Directeur geeft misstap Veel animo voor cursus dierenverzorging met slechte heipalen toe Nu al weer een Podiumgala Centrum wordt als eerste wijk aangepast voor rolstoelers Het Vrije Volk SgjIEDAMZMMBMÊOM Gemeente koopt huizen in laag gelegen buurt Nachtelijke controle i: i SS!» Kinderen vinden vertrouwelijke politie- informatie john kroes Fletskljkmiddag op politiebureau Feestelijk afscheid trouwe leerkrachten Kunstenaars mogen meedenken PAGINA 18 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 Molenaar liet afgekeurde palen slaan wegens tijdsdruk. Bouw kon geen zes weken wachten. Vlaardingse eisen strenger dan elders weten. tiülsta studio 50 jatr Uw bedden-spiciaiist Hoofd-sponsor Excalsior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Jeugd Media leert spelen met geluld WSWV Pi Door Ad Hoogerwert VLAARDINGEN - Directeur Mo lenaar van Bouw- en Woningtoezicht geeft toe buiten zijn boekje te zijn ge gaan. Hoewel hij wist dat een deel van de heipalen van het nieuwe politiebu reau niet aan de gestelde eisen voldoen, heeft hij het in de grond slaan niet wil len tegenhouden. De levering van een partij nieuwe palen zou zo'n week of zes hebben gevergd. En die vertraging kan de bouw volgens hem niet lopen. Het college van burgemeester en wethou ders heeft hij bewust niet telefonisch in- gelïcht.„lk wilde me niet achter wethou der Goudriaan verschuilen. Ik word er voor betaald verantwoording te nemen. Als hoofd van Bouw- en Woningtoezicht moet ik zulke tèchnische zaken zelf kun nen beslissen," aldus Molenaar. Volgens constructeur A.J.B. Gijs beis, die de palen heeft besteld, zou de serie palen in elke andere gemeente wél zijn goedgekeurd. „Maar iedere ge meente heeft natuurlijk het recht de ei sen op te schroeven. En Viaardingen kent inderdaad strenge eisen. Het wijkt daarmee af van het landelijk gemiddel de," verdedigt Gijsbers zich. Hij was zelfs bereid de palen te laten onderzoe ken door het Laboratorium voor Grond mechanica in Delft, maar zover hoefde het niét té komen: Gijsbers: „Molenaar ging ermee akkoord dat de palen dé grond in werden geslagen. Daar houdt voor mij dit verhaal op." Het verhaal van directeur Mole naar begint op 22 augustus. „In het on derhavige geval," vertelt Molenaar, „krijgen wij op 22 augustus het palen plan onder ogen, met daarop de bere keningen van de palen. Misschien had de bouwer erop gerekend dat het een kwestie van goedkeuren en tekenen was. Maar nee, het werd: sorry, de pa len zijn niet goed. We keuren ze niet af, maar ever.min goed." Wat bleek? Gijsbers had palen besteld bij twee leveranciers. Een partij van 113 palen was voldoende gewa pend. Zelfs iets. beter dan vereist. De andere serie was afkomstig van Lode- wiekes Beton BV. Van deze 68 palen vertoonden 8 palen 6 percent te weinig bewapening, en in 30 palen zat 2 per cent te weinig bewapening. „Daar kon ik nog mee leven," meent Molenaar. Met de andere 30 lag het anders. Metin gen toonden aan, dat 12 palen 15 per cent te licht verstevigd waren. En 18 maar liefst 18 percent te licht. „En dat was pijnlijk." Volgens Molenaar moeten heipa len voor Vlaardingse gebouwen voldoen aan de zogenoemde 'brosse breukfor- VLAARDINGEN De gemeente Viaardingen zal de boer op gaan om huizen aan te kopen in het gebied van de Weteringstraat/Groeneweg/Mark- graaflaan. De gemeenteraad heeft voor een actief aankoopbeleid gekozen om dat het geen heil ziet in de verbetering van het rioleringstelsel. Wethouder Chr. van Roon gaf te kennen dat de gemeen te tussen nu en twee jaar geen plannen heeft de mensen uit hun huizen te zet ten. Wel zei hij, dat ais er in het gebied zo'n veertig vijftig bewoners