'Aanpassing Stedelijk Museum voor minder-validen is moeilijk haalbaar' Uitbreiding kabelradio in september mm I 2!es Schiedamse kunstenaars gaan grafisch kiinnen tonen Europese golf leraren strijden in de Broekpolder weer om EK SSN-toernooi moet blijvertje worden EHBO-cursus met korting Standwerkersconcours heeft complete jury Geitemelk ook goed voor biggetjes Corigresseren in postkantoor? Zwartri jder de cel in Het aanbrengen van twee liften Óp het binnenplein van het museum kost ruim zeven ton v SCHIEDAM De aanpassingen die nodig zijn om hei .Stedelijk Museum volledig toegankelijk^ te maken voor minder-validen zullen een investering van ruim zeven ton vergen. Dit becijfert de dienst gemeentewerken in een noti tie op verzoek Van wethouder Luub. Haf kamp (volksgezondheid en cultuur). Door de hogé kosten verwacht de wet houder dat de uitvoèring van de plan nen 'heel moeilijk haalbaar' wordt. 'y 'Op dit moment zijn de tentoon stellingsruimten op de eerste verdieping •van'jiet museum niet toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Dit geldt voor zowel de linker- als de rechtervleugel van het gebouw. Omdat de'vleugels op de ver dieping geen verbinding met elkaar hebben moeten ervoor de beide delen van het gebouw aparte voorzieningen getroffen worden, wat extra kosten met zich meebrengt. Naar verwachting zai de gebruiksfrequentie van de voorzie ningen gering zi/n, taxeert gemeente werken/-" - Om niet in botsing te komen met Monumentènzorg is het volgens ge meentewerken de meest realistische oplossing om de liftschachten buiten het gebouw te plaatsen. Door de vrijwel symmetrische plattegrondsvorm van het museum zou het mogelijk zijn de twee lifttorens in spiegelbeeldige opstelling op de binnenplaats te laten verrijzen. De schachten zouden bekleed kunnen worden met spiegelende glas- of email- lepanelen. Ze reflecteren dan de aan grenzende gevels en de binnenplaats en vormen dan slechts een minimale ver storing van het monumentale karakter van het gebouw. v; - Het is vooral CDA-raadslid Els Hellwig-Kuipers geweest die lang heeft aangedrongen op een onderzoekje naar grotere toegankelijkheid voor minder- validen. Bart de Leede (PPR/PSP) vindt het plan 'uiteraard heel sympathiek', maar is ook van mening dat de zaak veel structureler moet worden aange pakt. „Waarom nu juist het museum en niet .iets anders? Het is een enorme smak geld, waar je misschien wel 10' projecten van kan financieren waar de. rolstoelgebruikers veel meer mee gehol pen zijn. Ik'heb het idee dat de keus buiten de betrokkenen om gemaakt is." De Leede bepleit dan ook dat er in.i samenspraak met het Revalidatie Overleg Rijnmond (ROR) een inventari satie gemaakt moet worden van de be lemmeringen die minder validen nog on dervinden in Schiedam, zowel in gebou wen als in het verkeer. De Leede: „Be kijk de zaak over de hele linie. Neem al le gebouwen waar de gemeente iets over te zeggen heeft onder de loep, stel prioriteiten en maak er dan ook een meerjarenbegroting voor." .SCHIEDAM Per 1 september wordt het aantal radioprogramma's dat via het Schiedamse kabelnet te beluis teren is officieel uitgebreid met het ge luid van de TV-zender Nederland 3 en twee commerciële zenders. Het college van burgemeester en wethouders be sloot "hiertoe in juni. Het gaan om de stations Radio 10 en Cable One. Zodra de technische kant van de zaak rond is zal het CAI-bedrijf de bewuste zenders voor 1 september al bij wijze van proef gaan doorgeven. Het geluid van Nederland 3 wordt via de FM-band van de CAI door gegeven op de frequentie 89,5 MHz. Ra dio 10 kom) van de satelliet en is te vin den op 95,0 MHz. Cable One, eveneens een satelietstation, zit op 102,9 MHz. De beide commerciële