Hongaars handels centrum In Schiedam? Recreanten profiteren mee van herstructurering De Gaag I wm Cafébaas Marcel van Hassel wil snel noodvestiging Willemskade woon gebied: fout erkend? Het Vrije Volk SCHIEDAM Arie de Hartog h onderscheiden Natuurexcursie ws PAGINA 12 ZATERÖAG 20 AUGUSTUS"! 988 Tv-ploeg vergezelt handelsdelegatie. Schiedams stedenschoon binnenkort in Hongaarse huiskamers W'fé<Mé rr tw- - m Kastelein van Thalia, bijgenaamd De Soepkip, is al weer over de schrik heen na de brand 4 "SM/: j «*f <"4 ''i SCHIEDAM Een groep Hon gaarse bedrijven overweegt serieus een handelscentrum in Schiedam te vesti gen. Een delegatie bezocht gisteren het Stadskantoor om de mogelijkheden te onderzoeken. De Hongaren werden ver gezeld van een vijf man sterke ploeg van de Hongaarse staatstelevisie, die de komende dagen opnamen gaat maken van de stad en bij enkele Schiedamse bedrijven. De Hongaren zijn in Schiedam terechtgekomen via de contacten van zakenman G. Toth. De directeur van G. Trade BV is Hongaar van geboorte en drijft al jaren handel met bedrijven uit dat land. Hij fungeert ook als tolk tus sen de diverse partijen. Een forum van Hongaarse bedrij ven werkt al twee jaar aan de vestiging van een handelscentrum in ons land. Tot nu toe werden de zakelijke belan gen vanuit de ambassade in Den Haag behartigd, maar inmiddels hebben de Hongaren behoefte aan een zelfstandig en grootschalig centrum. „Wat we nu opzetten moet betekenis krijgen op Eu- rofiees niveau," zegt Toth. „Ook Belgi sche, Duitse en Engelse bedrijven moe ten hier makkelijk binnen kunnen stap pen. Laagdrempelig wordt het sleutel woord." Schiedam vindt men aantrekke lijk omdat het dicht bij Rotterdam ligt, goed bereikbaar is maar ook een gun stiger prijspeil kent dan de Maasstad. Waar het centrum zou moeten komen is nog niet helemaal zeker, maar er is een goede kans dat de Hongaren uiteinde lijk terecht komen in een deel van het Bols-complex aan de Burg. Honnerlage Gretelaan, dat eigendom van Toth is. De Schiedammer sluit niet uit dat het binnen een jaar al zo ver is. In eerste instantie zal het cen trum Hongaarse bedrijven de mogelijk heid bieden om hun produkten te pre senteren. Zo'n twintig bedrijven hebben daar al belangstelling voor getoond en zullen zich permanent in het centrum vestigen. De rest van de ruimten kan roulerend door andere firma's gehuurd worden voor wisseltentoonstellingen. Op den duur is het ook mogelijk dat be drijven die hier eenmaal voet aan de grond hebben gekregen het gebouw gaan verlaten om zich zelfstandig te vestigen in de regio. Roth: „Iedere Nederlandse on dernemer die wat in Hongarije of het Oostblok (want daarvoor vormt het land de toegangspoort) wil verkopen, moet er zo binnen kunnen stappen. Maar ook mensen die juist Hongaarse produkten willen importeren." Sinds 1 januari van dit jaar zien veel bedrijven in Hongarije zich genoodzaakt om ook te gaan ex porteren. Vanaf die datum zijn alle be drijven in principe zelfstandig geworden en moet er met winst gedraaid worden. Aanstaande maandag maakt de meegereisde TV-pIoeg opnamen in het Stadskantoor. Ais voorproefje kunnen Nederlandse zakenmensen dan hun wensen kenbaar maken in een pro gramma dat vergelijkbaar is met Brand- punt-in-de-markt. Toth: „Mensen die iets te koop hebben kunnen dat aanbie den, bedrijven die willen samenwerken kunnen een Hongaarse partner zoeken. Het is een testcase om te toetsen hoe alert de reacties zijn bij Hongaarse be drijven, want het wordt vrij snel uitge zonden. Ik verwacht er veel van. Ik, denk dat je niet raar moet opkijken als men binnen een maand na de oproep al za ken doet." VLAARDINGEN - De ontwikke ling van het tweede onderdeel van Mid den-Delfland loopt met naar wens. De aankoop van grond, die nodig is om tot een handzamere