Beiaarden hartje zomer in de kou 'Puin, puin en nog pun IbtoYi van i uren Het Vrije Volk SCHIEDAM 'We hoorden allemaal van die vreemde geluiden' Duikers helpen bij restauratie van Beurssluis Jan Klaassen krijgt Jeugdland achter zich Man vermist GRATIS SUSKE WISKE 5PELLENB0EK VOOR UW BGEN 'SCHANULLEKES.' VAGINA 14 DONDERDAG 14 JUL11988 Temperatuur in Heijermansfiat komt door werkzaamheden aan verwarming niet boven de 16 graden. 'Het is hier net een iglo' Hans en Diana Klepke bouwden eeuwenoud pandje steen voor steen weer op '©Maar, wij kenden die jongen. Toert we vr. vertelden wat onze plannerv wa- Man bedreigt zijn ex-vrouw Gekantelde vrachtauto veroorzaakt lange file Ontroerend Goed in Café Podium Belaardconcerten met beklimming toren Nieuwe dirigent voor Excelsior SU SKEwVISHE ftestofVint PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT! U..-M f2 SCHIEDAM Hartje zomer zit ten de bejaarde bewoners van de Heij- ^ermansflat in Schiedam-Woudhoek in "de kou. Wegens vervanging van de twee ^ketels is de CV-installatie van het 160 huishoudens herbergende flatgebouw -drie maanden lang uitgeschakeld Door Jiet koude en vochtige weer van de laat- «ste weken komt de temperatuur op de j®£ovenste verdiepingen overdag mei bo- Myen de vijftien graden uit. „Het is hier net een igio," zegt .een van de bewoonsters met twee ves- s-ten over elkaar aan. „Het wordt hier van de winter een wassenbeeldenmuseum, f En de wassenbeelden, dat zijn wij. Toe gang gratis." Volgens vee! ouderen zijn A>de problemen 's avonds het grootst. Jfylevrouw Penning: „Als je dan stil zit ga sp-je het helemaal voelen. Daarbij komt "'dat de woningen onderhand aardig bochtig beginnen te worden, wat te ^merken is aan de deuren die beginnen te klemmen." -« Voorai de mensen met rheuma ondervinden veel last van de kou en de hoge vochtigheidsgraad. Normaal brandt de verwarming het heie jaar in de Heijermansfiat. Een aanzienlijke groep bewoners vreest blijvende schade aan de gezondheids op te lopen door de lage temperaturen. In arren moede be helpen zij zich nu met straalkacheltjes en oliegevulde electrische radiatoren. Voorai voor mensen die slecht ter been zijn en invalide bewoners is het gebruik van straalkachels riskant. Maar, zo redeneert men, er is geen keus. „Haast iedereen is met extra kacheltjes in de weer. Als jé vlak voor je kacheltje gaat zitten is het wei te doen. Met de gordijnen dicht natuurlijk," zegt Pen ning. Een groot aantal bewoners vraagt zich af waarom het vervangen van de ketels drie maanden moet du ren. „Ik begrijp dat het weer tegenzit, maar kost het nu echt drie maanden om een nieuwe kachel te plaatsen? Mensen uit de verwarmingsbranche die ik er op aanspreek zeggen allemaal dat het in veertien dagen kan," zegt J. van Loe- nen van de twintigste etage gelaten. Volgens Gemeentelijk Wonlngbe- heer, verhuurder van de flats, is er wei nig te doen aan de kou-perikelen. „We hebben gewoon de pech dat het zo'n enorm kille natte zomer is," aldus ad junct-directeur W. Meijboom. „Maar we hebben deze problemen wel degelijk onderkend en de mensen via een circu laire gewezen op de mogelijkheid om electrisch bij te verwarmen. Ook heb ben we via de bewonerscommmissie in een vroeg stadium laten weten hoe lang het karwei ging duren." Volgens de ambtenaar kunnen de werkzaamheden aan de verwarming onmogelijk sneller worden uitgevoerd. Meijboom: „Uiteraard zijn juni, juli en augustus de meest geschikte maanden hiervoor, dan moet je zoiets aanpakken. Er wordt momenteel in drie complexen In Schiedam aan de verwarming ge werkt, wat wel betekent dat we qua werkschema heel strak vastzitten aan de vakanties van aannemers, onderaan nemers en leveranciers. We hebben daarbij nog extra rekening gehouden met de Heyermansflat door de ketel daar het laatst uit te schakelen, en straks als eerste weer in bedrijf te stel len." Klubhuis Zuid is een weekje op kamp in Jeugdvakantie-bivakcentrum «De Negende Zaligheyt in Bergeyk. Wem .SCHiEp^M -yannAcht hebben »ide,iünderen',voorriae,ve£aBdering maar lëens.niet gekeet.'Daarvoor .waren ze te ,möe, én^frasschien wet'té'veéT onder de pjndruk van. de dropping. Dennis Wens teen (12) geeft het toe: „Ja, we zijn best Bang geweest, 't was toch wel eng." „Monique Post: „We hoorden allemaal van die vreemde geluiden." Gisteravond heel laat werden "Monique en Dennis, en nog 32 anderen, m§edropt' in de bossen rond Bergeyk. In •"twee groepen een meisjes- en een ajbngensgroep moesten ze proberen lie weg naar het kampcentrum terug te uvinden. Het lukte, na ongeveer ander half uur. Dennis: „Wij waren minder «bang, maar de meisjes waren eerder te rug." Vanochtend voelden de jongens ■ei en meisjes zich weer voldoende uitge rust om zich te gaan voorbereiden op de afsluitende avond van morgen, de Bonte Avond. Dat-moet wat worden. „We gaan( liedjes instuderenien de ster reclame nadoen?" tvertelt.4Jqnique.nNet als Dennis-maakt ;zij- deel-,uit,van«de oudste groep kinderen, die zich hebben verenigd in 'Het Nederlands zestal, De Beukers'. De Beukers hebben weer groot se plannen voor vannacht. Want die nacht zal niet zo rustig verlopen als de' vorige, kondigt Dennis alvast aan. „Wat voor plannen we hebben? Net als de andere nachten. Elkaar met tandpasta insmeren, of naar de meiden gaan." Maar Is hij dan niet bang voor de lei ders. „Nee hoor, daar kan je mee la chen. Alleen komen ze soms plotseling de kamers op als we aan het keten zijn. Dan schijnen ze met die zaklantaarns in je gezicht," aldus Dennis. Overmorgen gaat hij weer naar huis. Hans en Diana Klepke voor hun eigenhandig opgebouwd pa leisje. Het huis was dichtgespijkerd, de benedenverdieping was gekraakt. Hans: „Het huis bleek van de gemeen te Schiedam te zijn. Het stond niet te koop. In eerste instantie wilde de ge meente er niet vanaf. Ze wist met hoe v>ze de kraker eruit moest krijgen, ren, ging hij er zo uit." Klepke kocht het pandje voor 7000,-. Het huis stond op instorten toen ze het kochten Hans: „Je moest nergens een zetje tegen geven, want dan zou de hele boel naar beneden komen." Eind '86 begonnen Hans, Diana en vader Toon Klepke, samen met neef Jopie Troost en schoonvader Jan van Suyiekom aan de groot scheepse verbouwing. Alleen Jopie Troost is bouwvakker, hij zit in de stei gerbouw. De rest van het gezelschap is gewoon handig. Als eerste kwamen de vloeren aan de beurt. Onder de oude rotte "Door Lueienne Wiskerke SCHIEDAM - Schiedam is een woninkje rijker. In een van de wei nige oude steegjes die Schiedam nog kent, de Zwaansteeg, veranderde een onbewoonbaar, bouwvallig pandje in een luxe woning. Met oog voor de oorspronkelijke staat van het meer dan driehonderd jaar oude pandje bouwden Hans en Diana Kiepke het steen voor steen opnieuw op. Afgelo pen week werd de woning aangeslo ten door de Schiedamse nutsbedrij ven. Drie jaar geleden stuitte Hans Klepke op het pandje in de Zwaan- vloeren brachten zij nieuwe aan. Daar na werd de achtergevel eruit gehaald. Diana Klepke bikte de oude handvorm IJsselsteentjes van de buitenmuur schoon, en met de schoongemaakte, originele steentjes?werd een:> nieuwe' ■gevehgemetselds Dé> zijgevels-rem der -vQorgevekvbtgdenbiVörvbfcjêns kwart» ihabdatoeiiopDWSamajaan dawetbatwl wing binnenshuis kon worden-begon^ nen. „Ja inderdaad," zegt Hans Klep ke. „We hebben het huls eigenlijk he lemaal opnieuw gebouwd, van de grond tot aan het dak." Hans Klepke schat dat er tij dens de verbouwing in totaal 50.000 kilo puin is afgevoerd.„We hebben een jaar lang puin gereden. Het was puin, puin en nog eens puin." Klepke en familie hadden anderhalf jaar nodig om van een vervallen krot een woon huis te maken dat zo uit het tijdschrift Schöner Wohnen lijkt te komen: com fortabel en luxueus. Zelf een pandje opknappen is goedkoper dan een nieuwbouw wo ning kopen, volgens Hans Kiepke. „De verbouwing tikte wel hard aan, finan cieel, maar toch... Wanneer we een vergelijkbare nieuwbouw woning had den moeten kopen;,zouden we bijna hat'dubbeiezijmkwijt' geweesttMaar, wijnheböerh derarbefdsurem 'natuurlijk niét meegetekWwO" nooioid Dit- financiële' voordeel--was overigens-niet ede motivatievan de, Kiepkes om zelf hun eigen huis te