zenders worden gra tis aangeboden omdat zij geheel gefi nancierd worden uit reclameopbreng sten. Volgens wethouder Luub Haf kamp,' waarnemend voor Aad Wiegman, is het een algemene beleidslijn van het college om zoveel mogelijk program ma's in het pakket op te nemen, zeker als er geen verdere kosten aan verbon den zijn. Of er onder de Schiedamse ka belabonnees behoefte bestaat aan de commerciële zenders weet Hafkamp niet. „Dat soort vragen is vooraf vaak moeilijk te beantwoorden. Ik denk dat het op termijn duidelijk wordt." Radio 10 zendt 24 uur per dag uit. De programma's worden in het Ne derlands gepresenteerd en bestaan voornamelijk uit populaire muziek, korte nieuwsflitsen op het hele uur en recla meblokken. Op zondagen ontbreken de wervende spotjes. Cable One is een muziekzender die eveneens zeven dagen per week 24 uur in de lucht is. De programmering van het station is horizontaal, wat in houdt dat de luisteraar iedere dag van de week op een bepaald uur hetzelfde programma kan verwachten: dezelfde presentator, dezelfde soort muziek. Overdag is er elk heel uur nieuws in het Nederlands en om 8.00 uur 's morgens het ochtendbladenoverzicht. Op zater dag en zondag is er een speciaal week endprogramma. ROTTERDAM De Rotterdam se raadscommissie Ruimtelijke Orde ning, Verkeer en Vervoer weet het wel. Het ene- idee na het andere is gelan ceerd over het leegkomen van de bo- VLAARDINGEN - De politie is vannacht óm half een te hulp geroepen door - personeel van de Nederlandse Spoorwegen om ,eem zwartrijder te identificeren. De passagier, die zonder geldig- treinkaartje in de trein richting Maassluis reed;- weigerde aan de con ducteurzijn naam en adres te verstrek ken toen de NS-beambte proces-ver- baal wilde opmaken. V venbouw van het stationspostkantoor aan het Delftseplein. Volgens wethouder J. Laan („Ik laat even mijn gedachten de vrije loop") zouden er HBO-scholen in kunnen worden ondergebracht. Of anders de broodnodige congresruimten die Rotterdam ontbeert. Andere ge meenteraadsleden riepen dat mogelijk de rechtbank er een dak kon vinden. Het expeditiegedeelte zal op den duur uit het verticale gebouw verdwij nen, zoals Het Vrije Volk een paar we ken geleden schreef. De -baliefuncties en de regiodirectié blijven achter, terwijl de distributie van poststukken naar de Veenweg verhuist. Daar komt een ge heel nieuw sorteergebouw,, aan de spöoriijnï/f'^: Volgens wethouder J." L"aan komt het gebouw aan het Delftse Plein 'pas over een jaar of vijf, zes in de verkoop': „Dan weten we mogelijk meer.'',.;,.,,.. SCHIEDAM .- De 68-jarige Schiedammer Ing. K/Stoppelman is als winnaar uit de bus gekomen van het vragenspe! voor het 13de Schiedamse Standwerkersconcours. De wedstrijden worden afgewerkt tijdens de waren markt op vrijdag 23 september, als on derdeel van de Brandersfeesten. Als winnaar van de prijsvraag treedt Stoppelman ook automatisch toe tot de zeskoppige jury die de circa 15 standwerkers .uit. alle windstreken zal, .beoordelen, op originaliteit,,,welspre-.c kendhéld ënloyertuigingskrach^ de"" ihgëniëur, nog 'actief-als ddcentloij het, instituut voor' schriftelijkonderwijs PBNA, mag als terzake kundig worden beschouwd.. Niet alleen is hij zelf een frequent bezoeker van alle mogelijke markten in Rotterdam en Schiedam, van vaderszij de trokken zijn grootvader, grootmoe der, vader, tante en twee ooms voor de oorlog al als kooplieden langs week markten in het hele land. Stoppelmans grootvader was omstreeks 1900 zelfs de partner van de legendarische standwer ker Professor Kokadorus (alias Meyer Llnnenwiel, alias Meyer Dekker). De overige juryleden zijn de voorzitster van de adviescommissie ."vrouwenemancipatie M. Stijns, dë;voor-S zifster