Bewoners Sint Jozef krijgen deel huur terug Lama's lopen langs de spoorlijn m m Het Vrije Volk SCHIEDAM Brede Franse tram 'zweeft'over Rotterdamse rails Jongeren gaan graffiti te lijf in eigen flats mmm Geen kankerverwekkende pcb's in Arktis Trader Schiespoor open voor toeristen Inbrekers dwars door ruit Caravankraak Parkeerverbod INBREKERS NEMEN OOK DE GRASMAAIER MEE Tennismarathon bij tennisclub Drietal bruggen wordt afgesloten Lessen Windas weer begonnen j nt-# ',4 V WS PAGINA 12 DINSDAG 16 AUGUSTUS. 19881 Ministerie van VROM beslist: Huurders betaalden ten onrechte de huurverhogingen. De woningbouwvereniging is tevreden met het besluit mm Het Schiedamse tramnet is voorlopig nog ongeschikt voor 'de Rolls Royce onder de trams' 's- U W^ArJÊm, mï f'l s y t j**" 1 t SCHIEDAM Een groot aantal bewoners van de huizen in de Anthonie Muysstraat, Van Beverenstraat, West Frankelandsestraat en Huismanstraat ook wel het complex Sint Jozef ge noemd hebben In de periode 1 juli 1983 tot en met 1 juii 1988 ten onrechte een huurverhoging betaald. De kosten voor een herstelplan hoefden uiteinde lijk niet te worden gedekt door de huur ders. Het ministerie van VROM (Volks gezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieu) heeft daarom beslist dat de reeds betaalde verhogingen zullen wor den terugbetaald. De woningbouwvereniging Schie dam gaat uitzoeken wat bewoners te veel hebben betaald, en dus zullen te rugkrijgen. Volgens mevrouw F.A. de Graaf, directeur van de woningbouwver eniging, zal dat rekenwerk enkele maanden in beslag gaan nemen. „Maar," kondigt ze aan, „In oktober of november zullen de bewoners van de woningen een precieze opgave thuis ontvangen. Daarin zal precies staan hoeveel betaald of teruggegeven zal worden." De bewoners van complex Sint Jozef hebben inmiddels en brief ontvangen waarin het één en ander wordt uitgelegd. Al sinds 1985 heeft de woning bouwvereniging ieder jaar aan het mi nisterie gevraagd om de verplichte huurverhoging achterwege te mogen la ten. De verhoging volgens het minis terie om de kosten van de renovatie te dekken werd door de vereniging en en groot aantal buurtbewoners afge keurd. De renovatie zoU slechts een ge volg zijn van een vorig herstelplan, dat vochtktachten had veroorzaakt. Onrede lijk was het daarom, zo werd gesteld, de bewoners op te laten draaien voor de kosten van een nieuwe renovatie. Keer op keer weigerde het minis terie echter in te gaan op de verzoeken van de woningbouwvereniging de huur verhogingen op te schorten. Totdat de staatssecretaris deze maand anders be sliste. Voor directeur de Graaf van de woningbouwvereniging kwam dat toch wat onverwacht, „ik had het gehoopt, maar niet verwacht," zegt zij opgeto gen. „Zo'n maatregel komt in ons land zelden voor." Hoeveel geld de bewoners ge middeld terug zullen krijgen is De Graaf nog niet duidelijk. Voor de bewoners betekent de maatregel van het ministe rie in ieder geval dat zij de huurverho gingen, die in rekening zijn gebracht vanaf 1 juli 1983 tot en met 1 juii 1986, in ieder geval niet hoeven te betalen. Die huurders waarvan de woning pas na 1 juli 1987 is hersteld, hoeven ook de huurverhoging van' 1juli 1987 niet te be talen. Ook over panden die pas na 1 juli van dit jaar zijn gerenoveerd, hoeft dit op 1 juli geen huurverhoging te worden betaald. Die bewoners die nooit een huurverhoging hebben betaald ontvan gen natuurlijk niets terug. Wanneer de woningrenovaties in complex Sint