herverdeling van het gebied De Gaag te komen, loopt strot f. Goeddraaiende glastulnders zoekei momenteel naar gronduitbreiding en kopen nu ook grond op van boeren. Daarmee zitten ze de plannenmakers dwars. De verstedelijking van een van de laatste 'open' plekken die de Rand stad nog telt, Midden-Delfland, moet te gengegaan worden. Daarom is er in 1977 de Reconstructiewet Midden-Delf land in werking getreden. In drie delen wordt het gebied aangepakt. Na Licke- baert tussen Maassluis en Vlaardingen is nu het het tweede deel, De Gaag bij Maasland, aan de beurt. Het ontwerp plan ligt op tafel. De knelpunten zijn hier vooral de slechte infrastructuur, de slechte opde ling van het land, onvoldoende verharde wegen en een verre van goede water huishouding.-< Om dat weer een beetje op orde te knjgen err de werkcondities voor de glastuinbouwers en boeren te optimali seren zal er zo'n 66 miljoen in het 3030 hectare grote gebied gepompt gaan worden om het te reconstrueren. Recre anten zullen kunnen meeprofiteren van die investering, want ook voor voorzie ningen voor vrijetijdsbesteding zal geld uitgetrokken worden. Centrum van die recreatie-activi teiten moet het gebied ten zuiden van de boerderij Kraaiennest worden. Om r, SCHIEDAM Vanwege zijn 40- jarig jubileum als all-round vakman bij houthandel W.S. van de Wetering is Schiedammer Arie de Hartog door de koningin onderscheiden met de ere-me- daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem gisteren met bijbehorende versierselen uitgereikt door burgemees ter Scheeres. de waterhuishouding te verbeteren wordt daar namelijk een flinke plas aan gelegd van 20 hectare als waterberging voor de glastuinbouwers. Die zal voor een gedeelte worden omzoomd door een biezen begroeiing, die de zuiverheid van het water zal bevorderen. „En als je eenmaal water hebt, kun je dat natuur lijk ook dienstbaar maken voor ande ren," vertelt A. Verhage, viee-voorzitter van de zogeheten 'Reconstructiecom- missie.' De zwemmers en surfers zullen minstens nog een jaar of vier moeten wachten, maar dan kunnen ze er naar toe. Rond de elfhonderd recreanten zul len in de plas kunnen zwemmen en zon nen op de ligweides. Om nu niet alles meteen rond de plas vol te laten lopen met recreanten, worden de recreatie mogelijkheden verdeeld Wer het deel- plan. Meerdere wegen en fietspaden worden aangelegd om het gebied beter bereikbaar te maken en er komen ook picknickplaatsen. - Behalve naar deze recreatiemo gelijkheden gaat er veel aandacht uit naar de herverdelingvan de grond. Voor de glastuinbouw is de ideale leng te-breedteverhouding 1 op 2. Dat is nu verre van bereikt. „Dus moeten we gaan puzzelen," vertelt Verhagen. „Ais je aan een landbouwer voorstelt om zijn bedrijf op een andere plaats voort te zetten en je geeft hem subsidies daar voor, dan kan bereikt worden dat we de grond beter kunnen verdelen en zo de puzzel compleet maken. Op dit moment hebben wij acht boerderijen op het oog die in aanmerking komen voor verplaat sing. Dit plan staat of valt echter met de medewerking van de boeren. Willen ze niet verhuizen, dan gaat het hele plan met door." „Om nu die grond te kunnen ver delen," vertelt G. Koop van de Subcom missie Landbouw, „hebben we een af deling die grond opkoopt." Daarbij doet zich op dit moment een groot probleem voor. „Het gaat op dit moment en dat is pech hebben voor ons heel goed met de glastuinbouw. Er zijn er een aantal die een beter gevulde beurs hebben dan onze afdeling voor grond verwerving. Die kopen ook grond op en beconcurreren zo het plan." Bij de indeling van het gebied komt in de Oude Camps-, Kralinger- en Dorppolder nieuwe glastuinbouw. Tege lijkertijd zullen dan nieuwe wegen aan gelegd worden die het gebied beter moeten ontsluiten en er voor moeten zorgen dat de