besluiten hun huis aan de gemeente te verkopen, de gemeenteverdere planvorming niet zal laten stagneren door dwarsliggers. „We bieden een relatief hoge prijs. Laat ik duidelijk zijn, uiteindelijk kunnen we wel onteigenen." p -o< volgens het'college'van' burge meester en wethouders is het dé bedoe ling, dat er slechts een zeer korte tijd van leegstand zal zijn. Er worden geen huizen langdurig dichtgetimmerd met het risico dat de buurt verpaupert. De fractievoorzitter van de SP, R. Poppe, meende gisteren tijdens de raadsvergadering, dat het argument van wateroverlast wordt misbruikt Tegen Van Roon: „U sloopt de laatste betaal bare woningen in deze stad, om er duurbare woningen voor in de plaats te bouwen." Hij vond dat de aankopen nü, als een breekijzer worden gebruikt om de rest van de buurt over de brug te krijgen. PvdA-raadslid G. Boender had eveneens een kanttekening bij het colle gevoorstel tot aankoop. De gemeente koopt in dit geval eerst de huizen en grond, om pas daarna een plan te ont wikkelen wat er met het gebied zal ge beuren. „In de juiste volgorde zou het natuurlijk precies andersom moeten zijn." mule', samengesteld door de vier groot ste betonleveranciers van nederland. Dat er toch palen worden gebruikt van verschillende kwaliteit, heeft volgens Molenaar te maken met de prijs van een paal. „Een bouwer probeert wellicht de prijs te drukken." Op 26 augustus, nog geen week voordat burgemeester Van Lier de eer ste officiële paal op 31 augustus zal slaan, krijgt Molenaar om 4 uur bezoek van de constructeur. „We hoefden niet lang te praten. Door de korte voorberei dingstijd had hij palen genomen, die uit voorraad leverbaar waren. De afgekeur de palen inruilen voor anderen, zou min stens zes weken vertraging opleveren. Ik ben toen onder de tijdsdruk gezwicht. Ik doe het niet graag, want ik heb ook liever goede palen. Ik heb vervolgens op eigen initiatief besloten de palen te la ten he»en. Onder druk van de omstan digheden en in het belang van de voort gang van dit project hebben we gezegd: zodra alle palen in de grond zitten, me ten we ze door. Als dan blijkt dat er scheuren zijn, slaan we er nieuwe palen naast."Het college werd schriftelijk over de 30 slechte palen ingelicht. B en W waren daarom niet tijdig van de situatie op de hoogte. Molenaar had er niet op gere kend, dat de reacties uit de gemeente raad zo heftig zouden zijn. Ook con structeur Gijsbers vindt dat de affaire niet zo'n ophef in de publiciteit verdient. De verlate bestelling wijt hij aan „ver wikkelingen binnen de planning". Zo zou de sloop van het oude politiebureau zo lang mogelijk zijn uitgesteld, om het ongerief voor het politiekorps geen dag langer te laten duren dan noodzakelijk is. Zal het nieuwe politiebureau nu wel stevig op z'n poten komen te staan? Een verontwaardigde Gijsbers: „Wat dacht u dan. Ik lach me de krullen van m'n buik. Het bureau wordt ge bouwd volgens de NEN-normen. U kunt ervan op aan dat het zal staan als een huis." Maar met wie heeft u nu eigenlijk overleg over de haast van dit project? Gijsbers: „Daar laat Ik me niet over uit. U maakt er een politiek verhaal van. Ik hou me bij de technische kant van de zaak. Het is beter als er niet te veel over geschreven wordt."