College zot met vragen over slechte heipalen in maag 'Nog meer wijkbewoners De Blauwe Brug in sleuren' Broekpolder bijna ontsloten Kerk verkocht, pastoor weet van niets 'Vlammend' Noordereiland tijdens Dag en Nacht van de Binnenvaart W Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN imVAARTFTLM DE SIERGRINDVLOER, HET NIEUWE WOONCOMFORT!! Bijzondere leerstoel nucleaire geneeskunde SCHIEDAM: EIGEN GEMEENTELIJKE KREDIETBANK Tientje voor ambtenarenioop Open dag KolpabacL. Bouwer flink gedupeerd inbreker uit kelder geplukt Open dag buurthuis Bezorg warme maaltijden bij bejaarden wswv PAGINA 12 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 R* Nog steeds niet duidelijk wie opdracht gaf tot heien Presentatie van keur aan cursussen, jeugdwerk en clubs op open dag Bachplein Sillm0P Hardrijders gepakt ia-mm 1 SIER RIND 'ALERIE Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen Tel. 010 - 4358096 r> VLAARDINGEN De vragen over de slechte heipalen onder het nieu we politiebureau hebben op het stad huis flink wat stof doen opwaaien. De hele dag heeft druk overleg plaatsge vonden. Directeur Molenaar van Bouw en Woningtoezicht (BWT) en het college van burgemeester en wethouders zitten duidelijk met de schriftelijke vragen van de drie fractievoorzitters Ranshuijsen (PvdA), A. Kool (CDA) en G.A. Neijsse! (WD) ijn hun maag.Vanmorgen was nog niet duidelijk wie opdracht heeft gege ven voor het heien van dertig heipalen, die niet voldoen aan de kwaliteitseisen van BWT. Burgemeester A. van Lier, hoofd van de politie, zegt niet van de situatie op de hoogte te zijn. „Dat is een zaak van de wethouder die gaat over Bouw en Woningtoezicht. En dat is Goudri- aan," aldus Van Lier. Goudriaan had vanochtend enige moeite met het be antwoorden van de vrij eenvoudige vraag of het college van burgemeester en wethouders wist van de slechte kwa liteit van de heipalen. „En ik ga nu op hangen om te vergaderen," was zijn enige reactie. Volgens de drie fractievoorzitters van de coalitiepartijen, zijn de pafen 15 tot 18 percent te Jicht bewapend. Ze vragen daarom aan het college of dat bekend was. Zo ja, waarom zijn de pa len dan niet afgekeurd. „Kan er door gebruik van te licht gewapende palen breuk ontstaan? Zo ja, hoe kan dit nu nog worden geconstateerd en welke maatregelen dienen alsnog te worden getroffen," vraagt het drietal. Ook willen de fractievoorzitters weten wat de kosten zijn om de extra controles uit te voeren. Maar vooral: wie zal dat betalen? De bouw van het politiebureau is geen gemeentelijke zaak, maar de eigen verantwoordelijkheid van de korpslei ding die de financiën ontvangt van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Over de bouw van het nieuwe politiebureau is in het verleden ook al veel verschil van mening geweest tus sen gemeentebestuur en korpsleiding. Commissaris Spel en zijn bouwteam hadden het liefst aan de Westlandse- weg, waar nu de tijdelijke huisvesting van de politie is, een bureau gebouwd, in het college van burgemeester en wet houders kreeg burgemeester Van Lier die wens er echter niet door. De meer derheid in het college koos namelijk voor het standpunt dat de grond op de hoek van de Burg. Heusdenslaan en de Westlandseweg hoge economische waarde heeft en een geschikt nieuw po litiebureau op de plek van het oude ge bouwd kon worden. ROTTERDAM Rotterdam krijgt een bijzondere leerstoel nucleaire genees kunde. De nieuwe leerstoel wordt onder gebracht bij de faculteit der medische en gezondheidswetenschappen van de Erasmus Universiteit. De Universiteits raad moet de vestiging van de nieuwe leerstoel volgende week wel nog goed keuren. De hoogieraarsstoel in de nucle aire geneeskunde is er vooral gekomen op aandrang van het academisch zie kenhuis Dijkzigt. De nucleaire genees kunde heeft zich de afgelopen jaren niet alleen een belangrijke plaats verworven in het wetenschappelijk onderzoek, maar ook binnen het diagnostisch on derzoek bij patiënten. Stofwisselings- stoomissen en bepaalde psychiatrische aandoeningen