Veertig arbeidsplaatsen mi nder in Vlaardingse bejaardenhuizen Ger Surprise beste standwerker 'Het is zo'n mooie, zo'n boeiende sport' Mensenredders onderscheiden IvIoUvi IVORY Het Vrije Volk SCHIEDAM/VL Jazz de nieuwe muziek in Schiedam? INTIM i Geeraerts opent nieuwe reeks schrijversavonden Balion in Zweden HEEFT U LAST VAN BLOEDEND TANDVLEES? i wv/ws PAGINA 14 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1988 Directeur Beeke van De Meerpaal waarschuwt gemeente voor 'desastreuse' gevolgen van uitgelekt provinciaal plan voor herverdeling van subsidie wmmzmm. Yanis Joannidys, Griekse coach van Elementum-Maassluis, is gebiologeerd door basketbal pppippp TM%» Wij Kunnen u helpen! Kom eens langs voor een gratis advies. TANDCOSMETICA f/ c i 1 Xv VLAARDINGEN/SCHIEDAM Uit een onlangs uitgelekt plan van de provincie blijkt dat er in de Vlaardingse bejaarden- en verzorgingstehuizen on geveer veertig arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Directeur G. Bee ke van bejaardencentrum De Meerpaal noemt de eventuele uitvoering van het plan „desastreus". Ing. J. Hospers van het Schiedamse bejaardencentrum De Harg meent dat het zo'n vaart niet zal lopen. Beeke heeft in Vlaardingen zeer geschrokken bij de raadscommissie voor maatschappelijke dienstverlening aan de bei getrokken. Wethouder J. Madern heeft toegezegd op korte ter mijn de zaak bij de provincie aan te kaarten. Het plan behelst een herverde ling van het budget voor de 162 tehui zen in Zuid-Holland, buiten Rotterdam en Den Haag. Het totale geldbedrag blijft hetzelfde, maar wordt binnenkort anders besteed. Beeke heeft de wijze van geld verdelen geprojecteerd op de Vlaardingse situatie. Volgens de formule die de provincie per 1 januari volgend jaar gaat hanteren, moeten er alleen at in De Meerpaal vier tot acht arbeids plaatsen verdwijnen. „Weliswaar kan ik dat spreiden over de komende vier jaar, maar het eind van het liedje komt op hetzelfde neer," aldus een verbolgen Beeke. Door uit te gaan van een gemid deld aantal personeelsleden per zoveel inwoners, zullen er in andere gemeenten ook bejaardenhuizen zijn, waar juist meer verzorgend personeel aangeno men kan worden. „Het zal dus lastig zijn als één blok te protesteren tegen het concept-plan," meent Beeke. Volgens hem zit Vlaardingen in de hoek waa<- de klappen vallen, omdat hier veel ouderen wonen, die extra zorg behoeven. Er loopt zelfs een Project Zware Meerzorg, dat veel aandacht be steedt aan zeer hulpbehoevende oude ren. Beeke: „In Vlaardingen staan drie honderd ouderen op een wachtlijst, om in een van de tehuizen te worden opge nomen. Als er een plets vrijkomt, pluk ken we natuurlijk de ernstigste gevallen eruit. Vandaar die noodzakelijke extra verzorging. En dat komt nu in de knel. De kwaliteit van de gezondheidszorg raakt in het geding." In het geruchtencircuit had Bee ke al opgevangen, hoe de nieuwe richt lijnen van de provincie ongeveer zouden uitpakken. Dat het echter tientallen plaatsen zou schelen valt hem bitter te gen. „Wat we nu door de strot geduwd krijgen is belachelijk. En veel tijd om iets te ondernemen is er niet. Ik ver wacht dat de richtlijnen binnen drie we ken zijn goedgekeurd," aldus Beeke. De tijd die hem rest, zal hij inten sief benutten in een poging het tij te ke ren. Op 29 september zal de organisatie van directies van bejaardentehuizen haar zegje doen-tijdens de behandeling van het concept-plan in een provinciale commissievergadering. Ook hebben de directies de Inspectie van Bejaarden oorden uitgenodigd voor een gesprek over de kwestie. Mochten de gesprek ken vruchteloos verlopen, dan