Vrouw (78) trapt 'op verkeerde rem' Eerste bedril jvenbeurs een succes BGS gegroeid tot modern bedrijf WELTERUSTEN oo Het Vrije Volk SCHIEDAM Wim Poulus blij met 14 derby's Martinit OC Albatross ih Podium Skate-barbecue Henk de Goede: 50 jaar aan tafeltje in Odeon Cursus dierenverzorgen Ahold koopt Zoutewelle OiRlS C*5PÏ>ENS W PAGINA 12 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 Gepensioneerde sportman begint nieuwe seizoen drie maanden langs de zijlijn Organisator roemt ligging Sporthal Margriet en kwantiteit Kontakt Dagen §*^wê Educatief Beraad schrapt cursussen SSS slaapcomfort }<vj« i?,"fy-i\J* y* trwf ^y-n vv 31 SCHIEDAM De blues-rock band Albatross, op toemee door Neder land om hun debuutalbum te promoten, doet zaterdag muziekcafé Podium aan. De bandledenhopen daar ook aan fans de platen kwijt te raken, die zijn ge maakt van Zweedse radio-opnamen tij dens hun toer door Scandinavië. In grammofoonplatenzaken zijn ze niet verkrijgbaar. Albatross begint zaterdag in Podium aan de Lange Haven om 22.30 uur. Toegangsprijs 4,-. SCHIEDAM Beginnende rol lerskaters kunnen zondag ook meedoen aan de weekendactiviteit van de Gin Town Rollerskate Society. Er wordt maar een geringe afstand afgelegd, want de jaarlijkse barbecue in het Broekpoiderbos in Vlaardingen staat op het programma. Om 14.00 uur vertrekt het gezelschap vanaf het vaste ontmoe tingspunt, Yucatan Cantina in de Passa ge. In verband met de kosten voor eten en drinken moet bij aanmelding 12,50 neergeteld worden. Door Marjan Meijer u ROTTERDAM De titel 'trouw de stamgast van Rotterdam' is bij de Rotterdammer Henk de Goede (63) op -zijn plaats. Zondag 4 september is het 0 exact vijftig jaar geleden dat De Goede een stap over de drempel van het buurtcafé Odeon op de hoek van de Bergweg en de Zaagmolenstraat zette. De Goede is honkvast Hij heeft zijn hart verpand aan Odeon met het veelzijdige publiek en de mooie antieke inrichting. Daarom ook wordt er aanstaande zon dag flink feest gevierd in het café. De Goede sloeg de afgelopen halve eeuw in zijn stamtent op z'n minst 39.000 borreltjes achterover. Zijn eerste jonge neut („Smaakte helemaal niet hoort') kostte hem 17 centen of zes voor een gulden. Tegenwoordig betaalt de trouwe stamgast, eigenaar van een eiectrotechnisch bedrijf waar motoren gewikkeld worden, één gulden vijftig per glaasje („Ook nog niet duur"). Aan de bar van het gezellige buurtcafé was 'de Kojak van Odeon' overigens nooit aan te treffen. Een tafei tje langs het raam aan de Zaagmolen- 1 kant en !;aferf Joe een plekje aan de 'leestafel van Odeon zijn de favoriete stekkies. Dagelijks slaat De Goede er twee tot drie borreltje achterover. Nog 1 nooit heb ik te veel gedronken in mijn teveih; tkben'gëerrzatladder. Nooit, het gaat hier meer om het praatje, de lach en soms een traan," legt De Goede uil Zijn vrouw Anje de Goede-Dijk- stra heeft geen klagen over haar echt genoot gehad. Henk zag aan zijn alles opmerkende oogjes wel veel kroegleed voorbij gaan. Henk: „Vooral vroeger, voor, tijdens en na de oorlog. Dat was een keiharde rotiijd. Wat nostalgie! Het was ellende, armoe. Toen ging het kroegbezoek vaak ten koste van het huisgezin. De arbeiders doken zater dags afgeknoedeld van het werk de kroeg in om uitbetaald te worden. Zij verzopen het huishoudgeld dan. Dat was schering en inslag." Helemaal aan het begin van zijn kroegperiode dronk De Goede nog geen sterke drank. Hij kreeg prik in een ko gelflesje. Zijn grootvader, met een slijte nd aan de Eerste Pijnackerstraa! en ook "een Henk de Goede, nam hem mee. Tot 'hij op de HBS zat moest kleine Henkie 'op het stoepje buiten blijven staan. «Henk, met glinsterende helblauwe ogen *en een zware shaggie in zijn hand: „Opa 'deed dan even een