kunnen er mee worden opgespoord en nader onderzocht. Ook de oncologie (kankergeneeskunde) en de bestrijding van tumoren biedt de nu cleaire geneeskunde diverse nieuwe mogelijkheden. SCHIEDAM Schiedam zal zeif een Gemeentelijke Kredietbank van de grond helpen. Schiedammers hoeven dan met meer naar de Vlaardmgse Kre dietbank, die volgend jaar op een (naar de zin van Schiedam) te commerciële toer gaat. in Vlaardingen zal de Krediet bank worden ondergebracht bij de So ciale Dienst, riet' volgens Schiedam de bedoeling minder verliesgevend te draaien. Het college van burgemees ter en wethouders van Schiedam meent dat die verandering in organisatie en opzet nadelige gevolgen zal hebben voor de burger. Omdat Vlaardingen in de ogen van Schiedam meer de commerciële kant op gaat, zullen de kredieten wor den verstrekt aan kredietwaardige per sonen, die ook een lening bij gewone handelsbanken kunnen krijgen. „Als die mogelijkheid bestaat heeft een GKB naar ons oordeel geen toegevoegde waarde meer," stelt het college in het 'Plan van aanpak GKB', dat moet leiden tot een eigen GKB op niet-commerciëie basis. Het college vindt dat een GKB al leen een sociale functie mag hebben De samenwerking met Vlaardin gen bestaat sinds 1975, De GSD uit Schiedam betaalt hiervoor een bijdrage, die vooral de laatste jaren aanzienlijk is gestegen tot ƒ165000,- in 1986. „Van enige invloed op het beleid van de GKB Vlaardingen heeft daarentegen nauwe lijks sprake moge zijn," schrijven B en W enigzins verbitterd. Wanneer de eigen GKB tot stand is gekomen, zal Schiedam niet alleen geld tegen lage rente uitlenen, maar ook aandacht schenken aan het voorko men van nieuwe schulden. Door een goede begeleiding kan duidelijk worden, waar burgers in de fout gaan. In het Vlaardingse plan ontbreekt het juist aan begeleiding, meent het college. Hoewel een Kredietbank in eer ste instantie is bedoeld voor mensen met een minimum-inkomen, zal die in komensgrens niet strikt worden aange houden. „Bij het stellen van deze grens zou het gevaar zich voordoen, dat be paalde personen worden uitgesloten, terwijl ze door te grote financiële ver plichtingen tot de minima zijn gaan be horen," aldus het 'Plan van aanpak GKB'. Als die mensen daarom met bij een normale bank terecht kunnen, moet de Kredietbank hen opvangen. Voor schuldbemiddeling wordt bij commerciële instanties extra kosten intekening gebracht. Bemiddeling vergt namelijk arbeidsintensieve begeleiding. De GKB zal die kosten niet in rekening brengen. Op het stadhuis in Vlaardingen wordt ontkent dat de samenvoeging van de GSD en de GKB gevolgen zal heb ben voor de geld lenende minima. Vol gens M. Kouwenhoven van de afdeling Welzijn is bundeling van kennis de ach terliggende gedachte van het samen gaan. Zowel bij de GSD als de GKB houden ambtenaren zich bezig met schuldbemiddeling. Door die overlap pende werkzaamheden te combineren kan de bemiddeling nog meer aandacht krijgen, zonder dat er extra mensen voor worden aangetrokken, „De 'ver wachting is namelijk, dat er in de toe komst voor meer mensen schuldben;^- delmg noodzakelijk zai zijn," aldus Kou wenhoven. in Schiedam houdt men er rekening mee, dat er volgend jaar ruim vierhonderd kredieten worden verleend van gemiddeld vierduizend gulden. SCHIEDAM Achthonderd mensen komen wekelijks De Blauwe Brug binnen voor een of andere cursus en het Jongerenhonk zit regelmatig bar stensvol. Bij het maandelijkse bingo dansant zijn de honderdzestig plaatsen in de grote zaal ailemaai bezet. In het bibliotheekfiliaal merken ze het direct als er weer nieuwe hulzen zijn opgele verd. Het gaat dus niet slecht met het wijkcentrum van Schiedam-Noord. „Ge middeld hebben we een zaalbezetting van vijftig percent," constateert coördi nerend beheerder Cees de Veld ook te vreden. „Toch vinden we dat nog niet voldoende, in een wijk van dertigdui zend mensen moeten het er veel meer kunnen zijn." Zaterdag worden alle acti viteiten in het centrum op het Bachplein onder de aandacht gebracht tijdens een open dag. „Juist