Werkloosheid in de regio afgenomen Jeugdland in Schiedam 'veel Beuker' dan in Rotterdam Drumbandfestival gaat niet door De nachtzoentjes zijn het leukst ft Korps Mariniers moet verhuizen 'Voldoende animo bij jeugd voor f ietscrossen' Infokab in problemen: gemeenten wachten af Het Vrije Volk SCHIEDAM Weer honderd Schiedamse metaalarbeiders aan de slag. Percentage langdurig werklozen stijgt nog steeds Derde Geuzenloop 20 augustus Collectanten gezocht voor Lentefeest Snelheidscontrole: 65 bekeuringen PAGINA 12 WOENSDAG 13 JUL11988 ëSiaMsiSM mm MRWBHi 'Geen bobo's maar aanpakkers' SCHIEDAM Het werkloos heidscijfer over de maand mei is in de regio Nieuwe Waterweg-Noord met 374 „afgenomen. Het aantal werklozen in de regio bedraagt nu 8550 personen. De werkloosheid onder de mannen daalde in elke gewest-gemeente, waarbij „Schiedam, met een afname van 106 personen, de kroon spande, in Rozen burg, Maassluis en Vlaardingen daalde het aantal ingeschreven werklozen met 24, 38 en 89. Met uitzondering van 'Maasland daalde de werkloosheid on der vrouwen eveneens in iedere ge meente. Vooral Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vielen in positieve zin op. In deze plaatsen vonden respectievelijk 46,33 en 14 vrouwen een baan. Volgens de plaatsvervangend di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau L van Halm, is de daling in Schie dam nog altijd te danken aan de be moeienissen van het GAB met het zoe ken van werk voor metaalarbeiders. In de maand mei konden 95 metaalbewer kers weer aan de slag. Ook is er zo langzamerhand een einde gekomen aan de stroom ontslagen bij Wiiton-Fij- enoord. Twee vaste bemiddelaars van het arbeidsbureau houden zich in over leg met drie personen van Wilton-Fij- enoord met het massa-ontslag bezig. In samenwerking met de werknemers wordt actief naar werk gezocht. Voor deel van die samenwerking is dat de kwaliteiten per werknemer bij het be drijf bekend zijn. Het is zo gemakkelij ker een passende baan te vinden. In de maand mei lieten 531 men sen zich als werkloos registreren, terwijl 905 personen hun inschrijving bij het GAB beëindigden. Uitgedrukt in percen ten van de afhankelijke beroepsbevol king is 10,4 percent van de mannen werkloos (was 10,9 percent) en 14 per cent van de vrouwen (was 14,6 percent). Zoals GAB-directeur J. van Lent verwachtte, zijn er in mei meer school verlaters op zoek naar werk. De jongens kwamen vooral van de landbouwscho len, horeca-opleidingen en grafische scholen. De meisjes kwamen met name van de secretaresse-opleidingen en de kappersschool. Bij de jongeren die niet van de scholen kwamen, bleef het werk loosheidscijfer gelijk of nam zelfs af. De meeste gelukkigen die de kost weer kunnen verdienen waren drie tot vijf maanden werkloos. Vergeleken bij april heeft hierin een verschuiving plaats gevonden. Toen waren de mees te mensen die weer aan de slag ginger niet langer dan een maand werkloos ge weest. Het aantal langdurig werklozen is net als in april opnieuw toegenomen. Werden in de eerste vijf maan den van 1987 nog 817 vacatures geno teerd, dit jaar werden slechts 777 vaca tures gemeld. In totaal zijn nu 5454 mannen in de regio ingeschreven als werkzoekenden, dat zijn er 276 minder dan in april. Bij de vrouwen daalde het werkloosheidscijfer met 96 tot 3096 personen. SCHIEDAM Busje lopen: moeizaam voortstrompelen met twee blikken onder je voeten, die je met touwtjes vasthoudt. Niet leuk, vindt Mu- hammed (6). Hij kijkt knap benauwd ter wijl hij in