Meer geld voor beeldende kunst Opslagruimte drukkerij Romer uitgebrand Historisch museum krijgt honderden vakantiekaarten Spieringshoek in voor gezelligheid PvdA-ers Schiedam bijeen Het Vrije Volk SCHIEDAM Dwaze zaken 5?j H Biljartfinales van start Auto gestolen Miljoenste container 'Zhivago' terug Polderweg afgesloten Heftruckers strijden WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 Gemeente gaat, met subsidie van provincie, meer kunst aankopen en een artotheek beginnen in Noord. Kunstenaars krijgen huursubsidie voor ateliers Museum. Door Perry Menexis t l\ SCHIEDAM Het beleid van de gemeente op het gebied van de beel dende kunst wordt uitgebreid. Financië le steun van de provincie stelt wethou- der Hafkamp hiertoe in staat. In het bi bliotheekfiliaal Noord (in de Blauwe Brug) komt een gemeentelijke arto theek, waar men kunst kan lenen. Deze zal van start gaan zodra de leegstaan de, voormalige kleuterschool aan het Bachplein is omgebouwd tot kunstop slagplaats. De wethouder van Kunstza ken vraagt de gemeenteraad hiervoor 220 000 gulden uit te trekken. Bijna een zelfde bedrag wil hij besteden aan het inrichten van zes ateliers in de oude school aan de Zalmstraat. Schiedam komt in aanmerking voor provinciale steun omdat het een actief beeldend kunstbeleid voert. Col lectievorming en het houden van ten toonstellingen in het Stedelijk Museum, het verstrekken van kunstopdrachten, het doen van kunstaankopen voor een artotheek en het hebben van een eigen Produktie Stipendium Regeling spelen hierbij een rol. Met ingang van dit jaar kan de gemeente daarom op een subsi die van 149.000 gulden van de provincie rekenen. Burgemeester en wethouders staan op het standpunt, dat zij hierdoor voorzieningen kunnen treffen die bijdra gen aan een bloeiend klimaat voor de ontplooiing van kunstenaars. Zij kunnen werken verkopen ten behoeve van de artotheek en krijgen huursubsidie voor hun ateliers. Twaalf ateliers komen beschik baar in de schoolgebouwen aan de Westmolenstraat er> de Zalmstraat. Ze worden tegen de volle prijs verhuurd. In de oude scholen aan het Oude Kerkhof en de Warande mogen de daar geves tigde kunstenaars ook nog wel voorlo pig blijven zitten, maar de gemeente zal aan die panden geen onderhoud meer plegen en evenmin voorzieningen tref fen. De panden zijn daar veel te slecht voor. De na de toewijzing van de school in de Zalmstraat aan beeldend kunstenaars enkele maanden geleden door de Harmonie Gusto gekraakte school aan de Waranda 150 is volgens het gemeentebestuur zelfs 'slooprijp'. Op het gebied van de toewijzing van atelierruimte wil wethouder Haf kamp een straffer beleid. Er is, zo staat in het voorstel aan de raad, een stren gere selectie nodig dan tot nog toe ge bruikelijk was. Niet alleen zal de kunste naar of kunstenares in Schiedam moe ten wonen. Ook is de produktie van 'kunst van voldoende kwaliteit' en 'pro fessioneel werk' vereist. Een advies commissie, bestaande uit deskundigen op het gebied van beeldende kunst, gaat hierover oordelen. De samenstel ling daarvan komt later aan de orde bij het opstellen van een regeling voor de nieuwe ateherhuursubsidie. Met perslucht- maskers op be streed de brand weer de vlam men. Door Canis Zijlmans ROTTERDAM „We waren naar het Museum Rodin in de Rue Va- renne in Parijs geweest en hadden die dag al heet wat afgesjouwd, dus zoch ten we een taxi om terug naar het hotel te gaan. Maar juist als je er één nodig hebt, is hij niet te vinden. Van een ken nis had ik gehoord, dat ais je in Parijs een taxi nodig hebt, je naar zo'n lan taarnpaal moet zoeken waar een taxi bordje aanzit. Daar schijnen