Telefoondienst dreigt Fotohome af te sluiten Jeugdlandspektakel zit er weer op na 'waanzinnigenschitterend'Slotfeest i Schenking gipsvorm visserijmonument Vlaggen project op 'eiland' Neeltje Jans Padden Schiedam-Noord BJpiill Zieke iep toch gerooid F Het Vrije Volk VLAARDINGEN/SCHIEDAM Vlaardings bedrijf dient kort geding aan tegen staatsbedrijf. Volgens advocaat is er sprake van heren-akkoord tussen PTT en telefoon-installateurs i wswv PAGINA 6 ZATERDAG 23 JUL11988 U Diverse populaties al verdwenen door bou w werkzaam heden Kerkweg in'jaar tijd géhalveerd En nu maar weer een jaartje wachten tot de volgende editie van Jeugdland. Als die net zo drukbezocht wordt als dit jaar het geval was. zit het wel goed. m Het gipsmodel van Goverf van Brand wijk. f r. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN - Het Vlaar- dingse bedrijf Fotohome Kleurenfoto's heeft een kort geding aangespannen te gen de PTT. Het Staatsbedrijf der Pos terijen Telegrafie en Telefonie had op 13 juli het groepsnummer willen blokkeren van Fotohome. De firma heeft namelijk een moderne bedrijfs-telefooncentrale laten plaatsen, die niet door de PTT is geleverd. Hoewel er al honderden be drijven zijn, die eveneens dergelijke ap paratuur in huis hebben, stelt de PTT dat de monopolie-positie pas op 1 ja nuari 1989 wettelijk niet meer zal gel den. Tot die tijd zal het bedrijven aan pakken, die telefoontoestellen van parti culieren koopt en installeert. De uit spraak volgt op 1 augustus. Het kort geding was aangespan nen door een laaiende J. Drop van Fo tohome. Volgens hem gaat het hier om een proefproces, dat door het bedrijfs leven met argus-ogen wordt gevolgd. „Ik zou totaal geen problemen hebben gehad, ais ik een verklaring had gete kend, waarin staat dat de apparatuur door de PTT is geleverd. Het is een p- bliek geheim, dat er in de praktijk al tienduizenden voor de PTT 'vreemde' merken faxen, antwoordapparaten, alarminstallaties en dergelijke zijn ge plaatst. Ook zijn er waarschijnlijk hon derden bedrijven die dezelfde telefoon centrale hebben neergezet als ik." Het verschil met die stroom van bedrijven, waar niet moeilijk over wordt gedaan, betreft die ene ondertekende verklaring. Drop: „Ik hou van eerlijk za kendoen. ik heb een brief geschreven aan de PTT waarin staat dat ik de appa ratuur door een ander heb laten plaat sen." Een woordvoerder van de PTT in Den Haag bevestigt deze gang van za ken. „De PTT treedt niet op als politie man. We controleren met of de onderte kende verklaringen op waarheid berus ten. Daar ligt niet onze prioriteit, omdat zoiets ondoenlijk is. Het is wat anders als mensen zelf melden dat ze een cen trale van particulieren hebben gekocht. In die gevallen sluiten we inderdaad soms het groepsnummer af." Drop stelt dat er sprake is van willekeur. Ook de advocaat van Fotoho me, mr. J.G.M. van Mierlo, is daarvan overtuigd. Hij haalt een vonnis van de Arrondissementsrechtbank in Den Bosch tevoorschijn, waarin een soortge lijk geval, nota bene over zijn eigen be drijf, werd behandeld. Van Mierlo mocht van de rechter zijn telefoons houden, die met door de PTT waren geleverd. Het vonnis was duidelijk: de PTT heeft er in de eerste plaats weinig belang bij om nu dwars te liggen, als de PTT over enkele maanden slechts een van de vele leveranciers zal zijn. Verder meende de rechter, dat de PTT in strijd heeft ge handeld met het gelijkheidsbeginsel. Het staatsbedrijf treedt namelijk alleen op tegen bedrijven, waarvan ze weten dat het 'illegale' apparatuur bezit. Het berust op toeval als ze al het te weten komen, en volgens de wet is dat wille keur. Al met al kwam de rechtbank tot de conclusie, dat de PTT in het geval Van Mierlo pas dan de boel mag afslui ten, wanneer zijn centrale schade be rokkent aan het telefoonnet. Van Mierlo ging tijdens het kort geding van cliënt Fotohome nog verder. Hij verweet de PTT een gentlemen's agreement te hebben afgesloten met de VTB, de belangenvereniging van tele foon-installateurs. Dit