op het jeugd- en jongeren werk hebben we deze keer bijzondere aandacht gericht We hebben van alles en nog wat te doen voor kinderen van allerlei leeftijden. Kleurwedstrijden voor de kleintjes, computerspelletjes en een podium met muziek voor de oudere jeugd," benadrukt Marianne Heijne- mans, coördinatrice van de beroeps krachten van de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN). Echt ontevreden over het bezoek aan het acht jaar oude centrum van de Schiedamse uitbreidingswijk is nie mand. Bep van Asten, "die namens de activiteitencommissie in de werkgroep deelneemt, praat onder meer met trots over het succes van de toenemende ac cess de Veld, Bep van Asten, Magda Meijer en Marianne Heijnemans (v.i.n.r.) maakten deei uit van de organiserende werkgroep. hopen zaterdag ook nieuwe vrijwilligers te mogen onmoeten." Magda Meijer van de biblio theek, die ook aan de Open Dag mee doet, is helemaal tevreden over de gang tiviteiten. „Wij hebben hier de laatste sei zoenen op de verschillende cursussen achthonderd deelnemers gehad. Steeds zijn we met nieuwe dingen bezig. Dit jaar komt er bij voorbeeld badminton» van de bewoners van Schiedam-Noord bij. Goed draaiende zakéri houden wëPfnaar*De Blauwe Brug. „Wij hebben ze- natuurlijk vast. Zoals net maandelijkse" r-kèr geen "klagen. Onze bieb groeit alle bingo-dansant." kanten uit. De komst van de wisseibi- Helemaal zorgeloos kijkt me-* biiotheek (voor bejaarden- en ziekenhui vrouw. Van Asten overigens niet naar, zen) en de schooibieb hebben, daar ook het nieuwe seizoen „Wij:,wiBeni steed^si invk>ed*op,vMaar,iOok.andetszinsis in meer doen en eigenlijk nooit-neen ver kopen, maar we missen nog een aantal vrijwilligers. Op dit moment hebben we er 24 in de leeftijd van 25 tot 72 jaar, die om beurten het baliewerk doen. Aan de centrale balie schrijven vrijwilligers dageiijks van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur cursusdeelnemers in en zij begeleiden deze vervolgens. Wij het najaar een verbouwing nodig. Zodra er nieuwe hulzen zijn opgeleverd staan bij ons nieuwe klanten voor de balie." Cees de Veld is duidelijk over de opzet van de Open Dag van zaterdag: „Er zijn nog steeds mensen in deze wijk, die hier nog nooit geweest zijn. Die proberen we zaterdag eindelijk eens naar binnen te sleuren." MAASSLUIS Voor iedere ambtenaar die deelneemt aan de spon sorloop Sport Aid '88 betaalt de ge meente Maassluis een tientje aan de stichting World Runners. De loop wordt op zondag 11 september gehouden. De opbrengst van deze sponsorloop is be stemd voor verschillende voedselprojec- ten, overal ter wereld. Van de ambte naar wordt wel verwacht, dat hij even eens een tientje aan de geldinzameling bijdraagt. De gemeente roept zoveel moge lijk maassluizers op aan de actie mee te doen. De loop wordt georganiseerd in Scheveningen en begint aan het eind van de boulevard. De start van de loop is op het strand, de finish is onder de pier. Het inschrijfgeld bedraagt mini maal tien gulden. Om 13.30 uur begint de prestatieloop over 25 kilometer. Twintig minuten later starten de deelne mers aan de prestatieloop voor de jeugd tot en met twaalf jaar. De kinde ren lopen een kilometer. Het startschot voor de zeven kilometer wordt om 14.20 uur gegeven. VLAARDINGEN - Het Koipabad krijgt woensdagochtend tijdens de open dag bezoek van wethouder J. Madern. Op de woensdagochtenden wordt reke ning gehouden met de oudere Vlaardm- gers, die in conditie willen blijven met de watergymnastiek. Het water zal tij dens de woensdagen tot ongeveer 29 graden worden verwarmd. Ouderen kunnen in het Koipabad aan de West landseweg een kijkje nemen van 10.00 tot 12.00 uur. ïk+ti %J U j>Ü et kan niet tang meer duren, af de Broekpolder Is weer een stukje beter met bet bebouwde deel van Vlaardingen verbonden. Het viaduct over de A20. dat de Westwtjk verbindt met het recreatiegebied aan de overkant van de snelweg, be gint dageiijks meer vorm te krijgen. Binnen een paar maanden is bet nog een voudiger even tussendoor een wandeling