bedrijven hun grond dich ter bij huis hebben en makkelijker de Rijksweg A20 kunnen bereiken. Op dit moment heeft ruim de helft van de be drijven slechts 60 percent van zijn grond vlak bij zijn woning liggen. Dat moet 80 percent worden. In het ontwerpplan is er ook min der ruimte voor boeren met cultuur grond. Er wordt op gerekend, dat er vrijwillig zullen verdwijnen. Het is de be doeling dat de hoeveelheid cultuurgrond teruggaat van 2470 hectare naar 1990 hectare. Daarvan moet dan 330 hectare besteed worden aan uitbreiding van de glastuinbouw in de drie eerdergenoem de polders. Enkele belangrijke weidevogef- gebieden in de Commandeurs-, Klaas Engelbrechts- en Duifpolder worden aangewezen als beschermd gebied. Net overigens ais de waardevolle natuurge biedjes in de boezemwateren: zowel langs de Gaag, de Viaardingervaart en de Zweth, Door aankoop van deze ge biedjes za! het mogelijk worden deze te beschermen. Voorlopig is het natuurlijk alleen maar een plan. Er kan nog het één en ander aan veranderen. Op de inspraak avonden bijvoorbeeld waar mensen hun meningen kunnen ventileren. Er zijn ver schillende avonden daarvoor georgani seerd, tot de sluitingstermijn op 24 ok tober. Daarna is het wachten tot januari 1989, wanneer het plan moet worden vastgesteld VLAARDINGEN - De Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie heeft de zomervakantie er weer op zit ten. De eerste excursie van het nieuwe seizoer is op zondag 28 augustus en gaat naar natuurreservaat De Kwade Hoek. Het verzamelpunt voor Schiedam en Vlaardingen is de molen in Vlaardin gen om 7.30 uur. s 'h 1 "«M M mm /r /'SApf-V/, Marcel van Hassel: ..Als je binnen komt mag je straks niet meer zien dat het nieuwbouw is. Door Rob van Stek SCHIEDAM Het interieur van het café biedt een treurige aan blik. Leeg, nat en kaal. Over de lange banken, die tegen elkaar aan gescho ven zijn, ligt een groot dekzeil. Het ta pijt is doorweekt. Wie er over loopt ziet het water omhoog komen rond zijn schoenen. Van het plafond drup pelt nog gestaag wat bluswater. Alle spullen zijn verder inmid dels uit het pand gehaald en opgesla gen. Caféhouder Marcel van Hassel is na een dag keihard werken al weer. over de eerste schrik heen en zetnu alles op alles om de deuren van zijn zaak weer zo snel mogelijk te kunnen openen. In een houten noodkeet dan welteverstaan. Dat was toch al de bedoeling, want oorspronkelijk zou hij per Tde- cember voor de stadsvernieuwing hebben moeten uitwijken naar een tij delijk gebouwtje op het Boerhave- plein, in afwachting van de nieuw bouw. De brand heeft die plannen on verwacht vervroegd. „Ik ben meteen met de ge meente gaan praten en die stelde zich gelukkig welwillend op. Ik moet na tuurlijk uitgebreid met de verzekerin gen in de slag, maar met een beetje mazzel wil ik de tent binnen twee, drie weken weer draaiende hebben," zegt de kastelein hoopvol in zijn akelig lege etablissement. De hele entourage staat in schril contrast met de sfeer van enke le dagen voor de brand, toen Van Hassel Het Vrije Volk nog in opperbe ste stemming vertelde over zijn toe komstplannen met Thalia, dat al vanaf het begin van de jaren dertig op die plaats gevestigd is. Sinds vier jaar pacht Van Hassel (29) het schenklo- kaal van zijn zwager Aad van Harme ien, lid van de bekende Schiedamse kasteleinsfamilie, die daarvoor zelf 25 jaar lang achter de bar stond in het café onderaan de Rotterdamsedijk, hoek Boerhaaveplein. „Een café met een grote naam m Schiedam, door Van Harmeien op gebouwd," zwaait Van Hassel zijn voorganger lof toe. Hij is trots op zijn publiek, want iedereen komt er en het gaat prima samen. Aannemers, dokto ren, ^havenwerkers, ambtenaren en werkrolk. „Van minimum tot maxi- mumrhier maken ze een praatje met elkaar" Een rustig, fijn publiek, zo om