van de bewonerscommissie! Délf- Jandseweg H. Schaeffer, journalist i B. vart der Langen, voorzitter van de win keliersvereniging De Dam J.G. Zadel en PvdA-raadslid A. van Loenen. i ■O,* Zoo bet komen omdat ze helemaal niet weten wis hun moeder is of vinden ze het gewoon lekker? In leder geval laten twee pasgeboren biggetjes op de kin- Initiatiefnemer van Grafiek '88 Schiedam Peter Hellemons in zijn atelier. „Er loopt voldoende kwaliteit rond in Schiedam, er wordt alleen vaak zo weinig mee gedaan." Gemeente subsidieert project Grafiek '88 Schiedam. Initiatiefnemer rekent op steun bedrijfsleven SCHIEDAM „Er komt echt absoluut kwaliteit in. die doos, daar sta ik gewoon borg voor. Het wordt haast on-Schiedams." Enthousiasme voor het project Grafiek '88 Schie dam kan beeldend kunstenaar Peter Hellemons (31) niet ontzegd worden. Samen met vijf andere Schiedamse -kunstenaars gaat initiatiefnemer Hel lemons een grafiekdoos maken. Eind november hoopt het zestal het pro duct te kunnen presenteren. Elk van de artiesten zal een grafisch kunstwerk van het formaat 40 x 50 centimeter leveren voor de box, die in de verkoop 800 gulden moet gaan kosten. De doos krijgt .„.een.oplage van 63 genummerde 'exemplaren.,„Zelfsde verpakking wordt een kunstwerk," kondigt Helle mons aan. „Een luxe houten kist ge maakt door de houtkunstenaars Joost Kalkhoven en Paul Gunnëweg. Een lijst, om het grafiek op te hangen zit ër ook bij." Het idee om op deze wijze de krachten te bundelen leefde al lang bij diverse Schiedamse kunstenaars, maar het was Hellemons die uitein delijk de stoute schoenen aantrok en het plan voorlegde aan wethouder Luub Hafkamp (cultuur). Een beetje tot Hellemons' eigen verbazing rea geerde de politiek enthousiast op het initiatief en kende de kunstenaars een subsidie van 5000 gulden toe. Als wederdienst krijgt de gemeente .daarvoor de eerste zes dozen. Behalve Hellemons doen Inge van Haastert, Albert Verkade, Michel Snoep, Jos Hachmang en Sjef Hen- derickx aan het project mee. Dat het lang niet allemaal grafici zijn is geen' probleem, volgens Hellemons.„Als beeldend kunstenaar moet je ze stuk voor stuk in staat achten om ook goed grafisch werk af te leveren." Het thema van het werk is he lemaal vrij gelaten. De technieken waar de Schiedamse kunstenaars uit kunnen kiezen zijn litho, ets, fotogra fie, zeefdruk en nog andere repro- grafische methodes. Gezien de sa menstelling van het gezelschap ver wacht schilder Hellemons dat de in houd van de box in ieder geval geva rieerd wordt. „Er zijn mensen bij die figuratief werken, anderen zitten meer in de abstracte hoek. Wat ze gemeen hebben is dat ze integer be zig zijn en een werkstuk kunnen ma ken dat gezien mag worden." Hellemons hoopt de doos te kunnen slijten aan particuliere verza melaars en bedrijven. „Als relatiege schenk of om de bedrijfsruimten te verfraaien. We zullen zeker ook de hulp nodig hebben van het bedrijfsle ven in Schiedam, want dat doet tot nu toe helemaal niets voor de kunst. Zeker nu kunstenaars commerciëler moeten worden volgens de media zou het leuk zijn als bedrijven ook hun nek eens,uit.dubden Jesteken. Voor hen is"het ténsfotté" 'èen heel aantrekkelijke, goedkope manier om aan goede kunst te komen." Daarnaasthopen 'dé kunste naars met hun projéct ook buiten de regio de nodige aandacht te krijgen, als het kan zelfs landelijk.",,We willen! proberen dat zuiver op kwaliteit af te dwingen, door iets heel moois te ma ken dus. Als het lukt is dat ook voor Schiedam goed." Als de afzet van de doos naar wens verloopt weet de schilder al een bestemming voor de opbrenst. „Een deel gaat naar de kunstenaars, een ander deel wil ik dan reserveren, voor Grafiek '89 Schiedam, voor