Smit-Kroes en NS willen dubbele lijn naar Den Haag 'Spoorfanaten willen hulp van een mede-treintjesgek' Binnen een jaar uitbreiding van winkelcentrum Woudhóék AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR Het Vrije Volk SCH Rock roll-meeting DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1988 Ed de Graaf maakte van kubuskijken' in zijn huis een goed betaalde baan Man met voet öhder autobus Vernielingen bij Hermes DVS FORD ESCORT 52,- per dag INT. MEUBELTRANSPORT J D. van Geyl Zn. B.V. Winkelcentrum SPALAND PAGINA 14 ZIJDEVELD JUICHT PLANNEN TOE MAAR IS OOK SCEPTISCH. 'ALS IK MftllSTER WAS, HAD HET DE HOOGSTE PRIORITEIT Theaterabonnement kasten van de soos. een flipperkast, een VOOR VAKKUNDIG Spoorwegen eerder 'om te kunnen tur nen'. Tot nu toe hield de NS-directie de aanvraag voor een station Spaiand enigszins af. „We konden alleen maar tekeningen van de wijk laten zien. Twin- tig jaar geleden riep Schiedam ook al dat er in Noord gebouwd ging worden, dus hun aarzeling is enigszins begrijpe lijk. Maar ais Spaiand ovér een paar jaar verrijst zal ook de NS zien dat zo veel inwoners een onmiskenbaar reizi- gerspotentieel vormen. Ik denk dat ze er dan toch niet onderuit kunnen om een extra station in te lassen," aldus Zijdeveld. De wethouder hoopt dat aan het eind van dit jaar gestart kan worden met het eerste bouwplan in Spaiand. Naar verwachting zal de wijk in 1995 voltooid zijn. Minister drs N. Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) heeft met provin ciale en gémeentelijke politici uit de Randstad afgesproken, dat er geld be schikbaar moet komen voor-capaciteits- vergroting van het spoorwegnet. Alleen de provincie Noord-Holland heeft een slag om de arm gehouden met het oog op de financiële gevolgen van die af spraak. In Zuid-Holland zijn er nog heel wat knelpunten. Zo zal een verdubbe ling van het baantraject in de stad Delft heel wat problemen opleveren. Op dit moment is men bezig met de verhoging van de brug over de Schie (ook yierspo- rig). Ais bekend krijgt ook de Willem stunnel in Rotterdam vier sporen. tafel. Eerst komen de trajecten Leiden- Den Haag Mariahoeve en Rijswijk-Den Haag aan de beurt. Die werkzaamheden zullen op zijn vroegst in 1994 voltooid zijn. Volgens een woordvoerder van de NS in Utrecht is het dan ook zeer de vraag of voor het einde van deze eeuw ook in Schiedam de schop de grónd in gaat. Wethouder Chr. Zijdeveld (stads ontwikkeling) juicht de plannen van de minister toe, maar toont zich eveneens sceptisch over de uitvoering ervan. Vol gens hem circuleert het uitbreidingsplan al jaren. „Grote stukken grond langs de spoorlijn zijn zelfs ai geruime tijd gere serveerd voor deze verdubbeling. De spoorwegen wilden het al heel lang, maar het kwam er nooit van. Als ik mi nister was zou het de hoogste prioriteit hebben, het is nu toch weer een lange termijn-kwestie geworden. De enige winst van dit moment is dat dé intentie nog eens ondubbelzinnig is uitgespro ken." De verdubbeling is ook van het grootste belang voor de komst van een eventueel station Spaiand. De lijn Den Haag-Schiedam is de drukste van het land en zit al jaren op haar maximum capaciteit. Volgens de; Spoorwegen wordt het heel moeilijk om nog een ex tra stop in het traject op te nemen. Zijdeveld: „De verbreding zou dat probleem in een keer oplossen. Sneltreinen en stoptreinen krijgen dan een eigen baan, zodat ze elkaar pro bleemloos kunnen passeren." Toch