ze regel matig langs te rijden. We vonden wei zo'n bordje, maar er kwamen helemaal geen taxi's langs. Wel stonden onder het bordje een aantal kruiwagens, sym bolen van taxi's waarmee je alleen niet ver komt," vertelt de 62-jarige Jan Pe ters uit Bemmel. Met een foto, die hij van dit tafereel maakte, heeft hij de eer ste prijs van een door het Historisch Museum Rotterdam uitgeschreven prijs vraag gewonnen. Deelnemers aan de prijsvraag, die werd gehouden Jn het kader van de tentoonstelling 'Eindelijk .vakantie', was gevraagd "om een typerend souvenir of een foto, ansichtkaart of brief te sturen van hun vakantie en met 'de kruiwagens onder het taxi-bordje' won Jan Peters een tiendaagse vakantiereis (hoe kan het ook anders) naar de Costa Brava, Salou of Benidorm in Spanje. Zo'n twintigduizend mensen be zochten in de afgelopen maanden de tentoonstelling 'Eindelijk vakantie' in het Schielandshuis, die handelt over de ge schiedenis van het reizen, vakantie en alles wat daar mee te maken heeft. Door de grote toeloop heeft men inmid dels besloten om de tentoonstelling tot 2 oktober open te houden een maand langer dan gepland zodat ook de inzendingen zullen worden ten toongesteld. De organisatoren van de ten toonstelling hadden de prijsvraag uitge schreven om mensen over hun vakan tiebelevenissen te kunnen laten vertel len en anderen de mogelijkheid te ge ven daarmee kennis te maken. „Het is ongelooflijk als je ziet hoeveel inzendin gen we hebben gekregen. Van alles stu ren de mensen in; van waardevolle an tieke foto's tot pornografische ansicht kaarten en reisverslagen. Uit de hele wereld hebben we post gekregen. Er was zelfs een inzending bij uit Australië van iemand, die over de prijsvraag had gehoord via de uitzendingen van Radio Nederland Wereldomroep," vertelt Franceses Estourgie van het Historisch .Museum. Uit 250 inzendingen koos een ju ry bestaande uit Suzanne Mulder van Radio Rijnmond, Rob Schenk van het museum en publiciteitsman Walter van SCHIEDAM De opslagruimte van drukkerij Romer op het Schiedamse deel van het industrieterrein Spaanse- 'polder, is gisteravond in de Nijverheids traat in vlammen opgegaan. Omdat plaatsvervangend brandweercomman dant A. van Leeuwen vreesde voor het vrijkomen van gevaarlijke stoffen, heeft 'de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond in de omgeving van de brand me tingen van de lucht verricht. Alleen in het pand zelf bleken er teveel ongezon de deeltjes vrij te komen, zodat de brandweer met persluchtmaskers heeft gewerkt om het vuur te blussen. De brand werd om 21.07 uur ge meld, waarna de Schiedamse brand weer groot alarm sloeg. Van Leeuwen, net nadat om 22.42 uur het sein brand meester in de verbindingswagen werd doorgegeven: „De brand was uitgebro ken in de opslagruimte van het papier en wat ander materiaal van stof. Dat gaf een behoorlijke vuurbelasting. De kans zat erin, dat de vlammen oversloegen naar belendende percelen. Daar lagen inkt en chemicaliën die wel een gevaar voor de gezondheid kunnen betekenen. We hebben er dus eerst voor gezorgd dat de brand niet kon overslaan." Het korps bestreed de branden de papierhandel met ruim veertig man en een tiental wagens. Ze maakten daarbij gebruik van veertien stralen la- gedruk en een waterkanon. Volgens de commandant is er ongeveer vijfhonderd vierkante meter bedrijfsvloer een prooi van de vlammen geworden. De schade loopt in de ton nen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Veel toeschouwers waren op het gerucht afgekomen, dat een Schiedam se drukkerij in brand stond. „En als je 'Schiedamse drukker' hoort, denk je onbewust aan