boodsshappie. Hij .sloeg een jenevertje achterover. Meest al van het merk Spinnewiel" Spinnewiel was jarenlang hét je never-huismerk van Jan Werner, de vo rige eigenaar. Er hing ook zo'n mooie neon-verfichting met die naam boven de deur. Toen dat merk failliet ging heeft de heer Werner een correspondentie gevoerd met die fabriek. De Goede: „Zo van: 'Dat kunt u niet doen, want wat moet ik mijn klanten nu schenken?' Het jenevermerk is verdwenen. Ach, verder is hier niet zo veei veranderd. Alleen is sinds vier jaar Ton de Heide de baas. Hij heeft wat gemoderniseerd en is de hete week geopend. Vroeger was het op dinsdag dicht Henk de Goede wijst „Er lag bruin zeil op de vloer, de uitbouw waar het biljart staat was de woning van de uitbaters, de verlichting is nu anders en de barkrukken zijn vernieuwd. Maar de bar en de barwand met die gesiepen spiegels en glasplaten is nog auten- tiek." De fles waaruit Henk zijn ijskoude tjonge borreltje krijgt geschonken is heel antiek, evenals de prachtige dunne sier- tijk gevormde bierglazen. Het café Odeon telt nu twee gok kasten. De glas-in-tood ramen zijn ge bleven, het antieke fonteintje tussen de toiletten in en de gordijnen op de gor dijnroe eveneens. „Hier moeten ze geen fauteuiltjes neer gaan zetten of de boe) rigoreus verbouwen. Dan is het meteen kapot Na de overname zijn ook al wat oude cafémaatjes weggebleven," weet Henk te melden. „Maar nog steeds is het gezellig op de zaterdag bi) voor beeld met de heer en mevrouw Smit en de bloemenman en de slager van ver derop. Verder zijn veel van de vaste klanten gestorven, zitten er in bejaar dentehuizen of zijn ze gewoon verdwe nen. Ja, het ouwe dubbie is niet meer." SCHIEDAM Een gepensio neerde sportman in hart en nieren is door de voetbalbond voor drie maan den geschorst. Martinit-trainer Wim Poulus (61), buiten voetbaltrainer tot voor kort een fervent marathonloper' met 3.08 als snelste tijd, begint zondag de competitie langs dé zijlijn. Hij kreeg tevens een boete van 750 gulden opge legd door de mannen uit het Zeister Bos. Pratend daarover kan de oefen- meester zich nog opwinden. „Zo'n boe te accepteer ik alleen van de rechter en niet van een of ander KNVB-mannetje. Neem maar van mij aan dat ik nooit be taal." „En wat betreft die drie maan den schorsing: wat maakt het uit of ik die stang in de rug of in mijn buik heb. Coachen kan ik toch. Alleen als je ach ter het hek staat, mag je alles zeggen," aldus de man, die het landskampioen schap van SW in het roemruchte sei zoen '48-'49 als setectiespeier mee maakte. De manier waarop de oud-voet baller van SW nog altijd bezig is met voetbal, is tekenend voor z'n instelling. Zijn vorige dub, VDL in Maasluis, speel de een belangrijke wedstrijd tegen He kelingen. Twee keer kwam zijn ploeg op voorsprong en evenzoveel keer gaf de scheidsrechter een strafschop aan He kelingen. De tweede beslissing vocht z'n zoon Wim Poulus jr. (toen doelman van VDl) hard aan. Hij schoot een bal rich ting scheidsrechter en werd prompt uit het veld gestuurd. „Ik liep het veld in om mijn zoon te kalmeren," herinnert Poulus sr. zich het voorval als de dag van gisteren. „Begint die scheidsrechter ineens tegen mij. Toen heb ik hem toegefluisterd, dat hij beter pupillen kan gaan fluiten. Het is toch volstrekt belachelijk, dat je voor het schieten van een bal in de richting van de arbiter het veld wordt uitge stuurd, terwijl je op de televisie vaak ge noeg ziet, dat de man in het zwart alle kanten op wordt gegooid." Het incident leverde de jonge Poulus een schorsing van tien wedstrij den op. Inmiddels heeft hij vier wedstrij den 'uitgezeten' en vier duels zijn door de bond uiteindelijk kwijt gescholden. „Ik wil het gedrag van mijn zoon niet goed praten maar het