mam 'Schiedammers zijn trots op hun molens' 'Niks nieuws onder de zón Beatrixpark middelpunt werelddierendag Vergrijzing geeft ruimte voor beter ouderenbeleid Bloemen en zang voor 55-plussers mmm mmmrn Pvd A ën VVD lopen niet warm voor CDA-nota 'Schiedam, van harte aanbevolen', lof voor kritische reactie VW BRIEVEN VAN KINPEREN Droomvriend Hersens Opz'n kop Geen dak Karate Zielig Brug over Schie ontsluit gebied Parallelweg Worldnet op beeldbuis Bloemschikken in Vier Molens Kinder- en speelgoedbeurs Afrit gestremd Tal van activiteiten voor jong en oud OLGA v. d. PLUUM, 9 JAAR, ROTTERDAM Aantrekkende economie gunstig voor financiering van plannen De presentatie van de nota 'Ouder In.2000' door v.l.n.r. Gé Brouwer, Arie van Loenen en Ben Stuivenberg. an gaan de zielig. Vreden Een schilderij van Charles Kemper, dat een belangrijke plaats inneemt op de tentoonstelling bij Jongepier. Door Rein Wolters 7 SCHIEDAM „Prima rapport van de WV en óok leuk gedaan door het CDA. Die partij houdt hiermee aar dig de gespreksstof op gang. Maar er is niets nieuws onder de zon. Ik zie beslist nog geen rijen geparkeerde touringcars op de Lange Haven." ■i Enigszins cynisch reageerde gis termiddag het PvdA-gemeenteraadslid mevrouw Y. Siljee op de door de CDA- fractie geproduceerde nota/'Schiedam, van harte aanbevolen'. Het epistel bevat ideeën voor het opvijzelen van de toe-, ristische aantrekkingskracht van Schie dam. Kort hierna reageerde de Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer (VVV) hier op. Mevrouw Siljee liet geen twijfel bestaan over haar voorkeur. Ze plaatste kritische kanttekeningen bij de nota van het CDA. Zo ziet ze niets in de bouw van extra hotelaccommodatie.en al ze ker niet in de komst van een permanen te braderie. Het aanleggen van een mid- getgolfbaan en een camping bestempel de ze als weinig haalbaar. Om de planvorming op de rails, te zetten, wil het CDA jaarlijks honderd duizend gulden besteden. Ook dit voor stel vindt de PvdA onverteerbaar. „Dat betekent elders bezuinigen of moet het. ten koste van het ambtelijk personeel," wilde mevrouw Siljee van nota-verdedi ger J. Prins weten. Het'antwoord bleef hij schuldig. v P. de Leede (CPN), zei de toon zetting van de CDA-nota veel te opti mistisch te vinden. Hij benadrukte het verbeteren van de Schiedamse cultuur in de eerste piaats. voor de bewoners zelf van belang te vinden. „Als je daar-, mee toevallig het toerisme bevordert, Is dat mooi meegenómèn. Voor mij Is het bevorderen van het toerisme een se condair doel." 7 WD-er P.C. Prins deed de nota van zijn naamgenoot af met: „Leuk, maar de reactie van de VW is profes sioneler en ingespeeld op de naamsbe kendheid van onze stad." De liberaal wil pas dat de raad geld beschikbaar stelt als blijkt dat de ideeën van het CDA ■i kunnen gedijen op vruchtbare grond. A. Reijnhout van D'66 stak even eens de loftrompet op de reactie van de VW. „De voorstellen zijn op de praktijk gericht en daardoor ook beter uitvoer baar." De politicus pleitte om een haal baarheidsonderzoek voor het in oor spronkelijke staat brengen van het oude stadspark de Plantage. CPN-er Bruseker ventileerde dat in de CDA-nota onvoldoende ge bruik Is gemaakt van de Schiedamse bekendheid als Jeneverstad. Behalve het 'uitdragen van de drank', wil hij ook een link zien gelegd naar de scheeps- bouwtraditie. „Onze stad heeft een ster ke gebondenheid met Wilton-Fijenoord. Waarom niet in samenspraak met de werf komen tot bijvoorbeeld een