i Meer werklozen in juli svv-,0°rd"erdurtt deul,d^*[*™ 'Drakendisco' op afmeer-Chinees IMSM SBSminnSMSI'i mimmmmmmmu*■«mpilHfilSl IPS to e««sm8»ibbm1U Ook Proveniersbrug buiten gebruik EBEHhT-vsI Ff nrnnrnSniHB Ssï'iïïïR ifew lmu*- ««■■■jWWWBHI. IV- - .jggSir {Sn - i&a uums'J '1 RS kW II -l b WOW II 'f* j IIM 'HMglHmWMüMlft vlWfl Het VHje Volk tt'iMmiiiwiiaiiiiiiigik'M m"i i| n fijü imm ÜIQlilBHBll 1M m ü4 PAGINA48 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 u Geen stijging in Schiedam. Minder schoolverlaters ingeschreven. Weinig nieuwe vacatures uit industrie Tiende nachtmarathon zwemmen in Groenoord Fietster botst met brommer Stroom doodt doe-hef-zelver Startreceptie vrouwenclub Dodelijk ongeluk op kruising Hersbach wil amateurafdeling - weer nieuw - v leven inblazen ROTOR heeft voorzitter Nieuwe cursus: beelden kijken Automonteur onderscheiden §f\r ws f ÈK r mm De Oraniebriig. nu nog ingepakt om weersinvloeden te verminderen. Verkeershinder zal is in spoedig afnemen in centrum want Oranjebrug het weekeinde weer berijdbaar txi** t S, SCHIEDAM Ondanks een ver minderde inschrijving van schoolverla ters is het werkloosheidscijfer in de maand juli bij het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg-Noord met 103 gestegen tot 8911 personen. Alleen in Schiedam en Rozenburg is de werk loosheid niet toegenomen. Vlaardingen nam met 54 personen meer dan de helft van de stijging voor haar rekening. - Het is voor het eerst, dat de maandelijkse toename van het aantal werklozen lager is dan in de zelfde maand van het vorige jaar. In juli 1987 telde het arbeidsbureau 9207 werkloze mannen en vrouwen. Dat er dit jaar in juli minder mensen zich hebben laten inschrijven, ligt aan de schoolverlaters. In 1987 lieten nog 278 scholieren zich ais werkzoekend inschrijven. Nu waren dat er 78. In de zomermaand steeg het aantal werkzoekende mannen met 31 personen tot een totaal van 5523. Dit komt neer op 10,5 percent van de be roepsbevolking. Bij de vrouwen was er eveneens een stijging waar te nemen. Doordat ar 72 werkzoekende vrouwen bijkwamen bleef het eindcijfer steken op 3388 werkloze vrouwen, ruim 15,3 percent van de beroepsbevolking. In deze regio, waartoe de ge meenten Rozenburg, Maasland, Maas sluis, Hoek van Holland, Schiedam en Vlaardingen worden gerekend, vonden 747 mensen een baan. Dat waren er 314 minder dan in de vorige maand. Daartegenover staat, dat 850 mensen hun baan kwijt raakten en zich lieten in schrijven bij het GAB. De meeste mensen, waar geen werk meer voor was, bevonden zich in de beroepsgroep kantoor- en onderwij zend personeel (76 mensen, waarvan 56 vrouwen). Het niet-varend verkeersper- soneel en het scheepvaartpersonee! za gen het aantal werklozen met 13 en 14 toenemen. Volgens directeur van het GAB Nieuwe Waterweg-Noord, J.A. van Lent, heeft ruim driekwart van de mensen die zich hebben laten inschrijven een lagere beroepsopleiding of een middelbare be roepsopleiding gevolgd. Zestien werk zoekenden hadden een universitaire op leiding afgerond. Onder de werkzoekenden bevon den zich 1567 niet-Nederlanders, waar onder 61 Britten, 189 Marokkanen en 1012 Turken. Bij elkaar niet meer dan 17,6 percent van de totale gewestelijke werkloosheid. Hoewel er 8911 mensen van een uitkering moeten leven, bleven er 242 vacatures openstaan. Oorzaak hiervan is het verschil tussen vraag en aanbod. De werklozen zijn niet geschoold voor de banen waar geen mensen voor ge vonden kunnen worden. In juli konden er 119 nieuwe vacatures in de bakken worden bijgeschreven: voor dit jaar de laagste notering. Van Lent meent