slakkentempo het slaiompar- cours langs de kegels aflegt. Zodra hij over de finish is snelt hij gauw naar een ander spelletje. Zijn tijd hoeft hij niet eens te weten. De even oude Stefan legt aan vankelijk meer enthousiasme aan de dag. „ik ben de kampioen," roept hij overmoedig voor de start. Een paar me ter gaat het goed, maar dan ligt ook de kampioen op zijn snufferd. De Suri naamse Rada (9) en haar achternichtje Saskia pakken het anders aan. De eer ste keer is het nog tobben, maar de da mes blijven oefenen en na een paar wedstrijdjes gaat 't al supersnel. Wie er «gewonnen heeft' Allebei, roepen ze ^stralend in koor. Maar echte wedstrijden zijn het niet, legt de 21-jarige Pabo-studente Si- mone Rijsdam uit. Samen met MEAO- scholiere Christine Somohaidjo (17) be geleidde zij gisteren diverse spelletje op de sport- en spelmiddag van Jeugdland aan de Marconistraat in Oost. „Meestal is er voor iedereen wel een kleine atten tie, juist om dat concurrentie-element er een beetje uit te halen. Dat speelt voor al bij de grotere kinderen. Die willen erg graag weten hoe snel ze zijn." Simone en Christine draaien voor het eerst mee in de Jeugdland- ploeg en het bevalt ze goed. „Vooral voor de kinderen die niet op vakantie gaan is Jeugdland leuk. Er zijn erbij die je elke dag ziet, in verschillende delen van de stad. Anders zouden ze mis schien de hele dag maar op straat lo pen," aldus Christine. Als ze maar lekker bezig zijn, is het motto. „Kijk maar naar het hockey, dat gaat echt niet volgens de regels, maar toch is het leuk," zegt Simone, en ze wijst op het geïmproviseerde veldje waar een veertiental jongens onder het uitslaan van af en toe woeste kreten wild met sticks lopen te zwaaien. Toch gebeuren er geen ongelukken. „Nee hoor, het zijn eigenlijk allemaal vrij rusti- Het hockeyveldje wordt uitgezet: oen 'doe-festijn' op zich. ge kinderen, helemaal geen proble- tasja (13) in opperste concentratie mee Het programma voor donderdag Hal Stadskantoor, Centrum, 13.30 men." aan het ringwerpspei. Gisteren was ze ziet er als volgt uit: uur: Inschrijven voor de Wandelpuzzel- Terwijl de Turkse en Nederland- nog bij Jeugdland in Rotterdam, maar Edisonplein, Oost, 10.00 uur. Zelf doe, tocht, deelname een gulden. Vertrek om se moeders vanaf een bankje in de zon ze vindt het in Schiedam 'veel leuker': gratis. 14.00 uur bij het Stadskantoor, al handwerkend toekijken bij het touw- „Hier heb je veel meer spelletjes en Faassenplein, Noord, 10.15 uur: Spel- Wilhelmmaplein, Zuid, 14.00 uur: tjespringen en jeu de boules doet Na- hoef je met uren in de rij te staan." circuit, gratis. Zelf-doe, gratis. SCHIEDAM Het Drumband festival al bijna dertig jaar lang een -jaarlijkse traditie in Schiedam gaat tdit jaar niet door. Te weinig drumbands hebben nog belangstelling voor het fes tival. De geplande datum van tien sep tember moest daarom door de organi serende Rijnmondband worden ge schrapt. Het Drumbandfestival Schiedam 7 mag zijn dertigjarig bestaan dus net niet vieren. Volgens Maria Cleven, die zich namens de gemeente bezighoudt met het wel en wee van de band, is momen teel het aanbod van Drumbandfestivals in deze regio maar ook in het hele land te groot. „Deelnemen aan zo'n festival kost de verschillende korpsen veel geld. Vandaar dat een keuze moet worden gemaakt. Dit jaar valt het festi- val in 'Schiedam jammergenoeg uit de boot," verklaart zij. In het verleden was het jaarlijkse Drumbandfestival altijd een druk be- zocht evenement. De Schiedammers