Shoarmatent dicht na politie-inval De Hoop straks vakantieschip voor gehandicapten? Kruiswerk bezorgd over bezuinigingen Integratie tennistoernooi voor rolstoelers bij TSN Lentefeest zoekt nog steeds collectanten 'Kinderen in Oorlogstijd' Het Vrije Volk SCHIEDAM pp Engelse gasten in Podium Fietsersbond: nieuwe paden Wallenpop '88 in Hellevoefsluis Sieraden meegenomen t PAGINA 14 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 Rolstoeltennissen zit landelijk behoorlijk in de lift. Schiedammer Gerard de Sterke mogelijk naar Seoel voor demonstratiewedstrijden Gemeente Rotterdams gevraagd geld vooraankoop hospitaalkerkschip te geven i sote M „VVS... SCHIEDAM - „Was deze on schuldig uitziende.shoarmatent echt een centrum van internationale heroïnehan del?" Deze vraag stellen zich winkeliers en andere bewoners van het Broersveld sinds de politie daar maandag een inval deed. „Die eigenaar is zo'n keurige man. Je kan het je nauwelijks voorstel len, dat hij in die smerige handel zou zitten," zegt één van de bewoners. De Schiedamse politiecommissaris J. van Hof wil hangende het onderzoek naar de handelsactiviteiten van drie aange houden verdachten de vraag ontkennen noch bevestigen. „In het kader van dit onderzoek naar heroïnehandel vonden wij het maandagavond wel noodzakelijk om in deze zaak een inval te doen," zegt de commissaris. Daarbij is overigens vol gens Van Hof geen heroïne aangetrof fen. Wel heeft de politie in die nacht de historische vangst van totaal zestien kilo van de hard drug in beslag genomen. Ook is sindsdien de betreffende shoar mazaak gesloten. Het opvallend zware rolluik voor deur en ramen is neergela ten. i-'ï:'::- „Neen, ik kan niet geloven dat hier bij ons in de straat drugshandel en dan in zo'n formaat zou plaatsvinden." De middenstanders in het Broersveld, waar ook de weekmarkt elke vrijdag voor grote drukte zorgt, hebben nooit aanwijzingen gehad in die richting. „Als het echt hier aan junks zou worden ver kocht dan was ons dat allang opgeval len," zegt een ander. „Wei," reageert een derde, „heb ik pas nog tegen een collega gezegd niet te begrijpen hoe I. zijn zaak draaiende kon houden. Druk was het er nooit." De politie, die bij de actie van maandag gebruik maakte van de speur hond van de Rotterdamse narcotica- groep, heeft behalve de dertigjarige Schiedammer I.S. ook O.K. van 38 jaar en T.T. van 37 jaar uit Rotterdam en Maassluis aangehouden. Ook zijn huis zoekingen gedaan op andere adressen in Schiedam, in Maassluis en in Rotter dam. In Schiedam is zestien kilo heroïne aangetroffen. Ook is een vuurwapen in beslaggenomen. De grootte van de vondst wijst erop, dat het'hier om meer gaat dan eenvoudige dealers. Bij aanhouding daarvan vindt de politie doorgaans niet SCHIEDAM Het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord ziét de komen de bezuinigingen op de Nationale Kruis vereniging met-de nodige zorg tege moet. Deze landelijke koepel die meer dan 200 locale organisaties ondersteunt wordt in twèe .fasen geheel gesaneerd,! wat minister Brinkman (WVC) een jaar lijkse bezuiniging van 12 miljoen ople vert. Een proces dat de Nationale Kruis-: vereniging tegen de Staat der Nederlan den aanspande om deze maatregel te voorkomen werd verleden week verlo ren. „Dit zal ongetwijfeld consequen ties hebben voor de dienstverlening op lokaal niveau," verwacht directeur G. van Weelden van het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord. „Op landelijk niveau worden een aantal taken uitgevoerd die zeer wezenlijk zijn voor ons werk. Die moeten nu op provinciaal en lokaal ni veau worden overgenomen, wat uiter aard een aanslag op onze middelen be tekent." Van Weeiden heeft er nog geen zicht op hoe die smallere financiële ba sis in" de praktijk uit zal'pakken, maar hij denkt op voorhand