Reumapatiënten vanaf 1990 naar Zuiderziekenhuis PTT-robots in bibliotheek Project moet interesse voor dans in Zuid-Holland opvijzelen Boeiend bewegingstheater door gehandicapte jongeren Film bekijken in magische droomwereld van donkere Harmoniezaal Erasmus- zegel van 75 cent Het Vrije Volk SCHIEDAM Inbraak met gestolen sleutel Kinderkleding- en speelgoedbeurs Parkeerplaatsen leveren extra geld op Rock Roll meeting De Doelen steeds méér cultuurgebouw PAGINA 18 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 Medisch directeur E. J. de Baat verwacht dat de verpleegduur in de nieuwe opzet nog naar beneden gaat ROTTERDAM Robofoons, rijdende te lefoons met een snelheidsmeter in plaats van een kiesschijf en robotspinnen. Het is maar een kleine greep van bedenksels die tot en met 30 september te zien zijn in de Centrale Biblio theek aan de Hoogstraat in Rotterdam, Het zijn inzendingen die de PTT kreeg op een wedstrijd voor jongeren van twaalf tot vijftien jaar. De ro bots zijn gemaakt van oude telefoonapparatuur van de PTT. De wedstrijd was uitgeschreven ter gele genheid van de ingebruikname van de achthon- derdduizendste telefoonaansluiting in het dis trict Rotterdam. De winnaars worden op 1 okto ber bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in het Bibliotheektheater. De robots zijn te vinden bij de tentoonstelling 'lijnen naar de toekomst' van PTT Telecommunicatie. Ontwikkelingen als de glasvezelkabel worden hier aanschouwelijk getoond. De tentoonstelling is te vinden op de begane grond van de bibliotheek. r'" ROTTERDAM Reumapatiën ten kunnen vanaf 1990 terecht in het Zuiderziekenhuis. Weer terecht eigenlijk, want de reuma-afdeling die straks door de bu ren (de Daniël den Hoedkliniek) wordt overgeheveld naar het aangrenzende ziekenhuis aan de Groene Hiiledijk is ooit nog eens wegens ruimtegebrek van de hand gedaan door hetzelfde Zuider ziekenhuis. De terugkeer van een reuma-af deling in het nu helemaal opgeknapte gemeentelijke ziekenhuis in Rotterdam- Zuid leidde afgelopen week nog tot pro testen en demonstraties van reumapa- tienten. Die willen de in kanker gespe cialiseerde Den Hoedkliniek ook open houden voor reumaiijders. Volgens algemeen directeur mr. M. H. Mulder van het Zuiderziekenhuis zijn „die weerstanden echter nog geba seerd op oude misverstanden". De di recteur: „Sommige reumapatiënten hebben het Zuiderziekenhuis van vroe ger nog voor ogen, sterk verouderd, met allerlei noodvoorzieningen, in zo'n omgeving wilde men liever niet worden behandeld. Maar sinds vorig jaar is dit ziekenhuis van binnen praktisch volledig herbouwd". SCHIEDAM Met een gister avond gestolen sleutelbos heeft een 30-jarige Rotterdammer vannacht inge broken in foto- en filmhande! Huize Bra bant in het winkelcentrum Hof van Spa- land. De man is daarbij betrapt. Hij had voor veertienduizend gulden aan goede ren klaar staan om mee te nemen. De politie werd vannacht gealar meerd, dat inbrekers in het pand in het winkelcentrum bij het Bachplein bezig waren. De dader had de sleutelbos eer der weggehaald uit een woning aan de Zwammerdamsingel. SCHIEDAM - Kluphuis Oost aan de Galileistraat 86 in Schiedam houdt aanstaande vrijdag een bfcjrs voor kinderkleding en speelgoed. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid dags kan men hier terecht. Wie spullen te verkopen heeft, kan die donderdag 29 september, dinsdag 4 oktober en donderdag 6 oktober inleveren bij het Kluphuis. Wel wordt gevraagd alles van te voren duidelijk te prijzen. HOEK VAN HOLLAND - De parkeerplaatsen op het recreatieoord in Hoek van Holland leveren extra geld op wanneer kampeerhuisjes in de zomer maanden worden verhuurd. De kam- peerdersverenigingen Rotterdam aan Zee en Poort van Europa vinden dat geen goede zaak. Huisjesbezitters kun nen op het recreatieoord een parkeer plaats huren voor ƒ114 per seizoen. Men heeft dan overigens geen vaste plaats, maar wel de beschikking over een van de parkeerplaatsen