Trefpunt Oost heeft meer ruimte nodig nosier Het VHje Volk SCHIEDAM Tentoonstelling Vijf Sluizen een groot succes Regen dwarsboont tiende editie zwemmat athon Haring- en Bierfeest: 110.000 bezoekers m Nauwere samenwerking tussen Rijnmond en Drechtsteden Vlam in de pan WlëlNA^ MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 |.è/-£? Buurtbewoners hebben veel belangstelling voor de activiteiten Jubilerende volkstuinders slapen in kantine om hun creaties tegen inbrekers te beschermen Haring en bier. de ingrediënten van de jaarlijkse Viaardingse feest. Geen enkele wanklank, voortreffelijke haring, veel oude bekenden, maar toch.iets anders Aanrijding Pizzeria mis! geld na inbraak Vrouw overleden na botsing Telefax weg joHn kroes hülsta studio 50 jaar Uw faaddan-spaelalist Hoofd-sponwr Excelslor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) "*p i: J>' fes-fit i. f Lait£7.*<& V v? i'V. I& !|SW?p®'&jk 5 ,*W J j 5-/". JSr SCHIEDAM Het buurthuis Trefpunt Oost in Schiedam kampt met ruimtegebrek. „Eigenlijk zijn we uit ons jasje gegroeid," zei Joop van Swieten, cultureel werker, zaterdag tijdens de open dag van het buurthuis. „De belangstelling voor onze activiteiten is enorm. Maar helaas moeten we de buurtbewoners vaker nee dan ja verkopen." Maar ondanks het ruimtegebrek, het buurthuis beschikt maar over één zaai voor zijn activiteiten, bleek zaterdag dat Trefpunt Oost toch een leuk en goed gevuld program ma heeft voor het nieuwe seizoen. Een greep uit het aanbod: fotoclub, zelfverdediging voor vrouwen, handenarbeid voor kinderen, iedere ochtend tijdens werkdagen peuterspeelzaal, EHBO-cursus voor zowel kinderen als vol wassenen, brei- en tevens roddelochtend, Portugese en Spaanse les, geheugentraining voor ouderen en Kaapverdiaans dansen voor kinderen. Joop van Swieten: „Bij het samenstel len van het aktiviteitenprogramma hebben wij rekening gehouden met de wensen en be hoeften van de bewoners uit de Oostwijk. Wij geven bij voorbeeld Portugese les, omdat er een vrij grote Kaapverdlaanse gemeenschap in deze buurt woont. Op deze manier leren de kinderen uit die gemeenschap ook in hun eigen taal lezen en schrijven." Een ander voorbeeld is de cursus zelfverdediging. Een nieuwe actitviteit van het buurthuis. De vraag hiernaar onder de vrouwelijke buurtbewoners bleek groot te zijn. Joop van Swieten zou graag zien dat Trefpunt Oost uitgebouwd wordt. „Aan de zijkant van het gebouw hebben we een over kapping. Wanneer die dichtgebouwd zou kunnen worden, hebben we er een prachtige activiteitenruimte bij. Al een paar jaar probe ren we hierover te onderhandelen met de ge meente Schiedam. Maar heiaas, tot nog toe is de gemeente niet bereid geweest hier geld i voor uit te trekken. En dat terwij! juist in deze buurt, waar tachtig percent van de beroeps bevolking werkloos is, een buurthuis zo'n be langrijke rol speelt." Dansen voor kinderen, een van dn activiteiten bij buurthuis Trefpunt Oost in Schiedam SCHIEDAM De twintigjarige Volkstuindersvereniging Vijf Sluizen heeft op haar jubileumtentoonstelling enkele duizenden bezoekers gehad: „Een groot succes," stellen de organi satoren Nettenbrijer, Breedveld en Col- lignon genoegzaam vast. Ze hebben er dan ook alles aan gedaan. Het opbouwen van de tentoon stelling heeft bij elkaar een week in be slag genomen. Het geheel zag er zeer verzorgd en gemoedelijk uit, met rieten schotten en vooral een overdaad aan bloemstukken. Ook waren veiligheids maatregelen getroffen. „We hebben dit weekeinde constant met twee, drie mensen in de kantine geslapen vanwege het inbraakgevaar." Nettenbnjer vertelt, dat inbraak een groot probleem is voor het volkstui nencomplex. „Vorige week zijn hier in een