niet dat er onder delen van de zorg in z'n geheel weg zui len vallèn. Het ontstaan van wachtlijsten sluit hij echter niet uit. „In de gezinszorg is zoals men weet nog steviger gesne den, met als gevolg dat men daar met wachttijden moest gaan werken, wat ui teraard een heel slechte zaak is. Dit jaar komen wij nog nietin de problemen; maar ik zie de toekomst met zorg en re-;' serve tegemoetWe kunnen absoluut niet meer achteruit." Van Weeiden verwijt de regering vooral een inconsequent beleid. „Jaren-, lang heeft de'overheid een verschuiving naar de eerstelijnszorg bepleit en daar ook geld voor beschikbaar gesteld. De thuiszorg is dan ook enorm toegenomen en neemt nog steeds toe, bijvoorbeeld doordat mensen eerder uit het zieken- huis ontslagen worden. Als men midde- len inkrimpt terwijl de werkdruk op dé organisatie alleen nog maar toeneemt vrees ik dat we lelijk in de knoei kor" men." De shoarmazaak aan het Broersveld tijdens de inval. Het zware rolluik voor deur en ramen is nu neergelaten. meer dan enkele onzen tot hoogstens een kilo of twee van de witte poeder. Aanvankelijk legde de Schie damse politie bij zijn actie ook slechts beslag op één kilo. Bij de huiszoekingen werd later echter nog eens vijftien kilo gevonden, waarmee het plaatselijke korps een recordvangst deed. De han delswaarde op straat loopt volgens de politie in de miljoenen guldens. De hoe veelheid behoort tot een van de groot ste, waarop de politie in ons land in een klap de hand weet te leggen. De Rotter damse politie had vorige maand ook zo'n succes bij een importfirma, waar het 26 kilo heroïne aantrof. Het onderzoek van de Schiedam se politie is nog in volle gang. Tot nog toe is niet vastgesteld waar deze grote hoeveelheid heroïne precies vandaan is gekomen en wie verantwoordelijk is voor de invoer in ons land. Eind deze week zullen in ieder geval de drie ver dachten aan de officier van Justitie wor den voorgeleid. öO Door Bemadette Neelissen ROTTERDAM In samenwer king met Het Rode Kruis en de Stichting Rotterdam 1990 heeft de Rotterdamse kunstenaar Eduard Overheid een plan opgesteld dat het oude hospitaal-kerk schip De Hoop een nieuwe bestemming moet geven. Als het aan Overheid ligt zal het schip, dat eind vorig jaar uit de vaart werd genomen, zodanig worden omgebouwd, dat het als vakantieschip voor Rotterdamse gehandicapten dienst kan gaan doen'. Volgens 'Eddy' Over heid is de betrokken rederij bereid het schip voor een bedrag van tweehon derdduizend gulden van de hand te doen, op voorwaarde dat het strikt voor charitatieve doeleinden zal worden ge bruikt. In een recente brief aan burge meester dr A. Peper van Rotterdam doet Overheid een beroep, op. de ge meente om de aankoop van De Hoop te financjeren. Mocht de gemeente daar toe bereid zijn, dan zal onder auspiciën van het Rode Kruis een actie worden georganiseerd om hetge|d, "dat no^ig^^, voor de aanpassing van hetsctiip, bij-.- een te brengen. „Ik wil in het kader van Rotterdam 1990 iets speciaals voor de gehandicapten van Rotterdam doen," licht Eddy Overheid zijn initiatief toe. „De Hoop is daarvoor bij uitstek geschikt. Alleen voor de aankoop moe ten we een beroep doen op de gemeen te. Als het schip eenmaal voor ons is, hoeft er verder geen cent gemeentegeld meer aan te pas te komen. Het is wel razor-b/ade-werk: over uiterlijk veertien dagen moet de aankoop zijn gereali seerd,; anders, gaat het schip naar de sloop of naar andere geïnteresseerden. Ik.vind dat dat niet mag. Tot nu toe heb ik.aleen maar positieve reacties op mijn plan gehad,-.het-Rode Kruis en de Stich ting Rotterdam:;i990 staan'achter me. Als nu de gemeente maar wil helpen met die eerste stap." Als die eerste stap is gedaan,, kan worden begonnen met de verdere uitvoer van het 'Plan Overheid'. De actie om geld voor de