binnen de slagboom. Wanneer huisjes in de zomer aan derden worden verhuurd, dan moet via een 'verhuurvergunning' een deel van de opbrengst worden afgestaan aan de deelgemeente. Gebleken is echter dat de tijdelijke huurders dan ook nog eens 40 moeten betalen voor een parkeer plaats die in feite al door de huisjesbe- zitter betaald is. Voorzitter W. Doorn- Van der Houwen van de recreatiecom missie beloofde deze kwestie te zullen onderzoeken. Ten aanzien van de wachtlijst, gaat men een ander systeem volgen op het recreatieoord. De geldig heidsduur van een plaats op de wacht lijst is in het vervolg beperkt tot twee jaar. Daarna moet een nieuwe aanvraag worden ingediend, zonder dat men daarbij overigens zijn plaatsnummer verspeelt. SCHIEDAM - In de, tijdelijk tot rock 'n roll paleis gepromoveerde, zaal Beatrix te Schiedam zal aanstaande za terdag een originele rock 'n roll meeting worden gehouden. Vorige meetings in Schiedam trokken honderden rockers naar de stad. Op muziek van Elvis, Gene Vin cent en Buddy Holly zullen er rock 'n rolf-danswedstrijden worden gehouden, waar prijzen mee te winnen zijn. Verder is er een gratis loterij en zal de band Teddy Jive optreden met een repertoire van echte roeit 'n rollnummers. De mee ting begint om acht uur 's avonds. Ja ren vijftig kleding is wei gewenst, maar niet verplicht. Zaal Beatrixes te vinden aan de Lpnge Kerkstraat 68-70. Volgens directeur Mulder is het niet alleen verstandiger vanwege 'bed denreductie-plannen' een reuma-afde ling onder te brengen in een algemeen ziekenhuis „maar ook beter". Mulder: „In een groter geheel als het Zuiderzie kenhuis kun je klinische en poliklinische behandeling van reumapatiënten ook mooi koppelen aan al bestaande voor zieningen. Zo is hier ook revalidatie in dagbehandeling mogelijk." Als het aan het Zuiderziekenhuis ligt kan de nieuwe reuma-afdeling (met 72 bedden) in het voorjaar van 1990 een feit zijn. Medisch directeur E. J. de Baat verwacht dat de verpleegduur voor reumalijders in de nieuwe opzet nog naar beneden gaat: „De patiënt kan eerder naar huis, ook omdat we in de Rijnmond sterk poliklinisch werken." Directeur Mulder denkt dat het verzet tegen sluiting van de reuma-af deling van de Den Hoedkliniek uiteinde lijk wel zal loslopen. Mulder: „We heb ben afgelopen dagen met de organisa ties van reumapatiënten overleg gehad en even bijgepraat. Waarbij onzerzijds is toegezegd aan de patiëntenverenigin gen dat ze sterk bij de definitieve opzet van de nieuwe reuma-afdeling zullen worden betrokken. Ik geloof dat men wel overtuigd is van onze goede bedoe lingen." Met de komst van de 'reuma-kli niek' over goed een jaar nadert het ver nieuwde Zuiderziekenhuis zijn voltooi ing. Sinds 1987 is voor ruim zes miljoen verbouwd en vertimmerd aan het zie kenhuis, dat jaren heeft moeten 'knok ken' voor deze ingrijpende opknap beurt. Kamers en loopruimten in de gangen zijn breder geworden, sanitaire voorzieningen als toiletten en douches uitgebreid en het Zuiderziekenhuis heeft er ook een fraai nieuw restaurant bij ge kregen. Architectonisch is de jaren vijf tig-stijl van het gebouw daarbij, on danks de nieuwste snufjes, helemaal in tact gebleven. Het Zuiderziekenhuis krijgt straks samen met het Claraziekenhuis een belangrijke functie voor de zuidelij ke Maasoever, „met topklinische voor zieningen" (hartchirurgie, reageerbuis bevruchting). Op het terrein van het zie kenhuis bevindt zich tevens het mo dernste brandwondencentrum1 van* Wes^1 tEuropa, met twintig bedden goed voor de helft van de opvang van Nederlandse brandwondpatiënten. Het vernieuwde Zuiderziekenhuis telt straks ruim 400 bedden. Het werd in 1939 in gebruik genomen en was ooit opgezet als reuze ziekenhuis met maar liefst 1400 bed den. Door de crisis van de jaren dertig, het bombardement op Rotterdam en de naoorlogse wederopbouw is het daar nooit meer van gekomen. „Achteraf be zien gelukkig maar," zegt algemeen di recteur mr. Mulder „daarom zitten we hier nu zo lekker in het groen. En hou je nog ruimte over voor toekomstplan nen." Volgens de directie gaat het in een volledig nieuw jasje gestoken Zuid erziekenhuis „nu geheel verjongd zijn vijftigste levensjaar in". Vandaag begint het halve eeuw feest al met een reünie voor oud-perso neelsleden. VLAARDINGEN - Met een spe ciaal dansproject zal worden getracht de belangstelling voor de dans in Zuid- Holland op te vijzelen. In het kader van het Dansproject Zuid-Holland, waarvoor de plannen in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen werden bekend gemaakt, zullen dertien dansgroepen in totaal vijf tig voorstellingen geven in Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Naaldwijk, Papen- drecht, Schiedam, Sliedrecht, Spijkenis- se en Vlaardingen. In 1987 bleek uit een vergelijking van het dansaanbod per provincie dat zowel het aantal theaterdansvoorstellin gen als het bezoek aan die voorstellin gen in Zuid-Holland (buiten de gemeen ten Rotterdam en Den Haag) achter bleef bij de rest van Nederland. De be langrijkste doelstelling van het Danspro ject Zuid-Holland is dan ook de bevor dering van de opbouw van een in dans ceïnteresseerd publiek buiten de grote 'leden van de provincie. De Rotterdamse Dansgroep opent het project morgenavond met haar nieuwste produktie in het Passage Theater te Schiedam, Het dansproject wordt op 6 mei afgesloten met een voorstelling van de groep Opus One in het Cultureel Centrum De Naald in Naaldwijk. De overige dansgroepen die in het kader van het project optreden zijn: Dansgroep Besprosvany, Stichting Dansproduktie, Djazzex, Folkloristisch Danstheater, Introdans, Dansgroep Krisztina de Chatel, De Nieuwe Danse- rije, Muziek en Danstheater Pandora, Dansgezelschap Reflex, Shusaku Dor- mu Dance Theater en Vals Bloed. Het Dansproject Zuid-Holland is een initiatief van de deelnemende thea ters, de Culturele Raad Zuid-Holland en het Nederlands Instituut voor de Dans. Het project wordt mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van de pro vincie Zuid-Holland. Theater Netwerk Nederland steunt de uitvoering. Tijdens de persconferentie werd ook het Dansjaarboek 87/88 gepresen teerd. De directies van de deelnemende theaters kregen de eerste exemplaren aangeboden omdat zij met het project 'hun nek durven uit te steken'. ROTTERDAM Een uniek pro ject beleeft vanavond zijn première in het Rotterdamse Zuidplein Theater: twaalf verstandelijk gehandicapte jon geren die professioneel theater spelen. De produktie, Met andere woorden, wordt uitgevoerd door bezoekers van een aantal dagverblijven van de Pameij- er stichting. Die zelfde stichting nam on der de titel 'Maatwerk' het initiatief tot de voorstelling, in navolging van soort gelijke projecten in onder andere Frank rijk en Australië. Met andere woorden bestaat uit afzonderlijke speelfragmenten, die los jes met eikaar verbonden worden door het thema 'informatie'. Of beter: de to meloze overvloed aan informatie die ons dagelijks togs een toenemend aantal wegen overspoelt De voorstelling is ook qua vorm (licht, muziek, decors) volledig professioneel en kan zich op dat punt met meten met iedere andere kleine zaal produktie. De initiatiefnemers zijn dan ook zeker niet van plan voorstellin gen te gaan geven in buurt- en clubhui zen zonder de juiste accommodatie. Al leen het theater is goed genoeg. Een tweede doel van het project is na te gaan of het toneelspelen voor de acteurs tot een volwaardige dagbe steding kan leiden. Een geheel uitver kochte try-out van Met andere woorden, enkele weken geleden in het Zuidplein Theater, bewijst dat dat ieder geval in principe mogelijk is. De twaalf acteurs zijn geselecteerd uit workshops die vo rig jaar zomer in de verschillende dag verblijven van de Pameijer stichting werden georganiseerd. De (wekelijkse) repetities begonnen bijna een jaar gele den. Vlot, boeiend en op enkele punten zelfs ontroerend bewegingstheater is