Jozef achter de rug zijn de verwachting is dat dat in oktober van dit jaar zal zijn zal vanaf volgend jaar juli over een termijn van vijf jaar de huurverhoging wel van kracht zijn. DORDRECHT In de 1500 ton chemisch afval aan boord van het Deen se vrachtschip Arktis Trader zijn geen kankerverwekkende pcb's gevonden. Dit heeft de Technische Milieudienst (TMD) gisteren bekendgemaakt. De TMD nam direct monsters, nadat het gerucht in de wereld was gekomen dat er pcb's in de lading zouden zitten. „Dat namen we gelijk serieus, vooral omdat het gerucht uit een betrouwbare bron kwam," verklaart inspecteur D: M. Wiltenburg van de TMD. r Bovendien bleek gisteren uit vo rige week genomen monsters dat de la ding een hoger oliegehalte heeft dan wettelijk is toegestaan. Maar, zo is van morgen tijdens overleg tussen de Ver- voersbond FNV, de Arbeidsinspectie en de Technische Milieudienst Drechtste- den (TMD) besloten, mag het grootste deel van de lading toch worden gelost. Gisteren had de TMD dit in eerste in stantie verboden. v- De bedoeling is dat morgenoch tend met het karwei wordt begonnen. Nadat ten behoeve van de Westduitse justitie andermaal monsters zijn geno men, wordt de lading weer aan boord van het schip gebracht, zo is overeen gekomen. Op basis van de analyse van de monsters beslist de Westduitse justi tie of de eigenaar, de Westduitse firma Weber, zal worden vervolgd. Volgens bestuurder P. Rosen- muller van de Vervoersbond FNV is zijn organisatie akkoord gegaan met het iossingsplan, nadat garanties waren verkregen betreffende de veiligheid van de zeven personeelsleden van het ha venbedrijf waar de lossing zal plaatsvin den. Volgens Rosenmuller krijgen de werknemers beschermende kleding en maskers en zal de milieudienst tijdens het lossen en laden van het chemisch afvai voortdurend metingen verrichten op de aanwezigheid van met name het gevaarlijke benzeen. Het staat nog steeds niet vast waar de omstreden lading te zijner tijd naar toe gaat. De firma Weber had het afval negentig dagen willen opslaan in Dordrecht in afwachting van een koper, maar dat plan is afgewezen. Overigens hebben de Westduitse autoriteiten in dertijd beloofd de lading te zullen ac cepteren als verkoop of vernietiging in Nederland onmogelijk zou blijken. Wie met de trein van Rotterdam naar Hoek van Hol land rijdt kan net voorbij station Nieuwland twee opvallende paartjes zien lopen. Langs de spoorlijn wandelen in bet particuliere kinderboerderljtie van de Schiedammer Jan Bakker, naast de spoorerug over de Poldervaart, sinds kort weer een mannetjes en vrouwtje lama en is ook een stel emoes te be wonderen. Dat zijn Australische struisvogels, waar van ook beide geslachten zijn vertegenwoordigd. Bakker is blij met zijn nieuwe bezit. Eerder dit jaar kreeg hij tweemaal te maken met slachtpartijen door ongewenste bezoekers. Hij verloor daarbij on dermeer kalkoenen, een zwangere geit en een pauw. waarop hij zeer trots was omdat deze boven^ op het dak van de stal aan alle voorbijgangers zijn "9 enorme verenpracht toonde. Ook lopen nog koeien en geiten in het weiland en naar Bakker hoopt zorgen zijn nieuwe dieren in de toekomst voor L uitbreiding. Z SCHIEDAM Modelspoorver eniging'Schiespoor gaat vanaf deze maandeike wierde zaterdag van de maand5 Open'Huis houden. Toen de treinfanaten van de VW vernamen dat er geregeld zelfs buitenlandse toeristen naar een bezoek aan een treintjesclub vroegen besloot het bestuur dat het hoog