Meteropnemers laten voortaan hun groot opnameboek thu s Hongaren bekijken 's Graveland De Erker speelt n op wensen bewoners Het Wile Volk SCHIEDAM Niet terug van de kapper; Huiswerk klassen Graffiti trotseert speciale verf v#dwijn| PAGINA 14 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 Iti nieuw^activiteitenprogramma™ - - "ts3 tctjmuS cnnl rev >issvtf voorrang voor met isolement bedreigde groepen Personeel van GAB "i acfïÏCT^otgï'clief Muziektent Stadhuisplein Philharmonisch reisde te duur Steeds meer Rotterdammers in een sociaal isolement Computergebruik doet intrede bij controleurs van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam 'mm. Extra sponsors en besparingen nodig Door Bernadette Neelissen f *S SCHIEDAMDe vier meterop nemers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) hoeven vanaf volgende maand niet meer met de grote opname- boeken te sjouwen. De registratie van de standen op gas-, water- en electrici- teitsmeters wordt tot aan de deur van de verbruikers geautomatiseerd. Het schrijfgerei van het ONS-viertal maakt plaats voor een nieuw electronisch ap paraatje. Daarvan kunnen ook gegevens afgelezen worden, die tot nu toe alleen op de administratie van de nutsbedrij ven beschikbaar was. De meteropnemers komen het eerst bij de bewoners van de wijk Nieuwiand aan de deur met hun draag baar computertje. Volgens een woord voerder van de ONS heeft deze automa tisering niet alleen voordeel voor de be drijven zelf. Ook de cliënten kunnen hiermee gemakkelijker hun verbruik controleren. „Bij meteropname is direct inzicht mogelijk in de verbruiken van het vorige jaar. Onlogische afwijkingen of wijzigingen kunnen direct gesignaleerd worden. Een blieb van de handterminal geeft aan, dat er iets vreemds aan de hand is. Dus ook wordt al aan de deur een eventuele foute notering opge merkt." Het apparaatje, dat de meterop nemers gaan gebruiken, sluit aan op apparatuur op de administratie van de nutsbedrijven. Langs electronische weg - gaan de door hen ingebrachte gegevens in de grote computer waarin een zoge- - naamde double-check is ingebouwd. In - Rotterdam is deze vorm van meterop- K name ai enkele jaren in gebruik. cc Voorheen gingen de meteropne- „rners in Schiedam met een stapel ge- f sorteerde opnamekaarten de straat op. Nu krijgen ze de Micronisc 1000 mee, die de gegevens bevat van de wijk waarin de meteropname plaatsvindt. Behalve verbruiksgegevens staan er ook nummers in van meters en de plaatsen waar zij geïnstalleerd zijn. Aan het eind van een opnamecyclus rollen automatisch de adressen waar 'niet thuis' geregistreerd werd uit het appa raat, waarna een nieuw bezoek ge bracht zal worden. ROTTERDAM Het warmere weer van de afgelo pen week heeft de Ontsmettingsdienst van de Rotterdam se Reinigingsdienst (Roteb) flink wat werk bezorgd. Vooral eitjes van dierenvlooien, maar ook mieren en wespen ko men massaal uit. Elke dag rukt de dienst uit om in wonin gen in de stad mensen van vlooien te verlossen. Heel Nederland kampt met een plotselinge geboor te-explosie van insecten. In Utrecht spreekt men zelfs van een regelrechte vlooienplaag. „We hebben zomers altijd ai meer last dan in de winter," zegt assistent bedrijfsleider C. Hannöt van de Ontsmettingsienst van de Roteb. „Maar het is nu wel erg druk. Mensen gaan op vakantie, nemen hun huisdier mee of brengen het ergens onder. Als ze dan terugkomen, tja, dan is het soms raak. Ons advies: laat eerst het huisdier naar binnen. Dat wordt besprongen door de vlooien. Ais je hem dan buiten wast, ben je een hoop kwijt." 