NiVéaü ^rihrlinélifei jaren stabiel in Schiedairi Burgemeester en wethouder zwaaien verbaasde gasten van de Henry Dunant uit Aquarellen en marmer in Het Zonnehuis Het Vrije Volk SCHIEDA M/VL WmÊm mm 010 - 4266233 PENNINGS BV Alleen aantal auto-inbraken spectaculair gestegen. 'Het blijft een zware belasting voor het korps' Premiepot goed gevuld in Ronde van Maassluis Visdag voor ouderen mm SéÉSI m 'mam H. PENNINGS b.v. 1e automonteur 2e automonteur Amerikaans koor Vriendelijke inbrekers Inbreker vlucht Veel gesjouw om statiegeld Speelkasten gekraakt BF-95-VZ weg Auto-inbraak bij sportpark wg wv PAGINA 12 DINSDAG 26 JUL11988 Commissaris Piet van den Hengel: „Schiedam heeft heel duidelijk te maken met een 'criminele overloop' vanuit Rotterdam.' mmmm mMMM WÉËêm i mÊ&^^^MSMËÈÊÉSÊSM wmmMz WÊÈm Jm§m* Burgemeester Van Lier (staand links) en wethouder Madern wensen mevrouw Dijkman een prettige reis. De heer Dijkman blijft nog eve tros wordt losgesmeton. aan boord, tot de autobedrijf AUTOBEDRIJF MAZDA SCHIEDAM Het niveau van de criminaliteit in Schiedam is ai een reeks van jaren vrij stabiel. Alleen het aantal opengebroken auto's is in korte tijd spectaculair gestegen. Voor alle andere misdrijven geldt dat het aantal gevallen dat ter kennis van de politie komt sinds 1982 ongeveer gelijkgebleven is. Dat ni veau blijft overigens zo hoog dat com missaris Piet van den Hengel spreekt van "een zware belasting voor het korps". De Schiedamse politie registreer de het afgelopen jaar zo'n 5700 delic ten, een stijging met 15 percent ten op zichte van jaar daarvoor. Van 1982 tot en met de eerste helft van 1987 schom melde het aantal misdrijven tussen de 4600 en 4900 per jaar. De plotselinge toename komt geheel voor rekening van het aantal inbraken in auto's. In drie jaar tijd is het aantal aangiften verdrie voudigd, van 500 naar 1500. „Dat is onderdehand een ware plaag geworden," constateert Van den Hengel. „Je kunt je afvragen waar zo'n snelle ontwikkeling opeens vandaan komt. Het oplossingspercentage in deze categorie ligt helaas zeer laag, maar de daders die we aanhouden zijn meestal drugsverslaafden. Deels uit Schiedam, maar vaker nog komen ze uit Rotter dam." Een zeer lichte stijging valt door de jaren heen waar te nemen bij het aantal winkeldiefstallen, dat nu uitkomt op 250 per jaar. „Maar dat cijfer zegt heel weinig," voegt de korpschef on middellijk toe. „Want het is natuurlijk maar een fractie van wat er echt ge beurt. Voor alle 'kleinere' zaken geldt dat het aantal aangiften de werkelijk heid nauwelijks dekt." Vandaar dat de korpschef ook niet goed weet wat hij aan moet met het opmerkelijke gegeven dat het aantal ge stolen fietsen volgens de statistieken althans voor het eerst in tijden weer daalt. 850 Schiedammers kwamen de politie het afgelopen jaar melden dat hun rijwiel ontvreemd was, tegen bij voorbeeld 1100 in 1984. „Ik zou daaruit niet willen concluderen dat er minder fietsen verdwijnen. Voor hetzelfde geld is de aangiftebereidheid gedaald." Landelijk gezien hoort Schiedam bij de top-dertlg van criminele sleden, zij het dat de stad „ergens heel be scheiden onderin staat". Bij een verge lijking tussen 36 gemeenten met een in wonertal tussen de 50.000 en de 100.000 kwam Schiedam onlangs uit op een twaalfde plaats. Gebaseerd op CBS-cijfers uit 1986 kwam er voor Schiedam een index uit de bus (gecorri geerd voor het aantal inwoners) die bij na anderhalf keer zo hoog was als de 'score' van Vlaardingen. Van den Hengel wijst erop dat de CBS-indexcijfers niet op uniforme wijze tot stand komen en relativeert de getal