wisten meestal de weg naar de optre dens op de Plantage wel te vinden. Tra ditiegetrouw werd bij het oude Stadhuis op de Grote Markt door de burgemees ter een défilé afgenomen. Voor de organisatoren is het nu zaak om het Drumbandfestival weer aantrekkelijk te maken voor drumbands van buiten Schiedam. Want dat ooit het dertigjarig jubileum moet worden ge vierd, daar is men van overtuigd. „Want de belangstelling voor het muziekmaken zelf is zeker niet afgenomen. Andere ac tiviteiten zijn gewoon wat interessanter geworden voor de verschillende korp sen," denkt Cleven. Daarom zoeken de organisatoren naar een alternatieve opzet. Cleven: „Want we willen het Drumbandfestival nieuw leven inblazen. Gebleken is bij voorbeeld dat een taptoe voor veel korpsen wel aantrekkelijk is. En voor particuliere geldgevers," voegt ze er veelbetekenend aan toe. „Ook de ge meente zal voor het festival natuurlijk een budget beschikbaar houden." SCHIEDAM - Zaterdag 20 au- gustus wordt voor het derde opeenvol- l gende jaar de Geuzenloop gehouden, s georganiseerd door de winkeliersvereni- ging Woudhoek Noord. De deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 3, 5, en SCHIEDAM De Stichting Len tefeest gaan in de periode van 8 tot en met 20 augustus collecteren ten behoe ve van de actie Isoleren is Genezen van de Daniël den Hoedkliniek in Rotter dam. Lentefeest heeft voor deze actie nog een groot aantal collectanten nodig. Er zal zowel op straat als huis-aan-huis geld opgehaald worden. Belangstellen den kunnen contact opnemen met R. Konings, telefoon 4260027, tussen 10.00 en 12.00 uur. 10 kilometer of 10 Engelse mijlen. De starttijden zijn respectievelijk 11.15, 12.00, 13.15 en 14.30 uur. Voor kinde ren van 5 tot en met 12 jaar is er de jeugdloop met een afstand van een kilo meter, start om 10.30 uur. Start en finish vinden plaats op het Geuzenplein in Schiedam-Noord. In schrijven kan op de dag zelf vanaf 9.00 uur bij de verkoopstand op het Geuzen- plein of in de voorverkoop bij de winke liers in Woudhoek-Noord en de Bono spaarbanken in Schiedam en Vlaardin gen. Deelname kost 5,50 gulden, kinde ren tot en met 15 jaar 4,50 gulden. In de voorverkoop twee kwartjes reductie. Bij de start is een was- en kleed gelegenheid aanwezig, evenalc een EH- 80-post. Voor elke deelnemer is er een herinnering. Het sportieve festijn zal worden omlijst door een braderie en op tredens van diverse artiesten. Verder zijn er attracties als ponyrijden, schmin ken, een ballonnenwedstrijd en een wa terbaan voor kinderen. De organisatie verwacht meer dan 500 deelnemers. Voor meer informatie: telefoon 4712669 of 4705470. ROTTERDAM - Het hoofd kwartier van het Korps Mariniers aan het Westplein in Rotterdam ver huist waarschijnlijk nog voor het ein de van dit jaar. Volgens kapitein Van der Til, woordvoerder van het korps, staat nog niet vast waar precies het 60 man tellende hoofdkwartier wordt gevestigd. „In ieder geval wel weer in Rotterdam en hopelijk in de bin nenstad. Maar de iokatie is in sterke mate afhankelijk van de financiën die het ministerie van Defensie ter beschikking stelt," aldus de woord voerder. Het hoofdkwartier, dat vroe ger in Den Haag was gevestigd, ver huisde in april 1950 naar Rotterdam en kreeg daar de beschikking over de monumentale panden Willems- plein 12 en 13. Het ziet er naar uit dat en zo fraai gelegen behuizing niet meer te vinden is in Rotterdam de krappe Defensiemiddelen in aanmerking genomen. Van der Til: „De panden aan het