hoopt de wethouder de fSCHIEDAM - Zowel de Neder- I landse Spoorwegen als minister Smit- Kroes zijn van mening dat de spoorlijn I Den Haag-Schiedam verdubbeld moet "r worden. De verbreding van dit traject is een onderdeel van de spoorverdubbe- ling 'die de NS willen aanbrengen op de gehele verbinding Amsterdam-Den Haag-Rotterdam. Al deze plannen moeten nog I goedgekeurd worden door de Tweede Kamer. De bouw van een nieuw station aan de noordrand van Schiedam kan erdoor in een versnelling raken. Daarop l aansluitend willen de gemeenten Vlaar- din'gen en Schiedam een nieuwe open- l baar vervoerslijn hebben, die de nieuw- bouwwijken Holy, .Woudhoek en Spa- I land een snelle verbinding geeft met Den Haag en het noordelijk deel van de l randstad. De NS hebben de spoorverdub- 'i beiing nodig om het drie-treinen- systeem te kunnen invoeren, dat zij on-; ■I langs hebben gepresenteerd. Dat is een plan voor supersnelle Eurocity- en Inter- city-treinen, Interregionale sneldlensten jen stoptreinen, die naast elkaar, in.aan- i vulling op elkaar; maar onafhankelijk van elkaar moeten kunnen 'sporen'. De I Schiphollijn is tot nu toe het enige al ge- i realiseerde, onderdeel van de NS-plan- nen. Deze jieeft Schiedam niet meer als halteplaats. 1 Het stuk tussen Den Haag en Schiedam heeft overigens een lage prio- riteit op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Voor dit deel liggen in Den i Haag nog geen concrete voorstellen óp Ed de Graaf: „ledereen verklaarde me voor gek. 9b Ex-groothandelaar in drogfsterijspullen E. Klaassen maakt nu van zijn hobby zijn werk. „Hat schijnt dat door de komst van mijn winkel sommige mensen hun oude liefhebberij weer hebben opgepakt." 09» r Door Perry Menexis v treinliefhebber kan voor alles terecht weten. Want op zo'n afdeling worden VLAARDINGEN Waar een om zijn eigen spooromgeving te bou- meer dingen verkocht en daar moet zij grote verzamelwoede al niet toe kan lei- wen, die overigens meestal veel weg ook weer het een en ander van weten, den. Vlaardinger E. Klaassen had na heeft van een Duits of Zwitsers land- Zij moet van haar baas een schaap met' dertig jaar modeltreintjes sparen zo'n schap. Tunnels door bergen zullen vijf poten zijn," aldus de Vlaardingse groot assortiment dat hij een klein half daaraan debet zijn. treinfanaat. jaar geleden een eigen winkel is begon- Klaassen staat versteld van het „Hier is dat anders, omdat ik al- nen. „En het loopt hier ook als een succes, dat zijn winkeltje heeft. „In de leen modeltreintjes en aanverwante arti- itrein," weet de eigenaar van !De Trein- zes maanden dat ik nu open ben, merk kelen verkoop. Ik hoef mij alleen maar "zoeker' aan de Schiedamseweg. „Het ik dat ik een vaste klantenkring heb op- op die treintjes te richten, waardoor de "publiek heeft kennelijk een grote be- gebouwd, die nog steeds aan het uit- klant overal het fijne van verteld kan ihoefte aan dergelijke speciaalzaakjes." breiden is. Daaruit blijkt dat er veel worden. En dat vindt hij prettig. Boven- :jf Klaassen verkoopt allerlei soor- mensen zijn die deze hobby uitoefenen. dien moet ir\ het grootwinkelbedrijf alles .ten modeltreintjes op verschillende Zij zijn allemaal enthousiast dat er in vlug-vlug verkocht worden, alsof het om schaalgrootte. Nieuwe, „gebruikte" en Vlaardingen een speciaalzaak voor mo- warme broodjes gaat. De begeleiding tweedehands. „Gebruikte", legt de win- deltreintjes is. Van sommige mensen wordt