aanpassing bijeen te krijgen moet tussen de een en twee mil joen gulden opbrengen en er moeten vrijwilligers worden gemobiliseerd voor de verbouwing. Eddy Overheid: „Het is de bedoeling dat we alles zelf gaan doen. Uiteindelijk moet er op het schip, dat nu een capaciteit van ongeveer i twaalf, bedden heeft, ruimte komen voor zo!n.honderd personen: vijftig gehandi capten, bemanning en verzorgend per soneel." Gaat alles door, dan zal De Hoop in 1990 door de gemeente Rotterdam aan de gehandicapten van de stad wor den geschonken. De bedoeling is dat het schip op haar reizen onder meer Rotterdamse zustersteden aan zal doen; ook wordt gedacht aan een uitwisseling van gehandicapten uit die steden, ter benadrukking van het internationale tin tje van Rotterdam. Voor de aankoop van het voor malig hospitaalkerkschip is Eddy'Over- heid niet de enige belangstellende. Zo wil ook de Dordtse stichting De Hoop, die zich bezighoudt met de opvang en begeleiding van drugsverslaafden, het schip gebruiken voor 'afkick-reizen'. De stichting is op dit moment met het mi nisterie van Justitie en de provincie Zuid-Holland in onderhandeling over een financiële bijdrage. Ook andere or ganisaties hebben zich echter gemeld voor de koop van De Hoop. SCHIEDAM - Café Podium krijgt zaterdagavond een Engelse band op bezoek en als het allemaal waar is wat de heren in hun persinformatie aan kondigen belooft het een hele happe ning Ie worden. The Watchmen, voorheen The Simpleton Family, komen uit Southamp ton, schrijven al hun muziek zelf en voe len zich onderhand rijp om de sprong naar het continent ze blijven het hardnekkig Europe noemen te wa gen. Ze beginnen hun tournee in Am sterdam, waar anders, maar ook Schie dam valt de eer te beurt een optreden van het viertal te mogen beleven. De Britten, die thuis kunnen bo gen op een grote schare plaatselijke fans, spelen zoals veel moderne Engelse bands 'fusion music'. Afrikaanse ritmes vormen samen met folk/funk basspel een solide basis voor een dansbaar ge luid. De gitaarstijl varieert van reggae tot rock, de melancholieke David Byrne- achtige vocalen van folk tot rock. Key boards en akoestische gitaar complete ren het geheel. Zaterdagavond in Café Podium, Lange Haven 28. Aanvang 22.00 uur, toegang vier gulden. ROTTERDAM Acht nieuwe fietsroutes moeten in Zuid-Holland een tegenwicht bieden voor de uitbreiding van het wegennet. Dit vindt de Enige Nederlandse Fietsers Bond (ENFB), die met argusogen de onwikkelingen rond het zogeheten Mobiliteitsscenario in de gaten houdt: „Wat tot nu toe van de plannen van de betrokken provincies en steden naar buiten is gekomen, is voor de fietser niet;erg hoopgevend," laat de bond in een verklaring weten, „Nieuwe snelwegen, zullen op veel plaatsen be staande fietsroutes doorknippen." In een brief aan de provincie Zuid-Holland doet de fietsersbond acht suggesties voor nieuwe fietsroutes: tus sen Zoetermeer- en Scheveningen, Ma- riahoeve en Voorburg, Gouda en Zoe- termeer, Gouda en Rijswijk, Spijkenisse en Schiedam, Oud-Beijerland en Rotter dam en Westland en Deift zouden fiets paden moeten worden aangelegd. De eerste collectebussen voor dB actie 'Isoleren is Genezen' konden na een dag ai geleegd worden bij de Stichting Lentefeest. „Een mooi opstekertje, maar er zijn nog altijd collectanten nodig." aldus organisatrice Rietje Konings. SCHIEDAM De actie 'isole ren, is Genezen' is nog geen dag bezig of de eerste collectebussen zijn al weer terug. Drie ijverige coiiectanten liepen meteen hun wijkje af en konden diezelfde dag nog organisatrice Rietje Konings van Stichting Lentefeest ver blijden met goedgevuldë bussen. Het enige probleem dat men was tegenge komen: het nieuwe muntje van vijf gul den kan niet door de gleuf. Gisteren werd de verzegeling van de eerst gearriveerde