Westplein zijn voor ons als hoofdkwartier te klein geworden, we zijn uit ons jasje gegroeid. En bo vendien zijn de panden dermate ver ouderd dat ze niet meer voldoen aan de beveiligingseisen voor een militair hoofdkwartier. We hebben bij het ministerie onze wensen voor een nieuw pand in Rotterdam kenbaar gemaakt." Als mogelijke nieuwe plek voor het hoofdkwartier zijn enkele vrijgekomen panden aan de Noord singel en het Hulstkampgebouw op het Noordereiland (waar reeds het Mariniersmuseum is gevestigd) ge- ■noemd. Vast staat we! dat het nieu we mariniershoofdkwartier geen nieuwbouw wordt, maar ergens in de stad door Defensie wordt ge huurd. Algemeen directeur R. ter Linden van de Rotterdamse beleg- gingsgroep Interface Properties bv, gevestigd aan de Westerkade, zegt het jammer te vinden dat de mari niers gaan verhuizen. „Zij gaan ons verlaten, het is niet zo dat zij per se weg moesten. We zijn nu bezig op het Westplein met een allesomvat tend zeer kostbaar renovatieplan dat in oktober gereed moet zijn. Pas als de mariniers daadwerkelijk zijn vertrokken gaan we met de eigenlij ke renovatie beginnen met het doel -fc, In de panden 12 en 13 aan het monumentale Willemsplein hevindt zich sinds 1950 het hoofdkwartier van het Korps Mariniers. zijn twee panden vrijgekomen van Hudig-Langeveldt aan de Maaszij de-kant. Een prachtig mooie ruimte van 7000 vierkante meter met par keerruimte. Defensie kan een ge deelte daarvan voor een leuk prijsje van ons huren, want we hebben graag de mariniers weer onder ons dak," aldus een lachende Ter Lin den. er weer kantoorpanden van te ma ken. Het ministerie van Defensie hebben we als eerste optie gegeven de panden na de renovatie weer te huren, maar daar wilde men, mede uit financiële overwegingen, geen gebruik van maken. Eventueel heb ben we voor de mariniers nog een alternatief aan de Wijnhaven. Daar SCHIEDAM De tietscrossbaan in het Sportpark Harga, die een paar jaar geleden voor 40.000 gulden werd aangelegd, is dat geld tot nu toe niet waard geweest. Vooralsnog wordt nau welijks gebruik gemaakt van deze dure voorziening. Toch lijkt dat niet aan een vermeende afname van de populariteit van het fietscrossen te liggen, want ai meer dan vijftig kinderen hebben zich aangemeld voor de aanstaande zater dag te houden Jeugdland-fietscross- wedstrijden op de baan. Joop van Broekhoven van 8u- ■reau Jeugdland denkt dan ook dat fiets- cross nog steeds populair is onder de jeugd. „Als er zich een stuk of drie be langstellenden hadden opgegeven voor de wedstrijden, zou ik iets anders zeg gen. Maar uit de vierenvijftig inschrijvin gen blijkt wei dat er voldoende animo is voor die sport," vindt Van Broekhoven. Bovendien is de baan op Sport park Harga aangelegd op het mid denterrein van de wielerbaan Vol gens de Jeugdland-medewerker van een uitstekende kwaliteit. Van Broekho ven: „De baan is door de internationale fietscrossbond goedgekeurd. Hij vol doet aan alle eisen, het is een fantasti sche baan. Volgens insiders zelfs de mooiste uit de regio. Het zou doodzon de zijn als die moest worden afgebro ken." Want over die 'fantastische', maar wel wat dure, baan is een stevig conflict gaande. Volgens oudbestuurslid Jan Gordijn van de Stichting Wieler baan Schiedam de stichting die de wielerbaan en het middenterrein onder haar beheer heeft had de crossbaan nooit aangelegd mogen worden. „Het was een doodgeboren kindje", schreef Gordijn in een brief aan diverse kran ten. De 40.000 gulden zou weggegooid geld zijn