overwe gen zij juridische stappen te nemen. Door een zogenoemde AROB-procedure aan te gaan bij de Raad van State zou de rechter zich over de richtlijnen moe ten buigen. De directeur van de Stichting Gereformeerd Bejaardencentrum De Harg in Schiedam, ing. J. Hospers, vindt de reactie van zijn Vlaardingse collega overtrokken. „Ik vind het voorbarig om over deze maatregel zoveel paniek te schoppen en in termen van arbeids plaatsen te spreken. Het is allang be kend, dat de provincie tot herschikking van de middelen wil overgaan. Er wordt met geld geschoven. Bejaardenhuizen krijgen uitsluitend nog subsidie voor verzorging en de rest is voor flankerend ouderenbeleid. Of dat arbeidsplaatsen zal kosten kan ik nu niet beoordelen omdat ik de nieuwe richtlijnen van de provincie nog niet ken." Hospers, die zegt zijn verbolgen collega niet te kennen, veronderstelt dat in zijn centrum in Schiedam op de lange duur wei wijzigingen in het personeels bestand zullen plaatsvinden. Hij vraagt zich echter af of dit tot verlies van ar beidsplaatsen zal leiden. „Zeker is wel, dat we uitgaande van het nu bekende beleid in de komen de vier jaar minder loonkosten vergoed krijgen. Dat hoeft echter niet te beteke nen, dat er ook minder personeelsleden zullen zijn. Als het aanta, verpleegkundi gen daalt, kan het aantal bejaarden helpsters en leerlingen misschien wel extra toenemen. Een verpleegkundige is namelijk tweemaal zo duur als een be jaardenverzorgster." SCHIEDAM „Wil je veel voor weinig of weinig voor veel?" Ger Stroe ve, de keurig in het pak gestoken Loos- drechtse standwerker, bestookt zijn schare toehoorders op de hoek van, ÏTcéiipelstraat en Lange Kerkstraat bij voortduring met vragen. Dubbelzinnig heid schuwt hij niet. Zijn produkt, één of een' combinatie van keurig verpakte sur prises, vliegt als zoete broodjes over de toonbank. Een tientje of vijfentwintig gulden ontvangt hij voor de pakjes met onbekende inhoud. Met een vlotte bab bel en handige opmerking weet hij doorlopend van kijkers kopers te ma ken. Het was dus niet vreemd, dat de zeskoppige jury van het dertiende Schiedamse standwerkersconcours on der leiding van de standwerker Paul Zappeij hem gisteren aanwees als win naar. Van de 360 te behalen punten sleepte 'Ger Surprise' er 326 binnen. Hij was aan het eind van de dag, toen AN- BO-voorzitter Arie van Loenen hem cie wisselbeker niitreikte, zijn handel niet gëheefkwijt maar dat zat in het tegen vallende weer. - - Ook de winnaar van vorig jaar, J. Roodenburg uit Lelystad (hu derde met 291 punten), had daar last van: „Ik heb niet veel pannen verkocht. Wat wil je met dit weer? Op het mooiste moment van de markt, omstreeks elf uur, is het begonnen met regenen. Dan komt het niet meer goed." Ook heersend Nederlands en Eu ropees kampioen Jan Goppel legt een Ger Stroeve trok veel aandacht op het Schiedamse standwerkersconcours en ging met de wisselbeker naar huis. grote lading van zijn groentenschaven terug in de auto. Hij is met 301 punten op de tweede plaats geëindigd. „Het was een slechte dag. De kosten zijn er uit, maar daar is ook alles mee gezegd."Bij de prijsuitreiking merkte i Door Han van der Horst SCHIEDAM Vanavond doen de organisatoren vanN de Branders feesten een poging hun Rotterdamse rivalen in het speciaal evenementen- ötfom naar de kroon te steken. Er is een jazznacht en de meeste cafés van de binnenstad hebben een band inge huurd. Nog een paar uur en dan zal blijken, of Schiedam qua sfeer en swing het Heineken Jazz festival de loef af kan steken. Iets van een oude traditie is er wel. In de jaren vijftig kende de stad een paar bloeiende