Felle brand sloopcomplex; brandweer drie uur bezig Verlies hanen Verolme Elektra GSD Rotterdam praat zelf met werklozen Hellevoetsluis even uniek stoomcentrum IPF I z ■o Politie zoekt getuigen ongeluk Zuidhollandse gifgrond naar Moerdijk Brandweervrouw Een brandweerman onwel geworden. Even de vrees dat er kinderen in de woningen waren. Zware waterschade aan café Thalia Bijeenkomsten voor dromers 4fcf.Kv? 'ïmi? m mt w. Cursussen Schooljubileum jf Diefstal antieke vuurwapens Brandje gebiust op bouwspeelplaats Nieuwe Haven maand afgesloten No Problem gaat weer open Open Dag bij, Trefpunt-Oost WÊm veel bluswerk sm t Met actieve werving zijn er volgens - ondernemingsraad nog orders binnen te slepen Miljoenste stoom-bezoeker passeert na tien jaar de kassa. Monumenten van kracht en techniek in voile pracht te bezichtigen 4 .SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Lange Haven werden twee portemonnees met inhoud, een damesfiets en enkele antieke vuur wapens ontvreemd, totale waarde ruim 5000 gulden. De bewoner van het pand vermoedt dat de inbrekers zijn huis zijn binnengekomen door gebruik te maken van een valse sleutel. SCHIEDAM Onbekenden hebben vannacht op bouwspeel plaats Zuid aan het Hoofdplein een stapel hout in brand gestoken. Het hout werd door de jeugd van Klup- huis Zuid gebruikt om hutten mee te bouwen. De brandweer had het vuurtje snel onder controle. SCHIEDAM - De politie zoekt getuigen van een ongeluk dat gisteren morgen rond 11.30 uur plaatsvond op de Harreweg in Schiedam-Noord. Een 16-jarige bromfietser uit Delft moest uitwijken voor een witte personenauto die hem met grote snelheid tegemoet kwam, vrijwel op de linker weghelft rijdend. De jongen raakte van de weg af en botste tigen een schrlk- hek, waarbij hij zij.; hand brak. De bestuurder van de auto bleef even stilstaan, maar reed daarna gauw door. SCHIEDAM Vanaf maan dag 22 augustus tot eind september zal de Nieuwe Haven tussen de Vlaardingerdijk en Westfrankeland- sestraat zijn afgesloten voor het doorgaande verkeer. Reconstruc tie— en asfalteringswerkzaamheden maken omleidingsroutes noodzake lijk. Ze zullen worden aangegeven met oranje borden. SCHIEDAM Vanaf maan dag 22 augustus is No Problem aan de Havendijk 174b weer geopend. Er is dan een vernieuwd aanbod van activiteiten zoals zelf kleding maken en etal&dn, en het organiseren en uitvoeren van een modeshow. No Problem, het project voor werkloze meiden van 16 tot en met 23 jaar, is open op maandag en woensdag van 13.00 uur tot 16.30 uur, en op dins dag en donderdag van 9.00 uur tot 16.30 uur. Voor meer informatie kan No Problem gebeid worden op tele foonnummer 4260887. SCHIEDAM Trefpunt-Oost aan de Ceisiusstraat 2 houdt zater dag 3 september vanaf 10.00 uur een open dag. De dag zal 's avonds worden afgesloten met een groot buurtfeest, dat zal worden opgeluis terd door de band 'Rivertown'. Overdag zullen verschillende de monstraties van activiteiten op het Trefpunt worden verzorgd. Belang stellenden kunnen zich dan inschrij ven voor onder meer aerobic, bui tenlands koken, bingo en kinderte kenen. ROTTERDAM Op het indus trieterrein van Moerdijk is de provincie Zuid-Hofland deze week gestart met de aanleg van een opslagplaats voor ver ontreinigde grond. Zo ongeveer aile vui le grond uit deze regio, die niet op de gangbare manier kan worden ge schoond of verwerkt, wordt daar voorlo pig opgeslagen. Ambtenaren hebben voor deze iokatie de term TOP bedacht, die staat voor tijdelijke opslagplaats, die overigens pa! naast die van de provincie Noord-Brabant zal worden aangelegd. Met de bouw van de opslag plaats is circa 14 miljoen gulden ge moeid en op de vier hectaren tellende Iokatie kan circa 190.000 Ion