geweest. Hij eist ook daarom het vertrek van de huidige voorzitter Klaas van de Geest, directeur van de Bondsspaarbank Schiedam/Vlaardin gen. Van de Geest zou volgens Gordijn geen enkele binding hebben met de wielersport, en zich zelden hebben laten zien op en rond de wielerbaan. Van de Geest heeft inmiddels al le aantijgingen van Gordijn als onte recht terzijde geschoven. Al bij het be gin van zijn voorzitterschap zou hij heb ben gezegd niets van wielrennen te we ten. Hij zou zich slechts gaan bezighou den mat organisatorische kwesties. De bankdirecteur zei toen: „Wielrennen daar weet ik niets van, maar over mana gement weet ik wel wat." Joop van Broekhoven heeft c'schts positieve woorden over voor Van de Geest. „Zo'n kere! met verstand van zaken is belang rijk." Over de toekomst van de tiets crossbaan is Van Broekhoven optimis tisch. „Het gaat er alleen om dat er mensen zijn die energie willen stoppen in een nieuw op te richten fietscross- club. Geen bobo's maar mensen die iets willen organiseren, en bereid zijn een club te runnen. Dan kunnen we ook een groep jongeren die willen fietscros sen bij elkaar trommelen. Ik weet zeker dat daar animo voor is," verzekert Joop van Broekhoven. Klubhuis Zuid is een weekje op kamp in Jeugdvacantie-bivak- centrum De Negende Zaiigheyt in Bergeyk SCHIEDAM - Wat het leuk ste aan de kampweek is? Gaby van Tricht (11) en Roald Limburg (12) hoeven er geen seconde over na te denken. „Naar bed gaan!" roept Ro ald vol overtuiging. „En dan naar de, meisjes om een nachtzoentje te ha len." Bovendien kom je tijdens die sluiptochten nog eens wat te weten. Roald: „Laatst zaten de leiders 's avonds toen wij op bed lagen alle maal overgebleven gehaktballen te „eten. En toen ik gisterenavond stie kem., in, de,, keuken keek-waren ze weer kippepoten en fricandellen aan het bakken. Die waren nog van de barbeque." Maar er is nu een goede af spraak met de begeleiders gemaakt, vertelt Gaby. „Want wij hebben toch ook onze nachtrust nodig," zegt ze serieus. „Daarom mogen we van avond nog even feestvieren met het licht aan, maar daarna moet het echt rustig zijn." De ploeg waar Gaby en Roals deel van uitmaken heet De Doordou wers. Ze staan in de ranglijst op een gedeelde tweede plaats, vooral om dat het gisteren tijdens de speur tocht zo goed ging. Maar liefst vijf verborgen puzzelstukken wisten ze op te sporen, en dat leverde punten op. Toch hoeven ze echt niet per sé eerste te worden, vindt Roald: „Dat is wel leuk hoor, maar voor mij gaat het om het spelletje." Of ze ai naar huis verlangen? 7 Gaby: „Een beetje wel en toch ook weer met. 't Is hier leuk, hoor. Maar ik wil ook m'n ouders wei weer zien." En Roald: „Ik mis ze ook wel een beetje, maar ik heb al drie kaar ten helemaal vol geschreven." SCHIEDAM De politie heeft gisteren bij twee snelheidscontroles van elk drie kwartier in totaal 65 automobi listen bekeurd. Op de 's Gravelandse- weg kregen 12 bestuurders een bon. Op rijksweg 19, tussen het Kethelpiein en de Beneluxtunnel, werden 53 hardrij ders geverbaliseerd. De maximum snel heid die daar gemeten werd was 132 ki lometer per uur. Toegestaan is op dat stuk slechts 100 kilometer per uur. Volgens de politiewoordvoerder geven de cijfers nog een te gunstig beeld van het werkelijke aantal overtre dingen, omdat slechts op een van de drie rijstroken gecontroleerd werd. een goede kans van slagen heeft. Direc teur Van der Dnft heeft een goede naam op het gebied van reorganisa ties," stelt Ruis. Een