schrijft de waard zijn gasten. Vrouwen hoeven niet bang te zijn dat ze in Tha- iia zullen worden lastiggevallen. Moei lijkheden zijn er zelden of nooit, hoog stens af en toe een woordenwisseling. „En als er dan eens wat is, probeer je dat op een soepele manier op te los sen. Zonder geweld of slaan, wat ze tegenwoordig zo graag doen." De stijl van Van Hassel als ca fébaas is kalm en gemoedelijk. Hij houdt goed in de gaten of iedereen het wel naar zijn zin heeft, maar dringt zich ook weer niet teveel op. Een gro te, vaste kern voelt zich prima thuis in die sfeer en komt al jaren over de vloer. Sommigen al zo'n 25 jaar. De kastelein schat dat 50 percent van zijn cliéntele uit 'vaste jongens' bestaat, de rest rouleert. „Het werkt hier ei genlijk heel simpel. Komen er nieuwe mensen dan worden ze snel opgeno men of ze hebben het niet naar hun zin en gaan weer weg."" Vermoedelijk-als'enige café in Schiedam heeft Thalia een echte stamtafel. Twee keurige metalen bordjes markeren de bijzondere sta tus van het lange houten meubel. „El ke ochtend heb ik hier een mannetje of acht die hun bakkie koffie komen drinken. Schilders, glazenwassers, weef je wef. En dan wordt de wereld even doorgenomen. Politiek, voetbal, noem maar op.' Maar iedereen mag hier gaan zitten, hoor." Geheel anders gaat het toe als de werkers uit de nabijgelegen Mer- wehaven langskomen. Die hebben geeneens tijd om even te gaan zitten. „Ze komen in hun schafttijd even snel innemen, dus dat Is trimmen voor die jongens. Tempo twaalf. Overigens zie ik ze minder nu het wat rustiger is ge worden in de haven. Jammer." Een uitgesproken buurtcafé is Thalia nooit geweest. De dorstigen ko men uit alle delen van de stad, tot en met Woudhoek toe. Maar ook Vlaar- dingers en Spijkenissers mag Van Hassei tot zijn klanten rekenen. Percy Deui woont in Groenocrd en is een van die stamgasten. Achttien jaar ge leden, toen hij nog in Oost woonde, kwam hij voor 't eerst binnenlopen. „Ik werd toen meteen gepakt door het sfeertje," vertelt de Surina mer. „Je bent hier altijd welkom, ik heb in die jaren hele goeie vriend schappen gesloten. Die slaapwijken hebben niets te bieden, daarom ben ik toch altijd hierheen teruggekomen." Voor de kameraadschap." „Ja, want wij hebben je toch heel aardig in de club opgenomen, hè Percy?" schatert zijn barmaat Aad Marijnen („net als die wasmachines ja, maar dan in lila"). Dagelijks gaat hij- uit zijn werk bi] Wilton even onder aan de dijk langs. „Effe *n potje haten,' ai1 je maten zien? Je' kenf iedereen. Ach, wij horen hier bij het interieur. Als'we niet thuis zijn zitten we op het bijkan-"4 toor, zeg ik aitijd." Kastelein"' Van Hassel wordt'1 door de stamgasten bij voorkeur aan geduid als De Soepkip. Maar daf mag. „Want we kunnen een hoop hebben van eikaar, nooit geen rottigheid,"Tegt" Marijnen ten overvloede nog eens uit. „Bovendien is het een beste vent. Hij'! moest alleen hooi lusten, darrkon je" hem op zolder Houden." Het vaste clubje ziet de hele verhuizingsoperatie met meer vertrou wen tegemoet dan Van Hassel zelf. „Het lijkt mij wei leuk, zo'n tijdje in" een noodkeet bivakkeren en een" beetje improviseren," zegt oudgedien de Lou van Dijk. „De hele entourage' maakt niet zo vee) uit, als dezelfde mensen maar komen." Volgens de planning moet de;; nieuwbouw in juli 1990 gereed zijn. Van Hassel moet het eerst nog zien dat zijn zaak alle veranderingen onge schonden overleeft. „De vernieuwing^ doet zeer, ja. Want je weet wat je had!3 Nieuwbouw kan leuk zijn, maar ik0' moet toch maar weer zien dat ik die" sfeer terugkrijg. Ik ga in ieder geval zorgen dat de zaak goed aangekleed" wordt. Werken met betimmeringen," gordijnen. Als je binnenkomt mag je3* niet meer zien dat het nieuwbouw is." En dan maar hopen dat de mensen» nieuwsgierig zijn." M T$ wkZ/'y m&M, //.