daardoor behoorlijk verwaar- keiier voor de volledigheid uit, „is na- hoor ik zelfs dat zij door de komst van loosd. Hier is dat anders. Bovendien tuurlijk ook tweedehands maar met die deze winkel weeir de draad van hun ou- heeft hij hier met een hobbyist te ma- term bedoel ik modellen, die nog zo de hobby hebben opgepakt." ken," besluit Klaassens, die voorheen !goed als nieuw zijn." Klaassens heeft het idee dat zijn een groothandel in drogisterij-artikelen De modeitreintjes die Klaassens publiek een vrij grote behoefte heeft had. ■verkoopt, zijn kopieën van. Nci. .andse, aan speciaalzaken. „Dat grootschalige 'Duitse, Belgische, Franse, Zwitserse, trekt de mensen niet altijd. Een haif jaar '•Oostenrijkse en Italiaanse treinstellen, geleden kon de liefhebber van model- (Daarnaast zijn er ook nog modellen uit treintjes weliswaar in speelgoedwinkels jOost-Duitsland, maar die zijn minder of warenhuizen terecht, maar die heb- ?populair. „De Westeuropese merken ben een beperkt assortiment te bieden: jverkopen hier het bést, maar de vraag enkele van de nieuwste modellen, wat Jnaar Amerikaanse treintjes neemt toe," rails, waarvan enkele met bochten en «constateert Klaassen. dan houdt het op." l De Treinzoeker heeft de klanten De middenstander: „Bovendien I echter meer te bieden dan alleen trein- kunnen de klanten in bij voorbeeld een |tjes. Ook hulpstukken als rails in ver- warenhuis niet optimaal worden gehol- i schillende breedtes, bijbehorende huis- pen. Daar staat dan meestal een ver fjes, stationnetjes, kerktorentjes en koopstertje van een jaar of zestien, ze- speelgoedauto's ontbreken niet. De ventien die niet van alles, het fijne, kan törvi SCHIEDAM - Een 62-jarige Vlaardinger die gisteren de bus pro- SCHIEDAM Winkelcentrum dan met een aanbod dat nu nog niet ongeveer het punt dat we kostendek- beerde te halen is met zijn voet bekneld Woudhoek aan het Geuzenplein in vertegenwoordigd is in het centrum," kend kunnen draaien. Dat kleine beetje geraakt onder het achterwiel van die Schiedam-Noord krijgt op korte termijn zegt tabakshandelaar J. Beck van de extra dat je nodig hebt om je schulden zelfde bus. De man probeerde in de uitbreiding. Het momenteel acht winkels winkeliersvereniging. af te gaan lossan, dat verwachten toch Nieuwe Damlaan ter hoogte van cen tellende centrum heeft plaats voor nog Dat de belanstelling onder mid- een beetje uit Spaiand," aidus Beek. trum De Vier. Molens een bus te halen eens vier ondernemingen. De winke- denstanders zo groot is verklaart hij uit Volgens de tabakshandelaar zijn die al wegreed. Toen de man er achter iiersvereniging Woudhoek-Noord rekent het feit dat men een forse klandizie ver- de meeste winkels ook al berekend op aan rende kwam hij ten val, waarna het erop dat de nieuwe plaatsen in het wacht uit de nieuw te bouwen wijk Spa- meer klanten. Beek: „De prognoses op achterwiel van de bus, over zijn voet voorjaar van 1989 bezet zuilen zijn. land. In die wijk zijn vooralsnog geen grond waarvan wij ons hier gevestigd reed. De man brak twee tenen, maar Er bestaat onder detailhandels- winkelvoorzieningen gepland, hoewel hebben gingen uit van meer mensen In kon na behandeling in het Schlelandzie- ren grote belangstelling om zich te mo- het bestemmingsplan die mogelijkheid de wijk dan nu het geval is, vandaar. Wij kenhuis weer naar huis. gen vestigen in het noordelijkste winkel- niet uitsluit. ziften nog lar. -j niet aan onze top, er