het resultaat. De voorstelling vanavond in het Zuidplein Theater begint op 20.30 uur. Theaters die de voorstelling willen boeken kunnen bij de Pameijer stichting terecht voor verdere informatie. A Informatie Is hot thoma van Mat andera woorden, osn voorstelling van twaalf verstandelijk gehandicapte jongeren. ROTTERDAM De Doelen in Rotterdam wordt steeds meer concertgebouw en steeds minder congresgebouw. Deze conclusie staat in het jaarverslag over 1987 van de Rot terdamse Dienst van de Gemeente lijke Kunstgebouwen, waarin wordt gesignaleerd dat vorig jaar het to taal aantal bezoekers ten opzichte van 1986 'licht' steeg tot 572.550. Daarvan betrof het (bij 447 'cultu rele evenementen') in 401.321 ge vallen 'cultureel bezoek' en (bij 1012 'niet culturele evenementen' )in 171.229 gevallen 'niet cultureel bezoek'. Zeven jaar eerder was de ze verhouding 352.637 tegen 241.386. Wat totaal aantal bezoekers betreft steekt het Rotterdamse concert- en congresgebouw gun stig af tegen die van het Concert gebouw in Amsterdam en Muziek centrum Vredenburg in Utrecht. Het Concertgebouw en Vredenburg trekken met vrijwel uitsluitend 'culturele' evenementen respec tievelijk 500.000 en 300.000 bezoe kers. Met 266 voorstellingen trok het Luxor Theater vorig jaar 104.673 bezoekers, Theater Zuid plein met 257 voorstellingen (ver deeld over Grote Zaal en Arlecchi- no respectievelijk 158 en 99) in to taal 82.702 bezoekers. Bij elkaar trokken de Rotterdamse gemeente lijke theaters iets meer dan drie kwart miljoen bezoekers. in de nieuwe Rotterdamse Schouwburg, die afgelopen voor jaar werd geopend, werden in het verslagjaar vanzelfsprekend nog geen voorstellingen gegeven. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Zaal Harmo nie in Vlaardingen moet af van het ou derwetse 'filmhuis'-imago. Een filmhuis wordt volgens Stadsgehoorzaal-direc teur M. Putman teveel geassociëerd met „moeilijke B-films". „Terwijl wij weer leuke, actuele films gaan draaien die in normale bioscopen te zien zijn," aldus Putman gisteren bij de presenta tie van het nieuwe filmprogramma van het komend seizoen. - De beeldjes worden niet meer af gedraaid met de oude getrouwe 16 mil limeterprojector, maar op een heuse 35-miliimeter projector, die voor een beetje bioscoop onontbeerlijk is. De films worden vertoond in de beneden zaal Harmonie. De kleinere bovenzaal zai in gebruik blijven voor de 16-milli- meterfilms. Voor de gelegenheid is een mu seumstuk door toneelmeester M. Rorije weer opgeknapt en geschikt gemaakt voor filmvertoning. De 35-millimeter projector stond jarenlang als deel van het interieur in de wandelgangen, waar het te aanschouwen was als een brok nostalgie. Een apparaat uit de filmge schiedenis van de Stadsgehoorzaal. Trots sleept Rorije ons naar de nieuwe stek van de projector, daar waar het hoort: achterin een filmzaal. Rorije: „Het heeft een paar duizend gulden ge kost het ding bruikbaar te maken. Het is een beetje improviseren geworden. Zo konden we bij voorbeeld niet de oor spronkelijke lampen in de projector plaatsen. Vroeger zaten er lampen in, die behalve »eei licht ook giftige gassen voortbrachten. De bediener had stee vast een liter melk naast zich staan om het gif eventueel ongedaan te maken. De luchtafvoer is hier onvoldoende, dus zit er nu een andere lamp in. Het be langrijkste is echter dat hij werkt." Rorije toont een oud Polygoon journaal om zijn restauratie-prestatie een praktijktest te laten ondergaan. „Het resultaat is om aan te zien, het kan er mee door," zegt hij zelf. De m, n die het meest gelukkig was met het goedkope herstel is direc teur Putman. Een nieuwe 35-miliimeter projector kost namelijk honderdvijftig duizend gulden, weet hij. „En dat kreeg ik niet van de gemeente," vertelt hij, zich overigens met verbazend over de afwijzing van zijn verzoek. De projector, en daarmee het filmaanbod, is niet het enige nieuwtje. Ook de dagen waarop de films getoond worden laten een