Bouwcentrum heeft oog voor nabestaanden Weinig passanten in jachthaven Bewoners 'bang' voor Rijksweg 19 PROMOTIE? Begrafenisondernemer Waaijers bouwt uitvaartcentrum bij begraaffplaats Holy r p Schone Slaper snurkt door wel honderd zoentjes heen 'Anders win ik nooit iets.' Dodelijk ongeval op Billitonlaan Vermiste man is terecht wm, Compromisvoorstel van minister mag de gemeente volgens bewoners niet overstag doen gaan. De wethouder stelt hen gerust 'Ik kom de kashalen' Kiedingroof Zakkenrofster aangehouden Bondsspaarbank gaat weer open Plaats een Van Harte! Een rubriek om geluk te wensen! Bel 010-4004.293. SCHIEDAM Een aantal bewo ners van Schiedam-Noord is bang dat B &iW op den duur in zullen stemmen met de aanleg van Rijksweg 19, die door Mi nister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat langs de grens van Schiedam en Vlaardingen is gepland. De zoge naamde 'maximum-variant' die voorziet in! verschillende geluidsverminderende maatregelen, zoals schermen en luifels, zou volgens de bewoners, de gemeente' weieens overstag kunnen doen gaan. Tot nu toe heeft B W zich gekeerd te gen de aanleg van die weg. Van Rijksweg 19 is het 'zandli- chaam' al In de jaren zeventig aange legd. De aanleg is sindsdien niet door gezet. Protesten van de gemeenten Schiedam en Vlaardingen, en de provin cie wezen meerdere malen op de grote geluidsoverlast die een eventuele RW 19 zou veroorzaken. Bovendien zou de weg overbodig zijn, en voor het land schap lelijk en hinderlijk. Smit-Kroes wilde de aanleg echter toch doorzetten, maar stuitte ook op kritiek vanuit de Kamer. Mogelijk gaat zij via de 'maxi mumvariant' de tegenpartijen op andere gedachten proberen te brengen. In een brief aan wethouder Zijde veld van Milieu schrijven de bewoners dat de maximumvariant „minder dan minimaal" is. De eventuele geluidsver minderende maatregelen 'optimale' schermen en luifels - zouden onmogelijk kunnen voldoen. Slechts bij gesloten deuren en ramen valt de geluidsoverlast mee, aldus de brief. Het geluidsniveau zou volgens de bewoners op de balkons en in de tuinen beduidend hoger zijn. Om meer redenen zou de maxi mumvariant ontoereikend zijn. Deze va riant gaat uit van een rapport van Cau- bérg-Huijgen B.V. en de Projectgroep SCHIEDAM Bij een video theek in de Poortugaalsestraat is een .ongeveer 22-jarige man 'er gis terenmiddag met de kas en een vi deobox vandoor gegaan. De onbe kende wachtte tot er geen klanten meer in de winkel waren en deelde de verkoopster toen doodgemoede reerd mee dat hij de kas en een vi deobox op kwam halen. Voor de ogen van de overdonderde verkoop ster deed hij een greep in de kassa liep de deur uit met 400 gulden en een videobox. Vervolgens stapte hij in een personenauto en reed weg. "De politie heeft een vrij goed signa lement van de man. Ook het kente ken van de auto is bekend, r SCHIEDAM Bij een da mesmodezaak In winkelcentrum 't Hof van Spaland in Schiedam-Noord is, vannacht een grote partij kleding geroofd. De daders kwamen het pand binnen door de winkelruit te vernielen. De totale schade is nog niet bekend. Het modehuis werd dit jaar al vijf keer eerder op dezelfde wijze door dieven bezocht. SCHIEDAM - De politie heeft gisteren een 20-jarige vrouw aangehouden wegens zakkenrollerij. De vrouw had in een supermarkt aan het Bröersveld een portemon nee met 200 gulden gestolen. Zij werd door de bedrijfsrecherche be trapt toen zij voor de tweede keer wilde toeslaan. De dievegge had geen vaste woon- of verblijfplaats... SCHIEDAM Maandag 18 juli wordt de Bondsspaarbank aan de Rembrandtiaan heropend. De verbouwing heeft het: pand een an dere 'aanblik gegeven.' Binnen is on der meer een open balie gebouwd om een directer contact tussen cliënt en klant mogelijk te maken. Klanten zullen voortaan snel ler worden geholpen: Een. 