Rijdt politie Maassluis I binnenkort in I Mercedes? 'We worden niet ziek door gif in de bodem, wel door ongerustheid' Het Vrije Vólk SCHIEDAM/VL Ambtenaren kregen les in Routeplan gehandicapten mogelijk in september Ze staan er voor! Engelse Scouts te gast bij Vlaardingers Sprookjesweek in De Heipaal mmM Talud hij Rijkswegbrug in sléchte staat Op kamp met Kluphuis Oost Botulism© In Hoekse Bosjes s*>1 i" v IF" llv PAGINA 12 WOENSDAG 27MJUL11988 'Jarenlange band met Opel geen reden om niet eens bij andere merken prijsopgave te vragen' Nieuwe objecten op het speel- piaatsje aan de Bleekstraat in Vlaardingen blijven nooit lang ongebruikt. De plastic speel- gedrochten zijn nog maar nauwelijks door de gemeente in de grond verankerd, of de eerste glijders floepen van het nog glimmende polyester. Medisch milieukundige Pïeter van der Torn heeft weinig werk in Vlaardingen en Schiedam Shell-station doelwit inbraak Café-inbraak Niet gesloft *A«> t\ vA »r v ^T.' *s 1 rf» 7- i*> 1-, >f„ï -i i'R®1 f I W (J. It s "i'i> -.«V „ff J*1#. C i" ;vv j «at. Door Ad Hoogerwerf MAASSLUIS Het Maassluise politiekorps heeft een visje uitgegooid naar een aantal autodealers, die wellicht goedkoper kunnen leveren dan de hui dige leverancier van de politieauto's, Opel-deaier Van der Kooij. Ook Merce des is verzocht voor half augustus een prijsopgaaf te doen. Behalve Opel en Mercedes zijn ook de BMW-dealer en 'de verkoper van Audi en Volkswagen in ;de race. 1 1 t Volgens de politiewoordvoerder [klinkt Mercedes prijzig, maar bleek dit iluxe automerk bij de politie in Enschede het voordeligst uit de bus te komen met ,.de laagste kilometerprijs. „En de jon- ïgens vinden het natuurlijk prachtig om fjn een Mercedes te rijden," aldus de woordvoerder, die zegt dat het in het rkorps gonst van de Mercedesgeruchten. Het Maassluise korps is volgens hem pertinent niet ontevreden met Opel. De politie onderhoudt al sinds jaar en dag goede contacten met de leve rancier. „We willen er niet vanaf, maar we moeten tenslotte bekijken hoe we het goedkoopste kunnen rijden. Nu rij fden we elk jaar in nieuwe wagens, mis- ;schien komt daar ook verandering in. [We maken gewoon een keus uit een •viertal rekensommetjes." De plaatselijke Opel-dealer Van •der Kooij noemt het „vervelend" als de politie op een ander merk overstapt, maar een ramp kan hij het niet noemen. „Het altijd vervelend om een klant te verliezen. De politie als afnemer is toch een leuk visitekaartje. Maar je kunt niet constant onder de prijs van de concur rent gaan zitten. De laagste prijs is voor mij niet het belangrijkste. Je moet ook aan de eigen portemonnee denken en er iets aan over houden. Een deal moet voor beide partijen aan'rekkelijk zijn," aldus Van der Kooij. Hij heeft het idee dat Mercedes zich een plaats op de markt probeert te kopen, door eerst geld op een overeen komst toe te leggen. Anders zou hij het ook niet weten hoe Mercedes onder zijn prijs kan komen. Het ligt er volgens Van der Kooij ook aan, hoe de afspraken worden gemaakt over de duur van een contract. „Sluit je eenjarige contracten af, lever je elk jaar een nieuwe wagen of om de twee jaar. Dat zijn zaken die evenzeer meespelen." Hij neemt het de Maassluise poli tie allerminst kwalijk dat er bij meerdere bedrijven naar de prijsopgave wordt geïnformeerd. „En het is toch al zo dat we voor elke auto moeten knokken." Het zou in zijn ogen slecht zijn als de overheid