-1 «a Cursisten aaien de konijnen. Het schoonmaken van een konijnenhok moet regelmatig en grondig gebeuren, houdt beheerder Pist van Mil zijn leerlingen voor. SCHIEDAM De animo onder Schiedamse kinderen om te leren hoe je dieren moet verzorgen is groot. Beheer der Piet van Mi! en zijn assistent Sjaak Vroom hebben de komende weken de handen vol op de kinderboerderij in het Prinses Béatrixpark. Elke woensdag middag leren zij maximaal vijftien kinde ren wat belangrijk is bij dierenverzor ging. „Er waren zoveel liefhebbers, dat we een deel al naar oktober hebben verschoven als we een tweede cursus geven," zeggen de twee vaste krachten. Van Mil is wel gelukkig met de steun, die hij krijgt van routiniers als Vanessa en Dennis. Zij liepen al lang voordat het idee van een cursus 'assis- tent-dierenverzorging' werd bedacht tussen de koeien, geiten, konijnen, kip pen, pauwen en andere dieren van de boerderij. Hun in de harde praktijk en weer en wind bij privélessen van de be heerders opgedane bekwaamheden kunnen zij nu aan leeftijdgenootjes eta leren. „Jongens, kijk maar eens hoe Dennis dat doet. Zo hoort het." Piet van Mil verheelt niet, dat hij aan deze jonge Schiedammer al een goede hulpkracht heeft. „Ook Vanessa kun je om een boodschap sturen." „Hoe vaak moet je eigenlijk een konijnenhok schoonmaken?" Een vol wassen vrouw vraagt het aan Van Mil als hij zijn leerlingen laat zien hoe gron dig je de uitwerpselen en het vuile stro moet verwijderen nadat de knabbelaars vakkundig uit het hok zijn gehaald. „Vier keer per week is zeker met mooi weer nodig. Anders gaat het wel erg stinken." Op de vraag van de beheerder van de kinderboerderij vertelt de dame, het park was gekomen om deskundige voorlichting te krijgen. „Aan de cursus meedoen? Neen, ik kijk wel uit." Sjaak Vroom zit met een groep jongens en meisjes in het geitenhok. Een van de dieren laat zich daar gewillig melken. Telkens bewerken nieuwe, on ervaren handjes haar spenen. Als ze het zat wordt draait ze zich om. „Het lijkt wel of die koe jaloers' is. Ze komt steeds hier met haar kop naar binnen en maakt bewegingen met haar voorpoot alsof zé over de klapdeur wil klimmen." Een van de jonge cursis ten kijkt met enige wantrouwen om naar de zwarte kop van de Lakenvolder, de koe die deze zomer op de boerderij is komen wonen en inmiddels ook een kalf (zonder laken) heeft geworpen. Volgens Vroom zijn ajle cursisten vol enthousiasme en tonen ze allemaal we!dierenllefde.-;^0 hebben natuurlijk in het ene karweitje meer zin dan in hét andere, maar doen alles om het diploma te halen. De grootste beiangstélling gaat wel uit naar het voederen van. de dieren, maar ja, dat is ook voor onszelf een dankbaar karwei." In vier weken leren de kinderen van de ervaren krachten op de kinder boerderij hoe. ze met dieren om moeten gaan, welke eigenaardigheden de ver schillende beesten hebben en vooral, dat hygiëne in het hok en verzorging van de dieren belangrijk is. Na vier we ken, waarin ze alle verschillende bewo ners van de kinderboerderij onder han den krijgen, gaan ze als gediplomeerde 'assistent-dierenverzorger" door het le ven. Gistéren konden ze in de stat van de boerderij ook het jonge grut aan schouwen, dat de big Bea vorige maand ter wereld héeft^bracht.h,! nas, nsSïew nesg et nes mo inpnmnornhon mocno VLAARDINGEN - Enkele spelende kinderen hebben op het sloopterrein van het oude Vlaar dingse politiebureau aan de Deif- steveerweg een pakket proces sen-verbaal gevonden, met daarop het stempel 'vertrouwelijk'. Vol gens de Socialistische Partij, bij wie de gegevens terecht zijn geko men, is in de haast om een nieuw bureau te bouwen de zorgvuldig heid tijdens de sloop uit het oog verleen. De niet voor de buitenwe reld bestemde informatie is bij A. van Wezel, raadslid van de Socia listische partij, op tafel gekomen. Van Wezel vraagt het college van burgemeester en wethouder in schriftelijke vragen hoe zoiets mo gelijk is. De vijf centimeter-dikke bundel papieren bevat behalve de - processen-verbaal, met namen en toenamen van verdachten, ook ge gevens