grond worden opgeslagen. De troep die op de ze opslagplaats terechtkomt zal in com partimenten worden gescheiden naar de aard van de vervuiling. Op soortgelijke wijze werkt de TOP voor Noord-Brabant al sinds een jaar. Daar wordt nu ai de verontreinigde grond uit Zuid-Hoiland opgeslagen. Volgens Everdien Gunsing van het ministerie van VROM staat de term 'tijdelijk" niet voor de opslagplaats zelf, maar voor dc opslag van de vervuilde grond. „Het kan zijn dat er binnen af zienbare tijd verwerkingsmethoden wor den ontwikkeld voor deze verontreinig ingen en dan kan de grond weer wor den weggehaald. Met de keuze van het industrieterrein van Moerdijk is de Ioka tie Krabbepolder in Dordrecht van de baan," i 4 J ykAARDINGEN De 19-jarige Joianda de Goede zal als eerste vrouw het vrijwillige deel van het Vlaardingse brandweerkorps gaan versterken. Een jaar lang zal ze meelopen met een erva ren menfor. f È/J, SCHIEDAM Een hardnekkige brand in een complex sloopwoningen aan het Boerhaaveplein in Schiedam, heeft gisteravond de brandweer veel werk bezorgd. Een brandweerman met zuurstofgebrek moest worden afge voerd. De brandweer slaagde er in om het overslaan van de brand naar aan sluitende panden met nog in gebruik zijnde woningen te voorkomen. Het in het complex nog geopende café Thaiia liep zware waterschade op en werd ont ruimd. j De brand brak uit omstreeks kwart voor zes. Slopers waren net ver trokken volgens cafépersoneel, dat de brandweer heeft gewaarschuwd. „Die gasten rijden net weg als wij rook en vlammen zien. Eerst heei klein, maar toen ineens, wham, met een doffe knal op de volle breedte." Na drie uur op volie sterkte blus sen was de brandweer het vuur, dat zich via het houten dak en zijn bedek king van teerpapier snel had verspreid, meester. De stand-by aanwezige brand weer van Vlaardingen hoefde niet te hulp te schieten. Lang is onzekerheid geweest over de aanwezigheid van kinderen of andt'c .r ensen in de panden. Lenstra: „Daarnrar zijn we van meet af aan op zoek geveest. Het zijn dan weliswaar onbewoonbaar verklaarde woningen en ze zijn dichtgemetseld, maar je kan toch nooit weten. We hebben niets gevon den." Het was volgens de aanwezige brandweerlieden een zwaar karwei, dat zij onder grote belangstelling (ook van burgemeester Scheeres) uitvoerden. De gemetselde muurtjes voor de deuren van de leegstaande woningen moesten stuk voor stuk kapot geslagen worden. Dit werk, dat gedaan wordt in brandwe rende, kleding bij de heersende.» hoge buiten-temperatuur (ruim ^"graden); werd een brandweerman teveei."Hij is naar het ziekenhuis afgevoerd. r 1 Café Thalia is het enige nog in gebruik zijnde pand in het complex. Alle daarin aanwezige spuiten werden-in vei-, ligheid gebracht toen. het bluswater in grote stralen van het plafond kwam. De ontruiming vond hierdoor drie maanden eerder plaats dan was gepland. - ho Caféhouder Marcel van Kassei en zijn echtgenote hadden pas'in de cember in een tijdelijke houten vestiging op het plein willen trekken in afwachting van de gereedkoming van een nieuwe zaak in de vervangende nieuwbouw. De besprekingen met het gemeentebestuur hierover zijn al afgerond, maar de uit voering wacht nog op officiële goedkeu ring van hogerhand. „Hadden die slopers niet kunnen wachten tot het zover was?" Mevrouw Van Hassei zegt het verwijtend ais de eerste straaltjes water langs de sche merlampjes naar beneden komen. Ta fels en stoelen zijn snel mei plastic af gedekt. De brandweer spuit ladingen wa ter op de hoger gelegen verdiepingen. Uitbreiding van het vuur in de breedte zou tot ontruiming van woningen aan Boerhaavelaan en Rotterdamsedijk lei den. Dat willen waarnemend comman dant Arie Lenstra en zijn mannen in ie der