'cash-, adapter'; kan alle''kashandelingen snel. verwerken, Voorwachtende klanten is ook meer ruimte gecre ëerd.1 In verband met de vakantiepe riode is een Open Huis uitgesteld tot 20 augustus 1988. Dan staan ook verschillende activiteiten op het pro gramma. Geluidhinder rw- A4/Schiedam/Vlaardingen. In het rap port zou volgens de bewoners een ver keerde, te laag ingeschatte verkeers- prognose worden gedaan. Verder zou uit worden gegaan van een te laag aan tal vrachtauto's. Vooral 's nachts zou den veel meer vrachtauto's over de weg rijden dan het rapport inschat. In de brief verzoeken de veront ruste Schiedammers wethouder Zijde veld te blijven proberen een acceptabe le oplossing te zoeken, „indien dit niet mogelijk blijkt, kan en moet de weg niet aangelegd worden," schrijven de bewo ners. En zij informeren hoe de gemeen te denkt juridische stappen te kunnen nemen, om de aanleg als Smit-Kroes voet bij stuk houdt en de aanleg kan doorzetten alsnog tegen te houden. Wethouder Zijdeveld reageert nogal verrast op de inhoud van de brief. „Het is me uit het hart gegrepen." Hij; begrijpt daarom niet helemaal waarom men in de brief suggereert dat hij zou willen instemmen met de maximumvari ant. „Op een hoorzitting heb ik dezelfde argumenten gebruikt. De geluidsover last van een eventueel aan te leggen weg kan maar op één manier een onmogelijke worden tegengegaan: door er een tunnel omheen te leggen. Luifels en schermen hebben te weinig resultaat," aldus Zijdeveld, die overi gens alle vertrouwen heef? dat Smit- Kroes de aanleg niet doorzet. „Ze heeft de Kamercommissie niet bepaald achter zich." Aan juridische stappen, die een eventuele aanleg zouden kunnen tegen houden, heeft de wethouder dan ook nog niet gedacht. Zijdeveld: „Dat zou betekenen dat ik er maar weinig ver trouwen in heb dat de aanleg niet door gaat. En dat heb ik wel." 0e Jachthaven van Schiedam: doordeweeks vrijwel uitgestorven, in het weekend heel wat drukker. Door Perry Menexis SCHIEDAM Zomaar een door deweekse middag in de Schiedamse jachthaven. De vaartuigen dobberen met de golfjes mee en staan er in de re gen een beetje troosteloos bij. En om dat er verder nauwelijks mensen aanwe zig zijn, biedt de haven zelfs een ietwat uitgestorven aanblik. Toch zijn er welgeteld twee men sen in hun bootje bezig. De eerste, een man van een jaar of vijftig, heeft geen tijd voor een praatje. Hij moet binnen een kwartier naar zijn werk toe en heeft in zijn vaartuig nog een behoorlijke klus op te knappen. Om zijn bootje voor het weekeinde piekfijn in orde te hebben. De heer B. Kramerfreher uit Vlaardingen blijkt wel alle tijd te heb ben. De trotse bezitter van de Wantij zegt dat hij onder normale omstandig heden had moeten werken. Maar hij wijst naar zijn gipsen been: „Dit heeft er voor.gezorgd dat ik voorlopig niet aan de slag kan. En omdat ik hier toch graag ben, zit ik op de boot. Maar nor maal gesproken ben ik op doordeweek se dagen alleen 's avonds hier te vin den. Samen met mijn vrouw. Dan ben ik met het onderhoud bezig en maak ik deze boot startklaar voor het weekeinde dat weer in aantocht is. Dan varen we meestal naar het Haringliet of het Briel- se Meer." - 'r*. De familie Kramerfreher zit ook op de doordeweekse avonden het liefst in hun bootje. „Ik kan niet uitleggen waarom. Volgens mij is dat iets gevoel smatigs, want thuis hebben wij het ook naar ons zin. Daar hebben we alles wat we nodig hebben: een tuin, een televisie en wat nog meer. Het kan daar in ieder geval niet aan liggen. Misschien komt het wel omdat je hier met elkaar bent. We hebben immers allemaal de zeilde interesses. Ja, in de zomer wonen wij eigenlijk meer hier dan thuis. Dan belt mijn vrouw, die graag de kantine onder-- houdt, me wel eens naar het werk. Dat we vanavond op de boot eten." De eigenaar van de Wantij zegt het duidelijk te merken dat het niet zuik goed weer is. „Als het zonnetje een beetje schijnt, zijn er meer mensen op de haven te vinden en dan krijg je wel eens bezoek van andere mensen die hier een bootje hebben. Kun