letjes wat, maar stelt toch ook vast dat Schiedam in zijn algemeenheid een sig nificant hogere criminaliteit kent dan haar buurgemeente. „Tja, waar komt dat door? Er zijn uiteraard meerdere factoren in het spel, je kunt het niet op één gegeven vastpinnen," zegt de korpschef, gras duinend in een grote stapel rapporten. „De gemeente Schiedam heeft een aan tal jaren geleden een sociografisch'on derzoekje laten uitvoeren naar de be volkingsopbouw van de stad. Toen bleek al dat de problemen waar Schie dam mee kampt voor een deel van grootstedelijke aard zijn." Van den Hengel haalt ook een nota aan van het Amsterdamse bureau Veldkamp, dat ooit een onderzoek deed naar de aard van de factoren die de cri minaliteit in een stad beïnvloeden. Puur statistisch vond men een duidelijke sa menhang tussen hoge misdadigheid aan de ene kant en anderzijds het aantal woningen van voor 1945, het aantal echtscheidingen, de werkloosheid, het aantal faillissementen, het bioscoopbe zoek, het aantal psychiatrische patiën ten, het aantal interne verhuizingen en nog andere factoren. „Ik moet haast wel aannemen dat Schiedam op ai deze punten hoger scoort dan bijvoorbeeld Vlaardingen," aldus Van den Hengel. Daarnaast noemt hij het uitstra lingseffect van de grote stad. Volgens de korpschef is er duidelijk sprake van een 'crimineel overloopeffect' vanuit Rotterdam. „We maken deel uit van een totaal verstedelijkt gebied zonder echte tussengrenzen. Wat dat betreft zijn de uitwassen van de grote stad bij ons na tuurlijk een stuk merkbaarder dan in Vlaardingen. De tram komt hier hartje stad. Men komt aan, loopt de winkel straat op en neer, slaat ergens zijn slag en pakt de tram weer terug. Vooral de gescheiden koopavond maakt crimineel toerisme ook aantrekkelijk. Zeer regel matig moeten we verdachten uit de tram plukken." Over de 'kleine' of veel voorko mende criminaliteit zijn geen betrouw bare cijfers beschikbaar omdat deze delicten niet apart in de statistieken .worden uitgesplitst. Van den Hengel heeft echter de indruk dat de aantallen 'behoorlijk hoog' zijn: „Ook hier geldt dat er veel onzichtbaar blijft. We zien maar het topje van de ijsberg." Het korps werkt momenteel aan een wijkgerichte aanpak van vandalis me. Bij wijze van proef werd in 1985 een deel van Schiedam West een jaar lang onder de loep genomen. Daarbij regi streerde men 500 gevallen met een to- taie schade van 400.000 gulden. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat de meeste vernielingen worden aangericht in de avonduren door jongeren tussen de 12 en de 25 jaar. De politie wil het vandalisme nu voor elk stadsdeel nauwgezet in kaart gaan brengen zodat duidelijk wordt waar en wanneer de vandalen toeslaan. De commissaris: „Zodra we die gege vens hebben zuilen we per wijk een be leid kunnen ontwikkelen, waarbij de zes wijkteams uiteraard een centrale rol zul len spelen. Tegen het eind van dit jaar moeten we een eind op weg zijn." De korpschef zou graag de ar beidsintensieve, wijkgerichte functies van de politie uitbouwen, de preventieve taken meer body geven. Voor een poli tie die op straat herkenbaar aanwezig is zijn echter meer mensen-nodig. De inr!, krimping van het personeelsbestand, door de elkaar snel opvolgende bezuini gingsrondes dwingt het korps echter ortiV keuzes te maken. Van den Hengel: „Het huidige ni- veau van criminaliteit in Schiedam bete-, kent hoe je het ook wendt of keert een zware belasting voor delen van het korps. Met name de recherche afdeling';,; staat onder een hoge, constante druk. Het oplossingspercentage ligt rond de' 20 percent, wat