is een begrijpelij ke reactie van hem. En dan krijgt hij tien duels aan zijn broek, terwijl hij nog nooit eerder geschorst was geweest." Ondanks z'n gevorderde leeftijd, bezit de oefenmeester nog altijd een ge zonde ambitie. Bij VDL was het bestuur er vanuit gegaan, dat Poulus na het af gelopen seizoen in Maassluis een streep onder zijn loopbaan zou zetten. „Ik stopte met werken, misschien dat ze daaruit begrepen dat dèt tevens het einde was van mijn trainerscarrière. Maar dat is dus niet zo. ik nam alleen het besluit om niet meer bij allerlei clubs te solliciteren. Martinit trok snel aan de bel. Nou, die dub ligt lekker dichtbij. Ik woon zowat op het trainings veld" (Poulus woont aan de rand van het Beatrixpark, red.). Ondanks de magere prestaties van Martinit vorig jaar kijkt de sportfa- naat reikhalzend uit naar de competi tiestart. „Want," stelt hij, „we spelen dit jaar maar liefst veertien derby's. Heer lijk vind ik dat Bovendien heb ik een lekkere groep die in de middenmoot kan eindigen." Met nadruk: „Het enige waar ik me aan erger, is de mentaliteit van de huidige generatie voetballers. Ze moes ten eens een voorbeeld nemen aan bij voorbeeld wielrenners of atleten. Die voelen zich schuldig als ze een training overslaan. Nou, daar hoef je bij een voetballer niet mee aan te komen," al dus Poulus, die zichzelf als een karak tertrainer omschrijft. „Voetbaliers moe ten eens gaan beseffen, dat je niet kan presteren als je niet traint" f r/V/»» *lfl r" Al111I1*f VLAARDINGEN - Een 78-jari- ge Viaardingse autobestuurster is gis teren voor de ogen van een groep po- litie-agenten de sloot ingereden. De bejaarde vrouw had aan de Goudse- singei in de Viaardingse Babberspol- der een lichte aanrijding veroorzaakt met een andere auto. Zij reed hierna echter door. De gedupeerde autobe zitter reed haar achterna en vervol gens kiem om de politie erbij te roe pen. Toen de vrouw vervolgens ont kende bij de aanrijding betrokken te zijn en meer vragen openliet, kreeg zij van de agenten het verzoek even ach ter de politiewagen aan te njden naar het bureau. Aangekomen bij het, in verband met nieuwbouw, tijdelijke on derkomen van de politie aan de West- tandseweg gaf een van de agenten aanwijzingen om te parkeren en met een tik op het dak een sein om te stoppen. Van die tik schrok de bejaarde chauffeuse zo, dat zij in plaats van op de rem op het gaspedaal trapte en de stoot naast de noodparkeerplaats in reed. De verraste agenten hebben haar uit haar auto gehaald, de brand weer kwam er vervolgens aan te pas om het wagentje op de kant te trek ken. De vrouw was wei overstuur maar niet gewond. fa' st suqnaa ruft rwj Door San van Karmr K&'vbiS doit SCHIEDAM Volgend jaar vin den in de Sporthal Margriet opnieuw Bedrijven Kontakt Dagen plaats voor de regio Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Organisator Rein Roering is zeer tevreden over zijn eerste beurs in Schiedam. „Er is een stevige basis ge legd voor een vervolg. De deelname van 105 bedrijven is voor een eerste keer goed en dat heeft mij ervan verzekerd, dat we volgend jaar een volle hai zuilen hebben. Die Margriethal ligt trouwens op een prima piek voor zulke beurzen. Centraal en dicht bij de rijksweg. Vol gend jaar zijn we hier weer." Gistermiddag om twee uur gin gen de deuren van de eerste Schied ari se Bedrijven Kontakt Dagen open. Bij elkaar 105 standhouders presenteerden zich vanaf dat moment aan de veie be- drijfsvertegenwoordigers, die voor een bezoek waren uitgenodigd. De parkeer plaatsen rond de hai stonden doorlo pend vol. Een waarschuwing in de ha! gaf aan, dat de plaatselijke politie geen pardon zou hebben met foutparkeer- Roering is dus tevreden over het aantal beursdeelnemers, maar dat niet a'leen. „De