dat niet alleen de vakantieperode hier debet aan is, maar ook het uitblijven van veei aanbod uit de industrie. Sinds 1983 is het aantal nieuwe vacatures in de maand juli nog nooit zo laag geweest. SCHIEDAM De Schiedamse Reddingsbrigade bereidt zich momen teel voor op zijn tiende Nachtzwemma- rathon. In Bad Groenoord is men druk doende met de aanleg van de tijdelijke verlichting en de opbouw van de ac commodaties voor zwemmers en tellers. In het Sportfondsenbad aan de Burge meester Knappertlaan oefenden de le den van de organiserende brigade. In totaal zullen liefst 55 ploegen van elk acht mannen en/of vrouwen aan deze jubileummarathon deelnemen. De eerste zwemmers duiken vrijdagavond om acht uur het zwembad in. Van elke ploeg zit er steeds een lid in het water. Dat gaat door tot zaterdagmorgen acht uur als de balans zal worden opge maakt welke ploeg de grootste afstand heeft afgelegd. Onder de deelnemende ploegen zijn reddingsbrigades uit de omgeving, familieclubs, bedrijfsploegen en school-equipes. Zoals gebruikelijk zal de gehele nacht muziek gedraai* wor den in Bad Groenoord en is aan de ma rathon weer een actie ten behoeve van een goed doel verbonden. Deze keer gaat de opbrengst van de te houden verloting naar de Tyltylschool in Rotter dam. De organisatoren hopen, dat de publieke belangstelling van vorig jaar zal worden overtroffen. Toen waren er duizend bezoekers aanwezig. f SCHIEDAM Een veertigjarige fietster uit Schiedam is gisteren ernstig gewond geraakt bij een botsing met een bromfietser. Zij is met hersenletsel en schedelbreuk opgenomen in het Dijk- zigtziekenhuis. Vanmorgen was haar toestand nog kritiek. Het ongeluk ge beurde omstreeks 18.00 uur op de krui sing van de Burgemeester van Haaren- iaan en de Alexander Numanstraat. De vrouw gaf geen voorrang aan de op de Burgemeester van Haareniaan rijdende bromfietser, bereden door een achttien jarige Schiedammer. SCHIEDAM - Een 29-jarige Schiedammer is gisteren bij het op knappen van zijn huis gedood. De man was alleen in de woning bezig met het 'trekken van elektriciteitsdraden toen het ongeval gebeurde. Hij werd gister avond omstreeks half acht in de woning aan de Huysmansstraat in bewusteloze toestand aangetroffen door familiele den. Snel ter hulp geroepen buren en de GGD konden niets meer doen. Het .slachtoffer is vermoedelijk door stroom getroffen. SCHIEDAM In Schiedam is de Stichting VrouwenVormingswerk Schie- daifi ontstaan, een samenwerkingsver band tussen de werkgroepen Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving (VOS) en Politieke Vorming van Vrou wen (PW). Dit samengaan wordt op 7 september officieel gevierd met een re ceptie in zaal Beatrix, Lange Kerkstraat 68. Ook belangstellenden met kinderen kunnen de startreceptie tussen 15 30 en 17.30 uur bijwonen, want er is gezorgd voor kinderopvang (in Vrouwenontri. ,';- tingscentrum Barrika). VLAARDINGEN - Op de krui sing Billitonlaan—Burg. Pruissingel heeft gistermiddag een dodelijk ongeval plaatsgevonden. De 36-jarige Vlaar- dingse ET. kwam met haar fiets onder 'een vrachtwagencombinatie terecht en overleed ter plaatse. ROTTERDAM De Discodra gon-party-, onder die prikkelende noemer vindt zaterdagavond een groots opgezet dansfeest plaats in de balzaal van het drijvende Chinese restaurant Ocean Paradise, dat ligt afgemeerd in de Rotterdamse Park haven. Het dansfeest is voor ieder een toegankelijk, mits „de bezoe kers zin hebben in een avondje swin gen en bereid zijn zich daarvoor een beetje strak in het pak te kleden," zeggen Lex Breet en Carrie van Doorn, die de drijvende fuif, pai on der