik 'm al lang in elkaar geslagen." SCHIEDAM Een 32-jarige Schiedammer is zaterdagavond door de politie aangehouden, nadat hij had ge probeerd een medewerker van Moon light aan de Lange Kerkstraat af te per sen. Vroeg in de avond had de dader opgebeld met de mededeling dat hij duizend gulden wilde hebben. Een eventuele weigering zou volgens de man grote vernielingen tot gevolg hebben. De door de medewerker gealarmeerde politie voorkwam dat. SCHIEDAM Onbekenden heb ben gisteren een personenauto die ge parkeerd stond in de parkeergarage aan de Westvest opengebroken en goe deren ter weaarde 4000 gulden buitge maakt. De daders namen onder andere de radioeasseterecorder mee. Daar naast veroorzaakten zij een schade van 6000 gulden. De benadeelde is een 32- jarige Schiedammer. r' Bij een inbraak in een café aan de Lekstraat is gisteren 1500 gulden verdwenen. Onbekenden hadden zictü met behulp van een glassnijder toegang tot het pand verschaft. Uit het pand van Matthew Hall Keynes Engineering aan de Gerrit Ver- boonstraat hebben inbrekers gisteren een video-recorder meegenomen. De totale schade bedraagt 2000 gulden. SCHIEDAM Twee Schiedam mers van 17 en 19 jaar zijn gisteren aangehouden wegens auto-inbraak. Na dat ze in Schiedam uit een geparkeerde auto een paspoort, rijbewijs en nog en kele papieren hadden gestolen boden de jongens de documenten vervolgens in Rotterdam te koop aan. Dat troffen ze slecht, want de eerste potentiële ko pers die ze aanspraken bleken twee po litiemensen in burger te zijn. Het tweetal is ingesloten voor verhoor.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1