Elba. Maar helaas...," al dus een omstander. Eerste-prijswinnaar Jan Peters, maker van 'de kruiwagens onder het taxi- bordje neemt de reisbescheiden van zijn 10-daagse vakantiereis in ont vangst uit handen van directeur A. M. Meijerman (rechts) van hst Historisch Leeuwen, achttien prijswinnaars, die naar huis gingen met door sponsors be schikbaar.. gestelde ...instantcamera's, vliegtickets en'luxe touring-carreizen, want alles stond in het teken van de va- kantie. Een prijswinnaar was" bij de prijs uitreiking zaterdagmiddag in het Schie landshuis niet komen opdagen. „Mis schien begrijpelijk als u weet, dat ze een reis met een hete-luchtballon heeft gewonnen," verduidelijkte directeur A.M. Meyerman van het Historische Mu seum de bezoekers, die in groten getale waren gekomen en zich vergaapten aan de winnende inzendingen. Grappige dingen zijn er bij. Som migen stuurden een foto gemaakt tij-, dens een avondwandeling of een an sichtkaart met Groeten uit Bastogne. Anderen stuurden complete collages met vakantieverslagen, die getuigen van een wekenlange strijd tegen de bakken met regen, die overvloedig uit de lucht vielen, zoals bij de vakantie van de fa milie Smits uit Maassluis. „In de eerste week was het regen, regen en nog eens regen. Wij hebberr toen met Playmobi! gespeeld. In de tweede week was het nog steeds regen en was de Lego aan de beurt." Dit sleept zich zo voort tot aan de zesde week, toen de familie Smits nog 'enkele zonnige uren beleef de', waardoor er toch nog een foto kon worden gemaakt van het hele gezin in badpak en in de volle zon. „We zijn niet bruin geworden, maar het was een fijne vakantie," besloot de inzender. De Werkgroep Anders Ouder Worden voor ouderen uit Crooswijk stuurde een verslag van een bustochtje naar het Kralingse Bos, dat op een steenworp afstand ligt, maar voor de ouderen te voet toch moeilijk te berei ken is. Men wandelde in het bos, „waar een aantal in hun jonge jaren zelf nog een boom heeft geplant, maar er sinds dien' nooit 'meer geweest was"!' Na' een pannekoek bij de uitspanning De Nach tegaal gingen de ouderen met de bus weer op huis aan. „We konden onze lol niet op, toen de buschauffeur ineens richting Alexanderpolder reed. Zo heb ben we Capelie en Zevenkamp ook nog aangedaan en langzaam maar voldaan gingen we huiswaarts." M.A. Swart uit Rotterdam stuur de het museum een collage, zoals je ze vroeger nog wel in foto-albums tegen kwam. Deze inzender had via Zeeuws- Vlaanderen op de fiets 'de Smokkelrou te gedaan' en was zo in Brugge terecht gekomen. Op de tentoonstelling is een vel vol met buskaartjes, vakantiefoto's,, boottickets, stickers van hotels, toe-j gangskaartjes van musea, suikerzakjes, gespecificeerde restaurantbonnen van etentjes en afbeeldingen van gebouwen als de Heilige Bloedkapel uit Brugge te zien. Iemand, die naar Engeland op vakantie is geweest ergerde zich daar aan de Angelsaksische toiletgewoonten en stuurde een minuscuul vetvrij WC- papiertje, dat nog te klein is om je neus in te snuiten. Als een Chinees in Volen- dammerkledij staat P. van Koppen op de foto met zijn moeder in bedouïenen- kledmg, toen hij op vakantie in Marokko was. „Die heeft de truttigheidsprijs ge wonnen," laat jurylid Walter van Leeu wen zich ontvallen. De prijs voor de vindingrijkste In zending is ongetwijfeld voor Esther Jan sen uit Nijmegen. Zij stuurde een zelfge maakte ansichtkaart vanuit het 'vakan tieoord' 500 kilometer boven Parijs, vanuit Nijmegen dus. Door Ben van Haren Het was gezellig druk gisteren op de Hoogstraat. Heel anders dan op andere dinsdagen. Veel mensen maak ten een wandeling langs de winkels