off shore-museum?" Indiener van de CDA-nota J. Prins gaf ruiterlijk aan de kritiek toe. „Veel nieuws staat er inderdaad niet in, maar wel alle mogelijkheden op een rij tje. Mijn fractie vindt de tijd rijp om hierover te praten, vandaar, dè nota. Uit de discussie in deze kring "blijkt dat er intussen al veel is'nagedacht en ge praat. Daar is het mijn fractie precies om te doen." Burgemeester R. Scheeres noemde het CDA-initiatief lofwaardig, .rnaar benadrukte tegelijkertijd dat het toerisme beslist nog niet leeft bij het Schiedamse bedrijfsleven. Hij wees de vorming van een speciale, breedgefor- meerde begeleidingscommissie van de hand. „Binnen de VW is het bedrijfsle ven al participant. Een extra commissie werkt belemmerend." WV-directeur R.H. Pillard bevestigde deze uitspraak. „Op de besluitvorming kan dat een remmmende Invloed hebben." Scheeres noemde het tegelijk realiseren van de CDA-ideeën budget tair volstrekt onhaalbaar. Op zijn voor stel stemde de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden in met het verkort op papier zetten van alle plannen en kritieken en deze opnieuw te bespreken. en van hem lospeuteren. En dat is ze kennelijk gelukt." Dankzij subsidie van het Anjerfonds kon de koop ge sloten worden en nu is de stichting in het bezit van een unieke collectie. Buiten de twintig schilderijen uit deze collectie hangen er ook nog twee schilderijen, die in bruikleen ge geven zijn door het Stedelijk Muse um, die de stichting probeert ook aan haar collectie toe te voegen vol gens Jongepier. Op de tentoonstelling 'Molens Uitroeptekens in Schiedams Panora ma' hangen ondermeer werken van Charles Kemper, Willem Brinkman, Krijn van Dijke, Plet Groen, Jaap de Raat en Jaap Visser. De tentoonstel ling in Kunsthandel Jongepier, Dam 37, Schiedam duurt tot 8 oktober. Soms zit ik te dagdromen dat er een vriend uit de lucht naar mijn kamer vliegt. En dan gaat hij op bed zitten. En dan iaat hij me lachen en" tappen we moppen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. 's Ochtends trimmen doen we. En op onze rollen van het lachen. En dan weer heel laat naar bed. En als ik dagdroom komt hij weer terug. Maar soms dagdroom ik van iets anders. SCHIEDAM Het loopt nog niet storm op de expositie 'Molens Uitroeptekens in Schiedams Panora ma' in kunsthandel Jongepier. Maar dat heeft zijn redenen: de expositie ruimte, waar de collectie is uitge stald, bevindt zich één hoog. „De mensen schijnen nogal drempelvrees te hebben," verklaart de heer Jonge pier. Daarom zal een gedeelte van de collectie naar beneden verhuizen en wordt tevens de etalage aangepast. Dan mag het pand wat Jongepier be treft bol staan van belangstellenden, want „Schiedammers zijn maar wat trots op hun molens". De schilderijen, aquarellen en tekeningen dateren uit de periode rond de Tweede Wereldoorlog. Ze geven een fraai beeld van de ver schillende molens, die zo gezichtsbe palend zijn voor het panorama van Schiedam. Wel heeft Jongepier de doeken opnieuw ingelijst. „Wat er eerst omheen zat, was crisis." De kunsthandel sponsort op die manier het behoud van de verzameling. De coliectie is eigendom van de Stichting De Schiedamse Molens. Het is de bedoeling dat de doeken in de molen 'De Palmboom' komen te hangen als de restauratie daarvan voltooid is. Over de aankoop van de collectie vertelt Jongepier: „Oor spronkelijk zijn de schilderijen van de heer Sjoer, een hartstochtelijk kunst verzamelaar en gek van molens. Toen in 1986 de