je nog eens een praatje maken. Dat is nu wel even anders, zodat ik vandaag de hele dag binnen heb gelezen." Ondertussen begint het vaartuig flink te schommelen. „Zal wel zo'n groot schip zijn dat be hoorlijk op gang is. Dat heb je als je in een buitenhaven zit. Er zijn dan geen sluizen die de golven tegenhouden." In de jachthaven zitten voor het grootste deel bootjes die Schiedam als thuishaven hebben. „Passanten hebben wij niet zo vaak," legt Piet Opschoor uit. Het bestuurslid van de Watersportver eniging De Nieuwe Waterweg gelooft dat de angst van veel mensen, om de Nieuwe Waterweg op te varen, daar een van de grootste oorzaken van is. „Er zijn er, bij voorbeeld, die vaak op de Kager Plassen zijn en van daaruit naar het Brielse Meer willen gaan. Die doen er van alles over om deze buurt te mij den. Die gaan gerust vla Dordrecht, om dat ze die grote schepen hier op de Wa terweg niet gewend zijn." Van de ongeveer dertig passan ten die jaarlijks de Schiedamse jachtha ven aandoen, komen er bijna tien uit het buitenland en Opschoor zegt dat laatste getal nog hoog in te schatten. „Het zijn meestal Engelsen, Zweden of Noren en die meren hier dan meestal af omdat ze panne hebben. Het afgelopen weekeinde was hier toevallig ëen Ameri kaan. Hij was in 34 dagën van de Ver enigde Staten naar Engeland overge zeild en is van daaruit weer naar Neder land gekomen. Hij legde hier aan omdat hij op de Waterweg een storing kreeg. Dat is inmiddels verholpen en hij is nu op weg naar Amsterdam, waar hij een tijdje wil blijven." Door Marcel de Klerk VLAARDINGEN - „Een overle dene moet niet weggestopt worden. Als iemand overleden Is valt wel de persoon zelf weg, maar de nabestaanden moe ten nog een heel proces doormaken om dat gegeven te accepteren. Als uitvaart verzorger moet je er zorg voor dragen, dat dat proces zo goed mogelijk gestart, kan worden." Aan het woord is de heer Waai jers. Vanaf 1982 werkzaam in het uit vaartwezen, nadat zijn vader vanaf 1941 het bedrijf beheerd had. Hij verzorgt niet alleen uitvaarten voor Vlaardingen, maar Is tevens beschikbaar voor ge meenten als Maassluis en Schiedam. Hij heeft plannen om binnen afzienbare tijd een nieuw rouwcentrum te openen in de Vlaardingse Holy-wijk. Waarom zo'n be sluit, als je toch al een redelijke baan en werkbelasting hebt? - „Het zal inderdaad de nodige ex tra inspanningen vragen. Zeker niet voor mij alleen, maar het hele gezin zal er actief bij betrokken zijn." De heer Waaijers zegt er, ook na de goedkeu ring van alle plannen, „best wel tegen op te zien". „Het zijn natuurlijk enorme in vesteringen die je moet plegen. Want naast het nieuw te bouwen centrum zal er ook een nieuw woonhuis gebouwd moeten worden. Wij zullen mee verhui zen naar de nieuwe werkplek In de Ho- lywijk." - De plek waar de heer Waaijers naar verwijst Is gesitueerd naast de be graafplaats aldaar. „De réden waarom ik het doe is van Iweeërlei aard. Ten eerste heb ik zo door de jaren heen van mensen gehoord, dat er behoefte Is aan een goede opvang na een overlijden. En ten tweede is er ruimte om ook daad werkelijk een goede bedrijfsvoering te; realiseren." Dit iaatste punt komt er wat voorzichtig uit bij de heer Waaijers. Hij is duidelijk niet zo'n voorstander om het proces van overlijden en rouwverwerken uit te drukken in economische waarden. Was er nog geen centrum van dergelijk aard aanwezig in Vlaardingen? De heer Waaijers: „Er zijn twee andere ondernemers in Vlaardingen die zich bezig houden met rouwopvang. Ik spreek dan over Helecatha aan de Bin nensingel; en het Oude Huis aan het Verpioegh Chasséplein maar meer nog dan bij deze instellingen wil Ik de na druk léggen op de persoonlijke rouw verwerking." Hoe denkt de heer Waaijers deze persoonlijke invulling te kunnen reaJiseren?