honing is bijzaak voor imker Cricketderby lokt veel publiek naar Thurlede Stoomtram trok rokend spoor naar Schiedam Pöórt breekt been I s ©©Koster Slecht seizoen zwembaden ondanks recente drukte Vernielingen Bad Groenoord aardingse imker vertelt bezoekers Beatrixpark over haar hobby. De honingbij is een sociaal insekt. Maan niet slaan want dan wordt hij prikkelbaar M 1^4 r i* amsE* inbrekers bij de tandarts Auto te water Wateroverlast door stortbak Stereodief op heterdaad betrapt Wesp in auto veroorzaakt botsing Vrouw beroofd van tasje Loslopende stier Zakkenroller t Alm' fc. I*"i' IH-fj rn 'O 1 i - v SCHIEDAM SFC-trainer Mar- tin Schaap zal het de eerste maanden van de nakende voetbalcompetitie zon der zijn voorstopper Slem poort moeten doen. Op de vrijdagtraining kwam de robuuste Schiedammer na een (uiter aard) gewonnen kopduei dermate onge lukkig op het hobbelige grasveld in het Beatrixpark terecht, dat hij daarbij zijn kuitbeen brak. Siem Poort behoorde vorig sei zoen nog tot de beste Schiedammers in de kampioensploeg van Schaap. „Een gevoelig verlies," treurde de autohande laar. „Poort beschouw ik als een echte steunpilaar. Wie hem woensdag in en tegen Volendam in het hart van de de fensie gaat vervangen, weet ik nog niet." Voormalig topschutter André Oosterwaal zal niet meer voor SFC uit komen. De schietgrage spits denkt aan een overstap naar SVDPW, de club van oud-SFC-trainer Jan Rotgers. Omdat de overschrijvingstermijn al enkele maan den is verstreken, moet de KNVB Oos terwaal nog dispensatie verlenen. SFC heeft in de persoon van Aionzo Lima, een jonger broertje van Lorenzo (ooit spelend voor het tweede team van Excelsior), opnieuw een sterke speler aan de toch al brede selectie kunnen toevoegen. Aionzo Lima speelde het laatst voor een club in Griekenland. SCHIEDAM Bleven ze de rest van het zomerseizoen weg, dit weekein de zaten de zwemmers voor de hekken van het Zwembad Groenoord en het Kolpabad in Vlaardmgen te wachten tot ze open gingen. Het grootste aantal be zoekers kreeg het Groenoordbad te ver werken; 3000. En dat terwijl er zaterdag met bijna hetzelfde mooie weer maar 1683 kwamen. „Maar ja, zaterdag moeten veel mensen boodschappen doen," vertelt mevrouw Bijl van Groenoord. „Diezelfde mensen zie je zondag hier terug. Dan zijn het vooral gezinnen. Die hebben stoelen en koelboxen bij zich en die trekken er echt een hele dag voor uit." in het Kolpabad kennen ze het zelfde verschijnsel. „Doordeweeks zie je vooral schoolkinderen die vakantie heb ben. Normaal zitten we dan onder de duizend bezoekers per dag, maar nu is het dus'hoger," vertelt een kassière van het Kolpabad. Het werd bijna een re cord, dit weekeinde. Na een zaterdag met 2100 bezoekers passeerden giste ren ongeveer 2450 zönaanbidders en waterratten de kassa van het zwembad. Het record stamt nog van de warme Tweede Pinksterdag van dit jaar, toen er ruim 2500 mensen kwamen. - Toch is het tot nu toe niet zo'n goed jaar geweest voor de buitenbaden. Daar zijn ze het bij beide zwembaden wel over eens. Maar beide blijven opti mistisch over de laatste drie weken van het zomerseizoen. „Het is een mooie week geweest. Dat zou je meer moeten hebben hè?" vertelt de kassière van het Kolpabad. „Niet alleen omdat het goed is voor de inkomsten, maar het is ook leuker om te werken ais er veei mensen zijn. Werken moet je toch en de sfeer is ook meestal veel leuker als er vee! men sen zijn. Van mij mag het elke dag zo druk zijn ais vandaag." Voor het Groenoord-zwembad iigt het wat minder mooi, ook al hadden ze 3000 bezoekers, „Met het mooie weer haai je wei een beetje de schade in die we de afgelopen drie maanden