de Euromast, op touw hebben gezet. Zaterdagnacht wordt de nacht van de discodraak dus. Voor dansliefhebbers, die van 23.00 uur tot 05.00 uur terecht kunnen, een in spirerend vooruitzicht, maar tegelijk een evenement dat om toelichting vraagt. Carrie: „De naam hebben we gekozen, omdat 1988 volgens de Chinèse kalender' Het"Jaaf jan"" de Draak is. Bovendien' houden wij het feest op een' drijvend Chinees res taurant. En omdat het - toch een dansfeesten beslist geen hang- of zitparty moet worden, lag de naam voor de hand en werd het dus Disco dragon-party"-' '1 ",.c Een opvallende bijkomstig heid voor de drijvende drakendisco is dat Lex en Carrie zich met hun ini tiatief niet uitsluitend op Rotterdam richten. Het feit dat Carrie een groot deel van haar jeugd doorbracht in Amsterdam, Lex daar een tijd in dis cotheek The Roxy als discjocky heeft gewerkt en bovendien stamt uit een horecagezin (zijn moeder be stiert het roemruchte café Pacific aan de Schiedamsesingel), hebben ertoe bijgedragen dat zaterdag ook flink wat bezoekers van buiten Rot terdam worden verwacht. De tam-tam lijkt de Rotter damse boodschap inmiddels duide lijk te hebben overgebracht, vooral naar Den Haag en Amsterdam. Zo bestaat het plan van een Amster damse gast om zaterdag met een boot vol bezoekers vanuit Mokum naar Rotterdam te varen en naast Ocean Paradise te gaan liggen. Carrie: „Wij zien die concur- rentiegedachte tussen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam namelijk niet zo zitten. We wonen tenslotte in de Randstad en dan moeten die ste den elkaar niet steeds de grond in boren, zoals je zo vaak hoort. Wij proberen om vanuit de wereldstad die Rotterdam is, die andere wereld steden als Amsterdam en Den Haag juist uit te nodigen om te komen kij ken wat er in Rotterdam te beleven valt." Lex en Carrie (ze vragen tien gulden entreegeld) rekenen op een kleine 350 bezoekers om met hun dansfeest een beetje uit de kosten te springen. Lex: „Daarmee stuit je meteen op de moeilijkheid om als particulier een feest op te zetten. Je moet iets speciaals brengen, maar dat kost geld. Gelukkig heb ik spon sors gevonden om de kosten te dra gen. Daardoor hebben we, overigens na veel geharrewar, een band kun nen regelen waarvan ik contractueel de naam niet mag noemen omdat die zondag 4 september ook op Rot terdam Poppark optreedt." ^fgDe band in kwestie,'waarvan navraag ïeert dat het om Yargo uit Manchester (GB) gaat, bestaat uit vier leden, die samen een traditione le bezetting vormen" met basgitaar, drums, gitaar en zang. In feite telt Yargo vijf bandleden, want de ge luidsman vervult een invloedrijke rol met allerhande randapparatuur. De groep is al eens in Nederland ge weest (ondere meer in Rotown) en hun muziek wordt wel aangeduid als bodymusik: een dansbare combinatie van funk, jazzrock, reggae, maar ook gospel en soul, die uitmondt in aanstekelijke riddims. Het concert zal worden "voorafgegaan en tot diep in de nacht gevolgd door elpeemuziek, waarvan Lex en André van der Ak ker de keuze bepalen. Lex: „Te weinig feesten in Rotterdam, maar ook daarbuiten, zijn toegankelijk genoeg voor ieder een. Als je in Rotterdam van uitgaan houdt, dan kom je al snel dezelfde dingen tegen. Meer van hetzelfde dus. Wij willen er aan meewerken dat Rotterdam zijn naam als wereld stad waarmaakt. Als er zo nu en dan eens initiatieven als deze Discodra- gpn-party worden genomen, dan gaat het met Rotterdam de goede kant op. Zaterdag zullen we laten zien dat je hier dusuitstekend kan swingen. En als ze nog een avondje blijven, kunnen ze de dag erna nog naar het festival