blindelings contracten afsluit. „De gemeenschap betaalt die wagens tenslotte, het is logisch dat er op de kosten wordt gelet." VLAARDINGEN - Wie binnen kort een brief van de gemeente in de bus krijgt, of een ander ambtelijk stuk onder ogen krijgt, moet de tekst eens jwat nader bezien. Als het goed is zijn [deze stukken namelijk leesbaar, begrij pelijk. Een hele verrassing. Want het In één keer begrijpen van de zinnen, die op het stadhuis op papier worden gezet, ïkomt zelden voor. Het vergt nogal wat oefening en herlezen om een tekst van ambtenaren snel te doorgronden. Daar 'dus komt nu verandering in. Zo'n zestig mensen bij de ge meente hebben een'interne schrijfcur sus gevolgd. Dat staat In het perso neelsblad De Torenkijker van deze maand.. De ambtenaren konden vrijwillig op het aanbod ingaan, want iemand verplichten z'n schrijfstijl te wijzigen .heeft geen zin. De uit vijf bijeenkomsten 'bestaande korte opleiding werd gege ten door M. van Noort, die tijdens een 'stage als neerlandica/taalbeheerser op ide afdeling Vorming en Opleiding van ,de gemeente was terechtgekomen. Ze kreeg eind vorig jaar het verzoek iets aan de ambtelijke manier van schrijven .te doen. Voordat ze met de lessen be gon, peilde ze middels een enquete wel ke problemen er precies bij de werkne mers leefden. -■ Volgens de docente gaat het er vooral om een tekst zo logisch mogelijk op te bouwen. Of er nu een nota wordt geschreven of een antwoordbrief aan een burger. „Nu cliëntvriendelijk hande len in Vlaardingen volop in de belang stelling staat, zou dat ook in kunnen houden dat de ambtenaar wat minder onpersoonlijk en gewichtig schrijft dan nu veelal gebeurt in brieven aan bur gers," meent Van Noort. Het excuus wat daarvoor regel matig wordt aangevoerd, het werken onder tijdsdruk, hoeft volgens haar met op te gaan. In het begin zal het even wennen zijn om de schrijfstijl te veran deren, op den duur zal het alleen maar voordelen opleveren, is Van Noort van oordeel. „Het leidt tot een standaard die plezieriger overkomt," zegt ze. In de cursus is Van Noort inge gaan op het proces dat een schrijver doorloopt voor hij zijn tekst op papier heeft gezet. Er werd vooral gehamerd op een juist woordgebruik en goede zinsopbouw. Uit de gesprekken na het volgen van de cursus, bleek dat de meeste ambtenaren vonden dat ze iets van de lessen hadden opgestoken. Een toch ietwat sceptische Van Noort moest het allemaal nog zien. Van Noort: „Een mens is niet gauw te oud om iets te le ren, maar iets afleren wordt met het stij gen der (arbeids-jjaren moeilijker." VLAARDINGEN Het Route plan voor Gehandicapten zal zo snel mogelijk na de presentatie van de plan nen in september worden uitgevoerd. Bij allerlei aanpassingen in verkeerssi tuaties wordt al rekening gehouden met ■het routeplan. Bij de uitvoering van re- <constructies op de Dirk de Derdelaan ien Floris de Vijfdelaan zijn bij voorbeeld Ide oversteekplaatsen aangepast voor [gehandicapten. Ook bij de werkzaamhe den die op het moment aan de Van Ho- gendorplaan worden verricht, wordt het f routeplan betrokken. Dat is het antwoord van burge meester en wethouder op vragen van WD'er J, Bulva Het raadslid had schrif telijk gevraagd hoe het nu precies zit met de uitvoering van het VVD-initiatief. Het zat hem dwars, dat hij na twee maanden nog geen antwoord had ge kregen op vragen over de stand van za ken rond het routeplan. Het gemeente