restauratie van de molen 'Walrus' voltooid was, gaf Sjoer de stichting één van zijn schil derijen in bruikleen. Toen dacht het bestuur van de stichting: als we dat schilderij nou eens mooi inlijsten dan kunnen we misschien meer schilderij- SCHIEDAM Het Prinses Be atrixpark staat zaterdag geheel in het teken van werelddierendag.' Tussen 10.30 en 15:30 uur worden op zowel de kinderboerderij als de aangrenzende •heemtuin tal van activiteiten gehouden'. Er zijn de gehele dag allerlei informatie stands, rondleidingen, dia- en filmvoor stellingen. Deelname aan ponyrijden, ei- verschilderen en natuurwandelingen is ook mogelijk. De dierenbescherming is met een stand aanwezig. Medewerkers be antwoorden, vragen over (huis)dieren. Tevens kan ledereen meedoen aan een kwis. Béatrixpark-imker Van der Drift geeft uitleg over zijn bijen en verkoopt honing. y Tussen 12.00 en 13.00 uur keu ren verzorgers van de kinderboerderij Rik liep op straat. Het was mooi weer. Maar opeens begon de wereld te trillen. En ineens was de hele wereld op zijn kop. Maar Rik bleef op zijn voeten staan. En al die andere mensen zweefden door de lucht. Na een week begon het hem te vervelen. Want hij was de enige die gewoon kon staan. Hij belde zijn vriend, professor Jong Dong. Die zei dat het in het midden van het land begon. Daar waseen kasteel. Rik ging naar binnen en kwam in een grote kamer. Alles stond nog op zijn kop. Er stond een kist met een parel. Rik zei: laat de wereld omkeren en laat dit niet meer gebeuren. En de wereld keerde om. En alles kwam weer goed. DOMINQUE v. d. DOORN, 9 JAAR, ROTTERDAM frouw je moet je hersens meenemen. Ra ra ra, wie moet zijn hersens mee nemen? HABIB, 8 jaar, ROTTERDAM Sommige mensen hebben geen dak boven hun hoofd. Bijvoor beeld krakers, die hebben geen dak boven hun hoofd. Sommige krakers die hebben geen geld, ook geen dak boven hun hoofd. Maar sommige krakers die hebben wel geld maar die krijgen geen huis. Als ze het aan de combinatie vragen, zegt de com binatie: ach ga weg, we hebben geen huizen genoeg voor Jullie. Sommige krakers die op straat slapen zijn zo vies. En hunnie kunnen niet wassen en dan ruiken ze héèéél vies en ze zijn niet gezond. MESUT, 8 JAAR, ROTTERDAM Ais ik naar school ga dan moet ik mij hersens meenemen en als ik mijn hersens niet meeneem dan vergeet ik alles. Dan zegt de juf- MARLON BRUINHART, 10 JAAR, ROTTERDAM kleine huisdieren, echter geen honden of kaften. Jong en oud mag om 10.30 uur probéren de geiten of Lakenvelder boerderijkoe te melken. Wie de koe het mooist uittekent en ook nog een mooie1 naam bedenkt, krijgt als prijs een cavia met kooi mee naar huis. Normaal wonen op de kinder boerderij geen pony's. Speciaal voor werelddierendag verleggen de Spaland ruiters hun activiteiten naar het Beatrix park. Behalve het géven van een de monstratie, mogen kinderen ook zelf een ritje maken. De Koninklijke Natuur historische Vereniging begeleidt om 10.00 een natuurwandeling. Onder de ti tel 'de boswachter wijst de weg' kunnen kinderen over een. natuurpad door de heemtuin. gen, 9 jaar, Noordplein 26, 3035 CE Rotterdam Sport Is leuk om te dóen. Zo als voetballen of zwemmen of tennis sen. Ik zit niet op sport. Maar ik vind het leuk om te doen. Me broer zit op karate maar nu niet meer. Dat is jammer. Maar ik wil er ook op zitten. Maar ik zit op naailes. HAUCE, 9 JAAR, ROTTERDAM Ik wil geen oorlog meer heb ben. Vee! mensen gaan dood en dat vind ik zielig. Mijn opa en oma heb ben oorlog