jazz-sociëteiten en de redacteur van het toen ook al meest gelezen plaatselijk dagblad, Het Vrije Volk, deed wat hij kon om het publiek daarheen te krijgen. Het was zelf nogal een driftig orgamsatortje, die man. Hij presenteerde in zijn vrije tijd culturele avonden. Hij speelde niet onverdienstelijk piano en deed dat gaarne in het openbaar. Hij kon ook al niet met zijn vingers van het beroem de Bioscooporgel in het Passagethea ter afblijven. Die jonge ambitieuze journalist heette Willem Duys... De Schiedamse jazz-sociëtei- tén zijn op den duur allemaal verlo pen. Misschien hadden ze toch te wei nig draagvlak in een stad met een heel andere muzikale traditie. Want jazz had tot in de jaren vijftig niet overal een goede naam. Brede krin gen hadden bezwaar tegen het sterk ritmische karakter en de improvisatie die deze muzieksoort kenmerkt. Het eerste associeerde men met seks, het tweede met anarchie. Voor de oorlog had jazz boven dien voor de gemiddelde Schiedam mer te maken met het wilde uitgaans leven van Rotterdam, waar de plaat selijke zonen onttrokken aan de kleinsteedse sfeer van controle door alles en iedereen kennis kregen aan het verkeerde soort meisjes. Rot terdam was in die dagen een jazzstad van belang, waar bekende Amerikaan se spelers optraden. Een vleugje van de zondige sfeer waarin die volgens de keurige goegemeente wel moesten optreden, had de Schiedamse burgerij maar één keer ervaren: het bliksembezoek van de Frans—Amerikaanse vedette Jose phine Baker, het toenmalige zwarte sekssymbool die in Parijse revues op- Do legendarische Josephine Baker. trad, slechts gehuld in een bananen- rokje. Van dat bezoek sprak de halve stad schande. Toch waren koperwerk en trommels in Schiedam bekende ver schijningen. Misschien had de stad in het verleden zelfs wel een rijker mu ziekleven dan nu. Maar dan ging het om harmonie—orkesten en fanfares. Zulke gezelschappen hadden een belangrijke functie zeker voor de tijd dat de radio gemeengoed werd. Want in die dagen maakten zij de eni ge muziek die de qewone mensen konden horen met uitzondering van het blikken geluid uit de tingeltangels in de kroeg natuurlijk. Er waren zeer regelmatig con certen in de Plantage ongeveer op de plek waar nu de schelp stond. Vas te bespeler daarvan was het officiële Stedelijk Muziekkorps. Maar de muziekkorpsen waren er niet in de eerste plaats om concer ten te geven. Zij hadden een dienende rol in het-Iokale leven. Met een mu ziekkorps kon je laten zien, dat je ei gen organisatie of je eigen bedrijf een serieus te nemen aangelegenheid was. Muziek was een middel tot machtsver toon. Daarom bezat bijvoorbeeld de werf Gusto een harmonie. En daarom beschikten de drie groeperingen die in Schiedam de macht deelden de so cialisten, de katholieken en de pro testanten over eigen harmonieën en fanfares. Als de SDAP op de eerste mei zijn massale fakkeloptocht hield al tijd met meer dan duizend deelnemers dan ging de eigen muziek voorop. En zo pronkten ook de protestanten en de katholieken met hun daverende marsmuziek, want dót was het. Elke fanfare of harmonie hield er een krijgshaftig repertoire op na, geschikt om de menigte op te laten marcheren. Maatschappelijke groeperingen al lemaal lieten in die dagen hun kracht blijken door massaal op straat te verschijnen. Dat waren niet in eer ste instantie demonstraties vóór of te gen iets. Het ging erom te laten zien, dat je met velen-was. En dan helpt marsmuziek erg. Zulke manifestaties werden tot in de puntjes geregisseerd. De stad werd geregeerd door een klein groep je leiders, dat in onderling overleg de zaken bedisselde. Maar