door de groene Broekpolder te maken. VLAARDINGEN - De koop is rond, maar de pastoor weet nog van niets. Voigens de geestelijke van de Heilige Geestkerk aan de Van Hogen- dorplaan, pastoor Giesbers, wordt zijn kerk pas verkocht, als hij z'n handte kening heeft gezet. En zover is het nog lang niet. „Is er ai een bouwver gunning aangevraagd voor een nieuwe kerk?" reageert hij verbaasd op publi caties over de toekomst van zijn kerk, „dat lijkt me iets te voorbarig, het loopt echt met zo'n vaart. Wat ze schrijven is uit de duim gezogen." Het lijkt erop, dat de realiteit wel degelijk meer vaart heeft, dan de pastoor denkt. Volgens directeur H.D. Crouwel van Kavel Vasthoed BV in Rijswijk heeft zijn bedrijf informeel de kerk gekocht van het bisdom in Rot terdam. „En informeel wil zeggen dat alles gewoon rond is." De grond blijft echter in handen van de gemeente Vlaardingen, die de lap aarde vervol gens in erfpacht zal uitgeven. Crouwel zal de huidige kerk, die te groot is voor de slinkende katholieke gemeen te, iaten slopen. Daarvoor in de plaats komt een kleiner kerkje, 1000 vierkan te meter wmkeis en 18 woningen. „De handtekeningen zijn nog niet gezet, omdat er gesproken wordt over de laatste details van het project Het bisdom wit natuurlijk precies weten hoe dat nieuwe kerkje eruit gaat zien. Het is een kwestie van enkele weken voor de koop ook officieel is geslo ten," stelt Crouwel gerust. Het wach ten is verder op de provinciale verkla ring van geen bezwaar. Wat hem betreft, is het hoog tijd dat het contract wordt getekend. „We zijn .al enkele jaren voor dit bouwproject in de weer," verzucht Crouwel. Leek het alsof duistere machten de sloop tegenhielden, de werkelijkheid is vanzelfsprekender. Crouwel: „Vlaardingen heeft lang moeten wachten op een contingent premie-woningen. Het heeft even ge duurd eer ze die binnenhadden." Pas toor Giesbers ziet het anders. Volgens hem heeft, het aan het persoonlijk dwarsliggen van wethouder Goudriaan gelegen, dat Giesbers nog altijd in zijn veel te ruime kerk huist. Ook nu is Giesbers niet over tuigd van een snelle afhandeling van de piannen omtrent zijn kerk. Behalve dat hij niets heeft getekend, laat de gemeente de boef volgens hem nu spaak lopen. „Er worden grondmon sters genomen op de plaats, waar een olietank ligt. Ik dacht dat die tank was leeggehaald. Nu onderzoeken ze of er een lek is. Daarom is er vertraging in de procedure, die de verkoop regelt." Lek of met, volgens Crouwens was er geen vuiltje aan de lucht, en is er inmiddels een bouwaanvraag inge diend. De volgende vraag die dan be antwoord moet worden, is wie de dui zend vierkante meter winkelruimte gaat bezetten. Winkelier J. A. de Wilt hoopt van ganser harte, en met hem de winkeliersvereniging Van Hogen- dorplaan, dat hij zijn te kleine winkel mag verruilen voor het nieuwe com plex. „Ik ben al zes jaar te klein be huisd. Heel de omgeving hebben we afgestroopt, maar deze gezellige, knusse buurt, is overvol. Er is geen centimeter winkelruimte meer be schikbaar. ik hoop daarom dat er ein delijk eens spijkers met koppen wor den geslagen. Want zowel Kavel Vast goed als de gemeente heeft me be loofd, dat ik als eerste op de lijst sta, om in het nieuws pand te trekken. On derzoek zal moeten uitwijzen, welke hoeveelheid winkeloppervlak ik kan gebruiken. Heeft de winkeliersvereniging geen bezwaar tegen de uitbreidings plannen van Van de Wilt, anders ligt het als Albert Heijn ter sprake komt. Nog een grote supermarkt erbij ia AH, zo vrezen de winkeliers, en de concurrentie wordt letterlijk moor dend. Het eerste argument van voor zitter J.C. Boere, dat er officieel bij de gemeente een bezwaar is ingediend, omdat AH geen (id is van de winke liersvereniging, snijdt geen hout. „We zijn een belangenvereniging en komen dus op voor winkeliers die bij ons zijn aangesloten," zegt Boere. „AH is dat niet.' SCHIEDAM De aannemer van een bouwwerk aan de Laurens Coster- straat heeft gisteren bij de politie zijn nood geklaagd over vernielingen en diefstal op