tussen Koemarkt en Grote Markt. Daar tussendoor liep de in glittercostuum ge stoken NMelen NeBs met in zip han den de accordeon, op zijn rug het inge nieus met de voet te bespelen drumstel en op zijn hoold de glimmende belle tjes. Die ongewone drukte op deze derde dinsdag van september was ver klaarbaar. Het had helemaal niks te maken met de Haagse Prinsjesdag. In tegendeel, de bezoekers zullen door de boodschappen van Troonrede en Mil joenennota niet zijn aangespoord om te gaan winketen, 01 toch? Die ongewone toeloop op deze doordeweekse dag naar de oude centrurmg werd veroor zaakt door een bijzóndere activiteit, die de winkeliersvereniging Winkelprome nade Hoogstraat ter pkkke had ontke tend. Zij had Bink de kom geroerd en luide verkondigd dat haar leden in het kader van de Brandersfeesten op deze dag zich ongewoon zouden gedragen. De middenstanders hadden de dag uit geroepen tot Dwaze Brandersdinsdag met t zo zij aankondigden 'te gek ke aanbiedingen'. Het resultaat? Veel mensen. Dat wel. Maar wat troffen zij aan? Speciale aanbiedingen, branderskortingen, ex traatjes bij bijzondere aankopen, patat en gerookte makreel voor 75 cent, goedkope ham, halve pnjs hakken etc. Niet veel te geks eigenlijk. Nergens bij voorbeeld stond in de Bjst van Dwaze Aanbiedingen een armibelement voor een cent of een stofzuiger voor een ko peren knoop, zoals we nog kennen uit de tijd van opruimingsstunten. En gratis? Slechts bj één zaak was voor helemaal niks iets te halen. Dat was in het geurige koffie- en thee- winkeltje van Leonard van der Vijver Co, waar directeur Griffioen een grabs kopje Keurvorstkoffie schonk en daar een gratis stroopwafeltje bj gaf. Hij had het druk. „Te gek," zei hij zelf voldaan. Dan te bédenken, dat juist zijn aanbieding in de advertentie van een huis-aan-huisbad verkeerd was afge- drukt. Op het lijstje van de winkeliers vereniging stond de correcte tekst '2 pakken koffie halen, 3 betalen'. Wat? „Ja 2 halen, 3 betalen. We zouden dwaze zaken doen op deze dag. Nu, dat aanbod vonden wij pas echt dwaas. Maar niemand is er op in ge gaan. Behalve dan die advertentiema ker." SCHIEDAM Komend weekein de starten de districtfinales van de bil jarters in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. In de derde klasse drieban den klein van de Koninklijke Nederland se Biljart Bond staan vrijdagavond om half acht de eerste van de acht finalis ten tegenover elkaar in Caf'e Rotterdam een de Parallelweg in Vlaardingen. Za terdag en zondag wordt vanaf half een de strijd op het iaken gespeeld. Deelne mers zijn C. Steenhorst (DVK'73), T. Evertse (Wilskracht), F. Robben (Start' 75), L. de Nooyer (S&V), A. Kers(WVA), J. van Vliet (Griffioen), H.van Nimwegen en P.van de Piigt (De Kroon). SCHIEDAM Van de parkeer plaats van het Novotel aan de Hargal- aan is een Duitse personenwagen ge stolen. De Audi, die een waarde heeft van 73.000 Duitse Marken, werd gister morgen gemist door de eigenaar. In de Bellstraat hebben inbre kers een vrouw gedupeerd. Zij gingen er vandoor met twee gouden ringen, een gouden armband en een damestas, waarin persoonlijke bescheiden zaten. SCHIEDAM „Gezelligheid is bij de tennisvereniging Spieringshoek belangrijker dan het wedstrijdelement." Met deze woorden maakte voorzitter Leo Dijkstra gisteravond in de Roosen zaal, waar een receptie werd gehouden 'ter gelegenheid van het vierde lustrum Van de Spieringshoekers, duidelijk waar het accent bij zijn vereniging op ligt. Spieringshoek is altijd een kleine vereniging geweest en dat zal voorlopig ook zo blijven. In de statuten staat na melijk dat er plaats is voor maximaal tachtig leden. En