'Georganiseerde handel in tweedehands golf ballen' De Nieuwelaan was deftig 'Bierliefhebbers kijken hier op hun gemak rond' mn m pagina 6 Het Vrije Volk SCHI EDAM/VLAARDINGÉN zaterdag 1 e juli less Eerst een oranje petje, dan pas souvenirs Golfclub Broekpolder draagt balienzoekende jongens regelmatig over aan politie: 'Het is pure diefstal' De Vier Molens zoekt vrijwilligers 4 U H't.14 In slijterij Alambic in de Hoogstraat zijn 250 soorten bier verkrijgbaar. Bijzondere bieren worden steeds populairder mm i;*? i SCHIEDAM - Menzo Speyer (12) en Peier Markx (11) wisten het wel toen ze gisteren het dorp in mochten om hun. overgebleven zakgeld te beste den. Eerst een oranje Holland- petje kopen! En de souvenirtjes voor vader en moeder, broertjes en zusjes dan? „Misschien gaat 't, we zien wel. Maar alleen als we nog geld over hebben," zegt Menzo laconiek. De beide heren hebben wel een beloning verdiend, vin den ze. De hele week hebben ze, net als iedereen trouwens hard gezwoegd tijdens de corvee. Af wassen, eetzaal opruimen, slaap zalen schoonmaken, grasveld prikken en het bos weer in orde brengen na de spelletjes. Het was allemaal wel te doen, maar af en toe werden ze wel een beetje als slaven behandeld, overdrijft Peter. Hét leukste van het hele uitje vond hij het Zeskamp-spel. Dat hij met zijn ploeg De Brekers laatste is geworden deert 'm niet in het minst. „We zijn eerste ge-^ worden van onderaan. Dat is mij best, want dan hebbie ook een prijs." De koffers zijn inmiddels. alweer gepakt en iedereen is druk bezig met de voorbereidin gen voor de terugreis. Niet leuk, vinden de jongens. Maar het moet wel, want langer houdt de" leiding het echt niet uit: „Van ons mag het nog wel vijf weken doorgaan, maar dan zijn zij hele maal weg." Het tweetal wil nog wel graag even het liedje zingen dat ze voor de terugreis gecom poneerd hebben, maar de tekst daarvan blijkt toch minder ge schikt om in de krant af te druk ken. „Geeft niks," zegt Menzo grootmoedig. „We zingen het morgen wel in de bus." Door Ad Moogerwerf VLAARDINGÉN Volgens de secretaris van de Golfclub Broekpolder mevrouw Knoester bestaat er een geor ganiseerde handel in tweedehands golf-, ballen. De golfclub wordt geteisterd, door een plaag van balienzoekende jon-* gens. De jeugdige knapen grissen de golfballetjes van de oefenende profes sionals weg die ze in hun enthousiasme onverhoopt te ver hebben weggeslagen. „Die balletjes kosten zelfs bij de groot handel nog ƒ3,50 per stuk. Die jongens zijn ook niet gek. Die prijs is snel be kend bij de jeugd. Dat gaat als een lo pend vuurtje rond. Voor je het weet, ze ker in de vakantietijd, struinen ze hier op eri rond de baan. Het is pure dief stal, dus halen we er regelmatig de poli tie bij." Dat klopt. Volgens de politie woordvoerder hangen 'leden van de golfclub regelmatig aan de lijn om te klagen over 'stelende' kinderen. Soms wordt een knaap in z'n kraag gegrepen en vastgehouden tot de politie komt. „Wanneer er een melding van diefstal binnenkomt, nemen we maatregelen. Of het nu tweeduizend gulden betreft of een kwartje, het gaat om het principe," aldus de woordvoerder. „We spreken ze dan op het bureau streng toe, maken soms proces-verbaal op en leveren ze thuis af." Dat overkwam de 16-jarige Peter van Russen en zijn 13-jarige broer Mi- chiel. Beide knapen uit Maassluis waren voor de tweede keer in de Broekpolder aan het balienzoeken. Hun bezoek werd niet op prijs gesteld en het 'middagje golfbaan' eindigde op het politiebureau. „Ik was nog nooit opgepakt, ik heb er dagen niet goed van kunnen slapen,": vertelt een nog niet van de schrik beko men Micniel. Ze kijken verbaasd op als ze ho ren dat ze geld voor de ballen kunnen krijgen. „Bij wie dan?" vragen ze met een zakelijk, na verteld te hebben dat ze de ballen gewoon voor de folopgera- pen. Bij navraag in verschillende sport zaken blijkt alleen Jawa-sport in Schie dam tweedehands ballen opnieuw in de handel te brengen. „Als beginneling sla je nogal eens fout, hè. Dan is zo'n ge bruikte bal voordeliger." De verkoop ster weet niet waar de ballen vandaan komen. „We krijgen ze," zegt ze. De ge bruikte goifballen