over de indeling van pelo tons van de Mobiele Eenheid. „Zelfs de speurende kinderen be grepen dat het hier geheime infor matie betreft," aldus Van Wezel. Hoe is het mogelijk dat der gelijke stukken op straat liggen, schrijft Van Wezel aan B en W. Hij vraagt zich af, of het college een verantwoorde verhuizing heeft ge regeld. „En zo ja, wat is er dan fout gegaan?" Verder wil het SP-raadslid weten of de politie de vermissing al heeft opgemerkt en gemeld. Als dit niet het geval is, wat is er dan mis met de administratie van het Vlaardingse korps? wil Van Wezel Maar belangrijker: hoe is de politie van plan erachter te ko men wat ze eventueel nog verder mist? Als laatste vraagt hij of het college nog geïnteresseerd is in de stukken. De politie kon vanochtend nog geen commentaar geven, om dat de zaak werd onderzocht. Gisteren werd de nota gepresenteerd. Wethouder Van Roon (tweede van rechts) zei bij die gelegenheid graag fn con tact te komen met biinden, om met hen obstakels in de openbare weg te kunnen bespreken. VLAARDINGEN - De grote werkdruk op de afdeling Verkeer was er de oorzaak van, dat de uitvoering van het Routeplan Gehandicapten zolang op zich heeft laten wachten. „Maar wie A heeft gezegd, moet ook B zeggen," vond wethouder Chr. van Roon (Ver keer). Hij beloofde daarom enkele we ken geleden zijn nek maar eens uit te steken door toe te zeggen nog deze maand met het plan van uitvoering op de proppen te komen. Gisteren presenteerde hij in ge zelschap van zijn ambtenaren de eerste fase van het routeplan, dat nog eind dit jaar moet zijn afgerond. Tegen die tijd zal het centrum van Viaardingen geheel toegankelijk zijn voor slechtlopenden en gehandicapten in een rolstoel. In het kader van het routeplan worden verschillende verkeersborden, park eermeters en lichtmasten verplaatst en afritten van stoepen aangebracht. Omdat het oorspronkelijke plan alweer van enkele jaren geleden dateert een student van de Verkeersacademie in Til burg had de begaanbaarheid van de openbare weg In Viaardingen voor ge handicapten toen flink onder de loep genomen is onlangs de gehele route opnieuw verkend en op foto's vastge legd. Met deze actuele informatie is het eerste deelplan voor de fase 1 uitge werkt. Het plan behelst nog geen wijzi gingen In het straatbeeld voor mensen die slechtziend of blind zijn. in de uit werkingsplannen voor de andere wijken zal wei meteen rekening worden gehou den met blinden. Van Roon: „We willen nu graag in contact komen met blinden in Viaar dingen. Een aantal van hen weten we wel te vinden, maar nog lang niet ieder een. We willen met die mensen rond de tafel gaan zitten om met hen individueel de obstakels op de openbare weg te bespreken. Elke blinde heeft namelijk een eigen leefpatroon en vaste routes." Gekozen is om eerst het centrum onder handen te nemen, vanwege de belangrijke uitgaans- en winkelfunctie van dit deel van Viaardingen. Een wijk ais de Loper zal pas over enkele jaren aan de beurt zijn. Volgens Van Roon i,r het zinloos om nu de zaak daar op z'n kop te zetten, terwijf een renovatie en uitbreiding van het winkelcentrum in de pen zit. De wethouder wijst erop, dat er na het raadsbesluit van vorig jaar om tot uitvoering van het plan over te gaan, niet door de ambtenaren op de afdeling Verkeer is stilgezeten. „Tijdens de re constructie van de Van Hogendorplaan bijvoorbeeld," zegt Van Roon, „zijn de punten uit het routeplan natuurlijk met een 'meegenomen'." Hoewel het Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR) er zeer gelukkig mee was dat de uitvoering van het plan nu eindelijk In een stroomversnelling is ge raakt, werd wel een kanttekening bij