bestuur daarentegen meent dat Bulva [wel degelijk tijdig is geïnformeerd over [het een en ander. „In de vergadering Ivan de commissie voor Verkeer en Ver boer van 9 juni is medegedeeld, dat de iuitvoering van het Routeplan voor Ge handicapten is en wordt betrokken bij nieuwe projecten." Het college 'aat we ten, dat er overleg heeft plaatsgevon den tussen de gemeente en het Vlaar- dings Qverlsg Revalidatie. Tijdens die bijeenkomsten is vooral gesproken over de belangrijkste zaken in het plan die als eerste uitgevoerd moeten worden. Om nog beter beslagen ten ijs te komen werd er nog een instantie bijgehaald, die eveneens haar visie op het plan mag geven. Het is de Nederlandse Vereni ging van Blinden en Slechthorenden, die samen met het Vlaardmgs Overleg Re validatie hun wensen wederom op pa pier mag zetten. De uitkomsten van de ze gesprekken zullen na de vakantie door het college worden bekenen. „We streven ernaar In september een uitvoe ringsplan gereed te hebben," aldus de wethouder. Het beschikbare geld, een be drag van 168.000 gulden, zal pas na het voorstel worden vrijgemaakt. De extra kosten voor de onderdelen die inmid dels zijn uitgevoerd, zijn voor rekening gekomen van de lopende projecten. komt de Prinses op de erwt naar Vlaar dingen, terwijl de middag wordt vrijge houden voor Tafeltje Dekje. Donderoch- tend wordt er een speurtocht gehouden, 's middags staat het maken van een snoephuisje gepland. De vrijdag is vrij gemaakt voor een dagtocht naar Duin- reli. De groep vertrekt om 9.15 uur. le dereen die ƒ17,50 betaalt mag mee. De overige dagen kosten twee gulden. Het is ook mogelijk een zogeheten strippen kaart te kopen. Dan is de jonge speler voor twintig gulden uil en thuis. De Heipaal is te vinden in de Meerkoetstraat 1 in Vlaardingen. f-, VLAARDINGEN - NU de door ide gemeente op touw gezette spelactivi teiten voor de jeugd vrijwel zijn afgelo pen, nemen de wijkcentra die taak weer op zich. Van 8 t/m 12 augustus zuilen ivrijwliigers van wijkcentrum De Heipaal zich inzetten om de jeugd van de straat ;te houden. De spelen zijn vooral be doeld voor kinderen tussen de 4 en 12 'jaar.- -» v. Gedurende de^spelweek staan ?diï jaar de sprookjes centraal. Maandag Men dinsdag komt de Gelaarsde Kat aan fbod van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdagochtend Wf/M '.Door AnnemiekeBesSeling1'J ROTTERDAM - ,;HèFfeqhefeP^. moeilijk mensen gerust te stéllen als" er''1 gif in hun achtertuin ligt. Toch is de kans dat mensen door dat gif ziek wor den echt ontzettend klein. Natuurlijk be grijp ik dat mensen willen dat die che mische stoffen zo snel mogelijk worden opgeruimd. Dat zou ik ook willen. Maar zo iang het gif in de bodem-zit en bij voorbeeld niet in het grondwater, krij-' gen de bewoners daar echt niets van. Als mensen ziek worden door bodem verontreiniging, komt dat alleen doordat ze ongerust zijn." Aan het woord is de 34-jarige Pieter van der Torn. Al bijna twee jaar werkt hij bij de Rotterdamse Gemeente lijke Gezondheidsdienst (GGD) als me disch milieukundige. Zijn taak is te on derzoeken welke gevolgen verontreinig ingen, zoals bodemvervuiling en lucht verontreiniging, hebben voor de ge zondheid van mensen. „Dat betekent vaak geruststel'en," zegt hij. Verspreid over Nederland wer ken nu in totaai dertien medisch milieu kundigen. Het beroep is nog nieuw en met uitzondering van een Amsterdamse medisch milieukundige zijn ze allemaal nog m opleiding. Voor Pieter van der Torn is het werk bij de Rotterdamse GGD meteen een stage. In 1984 startte hij met een opleiding in de Verenigde Staten aan de Universiteit van Califor- nië. Na het behalen van zijn post-docto-. raalschap milieuwetenschappen kon hij bij de GGD aan de slag voor de laatste fase van zijn studie. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) bekostigt zijn Amerikaanse stu die en zijn salaris. In het werkgebied van de Rotter damse medisch milieukundige wonen ongeveer 1,3 miljoen mensen en dat be tekent dat Pieter van de Torn zijn ban den vol heeft. Hij heeft geen spreekuur voor mensen die last hebben van stank overlast of niet kunnen slapen door la waai. „Deze klachten komen binnen bij de afdeling hygiënische probleemgeval len van de GGD. Daar kunnen ze ook meteen die mensen eruit halen die steeds roze beestjes op de muren zien lopen en mensen die denken dat hun buren gas door hun sleutelgat laten lo pen. De psychische gevallen dus," zegt hij lachend. De medisch milieukundige heeft relatief weinig werk uit Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam. De beruchte Steendijkpolder was al enige jaren ne gatief in het nieuws, voordat Van der Torn zijn functie in Rotterdam aan vaardde. „De Steendijkpolder wordt be handeld door mijn collega in Amster dam. Dat laat ik maar zo." Uit Schiedam en Vlaardingen sij pelen slechts sporadisch gevallen naar hem door. Van der Torn: „Eerst komen meldingen van allerlei aard, van stank tot geluidsoverlast van de industrie, bin nen bij de Dienst Censtraai Milieube heer Rijnmond aan de 's-Graveiandse- weg in Schiedam. Dat zijn er ruim 10.000 per jaar. De belangrijkste klach ten worden doorgespeeld naar de GGD's. Betreft het dan nog problemen die ook zij niet aankunnen, dan klopt men Pij mij aan. Aangezien de directeur van de regio Nieuwe Waterweg Noord zaken zelf graag tot een oplossing VVw ïf r 44- VLAARDINGEN Het talud van de rijkswegbrug dat ter hoogte van het Holy-ziekenhuis ligt, is hard aan een ex tra onderhoudsbeurt toe. Door nog on bekende oorzaak is er in de loop der maanden een soort krater, die een om vang van bijna één meter heeft, ont staan. Ook de bestrating van deze glooiing is inmiddels verdwenen. Dit is voor Rijkswaterstaat, die de verant woording voor de brug heeft, een reden om op korte termijn onderhoud aan het talud te plegen. Het hoofd van de coördinatie van Dienstkringen Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, G.Broekhuizen, zei de situatie aan de brug bij het Holy-ziekenhuis nog vandaag te laten onderzoeken. „Dan kunnen wij meteen zien wat de oorzaak van deze 'kraterinslag' is. Er zijn naar mijn idee drie mogelijke reden te vin den: uitspoeling door het regenwater, het verzakken van de grond of vandalis me." Broekhuizen vervolgt: „Door de enorme regenbuien van de afgelopen maand is de kans groot dat uitspoeling de hoofdoorzaak is dat er schade is ontstaan. Zelf ben ik eerder geneigd om aan vernielzucht bij de jeugd te denken. Het is nu immers vakantie en dan willen bepaalde jongeren de boei wel eens slopen." Hoewel Rijkswaterstaat vandaag nog de uitslag van het onderzoek hoopt te hebben zullen de herstelwerkzaamhe den wegens de bouwvakvakantie nog enige weken op zich moeten laten wachten. SCHIEDAM Sneeuwballen gooien in de zomer, een achteruit-esta fette en talloze andere Olympische Zo merkampspelletjes: dat en nog veel