kosten bij haar twee gulden per stuk. De moeder van Peter en Michiel is laaiend over het voorval. Ze vindt het een schande dat de politie zich leent voor het oppakken van jongens in de Broekpolder. Het Is voor haar onbegrij pelijk dat de politie aan dergelijke tijd verspilling doet. „Maar we hebben per brief in eerste instantieexcuus ge vraagd aan die onsympathieke heren van de golfclub. Ook willen we de balle tjes geretourneerd zien omdat die in het openbaar groen lagen. Mijn man is er wezen kijken, er lagen er honderden," aldus de woedende moeder. Daar blijkt de schoen te knellen. Liepen de Maassluise knapen op het golfterrein of niet? „Er staat nergens een bord verboden toegang," reageert mevrouw Van Russen. Er bevindt zich volgens haar alleen een verwaarloosd hek rond het oefenveld. Haar zoons werd juist verweten dat ze dat hek ge sloopt zouden hebben. Mevrouw Knoester van de golf club: „Het is echt duidelijk wat de dri ving range is. De misgeslagen balletjes die op het terrein liggen blijven gewoon ons eigendom, 's Avonds worden ze weer opgehaald." De jongens beweren bij hoog en bij laag, dat ze niet op de golfbaan zelf zijn geweest. De ouders, van de twee hebben in de stromende regen met een fototoestel in de aanslag ter plaatse ge controleerd waar de jongens precies ge lopen hadden. Niet in een duidelijk om heind gebied, moesten ze constateren. Volgens de politiewoordvoerder is het gebied gewoon van de gemeente. „Niemand kan zeggen: „Dit is van mij." En over het al dan niet 'vinden' van bal len: „Ach, het zou een juridische spel worden om te bepalen van wie een ge vonden voorwerp is." Eigenlijk te flauw om je daar'over druk te maken, meent hij. Mevrouw Knoester heeft de brief nog niet gelezen, maar begrijpt niet, dat de ouders gepikeerd zijn en een excuus eisen. Ze kan het zelfs sterker vertellen: „Er is een moeder geweest die ons heeft bedankt dat we haar zoon van de baan hebben gehaald. Want het is le vensgevaarlijk. Die ballen kunnen hard en de „heren-niet-bukkers" een sug- zo zou het in sportzaken toegaan volgens mevrouw Knoester van de Golfclub aankomen. Het komt voor dat de auto's gestie: ..Biedt voor elk ingeleverd balie- Broekpolder: georganiseerde handel in tweedehands goifballen. HVV zette de- op de parkeerplaats ingedeukt worden, tje een dubbeltje. Gezien de grote hoe- ze 'handel' in scène Nou, dan weet u het wel." veelheid losliggende balletjes zult u dan Moeder Van Russen geeft haar wel snel failliet zijn." De fraaie ijscowagen links op de foto moe! bepaald een pronkstuk zijn geweest! De komst van de fotograaf in de Nieuwestraat was kennelijk een evengroot evenement als die van de ijscoman maar de foto raaf kwam minder vaak. De breisters liepen er voor hun huis uit, en at zegt wat, als men weet dat de dochters pas de straat op mochten als ze hun dagelijkse portie breiwerk hadden afgemaakt. Door Jan Anderson VLAARDINGÉN - De dis cussie over de hoogte van de laatste nieuwbouw in het, Vlaardihgse cen trum is nog niet afgerond. Op de plaats van het Weeshuis, naast Vroom Dreesmann, is een flat van vele verdiepingen ontworpen, maar daarover moet de gemeenteraad nog spreken. In deze buurt verrees 103 jaar geleden de eerste etage- bouw van de stad. Het was in de Nieuwelaan, waar toen al bijna twin tig jaar woningen stonden. De Nieuwelaan is in de vorige eeuw net als nu trouwens in twee fasen bebouwd. Aan de kant van de Maassluissedijk zijn in 1868 huisjes gebouwd. Hiervoor moest eerst de grote gemeentelijke mest- vaalt worden opgeruimd. Zeker we ten, dat er voor de bouw in die tijd geen grondmonsters zijn genomen. Het er tegenover gelegen noordelij ke deel van de Nieuwelaan kwam in 1885 van de grond. Het werden de eerste etagewoningen van Vlaardin- gen. Aan het begin van deze eeuw bedroeg de huur er 1,65 per week. De straat was deftig, want zelfs de dominee van de Grote Kerk aan de Markt ging er wonen. Hij liet daarvoor de zogenaamde pastorie aan de Maassluissedijk lopen, die nu nog naast het kerkeraadskantoor staat. De predikanten woonden daar altijd, maar toen mocht meester S. van Kampen van de christelijke school in het centrum daarin trek