tijd was'om de deuren wijd open te zetten. Zaterdag 27 augustus kan men dus voor het eerst bij deze 'toeristische attractie' terecht, in het clubhuis aan de Westerkade 21 dat begin dit jaar in ge bruik werd genomen. Van 10 tot 16 uur mogen de spooriiefhebbers naar binnen raison van een gulden per persoon. Voor dat entreegeld krijgt de be zoeker een bijzondere service. Locomo tieven worden gratis schoongemaakt, treinen gratis gerepareerd (alleen de onderdelen betaalt men) en ook alle mogelijke voorlichting en adviezen over treinen, het ontwerpen van banen, de electronics enzovoort zijn geheel koste loos. Ook mag er met eigen meege brachte treinen op de clubbaan gereden worden. Verder heeft men de kans te gen een onverwacht voordeeltje aan te lopen, want de leden van Schiespoor hebben vaak prima overtollig materiaal te koop. SCHIEDAM - De politie heeft een 23-jarige en een 32-jarige Rozen burger aangehouden wegens inbraak in de kantine van Hermes DVS aan de Sportlaan. Het tweetal werd na een mel ding op heterdaad betrapt. De mannen probeerden nog te vluchten door dwars door de ruit van het kantoor te sprin gen, maar konden even later toch wor den ingerekend. Zij hadden een grote hoeveelheid sigaretten en shag bij zich. In de kantine was het een ravage. SCHIEDAM Op het Strauss- plein werd een caravan die gereed stond voor de vacantie opengebroken en leeggehaald. Behalve een grote hoe veelheid goederen verdween er een geldbedrag van 6300 gulden. Aan de caravan werd een schade van 250 gul den aangericht. Ook restaurant New Palace aan de 's Gravelandseweg is dit weekeinde het doelwit geweest van inbrekers. Ver mist worden een hoeveelheid sigaretten, 500 gulden uit de fruitautomaat en een portemonnee met onbekende inhoud. Het forceren van de toegangsdeur le verde een braakschade van 1000 gul den op. SCHIEDAM Vanaf maandag" 22 augustus zal gedurende twee weken rond Kluphuis Oost in de Galileistraat een parkeerverbod van kracht zijn. Werkzaamheden aan het dak kunnen namelijk enige neerslag van zwarte stof deeltjes tot gevolg hebben. Het verbod zal door borden worden aangegeven. y>> -y wésï/ V/W#** >/S W De Franse tram, buiten dienst, maar toch rijdend. Door Rein Wolters sï„ -■ ROTTERDAM/SCHIEDAM - „Goeie middag, plaatsbewijs alsje blieft." Al bijna twee weken kiinkt dage lijks dit verzoek in tramlijn 2, die in Rot terdam rijdt tussen de wijken Charlois en Beverwaard. Voor alle duidelijkheid: niet in de bekende okergele RET-tram, maar in het 'blauwe gevaar'. In de volksmond wordt deze beslist niet als negatief bedoelde naam gebruikt als men bewonderend praat over het blau we tramstel, geleend door de RET van de Franse plaats Grenoble. in Schiedam zal de bijzondere tram echter voorlopig nog niet te be wonderen zijn. „Om technische rede nen", laat een RET-woordvoerder we ten. „In Schiedam en ook in het cen trum van Rotterdam liggen de verschil lende sporen te dicht op elkaar. In bochten zouden dan twee elkaar passe rende trams ongetwijfeld met elkaar in aanraking komen," verduidelijkt hij. Al leen in Zuid zou de tram wel kunnen rij den. Toch kunnen mogelijk ook Schie dammers in de toekomst kennis maken met het 'blauwe gevaar', of „de Rolls Royce onder de treinen", zoals de woordvoerder het voertuig liever noemt. „Want het tramstei is in alle soorten en maten leverbaar," weet de RET. Behalve de zwart- of grijsrijder is het bijna ieders wens, dat de 'Alsthom' een vertrouwd gezicht wordt in het Rot