kwantiteit speelt natuurlijk niet de enige rol. Het moet ook kwalita tief in orde zijn en op dat gebied heeft deze beurs mijn verwachtingen overtrof fen. Het isr niet alleen maar computer en fax, wat momenteel de klok slaat op vrijwel alle beurzen in het land. Hier is sprake van een veelzijdigheid, die goe de hoop geeft voor de toekomst. In het brede scala treffen we ondermeer dienstverlenende bedrijven, een verhui zer, leveranciers van relatiegeschenken, recreatiesectoren, onroerend goed in binnen- en buitenland en uitzendbu reaus aan. De PTT is er en het Gewes telijk Arbeidsbureau met zijn uitzendbu reau Start." Op vele plekken werken compu ters en proberen mannen en vrouwen diensten of artikelen van hun bedrijven te verkopen. Een rondgang over de beurs leert, dat ook hier de 'redder van Organisator Rain Roering: „Volgend |aar zijn wa hier waar. SW' John van Dijk de show lijkt te ste len. Hij heeft een open Mercedes 560 SEC met een waarde van meer dan een half miljoen gulden neergezet Verder hangen er de shirtjes van SW met de nieuwe opdruk, zijn reclame en, wat de belangrijkste doelstelling van zijn deel name aan de beurs in Schiedam zou zijn, een oproep aan bedrijven om co- sponsor te worden van de semi-prof- club. Opvallend is verder op deze beurs de aanwezigheid van accountants en andere verzorgers van bedrijfsadmi nistraties en het ontbreken van ge meentelijke stands. In ieder ge. heeft de gastgemeente Schiedam een na drukkelijk verzoek om deelname afge wezen. Uit Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam zijn wel gemeentelijke be drijven aanwezig. Het Toeleveringsbe drijf Bedrijf Vlaardingen maakt reclame voor zijn vaardigheden op het gebied van offset drukwerk en drukwerk bin den, de Maassluisse Dukdalf voor zijn tuinmeubelen en de gemeenterelniging van Rotterdam Roteb vraagt aandacht voor het schoonhouden van het milieu. Rein Roering, die in Zutphen het organisatiebureau Prisma runt, is met de organisatie van dergelijke beurzen begonnen in Groningen. Zijn standpunt is dat het een 'ontmoetingseldorado' is waar mensen, die soms vlakbij elkaar gevestigd zijn pas ontdekken hoe ze tot zaken kunnen komen. „Wat je ver haait, mag dan lekker zijn volgens het gezeg de, het is natuurlijk ook altijd duurder," zegt hij. Hij trekt tegenwoordig het hele land door met beurzen. Na Schiedam volgt Zaandam en later Geleen en Lisse. Overal krijgt hij goed gevulde hallen en vee! bezoekers uit niet-deelnemende bedrijven. In de geheel omgetoverde Sporthal Margriet gaat hij overigens uit van hoogstens 1500 bezoekers. De Bedrijven Kontakt Dagen in Schiedam gaan door tot vanavond 22.00 uur. Ook particulieren zijn wel kom. SCHIEDAM Kinderen in de leeftijd van negen tot twaalf jaar kunnen op de kinderboerderij in het Prinses Be atrixpark opgeleid worden tot gediplo meerd 'assistent-dierenverzorger'. Elke woensdagmiddag in de maand septem ber krijgen ze hiervoor les van de mede werkers van de gemeentelijke kinder boerderij. De bedoeling is dat de deelne mende kinderen leren hoe ze een geit moeten melken, kalveren borstelen, ko nijnenhok schoonmaken en de verschil- lende dieren voeden en onderhouden. Elke woensdagmiddag van twee tot vier uur krijgen ze een ander dier onder handen en na de vier cursusdagen ligt een diploma klaar. Inschrijving voor deelname aan de cursus is tot en met 7 september mogelijk op de kinderboerderij in het park. Verder is Arie Vos van de Dienst Gemeentewerken bereid nadere infor matie te verstrekken. Hij is telefonisch te bereiken onder nummer 4260500, toestel 356. 