1 Volgens de medewerker van de Ontsmettingsdient gaat het niet om mensenvlooien. „Die zijn er vrijwel niet meer en zijn daardoor goud waard," zegt hij. „Ik denk dat een vlo tegenwoordig tien tot vijftien gulden opbrengt bij een vlooiencircus. Die zitten te springen om nieuwe vlooi en." De laatste jaren is er vooral via voorlichting van al- les aan gedaan om insectenplagen tot een minimum beperken. „Ook dierenartsen bij voorbeeld vertelden hun - klanten hoe ze vlooien konden voorkomen of aanpakken. De mens is verder hygiënischer gaan leven. Het lijkt er nu een beetje op dat de aandacht wat aan het verslappen - is." De mataropnemer zoals hij al In Rotterdam voor hef GEB werkt, met een computerapparaatje. SCHIEDAM De Hongaarse te levisie-journalist Pomezanski Gyorgy vindt het industriegebied 's Graveland heef mooi. „Het is heel fraai en goed georganiseerd. Ik heb ook de Indruk dat het uitstekend functioneert en ik zal het straks in mijn uitzending zeker aan mijn ongeveer anderhalf miljoen kijkers laten zien." Hij heeft dit gisteren gezegd aan het einde van zijn bezoek aan Schie dam. Met een ploeg van zes man, die eerder in Westduitsland en Oostenrijk opnamen maakte, keek hij hier rond en sprak met zakenlieden, vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel, de gemeente en bankdirecteuren. In tegen stelling tot eerdere berichten is alleen de televisieploeg naar Schiedam geko men. Het Hongaarse handeisministerie is we! op de hoogte van de reis. Waarschijnlijk zat op 6 septem ber op het eerste net van de Hongaarse staatstelevisie twintig minuten de aan dacht op Schiedam en de Nederlandse economie gevestigd zijn. Als onderdeel van het vijftig minuten durende econo mische programma dat Gyorgy al enke le jaren tweemaal in de maand produ ceert. Gyorgy:„Mijn programma bevat onder meer produkt-informatie en inter views met leidinggevende figuren van Hongaarse bedrijven. Sinds kort beste den we ook aandacht aan buitenlandse bedrijven. Vandaar onze reizen naar Westduitsland, Oostenrijk en nu Neder land. Ook werken we samen met televi siemakers in deze landen. Aan informa tie over buitenlandse bedrijven en pro- dukten bestaat In mijn land een groei ende behoefte. Velen zouden graag de Europese markt op willen maar wij moe ten nog uitzoeken of onze produkten op buitenlandse markten kunnen concurre ren." De televisiejournalist zegt onder de indruk te zijn gekomen van de.ha venwerken, die hij in de omgeving van Schiedam heeft gezien. Ook heeft hij veel overeenkomsten ontdekt tussen Nederlanders en Hongaren. „Het zijn twee volkeren, waarin gemoedelijkheid en gezeiiigheid een roi spelen en die be reid zijn eea ander te helpen. Ik denk dat het goede handelspartners kunnen zijn." Het bezoek van de Hongaarse televisieploeg aan Schiedam is tot stand gekomen door bemiddeling van de hier woonachtige zakenman Toth, die van Hongaarse afkomst is. Hij heeft heeft hiervoor samengewerkt met de afdeling Economische Aangelegenheden van {de gemeente Schiedam. flfj SCHIEDAM De leiding van het gezinsvervangend tehuis De Blijhof aan de Honneriage Gretelaan heeft bij de politie de vermissing gemeld van een van haar huisgenoten. De 53-jarige Jan Vis is vrijdagmorgen vertrokken met de mededeling, dat hij naar de kapper ging en niet meer teruggekeerd. De politie zoekt aanwijzingen, die tot opsporing van de man kunnen lelden. Vis is 1,75 meter lang, heeft sluik achterover gekamd haar en een begin nende baard. Hij loopt enigzins gebo gen. Bij zijn vertrek was de heer Vis ge kleed in een lichte broek en een over hemd. Hij had een jas bij zich. leder die aanwijzingen kan verstrekken wordt verzocht contact op te nemen met de politie. jsQ .aul'u rsM Cf. AO't if, O "fn SCHIEDAM Voorkomen dat mensen in een isolement raken en het uitbreiden van scholingsmogelijkheden. Die twee doelstellingen hebben extra aandacht gekregen in het nieuwe activi teitenprogramma van wijkcentrum De Erker. Zij zijn enerzijds een uitvloeisel van de wens van het nieuwe stichtings bestuur om meer in te spelen op de ver langens van de wijkbewoners en bouwt anderzijds voort op de koers, die al eer der was ingeslagen. Het aantal cursus sen is danig uitgebreid en er komt een ^mogelijkheid om gedurende vijf midda- »"gen in de week binnen het wijkcentrum Jaan een 'Open tafel' warm te eten. t? ip Vorig jaar zijn er ongeveer 1650 vaste bezoekers geteld in De Erker bij cursussen en activiteiten. De helft hier van komt uit andere delen van Schie dam dan West, de wijk waarvoor het centrum is neergezet. De vaste binnen- iopers in de barruimte tellen daarin niet