ken; ;'-N Op bijgaande foto uit onge veer 1910 staan buurtbewoners bij een ijscowagen met fraaie lantaarns. Over de kleding van de mensen zou den hele verhalen geschreven kun nen worden, maar ik beperk me nu. Links staat een man in werk kleding. Waarschijnlijk was hij actief op een scheepswerf. In ieder geval kan het geen kuiper zijn, want die zou niet werken in een 'velletje' (een voorschoot) met een gat erin. Ander detail: alle jongens dragen een pet en de jorigemeisjes een hoed. De al lerkleinste hebben nog een mutsje op. Voorts valt op deze foto op het breiwerk van het vierde meisje van rechts en haar moeder in de deuropening. Zij breien nog een 'toertje', aan een kous. Normaal mochtèn meisjes in die jaren pas naar buiten als zij hun dagelijkse portie breien hadden verricht. Ook zijn goed te zien de ver schillende soorten zonweringen, die in gebruik waren., Het eerste pand heeft houten jaiouzieën en het twee de en enkele woningen verderop hebben zonnerakken, die aan schar nieren hingen. Niet op deze foto te zien zijn zogenaamde 'blindjes', die ook voor het raam geplaatst werden. tfi-,ft!V SCHIEDAM Dienstencentrum De Vier Molens is dringend op zoek naar vrijwilligers/sters voor het bezor gen van warme maaltijden bij ouderen in Schiedam. Van de vrijwilligers wordt gevraagd om een keer per week van 11.30 tot 13.00 uur beschikbaar te zijn. De maaltijden worden per wijk bezorgd. Belangstellenden kunnen contacf opnemen met mevrouw De Groot of me vrouw Van der Valk op telefoonnummer 4705500, dagelijks tussen 9.00 en 16.30 uur. Door Wessel Penning SCHIEDAM Echte bierliefheb bers hoeven voor een bijzonder flesje niet persé naar de pas geopende bier winkel aan de Oostzeedijk in Rotter dam. Nee, in de Hoogstraat verkoopt slijterij Alambic van Ria Kouwenoord ook al zo'n 250 soorten en merken. En dat brede assortiment zal binnen enkele maanden nog eens worden uitgebreid. Steeds meer Nederlanders grij pen wat minder snel naar de geijkte flesjes Heineken en Amstel. Populairder worden iets exciusievere bieren als Her tog Jan, Brand, Dommels en Grolsch. De echte bierliefhebbers zoeken het in de meer onbekende maar zeer bijzondere flesjes pils. Cambrinus, Bok- kereyer, Westmalle, Napoleon, Teuten bier, Natte, Zatte, en Mechelse Bruynen. Merken die de gemiddelde Nederlandse bierdrinker weinig zullen zeggen, en niet verkrijgbaar zijn in de eerste de beste supermarkt. Bij Alambic zijn deze 'spe ciale' pilsjes te koop. Net als nog zo'n tweehonderdveertig andere merken. Daaronder zijn merken afkomstig uit de hele wereld. Uit de bierlanden West- duitsland, België en Tsjechoslowakije (Pilsen!) natuurlijk, maar cok uit Dene marken, Turkije, Canada, Mexico en Australië. Niet altijd zijn de bieren uit dis landen veel duurder dan een ge woon Nederlands flesje bier. Ongeveer een jaar geleden start te de Vlaardingse Ria Kouwenoord deze opvallende slijterij in de Hoogstraat. Alambic de naam van een distilleer ketel, en ook een Belgische manier van bierbrouwen werd in die periode al bezocht door vele bierhobbyisten. Zij herkenden het enthousiasme van Ria Kouwenoord. „Dat probeer ik over te brengen op mijn klanten, hoewel som mige kenners soms nog meer weten dan ik. Zij houden precies, bij wanneer weer een nieuw biermerk op de markt komt," vertelt zij. Vooral zaterdagen zijn dan ook. leuke tafereeltjes zichtbaar in het kleine slijterijtje. Ria Kouwenoord: „De bierliefhebbers komen elkaar hier dan tegen, en kijken op hun gemak rond. Zoals een kind in een speelgoedwinkel doet. Soms raken ze met elkaar aan de praat, en wordt er stevig gediscussieerd over de verschillende biermerken. Ik zie ze zelfs weleens adressen uitwisselen. Of ze ook mógen proeven? Dat zou ik graag laten doen, maar dat staat de wet niet toe. Je mag niet tappen en slijten in dezelfde ruimte." De kopers van de wat duurdere bieren zijn volgens de Alambic-eigenaar -niet meer bemiddeld dan bijvoorbeeld diegenen die normaliter naar het flesje Heinexen grijpen. „De echte liefhebber drinkt wat selectiever, hij zoekt het niet in hoeveelheden, en kan genieten van twee lekkere pilsjes op een avond. Hij drinkt bewuster. En ook voor de grotere hoeveelheden pakt hij niet weer dat Hei- neken-pilsje, maar neemt hij flesjes Brand of Gulpen," weet Ria. Is de interesse van steeds meer bierdrinkers voor de exlusievere merken in Nederland een trend van de laatste jaren, in de ons omliggende landen wordt ai eeuwenlang bijzonder bier ge dronken. Ria Kouwenoord noemt West- Duitsland een „bierdrinkend land". Ze verwijst naar de talrijke plaatselijke ntlr^s'eJ Ria Kouwenoord van slijterij Alambic schenkt zichzelf een pilsje in..