terdamse en Schiedamse straatbeeld. „Het is net een luxe touringcar," be wondert de 46-jarige mevrouw L. de Greve het interieur. „Hij rijdt snel, is vrijwel geluidloos en bovendien hoef je niet in de file bij de stempelautomaat," somt de reizigster op. Verder complimenteert ze: „Hoe wel de tram ultramodern is uitgevoerd, is toch ook een stuk nostalgie terugge keerd in de vorm van stempelende en kaartverkopende conducteurs. Deze vorm van bewaking is een goeie zaak en perkt vernielen en bekladden nog ver der in. Prima initiatief van de RET. Hou wen zo!" Een andere passaglere, de 70-ja- rige mevrouw G. Wijngaard: „Prachtige tram. Lekker schoon. En zwartrijders krijgen geen kans, haha." Carla van Peft (25) werkt, zolang als de proef duurt, als conductrice op de nieuwe tram. Ze bevestigt de opmer king van mevrouw Wijngaard volmon dig. Maan „Natuurlijk blijven er altijd mensen die toch proberen gratis te rei zen. Zij krijgen de keuze uit: kaartje ko pen of de volgende halte eruit. Meestal komt dan wel geld op de proppen." Ze ervaart veel bijval van de pas sagiers. „Slechts een enkeling vindt de kleur van het interieur niet passen. Ook kreeg ik opmerkingen over de luchtver versing. Men vindt die een tikje luid-, ruchtig." De RET heeft bij wijze van proef de moderne Franse tram in bruikleen gekregen van het vervoersbedrijf in Grenoble. Specialiteit van het rijtuig is het gebruik van elastische wielen die geen geluidsoverlast en trillingen ver oorzaken, een lage vloer die met een simpele aanpassing ook toegankelijk is voor rolstoelen en kinderwagens en een tegen vandalisme beschermd interieur. Bestuurder Theo Barten (52) is samen met vier collega's opgeleid om de maximaal 252 passagiers veilig over de rails te vervoeren. „De 'Alsthom' is een technologisch hoogstandje, de mo dernste vorm van techniek op het ge bied van railvervoer. Van mij mag Rot terdam direct ons wagenpark hiermee vernieuwen."! Dat de RET met deze snelheid ook nieuwe trams bestelt, ligt met voor de hand. De ingebruik zijnde 700-serie dateert nog maar van 1982 en Ts'dus nog lang niet afgeschreven. Bestuurder Barten: „Dagelijks worden mijn colle ga's en ik overstelpt met allerlei vragen over het rijtuig, ledereen krijgt ant woord, natuurlijk. Weet je wat nou zo leuk is? Wij zijn al dagenlang de meest gefotografeerde bestuurders van de RET. De hele dag zijn in en buiten de tram-mensen aan het kieken. Ik ben ei genlijk best benieuwd in welke albums mijn foto allemaal zit." De tram is van binnen afgewerkt ys A //.MHfam met een soort smaasappelgele kieur. Het interieur is geheel van kunststof. Er kan niet op gekrast worden. De 54 zit plaatsen hebben een blauwe bekleding die niet de knippen of te snijden is. „Het is geweven van een soort staaldraad, waarvan alleen een mes stuk gaat," wijst Carta's collega-conducteur Kees van Delft. In de 13-jarige Fabiënne Koen- ders heeft de 'Alsthom' een fanatieke fan. Ze rijdt de hele dag mee en krijgt er maar geen genoeg van. Het personeel kent en koestert de tiener. „Ze is een echte Grenoble-tramgek," streelt de conductrice het blonde meisjeshoofd. Tenslotte passagier A. van der Linden tijdens de rit in de richting van Charlois: „Ik maak niet vaak gebruik van het openbaar vervoer. Maar met trams als deze ben ik zo weer vaste klant. De terugkeer van de conducteur is geweldig. Het bewijst dat de RET het menselijke contact nog niet is verge ten." Als hij uitstapt zegt de conduc teur vriendelijk: „Tot ziens, meneer. Goeie reis verder." De 'Alsthom' rijdt nog tot 20 au gustus op het lijn 2-tracé. 