bouwen. Hans Klepke zegt daarover: „We vonden het leuk om te doen. Je voegt iets toe aan de stad. Als wij dit niet gedaan hadden, dan zou binnen een paar jaar misschien de sloper voor de deur hebben gestaan. Regel matig staan nu mensen hier stil om de voorgevel te bekijken. En wanneer over vijftig jaar mensen door deze steeg lopen, dan zeggen ze misschien: „Die mensen hebben dat mooie pand je zelf opgeknapt, toen ze nog jong waren." qo< ■ibft SCHIEDAM - Twee dui kers uit het Zeeuwse Zierikzee llgen gisteren In het koude water svarrde Lange Haven. Bijna drie «nieter onder de waterspiegel [probeerden zij de versleten «drempels van de al eeuwenoude 'Beurssluis die de Schie en de ilange Haven scheidt op te 'krappen. Daarvoor lagen de [Zeeuwen beiden een uur of vier Jn het water. De restauratie van de «Beurssluis is al een paar maan- Jden aan de gang. De slechte «staat van de sluisdeuren en «drempels maakten die werk zaamheden noodzakelijk. Het «was in de ioop der jaren steeds [moeilijker geworden de deuren «te sluiten. Inmiddels heeft daar- [om een firma uit Waddinxveen «de sluisdeuren vernieuwd. De [deuren zijn niet zoals gebrui kelijk was gemaakt van eike- [hout, maar van azobe, een tropi sche houtsoort. 1 Voor het repareren van [de slufsdrempels is een duikfir- «ma uit Zierikzee ingeschakeld. [Twee Zeeuwse mannen, Gil Mar kus en Jack Zwier, leggen stalen «platen op de bodem van de Lan- ?ge Haven. Het staal moet de ou- [de, uitgesleten, eikehouten vioer [van de sluis afdekken. Dat vergt «nogal wat precies reparatiewerk [van de duikers. Zo moeten de «verschillende platen onder water [aan elkaar gelast worden, en be- «dekt worden mei onderwaterbe- 'ton. Dat moet geheel op de tast [gebeuren. „Je ziet helemaal niets, [daarvoor is het water te troebel," «vertelt Jack Zwier, terwijl de an- [dere duiker onder water ligt. «„Vanmiddag moet ik ook het wa ster in. We wisselen elkaar steeds taf. Eng is het niet. Het is een «routineklusje, op drie meter [diepte kan toch maar heel weinig «gebeuren. Bovendien houden we [via de duikersintercom contact. Wijn maat heeft in z'n duikmas- %er een microfoontje." SHOEHF SCHIEDAM - Jan Klaassen en zijn vrouw Katrien waren gis teren opvallende per soontjes op het Hema- pleln. Zij speelden de hoofdrol in een belangrijk programmapunt van de Jeugdland-activiteiten: het poppentheater Patijn, dat meestal te bewonde ren is op de Dam in Am sterdam, en daardoor in middels Neerlands be kendste poppenkast Is geworden. Zo'n vijftig kinde ren en een flink aantal moeders en oma's kwa men gisteren een kijkje nemen bij Patijn. En de figuur waarom alles ging Jan Klaassen natuur lijk deed de kinderen meeleven In zijn avontu ren. Poppenspeler Wim Kerkhoven en zijn accor deonist slaagden weer in hun opzet. De aanwezige kinderen vermaakten zich uitstekend. Ze kozen overduidelijk partij in het conflict van Klaassen met zijn huisbaas Sloopha mer. Gegild werd er zelfs toen Sloophamer zijn huurder te lijf wilde gaan. Uiteindelijk liep alles na tuurlijk tot grote op luchting en pret van de kinderen toch goed af. Regen kon gister middag maar weinig af doen aan het plezier van de kinderen. Misschien kwam dat door Wim Kerkhoven, die de kinde ren vantevoren a! goed in de stemming had ge bracht. „Houden we het droog," had hij geroe pen. „Jaaaaa," ant woordden de kinderen in koor. En het bleef geluk kig verder droog. Daar had het aan het begin van de middag even niet naar uitgezien. Jeugdland-organisator Joop van Broekhoven zag zich daarom gedwon gen het zelf doe—pro gramma op het Faassen- piein te verplaatsen naar het overdekte Hof van Spaland. Met behulp van crêpe-papier en vuilnis zakken konden de kinde ren een eigen modeshow opvoeren. Deze verande ring was eigentijk pas de eerste in tien dagen, zo als Van Broekhoven te vreden opmerkte. „Voor lopig zit het weer ons niet echt tegen," aldus de or ganisator. Jeugdland gaat nog door. Het program ma voor vrijdag 15 juli: Rozenburgerpiein, Zuid, 10.00 uur: zeif doe, gratis. Vlaardingerdijk, West, 10.15 uur: sport en spel, gratis. 