Rotterdam Pop- park!" Elftalleider Cock Zey. voorzitter Nico Hersbach. verzorger Jobn Sey en trainer Kees Dubbeld (v.l.n.r.) SCHIEDAM Niet alleen het profgedeelte van SVV heeft een meta- morfose ondergaan, ook de amateurs; - '.diezondag voor het eerst met een stan-J^, 'daardeiftal in de KNVB uitkomen, zijri^» 180 graden gedraaid. De komst van, - sponsor John van Dijk heeft ook voor* de .'onbetaalde afdeling' voordelen op- geleverd. De autodealer gaat het eerste amateurelftal in een nieuwe outfit ste ken. Nieuw is ook voorzitter Nico Hersbach. De pas 27-jarige praeses is van kindsaf lid van de Schiedamse ver eniging. Lange tijd moest ook hij in spanning zitten over het voortbestaan van 'zijn' SW, maar na de komst van suikeroom Van Dijk was er geen vuiltje meer aan de lucht. Hij begint aan zijn eerste jaar, een leerjaar noemt hij het zelf. „Fouten maken we allemaal en meningsverschil len zullen er altijd zijn, maar daar leer je van. Het belangrijkste is dat je iedereen recht in de ogen kunt blijven kijken." Hersbach heeft nooit gewan hoopt. Natuurlijk had ook hij zijn twijfels over het voortbestaan. „Ik had mijn be denkingen toen het faillissement werd aangekondigd. Het heeft me tien jaar van mijn leven gekost, maar gelukkig hebben we het gered. Geld is er ook nu echter nog niet." De komst van Van Dijk, die zich garant stelde voor het door de ama teurs weg te werken negatieve saldo van 20.000 gulden, deed ook de zon doorbreken bij de jonge voorzitter. Hij kon verder gaan met het op poten zet ten van de organisatie. „In drie weken werd een oefenprogramma, een verzor ger en een selectie geregeld. Alle nieu- goed gaan. Bij Kwantum was ik ook al de jongste bedrijfsleider. Bovendien speel ik-al jaren samen met de overige Hf» - V;?^.:;bestuurs!eden." welmgen werden geTnformeerd en de brieven met de noodzakelijke gegevens over de eerste trainingen gingen de deur uit. De opkomst was verrassend goed. Slechts zeven van de dertig aan geschreven voetballers ontbraken." Hersbach heeft goede hoop voor het komende seizoen. De selectie be staat veelal uit spelers die SVV jaren geleden de rug toekeerden. Maar na het invoeren van het standaardelfta! keer den zij, na aandringen van Hersbach en secretaris Frank Tettelaar een \oor een terug. „Het kan een goede groep wor den. Ik denk dan ook dat een redelijke positie haalbaar is, maar ik verwacht in ieder geval dat de jongens keihard gaan werken. Alleen de indeling valt tegen," doelt Hersbach op de plaatsing in de vierde klasse C. De Schiedammers werden door de KNVB ondergebracht in de Haagse poule, „We hadden een plaatsje in de Rotterdamse groep aangevraagd," zegt de bedrijfsleider bij Kwantum. „Helaas kon dat niet meer. In de vierde klasse C hadden ze elf ploegen, zodat we daar werden geplaatst." Hersbach over het nieuwe, jonge bestuur: „Het is een teken dat SW weer leeft. Ik ben ook niet bang, dat het fout gaat. Wij durven de verantwoorde lijkheid te nemen. Het moet gewoon Ook met het aantrekken van een trainer is rekening gehouden met de mentaliteit van de spelersgroep. Voor de post'van coach' had Hersbach, zelf spelend in het vijfde elftal, vier kandida ten op het oog, maar met de uiteindelij ke trainer Kees Dubbeld was snel een overeenkomst bereikt. „Ik weet hoe de spelersgroep in elkaar steekt. Hij past daar precies bij. Ik denk ook altijd op langere termijn, vandaar dat we een contract voor een jaar met de optie voor nog een seizoen hebben afgeslo ten. Bovendien heeft die man natuurlijk capaciteiten." Capaciteiten kunnen ook de jongste voorzitter in het Schiedamse voetbalwereldje