zijn werkterrein. Gistermor gen ontdekte hij dat een grote hoeveel heid gereedschap was weggehaald uit de loods op zijn bouwerij en een vijftig- tons mobiele kraan zeer zwaar was be schadigd. De politie heeft de zaak in on derzoek genomen. SCHIEDAM Vannacht om half twaalf heeft de Schiedamse politie een 31-jange Rotterdammer uit de keider van de supermarkt Edah aan het Nieuw- landplein geplukt. De man was binnen gekomen door een ruit te forceren. Op het politiebureau wordt hij nu vastge houden om uit te leggen waarom hij zo laat boodschappen ging doen. SCHIEDAM In nog geen uur tijd heeft de Schiedamse politie gisteren tussen het Kethelplein en de Benelux- tunnei op de A4 veertig snelheidsover treders betrapt. trmv». V/V*". SCHIEDAM - Buurt huis Nieuwiand houdt zaterdag 10 september de jaarlijkse •open dag. Van 12.00 tot 16.00 uur kunnen belangstellenden een indruk krijgen van de acti viteiten van het buurthuis aan de Albardastraat 65 Om 15 00 uur vindt de trekking plaats van een loterij, georganiseerd door de Internationale Werk groep. Hoofdprijs is een gevul de boodschappenmand. Loten een gulden per stuk kunnen tot 14.00 worden gekocht. OHOBOWOei MEDEDELING} Db binnenvaartschepen zijn tijdens bon weekeinde weer voor iedereen te bezichtigen. De epoxy-siergrindvloer is de sierlijke moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. In onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblijvende offerte. Geopend dagelijks van 13.00-17.00 uur, zaterdags van 10.00-16.00 uur en de koopavond. SCHIEDAM - De Stich ting Gecoördineerd Ouderen werk Schiedam zoekt vrijwilli gers, die vooral op zaterdag war me maaltijden bij ouderen kun nen bezorgen. De maaltijden worden'rondgebracht door men sen van het dienstencentrum De Woudhoek.voor ouderen die niet meer kunnen koken. De maaltijden worden te gen twaalven opgehaald bij ver pleeghuis Driemaasstede. ROTTERDAM - Het Rotterdam se Noorderesland staat vrijdagavond 9 september in vlammen. Niet alleen zijn dan de huizen aan de Maaskade met lichtjes versierd, ook op de Maas varen verlichte jachten. Een paar duizend lichtjes zuilen 'de rivier afzakken'. Het verlichte Noorderetland, voorafgegaan door een lampionoptochf voor kinderen en afgesloten met een vuurwerk, Is één van de evenementen van de 'De Dag en De Nacht van de Binnenvaart' op 9 en 10 september. Na een winter die voor de bin nenvaart voor een groot deei in het te ken stond van de Granaria-acties, willen de schippers zich voor het publiek ook eens van een andere kant iaten zien. Dat gebeurt zaterdag 10 september vanaf 's morgens tien uur met een mari tieme beurs op de Maaskade en een vlootschouw op de Maas met een histo risch overzicht van de binnenvaart op de Rijn. In het Hulstkampgebouw is een expositie van scheepsmodellen en an dere maritieme kunst. De gehele dag zijn aan de Maaskade binnenschepen afgemeerd die voor het publiek toegan kelijk zijn. Het programma begint vrijdag avond al om zeven uur uur met de voor ronden van de open Internationale kam pioenschappen Jetski op de Maas voor de Maaskade. Jetski is een nieuwe vorm van watersport. Deelnemers pro beren zo snel mogelijk op een soort wa- termotoren een parcours voor het el- land af te leggen. Zaterdag om twaalf uur zijn de finalemanches. De lampionoptocht begint vrij dagavond om half negen, gevolgd door het verlichte Noordereiland en omgé ving om tien uur en afgesloten met een vuurwerk om half elf uur. Organisator de Stichting Promotie Binnenvaart zal aan de mooiste verlichte huizen en jach ten prijzen toekennen. Zowel vrijdag als zaterdagnacht zijn alle achttien ca fés op het Noorderieiland tot vijf uur 's ochtends open. Zaterdag beginnen na de trek- wed strijd voor sleepboten op de Maas (12.00 uur) op vier plaatsen op het Noordereiland de finales van het straat festival. Clowns, acrobaten, muzikanten, goochelaars en dansers strijden op hei festival om de gouden straatkei en een geldbedrag van vijftienhonderd gulden.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1