woordvoerder van de Kabel televisie Capelle aan den IJssei, die ook gebruik maakt van de diensten van In fokab, neemt de zaak nogal nuchter op. „Ik heb het nieuws gehoord, ja. Wij ne men gewoon het produkt van dit bedrijf af. Het is niet uitgesloten dat daar bin nenkort een eind aan komt, maar we wachten rustig af. Ik heb geen aanwij zing dat de levering van beelden bin nenkort wordt gestaakt." Ook Dordrecht maakt zich voor lopig niet al te veel zorgen over de fi nanciële perikelen rond het kabelkran- tenconcem. In deze gemeente heeft In- .fokab een.contract gesloten met de lo kale omroep Trom, uit de inkomsten worden de technische faciliteiten be taald. Volgens een woordvoerster van de gemeente is het nog te vroeg om naar een andere vorm van financiering te zoeken voor het geval Infokab stopt. „Het contract dat de lokale omroep met de gemeente heef» loopt pas eind vol gend jaar af. Wij wachten af hoe die zaak rond Infokab verder wordt afge wikkeld," licht zij toe. De gemeente Ridderkerk die via haar Nutsbedrijven een eigen informa tiekanaal op de kabel heeft, is al enige tijd in onderhandeling met Infokab. Een woordvoerder laconiek: „Surséance van betaling aangevraagd? Nou dan zal het feest wel niet doorgaan, hè." De aangekondigde feestelijke in- bedrijfstelling van twee nieuwe kabel kranten van Infokab in Heerlen en Kerk rede is vorige week op het laatste mo ment niet doorgegaan. Burgemeester P. van Zeil van Heerlen en zijn collega J. Mans van Kerkrade kregen kort voordat zij de 'openingshandeling' zouden ver richten te horen dat de exploitant in fi nanciële moeilijkheden verkeert en uit stel van betaling had aangevraagd. SCHIEDAM De gemeenten in het Rijnmondgebied die gebruik maken van de diensten van het kabelkranten concern Infokab, nemen een afwachten de houding aan nu het bedrijf in finan ciële moeilijkheden is geraakt. Infokab moest vorige week surséance van beta ling aanvragen wegens schulden aan de belasting, de bedrijfsvereniging en an dere crediteuren, voor een totaalbedrag van meer dan drie miljoen gulden. Personee! en correspondenten van infokab hebben inmiddels hun me dewerking toegezegd. De krant wordt dan ook gewoon uitgezonden als ten minste de crediteuren hun medewerking verlenen, zegt directeur Van der Dnft. De geldschieters van infokab zijn ak koord gegaan met de gevolgde proce dure en hebben zich bereid verklaard de lopende kosten te betalen, zo ver klaarde de advocaat van Infokab, mr. Van der Woude. Infokab verzorgt in een groot aanta! gemeenten in Nederland een kabelkrant. De verzorger van het Vlaardingse nieuws op de kabelkrant, de journalist Martin Ruis, ziet de toekomst niet al te somber in. „Er is een goede basis om hier met de nieuwsvoorziening van de kabelkrant door te gaan. Het lokale nieuws, de kracht van Infokab, blijkt in Vlaardingen goed te worden gelezen. In ben ervan overtuigd dat we serieus wor den genomen. Daarom is het jammer dat er zo'n surséance tussendoor komt. Wellicht tast het de geloofwaardigheid van de journalisten die het nieuws bren gen een beetje aan. Terwijl de fouten toch gemaakt zijn op het organisatori sche vlak." Het steekt Ruis dat er zich nu al, twee jaar na de oprichting, problemen voordoen. Hij is er vanaf het begin bij geweest en meent een soort pioniers werk te verrichten. „Je bouwt iets op door zo'n zeventig uur in de week'te werken. Het is dan sneu als het tegen zit. Toch geloof ik dat het saneringsplan

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1