's Avonds blijft het voertuig in de remise. „We zijn er zuinig op. Vandalisme doet zich meestal 's avonds voor," geeft bestuur der Barten als verklaring. VLAARDINGEN - „De mensen zijn hetjiqg-niet gewend dat wij hier de muren ,staan-schoon jte maken," zegt Dennis Haddemanici^Dejneeste reacties die we tort ,nu toejiebben gehoord zijn SPÏ^Ieniaalzo^vanJ^ié.graffiti moesten jullie zeker,.van dp, politie van de muur afhalen,', nè?" Dennis "heeft maling aan daf soort 'opmerkingen en gaat met een stuk of twintig vrienden stug door met hun in juni begonnen schoonmaakactie. Aan de flats in de Prof. Rutgers- straat in de Westwijk in Vlaardingen wordt volgens de jongens sinds twee jaar al niets meer gedaan door de eige naar. Daardoor verloedert de buurt snel. Kapotte ruiten, geblakerde muren en verbleekte graffiti. „Echt weg te krij gen is de graffiti met meer," vertelt de 17-jarige Arno Knoop. „Daarom gaan we op 29 augustus de muren overver- ven met verf die we, als het goed Is, van de womngverenlging krijgen. Voor die tijd moet dat zwarte nog weggehaald worden, want anders zie je het door de verf heen en dat moet natuurlijk ook niet." Het idee om ervoor te zorgen dat de buurt weer een beetje aanzien krijgt, is begin juni onstaan. „Ja, een deel van die graffiti is van ons zelf. Maar op een gegeven moment waren we het gezeur zat. Je kon nergens staan of de mensen behandelden je als een stuk vuil. Toen zijn we gaan nadenken en besloten er mee te kappen en de rotzooi op te gaan ruimen." Eerst twee jongens en al snel waren het er de twintig die nu meedoen. „Van ons eigen Inkomen en zakgeld hebben we toen een paar flessen van dat hele dure schoonmaakmiddel ge kocht, want je kan geen gewone zeep daarvoor gebruiken," vervolgt Arno. „Een dokter hier uit de buurt die, net als wijkagent Puister, achter onze actie staat heeft toen nog via een schoon maakbedrijf twee flessen schoonmaak middel voor ons geregeld. Maar dat spul is zo op. Toen hebben we een brief geschreven aan de gemeente om steun te krijgen Namens het college van burge meester en wethouders werd een vrien delijke brief teruggestuurd. 'Met groot plezier hebben wij kennis genomen van jullie brief. Jullie geven hierin al aan dat de beste oplosssmg niet is, het oprui men van graffiti, maar ervoor te zorgen dat het met aangebracht wordt. We wensen jullie alle succes bij jullie actie,' luidt een deel van de brief. „Het is Jammer dat de gemeente ons met wil steunen, maar voor ons is het eigenlijk al goed genoeg dat ze zeg gen dat ze achter onze actie staan," vertelt Arno. Echt vaak horen ze dat nog met, omdat de mensen eenvoudig- ,<1.3 "j"W/ ~-C SCHIEDAM Bewoners van een pand aan de Stadhouderslaan merkten na terugkeer van vakantie dat onbekenden tijdens hun afwezigheid het hele huis overhoop hadden gehaald. Vermist wordt audio- en videoappara tuur, sieraden, en een grote hoeveelheid goederen, met een totale waarde van 23.000 gulden. De inbrekers, die kenne lijk hun tuintje nog moesten doen, had den zelfs de grasmaaier meegenomen. Men was de woning binnengekomen via de achterzijde. Ook een woning aan de Nieuwe Damlaan kreeg tijdens de vacantie van de bewoners bezoek van ongenode gasten. De politie ging een kijkje nemen toen de buren meldden dat de balkon deur openstond. Het hele huis bleek doorzocht en bovendien hadden de in brekers de kraan opengezet, met de stop in de spoelbak. Het is nog niet be kend wat er vermist wordt. Uit een woning aan de Vlaardin- gerdijk verdween een hoeveelheid siera den met onbekende waarde. Ook hier waren de bewoners afwezig. De daders hadden de voordeur geforceerd.