bus meteen verbroken om te tellen. Resultaat: 327 gulden precies. „Prachtig om mee te beginnen,dat geeft een beetje moed," reageert Rietje opgetogen. Het ingezamelde geld is be stemd voor de afdeling chemotherapie van de Daniël den Hoedkliniek in Rot terdam, waar kankerpatiënten soms weken in isolatie moeten doorbren gen. De kliniek wordt nu zo verbouwd dat ervoor deze patiënten een aantal speciale kamers komt, van alle ge makken voorzien. De kosten daarvan bedragen twee miljoen gulden. De actie in Schiedam loopt tot en met 20 augustus. Tot die datum kan een ieder zich nog ais collectant aanmelden, elke morgen tussen 9 en 12 uur op telefoon 4260027. Er zijn nog hard coiiectanten nodig, want tot nu toe hebben er zich slechts zeven gemeld, voor hee! Schiedam. „De mensen denken misschien dat ze een hele week in touw moeten zijn, maar als ze gewoon hun eigen flat of straat je doen zijn wij al heel gelukkig," al dus Rietje Konings. Toch blijft zij opti mistisch: „Volgende week zijn er weer een hoop mensen terug van vacantie, ik denk dat we goede laatste week te- gemoetgaan." SCHIEDAM De rolstoeitennis- ser mag de bal twee keer laten stuiten, waarbij de eerste stuit in het normale speelveld moet zijn. Bij de service die nen beide wielen achter de baseline te staan, de kleine voorwieltjes mogen in het veld staan. Overtreedt de speler de ze regel dan wordt hij afgefloten voor een wielfout. Het zijn slechts enkele van de bijzondere regels die geiden tijdens het tweede rolstoel tennistoernooi van de .Tennisvereniging Schiedam Noord. De organisatie spreekt van een integratie- toernooi, want er doen zowel valide spe lers als rolstoelers aan mee. Zo'n 24 minder valide sporters zullen zich zon dag aanstaande met een even groot aantal 'gezonde' partners paarsgewijs in de strijd werpen. Er zuilen alleen dub bels gespeeld worden op tennispark Kethelhage aan de Zoomweg 4 in Schie dam Noord. Het toernooi beleeft dit jaar haar tweede èdjtie, nadat de première verle den, jaar', eéii'. succes was dat de ver- wachtingen'van de organisatie verre overtrof. De valide spelers begonnen toen nog wat onwennig ('kan ik nu wel zo hard serveren'), maar daar waren ze snel vanaf. Wie zich inhield werd door de 'invalide' tennissers finaal ingepakt. Ook dit jaar is TSN er weer in geslaagd een groot deel van de vader landse rolstoeltènnistop naar Schiedam te halen. j.Uit sportief oogpunt zulien de wedstrijden het aankijken dan ook meer dan waard zijn," verwacht Wil Garnaat van TSN. Uit eigen gelederen brengt de club Gerard de Sterke in de arena, die al competities afwerkte van Limburg tot Groningen, in Parijs en Israël. Volgens kenners heeft de Schiedammer het in zich om tot de besten van Europa te gaan behoren. De kans bestaat dat hij uitgezonden wordt naar Seoel om daar tijdens de Olympische spelen voor ge handicapten demonstratiewedstrijden te spelen. Dat zou de erkenning van rol- stoeltennis ais Olympisch onderdeel dichterbij moeten brengen. Het rolstoeltennissen zit in Ne derland behoorlijk in de lift. In het hele land worden toernooien georganiseerd en ook bij de Schiedamse vereniging hebben zich de laatste drie jaar een kleine tien minder valide sporters opge geven. Elke zondag trainen zij onder lei- ding van een speciaal daarvoor aange-, wezen trainster. Garnaat: „Helaas kun nen ze nog niet helemaal volwaardig_ meedoen, omdat ze nog geen lid van de bond kunnen worden. Maar daar wordt aan gewerkt, hopelijk lukt dat volgend jaar al." HELLEVOETSLUIS - Batmobi le, Roots Sydicate, Candy Dulfers Funky Stuff, Rent Party en Claw Boys Claw zijn. de groepen die optreden tijdens het fes- 1 tival Wallenpop '88 komende zaterdag!'] in Heüevoetsluis. Het festival is het pa-. 