hebben opgeiopen. En als de laatste drie weken ook zo mooi blijven schieten we een heel eind op. Dan komen we in de buurt van de resultaten van vorig jaar," vertelt mevrouw Bijl. „Maar dat was helaas ook al geen best jaar. Het vervelende is dat we hier al leen een buitenbad hebben. We hebben wel een vaste kern van een groep van honderd zwemmers, maar het feit blijft dat je het vooral moet hebben van de dagjesmensen die bij mooi weer bin nenstromen. En dan merk jé hoe afhan kelijk je bent van het weer." SCHIEDAM - Onbekenden heb ben gisteravond iaat huisgehouden op het terrein van Zwembad Groenoord. Toen de politie na een melding ging kij ken trof men een waar spoor van ver nielingen aan. Vooral bloembakken, ter rastafeltjes en stoelen hadden het moe ten ontgelden.' De totale schade is nog niet bekend. omgezommh uajejELwa) J.13 r> Jr trVj" alle merken meestal kiaar terwijl u wacht da's pas service! Burg: H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Door Lucienne Wiskerke SCHIEDAM - Wat te doen wan neer er een bij rond je hoofd blijft cirke len? Volgens Ada van den Bosch is stilstaan of weglopen het beste, slaan is uit den boze. Daar wordt een bij prik kelbaar van. Deze praktische tip gaf de Vlaardingse imker gisteren tijdens een excursie in het Prinses Beatrixpark in Schiedam. De vijftig belangstellenden knoopten de raadgeving goed in hun oren. De toehoorders bleken vooral met vragen van deze aard te zitten. Ook weten ze nu wat ze moeten doen na een bijensteek: niet met duim en wijsvinger de angel eruit trekken, maar er hard met de nagel overheen krassen. Zo knijp je het gifblaasje niet kapot. Maar daarvoor was de imker ei genlijk niet gekomen. Staande op een boomstronkje in de heemtuin van het park vertelde ze boeiend over haar hob by, het meest uitgeplozen insekt, onder werp van talrijke wetenschappelijke stu dies: de Nederlandse honingbij. De im ker houdt sinds april dit jaar twee bijen volken in de heemtuin. Iedere dag ob serveert zij samen met haar imkermaa- tje Marcella van Doorne vanuit een na bij gelegen Wilgenbosje de twee bijen kasten. De honing is bijzaak, het gaat haar om de bijen zeif. „De honingbij is een sociaal in sekt," volgens de imker. „Ze ieven wel met 50.000 in een kast. De taken van de bijen zijn verdeeld. Er is een koningin, ook wel moer genoemd, er zijn darren K en er zijn werkbijen. De koningin is al- 5 tijd bezig met eitjes leggen. Zeif eten 3 kan ze niet, ze wordt gevoerd door de werkbijen die tot de hofstaat behoren, m De darren zorgen voor de bevruchting. Daarna sterven ze. De werkbijen poet- sen de cellen van de honingraat en zor- 2 gen voor voedsel. Het voeden van de larven luistert heel nauw, want de aard van het voedsel bepaalt uiteindelijk wat er uit de pop komt, koningin, dar of werkbij. Een larve die gevoed wordt met konmginnegelei zal zich ontpoppen tot een koningin." Ter besluit van de excursie opende de imker, geholpen door Mar cella van Doorne een van de kasten om een honingraat, bedekt met honderden bijen, te laten zien. AM®? yy.:-4 Imker Ada van den Bosch probeert een honingraat uit de kast te halen. Poging mislukt. De bijen waren te zenuwachtig. Het publiek werd op een veilige afstand gehouden. Gescheiden door een vijver konden ze zien hoe de imker en haar maatje, beiden gestoken in een 'anti-bijensteek-pak', voorzichtig de kast openden. Als voorzorgsmaatregel stak Ada van den Bosch ook nog een pijp op met bijentabak. Later legde zij uit waarom: „De rook is een alarmsig naal voor de bijen. Hierdoor zuigen zij zich vol met honing en duiken onderin de kast. Onze aanwezigheid gaat dan aan ze voorbij." Enkelen