zes andere kunstenaars dus. Want er loopt voldoende kwaliteit rond hier, maar er wordt vaak zo weinig mee gedaan." derboerderij ïn'harBMtrixparrzicirde" geïtemêik üiisiekend srnakenïzeven biggetjes maar liefst wierp de één jaar oude zeug josé vrijdag. Een probleem t de twee nakomertjes onder hen geen plaats meer wisten te vinden aan moeders spenen en dus bijgevoerd moesten worden. Maar geen nood. was alleen dat de twee nakomertjes Wist assistent beheerder Sjaak V-a- uiers VLAARDINGEN - Het Europees kampioenschap voor golfleraren begon vorig jaar met een gedachte, een prij zengeld van 60.000 en een hoop inzet. Dit jaar, de tweede keer dat het toer nooi gehouden wordt, gaat het van start als het 'European Championship for Teaching Professionals.' „Een status die we in mei van dit jaar kregen en zien ais de bekroning van ons initiatief," vertelt M. Van Moorsel, de voorzitter van de golfclub Broekpolder. Er Is na één jaar al heel wat ver anderd. Het prijzengeld is omhoog ge gaan naar 80.000 gulden en er zijn meer deelnemers uit meer landen. Op zondag is er geen goifshow, zoals vorig jaar met gekke petjes en muziek, maar een echte 'clinic' van een echte prof. In die de monstratie zal de Schotse Ewen Murray vooral de basistechnieken' uitgebreid demonstreren en zal hij ook nog enkele 'trickshöts' vertonen. - "Het is een zeer levendige baan," zei de voorzitter gisteren op de persconferentie in het clubhuis. „Tien jaar geleden was het hier nog een mod derpoel. Zeveii jaar geleden gingen de deuren open en nu zijn.we al zover dat we de KLM Dutch Open-kampioens chappen hier zouden kunnen laten af werken als dat nodig mocht zijn." Zover zal het voorlopig niet ko men, want Broekpolder is al dik tevre den dat het Europees Kampioenschap, dat een gat in de markt bleek, in eigen huis blijft. Van Moorsel: „We waren de eersten die met het idee kwamen voor zo'n Europees kampioenschap en voor lopig hebben we nog geen competitie uit andere landen." De enige competitie uit het "buitenland is op dit moment de zon. In december schrijft de stichting die het toernooi organiseert een aantal landen aan, waarbij de eerste drie prof-golfleraren van dat land worden uitgenodigd voor het komende toernooi. Bij sommige landen zoals Frankrijk le vert dat wel eens problemen op, omdat die in de zomer liever in de Mediterrane zon liggen. De videoschermen die om elke hole staan opgesteld om zo beter de wedstrijd te kunnen volgen zijn er weer. Ook kan er weer een Mercedes ver diend worden op de negentiende en dertiende hole door een hole-in-one. Iets wat overigens nog niemand is ge lukt. Jan Dorresteijn kwam er in het Broekpoldertoernoói. in 1986 wel heel dicht bij toen hij een hole-in-one sloeg op de zestiende hole. Als troost kreeg hij een speelgoedautootje en een excur sie naar de Mercedesfabrieken aange boden.- - De gedachte achter het huidige toernooi is jeugdige mensen te stimule ren om zich met golf te gaan bezighou den, om de attractie van het beroep van lesgevende prof te verhogen en voor de verhoging van het speelpeil in het alge meen. Maar het toernooi op zich, daar draait het uiteindelijk om! Donderdag om 12.00 uur slaat Joost Hage, clubkampioen van golfclub Broekpolder, de eerste bal. Nummer veertig en winnaar van de vorige editie, Jim Rhodes, begint om 14.27 aan zijn 18 holes van die dag. Vrijdag worden er 36 holes gespeeld vanaf 08.30 uur. Za terdag is er de Pro-Am voor de 'cap tains of industry! en beroemdheden als Chiem van Houweninge en Z.K.H prins Claus die om twaalf uur zijn eerste bal letje van de tee slaat. Zondag om halt tien begint de finale. De clinic begint twee uur later." De toegang is bij elk evenement gratis en publiek is van harte welkom. De