wijziging zien. Volgens R. de Vries, audiovisueel medewerker van de Stadsgehoorzaal, worden de films dit jaar als experiment op de woensdag, donderdag, vrijdag en zater dag gedraaid. En, wat belangrijker is, dezelfde film zal enkele dagen achter ei kaar te zien zijn. De Vries: „Films moe ten het hebben van mond-op-mondre- clame. Vorig jaar zag je nog dat mensen besloten hadden naar de film te gaan, op het moment dat er weer een andere te zien was. Nu vertonen we een film enkele keren." Als voorbeeld geeft hij The Cot ton Club, volgens de filmbladen „een bruisende musicaltraditie meeslepend verfilmd." De film draait op donderdag 6 oktober zowel 's middags' om 14.00 uur als 's avonds om 20.30 uur. „Of neem fatal Attraction," zegt hij, „mis schien is het volksvermaak, maar dan wel kermisvermaak van het hoogste ni veau. Het is echt een spannende kwali teitsfilm, die je niet op video kunt bekij ken. Zoiets moet je in een donkere zaal zien," meent De Vries. Hij geeft daarmee een van zijn belangrijkste redenen aan, waarom ie<- mand een film in de Harmonie moet be kijken, en niet gewoon thuis voor de buis, achterover met een pilsje in de hand. De Vries: „In de Verenigde Staten zie je het al: het publiek raakt uitgeke ken op video. Het beeld is altijd versne den, dus een mooie kadrering is er niet. Verder mis je het sprookjesachtige van een grote zaal, waar het licht langzaam wordt gedoofd. Die sfeer van wegzak ken in een magische droomwereld, daarvoor komen de mensen naar de bi oscoop." L_r De verandering van de'soort film en het aanbod waren ook broodnodig voor de toekomst van de Harmonie. Putman weet dat het komende onder zoek naar de behoefte van een theater in Vlaardingen ook een hoofdstuk bios coop zal bevatten. In de afgelopen jaren liep het aantal filmbezoekers terug. „Wil je een filmaanbod ook in de Stadsge- hoorzaal-nieuwe-stijl, wat die ook mag worden, handhaven, dan moet de be langstelling zijn aangetoond. Als er nie mand komt kijken, tja, dan houdt het op. Slaat het programma daarentegen aan, dan wordt het aantal voorstellingen wellicht uitgebreid." De avondvoorstellingen kosten ƒ6,50, terwijl voor de middagvoorstel ling 5,- moet worden betaald. Het film- seizoen start volgende week woensdag 5 oktober. AMSTERDAM - Nederland heeft er weer twee postzegels bij: eentje ter gelegenheid van het 75-jarlg be staan van de Erasmus Universiteit Rot terdam, de ander bij het eeuwfeest van het Concertgebouw en het Concertge bouworkest in Amsterdam. De twee ze gels, elk van 75 cent, zijn door de PTT uitgegeven als één serie. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) overhandigde de jubileum zegels gistermiddag tijdens een speciaal concert in het Concertgebouw aan be stuursvoorzitter mr W. G.Koppelaars van de Erasmus Universiteit en aan de voorzitter van het eeuwfeest Concertge bouw, prof. mr A. G. Lubbers. Het ontwerp van de zegels is van vormgever en ontwerper Dick Elffers (78), die in 1972 de zomerpostzegels (Floriade en Holland Festival) ontwierp en in 1957 de Nederlandse Europaze gels. Voor de liefhebbers: de Erasmus- zegel, in verscheidene groene tinten (de kleur van Rotterdam), toont een frag ment van het beeld van een lezende Erasmus dat in Rotterdam staat. De an dere zegel, in varianten violet, toont de voorgevel van het Concertgebouw over gaand in de omtrekken van een viool. Elffers, afgestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam, ontwierp de afgelopen twintig jaar on der meer de inrichting van speciale ten toonstellingen in Museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam. Dat de Erasmuszegel niet in Rot terdam werd uitgereikt was het gevolg van een compromis. Aanvankelijk had de PTT voor de Erasmianen een zegel van vijftig cent in gedachten. Dat 'pik ten' de Rotterdammers niet, gezien het 75-jarig bestaan, Het compromis luidde: beide zegels 75 cent en uitreiking in Amsterdam.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1