4 SCHIEDAM In het programma voor volwassenenonderwijs heeft het Educatief Beraad een aantal cursussen geschrapt. Aanleiding hiervoor was de mededeling van het gemeentebestuur, dat er wat minder geld beschikbaar is gekomen van het ministerie van Onder wijs. in een brief aan het gemeentebe stuur spreekt het overlegorgaan zijn te leurstelling uit over de manier waarop de ingediende begroting met een totaal bedrag van ƒ473.370,- is afgekeurd. „De koele boekhoudkundige wijze waar op u ons verzoek afwijst, zonder op de inhoudelijke argumenten in te gaan, heeft ons pijnlijk getroffen." Om de van hogerhand toegepas te bezuiniging van 23.084 gulden te be reiken is in het ontwerpprogramma het aantal lesbfokken informatiekunde van vijf naar drie teruggebracht en zijn een schakelgroep en een groep voorberei ding vervolgonderwijs geschrapt. Die keuze is gemaakt omdat dit uitbreidin gen van de bestaande cursussen waren en dus organisatorisch gemakkelijker van het programma afgevoerd konden worden. SCHIEDAM - Ahold (Al bert Heijn) neemt twee Schied aro se bedrijven over: Zouféwelfe, De Bie en Co. en Land- en tuinbouw- produktenhandei Leendert Mee- der. Bij deze bedrijven werken res pectievelijk 42 en 20 mensen. Ont slagen zullen niet vallen, aldus een mededeling van Ahold. De bedrijven zijn grootleve ranciers van dagverse (panklare) aardappelen, groenten en fruit als mede conserven aan grootverbrui- kinsieiiingen en scheepvaart tri dé regio Rotterdam. (MOSOHDEN UEDBXUNO) SCHIEDAM „Dat uit die eer ste Werkinrichting voor Jongeren zo'n gezond bedrijf ais onze Dienst Gemeen telijke Sociale Werkvoorziening kon ont staan? Wie had dat gedacht?" Op het officiële onderdeel van de viering van het zestigjarig bestaan van de dienst stak burgemeester Rënier Scheeres zijn trots over wat meer bekend is als Be drijf sgemeenschap Schiemond (BGS) niet onder stoelen of banken. Hij roem de het bedrijf waar nu ook computers onderdeel uitmaken van de bedrijfsvoe ring. De speciale gastspreker, het WQ- kamerlid mr. G.B. Nijhuis, zag voor dit en soortgelijke bedrijven ook een goede ikomst. „Dankzij de hudgetfinanacie- - ng, die de regering in 1989 invoert." Zij zeiden dit gLteren allemaal tijdens de ontvangst voor genodigden in het bedrijfsrestaurant van de BGS aan de Van Berckenrodestraat in industrie gebied Nieuw Mathenesse. De BGS be schikt daar sinds enkele jaren over een modem bedrijfspand van bijna 6000 vierkante meter, waar dit jaar de auto matisering zijn intrede deed. De voorzitter van het Orgaan van Overleg, H. Dolstra, klinkt terughouden der. In zijn bijdrage aan het fraaie jubi leumboekje (drukwerk behoort tot de specialiteiten van de BGS) waarschuwt hij ervoor, dat de sociale werkvoorzie ningen en dus de BGS zijn identiteit verliest. „Ik spreek namens alle leden van het Orgaan van Overleg (een soort ondernemingsraad) wanneer ik de ver wachting neerschrijf, dat een moeilijke tijd zal aanbreken." Dolstra wijst dan op de landelijke richtlijnen en de budgetfi nanciering, die in 1989 wordt ingevoerd. De vrees bestaat, dat de instroming van verstandelijk gehandicapten onmogelijk wordt. De BGS is ontstaan uit de door particulier initiatief De Vereniging Zwakzinnigenzorg startte in 1928 in een oud schoolgebouw aan de Dwarsstraat een werkinrichting, waar onder leiding van J. Voerman borstels en matten wer den vervaardigd. De eerste werkmees ter ging zelf met een handkar de stad rond om deze produkten te slijten. Tien jaar later volgde een Weefkamer voor Meisjes in de Lange Nieuwstraat. Morgen is tussen 10.00 en 14.00 uur op een Open Huis het moderne be drijfspand in Nieuw MatfiénéSSé ié be zichtigen. c VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN siaapNOortctteré bedden soeciaal?aak - slaapkamers - siaapsystemen - linnenshop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel 010 - 4 26 87 17 [f"- s "W

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1