aan de ande re kant zorgden 2ij ervoor, dat de ei gen achterban zich zo fel mogelijk te gen die van de gesprekspartners af zette. Een danige manifestatie nu en dan bevorderde '.et saamhorigheids gevoel en ber, drukte de grote ver schillen met de (niet deugende) „an deren". Voor het volk golden nu een maal andere regels dan voor de hoge heren. Zo preekte deken Reijnen nog jaren na de oorlog in zijn Frankeland- se Kark, dat het socialisme een uitvin ding van de duivel was, terwijl onder tussen de KVP-wethouder Van Kinde ren met zijn PvdA-coliega's broeder lijk aan de wederopbouw van Schie dam werkte. De katholieken kenden trou wens sinds de jaren twintig een feest, waarbij de fanfare met vliegende vaandel en slaande trom door de kerk marcheerde: Christus Koning.' Paus Pius XI had dit feest verzonnen om te kunnen concurreren met Führer Adolf Hitler en Duce Benito Mussolini, die hun manifestaties immers ook met een krachtdadig stukje muziek plach ten op te luisteren. Die sfeer stond het opbloeien van een echte Schiedamse jazzcultuur bepaald niet toe. Maar de tijden zijn veranderd en de mensen ook. Mis schien staan we vanavond aan de wortel van een prachtige traditie. Arie van Loenen op, dat de 1350 leden van zijn Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in Schiedam heel blij zijn met een markt waar de gulden een daalder waard is. „In deze tijd van be zuinigingen zijn wij ouderen blij geleerd te hebben zuinig te zijn. Dat is wel nodig ook, want we moeten het met steeds minder doen." SCHIEDAM De omstreden Vlaamse auteur Jef Geeraerts, die twee jaar geleden de prijs kreeg voor de bes te origineel Nederlandstalige misdaad roman, is vanavond gast op de eerste Schrijversavond van het nieuwe seizoen in de zaal van de Filmclub in De Teer- stoof, aan de Nieuwstraat in Schiedam. Hij trok in de jaren zeventig veel aan dacht met de autobiografische romans Gangreen 1 en Gangreen 2, die zich af speelden in Belgisch Kongo aan het eind van het koloniaal tijdperk. Daarin spelen geweld, liefde en seks een be langrijke rol. Van zijn hand is ook 'De zaak Jespers'. De Schrijversavonden in Schie dam worden georganiseerd door de Ge meentelijke Openbare Bibliotheek en de plaatselijke boekhandelaren. In de afge lopen drie jaar gingen onder andere Maarten Biesheuvel, Yvonne Keuls, Johnny van Doorn, Olaf J. de Landeli en Hubert Lampo als gast Jef Geeraerts voor. De Schrijversavond in De Teer- stoof begint vanavond om 20.30 uur. Toegangsprijs vijf gulden. SCHIEDAM Ballonnen in Woudhoek opgelaten door kinderen uit deze omgeving zijn teruggevonden in Zweden en .Denemarken. De Bonds spaarbank gaat volgende week prijzen uitreiken aan de winnaars van de balon- nenwedstrijd, die ter gelegenheid van de derde Geuzenloop is gehouden. In totaal namen 1300 kinderen aan de wedstrijd deel. De langste reis maakte de ballon van de tienjarige Jan het Kroos, die in het Zweedse Vadstena is aangekomen. Ook het kaartje, dat aan de ballon vast zat, die zijn leeftijdgenoot Raymond Pruijsen heeft losgelaten, is vanuit Zwe den (Vaggerijd) naar de promotieafde- iing van de bank teruggestuurd. Twee derde prijzen gaan naar de eveneens tienjarigen Edwin Lindeman en Dennis van Rossum, wier ballonnen in Sonder- borg (Denemarken) hebben bereikt. //////sS /s/s/Sj 0 f /fs y./ 'sffisyto J i/'A qrfs/sf'S l/'/y 'V/lJS 'f '/JM'/S/ '/■-< -V r S/s A//J s ////- /Ai s// ..