geval voorkomen. Het zijn oude en dus van goed brandbaar materiaal voorziene etagewoningen. Na ruim een uur blussen stelt Lenstra opgelucht vast, dat men in die opzet geslaagd is. Een hardnekkige vuurhaard be- 0e brand in de sloopwoningen zorgde aanvankelijk voor veel rook. later voor Uit vrees voor waterschade brengen omwonenden spullen in veiligheid. vindt ach echter op de bovenste etage van de woningen nabij de hoek Boer haaveplein en Rotterdamsedijk. Dat is dus bijna recht boven café Thaiia. De pompen van de brandweerwagens draaien op volie toeren. Steeds meer bluswater loopt via schemerlampen en naden tussen de plafondtegels het café in. Aad van Harmeien (58), die bijna 25 jaar in de zaak stond maar deze sinds 1984 aan zijn zwager heeft ver pacht, heipt, evenais de aanwezige klanten, de gehele, boel te ontruimen. Barkrukken, stoelen en ander meubilair, de flipperkast, de voorraden, losse spie gels, lampen en schilderijen worden op straat gezet om zo snel mogelijk naar veiliger bestemming at te voeren. Een van de vaste bezoeksters van Thaiia houdt er vanaf een kruk een wakend oog op gericht. Even na negenen klinkt het com mando 'brand meester". De vloerbedek king van het leeggehaalde Thaiia is doorweekt. Door On no Bui ter ROTTERDAM Bij Verolme Eiektra in Maassluis dreigt een nog on bekend aantal arbeidsplaatsen te ver dwijnen. Door de slechte situatie in de scheepsreparatie is het bedrijf een aan tal afnemers kwijtgeraakt. Vervangend werk ontbreekt/ s De directie voert sinds twee we ken gesprekken met de ondernemings raad en de vakbonden om uit de pro blemen te komen. Directeur Kouffeid sluit niet uit dat er arbeidsplaatsen zul len vervallen. „Maar we streven er wel naar oplossingen te vinden om dat te voorkomen," zegt hij. Bestuurder J.L Beenhakker van de Industriebond FNV vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken, maar zegt wel te vrezen dat er arbeidsplaatsen verdwijnen. De industriebond FNV en de on dernemingsraad menen dat de directie te snel maatregelen wil nemen. „De di rectie loopt als een olifant door de por seleinkast. Wij hebben voorgesteld meer tijd te nemen, omdat er omzichtig met de belangen van de werknemers moet worden omgegaan. Het bedrijf heeft in 1983 bij haar verzelfstandiging uit het RSV-concern een aantal opdon ders gehad. Dat maakt dat men bij een nieuwe reorganisatie omzichtig te werk moet gaan," zegt Beenhakker. Verolme Eiektra draait momen teel op orders van het ministerie van Defensie en van Fokker. Sinds er in de scheepsbouw en de scheepsreparatie klappen zijn gevallen, zijn de vooruit zichten voor het bedrijf er alleen maar slechter op geworden. Verolme Botlek bestaat uit een fabricage-afdeling van elektrische appa raten met 160 werknemers en een in- stalatiebedrijf met 170 werknemers. Vo rig jaar is het overgenomen door Elvé Beheer uit Breda, maar ais gehee! zelt-> standlg bedrijf verdergegaan. r Het installatiebedrijf kwam voor-! ai in moeilijkheden door het failllsse-, ment van de reparatiewed Verolme Bot-* lek ïn september vorig jaar, dat van! oudsher nauwe banden met het bedrijf» had. De installatieploeg heeft nu nog' wer!: aan de bouw van de rioolwaterzui-; vering in de Houtrust in Den Haag, maart daarna is de Orderportefeuille vrijwel! leeg. f De ondernemingsraad en del vakbond stellen voor eerst af te wach-5 ten of Verolme Elektra zijn markt niet!» kan uitbreiden, bijvoorbeeld in de off-l shore-industrie en de petrochemische* industrie. Secretaris G. de Vries van dei ondernemingsraad geeft toe dat deï concurrentie in die markt zeer groot is.f Volgens hem zijn veel buitenlandse in-f stallatiebedrijven in Nederland blijven? hangen, nadat het vele werk aan de flexicoker van