meer staat op het programma van de kampweek van Kluphuis Oost, die ook nog zonnig wordt, zo belooft de leiding. Van 6 tot en met 13 augustus verblijven de Schiedamse kampeerders in vakantieboerderij De Negende Zaelig- beyt in Bergeijk, midden in de Brabant se bossen. Voor kinderen tussen 6 en 12 jaar zijn er rfog een paar plaatsen vrij. De kosten bedragen ,100 gulden al les inbegrepen; het tweede kind uit een gezin betaalt 75 gulden. Opgeven kan door even te bellen naar Diana van der Drift van Kluphuis Oost: 4735435, van maandag tot en met donderdag tussen 10.00 en 16.00 uur. t 3,»ilr Bl»s 'I 'i HOEK VAN HOLLAND - Bij eenden in de vijver in de Hoekse Bosjes is botulisme geconstateerd. Verschillen de dode eenden zijn al aangetroffen en uit het water en omringende bosjes ver wijderd. Het is waarschijnlijk dat nog meer eenden ten gevolge van botulisme zullen sterven. De politie raadt wande laars aan de dieren niet aan te raken in verband met besmettingsgevaar. Wel wordt men verzocht het aan treffen van dode eenden bij de politie te melden, opdat deze kunnen worden ver wijderd. Medfsch-milieukundige Pieter van der Torn: „Ik kan da mensen mensen meestal alleen geruststellen." brengt, word ik relatief weinig ingescha keld." Volgens hem is dat maar goed ook, „want 1,3 miljoen mensen te woord staan is een beetje teveel van het goede." Pieter van der Torn komt in de regel pas in actie ais meerdere mensen dezelfde klacht hebben of als er gevaar dreigt voor de volksgezondheid. Vol gens hem komt de volksgezondheid slechts bij uitzondering in gevaar. „Veel mensen en organisaties, zoals milieu diensten, bewoners en ook mensen van de media, schermen te vaak met het begrip 'gevaar voor de volksgezond heid'," zegt hij. „Op die manier denken ze snel ler de publieke opinie op hun hand te krijgen en dat er eerder iets aan de ver ontreiniging wordt gedaan. Het enige resultaat is echter dat mensen onnodig ongerust raken en alleen daardoor al ziek worden," zegt Van der Torn. Hij wijst meteen ook op een ander nadeel van deze 'onnodige onrust'. „Als er echt iets aan de hand is, kijkt niemand daar meer van op." Volgens Van der Torn is het moeilijk om mensen ervan te overtuigen dat hun gezondheid geen gevaar loopt. '„Vooral omdat een risico van bijvoor beeld één op de tienduizend dat ze iets krijgen, de mensen niets zegt. Ze weten niet wat de gevolgen zijn van tien milli gram van een bepaalde stof in een kilo gram zand. In een persoonlijk gesprek kunnen we hen doorgaans geruststellen. We leggen dan uit dat ze bijvoorbeeld tien kilogram zand zouden moeten op eten om ziek te worden." Voorlichting over de verontreini ging is één van de taken van de me-: disch milieukundige. „Nadat een bo demverontreiniging pas is ontdekt, leg gen we de bewoners uit wat we gaan doen. Daarna moeten we bij elke stap voorlichting geven. In het begin bete kent dat vaak de mensen geruststellen, omdat dan nog te weinig resultaten van een bodemonderzoek bekend zijn. Door die voorlichting kunnen we het vertrou wen van de mensen kweken. Ze weten dan dat er aan hun probleem wordt ge werkt en dat de gemeente het gif niet zonder nader onderzoek wil laten lig- li gen. Van der Torn heeft na zijn twee jaar durende stage nog een contract voor drie jaar met de GGD voor de boeg. Hij vindt de onderzoekstaak de meest interessante van zijn werk. „Na dat uit onderzoek blijkt dat in de grond een bepaalde