meegemaakt. En dat is zielig, hoor! Mijn opavader is dood door de oorlog. Alle huizen gaan ka pot.'Ze steken ook auto's in brand en dan gaan huizen in de brand met mensen en dan gaan de mensen dood en dat is zielig. Vreden op aar de. SCHIEDAM In het verlengde van de Bokelweg (tussen de Kommie- zenlaan en de Nieuwpoortweg) wordt ter ontsluiting van het gebied Parallelweg een brug gebouwd/Zonder discusie is de commissie Economische Zaken gis termiddag akkoord gegaan met het be schikbaar stellen van een krediet van 560 duizend gulden voor het uitvoeren van voorbereidende werkzaamheden voor zowel de bouw van de brug als het bouwrijp maken van het gebied zelf. De bouw van de brug kost bijna 4,5 miljoen gulden, exclusief BTW en het bouwrijp maken van de Parallelweg en omgeving bijna één miljoen gulden. Tegelijkertijd wordt een terrein voor Park Ride aangelegd. Dit kost 212 duizend gulden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Schiedam zit eco nomisch in de lift. Vooral voor het ge meentelijke ouderenbeleid kan dat in de toekomst gunstig uitwerken. Deze ver wachting opperde gistermiddag PvdA- fractlevoorzitter Gé Brouwer bij de pre- sentatie van de nota 'Ouder in 2000', opgesteld door zijn fractiegenoot Arie' van Loenen. De nota, gisteren in Het Vrije Volk al uitvoerig beschreven, pleit voor betere huisvesting en welzijnsvoor zieningen. Het huidige huisvestingsbeleid voor ouderen noemt Brouwer 'maar ma- r gertjes'. „In onlangs door het gemeen tebestuur gepresenteerde conceptplan 'Aanzet gemeentelijk Ouderenbeleid' ontbreekt een duidelijk huisvestingsbe-, leid," benadrukt Van Loenen. Zijn politieke partij, de grootste van Schiedam, wil een gerichter en op de toekomst afgestemd huisvestingsbe leid. „De tijd van slapen in de alkoof of kleine zolderkamertjes is voorbij. Oude ren van nu én straks stellen aan het zelfstandig wonen terecht hogere ei sen," aldus de toelichting. „Als ge meente ;moet je óp die wensen inspe len." Om deze te realiseren denkt de PvdA aan nieuwbouw in samenwerking met het gemeentelijk woningbedrijf en woningbouwcorporaties. Het accent moet vooral worden gelegd op de bouw van iaagbouwwonlngen. Niet alleen om dat dergelijke woningen beter toegan kelijk zijn, maar ook om uitbreiding van de sociale controle. Oudere Iaagbouw wonlngen zouden weinig in trek zijn vanwege inbraakgevoeligheid. Bovendien: „Onder ouderen heerst angst voor hun veiligheid langs de straat. Zonder noodzakelijke reden begeven zij zich 's avonds niet meer buitenshuis. Hun angst is veroorzaakt door tuig dat op tasjesroof uit was. De criminaliteit in Schiedam is niet hoger dan elders. De angst is onterecht." Op het sociaal-culturele terrein denkt de PvdA aan verbreding van edu catieve activiteiten. „Ouderen van nu hebben doorgaans een betere opleiding genoten dan die van vroeger. Hierdoor zijn ook andere verlangens ontstaan dan alleen, naar klaverjassen of biljar ten," aldus de nota-samensteller, die overigens zijn pennevrucht niet voorzag van een financieel plaatje. Toch: „Extra geld zal ongetwij feld noodzakelijk zijn. Dat kunnen we verkrijgen door,bijvoorbeeld te bezuini gen, in de jeugd-, sport- en onderwijs sfeer. Cijfers en prognoses tonen een verminderde geboorte van kinderen aan, terwijl er een toename van ouderen is. Een verschuiving van budgetten ligt dus voor de hand." Anderzijds denkt de PvdA dat de aantrekkende economie Schiedam fi nancieel voordeel brengt en dat ook hieruit geput kan worden voor