met ontzegd worden. Vooral de manier waarop hij het bestuur is binnengekomen mag als ongebruike lijk worden beschreven. „Ik heb vorig seizoen een rapport gemaakt, waarin ik beschreef hoe je spelers voor de club kunt behouden. De laatste jaren had SW immers te kampen met een terug loop van leden. De toenmalige amateur voorzitter Brouwer is twee weken later opgestapt. Martin de Jager heeft toen gevraagd of ik het over wilde nemen. Nou, op zo'n moment kun je de vereni ging met laten vallen." Ondanks alles kijkt Hersbach reikhalzend uit naar het nieuwe seizoen. Zijn eerste volledige jaar als voorzitter. „Het is een uitdaging die ik graag aan ga. Ik zie er zeker met tegen op. leder een is enthousiast," aldus de SW'er in hart en nieren. ROTTERDAM - De Rotterdam se Ontwikkelingsraad (ROTOR) gaat binnenkort van start onder voorzitter schap van drs T.C. Braakman. Hij is nu nog voorzitter van de raad van bestuur van Nationale Nederlanden, waar hij per 1 januari met pensioen gaat. ROTOR moet de gemeente gaan adviseren over de meest gewenste economische ont wikkelingen in de stad. Het idee voor dit extra adviesorgaan kwam van prof. Al- beda en zijn voorstel is aangenomen door de gemeenteraad. Wethouder Simons kreeg tot taak de ROTOR op poten te zetten, maar hij heeft lang moeten zoeken naar een geschikte voorzitter. Eigenlijk had hij ROTOR al twee maanden geleden van start willen laten gaan. Dat wordt nu 1 januari volgend jaar. Simons stelde hoge eisen aan de man of vrouw, die ROTOR moet gaan voorzitten. Voor de functie wilde hij ie mand hebben van internationale allure, met ervaring van binnenuit in zowel het bedrijfsleven als de (rijksjoverheid, die bovendien de problemen van de regio Rotterdam goed kent en liefst nog actief is in het maatschappelijk leven. Braakman is voorzitter van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en lid van de Eerste Kamer voor de WD. 4. SCHIEDAM Het Stedelijk iMu- seum heeft een kunstcursus op touw gezet met als onderwerp het Kröiler- Müller Museum, dat vijftig jaar bestaat. De cursus wordt gegeven door mede werkster K. Bakker van de educatieve dienst van het museum in Schiedam en bestaat uit twee lezingen en een excur sie naar het Arnhemse rijksmuseum. Het museum op de Hoge Veluwe is ontstaan uit de schenking van me vrouw Kröller-Müller aan de staat, die op het oorspronkelijke privé-domein van het echtpaar het museum liet bou wen. Het staat bekend om zijn beeiden- verzameling. Creaties van bekende kunste naars zoals Henry Moore, Rodin, Barba re Hepworth, Dubuffet, Giacometti, Maillol, Claes Oldenburg, Richard Serra, Pjotr Müller, Luciana Fabro, Sjoerd Buisman en David van de Kop zijn er te bewonderen. Bij gelegenheid van het ju bileum is het museum met tien hectare bosgrond uitgebreid. Hierdoor is ruimte gekomen om naast de bestaande beel dentuin en het beeldenpark een 'beef- denbos' aan te leggen. Daarin expose ren ruim dertig hedendaagse kunste naars hun werk.' De lezingen, die op de dinsdag avonden 2D ei) 27 september in het Ste delijk Museum worden gehouden (aan vang 19.30 uur), zijn gratis toegankelijk. Voor deeiname aan de excursie op za terdag 1 oktober (vertrek 9,00 uur) be dragen de kosten 25,-. Daarin zijn busreis en toegang inbegrepen. Voor deelname aan de excursie is een in schrijfformulier verkrijgbaar aan de ba lie van het museum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam. SCHIEDAM Automonteur Theo Meulemans heeft gisteren uit han den van wethouder A. Wiegman een ko ninklijke onderscheiding ontvangen. De zestigjarige in Bandoeng geboren Meu lemans is 38 