-vvjy /fa Willemskade is nooit hei industriegebied geworden, dat Schiedam definitief op zou stoten In de vaart der volkeren. Door Han van der Horst Nog een paar maanden en het is gedaan met de oude Wtllemskade. In de buurt van de Groenelaan is men gestart met de bouw van woningen. Daarmee is na meer dan honderd jaar na dato een fi asco definitief bezegeld: de Wiiiemskade is niet het industnegebfed geworden, dat Schiedam definitief op zou stoten in de vaart der volkeren. De woonwijk Gorzen heeft het laatste stukje bedrijfsterrein op geslokt. Je zou kunnen zeggen: met het besluit om op de Wiiiemskade die wonin gen te bouwen heeft de grootste fout uit de stedelijke geschiedenis zijn beslag ge kregen. Is dat rechtvaardig tegenover een gemeenteraad die de Willemskade uitein delijk als woongebied aanwees? Natuur lijk niet, de stadsbestuurders van onze tijd konden niet anders. Maar heel andere dingen waren mogelijk geweest. Tussen de Willemskade en de Westerkade ligt de Westerhaven. Van de Nieuwe Haven loopt die een stuk naar het zuidwesten om uit te komen op een smal kanaal dat op zijn beurt een verbinding vormt met de Nieuwe Maas. Het is een e vrij breed stuk water met hoge kades. In de jaren vijftig van de vorige eeuw is die Westerhayen aangelegd als antwoord van Schiedam op de moderne tijd. Want zelfs de oudbakken branders die toen m de raad de dienst nog uit maakten, beseften, dat in een tijd van stoom en staal het traditionele stedelijk bestel misschien niet helemaal meer een toekomst had. Ze waren een beetje opge pord door de spoorlijn die sinds een aan tal jaren ten noorden van de stad richting Rotterdam iiep. Kon er geen aftakking naar de Maas worden aangelegd, zo vroegen dy namische ambtenaren zich af. Was het niet mogelijk om van Schiedam een zee haven te maken? Het lag tenslotte dichter bij de zee dan Rotterdam. Er lag een fan tastisch pian klaar, dat het gebied ten zui den van de Rotterdamsedijk om zou tove ren tot een indrukwekkend havengebied. Daar schrokken Schiedams be- stuurderen ernstig van. Dit was groots ge dacht. Dit was duur. Dit zou de stad zeker niet aankunnen. Men sprak er dus jaren over en besloot tenslotte iets kleins te doen. Men legde de Westerhaven aan, klein en overzichtelijk, niet uitkomend op de Maas, maar op de Nieuwe Haven. Dat was voor Schiedam mooi genoeg. En niks spoorlijn.- Maar de Nieuwe Haven eindigt in een smalle sluis. Zelfs in die tijd al zouden de grootste schepen nooit de Westerha ven kunnen bereiken. Aan beide kades verrezen pakhuizen en branderijen, maar het bleef allemaal net zo kleinschalig als v dat haventje. Er ontstond geen alternatief y voor de jeneverindustrie, waar Schiedam met huid en haar aan was overgeleverd. v Nu waren De Gorzen op zich uit-l9 stekend gebied voor de vestiging van in-,r dustrieën. Langs de Hoofdstraat vond al allerlei bedrijvigheid plaats, er was zelfs 9 een klein hoerenbuurtje voor passagie- rende zeelui. Maar de gemeente zelf blok- w keerde die ontwikkeling. Ze stond wo-^ ningbouw toe. Zo werd Schiedams meest geschikte bedrijventerrein een arbeiders wijk. Als de Schiedamse bestuurderen* zo'n dikke eeuw geleden even visionair geweest waren als hun Rotterdamse co!-,ï lega's, dan was het nog mogelijk geweest,,* dat de rollen waren omgedraaid. Vooral omdat in die dagen ook Pemls enige tijd deel heeft uitgemaakt van de gemeente Schiedam. In ieder geval was dan nu de grootste haven ter wereld gedeeld door een dubbelstad Rotterdam-Schiedam. Daar Is het niet van gekomen. Schiedam heeft zou je bijna zeggen officieel de nederlaag geaccepteerd door de laatste stukjes industrieel Gorzen een woonbestemming te geven. Treurig? Er is tóch een winnares. Dat is de leefbaarheid.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1