organisatie hoopt zondags zelfs.op 4000 mensen, al is dat de grens. Giste ren was er al vee! bedrijvigheid. Een grote tent werd opgezet voor de bezoe kers en vrachtwagens reden af en aan met materiaal. Op de baan is het dan nog doodstil. Tussen al het groen in het polderlandschap staan drie mannen te oefenen op de driving-range. Ze kijken opzij naar .de journalisten die bezig zijn het veld om te ploegen met de geleende golfclubs-en schudden het hoofd. Plot seling een gesuis. Een bal wordt zicht baar op honderdvijftig meter afstand.; De bal fluit en klimt omhoog, hoger en hoger tot hij uit het zicht verdwenen is. 'Zalig,' roept iemand verrukt-uit. Een van de deelnemers aan het toernooi sloeg zich even in. erfjes onder hen geen plaats meer wisten te vinden aan moeders spenen en dus bijgevoerd moesten woroen. maar geen nooo. Vroom (rechts) af bij voorbaat. Een van de melkgeiten zou zeker wel bereid gevonden worden deze vreemde boreling aan baar te genogen „Ze komen er wel bovenop zo. Over een paar weken kunnen ze al zelfstandig eten." 1 SCHIEDAM Wie eigenlijk al tijd al een EHBO-cursus had-willen vol gen moet. nu z'n slag slaan, want ter ge legenheid van haar 70-jarig bestaan geeftdeSchiedamse afdeling dit jaar aan nieuwelingen een forsë reductie. 1 :5\'Médio september gaat de begin- nerscursus,. van 'de EHBO-vereniging échiedam^weer van start. De cursus omvat een theorie- en een praktijkge deelte dat in circa 25 lessen behandeld zal worden. De lessen worden gegeven op maandagavond van 19.30 tot 21.30 uur in de zaal van de EHBO-vereniging aan de Korte Haven 127. De lessenserie wordt afgesloten met een landelijk er kend examen, -y - Omdat de Schiedamse afdeling dit jaar haar 70-jarig jubileum viert geeft,de.vereniging de nieuwe leden die zich voor de cursus aanmelden een een malige feestkorting van 70 gulden op het cursusgeld. De aspirant EHBO-ers betalen 110 gulden in plaats van 180. Dit bedrag is inciusiéf materiaal, les boekje en examenkosten. Wie belangstelling heeft voor de cursus kari contact opnemen met J.C.M. Prein (4735467), J. van Klink (4731978)of J.J.E. Dingier de Roo (4261244). SCHIEDAM Kenmerkend voor de goede sfeer bij de Schiedamse ho- ckeyvereniging Asvion is de totstandko ming van het SSN-toernooi, komend weekend. Op initiatief van de eerste elftalspelers en hun trainer Huub van Riggelen werd tot deze seizoen-opening besloten. Het. toernooi geldt als proef. Indien het een succes wordt, komt vol gend seizoen ook het sterkste dameste am aan bod. Voorzitter Jos van Collen- burg: „Het is de bedoeling dat het eve nement een traditie wordt waaraan in de toekomst ook de dames gaan deel nemen". Aan het toernooi, dat over drie dagen.is gespreid, doen alle topploegen uit de regio mee. Slechts 'buur' Spirit en het Rotterdamse Victoria ontbreken. Wel doen de Delftse ploegen Ring Pass en Hudito mee. En de oraanistaie heeft HGC 2 weten te strikken. „Spirit doet niet mee omdat het te laag speelt (zij degradeerden naar de 2e klasse, red.) en Victoria wilde niet meedoen," weet trainer Huub van Riggelen. De verwachtingen voor het ko mende evenement wat de eigen presta ties betreft, zijn niet bijster hoog ge spannen. De selectie, de trainer en de sponsor zijn, in tegenstelling tot de da mes waar Michel dé Baare als nieuwe coach wordt begroet, in tact gebleven. „HGC 2, Leonidas en Rotterdam zijn de sterkste ploegen, ik hoop dat Asvion de vierde halve finalist wordt. Dan ben ik tevreden en is het toernooi voor mij ge slaagd. Voor het nieuwe seizoen gok ik op een stijging van één plaats op öe ranglijst. Dat houdt in dat we dan vierde worden," blijft Van Riggelen bovenal realist.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1