mij zeker zorgen baart.?. Af en toe heb je de verdachten voor het- oprapen, maar kun je er niet achteraan^ door gebrek aan mankracht. Je zit din natuurlijk wei op de verkeerde weg." Als de tendens van de krimpen^ de financiële middelen doorzet verwacht Van den Hengel dat het politieapparaat steeds meer terug zal vallen op repres-", sie, ten koste van preventie en hulpvér-^, lening. Ik geloof niet dat je met minder mensen eenzelfde product af kunt leve^'" ren. De bezuinigingen zullen hun uitwerf, kingen in de bedrijfsvoering niet mis- - sen. „Nu staat de politie acht van dej; tien keer binnen vijf minuten voor dé deur als je belt. In de toekomst zal dat misschien vier keer op de tien zijn, om-., dat het probleem van de buurman net iets urgenter is." Aan de andere kant zegt Van den Hengel ervan doordron gen te zijn dat de problemen niet op te lossen zijn door weer 'een blik agenten open te trekken'. „Het is een keihard gegeven dat ik mensen kan gebruiken, maar ik ga uit van de realiteit waar ik in de dagelijkse' praktijk mee te maken heb. En dan, la- ten we reëel zijn: alle flexibiliteit is nog." niet uit de Nederlandse politie verdwe-r"' nen. Het wordt nu de uitdaging heL maximale rendement uit de organisatie te helen." MAASSLUISl— De wielerver eniging VRC De Coureur organiseert op donderdag 4 augustus de Ronde van Maassluis. Evenals voorgaande jaren wordt de ronde gehouden over het parcours aan de P. J. Troelstra- weg. Het is gebleken dat het over zichtelijke, parcours erg in trek is, zowel bij rehners als bij het publiek. Alle bekende renners uit de regio zullen volgens A. Korthout van De Coureur aan de start verschijnen. Het is donderdagavond, wanneer er geen andere ritten gepland staan. Ook meldt de vereniging, dat de sponsors de premiekas goed heb ben gevuld, zodat de renners bereid zijn zich uit de naad te fietsen. Bij de wedstrijd voor ama teurs zullen namens de organiseren-: de vereniging onder andere Rene de Boer meerijden, Ruud Christoffers en de maassiuizer Gerwin Zandman. Ook de winnaar van vorig jaar, Jos Gevers, zal aan de startlijn verschij nen. De amateurs starten hun rondjes om 19.15 uur. Ze rijden een afstand van tachtig kilometer. De liefhebbers en veteranen moeten iets eerder op het parcours verschij nen. Hun wedstrijd over vijftig kilo meter begint om 17.45 uur. SCHIEDAM De traditionele visdag voor ouderen wordt dit jaar ge houden op dinsdag 16 augustus. Van 9.30 tot 12.30 uur krijgen de senioren vissers van Schiedam de gelegenheid om hun geluk beproeven aan de Polder vaart 3. Vanaf 8.45 uur kunnen de deel nemers hun nummer afhalen bij het Dui- venpad. Inschrijven kan alleen voor 10 augustus bij Hengelsport De Schie, Wi- bautplein 63. Het inleggeld bedraagt 5 gulden. ROTTERDAM Ze waren er gisteren helemaal beduusd van, meneer en mevrouw Van Willigen. En zenuwach tig. Maar dat burgemeester Van Lier (net zelf terug van een zonvakantie) en wethouder Madern hen bovendien voor vertrek van het Rode Kruis-schip J. Hen ry Dunant nog gedag kwamen zeggen, dat was net even teveel, j,Ik* moet. toch even m'n bril rechtzetten,'om het alle maal goed te zien," verzuchtte de heer: Van Willigen. Het echtpaar behoort tot de zes tien Vlaardingers, die dit jaar zijn uitver koren om een weekje over Neêrlands ri vieren te varen. De tocht is ai omge doopt in de Westiandboottocht, omdat (ruim gerekend) alleen patiënten en in validen mee gaan uit de gemeenten in' het Westland. Van Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland, tot Poeldijk, Naaldwijk en Delft. De Van Willigens komen uit de Billitonflat, waar