heren-akkoord zou inhouden, dat de PTT particuliere installateurs het recht, geeft tot plaat sing. Voorwaarde hierbij is dat gewerkt moet worden met apparatuur, die geen schade toebrengt aan het Rijkstelefoon- net. Men moet dan wel het genoemde PTT-formulier ondertekenen, waarin wordt verklaard, dat men alleen PTT- apparatuur in gebruik zal nemen. De PTT-woordvoerder: „Zo'n overeen komst met de VTB ontkennen we." Van Mierlo zegt over zwart-op- wit bewijzen te beschikken. Van Mierlo: „Neem de Volkshogenschool in Berg en Dal, dat is één van de instellingen waar men toegeeft zo'n formulier te hebben teruggestuurd. De hele affaire wordt volgens Drop opgeblazen om toch maar iets van de markt te redden. Elk contract dat de PTT nu nog afsluit, bindt de koper voor acht jaar aan de PTT. Technisch direc teur A. van Heusden van EAB, een in stallatiebedrijf in Almere, ziet de heftige activiteiten van de PTT op de installatie- markt als voorproefje van de PTT-nieu- we-stiji begin volgend jaar. „De verko pers worden al wat aggressiever, ze ge dragen zich als echte concurrenten," meent van Heusden, die overigens zelf al twaalf jaar PTT-vreemde apparatuur verkoopt en plaatst. „Wij verkopen een goed Europees product. We hebben al jaren een goede verstandhouding met de PTT, die weet dat onze artikelen toch wel worden goedgekeurd. Waar ze angst voor hebben, zijn die /5,95-toe- stellen uit Honk Kong. Die kunnen zelfs de veiligheid in gevaar brengen van het net. Nee, ik denk dat de PTT, voor ze overgaat tot afsluiten, eerst bekijkt hoe een bedrijf staat aangeschreven. Wij le veren onze producten dus probleem loos," aldus Van Heusden. Drop van Fotohome benadrukt, dat zijn nieuwe centrale ook in EG-ver- band is goedgekeurd. Wat hem vooral steekt is de geniepigheid van het ai dan niet ondertekenen. „Je weet dat er on derlinge afspraken met VTB-leden wor den gemaakt, je weet dat het geen fris se zaak is, dat maakt me kwaad. Het is net zo'n gevoel dat ze jouw rond de stad van de weg pikken, omdat je 110 kilometer per uur rijdt, terwijl automo- bilsiten je aan alle kanten met 120/130 kilometer per uur voorbij racen." Advocaat Van Mierlo ziet gezien de eerdere gerechtelijke uitspraken de uitslag met vertrouwen tegemoet. „De PTT heeft geen been om op te staan. De willekeur is daarvoor te duidelijk aanwezig. Het staatsbedrijf wil slechts angst inboezemen om zo bedrijven in hun handen te drijven. Ze kweken be wust een sfeertje. In elk arrondissement loopt een dergelijk proces. Het gaat tenslotte om ruim vijftigduizend gulden per centrale." De heer J. Drop van Fotohome: laaiend ROTTERDAM Vlaggen en beeldende kunst zullen worden samen* gebracht in het vlaggen/grafiekpröjed 'Gran Pavese' dat van 23 augustus tot en met 4 september te zien zai zijn op het werkeiland Neeltje Jans, deel van de stormvloedkering Oosterschelde. Het project is een initiatief van de Rotter damse stichting Gran Pavese. i Gedurende bijna twee weken zuf: len vijftig vlaggen wapperen, ontworpen door toonaangevende tekenaars uit tiep landen. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) zal de expositie openeri Volgens haar ministerie kan voor zovejr bekend gesproken worden van, het grootste grafiekproject in de geschiede^ nis van de beeldende kunst. 'Gran Paf- vese' is bedoeld als bijdrage aan de op luistering van de gebouwde omgeving en tevens als poging moderne kunst 'op straat' te brengen, aldus het ministerie.