-i /s s f tyfay. s" y '9 i 'ty/W/ •xW/ V/fS w. /y/yMy y//M/zmy Yanis Joannidys: „Helaas ontbreekt hot do Nederlanders aan temperament en daarom zal basketbal in Nederland nooit dat opzwepende krijgen, dat het heeft in landen als Spanje, Italië en Griekenland. Door Nick van der Sluis MAASSLUIS „Ooit, jaren geleden, ben ik hier voor de eerste keer op vakantie geweest en heb toen gezworen nooit meer terug te komen. Drie weken en al maar regen, regen -en nog eens regeri. En dat voor een Griek, die komt uit een land waar de zon en de warmte als het ware uitge vonden lijken. Nee/, voor het weer ben ik zeker niet naar Nederland terug ge komen." Hij heet Yams Joannidys, is trots op zijn Griekse afkomst en natio naliteit en is coach van de basketbal vereniging Elementum-Maassluis, die vandaag aan de nieuwe competitie begint in de promotie-divisie. Wat meteen opvalt bij de Griek is zijn on gedwongen omgang met de Neder landse taal. Amper drie jaar woont hij nu in dit land, maar de taal is hem ai volkomen eigen. Wat echter gebleven is, is zijn zuidelijk temperament en wat dat betreft zal het voor de spelers van Elementum-Maassluis, na het rustige regime van Ed Zaal, wel even wennen zijn. Yanis Joannidys is hier om zich te laten opleiden tot tolk-vertaler, stu deert op zijn eigen wijze Nederlands en brengt zijn vorderingen in de prak tijk op een reisbureau in Driebergen, dat is gespecialiseerd in reizen naar Griekenland. „Ik heb het gevoel dat ik later voor mijn land nuttig werk kan verrichten als ik hier de Griekse be langen in het Nederlands kan beharti gen," liet Joannidys al eens weten. In tussen heeft hij zich hier ook in de basketballerij gestort. Eerst in Rijs wijk, bij Lokomotief, daarna bij Cady in Capeiie en nu in Maassluis. Over basketbal dus. Yanis Jo annidys heeft in Griekenland, in Athe ne om precies te zijn, zelf wei gebas ketbald, maar niet op een niveau om echt trots op te kunnen zijn. „Ik kon redelijk ballen, maar daar hield het ook mee op. Toch ben Ik echt in de ban geraakt van deze sport en daar om ben ik gaan coachen. Emotioneel houd ik ongelooflijk van deze sport, ik ben, mag ik wel zeggen, gebiologeerd door de basketballerij. Het Is zo'n ont zettend mooie en boeiende sport. Boeiend vooral omdat je moet spelen met een bal, iets moet doen met je li chaam'en jé tegenstander fysiek en technisch moet uitdagen. „Daarom vind ik volleybal geen mooie sport, omdat er geen contact met de tegenstander is. Helaas ont breekt het de Nederlanders wel aan temperament en daarom zal basket bal in Nederland nooit dat opzwepen de krijgen, dat het heeft in landen ais Spanje, Italië en Griekenland. Ja, en ook in Israël. Van huis uit zijn de Ne derlanders in sportief opzicht conser vatief. Voetbal en korfbal kunnen daarom in dat klimaat hier zo goed gedijen. In een land ais Amerika ligt dat weer geheel anders. Je kunt Ame rikanen zeker niet temperamentvol noemen, maar ze zijn wel sportief pro gressief. Daarom is daar basketbal zo geweldig populair." Yanis Joannidys wist dus wat hij in Maassluis, in de Wethouder Smithal, zou vinden, maar dat weer hield hem er niet van om voor de der de keer met een ploeg in zee te gaan. „Bovendien was het niveau, de pro motie-divisie, een uitdaging voor me. Een aantal spelers heeft al eens in de ze divisie gespeeld en weet dus wat Elementum-Maassluis te wachten staat. Ik eigenlijk niet en dat trekt me it aan. Op de avond van het gesprek speelde de nieuwe ploeg van Yanis Joannidys een oefenwedstrijd tegen het Rotterdamse Gunco. Voor de Maassluise ploeg een oefenwedstrijd in een reeks ter voorbereiding op de competitie voor Gunco een testcase voor de twee Amerikanen. De wed strijd werd, geheel volgens de ver wachting, door Gunco gewonnen (79-104, rust 42-64), maar het ver toonde viel wat tegen. Zowel de Rot terdamse formatie als