dat aantal heeft Spie- rinshoek dan ook op vier na Het leden tal van deze jubilerende vereniging is overigens vrijwel altijd constant geble ven. Tot 1984 telde Spieringshoek door gaans zo'n zestig leden. Een gevolg daarvan is dat de twintigjarige vereni ging een club is waar iedereen elkaar kent. Er is bovendien, uitgezonderd de leeftijden, geen bepaalde groep die op Spieringshoek de boventoon voert. In een niet eens zo'n grijs verleden had men het wel eens over 'tannis' als er tennis werd bedoeld. Deze sport werd aanvankelijk immers door een elite- groepje beoefend. „Daar kan nu natuurlijk geen sprake meer van zijn," en Leo Dijkstra maakt duidelijk waarom. „Tegenwoor dig zijn er in ons land 650.000 mensen lid van een tennisvereniging, waardoor deze sport hier na het voetballen het meest wordt beoefend. Bovendien is het elitaire etiket er allang af. De meeste tennisclubs bestaan niet zo gek lang. ik geloof dat de oudste vereniging in Schiedam nog maar veertig jaar is." „Toen de wonden van de oorlog eenmaal waren gelikt, is het tennissen ook opgekomen. De verenigingen scho ten als paddestoelen uit de grond en waar vroeger een select groepje, de eli te, tenniste, zie je nu fabrieksarbeiders, ambtenaren en noem maar op deze sport beoefenen. Ook binnen onze ver eniging loopt er van alles rond." In Spieringshoek zijn het nu al leen de ouderen die de meerderheid vormen. „De meeste van onze leden zijn de veertig al gepasseerd," maakt Leo Dijkstra de leeftijdsopbouw van zijn ver eniging duidelijk. „Ons jongste lid is pas achttien, omdat dat volgens de statuten de minimumleeftijd is. Na hem komt er eentje die al ruim in de twintig zit." „Die vergrijzing binnen onze club heeft daarom ook een nadeel. Jongeren die een beetje tegen een bal kunnen slaan, tennissen dan ook gauw tegen ie mand van een andere vereniging dat op het zelfde complex speelt wat wij huren. En daar kan ik best wel begrip voor op brengen. Want los van de gezelligheid willen vooral de betere spelers tegen ie mand van een iets groter kaliber spelen om hun eigen niveau een beetje op te vijzelen. Daarom is het voor ons toch wenselijk dat er wat meer jongeren tot veertig jaar komen." Voorzitter Leo Dijkstra werd ovenals de overige leden gisteren op de feeste lijke bijeenkomst in de Roosenzaa! uitgetekend door sneltekènaar Levi. Aan de andere kant ziet de voor zitter van de jarige vereniging ook de voordelen van een kieine club. „Als je een groep van tachtig man vormt heb je al sne! een situatie van iedereen kent ie dereen en de sfeer is daar dan ook naar. Het is daarom ook geen wonder dat de mensen hier naast het tennissen ook voor hun sociale contacten ko men." Spieringshoek heeft ook een soort systeem ontwikkeld dat iedereen om het half uur met een andere spar ring-partner moet spelen. „Het voordeel hiervan is," laat voorzitter Dijkstra we ten, „dat je niet met iemand hoeft af te spreken om aan de bak te komen. Om dat zodoende iedereen met elkaar speelt, loopt niemand er verloren bij." Naast de interne contacten wil het bestuur van Spieringshoek dat er ook uitwisselingen tussen de Schiedam se verenigingen onderling komen. Om deze reden waren gisteren de bestuurs leden van alle plaatselijke tennisver enigingen ook uitgenodigd. „Omdat wij zo'n kleine vereni ging zijn en dus niet alleen op het com plex spelen, komen we uiteraard in con tact met tennissers van andere vereni gingen die overigens prettig verlopen. Het heeft ook geen zin om elkaar in hokjes te plaatsen en te zeggen 'die is van een andere vereniging dus die ken nen we niet'. Gezien de toestand bij ons is dat, denk ik, zo gegroeid." SCHIEDAM - Morgenmiddag or ganiseert de PvdA, afdeling Schiedam, de tweede van zijn bijeenkomsten voor oudere leden. De pas van een griep her stelde wethouder van stadsvernieuwing, volkshuisvesting en woningbeheer, Hans van Kleef, zal daar spreken over woningbouw voor ouderen in Schiedam. Ook behandelt hij het systeem van wo ningtoewijzing en subsidiezaken. De bij eenkomst wordt gehouden In zaal Bea trix aan de Lange Kerkstraat en begint om twee uur. 