'De Klinker', Noord, 14.00 uur: zelf doe, gratis. 'De 4-molens', Nieuwland, 14.00 uur: Theater Henk de Reus, i.- SCHIEDAM Een 32-jarige Schiedammer heeft gisteravond zijn 30-jarige ex-vrouw in haar woning in de Hoofdstraat bedreigd. Daarvoor gebruikte hij een alarmpistool en een stiletto. Hij zou ook de vriend van de vrouw hebben willen bedrei gen. De politie heeft de man gear resteerd. SCHIEDAM Een gekantel de vrachtauto op de A20 bij het Ke- thelplein heeft gistermiddag eén enorme file veroorzaakt. Gedurende vijftig minuten waren twee rijstroken afgesloten. De brandweer en politie moesten in actie komen om de weg weer vrij te maken. De bestuurder van de vracht auto, een 53-jarige man uit Bomer broek, verklaarde als gevolg van de gladheid op de weg in een slip te zijn geraakt. Hij zou niet harder dan negentig kilometer hebben gereden. Dat vond de politie onder die rege nachtige weersomstandigheden te hard. Er is daarom proces-verbaal tegen de man opgemaakt. SCHIEDAM Zaterdag avond is er een optreden van de feestband Ontroerend Goed in Café Podium, Lange Haven 28. De muziek van de Nederlandstalige groep is een mengeling van pop en Caribi sche stijlen en wordt afgewisseld met carabeteske teksten. Aanvang 22.30 uur, toegang vier gulden. SCHIEDAM Ook deze zo mer verzorgt stadsbeiaardier Addie de Jong weer een serie concerten op het carillon van de Grote- of St. Janskerk in Schiedam. Op de zater dagmiddagen 6,13,20 en 27 augus tus zal hij een gevarieerd program ma brengen, dat voor liefhebbers gratis is af te halen bij de VW Schiedam of het Bureau Voorlichting van de gemeente In het Stadskan toor. De concerten beginnen om 16.00 uur. Om de muziek goed te beluisteren kan men zich het beste vervoegen bij een van de luister- plaatsen, zoals het pleintje voor het Zakkendragershuisje. Na afloop van de concerten is er gelegenheid onder begeleiding van Addie de Jong de toren te 'be klimmen. Daar kunnen de oude klokken, de uurwerkkamer, de luid- klokken en de beiaard worden be zichtigd en kan men genieten van het fraaie uitzicht over de stad. Ver zamelen om 16.35 uur bij de ingang van de toren in de Nieuwstraat. SCHIEDAM De Gemengde Zangvereniging Excelsior start het komende seizoen met een nieuwe dirigent. Maassluizer Eric van Dalum zai op dinsdag 26 juli de eerste re petitie na de zomervakantie leiden. De repetities zullen de eerst komende tijd in het teken staan van de voorbereidingen voor een opera- en operetteconcert, dat gepland is voor maart 1989 in De Ark aan het Hargapiein 101 in Schiedam-Noord. De sopraan Djoke Winkler Prins en de tenor Nico Boer zuilen daarbij als solisten optreden. Voor de begelei ding op vleugel tekent Peter Beijers- bergen van Henegouwen. In verband met de renovatie van de Magnalia DeTkerk worden de repetities van het koor tot half sep tember gehouden in de ontvangst zaal van de Ark. Het koor kan nog steeds nieuwe leden gebruiken, met name mannen. Wie belangstelling heeft is welkom om eens te komen kijken en luisteren bij een repetitie, elke dinsdagavond van 19.45 tot 21.45 uur. Meer Informatie bij de se cretaris van Excelsior, M. Wljnands- Bo! op telefoon 4706388. in de regen is de reparatie van de drempels van de Beurssluis een extra natte klus voor de twee duikers. VLAARDINGEN De 69-jarige op Cura- gao geboren G. J. Tromp wordt sinds zaterdag 9 juli vermist. De man woont in Rotterdam maar verbleef tijdelijk op een adres aan de Van Beethovensingel in Vlaardmgen. Na een operatie In het zieken huis is de man erg ver ward. le dereen die iets weet over de verblijfplaats 'van Tromp of die hem in de afgelopen periode heeft gezien wordt verzocht contact op te nemen met de politie van Vlaardin- gen, tel. 4 34 23 55. (MQC20N0CN MBKDEUNO) Prachtig suske Wiske speilenboek I kado* bij het ont-i wikkelen van uw' kleurenfilm pjes. Te- vens de nieuwe te-1 kenfilm Popeye Son, op video, speel-' duur 1 uur, VHS voor slechts f9,90. A aoianq oe voorraad strekt g Gngetooflt|k goed n klei* HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 4266720

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1