onder het publiek trof fen toch ook zo hun eigen voorzorgs maatregelen. Vestjes werden aange trokken om blote armen te bedekken, sigaretten werden opgestoken om agressieve bijen af te schrikken. Maar dat was allemaal niet nodig achteraf, het verliep goed. Anders ging het toen de imker na een kwartier probeerde om nog een keer de kast open te maken met de be doeling een honingraat aan de fotograaf te laten zien, voor een leuke plaat. Het moest te gehaast. De pijp was niet goed aangestoken, de pakken niet goed aan getrokken en de bijen waren te zenuw achtig omdat ze al een keer verstoord waren. Het resultaat: zeven bijensteken voor Ada, een voor Marcella en een foto zonder honingraat. Ada van den Bosch verzorgt in de maand augustus elke zondag om twee uur een .gratis bijen-excursie in de heemtuinin hef Prinses Beatrixpark, na bij de toegang" Duivenpad. t I V"* t. ,rt Door Norbert Kleinherenbrink SCHIEDAM De cricketderby tussen Excelsior en Hermes-DVS had zich geen beter decor kunnen wensen. Honderden toeschouwers schaarden zich gisteren in de brandende zon of verkoelende schaduw rondom het hoofdveld van gastheer Excelsior en de den zich te goed aan zoute haring, koud bier en niet te vergeten cricket van een aanvaardbaar niveau. De thuisclub had na de ruime, maar toch eervolle nederlaag op zater dag tegen landskampioen VOC duidelijk Iets recht te zetten tegen aartsrivaal Hermes, dat eerder in de competitie nog zo verrassend zegevierde op Sport park Harga. De mannen van captain Eric Dulfer gaven gehoor aan de revan- che-gevoeiens die bij de trouwe aan hang leefden en bleven fier overeind in de Schiedamse sportklassieker: 191 voor 8 tegen 149 all out. Koos Gouka zag het allemaal goedkeurend aan. De oud-captain, sa men met de legendarische Koos Ooster- holt en de spraakmakende Wim Bruning de bekendste en meest succesvoiie cn- cketer van" Excelsior, was op uitdrukke lijk verzoek van het bestuur dit weekein de manager geworden van het eerste team en kon meteen een belangrijke overwinning (in punten en prestige) op zak steken. ;,Koos had vanaf het begin van het seizoen leider van dit elftal moeten zijn," bromde de nog immer krasse Koos Oosterholt tijdens de theepauze onder z'n onafscheidelijke sigaar van daan. „Dan hadden we nu heel wat ho ger op de ranglijst gestaan. Die jonge gasten hebben nu eenmaal leiding no dig, anders maken ze er een rommeltje van. En de trainer/coach Brain Brix heeft het te druk met z'n eigen spel." Koos Gouka, die zichzelf be schouwt als non-playing captain, moet lachen om de woorden van zijn illustere voorganger. „Ik had zelf ook graag deze taak vanaf de eerste wedstrijd op me genomen, maar mijn zoons Dennis en Enk (spelen beiden in het eerste elftal, red.) zagen dat totaal niet zitten. Toen het bestuur me vorige week opnieuw benaderde, heb ik dan ook eerst m'n zoons om hun mening gevraagd. Toen zij geen bezwaar meer bleken te maken, ben ik erin gestapt. Wat mij betreft, blijf ik de komende Jaren deze functie uitoe fenen." Gouka weet als geen ander waar de schoen wringt in de overwegend jeugdige formatie van Excelsior. „Na het wegvallen van Emmerson Trotman (een meniscusoperatie hieid de gedron gen Westindiër ruim een maand langs de kant, red.) viel de hele ploeg in een diep gat. De discipline verdween, even als de motivatie. Er was niemand, die de leiding nam. Zo'n situatie hebben we ook bij het eerste voetbalteam gehad en is typerend voor de huidige mentali teit van de Exceisior-jeugd. Ze zouden die zogenaamde onmondigheid eens moeten laten varen en zelf initiatieven ontplooien." Fel: „Ik beleefde op een gegeven moment totaal geen plezier meer