„Ten eerste door bij de op zet van het té bouwen centrum rekening te houden met wensen van mensen om de overledenen hog even te kunnen zien. Er zal geen grote scheidingswand geplaatst worden tussen de opgebaarde en de nabestaanden in de aula. Er zal hoogstens een gordijn tussen gehangen worden. En ten tweede zal ik mijzelf zo veel mogelijk ten dienste van de nabe staanden opstellen. Als iemand op wat voor tijdstip dan ook behoefte heeft aan een gesprek zat ik daartoe bereid zijn. Zeker omdat de dood toch nog sterk in de taboesfeer ligt zie ik het als mijn taak om mensen daarin wat begeleiding te geven." De heer en mevrouw Waaijers hebben op papier hei rouwcentrum al klaar. Een naam is nog niet bedacht. - „Overigens," zo voegt de gedre ven spreker er nadrukkelijk aan toe, „het zou natuurlijk veel beter zijn als mensen eens wat meer bij elkaar uit zouden kunnen huilen. Maar onze cul- - tuur leent zich daar niet voor. Hier toon je geen emoties, 'dat is een uiting van zwakte." is er naar de mening van Waai jers nog een bepaalde voorkeur voor begraven of cremeren? „Er valt wet een bepaalde tendens te bespeuren. Een jaar of tien geleden was het cremeren erg in zwang. Begraven werd enigszins ouderwets gevonden. En tevens was dit een goede mogelijkheid om het gebrek aan begraafruimte, dat zich op sommige begraafplaatsen voordeed, op te van gen. Maar nu zie ik toch duidelijk een kentering." Enigszins met voldoening maakt hij melding van het feit dat er op het crematorium Beukenhof in Schiedam pogingen gedaan worden om de sfeer van een begraafplaats terug te krijgen. „Er wordt daar een muur neergezet waarop de naamplaat van een overlede ne voor een periode van tenminste vijf jaar aangebracht kan worden." En uit de dagelijkse praktijk weet hij te melden, dat de kentering naar be graven doorzet. „Men vond het blijk baar toch wat kil, alleen een urn als res tant van de overledene. Psychologisch gezien wordt de band voor veel mensen te snel verbroken. Begraven heeft toch een diepere emotionele waarde." Een proces van heel andere aard is het tot stand komen van de plannen voor het gewenste centrum. „De ge meente was geen gemakkelijke onder handelingspartner. Maar in 1985 wer den drie mogelijke lokaties genoemd: Reigerlaah, Korhoenlaan en de begraaf plaats in de Holywijk. Deze laatste loka- tie is het tenslotte geworden." I s Gedeputeerde Staten hebben in middels toestemming gegeven om met de bouw medio augustus te beginnen. Al met ai kan gezegd worden dat onder andere door een positief advies van het Centraal Instituut .voor Midden- en Kleinbedrijf, de hele procedure redelijk vlot is verlopen. De voltooiing van de bouw zal omstreeks januari 1989 een feit moeten zijn. „De inrichting van het centrum heb ik in overleg met de architect als volgt bepaald: de hoofdkleuren zullen blauw en grijs zijn. En naast een grote' centrale, hal zullen er twee opbaarruim tes komen, een wasruimte en een koel ruimte."; Voor de opvang van de nabe staanden zal zo veel mogelijk door de heer en mevrouw Waaijers zelf zorg ge dragen worden. Eventueel kunnen de kinderen van bovengenoemd echtpaar ook bijspringen. •Heeft de heer Waaijers al een naam in gedachten voor het toekomsti ge gebouw? „Nee, niet echt." reageert hij peinzend. „In ieder geval zal het niet te pathetisch moeten worden. Dat staat weer te ver van de meeste mensen af. Ik zou zeggen, suggesties zijn welkom." Klubhuis Zuid is een weekje op kamp in Jeugdvakantie-bivakcentrum De Negende Zaligheyt in Bergeyk SCHIEDAM De vermoeidheid begint toe. te slaan bij de jeugdige Schiedamse kolonie in Brabant. De nachtelijke dropping van eergisteren werkt duidelijk nog een beetje na. Van- daar dat er af en toe ook overdag een - uilfje wordt geknapt om weer op krach- ten te komen. „Gisteravond lag er een jongetje zo vast te slapen, dat hij nog niet wak ker werd teen hij door alle meisjes werd gekust," vertelt Corine Markx (11). De - even oude Dennis Limburg weet wel hoe - dat komt: „Ze deden het te zacht. Ze hadden veel harder moeten zoenen." Totaal anders ging het vanoch tend, toen