kan centrum, van Schiedam. De winkeliers- Volgens Beek moet de gemeente zeker nog meer bij." Bang dat het rela- verening zal dan ook een keus moeten vasthouden aan het voornemen om Hef kleine centrum de toeloop van nog maken wie er uiteindelijk een zaak mag geen winkels in Spaiand toe te staan, eens een hele wijk niet aan kan is hij openen. „Het worden toch winkels in de „Wij zijn hier ruim drie jaar geleden he- dan ook niet. sfeer van de eerste levensbehoeften en lemaal op nul begonnen en bereiken nu -SCHIEDAM Aanzienlijke scha- OHOQ^ED—UHQ! de is gisteren aangericht bij een inbraak im in het clubhuis van Hermes-DVS. Nadat ,/H- I I een ruit was geforceerd werden twee fruitautomaat en een sigarettenauto maat opengebroken. De waarde van de gestolen goederen is nog onbekend. Teruggekomen van vakantie, ontdekten bewoners van de Kerkweg dat er voor 20.000 gulden aan goederen en geld uit hun woning was verdwenen. Bij de inbraak die al in de nacht van 24 op 25 juli moet hebben plaatsgevonden werd na het forceren van een kantel raam sieraden video en geld meegeno men. SCHIEDAM Het nieuwe uitgaansseizoen staat voor de deur. Tot 1 september bestaat nog de mogelijkheid om een abonnement te nemen op de voorstellingen in de beide Schiedamse theaters, het Passagetheater en De Teerstoof. Wie het uitvoerige jaarprogramma van de theaters, met daar in het complete aanbod aan voorstellingen en activiteiten, nog niet in huis heeft krijgt het meteen thuisgestuurd na een telefoontje met 4262987. Voorbeeld: SCHIEDAM - Vetkuiven, leren ne Vincent, Little Richard enzovoort, jackies, Elvis-epigonen en andere rock Dansliefhebbers kunnen hun rollfanaten kunnen zaterdagavond 27 vaardigheden tonen in de rock roll- augustus terecht in Zaal Irene, waar on- danswedstrijden, waar fraaie prijzen der de titel Happy Days weer een grote mee te winnen zijn. De loterij is gratis, rock roll-meeting wordt gehouden. De evenals de hapjes die de gehele avond zaal (Nieuwe Haven 132) zal voor de ge- rondgedeeld worden. Bij diverse stand- legenheid omgeturnd zijn tot een vijfti- jes zijn allerhande rock roll-kledlng- ger jaren rockpaleis in onvervalst Ame-- stukken en accessoires te koop. rikaanse stijl. Een rock roll-outfit is gewenst, Originele rock roll live-muziek maar niet verplicht. De happening, die wordt ten gehore gebracht door Ronnie georganiseerd wordt door de Westcoast Nightingale and the Haydocks. De plaat- Rockabilly's, begint om 20.00 uur. Na- jes, die twee dj's draaien, komen uiter- dere Inlichtingen tussen 18 en 19 uur op aard stuk voor stuk uit de jaren vijftig: telefoonnummer 4737694. rock roll en rock-a-billy van Elvis, Ge- l;.' 100 km vrij inci. all-risk verz. en BTW exci. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling SCHIEDAM Bij de politie is gisteren aangifte gedaan van de diefstal van 12 dozen met speelgoedauto's. De inbraak vond plaats in de nacht van 2 op 3 augustus In de 1001-bazar aan het Broersveld. Bij een inbraak in Radio Aba is gisterennacht een zogeheten audioset meegenomen ter waarde van 700 gul den. De toegangsdeur werd geforceerd door een houten plaat te verwijderen die daar was aangebracht na een vorige inbraak. Speciale tarieven voor weekend ~- vakantie of zakenautö. JBarv «Verhuizingen Expeditie Opslag van goederen J 1 Groenelaan 7-9. Schiedam Tel 4268071 en 4263045 1 Schiedam-Noord Tel. 010-4708122

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1