- Door een klein ruitje aan de ach terzijde in te drukken verschaften onbe kenden zich toegang tot een woning aan het Gimbergpad. Ze namen 250 gulden een een draagbare radio mee. SCHIEDAM De tennisver eniging organiseert op vrijdag 9 en zaterdag 10 september 'De 24 uren van Kethelhage'. Aan deze tennis marathon doen ongeveer 180 men sen mee die in totaal vijf dubbels (drie in de zaal en twee op de baan) gaan afwerken. De 24 uren van Ke thelhage begint vrijdagavond om tien uur in de zaal en wordt vanaf negen uur 's ochtends op de baan voortgezet. In aansluiting op deze tennismarathon wordt er een feest georganiseerd. Aanstaande zondag tennis sen 144 dames om de Lady-bokaal van TSN. Het toernooi gaat onder alle omstandigheden door. weg met wjllenj geloven dat hun actie echt is. "„Welaan gewoon door," .hér; haait p^is^KylCj, jongens uit,de buurt noemervRps ^ujjniétjes. rMaar zij kun nen straks.niet zeggen dat zë hun buurt gewoon datceze buurt weer, eep beetje leefbaar,wordt 'Eh een,voorbeeld zijn voor anderen." po- Mensen die deze gedachtengang doorkruisen en in één van de flats waar de jongens wonen met een spuitbus-de - muur gaan bewerken zijn gewaar schuwd. „Als wij straks die muren héb ben geverfd en er gaat iemand op stSan te spuiten dan rammen wij hem hele maal de grond in," waarschuwt Arno. eg leo. SCHIEDAM - Aan een'driéta) bruggen zullen deze en volgendefnéafftd werkzaamheden gaan plaatsvinden. Tij dens de onderhoudswerkzaamheden zuilen de bruggen wordenafgestótdn voor alle verkeer. Om!eldingsroute&zt& len met de bekende oranje bordeiv wer den aangegeven. ter De volgende bruggen kSrtJéh gerepareerd: - De Oranjebrug( tussen-Nieuwe Haven en Oranjestraat), afgesloten-Van maandag 22 augustus tot en m»Nvfij« dag 26 augustus. w - De Ooievaarsbrug (tussen Spinhulspad/Vijgensteeg en Ooievaars^ steeg), afgesloten van maandag 29 •au gustus tot en met donderdag 1 septeni- ber. sf«r~ - De Beursbrug (Over de Lange Haven, bij de Beurssluis), - afgesloten van maandag 5 september tot en met woensdag 7 september. SCHIEDAM De leerlingen vanj de openbare basisschool Het Windas, aan de Nachtegaallaan zijn gisteren4 weer gewoon naar school gegaan. On-j danks de brand, die anderhalve maandi geleden voor een haif miljoen schade1 toebracht, gingen de lessen 'redelijk ge-i woon' door. Slechts een lichte brand-t lucht, het nog onbruikbare handenar-J beidiokaal en de televisieruimten herin-j neren aan de brand van eind juli. Tot afgelopen vrijdag zijn mede werkers van de school nog druk doende; geweest alles weer in gereedheid te> brengen voor het nieuwe schooljaar. De gehele zomervakantie is men bezig ge-! weest met het schoonmaken en op-! nieuw schilderen van de school. Volgens Joke de Haan van Het Windas kwamen de leerlingen ook tijdens de vakantie nog geregeld een kijkje nemen bij'de! opknapwerkzaamheden. „De kinderen hebben tijdens die' eerste dag goed en heel positief gerea geerd op de kleine veranderingen," ver-! telt De Haan. „Handenarbeid wordt voorlopig* binnen de klaslokalen gsgei ven. Maar na de herfstvakantie is ook dat voorbijl en kunnen we weer gewobn in het handenarbeidlokaal." - 1

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1