's Avonds komen in de boven zaal van Irene aan de Nieuwe Haven de vrouwelijke leden van de PvdA bijeen. Artemis Westenberg en Anna Molenaar hopen daar te komen tot de heroprich ting van een Rooie Vrouwengroep. Als spreekster is uitgenodigd Edith Smit, de voorzitster van de Rooie Vrouwen in het Gewest Zuid-Holland. Aanvang 20.00 uur. Volgende week maandag spre ken de leden van de PvdA-Schiedam in een extra jaarvergadering zich uit over de voorstellen voor een programma voor de Europese verkiezingen, die door het landelijk bestuur aan het partijcon gres zijn gedaan. ROTTERDAM - Op de Delta Terminal op de Maasvlakte van het con taineroverslagbedrijf ECT is vorige week de miljoenste container overgeslagen sedert het gereedkomen van deze ultra moderne terminal in 1984. In 1985, het eerste jaar dat de nieuwe terminal volledig in gebruik was, werden 160.000 containers overgesla gen. Dat aantal is echter snel gegroeid. Momenteel heeft de terminal een totale capaciteit van 600.000 containers per jaar. De bezettingsgraad is 70 percent. Het laden en lossen van de containers op deze terminal op de Maasvlakte is in hoge mate geautomatiseerd. Cp enige afstand van de Delta Terminal wordt binnenkort begonnen met de bouw van een nieuwe container- terminal van ECT, in dit geval speciaal voor de Amerikaanse rederij Sea-Land. SCHIEDAM - De eertijds met zes Oscars bekroonde film 'Dr. Zhivago' /net Geraldine Chaplin, Omar Sharif en Julie Christie draait vrijdagavond in de zaal van de Filmclub in DeTeerstoof. De recente rehabilitatie van de auteur Boris Pasternak in Rusland heeft bijgedragen tot de beslissing de film van David Lean weer in roulatie te brengen en maakt een hernieuwde kennismaking interes sant. Het verhaal gaat zoals bekend over de relatie tussen Yuri Zhivago en de zeer bijzondere vrouw Lara. Tegen de achtergrond van de revolutie in het Rusland aan het begin van deze eeuw voltrekt zich het drama van hun liefde en scheiding. In verband met de lengte van de film begint de film in het pand aan de Nieuwstraat eerder dan gewoon lijk, namelijk om 21 uur. Toegangsprijs f5r. SCHIEDAM De smalle Polder weg tussen de jachthaven en de Broek kade zal in het komende weekeinde af gesloten zijn. Op zaterdag 24 en zondag 25 september wordt tussen zes uur 's ochtends en zes uur 's avonds de pol derwetering, die langs de Poldervaart loopt, schoongemaakt. Met behulp van een kraan wordt de beplanting uit de wetering gehaald en afgevoerd met be hulp van een tnctor. De weg is tijdens deze werkzaamheden niet bereikbaar voor doorgaand verkeer. Met de bewo ners van de Polderweg zijn afspraken gemaakt. VLAARDINGEN - Op het terrein van Lever BV aan de Deitwaweg 150 in Vlaardingen strijden zaterdag 22 hef truckrijders van negen bedrijven om het regionaal kampioenschap. Ook op an dere plaatsen in het land vinden deze maand heftruckwedstrijden plaats. Or ganisator is de Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie (EVO). De re gionale winnaars rijden op 8 oktober in Utrecht om het nationaal kampioens chap. Dat gebeurt in de Jaarbeurshallen tijdens de beurs Logistfca.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1