„Ik zie bierliefhebbers hier weleens adressan uitwisselen. bierbrouwerijtjes aldaar. En ook bij on ze Zuiderburen wordt al van oudsher speciaal bier gedronken, „in die landen drinkt men bier ais een wijntje. Dus niet als een dorstiesser, die je even snel achterover slaat. Dat pils is mmestal ook wat zwaarder en bitterder, dat krijg je niet zomaar weg. Het bier. oogt ook anders dan het Nederlandse produkt. Hier wil men altijd maar weer dat oude vertrouwde glas met een schuimpje." De eerste kennismaking met dat buitenlandse bier zou voor de Nederlan der niet altijd even prettig zijn. „Als bij voorbeeld een Duvel (Zwaar Belgisch bier. W.P.) snel opgedronken wordt,,ga je voor de bijl. Dan zakt het bier in je knieholte," vertelt Ria lachend. Maar ze is er toch van overtuigd dat ook in de nabije toekomst meer Nederlanders wat vaker een buitenlands pilsje in huis zul len halen. „Het is nu al een trend, dat bij voorbeeld vruchtenbieren met per zik-, kersen- of frambozensmaak, Kriek; Lambik bijvoorbeeld steeds meer worden verkocht. Veel vrouwen vinden dat lekker, terwijl ze vroeger nooit bier dronken." Die toenemende populariteit van de bijzondere bieren heeft volgens Ria Kouwenoord ook zijn nadelen. „Als het bier steeds meer verkocht wordt, gaan de producenten zich commerciëler opstellen." Ze wijst een bijzonder ge vormde fles aan van het Belgische merk Westmalle, waar steeds meer vraag- naar is. „Westmalle zal misschien zijn fles gaan aanpassen aan de gebruikelij ke afmetingen. Het wordt steeds meer een massaprodukt, dat zijn eigen karak- ter dreigt te verliezen. Dat is jammer.": Haar betrokkenheid met de bij zondere biermerken geeft het al aan. Bier is niet alleen een groot gedeelte van de broodwinning van Ria Kouwe noord, het is ook een pure liefhebberij. Via cursussen kwam ze van alles te we ten over bier. Over de oorsprong Ria vertelt dat het Tsjechische; Budweiser Pilsener de voorloper is van het Nder- landse biertje en over de verschil lende smaken. In de Arcense bierbrou- wererij van Hertog Jan -bieren proefde de Vlaardingse ooit in twee dagen tach tig merken bier. Inmiddels heeft Ria ai zeker tweehonderdvijftig biermerken geproefd. Klanten kunnen daarom altijd bij haar terecht voor een advies of voor andere wetenswaardigheden. „Achter sommige bieren zit een verhaal," vertelt Ria; Zo zou het Belgi sche Mort Subit (onmiddellijke dood) zo zwaar zijn „dat je er direct van achter over slaat." De werkelijkheid is anders. Ria: „Dat bier werd meestal gedronken tijdens een kaartspel met de naam Mort Subit." En ook over de serveertémpera- tuur, en de alcoholpercentages weet Ria van alles. Zelf drinkt ze graag een bijzon der pilsje. Haar favoriet: La Chouffe, ge brouwen in de Belgische Ardennen. Dromerig vertelt ze: „Dat bier leeft',' het'v- ontwikkelt zich. Het is zo heerlijk zacht--, van smaak." Een echte kenner aan het woord. Ze zal in een kroeg niet gauw li- een heel bijzonder biertje nemen. „Dan I heb ik niet de tijd om echt goed te qe- nieten." Binnen een paar maaden wil Rian Kouwenoord het bierassortiment nog maar eens uit gaan breiden. Daarvoor Is we! een uitbreiding van het kleine slijte rijtje nodig. Dat gaat gebeuren. Een gang naast de winkel zal worden open gebroken, en een deel van een aparte bierafdeling gaan vormen. Alambic zal als de verbouwingen voltooid zijn feestelijk geopend worden. Ria-kondigt nu alvast een leuke feestactie aan: „Ik moet het allemaal nog precies'uitzoe ken, maar ik denk erover een spéciaal eenmalig gebrouwen {eestbiertje uit te delen. Op het etiket van de fles zal dan Alambic staan."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1