de jubelstemming geplaatst. „Het is leuk als je probleemloos door de stad kunt rijden, maar het heeft geen zin als de openbare gebouwen zoals een Stadsge hoorzaal niet voor rolstoelers toeganke-' lijk is," zei Van Gijzen namens de ge handicapten. Hij brak een lans voor een on derzoek naar de toegankelijkheid van gebouwen. Het verbaasde hem dat zo'n rapportage er volgens Van Roon al was. Waarom wordt die kennis dan niet ge bruikt om toegangen te verbeteren? Van Roon: „Laten we dat later bekijken. Wanneer nu aiieriei maatregelen aan het uitwerkingsplan hangt, krijg je een soort overvolle kerstboom die de uit voering weer vertraagd. Eerst het een, dan het ander." En, meende Van Roon, de toegang van gebouwen is eigenlijk niet de taak van een wethouder van Verkeer, maar iets voor Goudriaan. Nu de werkzaamheden van de grond komen, zal er maandelijks over leg plaatsvinden tussen het VOR, die de vorderingen op de voet zal volgen, en de gemeente. Zo nu en dan zullen er 'proefpersonen' over de onder handen genomen straten rijden of lopen, om de verbeteringen uit te testen. De aanpas singen hei het stadscentrum zullen ruim dertigduizend gulden kosten. In totaal heeft de gemeente Viaardingen drie ton- voor het project vrijgemaakt. Het heeft enkele jaren geduurd eer men dat be drag zelf wilde uitgeven. Het college voorstel om geld beschikbaar te stellen kwam pas, nadat alle aangeschreven in stellingen bij de overheid en de Europe se Gemeenschap nu! op het request ga ven. Van Gijzen zei, zich verontschul digend voor het grote bedrag, dat niet alleen gehandicapten en slechtslopen- den van de aanpassingen profiteren, maar ook grote aantallen ouderen en moeders met kinderwagens. SCHIEDAM Binnen een jaar al beleeft Schiedam zijn Tweede Podium gala In het Passagetheater en interim manager Caret Beeke van het theater weet nu al, dat het daar niet bij blijft Het theater heeft met het comité Bran dersfeesten grif ingehaakt op het idee van initiatiefnemers Carel van der Velde en Peter Pijpers voor een nieuwe Rock and Rollhappening. Gruppo Sportlvo van Hans Vandenburg staat drie maan den na zijn terugkeer hier op de plan ken naast de Anton Geesink Big Band met Gorzenees Rini van Willigen als zanger en de succesvol doorgekomen Schiedamse meidenformatie Jamrax. Het Tweede Podiumgala vindt plaats op vrijdag 23 september. Eind fe bruari waren ruim vierhonderd Schie dammers present op het eerste gala, dat zoals'Van der Velde het noemt een proefballonnetje was. „Wij konden ons niet voorstellen, dat In Schiedam voor deze muziek geen grote belangstelling zou zijn. Bij Peter Pijpers in Podium traden dan we! regel matig goede bands op, maar in ons plaatselijke theater of op andere grote podia gebeurde zoiets maar niet. Na het succes van het Eerste Podiumgala ben ik met de mensen van Passage gaan praten om tot een snelle herhaling te komen. Dat was niet mogelijk, maar in het kader van de Brandersfeesten was het wel in te passen. De opzet is hetzelf de met drie groepen. Aanvullend is ech ter nu, dat dank zij het theater en steun van het comité Brandersfeesten In de toegangsprijs van vijftien gulden nu ook twee consumpties zijn inbegrepen. Een in het Passagetheater en een in Muziek café Podium, waar alles Is begonnen en het die vrijdagnacht ook goed kan ein digen." De terugkeer van Gruppo Sport- ivo lijkt op papier het grootste klapstuk van de avond, maar de nieuwe band van Rini van Willigen trekt ook al na een haifjaar werken de aandacht. „De naam Anton Geesink is gekozen omdat we maar uit acht man bestaan. Normaal telt een big band minstens zestien man. Wij maken wel het geluid van een echte big band, echte