Esso gereed kwam. Met.' een betere acquisitie-afdeling zouden er volgens de ondernemingsraad toch be-f hoorlijk wat orders binnen te slepen zijn. Directeur Kouffeid: „Uiteraard1® doen wij onze best om nieuwe markten aan te boren," zegt hij. „We zijn juist dit jaar met een sterke nieuwe acquisitie-' afdeling gestart en daar heben we hoge verwachtingen van." ?n afwachting van nieuwe op-'' drachten zouden de werknemers van de installatie-afdeling volgens de ondeme-' mingsraad en de vakbond naar de fa briek moeten worden overgeplaatst Kouffeid zegt dat hij zeker zoveel moge- lijk mensen zal overhevelen, maar het is volgens hem nog onduidelijk of die op- lossing voldoende zal zijn. 1 !<*- I - i) tiu» 1-4 ÖPOCfiQCi J h Vervolg voorpagina - De-GSD in-Rotterdam -is sinds kort bezigmet'zogenoemde* heroriënte- ringsgesprekken met langdurig werklo zen., In Amsterdam blijkt een dergelijk initiatief niet best aan te slaan: bijna de helft van de opgeroepen werklozen kwamrniet topdagen. In de gemeente Den'Haag is'de respons zo'n 65 per cent. Door de gesprekken te voeren tijdens de verplichte 'heronderzoeken', waarbij wordt gekeken of de uitkering nog terecht is, denkt de Rotterdamse GSD alle langdurig werklozen te kunnen spreken. Tot nu toe zijn ongeveer twee honderd werklozen (60 percent) door verwezen naar het Samenwerkingsver band Rotterdam Werkt. Daar worden de mogelijkheden voor'scholing en voor het opdoen van werkervaring bekeken. Voor de overige 40 përeërif zijn de'kan- sen op werk gering. Hen wordt "aangera den een alfabetiseringscursus te volgen of in het Doeboek naar activiteiten en cursussen te zoeken. „We proberen het aantal mensen dat wordt doorverwezen naar het Sa menwerkingsverband Rotterdam Werkt nog op te schroeven," zegt Laman. „Het blijkt dat mensen die zijn doorver wezen soms afhaken. Daarom willen we een meer gedwongen karakter geven aan de bezoeken aan het Samenwer kingsverband." SCHIEDAM Mensen die vaak dromen, benieuwd zijn naar de bood schap van een droom en daarover wil len praten met anderen, kunnen de droomgroep bezoeken. Vanaf 15 sep tember organiseert de werkgroep Schiedam van het Humanistisch Ver bond weer een bijeenkomst voor fer vente dromers. Gedurende acht avon den zat van 20 uur tot 22 uur de droom groep samenkomen. Belangstellenden doen er vol gens de organisatie goed aan het boek Het spel van onze dromen' van Ann Fa raday te lezen. Deze droompsychologe heeft een methode ontwikkeld waarmee mensen zelf dromen kunnen verklaren, zonder hulp van specialisten. Want dro men moeten verklaard worden. Het zijn brieven aan onszelf, die een boodschap- van de „ander in ons" kunnen bevatten;' vinden de organisatoren. In de droomgroep zullen de dee!~? nemers elkaar behulpzaam zijn bij het- begrijpen van dromen. De bijeenkom sten vinden plaats in de serviceflat Stricklede aan de Burgemeester Stuie- meyeriaan. Leden van het Humanistisch,. Verbond betalen voor de bijeenkomsten 50,—, niet leden moeten ƒ75, afdra-, gen. Voor aanmelding en informatié: Piet en AltdaTijsen, 4703811. Door Rein Wolters HELLEVOETSLUIS - Voor het tiende achtereenvolgende jaar is Hei- ievoetsluls vandaag, morgen en zon dag in de ban van stoom, stoom en nogeens stoom. Onder de noemer 'Vestingdagen Hellevoetsluis', besluit de recreatiegemeente aan het Haring vliet het vakantieseizoen 1988. Tegelij kertijd worden de festiviteiten rond de Willem en Mary-herdenkingen beëin digd. Eerder dit jaar klonk voor deze in samenwerking met onder andere de Engelse zusterstad Brixham georgani seerde feesten, in de voormalige Zuid hollandse zeehaven het startschot. Uit de Engelse plaats Sheer- ness zijn dinsdag door de Oiau-üne tientallen stoommachines naar Vlissin- gen