jaar in overheidsdienst ge weest. Hij begon in het toenmalige Ne derlands Indië in de garage van de Le ger Technische Dienst, werkte onder meer in Soerabaja en in de hoofdstad van Nieuw Guinea, Hoilandia. Na de overdracht van Nieuw Guinea aan Indo nesië is Meulemans met zijn familie naar Schiedam gekomen en in 1963 bij de toenmalige VROM in dienst getreden. Gisteren vertrok hij met VUT bij de Openbare Nutsbedrijven. imi SCHIEDAM Als maandag de nachtelijke werkzaamheden aan de Pro veniersbrug beginnen zal het centrum niet vanaf de 's Graveiandseweg bereik baar zijn. De opknapbeurt van de Ooi- evaarsbrug tussen Vijgesteeg en Markt wordt ervoor uitgesteld, maar de Beursbrug bij de Dam wordt wel gewoon onder handen genomen en buiten gebruik gesteld. De verkeers stremmingen door de afsluiting van de Oranjebrug zullen dan wei voorbij zijn. Een woordvoerder van de Dienst Ge meentewerken is ervan overtuigd, dat deze brug in het weekeinde berijdbaar is. De Schiedammers hoeven vol gens hem met bang te zijn voor een ver dere toeneming van de hinder door het tegelijkertijd uitvoeren van werkzaam heden aan bruggen en belangrijke toe voerwegen. Bij Gemeentewerken en an dere onderdelen van de plaatselijke overheid zijn de laatste dagen veel klachten ontvangen over de moeilijke bereikbaarheid van het Schiedamse centrum. Behalve met een afgesloten Oranjebrug hadden weggebruikers ook te maken met afsluitingen van Nieuwe Haven, Groenelaan en Rozenburgse- straat. Het gebruik van de Westvest werd ook aan banden gelegd door het instellen van gedeeltelijk een-richtings- verkeer. Het centrum was moeilijk te be reiken voor verkeer uit Schiedam- Noord, Vlaardingen en ander omliggen de plaatsen, dat gewend was via Nieu we Damlaan of Burgemeester Knappert laan te rijden. Hun enige toegangsweg was de 's Graveiandseweg, waarin de Proveniersbrug nu een onverwachte re paratiebeurt moet hebben. Een scheur in het landhoofd van deze brug moet snel hersteld worden om schade aan het brugdek te voorkomen. De hinder van de afgesloten Oranjebrug heeft langer geduurd dan was gepland. Een woordvoerder van Gemeentewerken zegt: „Het heeft alle maal een beetje tegen gezeten bij de Oranjebrug, waardoor het karwei daar langer heeft geduurd. Door de weers omstandigheden wilde de nieuwe afde- klaag niet hechten." De laatste dagen is de brug zelfs helemaal ingepakt ge weest om de invioed van het weer te verminderen. Het samen vallen van de ver schillende werkzaamheden heeft vol gens de woordvoerder to maken met de keuze voor asfaitering op de verschillen de wegdekken. „Daarop heeft het weer grote invloed. Je kan het alleen leggen in periode, dat je geen vorst hoeft te vrezen. Bovendien houden wij zelf in de planning er rekening mee, dat het bui ten de vakantieperiode gebeurt. Het is met verantwoord om aan zo'n karwei te beginnen en het dan in de vakantie een paar weken stil te leggen. Dan duurt het allemaal nog langer." De werkzaamheden aan de Nieu we Haven worden in fasen uitgevoerd en zuilen zeker nog wel tot eind van het jaar duren. De nieuwe riolering ligt bin nenkort wel in de Groenelaan, maar daar moet dan nog de reconstructie van de weg plaatsvinden. Aiie asfaitwerk moet in november klaar zijn in verband met de temperatuur. De afsluiting van de Oranjebrug zal in ieder geval weer snel opgeheven worden, meent Gemeentewerken. „En dan zijn we daar voorlopig de eerste vijf jaar vanaf." De werkzaamheden aan de Proveniersbrug vinden 's nachts tussen een en zes uur plaats als ook de tram er geen gebruik van maakt.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1