weekeinde achttien inbraken ge weest," vertelt de heer Nettenbrijer. „De daders zijn gelukkig gepakt, maar je snapt het niet. iedereen spaart zijn laatste centjes bij elkaar om zijn tuin huisje een beetje leuk aan te kleden. Dan is het toch wel zuur als anderen dat komen verknallen." Afgelopen weekeinde was het echter feest bij Vijf Sluizen. De vereni ging bestaat dit jaar twintig jaar. Om dit heuglijke feit te vieren vond de grote tentoonstelling in de kantine van het complex plaats, informatie over de ge schiedenis van de vereniging was te zien, maar ook toonden enkele leden hun kunnen op het gebied van hobbies ais houtsnijwerk, borduurkunst en schil derkunst. Ook stonden inzendingen voor een bloemschikwedstrijd tentoon gesteld. „Alles is gemaakt door tuin ders," meldt de heer Breedveld trots. „Het is ongelofelijk hoe creatief de mensen zijn." „Ik denk dat er zo'n 4000 4500 mensen zijn geweest," schat de heer Nettenbrijer. „Dit is overigens al de vierde tentoonstelling die de vereniging SCHIEDAM De tiende zwem- marathon, georganiseerd door de Schiedamse Redddings Brigade (SRB), is ondanks de slechte weersomstandig heden van de nacht van vrijdag op za terdag een succes geworden. Van de 55 toegelaten ploegen (het maximum) zijn er zes niet komen opdien. Het aantal betalende bezoekers, ruim duizend von den de weg naar het Groenoord-bad, was door het ongunstige weer evenwel lager dan in voorgaande jaren. „Het is wel eens vaker slecht weer geweest, maar zo erg als dit jaar heb ik het nooit meegemaakt" Ab Blokland (27), die als een van de weini ge alle nachtmarathons heeft meege- zwommen, zei vooral tast van de wind te hebben.je koelt daardoor veel sneller af. De twee plensbuien, die we over ons heen kregen, deden daar nog een schepje bovenop." Voor Blokland had dit tweede lustrum een bijzondere betekenis. „Om dat ik dit jaar naast zwemmer ook trai ner-coach van de ploeg was, is het voor mij een beetje anders geweest Boven dien was deze marathon voor mij de laatste, waaraan ik deelnam, ik heb het te druk met mijn baan gekregen, waar door er minder tijd over blijft om op het marathonzwemmen te trainen. Maar geen nood. Wij hebben de beschikking over een aantal gemotiveerde jongeren die het zo van ons 'ouderen' kunnen overnemen, denk ik. Volgend jaar ben ik aileen nog maar trainer-coach van de ploeg." De afgelopen tien jaar heeft de 'marathonveteraan" vaak dezelfde ge zichten genen. „Toen ik als zeven tienja rige voor het eerst meedeed, was het afwachten hoe de situatie zou verlopen. Daarna kwam ik meer routinematig- Het is gewoon een gezellig avondje urt ge worden, waarbij je oude bekenden te gen komt Aan deze tiende zwemmarathon deed voor het eerst ook een gehandi capten-team mee, dat zwom onder de naam GJVW Schiedam. Het behaalde in de B-klasse, die voor de recreanten is bedoeld, met een totaal gezwommen af stand van 28,9 kilometer een gedeelde zeventiende plaats. Daarmee toonde deze zwemploeg zich een goede mid denmoter, die wel de sportiviteitsprijs veroverde. Ondanks de herfstachtige tafere len is het publiek toch in redelijke mate komen opdagen. Het was vooral bij de wedstrijdplaats een drukte van belang. Daar volgden de toeschouwers met gro te spanning, voor het merendeel wel ril lend van de kou, de verrichtingen van hun favorieten. De zwemmers die uit het water stapten om te worden afgelost (van ieder team moest ten minste één zwemmer in het water zijn, red.), had den het nog het zwaarst te verduren. Hun ontberingen werden enigszins ver zacht door verzorgers die hen met een handdoek warm wreven." Directeur Muizer van de Tyltylschool. een school voor meervou dig gehandicapten in Rotterdam waar voor de opbrengst