aan de wedstrijden van het eerste elftal. Ik was zeker niet de enige die het soms niet meer kon aanzien.. De -uitstraling naar het publiek was helemaal weg, ter wijl de fanatieke achterban juist altijd de kracht van Excelsior was. De mensen voelden zich door Excelsior terecht in de steek gelaten, ik werk nu weer aan het zelfvertrouwen van de spelers. Wan neer dat terugkeert,, wordt het spel van zelf beter en 'uitbundiger-. In .principe hebben we het materiaal om kampioen van Nederland te worden, maar dan zal eerst eens iedereen daarin moeten gaan geloven. Bovendien moet er nog een echte leider m het elftal opstaan. Ik kan immers niet op alles en iedereen invloed uitoefenen. Een jongen als Roland Le- febvre (international en captain van VOC, red.) bijvoorbeeld zou dit eiftal net dat beetje extra kunnen geven." Het pas rond de klok van zeven uur afgelopen duel betekende tevens min of meer het (tijdelijke) einde van de promotie-actie 'Schiedam, cricketstad nummer een'. De commissie, bestaande fert' 'laï jr? uit Cees van Lingen (Excelsior), Will van Wijk j(HermesrPV(S) ,en Jos .van Collen- burg,(Asvion), toonde zich gisteren op een informele 'borrel' (met o.a. wethou der Luub Hafkamp en Bondsspaar bank-directeur Kiaas van de Geest) met ontevreden over de respons in Schie dam op de diverse activiteiten (instruc tiemiddagen, speciale wedstrijden en toernooien). "tf 4„Er is m.deze stad nog nooit zo veel over cricket gesproken als dit sei zoen," beweerde Van Lingen. „En van het een komt het ander. We moeten hoe dan ook de interesse van de jeugd voor het cricket opwekken en vasthouden en dat kan alleen door doelgericht beleid. We hopen dan ook, dat we ook volgend jaar op de financiële steun van de Bondsspaarbank kunnen rekenen. Zo lang we het kringetje van vader-op-zoon met doorbreken, blijft de basis te smal om door de buitenwacht voor 'vol' te worden aangezien." Door Han van der Horst SCHIEDAM Tot woede van de omwonenden heeft de stinkende en smokende stoomtram zich de afgelo pen weken een weg door Rotterdam gebaand als puffend bewijs, van bet feit dat milieuvervuiling ook ai bij het dagelijks leven van onze voorouders hoorde. Dit weekeinde waren de Rotter dammers van deze bedreiging bevrijd, in het kader van het Antilliaans Zomer- festivaL en de wielerronde van Rotter dam moest het negentiende eeuwse stoommonster in de remise blijven. Daarmee heeft Rotterdam onze stad de zoveelste hommage misgund. Want de stoomtram heeft zijn rokend spoor getrokken door de geschiedenis van onze stad. En dat spoor had hij nog eens kunnen volgen. Of nee, dat is toch overdreven. Dat gevaarte is nooit verder gekomen dan de Koemarkt. Daar tegenover het huidige café Het Vierkantje was sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw het eindpunt van de stoomtram. De RTM, die zich in die dagen meester aan het maken was van het openbaar vervoer in heel Zuid-Holland, had ook een lijn naar Schiedam geopend en het eindpunt iag voor de meeste toenmali ge Schiedammers handiger dan het station. Bovendien bracht de stoom tram je helemaal tot aan de Rotter damse binnenstad en het spoorweg station Delftse Poort ongeveer op de piek van het huidige CS - bevond zich toch nog een beetje opzij van het toenmalige centrum. De stoomtram naar Schiedam werd in die dagen gevierd ais had men een bemande raket naar Mars gescho ten. Het wonder van techniek zou Schiedam hoog, heel hoog opstoten in de vaart der volkeren, want het smo kend gevaarte, dat regelmatig op de Koemarkt arriveerde, werd beschouwd als een wereldwonder. Dat was het ook voor die tijd. In 1901, toen de stoomtram ai lang iets heel gewoons