was het voor de jeugd een u ruw ontwaken. Geheel onaangekondigd kwamen stafleden André en Ada van morgen vroeg de slaapzalen op om de-"' slapende vakantievlerders te wekken met pannedeksels. „Stonden ze opeens- met die deksels te slaan vlak bij je oren. - Dat vond Ik helemaal niet leuk," knort "- Dennis nog na. Ook op de dropping wil hij heel graag nog even terugkomen: - „De meeste meisjes waren heel bang in het donker. Zet dat ook maar eens in de krant!" Inmiddels is iedereen in het Kamphuis al weer helemaal schor, want gisteren tijdens de Bonte Avond was het achter elkaar gillen geblazen. „Haast iedereen ging een liedje playba cken, en tussendoor mochten we voor ons eigen dansen. En als de leiding op-- trad gingen we allemaal heel hard schreeuwen," vertelt Conny van Tricht (7). Ook haar eigen optreden werd een": succes: „Ik ging Madonna doen en toen tilden alle jongens me omhoog op hun1'' schouders, dat had ik helemaal niet ver-'" wacht." Morgen is het zover, dan wacht3'-? de busreis naar huis. Veel te vroeg al-T weer, vindt iedereen. „Thuis vindt ik het"'' ook leuk, hoor," zegt Dennis, „Maar;,i! hier hebbie ioch meer lol." SCHIEDAM Ondanks de re- gen deden gisteren toch weer zo'n veer- tig kinderen mee aan het Jeugdland- speicircuit op' het Faassenplein. Zij Ie- ken zich weinig aan te trekken van het sombere weer,- Zodoende ;;konden de kruiwagenracês? iHèt-hoèdenspèl^dé'; skippybalrace en tal van andere spelen gewoon doorgaM.~p.l3 TTH De Jeugdland-medewerkers had-- den ook eigenlijk geen moment overwo- gen om de spelochtend af te lasten. „Want de kinderen vinden een beetje 1 regen niet erg. Zij komen niet om niets te doen. We zijn dus gewoon begon nen," vertellen Simone en Suzy, twee Schiedamse jongeren die zich „voor een kleine onkostenvergoeding" voor Jeugdland inzetten. En dat doen ze met veel plezier. „Ja, de kinderen zijn meestal wel leuk, want ze zijn hier toch ook voor hun lol," zegt Simone. De winnaars van het speicircuit ontvangen kleine prijsjes. „Het gaat om het idee," vindt Suzy. Even voor de i: prijsuitreiking groepen de kinderen zich j' al samen. De tienjarige Patrick denkt dat hij gewonnen heeft. „Nou ja,dat r hoop ik," vult hij aan. Hij wint geen ji prijs. De eerste prijs wordt gewonnen jj door Gabriëlle Nieuwland. Ze Is dolblij met het speelgoedbeestje. „Anders win 3 ik hooit iets," zegt ze. Gabriëlle pas y acht jaar oud 'gaat elke dag naar Jeugdland. „Nu nog maar èen paar da gen hoor. Want dan ga ik op vakantie met de boot. Waarheen? Naar de Wad- denzee. Dat wordt misschien wel net zo leuk als Jeugdland," aldus Gabriëlle. Ook zonder Gabriëlle duurt 1 Jeugdland nog voort. Voor zaterdag 11 j juli staat een fietscrosswedstrijd op het y programma Op het circuit bij de Wie- lerbaan Harga beginnen de wedstrijden f om 11 uur. j VLAARDINGEN - Een 70-jarige vrouw is gisteren bij een verkeersonge val op de Billitonlaan om het leven gé- komen. Ze raakte bekneld tussen een geparkeerde en een rijdende auto, die tegen haar aanbotste tijdens een aanrij- "ding.. :";-. Deaanrijding onstond doordat een 29-jarlge automobilist op de krui sing Billitonlaan/lnsulindësingel wel de 70-jarige vrouw op de flets voorrang gaf en voorbij liet gaan, maar niet de wagen zag dié op de Billitonlaan reed. In deze auto zat een 32-Jarige Vlaardingse met haar driejarige dochter. Door de aanrij ding die onstond schoot de wagen van deze 32-jarige vrouw tegen een gepar keerde wagen: De 70-jarige vrouw die hierbij bekneld raakte werd overge bracht naar het Holyzlekenhuis. 'waar bleek dat zij was overleden. t: VLAARDINGEN De 69-jarige G. F.Tromp, die sinds zaterdag 9 juli in Vlaardingen werd vermist, is terecht. Een werknemer van de Ursulakliniek in Wassenaar, waar Tromp op dat moment verbleef, hoorde via de radio dat de man werd gezocht. De politie had de man zondag al in Den Haag aangetrof- s ten.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1