gisterochtend om vier uur reveille werd geblazen. „Ze hebben dus al een dag achter de rug," vertelt een dochter die hen bij het Inschepen tussen acht en kwart voor negen ter zij de staat. Om klokslag negen zijn in ieder geval alle Vlaardingers aan boord. Me neer Dijkman zit nog gezellig te babbe len met zijn vrouw. Het stel woont in de Bolder en mevrouw gaat voor de derde keer mee. Haar man wenst haar een prettige reis wanneer vrijwiligger K. Voordag aanspoort op vertrek. Voordag is de chauffeur van de Rode Kruis-bus en moet weer naar de volgende klus. „Ik zou best mee willen," zegt Dijkman met een stem waarin spijt doorklinkt. „Want het moet fantastisch zijn." De tocht voert deze week via Rhenen, Deventer, Lemmer en Hoorn terug naar Rotterdam. In vorige jaren vertrok de boot vanaf Vlaardingen. „Wegens de werkzaamheden rond 't Hoofd moeten we een paar jaar afmeren langs de Willemskade in Rotterdam," vertelt Van Lier. Hoewel het gezelschap dus niet 'om de hoek' vertrekt, hebben de bestuurders toch de moeite geno men naar de grote buur te komen. Voor sa!K0D het wegvaren wipt de burgervader alle hutten, elke 'unit', in om iedereen per soonlijk een goede vakantie te wensen. «XOEZOKKN UEDEOEUMQ) heeft plaats voor leeftijd tot 27 jaar Sollicitaties na tel. afspraak vragen naar mevr. Pennings Noordmolenstraat 17 - Schiedam ROTTERDAM Het Amerikaan se koor California Redwoods Chorale geeft komende zaterdag een optreden in de OudeKerk aan de Charloisse Kerksingel in Rotterdam. Op het pro gramma staan onder andere werken van Verdi en Bach. Het concert begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. Voor de meeste patiënten betekent het reisje het enige uitje in het jaar. Ing. J.W. Uittenbogaart maakt de week voor het eerst mee. Uittenbo gaart is de kersverse voorzitter van de •Vlaardingse afdeling van het Rode Kruis. De voormalig adjunct-directeur van Wiiton-Fijenoord geeft leiding aan de ruim 130 vrijwilligers die het Rode Kruis in Vlaardingen telt. Volgens Uit tenbogaart zal er hard worden gewerkt aan het vijftigjarig bestaan, dat volgend jaar wordt gevierd. „De activiteiten zul len zich met name' richten op ledenwer ving," verklapt hij. „Want onze afdeling is aan het vergrijzen. Nieuw bloed, daar gaat het om." j De scheepsarts, mevrouw J. Kint, vangt zoveel mogelijk gasten bij de loopplank op. Zij weet te vertellen dat de gasten elke avond een program ma te wachten staat. Hetzij een optre den van artiesten, hetzij een gezellige spelavond in de recreatieruimte. „En vrijdag zingen we zelf." Overdag wordt de tijd niet alleen aan boord doorge bracht. „Wanneer we bij voorbeeld in een stad aanleggen, met een dichtbijge legen centrum, dan gaan we lekker wandelen," aldus de arts. De aanwezige Vlaardingers en Maassluizers hebben zich voor de reis aangemeld door een formulier in te vul len. Het Rode Kruis bekijkt wie voor de trip in aanmerking komt. Zoveel moge lijk wordt voorkomen dat ieder jaar de zelfde mensen meegaan. Uit elke ge meente in het Westland' komt een vast staand aantal vakantiegangers, afhan kelijk van het inwonertal. De gasten betalen een klein be drag voor de vaarvakantie. Volgens Uit tenbogaart is dat iets meer dan een symbolisch bedrag. Het echtpaar Van Willigen maakt zich niet meer druk over de financiën. Al gaat hun laatste cent eraan op, ze zullen meegaan. VLAARDINGEN - De huidige expositie in Het Zonnehuis zal op dins dag 2 augustus worden vervangen door een tentoonstelling van beeldhouwwerk en aquarellen van cees Broehs en Rini Leefsma. De opening zal plaatsvinden om 15.15 uur. Cees