stevige pak-mekaar- beet muziek en dachten dan moeten we in die naam toch iets 'bigs' doen. Zo werd het dus Anton Geesink, die hier trouwens niks van afweet." Ruud Stegers (trombone), Edwin Teuersite (trompet), Richard Troost (gi taar), David Hammink (bas), Fred Fierst (altsax), Hans Zierikzee (tenorsax) en Ri ni van Willigen (zang) maken deel uit van de formatie, die tijdens het Heine- ken Jazzfestival in De Dcr'en optreedt. Een verrassing op het gala zou weieens kunnen worden de gitaarpop spelende Schiedamse meidengroep Jamrax. Zij begonnen ooit in de Gouds bloem en hebben Inmiddels wat lande lijke bekendheid veroverd. Ze gebruiken drums, gitaar, bas en zang. Hun inspira tie komt van de Roots '77 en oude Trash. Ze hebben In voorprogramma's gestaan van bekende bands, onder meer in Paradiso, en hebben thans nau welijks meer tijd voor hun studie en ge wone baan zó vaak worden ze ge vraagd. Deze maand verschijnt een ver- zamel-LP waaraan zij hebben bijgedra gen. Zij zijn al verschillende keren te ho ren geweest vla VPRO-radio en binnen kort volgt een optreden voor de NCRV- microfoon. Zij openen op 23 spetmeber het Tweede Podiumgal om acht uur. Toegangsprijs (inclusief 2 consumpties) ƒ15.-. SCHIEDAM Vier Schiedam mers zijn vannacht bij een controle van de politie aan Nieuwe Damlaan- Schie- damseweg en aan de Horvathweg be keurd. Drie van de aangehouden auto mobilisten hadden te veel gedronken en kregen een rijverbod. Een van hen, een 27-jarige man, reed bovendien zonder verzekering. Dat was ook het geval met een 29-jarige Schiedammer, die dus ook zijn auto kon laten staan. De con trole vond plaats tussen elf uur gister avond en twee uur vannacht. Vrijwel alle van de tientallen passerende auto's zijn staande gehouden. PNOCZONDCN UfOCOGJNQ) SCHIEDAM Jeugd Media Is een vereniging waar jongeren van tien tot achttien jaar terecht kunnen om zelf geluidsprogramma's te ma ken. De leden leren alle facetten van het maken van radio-program ma's zoals het voorbereiden van programma's, het mixen van geluld en het omgaan met mengtafeis, tape-recorders en andere appara tuur. Als de nodige vaardigheden zijn verkregen wordt gewerkt, aan het maken van interviews, hoorspe len of reportages, die voor uitzen ding door lokale- of ziekenomroepen in aanmerking komen. Het lidmaatschap van Jeugd en Media Schiedam kost vijf gulden per maand. Bij wijkcentrum De Er ker is nadere informatie te verkrij gen. VLAARDINGEN - De afgelo pen maanden zijn er een groot aan tal fietsen bij de politie gebracht. Voor mensen die in de afgelopen tijd aangifte hebben gedaan van diefstal van hun fiets, wordt er woensdag 14 september van 14.00 tot 15.30 uur aan de Westlandseweg 12 een flets kljkmiddag gehouden. MAASSLUIS Oud-leeriin- gen van de kleuterschool De woelige Roef en de Prinses Christina basis school worden uitgenodigd bij het afscheid te komen van mevrouw N. M. Nijk-Hendriks en mevrouw M. M. J. Slier-van Tlel. Voor deze twee 'trouwe leerkrachten' wordt vrijdagavond 9 september een fees telijke receptie gehouden, van 20.00 tot 22.00 uur. Het feest wordt ge houden op de Prinses Christana- school aan de Vincent van Goghlaan 2. MAASSLUIS - De Molen wijk zal kunstzinnig worden ver fraaid. De gemeente Maassluis zal een bedrag van zesduizend gulden vrijmaken, om een of meer kunste naars te laten meedenken over wat er gedaan zou kunnen worden. Zelf denkt het college van burgemeester en wethouders aan het mooier ma ken van waterovergangen, zoals de aan te leggen bruggetjes en duikers, Het aanpakken van de nieuwbouw wijk is een initiatief van de Culturele Raad.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1