mee. De bijna zesduizend gezinnen in deze wijk krijgen deze week het nieuwe programmaboekje door de bus. „Dat is voor de vierde keer," zegt coördinator Theo Kemna. „En het is al weer veel dikker door de toename van het aan bod, geheel m de lijn van de wens van het bestuur om zo volledig mogelijk te zijn." Vice-voorzitter Hans van de Boor praat namens een enthousiaste be- stuursciub. „We hebben ernaar ge streefd in het stichtingsbestuur een zo groot mogelijk scaia aan kwaliteiten te SCHIEDAM - Bij De Er ker en in drie centra in andere wijken kunnen leerlingen van de twee hoogste groepen van basis scholen en leerlingen van het voortgezet onderwijs weer te recht in huiswerkklassen. Na schooltijd zijn de kinderen wel kom bij clubhuis Zuid, clubhuis Oost, buurthuis Nieuwiand en wijkcentrum De Erker. Zij kunnen daar in rustige omgeving en on der begeleiding huiswerk maken. Er zijn volgens het Onderwijs Voorrangsgebied Schiedam (OVG) daar dan ook begeleiders aanwezig, die kunnen overhoren en ook bereid zijn een kopje thee te schenken. Wei worden nog vrijwilligers gezocht, die twee maal per week als begeleider wil len optreden. Nadere informatie is op de scholen of in de centra te verkrijgen. krijgen. Daarin zijn we aardig geslaagd. Een van de standpunten was met het activiteitenprogramma meer in te spelen op wat de mensen in de wijk zelf op het verlanglijstje hebben staan. Dat heeft tot een uitbreiding van met name de scholingsactiviteiten geleid. Voorts willen we hier mensen over de drempel krijgen, die een beetje in het verdomhoekje zitten en geïso leerd dreigen te raken. Het project 'Open tafel' is daar een voorbeeld van, maar ook 'Good-looking' voor meisjes van twaalf tot vijftien jaar. Het is een landelijk verschijnsel, dat we hier In de wijk ook tegen komen, dat deze leef tijdsgroep bij de organisatie van activi teiten in de knel raakt." Het nieuwe tienerproject omvat kleding maken, huidverzorging, siera den vervaardigen en fotograferen. Voor het maaltijdenproject werkt het centrum samen met de Stichting Ouderenwerk. Theo Kemna, de coördinator van de zes beroepskrachten in het wijkcen trum van West, meldt de uitbreiding van activiteiten op de gebieden recreatie, scholing en dienstverlening. „Het stre ven van De Erker is om de mogelijkheid te vergroten voor ouderen om in eigen wijk te blijven wonen. De weekend-acti viteiten zullen uitgebreid worden en er is sprake van een toenemende vraag naar scholingscursussen. Het worden er daardoor steeds meer. Als mensen een maal zijn begonnen dan willen ze door gaan. Zo hebben we nu alvervolg-opfris- cursussen, waarin op nlet-schooise ma nier de kennis wordt opgehaald. Ook starten we, op verzoek, met cursussen handelscorrespondentie in de moderne talen en steno. Andere taalcursussen lo pen dit jaar tot derdejaarsniveau en uit eindelijk zal een opleiding tot het beha len van een certificaat mogelijk zijn." Jongerenwerker Piet Penning haakt in op de wens van de bezoekers van Underground, in de leeftijd van 16 tot 25 jaar, om meer sportieve activitei ten te organiseren. In het najaar gaat hij met ruim vijftig jongelui op Survival in de Ardennen. Deze zaak wordt gefinan cierd door een eigen bijdrage van de deelnemers, een kleine subsidie en de opbrengst van een rommelmarkt, die binnenkort plaats vindt. Op de vrijdag avond zal in Underground een band op treden of wordt een landenavond ge houden, waarop eten, muziek en andere cultuuruitingen van een vreemd land aan de orde komen. De jongerenkelder krijgt een nieuwe inrichting. Zij wordt momenteel opgeknapt en "gaat op 9 september open. De fanclubs van Queen en Geor ge Michael hebben opnieuw gevraagd in De Erker hun landelijk bijeenkomst te mogen houden. „Zij komen hier graag en vragen of ws ze alsjeblieft in ons centrum willen ontvangen. Wij doen dat natuurlijk ook graag," vertelt Penning. SCHIEDAM ni Eenwerknemer envanhetsGewesferijkcArbeïösbu" s'reau -aans decLaan- van 'Bol'Es heeft gistermiddag een ongeluk kige ontmoeting gehad met een dief. Toen de GAB-er in de keu ken van het arbeidsbureau kwam