* De expositie op de Neeltje Jans is het begin van een drie jaar durende rondreis over de wereld. Antwerpen en Frankfurt zijn de eerste twee buiten landse steden die worden aangedaan. Het project wordt geheel gefinancierd door sponsors uit het bedrijfsleven. Ver; dere kosten worden gedekt door de verkoop van de vlaggen in een beperkte oplage van tien per vlag. Musea erj an| dere exposerende instellingen kunneij het vlaggenproject huren, in het najaag zal tevens een boek over dit project; verj schijnen. Tot de buitenlandse deelnemers aan het vlaggen/grafiekproject 'Gran Pavese' behoren: Vito Acconi, Allighiero Boetti, JeanMarc Bustamante, Hanne Darboven, Keith Haring, Nico la de Ma ria, Robert Longo, Bruce McLean, Nar- g cisse Tordoir en Ben Vautier. De tijdens o de Biënnale van Venetië met de Premio Duemila bekroonde Amerikaanse kun- S stenares Barbara Bloom is eveneens 3 van de partij. De Nederlandse inbreng wordt verzorgd door Maria Abramo- g vic/Ulay Bidet, Marinus Boezem, J. C. J. g van der Heyden, Rob Schoite, Ad s Schouten, Han Schuil, Rein Vegt en Peer Veneman. t j 'V -iiwbool isdmevon f r.33 wttsMüt SCHIEDAM De bouwwerk- exemplaren, tegen 560 in 1987. Alleen zaamheden voor de wijk Spaland eisen de populatie rond de keerlus van de een zwareJol onder de paddenpopulatie_> tram -bleef redelijk op peil. De werk- HnfSchiedam-Noord.-'Door -de storting^ groep beseft datJde bouw van Spaland van zand is de kolonie rond de Kerkweg niet tegen te houden is: „We moeten in een jaar tijd gehalveerd. Eerder al gewoon maar zien wat er de komende verdwenen diverse groepen padden jaren van overblijft en hopen dat het door de bouwactiviteiten in Schiedam- zich op een of andere manier nog her- Noord, waaronder de populatie rond de Scheepvaartweg. C.A.M. van Hoek van de Pad- denwerkgroep Schiedam is tamelijk somber over de overlevingskansen van de glibberige amfibieën tijdens de bouwperiode, die vermoedelijk acht tot tien jaar zal duren. Een groot aantal padden sneuvelt al tijdens de grond werkzaamheden die aan het feitelijke bouwen voorafgaan Elk najaar, als de winter nadert, graven de dieren zich in voor de winterslaap. „Wordt er dan een meter zand bovenop gestort en ook nog met zware vrachtwagens overheen ge reden, dan is het natuurlijk wel ge beurd," legt zij gelaten uit. Tijdens de paddentrek dit voor jaar telde de werkgroep slechts 286 stelt. In Woudhoek zien we alweer dat de padden ook in de tuintjes blijken te kunnen leven, ze passen zich aan. Onze enige troost is dat Spaland het laatste grote bouwproject hier is. Daarna stuit je op het Groene Hart waar met ge bouwd mag worden." Van Hoek hoopt wel dat de ge meente nu bereid is tot een extra in spanning om een verdere decimering van deze beschermde diersoort in Schiedam-Noord te voorkomen. Want behalve de bouw eist ook de jaarlijkse, zes weken durende paddentrek veel slachtoffers. In die periode keren alle padden terug naar hun geboorteslootje om te paren. Vanuit de richting van Delft koersen de beesten aan op het centrum van Kethel en vice versa. Een aanzienlijk aantal dieren wordt tijdens het oversteken van de weg door het verkeer doodgereden.-Dë werkgroep heeft dit'jaar1 'f27; fcocfé1 "dieren "verza meld. Volgens Van Hoek 'verdient het aanbeveling om de polderwegen zo aan te passen dat de padden er niet over heen kunnen. Zij denkt daarbij onder andere aan een opstaande rand aan 1 weerskanten van de weg. „Dan moeten de padden een andere plaats zoeken om te paren en de meesten doen dat wel." Ook wil zij met de gemeentes Delft, Schiedam en Schipluiden om tafel gaan zitten om te praten over snelheids beperkingen op de polderwegen tijdens de paddentrek. De bordjes met het ver zoek om in de avonduren 30 kilometer per uur aan te houden worden tot nu toe door negentig percent van de auto mobilisten genegeerd. De werkgroep hoopt dat de gemeenten die snelheidsli miet in de toekomst dwingend willêö opleggen. ia» .n ii SCHIEDAM Het rodeo-bed is een van de topattracties. De meesten kijken toch wel een beetje benauwd als ze op het wild bewegende bed liggen, maar de vierjarige Darcy gedraagt zich of hij thuis op de bank ligt. Helemaal met bang geweest"? Nee hoor, ikke niet, knikt het ventje beslist. „Die? Die vindt niks eng. Hoe harder hoe mooier," weet zijn vader. Jeugdland '88 zit er weer op. Gisterenmiddag nam Schiedams rei zend kinderspektakel voor een klein jaar afscheid van de jeugd met de be kende Ton Laros Show, voorafgegaan door een drukbezocht slotfeest op het parkeerterrein van Excelsior '20 in het Beatrixpark. Topdrukte