van de tijdens deze marathon gehouden loterij is bestemd, was-het afgelopen weekeinde een van de toeschouwers. Zijn commentaar op het gebeuren was kort maar krachtig: „Ik wist met dat het zo leuk was." Uitslag zwemmarathon: A- Klasse (wedsthjdzwemmers): ISchiedamse Redéngs Brigade 50.6 km., ZVIaardingse Reddingsbrigade 496 km, 3HGVS 45.8 km. 8- Klasse (recreanten) 1. Gazand 36.3 km., 2. De Waterstampers 360 km., 3. The Camps 35.1 km, Sportiviteitsprijs: GJVW Schiedam DORDRECHT - Dordrecht, Ai- blasserdam, Zwijndrecht en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland Zuid zijn toegetreden tot 'Bedrijven info Rijnmond'. Deze organi satie, waarin sinds 1983 tien gemeenten in het Rijnmondgebied, de Kamer van Koophandel voor Rotterdam en de pro vincie Zuid-Holland samenwerken, be steedt extra aandacht aan bedrijven die plannen hebben om een andere vesti gingsplaats te kiezen. Bedrijven info Rijnmond wil het 'fabeltje' de wereid uit helpen en hou den dat het Rijnmondgebied vol zou zijn «MOfzoNcet NeocoBJNat alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! ITa r4ng Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010» 473 82 22 v f3-* en dat er zich dus geen andere bedrij ven meer kunnen vestigen. De nu der tien samenwerkende gemeenten be schikken over 47 bedrijfsterreinen, in totaal is er nog zo'n 240 hectare vrij. De samenwerking van Rijnmond en de Drechtsteden wordt van groot be lang geacht voor een sterke economie. De Drechtsteden en Rijnmond zullen el kaar versterken en dat moet dan een positief resultaat hebben op het vesti gingsklimaat. De Drechtsteden en het Rijn mondgebied functioneren samen als één arbeidsmarkt. Een kwart van de be roepsbevolking uit Dordrecht en de re gio werkt in het Rijnmondgebied. De Drechtsteden op hun beurt vervullen een zogeheten vangnetfunctie bij be drijfsmigratie uit de Rijnmond. Het gaat dan om zo'n dertig tot veertig bedrijven per jaar. Omgekeerd verplaatsen bedrij ven zich ook van de Drechtsteden naar het Rijnmondgebied. Verder dient de infrastructuur van de Drechtsteden als de ontsluiting van het Rijnmondgebied en vervult een belangrijke functie bij de verdere ont wikkeling daarvan. Op regionaal niveau kan bovendien de Dordtse zeehaven als een aanvulling op de Rotterdamse ha ven worden beschouwd. Door Ben van Haren VLAARDINGEN - De regen dreigde, toen Koos Postema zaterdag voor het eerst van zijn leven een vlag hees en daarmee het zestiende Ha ring- en Bierfeest opende. Het bleef echter bij die paar druppels aan het begin. De nattigheid welke daarna nog op de straat viel kwam niet uit de he mel. Maar zij werd gemorst door de bijna honderdtienduizend mensen, die het feest in het centrum van Viaardin- gen vierden. De organisatoren maakten na vijven tevreden de balans op. „Weer meer dan honderdduizend man en weer geen enkele wanklank. Alles is geheel naar wens verlopen." Ook van politiezijde geen klachten, 's Ochtends moesten een paar auto's van het par cours gesleept worden omdat de eige naren niet op vriendelijke schriftelijke verzoeken hadden gereageerd. Aan het eind van de dag vond, onder in vloed van drank, een enkel klein vechtpartijtje plaats maar de sterke arm hoefde nergens echt op te treden. Het zestiende Haring- en Bier feest trok dus weer veel meer mensen dan er in Vlaardingen wonen. De kwa liteit van de haring was deze keer ook voortreffelijk, maar toch.... „Wat een feest. Perfect." Mar lies en Norbert uit Wijk bij Duurstede, die voor de eerste maal het jaarlijkse straatfeest in Vlaardingen meevierden, waren vol lof. „Zoiets hebben we nog nooit meegemaakt. Wat een wereld stad en wat een haring zeg? Normaal eten wij aiieen een paar haringen als de