was, legde men in Schie dam een paardetram aan en daarop was men even trots als op de lijn naar Rotterdam. Toch was de stoomtram verre van volmaakt: de klachten van de hui dige onwonenden van de toeristenlijn lees je ook in oude commentaren. Het ding stonk. Het ding maakte lawaai. Alleen zo'n eeuw geleden vond ieder een, dat dit nu de prijs was van de mo derne tijd. De stoomtram liep ook re gelmatig uit de rails, maar daarmee gingen de autoriteiten om als hun te genwoordige opvolgers met falende techniek vandaag de dag. Dat ligt nooit aan het apparaat zelf. Dat wordt veroorzaakt door een menselijke fout. Bovend'en: de Schiedammers konden gemakkelijk mee leven met de nadelen van de stoomtram. Alleen het eindpunt ervan lag tenslotte in de be bouwde kom. De Rotterdamsedijk, waarover het gevaarte de stad uit reed, was nog een landweg. Dat gold niet voor een groeiend deel van de verdere route. De Schie damse stoomtram reed via de Nieuwe Binnenweg naar het centrum van Rot terdam en die raakte langzaamaan vol gebouwd. De tram stonk dus als de hel, dat wist je. Daar moest je niet over zeuren. Maar hij braakte ook vonken uit en dat was echt gevaarlijk. Boven dien begonnen de ongelukken toch de aandacht te trekken. Die vele ongelukken hadden te maken mei de aard van het beest. Stoomtrams zijn eigenlijk treinen met een miniatuurlocomotief. De ingenieurs van de negentiende eeuw slaagden er -1? wt» V Qe stoomtram zoals 'lo in Rotterdam rijdt; ook een keertje naar Schiedam? wel in een stoomvoertuig te bouwen, klein genoeg om bochten in de stad te nemen, maar echt stabiel was het re sultaat niet. Stoomtrams vielen snel om- Meteen remmen konden ze ook niet, zodat ze vaak verschrikkeijke on gelukken veroorzaakten. De oude RTM-tram van de tweede Rosestraat naar Roekanje stond in de volksmond bekend als het moordenaartje. Dat is; niet origineel, in heei Nederland reden stoomtrams met de bijnaam moorde naar. 1 De Schiedamse stoomtram was ook zo'n moordenaar en dat leidde al tot maatregelen in de eerste tien jaar van deze eeuw. Want de gemeente raad verbood het ding op een gegeven moment om in de bebouwde kom van de gemeente te komen: de tram moest maar ophouden in Delfshaven. Daar kon iedereen dan overstappen op de paardetram, een veilig vervoermiddel, dat wij tegenwoordig ook nog milieu vriendelijk zouden noemen. Schiedam maakte geen be zwaar tegen het traject in eigen stad: tenslotte was alieen het eindpunt bin nen de bebouwde kom. Daarom is het toch aan de Rot terdammers te danken, dat de stoom tram uit Schiedam verdween. In 1909 besloot de gemeenteraad, dat ook de iijn naar Schiedam maar geëlectrifi- ceerd moest worden: er kwam bedra ding boven de rails en de stoomtram verdween tot ieders tevredenheid naar de sloop. Teveel mensen herinnerden zich de ontsporingen op de Rotter damsedijk. Met de electnsche tram was de moderne tijd pas goed aange broken. Maar nu verlangt de huidige ge neratie toch naar een dagje stoom tram. Een dag maar. Want hij rookt en hij stinkt en hij bederft het wasgoed. En ouderwetsigheid, romantiek wordt heel hinderlijk ais het langer dan een paar uur duurt. Zo goed was de oude tijd tenslotte ook niet. Maar toch zou de RET wel eens één - één asjeblieft ritje naar Schiedam kunnen organi seren. Het is leuk om te merken, hoe de Rotterdamse omwonenden van die museumstoomtramlijn met net zulke gemengde gevoelens reageren op dit verkeersmiddel als hun voorouders. Soms verandert er weinig. SCHiEDAM Inbrekers hebben dit weekeinde een bezoekje gebracht aan een tandartsenpraktijk aan de Burgemeester Knappertlaan, maar niet bepaald om zich te laten behandelen. Nadat men