ook bij de opblaasba re glijbaan, waar het een gekrioel van jewelste is. „Waanzinnig, schitterend gewoon die opkomst met dit weer. Van ochtend negen uur goot 't en keken we elkaar aan: wat doen we? We hebben het opgezet. Nu zijn we allemaal kled dernat, maar mooi dat er meer dan 500 kinderen op kwamen dagen. Voor ons een teken dat Jeugdland onderhand een begrip is in Schiedam," aldus een dolenthousiaste Joop van Broekhoven, organisator van het eerste uur. Hij, zijn 'gouden rechterhand' Riet Immerzeel en de hele ploeg zullen de komende dagen eindelijk de tijd krij gen aan om even bij te komen van de vermoeienissen. Van Broekhoven: „Drie weken Jeugdland is pure topsport. Af zien, zo intensief als het is en zoveel als je moet improviseren. Dag en nacht ben je ermee bezig." Mister Jeugdland komt superla tieven te kort om zijn medewerkers- ploeg te roemen. „Grandioos is de inzet van iedereen geweest Er is een spelle tje uitgevallen in drie weken, moet je nagaan. We hebben deze klus met z'n allen geklaard. Nou zijn we ook met zijn allen absoluut afgedraaid, maar als je die blije koppies ziet, dan weet je dat je het niet voor mets doet." Het kost Joop dan ook geen enkele moeite om de energie op te brengen. „Ik vind dat ik zelf het meest enthousiast moet zijn van allemaal," zegt hij volkomen overbodig. „Dan slaat het over op de medewer kers, en zo weer op de kinderen." Met meer dan 6000 bezoekers heeft Jeugdland weer een goed jaar achter de rug. Geen enkele reden dus voor Van Broekhoven om de formule te veranderen. „Kleinschalig, wijkgericht bezig zijn, zodat je de kinderen individu ele aandacht kunt geven. Als je dan een instuif houdt, stuiven ze niet binnen tien minuten weer uit Nu is het zo dat wij er een eind aan moeten maken, want de kinderen willen altijd wel doorgaan." SCHIEDAM - Een drasti sche snoeibeurt en injecties met een bestrijdingsmiddel hebben niet mogen baten. Ondanks de maatregelen die de plantsoenen dienst vorig jaar nam zijn de on derste takken van de monumen tale iep aan de Burgemeester Knappertlaan alweer aan het ver gelen. De boom is al enige jaren getroffen door de tepziekte. Vol gens de p'antsoenendiens is het onverantwoord om de iep nog langer te handhaven. Om te voorkomen dat de boom een infectiehaard wordt voor zijn soortgenoten in de di recte omgeving wordt de zieke iep volgende week dinsdag ge rooid. De tiaar schatting 80 jaar oude boom staat tegenover de ingang van de Julianakerk in Schiedam-West. De takken zul len worden afgezaagd vanaf een hoogwerker. Het hout wordt af gevoerd naar de Afvalverwerking Rijnmond. Er is momenteel overi gens geen sprake van een explo sie van de iepziekte zoals in 1986. Toch adviseert de dienst gemeentewerken iedereen die een iep in de tuin heeft staan om deze goed in de gaten te hou den. Met name het vergelen van bladeren kan een aanwijzing zijn dat er iets aan de hand is. In dat geval is de hoofdafdeling plant soenen altijd bereid om advies te geven, telefoon 4154605. xvx.,4 L. t/VJ( nyj f'PSD I" oh VLAARDINGEN - Het Visserij museum wordt wellicht nog te klein. Op nieuw is de collectie van het museum uitgebreid met een schenking. De Vlaar- dmgse beeldhouwer Govert van Brand wijk (76), heeft de medewerkers van het museum verblijd met een werkstuk uit 1950. Het Is een gipsmodel van een re liëf, dat een treurende moeder met haar dochter voorstelt. Het model heeft als voorbeeld gediend voor een onderdeel van Van Brandwijks vissersmonument, dat op het Grote Visserijplein staat ter nagedachtenis van de omgekomen vis sers. Dit reliëf is in brons uitgevoerd en aangebracht op de sokkel van het mo nument. Op 29 juli 1950 werd het monu ment onthuld door mevrouw D. Pen ning-van der Velden, een visserswed uwe. Het comité dat het geld vergaarde voor het monument was al in 1933 op gericht. De schenking wordt door het museum als een aanwinst beschouwd. Het zal bekijken of het stuk een vaste plaats kan krijgen. l 3 V ll

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1