Hollandse Nieuwe er net is, maar vandaag glijden ze er achter eikaar in." Het ste! was een weekeinde bij Viaardingse vrienden om dat hoog ge roemde Haring- en Bierfeest een keer mee te maken. „Volgend jaar komen we zeker terug," spraken ook Dick en John uit Dordrecht. Zij stapten net uit het pas heropende café D'Ouwe Stoep. Naar Vlaardingen gelokt door de vakantie vriendinnen die ze afgelopen zomer op het strand van Salau waren tegen ge komen. „Wij hadden afgesproken nog eens met elkaar te gaan stappen en dan foto's uit te wisselen. Daarvoor hebben we deze dag uitgekozen. Het is hardstikke tof geweest. Te gek, dit Toen de Dordtenaren weglie pen kraakten onder hun voeten de massa platgetrapte plastic bierbekers waarmee het pleintje rond het beeld De Stadsomroeper, tegenover de Vis- bank, lag bezaaid. De veegwagens van de gemeentereiniging waren toen al druk in de weer. Over de Schiedam- seweg en het Uesveldviaduct reden weer gewoon bussen en auto's. Mu ziek klonk alleen nog maar binnen in de afgeladen café's. De afbraak van de verschillende podia was al voltooid en de kermis- en demonstratiewagens rond de Oude Haven verdwenen. Er hing nog wel een baklucht van patat en hamburgers. „Hei weer was goed en de mu ziek over het algemeen ook, maar vol gens mij waren er minder haringkra- men en bierpompen op straat dan an dere jaren, ik heb in ieder geval dat gevoei overgehouden aan dit, ook mijn, zestiende Haring- en Bierfeest. Het lijkt of er meer braderie-achtige toestanden zijn gekomen." Rasechte Vlaardinger Joop wint er geen doekjes om in het overvolle café Continental, waar een grote ruit het begeeft in de drukte. De schade blijft beperkt tot een grote scheur, Chris uit Leerdam, zoals jaar lijks voor het feest naar zijn geboorte plaats gekomen, signaleert even later ook zoiets in een gesprek met Thea, het vroegere buurmeisje dat hij na zo'n vijftien jaar in het Scheele Hoekje weer tegenkomt „Een prachtfeest, al tijd weer. Telkens kom je oude beken den tegen, maar toch...Het is iets an ders deze keer." Grote opstoppingen hebben zich in de slenterende massa zaterdag niet voorgedaan. Aileen bij het optre den van Gerard Joling zat de boel op de Westhavenplaats even vast. Vurige fans waren daar al om tien uur en masse neergestreken. De gehele dag was het Kinderplein op het Liesveitvia- duct zeer druk bezocht en ook het modeltreintje op de Schiedamseweg kreeg zeer veel aanloop. Het Visserij museum kreeg veel nieuwe vrienden in huis. Knelpunten in het parcours wa ren onder meer de beide zijden van de zich prima houdende afgekeurde Prinses Julianabrug, waar aan de ene kant trampoline-kampioenen demon straties gaven en aan de westkant de Wimasound een Soundmix en Play- backshow hield. Hier waren 43 deel nemers. De zeventienjarige Astrid van Maasstricht won de soundmix, Brenda van de Kers (11) en Priscilta Goema (10) waren de beste playbackers. Bij de brug was tevens het keerpunt van de roeiwedstrijden in de Oude Haven, die met veel overmacht gewonnen zijn door een ploeg van De Havendienst Rotterdam. Bij café De Steeg vormde de van palen en zeildoek gemaakte aan bouw een versmalling van de Hoog straat met fileproblemen. Ais vanouds stonden de kruising van Liesveld en Hoogstraat en de Westhavenkade bij de Visbank bij voortdunng barstens vol. Volgens een politiewoordvoerder maakten de 110.000 bezoekers dit jaar ruimer gebruik van het gehele parcours. „Er waren bijna geen dode stukken." De thuisblijvers, zieken en be jaarden werden via de radio door Om roep Vlaardingen op de hoogte ge houden van het feestelijke gebeuren in het centrum, in het Holyziekenhuis en het Zonnehuis deelden vismeisjes haring rond en op de intensive-care- afdeiing