de ploeg van Joannidys speelden niet compleet, waardoor het nogal zoeken werd naar het goede concept. Wat wel opviel, was het "ner veuze gedrentel van de nieuwe Maas sluise coach voor zijn spelersbank. Praten met zijn 'bankspelersi'discus siëren met de jury achter de tafel, druk gesticulerend naar zijn spelers In het veld en het constant oneens zijn met de scheidsrechterlijke beslissin gen. Dat is het beeld van de coach, waaraan de toeschouwers zullen moe ten wennen. „Ik laat me niet provoce ren. Niet door de spelers, niet door het publiek en zeker niet door de scheidsrechters. Verkeerde beslissin gen, in mijn ogen althans, zal ik blijven aanvechten. „Kijk," legt Yanis Joannidys geduldig uit, „voor een scheidsrechter is het om het even welke ploeg er wint of verliest. Maar als coach blijf ik met het resultaat zitten, de scheidsrechter gaat na afloop snel weer weg. Dat ver- dient een basketbalploeg, die hard heeft getraind, hard blijft trainen, niet. En wij hebben in de afgelopen weken stevig getraind. Waar we nu samen nog hard aan werken is een andere fi losofie. Sneller kunnen anticiperen, sneller kunnen omschakelen, defen sief gaan speien en veel minder bal verlies gaan lijden in de break. Ambi tieus ja, dat weet ik, maar Elemen tum-Maassluis wil er aan het einde van het komende seizoen niet weer uitvliegen. Gelukkig Is de geneie ploeg leergierig en jong, zodat ik niet met le ge handen ben begonnen." Vanavond kunnen Joannidys en zijn spelers bewijzen, op de goede weg te zijn. In Zevenaar voorlopig, want Elementum-Maassiuis begint met een uitwedstrijd tegen Basketiers. Een week later komt BC Utrecht naar de Wethouder Smithal: de eerste, ech te confrontatie van Yanis Joannidys met de Maassluise supporters. De Griek gaat die confrontatie niet uit de weg. (INGEZONDEN MEDEDELING) ROSMALEN In het Autotron zijn vandaag op een jubileumsbijeen komst van Les Routiers Europèens on derscheidingen uitgereikt aan de red ders van de Schiedamse mevrouw Saf- eena Khalid-Althar. Zij kwam tijdens de Brandersfeesten van vorig jaar met haar auto in.het water van de Korte Haven terecht. De Schiedammer Willem van der Heijden en de Rotterdammer Huub de Raay waren persoonlijk aanwezig om de onderscheiding in ontvangst te ne men. De journaliste Marjan Meijer van Het Vrije Volk, die in verband met ver blijf in het buitenland verhinderd was, krijgt een onderscheiding thuis ge stuurd. De twee mannen waren op 19 september direct in het water geépron- gen toen ze mevrouw Khaüd met haar auto het water in zagen rijden. Ze haai den de vrouw gezamenlijk boven water na open rukken van het linkervoorpor- tier. Marjan Meijer was aan de andere zijde van de auto op zoek naar verdere inzittenden, die er echter niet waren. Uit een in het rapport van de jury genoemde rapportage van de Schie damse politie blijkt, dat het water op die plek in de Korte Haven drie meter diep is. De walkant is twee meter hoog. Op grond van onbaatzuchtige hulpverlening en moedig gedrag heeft de jury, die on der leiding stond van oud-staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat J. van der Doet, besloten de onderscheidingen toe te kennen. In 1983 heeft de Raad van Bestuur van de Stichting Les Rou tiers Europèens, die zich bezighoudt met de bevrodering van de serviceverle ning langs de weg, deze onderschei dingsregeling in het leven geroepen. Zij wordt slechts in bijzondere gevallen toegepast. T A N DCOSM ETIIC A Mariniersweg 70-A Rotterdam Tei. 010-4129373 Openingstijden: Dï t?m vrij. 10 00 - 18.00 uur za. 10.00-16.00 uur. J-V i*Y i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1