het beta len van een goed flankerend bejaarden beleid. Ruim 11.000 van de bijna 70.000 Schiedammers (ruim 16 percent) is ou der dan 65 jaar. Hiervan zijn zelfs 2.500 inwoners de grens van 80 jaar gepas seerd. De verwachting is dat Schiedam over tien jaar ruim 25 percent mensen boven de AÖW-grens huisvest. Met de nota in de ene hand en een opgeheven vinger van de andere, wil de PvdA tussen nu en het jaar 2000 wegwijzer zijn voor het gemeentebe stuur. „Hij verdwijnt beslist niet in een bureaulade. Als het college van de uit gestippelde route afwijkt, treden we cbrrigerend op. Dat zal niet de eerste keer zijn," verzekert fractie-voorzitter Brouwer. SCHIEDAM In dienstencen trum de 4 Molens start op donderdag 6 oktober een cursus bloemschikken on der begeleiding van mevrouw Van Broekhoven. De cursus wordt eens per 14 dagen gegeven van half twee tot half drie. De kosten zijn drie. tot vijf gulden per keer, afhankelijk van de seizoenprijs van de bloemen. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, telefoon 4705500. SCHIEDAM Voor ouderen or ganiseert de Stichting Sociaal ën Kultu- reel werk een bloemschikcursus in Klubhuis Zuid. Tijdens de vijf cursus avonden leren de deelnemers op een gezellige manier een fraai bloemstuk te maken. De deelnemers nemen op de cursusavonden hun eigen bloemen mee. Ze kunnen dus naar eigen smaak kiezen welke bloemen en andere artikelen zij in hun stukjes verwerken. De cursus staat onder leiding van een hovenierster en de kosten per avond bedragen vijf gul den. De cursusdata zijn 6,13, 20 en 27 oktober gevolgd door 3 november. Verder wil Klubhuis Zuid een zanggroep voor 55-plussers starten. Daarvoor zoekt men mensen die er lol in hebben met elkaar te zingen. Onder deskundige leiding van de heer Velen zullen die dan wat liederen naar eigen keus instuderen. Van zangervaring hoeft geen sprake te zijn. Als er voldoende aanmeldigen zijn, gaat het koor van start op de vrijdagavond. Beide activiteiten beginnen om half acht en eindigen om negen uur 's avonds. Geïnteresseerden die niet graag zo laat alleen over straat gaan worden toch verzocht contact op te ne men met het clubhuis. Er wordt dan een speciale regeling getroffen. Meer inlich tingen zijn te verkrijgen bij Lida Tode, telefoon 010-4 26 72 97 of in het club huis aan de Dwarsstraat 42. SCHIEDAM Nieuwsuitzendin gen van heLAmerikaanse station World net zijn vanaf donderdag 6 oktober via het kabelnet te ontvangen in Vlaardin- gen en Schiedam. Het programma komt elke werkdag live vanuit Washington via de communicatie-satelliet ECS 1. Het programma heeft als titel 'America Today' en is dagelijks van 07.00 tot 09.00 te ontvangen via kanaal 21 plus, het kanaal waarop later op de dag TV5 uitzendt. SCHIEDAM Gebruikte kinderkleding is woensdag 12 oktober te koop in de bovenzaal van de Margriethal. Speel goed behoort eveneens tot het assorti ment. De beurs is een initiatief van de afdeling Schiedam van de Stichting Unie van Vrijwilligers. De verkoop vindt plaats van 12.30 tot 15.00 uur. Het is mogelijk kinder- en sportkleding en speelgoed voor de verkoop aan te bieden. Voor inlichtingen tel. 4704134. SCHIEDAM Rioleringswerk- zaamhetfen maken het vanaf maandag 10 oktober onmogelijk gebruik te ma ken van de op- en afrit tussen het Boer- haaveplein en de Rotterdamsedijk. Af hankelijk van de weersgesteldheid duurt het werk vijf dagen. Oranje borden ge ven een omléidingsroute aan.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1