Broehs verdient sinds 1970 zijn brood als beeldend kunstenaar. Daarvoor was hij werkzaam in het be drijfsleven. Het materiaal dat hij be werkt Is doorgaands natuursteen, maar ook laat hij brons en hout niet liggen. Het werk dat hij op de expositie in de vitrines van het Ontmoetingspunt toont is voornamelijk van marmer. Het is klein beeldhouwwerk, dat de vormen van het materiaal benadrukt. Hij streeft er niet naar herkenbare dingen te maken. Hoe wel hij door het beeld een naam te ge ven zijn bedoeling ervan weergeeft, vindt hij het niet bepalend dat mensen er iets In zien. Broehs vindt het meer belangrijk dat de beschouwer het vor menspel kan waarderen. Rini Leefsma-Nachtegaal is een kustenares die afstudeerde aan de Ko ninklijke Academie van Beeldende Kun sten in Den Haag. Zij schildert aquarel len en gouaches. De figuratieve land schappen die Leefsma toont zijn ge schilderd zoals zij landschappen er vaart, uitgevoerd in een speciale tech niek en kleurengamma. Het meeste werk dat zij laat zien zijn trollen, onbe kende sprookjesfiguren die in haar ei gen droomwereld onstaan en bestaan. De toeschouwer kan er zelf het sprookje bij bedenken. Leefsma werkt veel met zachte, doorzichtige kleuren. Zowel Broehs als Leefsma exposeerden In bin nen- en buitenland. De expositie is van 2 augustus tot 3 september te zien, van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag t/m maandag van 14.00 tot 20.00 uur. Het Zonnehuis Is te vinden aan de Dillenburgsingel 5 in Vlaardin gen. SCHIEDAM Uit een woning op de vierde etage aan de Burg. van Haa- renlaan is een medaillon met ketting ter waarde van -600-guldenontvreemd. Toen familie vande. bewoners, de^plan-1 tjes water wilde geven kwam men op de trap een drietal onbekende mannen te- -- gen, die vriendelijk groetten en.gedag zeiden. Eenmaal; :;bgyeg2:^ang^<go)en bleek de voordeur geforceerd en dewo- i ning doorzocht. Toen. de familie zich daarop naar beneden spoedde kon men het trio nog net met een.autezien weg- rijden. J ons SCHIEDAM Uit een woning aan de Celsiusstraat is een onbekende hoeveelheid sieraden verdwenen. Toen^ de bewoonster van het pand thuis kwam zag zij aan de straatkant van het huis een raam wijd open staan. Daarop i zette zij het op een gillen, waarna een onbekende man het huis uit vluchtte, i j Bij een Inbraak aan de Johan de j Wittsingel hebben onbekenden voor 14.000 gulden aan sieraden buitge- j maakt. Vermoedelijk hebben de bewo- s ners de voordeur niet goed afgesloten, SCHIEDAM Inbrekers die 4 kennelijk tuk waren op statiegeld heb- ben daar een aardig sjouwpartijtje voor over gehad. Uit een supermarkt aan het Nieuwlandplein verdwenen afgelopen weekeinde 34 kratten met lege flessen,"*' totale waarde 400 gulden. Onbekenden- hadden zich toegang tot het magazijn verschaft door een ruit in te drukken. ■y«r SCHIEDAM Bij een Inbraakln het Pannekoekenhuis aan de Rotter- damsedijk hebben onbekenden de aan^ r we2ige speel- en sigarettenautomaten*4" gekraakt. Ze gingen er vandoor met 600 gulden en 80 pakjes sigaretten. De da ders kwamen het pand binnen door aan de achterzijde een deur te forceren. VLAARDINGEN'"- Een bestek auto die geparkeerd stond in de Prof. Rutgerstraat is het afgelopen weekeinde gestolen. De wagen, een Peugeot uit 1982 met het kenteken BF-95-VZ, was nog achtduizend gulden waard. VLAARDINGEN Uit een auto die geparkeerd stond bij het Sportcom-, plex De Vijfsluizen zijn gisteren spullen gestolen ter waarde van 1700. Er wer den een radio-cassetterecorder meege nomen en een paar sportschoenen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1