1 radepaardje van Ojee dat de organisatie! dit keer in samenwerking doet met. de]] stichting Willem lil. Wallenpop is aan zijn tiende jaar'/ bezig. Dit jaar is de organisatie bijzon-] der trots op het programma. De bands mogen gebruik maken van 'het grootste podium' dat tot nu toe door Wallenpop werd gebruikt. Verder wordt de zwaar- ste geluidsinstallatie gebruikt die 'ooit In Hellevoetsiuis' te horen was. Het podium wordt neergezet op een terrein, rechts naast Fort Haerlem.'"' De toegang tot het terrein is gratis. Bat-',] mobile begint als eerste band 'vroeg in de middag'. "A SCHIEDAM - Een 66-jarige Schiedamse is gisteren voor negendui zend gulden aan sieraden kwijtgeraakt. Zij kreeg 's middags vier vrouwen aan }*m> de deur, waarvan er drie haar aan dë% gj praat hielden terwijl kennelijk de ander% de woning doorzocht, in ieder geval ont-^ dekte de vrouw na vertrek van het ge^sjf 'zelschap, dat een en ander in haar huis^^ overhoop was gehaald en een aantal ,J!-5 gouden sieraden was weggenomen. ;i «'I VOLENDAMDe nieuwbakken tweedeklasser SFC had voor de eerste oefenwedstrijd van het seizoen geen ge makkelijke tegenstander uitgekozen en ai evenmin dicht bij huis. Dat weerhield de ploeg van trainer Martin Schaap er gisteren in Volendam niet van om tegen de plaatselijke eredivisieclub een ver dienstelijke prestatie te leveren. Na een doelpuntloze en dus eervolle eerste helft eindigde het levendige duel in een 3—0 overwinning voor de thuisploeg. Johan Steur, Theo Bond en Hans Bakker ga ven doelman John Marrevee (ex-DSVP) drie keer het nakijken. „SFC heeft een goede en gerou tineerde ploeg," complimenteerde Vo- lendam-manager Jan Brouwer na afloop z'n collega Martin Schaap. De Schie damse autohandelaar was voor „tachtig percent tevreden" over het eerste op treden van z'n volgelingen, die door twee bussen vol met meegereisde sup porters luiddruchtig In het Palingdorp werden aangemoedigd. „Conditioneel staan we er niet slecht voor," aldus Schaap, die blij was weer eens op een echt groen en egaal voetbalveld te hebben kunnen spelen. „Pas in de slotfase van de wedstrijd kon Volendam uitlopen naar een wat ruimere overwinning. Als we niet met een na de rust op achterstand waren gekomen, hadden we wellicht de 0—0 kunnen vasthouden. Maar ai met al was het een nuttige oefenwedstrijd, waarin René Wagenmakers (ex-Excelsior'20), Harry van Kapel, Michael van Alphen en Rob Oosterwaal de beste indruk achter lieten. Ook de invallers Alberto de Lima en Marcel Oosterdijk deden het lang niet slecht. Fer Meerhof moet duidelijk nog wennen aan het niveauverschil tus sen de eerste, klasse RVB en de tweede klasse KNVB. Hij was binnen 45 minu ten opgebrand." Aanvoerder Rob van Leeuwen (vakantie), Slem Poort (botsplinter In enkel) en Hans Vorstenbos (heeft nog een trainingsachterstand) kwamen in Volendam niet in actie. Opstelling 8FC: Van Eljsden (48. Marre- vae); Wagenmakers, Van Alphen, Van Hat- tem, Klebert (70. Van Bultenen); Van Ka pel, Oosterwaal, De Groot, De Lima (46. Hekman): Lansbergen (46. Oosterdllk), Meerhof (46. Idema). )U31 tt.o '.«Jiy 'GO tf* wv» GOUDA Het Zuidhollands Verzetsmuseum opent vanaf 19 augus tus aanstaande een speciale thema-ten toonstelling onder de titel 'Kinderen in Oorlogsttijd'. De expositie geeft een beeld van het leven van kinderen gedu rende de Tweede Wereldoorlog. De tentoonstelling in het muse um aan de Turfmarkt 30 in Gouda gaat van start rriet een openingsrede van professor dr H. W. von der Dunk, een voordracht van Nelly Frijda en een op treden van Heddy Lester en Frank Affol- ter met muzikale fragmenten uit de theaterproduktie Getto. Het verzetsmuseum in Zuid-Hol land is in verband met het inrichten van de expositie van 13 tot 19 augustus aanstaande gesloten voor publiek. ,t>ü ÜS ;Vrê»M ;órw> -Ovy V W v «op V.ItU ./Oil ?Sï O i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1