trof hij daar een indringer aan, die in de kasten stond te snuffe len en spullen wegnam, Hij trachtte de gestolen waar terug te krijgen en de man uit het ge bouw te verwijderen, maar aat gelukte niet. In een daarop volgende worstelpartij dolf de GAB-er het onderspit. De dief ontsnapte. Zijn belager en ander GAB-per- soneel zetten de achtervolging in. Zonder succes. De dief bleef spoorloos. Het personeelslid van het arbeidsbureau, dat de strijd met de dief was begonnen moest de achtervolging onderbreken vanwege een pijnlijke enkel. In het ziekenhuis bleek later, dat deze gebroken was. De politie heeft gisteren van verschillende bedrijven mel dingen van inbraken gekregen. Uit de pizzeria aan het Wibaut- plein werden acht pakjes sigaret ten, twaalf flessen drank en een onbekend bedrag aan geld uit gokkasten en kassa weggehaald. Bij het kledingmagazijn Legs in het Hof van Spaland zijn na het kapot slaan van een ruit zes jacks, acht sweaters en vijf truien weggenomen. Bij Muis Co aan de Philippusweg haalden inbre kers voor vijfduizend gulden computerspullen weg. SJ* De betonnen wanden van het NS-, tram- en busstation Nieuwiand en hei bijbehorende viaduct hebben enkele waken geleden een grondige behandeling gehad. Lange tijd was een gespecialiseerd bedrijf In de weer. Eerst leverde bet zandstralen veel overlast op maar later maakten de schilders alles weer mooi. Zij gebruikten een speciale verf. Het ging immers om een zogenaamde anti-graffltibehandeling. De bakladders van muren zouden daarna hun heil elders moeten zoeken. Zo te zien is de speciale behandeling niet helemaal geslaagd. t» i i'i T ROTTERDAM - De mu ziektent op het Stadhuisplein in Rotterdam verdwijnt. De ge meente vindt de tent een 'on ding' dat nauwelijks gebruikt wordt en dat alleen maar in de weg staat. De tent staat boven dien vlak voor de deur van het pand waarin tot dit voorjaar de VVV huisde. In dit pand komt binnenkort een horecabedrijf en de toekomstige uitbater daarvan heeft sloop van de tent geëist omdat hij anders geen terras kan maken. t De Stichting Promotie Stadhuisplein schonk de muziek tent, een ontwerp van architect E. Bakema, in 1978 aan de ge meente. Na tien jaar liep de overeenkomst over het opstal recht voor de tent af. De Stich ting, waarin de gemeente zelf overigens een belangrijke stem heeft, wenste dit recht niet meer te verlengen. Pogingen van de gemeen te om de tent elders in de stad een plaatsje te geven liepen aan vankelijk op niets uit omdat nie mand er belangstelling voor heeft. De gemeente vond 700 gulden per jaar voor opslag van de tent te duur en had daarom al tot sloop besloten. Op het laatste moment heeft de deelgemeente Hoek van Holland echter laten weten de tent eventueel over ie willen nemen. Besprekingen daarover zijn nog gaande. Mis lukken die, dan wordt de tent alsnog afgedankt en in stukken gezaagd. ROTTERDAM - Het Rotterdams Philharmonisch Orkest moet binnen en kele jaren een tekort van ruim een mil joen gulden zien weg te werken. Het te kort is voor het grootste deel ontstaan tijdens de wereldtoernee van het orkest in oktober 1987.De gemeente accep teert een tekort van het orkest nog maar tot een bedrag van 375.000 gul den. RPhO-directeur Hans van Beers moet uiterlijk eind volgende maand een plan overleggen hoe het tekort zal wor den aangezuiverd. Dat moet gebeuren met het aantrekken van nieuwe spon sors en met nieuwe besparingen. De ge meenteraadscommissie Kunstzaken be spreekt donderdagmiddag deze eisen van de gemeente aan het orkest. Tijdens de toernee van het Phil harmonisch in oktober 1987 was al dui delijk dat er een tekort uit zou rollen. Van Beers voorspelde toen „enkele ton nen" ais gevolg van de plotselinge val van de dollar. Uiteindelijk werd dit een verlies van drieëneenhalve ton. De rest van het verlies op de toernee werd ver oorzaakt doordat aanzienlijk minder sponsorbijdragen binnenkwamen dan waar het orkest op had gerekend. Drs Van Beers: „We hadden die toernee al in 1985 begroot. Dat gebeurt altijd op zo lange termijn. De dollar stond nog op drie gulden vijftig, maar