van het ziekenhuis bracht burgemeester Van Lier en waarne mend voorzitter Van Zanten een kort bezoek aan Jaap Brouwer, de voorzit ter van het bestuur van de stichting Haring- en Bierfeest. Brouwer wordt deze week aan zijn hart geopereerd. organiseert," vertelt hij. „Maar het spe ciale van deze keer Is dat we twee an dere verenigingen, de Dahlia Vereniging en de Aquarium Vereniging, hebben in geschakeld. De Schiedamse Dahlia Ver eniging scoort trouwens op landelijk ni veau heel hoog." De Schiedame Volkstuindersver eniging Vijf-Sluizen ontstond in 1968 uit een fusie van de Tuinbouwvereniging Nuttige Ontspanning met de Schiedam se Volkstuindersvereniging Kleine Bab- berspolder. Momenteel is de vereniging met haar 419 leden de grootste van Ne derland in haar soort. De heer Breed veld: „In Amsterdam zijn natuurlijk veel grotere verenigingen. Maar in deze vorm, als aangesloten complex, zijn wij de grootste." Het huren van een volkstuin is met goedkoop, de kosten liggen gemid deld tussen de 600 en 700 gulden per maand. Toch is er een grote vraag naar, de wachttijd bedraagt zo'n twee jaar. Nettenbrijer vertelt dat de kosten na de aanleg van de riolering en water leiding in 1981 enorm zijn gestegen. „Daar hebben we veel problemen met de gemeente over gehad," zegt hij. „Met name de oudere tuinders konden het financieel toen soms niet meer op brengen. Er is een periode geweest dat er 25 tuinen achter elkaar werden Ofjge- zegd." Momenteel zijn de tuinders nog al ongerust over de mogelijke aanleg van een tweede Beneluxtunnel. „Van ons hoeft het niet zo, want dan raken we weer tuintjes kwijt." Vijf Sluizen kenmerkt zich vooral door een bloeiend verenigingsleven. Nettenbrijer omschrijft de leden dan ook als gezelligheidsmensen. In het sei zoen, dat loopt van april tot september, is er bijna iedere avond wel iets te doen in de kantine. Zo zijn er een bloem schik- en een danscursus maar ook sport- en spelavonden. Ongeveer de helft van de leden neemt regelmatig aan deze aktiviteiten deel, schat hij. De inzet van de leden voor hun vereniging is groot. De bestuurstaken, het beheer van de kantine en het onder houd van het terrein worden volledig uitgevoerd door vrijwilligers. „Iedere tuinder is verplicht jaarlijks zes uur mee te werken aan het onderhoud van de gebouwen," vertelt de heer Breedveld. SCHIEDAM Op de krui sing Lange Kerkstraat en de Nieuw- straat -zijn zaterdagochtend een au tomobilist en een bromfietser in bot sing gekomen. De bromfietser moest met enkele schaafwonden naar het Schielandziekenhuis wor den gebracht. .SCHIEDAM - Een 20-jarige Schiedammer is vrijdagavond in zijn woning in de G. Borgesiuslaan in slaap gevallen, terwijl in de ke^en de bitterballen stonden te pruttelen. Om een uur of tien sloeg de Wam in de pan, waarbij veel rook en roet- schade onstond. SCHIEDAM Uit de pizzeria Italia aan de Hoogstraat is zaterdag nacht vijfduizend gulden gestolen. De dieven wisten via een deur aan de achterzijde van het restaurant binnen te komen. i SCHIEDAM De veertigjari ge fietster, die vorige week woens dag in Schiedam door een brom fietser werd aangereden, is in het Dijkzigtziekenhuis overleden. De vrouw was op de kruising van de Burgemeester van Haarenfaan en de Alexander Numanstraat tegen een brommer gebotst Ze werd met her senletsel naar Rotterdam gebracht. SCHIEDAM Bij een in braak in de kantoorruimte van Van West aan de Nieuw Mathenesser- straat is voor ruim achtduizend gul den aan meetapparatuur en een te lefax gestolen. De inbrekers ver schaften zich toegang tot het pand door een ruit in te gooien. PNGEZONOCN MEDEDELMG) y* n r 4 ,u f -f\0 T-1JWW ft*-WW? ft

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1