binnen was gekomen door een raam van de praktijkruimte te forceren werd het pand doorzocht. Vermist worden twee geldkistjes met enige rekenin gen en een geldbedrag .van duizend gulden.Een bewoner" van een huis aan het Noordemde in Kethel heeft bij de politie aangifte gedaan van een inbraak die tijdens zijn vakantie is gepleegd. Een zijruitje van de wo ning was ingedrukt. De inbrekers namen een CD-speler, een radio, di verse CD's en 1000 gulden aan con tanten mee. 1 SCHIEDAM Aan de Bui-, tenhavenweg is vrijdag een auto zonder inzittenden te water geraakt. De preciese toedracht van het voor val is niet bekend. De brandweer heeft het voertuig later op de dag uit de Buitenhaven getakeld. SCHIEDAM - De politie heeft vrijdagavond de voordeur van een woning aan de Rotterdamsedijk moeten forceren om even de kraan dicht te kunnen draaien. Een overlo pende stortbak in de WC zorgde er voor dat het in de keuken van de woning eronder ongeveer regende. Van beide huizen waren de bewo ners niet aanwezig. SCHIEDAM - Een 21-jarige Schiedammer is zaterdag aangehou-1 den wegens diefstal van een stereo installatie uit de kntine van tennis park Kethelhage.' De man werd door de bedrijfsleider op neierdaad be trapt. Het maatje van de dief wist te ontkomen. De politie is nog naar hem op zoek. VLAARDINGEN - Een 19-ja- rige Vlaardinger moest met letsel in het ziekenhuis worden opgenomen na moeilijkheden met een wesp. De man reed zaterdagavond over de George Stëphensönweg "toen - een' wesp hem het rijden' onmogelijk maakte. De marrraaktede- controle; over zijn stuur4 kwijt tóén hij'het dier' van zich af probeerde te slaan en reed tegen een geparkeerde vracht wagen op. De ?uto was zwaar be schadigd en de bestuurder ervan moest met hoofd- en gezichtswon- den opgenomen worden in het Ho- ly-ZiekenhuisiJ -1 SCHIEDAM Een 66-jarige Rotterdamse is gisteren op de Hoogstraat van haar tasje beroofd door twee jongens op een brommer. De vrouw werd door het tweetal om ver gereden, waarbij men haar het tasje met grote kracht van de schouder rukte. De vrouw kwam ten val en liep enige schaafwonden en kneuzingen op. Het tasje bevatte behalve enige persoonlijke bezittin gen slechts 25 gulden. Een voorbij ganger probeerde nog de jongens te achterhalen, maar tevergeefs. Ook zijn pogingen om omstanders tot ac tie te bewegen liepen op mets uit. De rovers reden op een rode brom fiets. SCHIEDAM De politie heeft vrijdagavond aan de Bredero- weg in Schiedam-Noord mei behulp van wat omstanders een loslopende stier gevangen en teruggezet in de wei. Bij controle bleek de omheining van het weiland lang niet overal in orde. Zaterdagmorgen was het weer raak. Voor de tweede keer moest de politie ais veehoeder op treden, toen van dezelfde eigenaar een aantal koeien los op het Schu- bertplein liep. De boer, die enige tijd geleden in opspraak raakte wegens vermeende dierenmishandeling, zal er op worden aangesproken. VLAARDINGEN - Dankzij het automatisch kunnen sluiten van de busdeuren en de moed van een buschauffeur kon de politie vrijdag middag een zakkenroller aanhou den. Een 41-jarige vrouw zat die middag op de bus te wachten bij het Liesveld-viaduct, toen ze voelde dat iemand haar. beurs probeerde te stelen. Ze sprak de man aan, maar die wilde de beurs niet teruggeven en stapte in de bus. Hierop stapte de vrouw ook in de bus en vertelde de chauffeur van het voorval. Die hieid de deuren dicht en vroeg om politie-assistentie. Bij verhoor op het politiebureau bekende de 24-jarige man uit Hoogvliet ook nog twee win keldiefstallen met een totale waarde van ongeveer 300 gulden.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1