overgevaren. In een 'stoom rally' reden de historische voertuigen via de nieuwe Zeelandse Dammenroute naar Hellevoetsluis. Burgemeester A.P. van der Jagt onthaalde de berijders behal ve op een hartelijk welkomstwoord ook op een drankje en een hapje. De monumenten van kracht en techniek maken deel uit van honderd stoom- voertuigen die aangevoerd zijn uit bin nen- en buitenland. Gedurende drie dagen zijn de fraai onderhouden toe stellen tegen betaling van zeven gut den in vol bedrijf te bezichtigen. De op stoom aangedreven au to's, walsen, tractoren, landbouwma chines, militaire voertuigen, brand weerwagens, autobussen, slepers, lo comotieven, houtzaagbanken en een stoomcarrousel staan opgesteld op het Zuidfront. Het Is ook de opstap plaats voor rondvaarten met op stoom aangedreven schepen over het Ha ringvliet. Vanmorgen opende de burge meester de tot grootste stoomevene- ment van Nederland uitgegroeide ma nifestatie. Vermoedelijk krijgt de ves tingstad 150.000 toeschouwers te ver werken. Hiermee passeert Hallevoet- stuis de magische grens van één mil joen bezoekers in tien jaar. Behalve genieten van stoom kan er ook worden geslenterd op een grote braderie, zijn er speciale ten toonstellingen te bezichtigen en ver zorgen tal van verenigingen en instel lingen demonstraties. Nieuw is een 'groene braderie' waar tal van instel lingen zich presenteren die zich inzet ten voor mens, dier en natuur. Een grote kermis ontbreekt evenmin. Zaterdagavond verzorgen bo ven het Haringvliet vanaf 19.30 uur pi loten in tweedekkers een demonstra tie kunstvliegen. Dezelfde avond (23.00 uur) schiet vuurwerkmaker Kooien uit Cuiemborg een kiéüfrijke show aan het hemelfront. Dat gebeurt aan het eind van een vlootschouw met verlichte schepen, welke om 21.30 uur WtY r Ook met deze sloommachfns wordt deze da gen in Hslle- voetsluls ge pronkt. Er zijn andere aparaten overgevaren van start gaat. De meeste activiteiten zijn gratis toegankelijk.Gezien de te verwachte drukte raadt de politie van Hellevoetsluis aan om gebruik te ma ken van het openbaar vervoer. Uit de richting Rotterdam kan men reizen met de metro naar Spijkenisse, waar de ZWN-buslijnen 104 en 108 drie keer per uur aansluiting geven op Hel levoetsluis. Het vestinggedeelte van Hellevoetsluis is voor het wegverkeer hermetisch afgesloten. Parkeren in de omgeving van het manifestatieterrein is vrijwel onmogelijk en ook verboden. SCHIEDAM De Open School Schiedam houdt vrijdag 26 augustus van 9.30 uur tot 15.00 uur een open dag. Belangstellenden zijn welkom in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouder slaan 30. Tijdens de open dag kan infor matie worden verkregen over onder meer de cursussen basiseducatie. Vak ken zijn maatschappijleer, Nederlands, Engels en informatiekunde. De cursus is bestemd voor vrouwen met een oplei ding van enkele jaren iagere school tot ten hoogste 2 jaar vervolgonderwijs. Twee cursussen gaan binnekort van start. In het M.C.M. de Groothuis - waar ook kinderopvang aanwezig zal zijn op maandag- en woensdagoch tend, en in Schiedam-Noord op dins dag- en donderdagmorgen vanaf 9,00 uur. Voor de cursus in Noord is op dins dag 23 augustus van 9.30 uur tot 1.30 uur een informatieochtend. Voor nader^ informatie: 4261511. SCHIEDAM Zaterdag 3 sep- - tember zal op en om de Erasmusschoolf an de Huysmansstraat het 75-jarig jubi-i ieum worden gevierd. Op het program-?^ ma staat een jubileumfietstocht van ou> ders, leerkrachten, teerlingen, en oud:» leerlingen. 'g De start van de fietstocht is in oe Aieidastraat, bij de dependance van de school. In het hoofdgebouw van de school zal die dag en rommelmarkt wor den gehouden.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1