stof zit, sla Ik ijverig aan het rekenen. Op die manier probeer ik aan te geven welk gevaar een stof voor de gezondheid kan hebben en welke verdere risico's er aan verbonden kun nen zijn." Volgens de medisch milieukundi ge is het bijna onmogelijk om precies vast fe stellen wat de gevolgen van een verontreiniging kunnen zijn. „Ik kan mensen nooit rie garantie geven dat ze geen lichamelijke klachten zullen krij gen. Ik kan alleen zeggen dat de kans daarop verwaarloosbaar klein is en dat ze zich niet ongerust hoeven te maken," onderstreept hij. Oorzaak hiervan is volgens Van der Torn dat slechts een klein deel van de in totaal zes miljoen stoffen nauw keurig zijn onderzocht. „Daardoor we ten we van veel talloze chemische stof fen nog niet wat de gevolgen daarvan over tientallen jaren zullen zijn. We zijn daarom uiterst voorzichtig als we weten dat een stof giftig is en zo mogelijk nog voorzichtiger als we bijna niets van een stof weten." Met de manier waarop uiteinde lijk de vervuilde grond wordt gesaneerd bemoeit Van der Tom zich niet. „Het beleid daarvoor is mijn zaak niet," zegt hij. „Ik stel alleen vast hoeveel giftige stof maximaal in de grond mag zitten. Het maakt me niet uit of de gemeente voor een goedkope of dure oplossing kiest, als uiteindelijk maar aan de nor men wordt voldaan." VLAARDINGEN - Het Shell-benzinestation aan de Van Beethovensingel is in de nacht van maandag op dinsdag het doelwit ge weest van inbrekers. Er werd een ruit vernield en ongeveer 230 pakjes sigaretten meegenomen. SCHIEDAM - De politie heeft gisteren een 30-jarige Schie dammer aangehouden op verden king van inbraak. Toen de agenten na een melding uit de buurt een kijkje gingen nemen bij een café aan de Singel troffen zij daar een ver nielde achterdeur aan. De verdachte zou zich schuilhouden in een aan grenzende woning. Deze vluchtte, maar kon even later op de Hor- vathweg worden ingerekend. Uit het café wordt 300 gulden aan muntgeld vermist. VLAARDINGEN - De 31-ja- rige Schiedammer P. L, W. is in win kelcentrum De Loper door de politie in zijn kraag gegrepen en in verze kering gesteld. De man probeerde sloffen sigaretten te verkopen. Hij wordt ervan verdacht de sigaretten te hebben gestolen. VLAARDINGEN - De Viaar- dingse Scoutingroep Marnix van Sint Atdegonde ontvangt zaterdag een groep verkenners uit Engeland. De verkenners van de 2nd Normandy St. George-groep uit Middlesbrough zijn enkele dagen te gast in Vlaardingen, waarna ze naar Drente afreizen voor een 9-daags kamp in Dwingeloo. Voor ze de terugreis over zee aanvaarden, verblijven ze nog enke le dagen bij gastgezinnen in Vlaardin gen. Tijdens de dagen dat de Britten in Vlaardingen onderdak vinden, maken de scouts gezamelijke excursies naar de Haringvlietsluizen, de bloemenveiling Westland, het zeehondenecentrum Pie- terburen en een wadlooptocht. Op 11 augustus zal het gezelschap op het stadhuis worden ontvangen door burge- mester Van Lier, waarna een beklim ming van de toren op het programma staat. De volgende dag pakken de ver kenners hun biezen richting Engeland. De groepen onderhouden al ruim 16 jaar vriendschappelijke contact met elkaar. Het was 1972 toen zij kennis met elkaar maakten op een internatio naal kamp in Haarlem. Sindsdien zijn de Vlaardingers drie maal in Engeland ge weest. De Engelsen komen voor de der de keer naar ons land. V»s

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1