toen we na de toernee de uitbetalingen binnenkregen was de doilar geen twee gulden meer. Dat gold ook voor het Ja panse deel van de toernee, want dat waren eveneens dollarcontracten." Het RPhO zegt uit de financiële afloop van de toernee een zware les te hebben geleerd. Van Beers: „We doen geen toernee meer die niet gegaran deerd kostendekkend is. Dat kan, want de toernee van begin dit jaar naar Flo rence en Oost-Berlijn was dat ook al, onder andere via een kleine bijdrage van de vriendenvereniging van het or kest." De gemeente wii van de orkest directeur verder weten hoe hij denkt een bedrag van 75.000 dat in het ac countantsrapport aangemerkt staat ais 'dubieuze debiteur' toch nog denkt in te vorderen. Tenslotte moet Van Beers rapporteren over de ontwikkeling van een systeem van budgetbewaking van het orkest. ROTTERDAM Steeds meer Rotterdammers kampen met relationele problemen en vereenzamen. Ze zijn vaak volledig op zichzelf teruggewor pen. Een zorgwekkende ontwikkeling, meent het Centrum voor Dienstverle ning (CvD), een overkoepelende hulp verleningsstichting in Rotterdam. „Voor een aantal cliënten geidt dat de mede werkers van het Centrum voor hen de enige aanspreekbare personen zijn," zo schrijft de instelling In haar jaarverslag over 1987. „Het is een specifiek grote- stadsprobleem," meent mevrouw Ted Lamers, coördinator van de afdeling Maatschappelijke Dienstverlening van het CvD. „Mensen krijgen een pro bleem, ze gaan scheiden, of raken werkloos, en het ene probleem trekt het andere aan. Ik zal een voorbeeld geven van een 'gewoon' echtpaar met kinde ren. De vrouw verliest haar baan, waar door een belangrijk deel van het gezins inkomen wegvalt. Door die financiële problemen er moet nog van alles af betaald worden komt de relatie on der druk te staan. Stel je voor dat die mensen gaan scheiden. De vrouw moet dan voorlopig gaan leven van een uitke ring, wat ze niet gewend is. Bovendien blijven de schulden staan Daarnaast zullen zowel de man als de vrouw druk ondervinden van de kinderen. Mirjam Egers, maatschappelijk werkster bij de Algemene Hulpcentrale (onderdeel van het CvD) geeft nog een ander voorbeeld. „Meneer F., een man van middelbare leeftijd, kwam uit een kieine gemeente buiten Rotterdam. Hij leefde daar ais kieine zelfstandige en woonde ondanks zijn leeftijd nog bij zijn ouders. Op een gegeven moment kreeg hij een verhouding met een vrouw uit Rotterdam en verhuisde hij daarheen, terwijl hij bleef werken In het dorp. Na verfoop van tijd bleek de vrouw ver slaafd te zijn aan heroïne. „Meneer F. dacht haar met fi nanciële ondersteuning te kunnen red den. Weet zo'n man veel? Toen hij het financieel niet meer kon bolwerken wil de hij terug naar het dorp waar hij van daan kwam. Daar was men er inmiddels achter gekomen wat er aan de hand was en hij werd ais het ware 'uitgesto ten' door het dorp. Hij moest dus weer naar Rotterdam, verbrak de reiaiie, kon geen woonruimte meer betalen en kwam uiteindelijk via een opvanghuis In ons project Tijdelijk Wonen terecht. Nu heeft hij een bijstandsuitkering." Meneer F. heeft geluk gehad. Wie eenmaal in het dak- en thuislozen- circuit terecht komt, vindt meestal geen weg terug. Maar hef leven van meneer F. is nog steeds verre van ideaal. Wat kan men doen om te voor komen dat mensen in dergelijke situa ties terecht komen? Ted Lamers: „De bureaucratie een halt toeroepen. Neder land is een 'papieren land', en veel mensen raken tijdens hun gang langs alle instanties (bijvoorbeeld Woonruim tezaken) compleet de weg kwijt. Wie zou er reef gestoord worden van al die formulieren? Gevolg: de mensen gaan zich vervreemd voelen van hun eigen samenleving, en vallen als het ware tus sen wal en schip." Volgens Mirjam is het belangrijk dat de mensen attent worden gemaakt op wijkactiviteiten, zoals woonlasten spreekuren en buurt- en clubhuiswerk; de AHC zelf is van plan het project Tij delijk Wonen iuit te breiden. Daarmee hoopt men zoveel mogelijk mensen uit het dak- en thuislozencircuit te houden.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1